SPORT. wmm m INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. BOEKBESPREKING. BURGERLIJKE STAND Een onderwerp, dat aller belangstelling verdient 1 m WASPIK. Woensdagavond j.l. had een be langrijke vergadering plaats van de Chr. Schoolvereniging alhier. Als voornaamste punten kwamen aan de orde reglements- en statuten wijziging. Deze laatste diende om het mogelijk te maken dat de Ker- keraad der Ned. Herv. Kerk in het vervolg ook in het Schoolbestuur zal vertegenwoordigd zijn, teneinde aldus tot een betere samenwerking te komen. Slechts met enkele ge ringe wijzigingen werden zoowel het nieuwe »Huishoudelijke Reglement» als de gewijzigde statuten met alge- meene stemmen aangenomen. Aan het eind der vergadering werden door de heeren A P. Verhoeven en J. Dubbelman woorden van harte- pjken dank gesproken tot Ds. Lans voor al hetgeen hij in het belang der Chr. School had gedaan en werd hem een gezegende werkkring in zijn a.s. nieuwe standplaats (Meer. kerk) toegewenscht. Nadat Ds. Lans nog met enkele wooi den beide sprekers had bedankt werd de vergadering door den heer Dubbelman met dankgebed gesloten. Predikbeurten Zondag 2 Oct- 1938: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien en nam. 2 uur Ds. G. Lans Jr. IV. In aansluiting op voorgaande ar tikelen over het bouwspaarwezen, verwachten wij, dat velen deze met interesse zullen hebben doorgelezen, en daarom eens gaarne nadere in lichtingen zouden wenschen, waar toe wij naar de in dit blad voor komende advertentie verwijzen. Vanzelfsprekend zijn deze inlich tingen zonder eenige verplichting, en worden eventueele mededeelin- gen natuurlijk streng vertrouwelijk behandeld. Speciaal met 't oog op uitbreidingsplan, zou het óók voor onze plaals voor velen van zeer grool belang blijken te zijn. Perso nen, die bet systeem grondig kennen zich eenige verplichtingen kunnen opleggen, en, waarvoor hel geschikt .is, worden, tot hun eigen groot vóórdeel, vanzelf deelnemer l Wij besluiten nu met het in 1935 afgekondigde wereldmanifest van het 5e Wereldbouwspaarkassen congres te Salzburg (v.m. Oosten rijk). Het 6e Congres werd a.s. maand te Zurich (Zwitserland) ge houden. Wereld-Manifest. I Gezinsvorming is het recht en de plicht van elk gezond mensch. Het stichten van een eigen-huis is de plicht van elk gezin. Een eigen huis en tuin is de ge zondste wijze van wonenzoowel voor het gezin als de kinderen, en daarom tevens voor het gansche volk. De door bemiddeling der bouw- spaarkassen geboden eigen hulp, is de meest betrouwbare vorm van hulp bij het verkrijgen van een eigen, huis, en daardoor óók de meest waardevolle hulp voor den staat. De bouwspaarkassen vereenigen spaarders, die een veilige belegging zoeken, met hypotheekgerechtigden, wier eigen huis een absolute veilig heid ats belegging biedt. Voortdurende vermogensvorming en vlugge hypotheekaflossing, ver zekeren een regelmatige circulatie van gelden, en daardoor een voort- durende werkverruiming. De bouwspaaikassen vormen een geducht wapen tegen de werkloosheid. Zij wijzen een betrouwbare weg aan aan tot verhoogden welstand: Mil- lioenen eigen woningen werden door de bouwspaarkassen in vele landen reeds gebouwd. Een voorbeeld, dat toch tot navolging aanspoort. Vrede in het land en volkeren- vrede, dat is het programma onzer staatslieden. Elk eigen huis brengt tevredenheid. Elk spaarzaam gezin zijn eigen-huis l Dit doel der wereldbouwspaarver eeniging, vereenigt allen, die naar een eigen-huis verlangen, onver schillig van welken landaard, tot een broederlijke samenwerking WAAROM ADVERTEEREN DE MIDDENSTANDS - WINKELIERS NIET DRUKKER, ALS ANDEREN 'T WEL DOEN. ZOO WORDEN ZIJ VERGETEN; HOUDT UW KLANTEN EN DIE 'T WORDEN KUNNEN OP DE HOOGTE! Liefdesdrama te Utrecht. Jongedame pleegt een aanslag op het teven van haar ex verlooide. In het park „Oog en Al" te Utrecht heeft zich Woensdagavond een lief- desdrama afgespeeld. Een PJ-jarige jongeman werd hierbij door zijn vroegere verloofde een diepe steek in den buik toegebracht, waardoor hij zoo einstig werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. De daderes, een negentienjarige jongedame uit de Jan Pieterszoon Coenstraat had eenigen tijd verkee ring gehad met een eveneens 19- jarigen jongeman, wonende in de zelfde straat Met deze verkeering boterde het niet erg, zoodat het al spoedig tot een breuk kwam. loch had tusschen de vroegere gelieven Woensdagavond om een of andere reden nog een ontmoeitng plaats in het park «Oog en Al». Hei kwam hierbij tusschen hen tot een hoog- loopende ruzie, waarbij de jonge dame den jongeman met een scherp vooiwerp, een mes of een schaar, een diepen steek in den buik toe bracht. De jongeman zag nog kans de politiepost in de Jan Pieterszoon Coenstraat te bereiken, waar hem de eerste geneeskundtge hulp werd verleend. Later werd hij overge bracht naar het stads- en acade misch ziekenhuis, waar terstond operatief werd ingegrepen. Voor zijn leven wordt gevreesd. De daderes werd in den loop van den avond in de nabijheid van haar woning gearresteerd en overgebracht narr het hoofdbureau van politie. Oude vrouw door gasverstikking om het leven gekomen Tengevolge van een breuk in de gasbuis, die in het trottoir van de Sophiastraat, een nieuwe straat in het Noordelijke gedeelte van Gouda ligt, is gas binnengestroomd in de woning van de 83 jarige vrouw J. M. V., waardoor zij bedwelmd is geraakt en overleden. Auto rijdt twee motorrijders aan. Woensdagnacht omstreeks kwart voor een is op de Bredascheweg een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarvan twee personen het slacht offer zijn geworden. J. C. en L. v N. beiden uit Tilburg, stonden op een donker gedeelte van genoemden weg hun motor te repareeren. Plot seling naderde uit de richting Breda een auto, bestuurd door zekeren I. W. uit Tilburg. Wegens de duisternis reed de auto op genoemde personen in. Zij bekwamen beiden een her senschudding en diverse schaaf, wonden aan het gezicht. Zij werden door den G. D. D. naar het zieken, huis te Tilburg vervoerd. De toestand van C. is redelijk wel, de toestand van N. daarentegen zeer ernstig. Beide voertuigen, welke zwaar werden beschadigd, moesten worden weggesleept. De slachtoffers zijn militairen. DRAISltlA-vAN-VALKENBURQ 'S-: e A /iLE cr-"Zacht van smaak - prus 70 ct*> redden. Twee jongelui, die te hulp waren geschoten, slaagden er even wel in ook deze drenkeling aan de kant te brengen. Tot de groote ontsteltenis bleek't het zevenjarig dochtertje van den concierge te zijn. Dadelijk paste men kunstmatige ademhaling toe, doch de levensgeesten bleken geweken. Het stoffelijke overschot van het kind werd naar de ouderlijke woning gebracht. De toestand van het oudste meisje dat naar het Centraal ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd was gister avond vrij goed. Voorlichtingbij luchtbescherming. Wij ontvingen heden van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, Nassau Ouwer- kerkstraat 3 te 's Gravenhage, een vlugschriflje, waarin op duidelijke en overzichtelijke wijze de voordeelen welke aan het lidmaatschap dezer vereeniging zijn verbonden, worden aangewezen. In het foldertje zijn o.m. een aantal nuttige wenken opgenomen, waarmee iedere Neder lander bekend moet zijn. Katholieke Illustratie Doodelijk verkeersongeluk. Woensdagavond omstreeks 8 uur is in deFrederik Hendrikstraat uabij het Hugo de Grootplein te Amster dam een tot nu toe onbekend ge. bleven meisje dai daar fietste door een vrachtauto, afkomstig uit Sloot- doippolder overreden en op slag gedood. Het slachtoffer, dat naar schatting 15 lb jaar oud is, en uit een der zijstraten kwam, zou, vol gens ooggetuigen, bij het oversteken van den rijweg uitgeweken zijn voor een hond, waardoor zij den auto, welke uit de richting Bildeidijkstraat kwam, niet heeft opgemerkt. Daar de weg ter plaatse tamelijk duister is heeft heeft de bestuurder, van den auto, die rechts van den weg reed, het meisje eerst opgemei kt, toen hij haar niet meer kon ontwijken en krachtig remmen niet meer mocht baten, zoodat het meisje onder den auto terecht kwam. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Meisje in een zwembad verdronken Vader deed vergeefschepogingen zijn kind te redden. In den middag om drie uur klommen twee meisjes van zeven en acht jaar over de schutting van «Het Zomerbad» te Alkmaar waar zij gingen pootje baden. Zij geraakten daarbij in een diepe kuil, welke onder de sprinplank gegraven is Op hun hulpgeroep kwam de concierge van het nabijgelegen sport park toegeloopen Hij zag een der meisjes boven drijven en sprong onmiddelijk te water Het gelukte hem het oudste meisje op het droge te brengen. Het kind verkeerde in in bewustelooze toestand. Inmiddels had de man ook het tweede kind zien drijven. Het mocht hem even wel niet gelukken, dit meisje te Wat is een jaar kortl Hier ligt nu al weer No. 52 van de Katholieke Illustratie vóór ons. En 't is weer een blad als een boekdeel. De inzet is vrouwelijk van aard. Op den om slag een rustig vrouwenportret uit 1400, als eerste prent een bloeiend meisje van Marken en dan een rijk geïlustreerd artikel over de kant werksters van Pont l'Abbé. 'n Aardig beeld van alledag: Vliegers boven de stad en een aardige vergelijking tusschen Zwitserland en Nederland: Hoogland—Laagland. H. de Greeve preekt over werkelijk Geloof en werkelijke liefde; als de Heilige van 4 October wordt St. Franciscus van Assisië geëergd.Bijzondereactualitei ten, zooals de opening der Staten- Generaal en de politieke spanning in Europa geven aanleiding tot plaatsen van uitgebreide foto-series. E Levius praat papegaaienpraat en Reinaert over politioneele film drama's, waarna de weerkundige bijzondere verschijnselen in de lucht bespreekt. Een merkwaardig artikel vult de middenpagina's: Waardoor bleef de Paus in leven? Met een groote prijsvraag, de sport op Zon dag en een aantal interessante opstellen voor de dameswereld is er wel een ruim aantal onderwerpen behandeld. Ook in vertellingen is denoodige afwisseling. Fr. Harelheim verhaalt van De jongere editie; Gene Pennock CliffonontsluiertHet mysterie van de geheime lade en E. Lindsay Spuied schetst: Een vrouw zonder geluk. De Narrenkap heeft o.a. een verhaal: Hoe zwarte Patrick de eer van Ierland i edde, geilustreerd door Herman Moerkerk. Daarnaast zoo veel humor en wetenswaardigheden dat enkele uurtjes genot verzekerd zijn. Okki komt als gewoonlijk frisch voor den dag. Vóór in het nummer vinden we «Grepen uit het K.I. program voor den komenden jaargang. Daar is voor iedereen wel zooveel aantrek kelijks bij, dat men met zijn familieblad in groot vertrouwen de toekomst tegemoet gaat. »Een week met Marconia. Door Guus Betlem Jr. III.tot Dom. Iu de serie »De Wijde Wereld«, verscheen bij Gebrs. Kluitman te Alkmaar een boekwerk van boven* genoemden titel dat de levenge scbiedenis bevat van Guglieino Mar coni, (2j April 1874—19 Juli 1937). üp zeer bevattelijke wijze geeft de schrijver het leven van dezen beroemden Italiaanschen uitvinder weer, die de maatschappij verrijkte met de draadlooze telegrafie. Men raakt ongemerkt onder den indruk van de taaie volharding en onvermoeide werklust van Marconi, die zoo'n heerlijk resultaat tot ge- VJig hebben geaad. Kleine Levens Door J. E. Zoomers- Vermeer. Uiig.: Van Holkema Sc Wa- renaorf N. V. Amsterdam. Dit boek speelt zich af in een ziekeninrichling in de grootstad. De schrijfster geeft er in een beeld van de arme kleinen die erin wor den opgenomen en hun lijden uiel beseffen. Pakkend en boeiend is de karakterbeschrijving van deze kleine wezentjes met hun eigen gedachten- gang, vreugde en verdriet. Men leelt met hen mee, wanneer de harte- looze directrice hen zonder redenen vermaant en bedreigt, wanneer zij zicb op onschuldige wijze verma ken. Het is een eenvoudig werk, maar daardoor juist zoo waardevol. ■fiSuikeren Pietjea. - Door M. Schmitz. III.: Fr. Langelen. Prijs geb. f 1,25. Uitg.: Van Holkema Sc Wa- rendorN.V. Amsterdam. Dit boek voor jeugdige kinderen verhaalt van de lotgevallen van het banketbakkerszoontje in den om gang Suikeren Pietje genaamd om dat hij zoo stil van aard was en nooit aan de kwajongensstreken van aderen mee^wildoen. Wanneer hij e en naam kwijt wil raken, ver- zo kt hij zijn broertje Kees ook van n m een kwajongen te maken en de avonturen die zij daarbij beleven, zullen de kleintjes zeker met glun derende oogen lezen. R. W. B. WAALWIJK. X De qemeente Den Haag laat schuilloopgraven aanlegen, waarin 190.000 menschen beschutting kunnen zoeken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) en gezin naar Amsterdam I. L. Seven- stcr en gezin naar 's-Bosch Ha. P. A. van Onzenoort naar Waspik Ca. M. Bakker naar Üruncn Ja. M. Bakker naar Drunen Th. van der Schans naar Botterdam Ja. A. Pullens naar Vughl Pa. C. de Nijs naar Goirle. R AAMSDONK. Van 17 tot en met 23 Sept. 1938. Geboren: Johanna P., dv. Petrus J. Snijders en Johanna A. van Loon Petrus A., zv. Paulus A. Seeters en Petronella D. Em- men. Gehuwd: Franciscus van Seters, oud 26 jaren en Maria A. Kieboom, oud 23 jaren Antonius G. de Ruijier, oud 27 jaren en Huiberdina J. Blom, oud 26 jaren. Overleden Elisabeth M. C. M. de Ruijter, oud 8 dagen Johannes B. Fens, echtget. van Anionetta 11. Schipperen, oud jaren. gepaard aan ccn groote doortastendheid, waardoor de tegenstander geen gelegen heid krijgt om eens kalm uit te kijken. De HEC'ers moeten hiertegen vooral van repliek dienen door snel en goed plaatsen, en vooral den bal niet te lang in het bezit te houden waardoor het spel onnoodig onderbroken wordt. Door oproeping heeft het elftal weer enkele wijzigingen ondergaan, waardoor de innerlijke samenhang er natuurlijk niet beter op is geworden. De geel-zwarten zullen het dus zeer hard te verantwoorden krijgen, wat zij zelf ook wel zullen beseffen. Wij hopen dus maar dat direct flink aangepakt wordt, om zoodoende de twee de competitie-wedstrijd eveneens in een overwinning om te zetten. RWB 3 speelt om 12 uur een thuiswed strijd tegen Baardwijk 3 voor de tweede klasse B.V.B. Wij herinneren de werkloo- zen eraan, dat op vertoon van hun ar- beidsbeurskaart de toegangsprijs voor hen 15 cent bedraagt. DRUNEN. Sporters. Sporters 1 speelt morgen op eigen veld tegen ODC waar zij voor twee jaar het zwaar bevochten kampioenschap be haalde. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Spannend zal het er worden, omdat hier altijd nog een revanche-name op het pro gram staat. Sporters zullen echter win nen. Sporters 2 speelt om 2 uur een wed strijd bü Heracles in Den Bosch, wat voor haar een nederlaag zal worden. Sporters 3 spelen om 12 uur op eigen veld tegen SVD 3 en ook deze punten zullen in Drunen blijven. K.N.V.B.-WEDSTRIJDEN GAAN DOOR. Clubs kunnen echter desgeivenscht uitstel krijgen. Het K.N.V.B. bestuur heeft nog niet besloten om, gezien de mogelijkheid van een voor-mobilisatie in verband met den internationalen toestand, alle wedstrijden voor a.s. Zondag uit te stellen. Tenzij dit alsnog gebeurt, kunnen elftallen, die 2 of meer spelers moeten missen, tenge volge van de extra militaire maatregelen, welke Dinsdagnacht getroffen zijn (het vervullen van den gewonen dienstplicht en het opkomen voor het doen van her halingsoefeningen vallen hier dus buiten) bij omgaand telegrafisch verzoek onder vermelding van de namen van de spe lers, die door deze maatregelen verhin derd z(jn te spelen, uitstel krijgen. Van 23 tot en met 30 Sept. 1938. Geboran Wilhelmus Martinus, zv. P. J. Dekkers- Hoogendoorn Henricus Antonius. zv. P. F. Klerkx-Beerens Cornelius Jose- phus Adrianus, zv. A. G. v. d. Wicl-van Zeeland Johannes Franciscus Maria, zv. L. M. Kolster-Beerens Hendrika Martina, dv. A. M. Smit-Laarakker Cornelis Gerardus Jozef Francisca, zv. J. C. Moonen-van Wichen. Overleden: Ha. M. Wagemakers, oud 2 dagen W. M. Dekkers, oud 3 dagen. Huw. aangiftenGeen. Gehuwd W. J. van Son, oud 24 jaren, wonende te Drunen en Ja. M. Bakker, oud 30 jaren te Waalwijk. Ingekomen: S. H. J. van Alphen, van Dussen A. L. Zeegers, van Helmond Ha. M. Th. E. Raming, van Ginneken ca. J. F. M. van Hooft, van Veghel M. Faro, van Heusden Pa. Th. van Hilst, van 's-Bosch Ma. K. Snoeren, van Waspik. Vei trokken: J. Koning naar Amsterdam Ma. H. H. Schlarb naar Utrecht P. J. Bernotte R.K.V.V. H. E. C. De tweede competitie-wedstrijd van HEC is eveneens op eigen terrein vast gesteld, n.l. tegen HVC uit Heesch. Vorige week wist deze nog Vlijmensche Boys met een nederlaag naar huis te sturen, zoodat we gerust voorop kunnen zetten dat ze heel wat in haar marsch heeft en zal in geen geval zoo'n gemakkelijke prooi worden als Schijndel 1. Haar speltype is van forsch karakter, B.V.B. STELT ALLE WED STRIJDEN UIT. Door het groot aantal verzoeken om uitstel van wedstrijden, aangezien tal van spelers onder de wapenen zijn geroepen en er geen verloven worden toegestaan, heeft het bestuur van den B.V.B. moeten besluiten alle wedstrijden die voor 2 Oc tober waren vastgesteld af te lassen. Doordat het geheele bondspersoneel onder de wapenen is, is het bondsbureau telefonisch niet te bereiken. Correspondentie kan gewoon aan het bureau geadresseerd worden. In spoedgevallen kan men zich telefo nisch in verbinding stellen met den voorzitter onder no. 3406 te Breda, des avonds tusschen 7 en 8 uur. WIELERSPORT. FRANS SLAATS EN HET WEREDUURRECORD. Half October naar Milaan. Donderdagavond hadden we een kort onderhoud met den Waalwijkschen can- didaat voor het werelduurrecord, Frans Slaats. Wanneer de internationale toestand 't toelaat, vertrekt Frans ongeveer half Oc tober naar Milaan, om op de bekende Vi- gorellibaan zijn poging te wagen. De Fransche racerijwielenfabriek „He- leyt" heeft momenteel een speciaal rij wiel voor hem in aanmaak, dat belooft een meesterstukje te worden op het ge bied van race-fietsenfabricatie. Laten we hopen dat de poging van den Waalwijker ook ditmaal met succes be kroond worden. D. v. N.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7