Plaatselijke Berichten K Het Sudetenland I GESCHENKJE Komt allen eens kijken. BICO EdeBont-v, Huiten Heereokleediog naar maat Zaterdag 1 October 1938 No. 78 De Echo van het Zuiden Derde Blad N GEMEENTERAAD. De leden van den raad der gemeente Waalwijk zijn opgeroepen tot bijwo ning eener openbare vergadering, te houden op Vrijdag, 7 October 1938, oin 7 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Afschrift van het Koninklijk be sluit van 19 Augustus 1938, nr. 27, houdende ongegrond-verkla- ring der door den geneeskundi gen inspecteur der volksgezond heid ingebrachte bezwaren tegen de bij raadsbesluit van 29 Jan. 1927 vastgestelde verordening, regelende de verloskundige ar menverzorging, tevens instruc- y tie voor de vroedvrouw, belast met de armenpraktijk. 2. Koninklijk goedgekeurde veror dening op de heffing en invor dering van schoolgeld voor la ger nijverheidsonderwijs (tee- kenonderwijs), vastgesteld bij raadsbesluit van 24 Juni '38. 3. Goedgekeurde raadsbesluiten van 26 Augustus 1938 tot wijzi- ziging der begrooting 1938. 4. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Augustus 1938 tot onder- handsche verhuring der woning Stationsstraat 22 aan A. Frok- lage. 5. Goedgekeurd raadsbesluit van 26 Augustus 1938 tot uitgifte in erfpacht van een terreintje aan de Ooster-havenkade aan G. Mil- lenaar. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Advie zen der Vereeniging van Neder, landsche Gemeenten. 's-Graven- hage. Proces-verbaal van kasopname bij den ontvanger, gehouden 23 Augustus 1938. c. Van het algemeen Nederlandsch Verbond, Groep Nederland. Den Haag. Schrijven betreffende hef fing eener belasting op opschrif ten, in vreemde talen gesteld op winkels enz. 2. Voorstel tot tijdelijke herbenoe ming van een teekcnschoollee- raar. 3. Voorstel tot sluiting eener nieuwe deposito-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. 4. Voorstel tol wijziging der begroo ting 1938. 5. Aanbieding gemeente- en bedrijfs- begrootingen, alsmede die van de burgerlijke instellingen van wel dadigheid. LANGSTRAATSCHE MISSIE DAGEN („LAMIDA"). Programma van de Langstraatsche Missiedagen („Lamida") voor de Dekenaten St. Geertruidenberg en Waalwijk van 12 tot 16 October '38.: Woensdag 12 October: 's Avonds een plechtig Openings- Lof in alle Parochiekerken en Hulp kerken, met Predikatie door een Mis sionaris. Officieele opening der Stands in de plaatsen Kaatsheuvel, Made, Raams- donksveer, Waalwijk en Zevenber gen. Donderdag 13 October: 's Morgens generale H. Communie van alle schoolgaande kinderen. Van half tien tot twaalf uur bezoek der Stands door schoolgaande jon gens, onder geleide. 's Namiddags lichtbeelden voor de schoolgaande jeugd. Vanaf 7 uur zijn de Stands geopend. Vrijdag 14 October: 's Morgens van half tien tot twaalf uur bezoek der stands door de school gaande meisjes onder geleide. 's Middags zijn de stands geopend van 35.30 uur en vanaf 7 uur. 's Avonds om 8 uur Intellectueelen- Missie-avond te St. Geertruidenberg en te Waalwijk voor de resp. Dekena ten. Zaterdag 15 October: 's Morgens vap 1012 uur zijn de stands gratis geopend voor de werk- loozen. 's Middags zijn de stands geopend van 3—5.30 uur en vanaf 7 uur. Om 3 uur Plechtig Lof te St. Geer truidenberg en te Waalwijk, waar alle Zelatricen van de drie Pausel. Missie genootschapen uit de resp. Dekenaten zullen samenkomen. Daarna Brabant- sche koffietafel, vergadering en film. Zondag 16 October: 's Morgens generale H. Communie van alle Parochianen voor de Missie. In alle H.H. Missen predikatie en schaalcollecte voor de Missie. (Deze collecte vervalt dan op de Missiezon dag). De stands zullen geopend zijn van 11 1 uur, van 3—6 uur en vanaf 7 uur. Des namiddags voetbalmatchen voor de Missie. s Avonds een plechtig sluitingslof. Bovenstaand programma was al ge matst. —CCj _..j_ toonstellingen in de verschillende plaatsen, wegens de tijdsomstandighe den tot nader order geheel zijn uitge steld. DE NIEUWE AVONDCUR SUSSEN AN DE RIJKS VAK SCHOOL. Groot aantal inschrijvingen. De inschrijving van nieuwe leerlin gen voor de Avondcursussen aan de Rijks Vakschool heeft een hoogst be vredigend verloop gehad. In totaal gaven zich 204 leerlingen op, als volgt verdeeld over de verschil lende afdeelingen: Afdeeling Schoenmakerij: Modelleeren 19, modelleeren met gradeermachine 4, snijderij 56, stikke- rij jongens 8, stikkerij meisjes 26, handzwikken 33, machinezwikken 32, onderafdeeling 21. Voor de Looierijafdeeling gaven zich op 5 leerlingen. Daar dit aantal te gering is zal deze cursus waarschijnlijk geen doorgang vinden. Ook de stik kerij voor jongens heeft nog te weinig inschrijvingen om te kunnen doorgaan: mogelijk geven zich voor deze twee afdeelingen nog leerlingen op. De af deeling snijderij is te groot, zoodat daarvan waarschijnlijk verschillenden geweigerd zullen moeten worden. Het aantal inschrijvingen bedroeg in het vorig cursusjaar ongeveer 160. LUCHTBESCHERMING. Donderdagavond vond in het Raad huis een gecombineerde vergadering plaats van het Bestuur der afdeeling Waalwijk van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming, met de wijk- leiders en hun plaatsvervangers die op twee na allen tegenwoordig waren. De voorzitter wees er in zijn ope ningswoord op, dat het wenschelijk is, de verdere opbouw van de zelfbe schermingsorganisatie, ook in verband met den nog dreigenden internationale toestand, is versneld tempo voort te zetten. Weliswaar bestaat er gegronde hoop dat door de conferentie te Mün- chen een oorlog thans vermeden kan worden, maar iedereen weet wel, al dus spreker, dat de zaak dieper gaat dan enkel om het bezit van een stuk grondgebied. Het is geenszins uitge sloten, dat dit conflict in de toekomst nog door andere zal worden gevolgd, voortvloeiende uit de botsing tusschen de autocratische en de democratische staatsbeginselen. En deze strijd ver keert eerder nog in een begin dan wel in een eindstadium. Daarom is paraatheid betreffende de bescherming tegen luchtaanvallen een gebiedende eisch! Besproken werd de vorming der wijkcommissies, bestaande uit wijk- leiders en wijkmeesters met medewer kers, welke eigenlijk thans gereed had moeten zijn. Overeengekomen werd, de aanwerving van de wijkmeesters thans met den meesten spoed, n.l. in de eerstvolgende dagen te doen geschie den, zoodat op Donderdag 6 October a.s. een gecombineerde vergadering van het Bestuur en de wijkcommissies kan plaats hebben, waarin deze com missies dan definitief worden gein- stalleerd en van hun taak in kennis gesteld. Nadat de wijze van opleiding der wijkmeesters nog uitvoerig was nage gaan en de wenschelijkheid van het houden van luchtbeschermingsoefe ningen in onze gemeente naar voren was gebracht, (welke door het Hoofd Lbd. werden toegezegd), werd de ver gadering die een zeer geanimeerd ver loop had, door den voorzitter gesloten. ZILVEREN JUBILEA BIJ N.V. SCHOENFABRIEK v.h. A. H. VAN SCHIJNDEL. Gisteren herdacht Mej. M. Bakkers alhier, het bijzonder feit, dat zij voor vijf en twintig jaar als stikster in dienst trad bij de N.V. Schoenfabriek A. H. van Schijndel. Het is wel een zeer weinig voorko mend feit dat leden van het vrouwelijk personeel een dergelijken diensttijd bij eenzelfde firma meemaken. Hare collega's schenen dit ook be grepen te hebben en hadden daarom de werkplaats van de jubilaresse feestelijk versièrd, terwijl zij verschillende ca- deaux in ontvangst had te nemen. Mej. Bakkers liet deze vriendelijke attentie volgen door het aanbieden van een tractatie. Des middags werd zij door de di rectie op hartelijke wijze toegesproken en werd haar een geschenk onder couvert aangeboden. Donderdag 22 September 1.1. was ook dhr. Jan Harmeling 25 jaar werk zaam in de stanzerij-afdeeling van ge noemde fabriek. Ook hij werd voor dit feit gehuldigd, welke huldigingen van verschillende cadeaux, ook van de zij de der directie vergezeld gingen. BILJARTCLUB „ONS GENOEGEN". De biljartclub ,Ons genoegen", ge vestigd in café Jac. Passier heeft-be sloten ter gelegenheid van haar zilve- nooi uit te schrijven, waarvoor een 25- tal vereenigingen uit onze plaats en omgeving zal worden uitgenoodigd. Tevens is besloten daaraan een groot barak-concours te verbinden. Meerdere prachtige prijzen o.a. een groote zilveren beker van de Z.H.B.- Brouwerij zijn voor het jubileum- tournooi reeds geschonken. JOWA-ZONDAG 1938. Zondag 25 September. Een van die zeldzaam zonnige Zondagen van dit najaar. Er hangt iets in de lucht be halve dat zeldzame zonnetje. Dat voelt iedereen. Iedereen, die trouwens reeds Zaterdagmiddag tallooze jon gens in het bekende groene Jonge Wacht-uniform, beladen met palen en pannen met dekens en doozen, met ditjes en datjes, te fiets en te voet, naar het Buiten der Eerw. Broeders zag trekken, wist wat er in de lucht hing. Maar dat, waren slechts weinigen, ten slotte. Met IVOROL poetsen geeft een frissche mond met witte tanden lvorol (Nieuw recept). Tube 60-40 en 25 ct. Zondagmiddag, drie uur ongeveer. Een trom roffelt. Een vlag kleurt op tusschen het late groen der hoornen. Twee vlaggen, drie vlaggen, een klein bosch van vlaggen. Trommels slaan een strakke marsch. De menschen komen aanloopen. Wat is dat nou weer? Dat is de Jonge Wacht. Een lange rij groenhemden komt aange- marcheerd. Voeten trappen een stroef rhytmc over den overweg aan de Sta tionsstraat. De Jonge Wacht komt Waalwijk veroveren. Ze gaan naar het Lof in de St. Janskerk, en ze doen dat op hun manier, keurig, gediscipli neerd, en toch vroolijk, uitbundig, ge eischcnkennis, en verloren met hier en daar een beetje gebrek daaraan. En toen kwamen die tallooze horden in een ontzettende stormloop terug naar hun kampen gegaloppeerd. In een om mezientje waren de kampen verdwe nen en daar laaide ineens in de Zui derzeepolder een vuur op, waarin de laatste ongerechtigheden van den dag langzaam wegbrandden, en in de schaduwen van dat vuur bewogen zich fantastische gedaanten, die een korte klucht speelden, of een dans, of een schoon lied zongen, of een ontroerend gedicht zegden. Toen was het even stil, onder die geduldige en verbaasde boomen, maar dat duurde niet lang, want een geweldig gehuil en gejuich ontstond rond de smeulende resten van het vuur de districtswimpel 1938 werd uitgereikt aan de beste groep. En het was natuurlijk weer Don Bosco van Kaatsheuvel, dat die wimpel won. Maar wacht maar eens mannen, 't volgende jaar: dan heeft Waalwijk de wimpel. Zou 't waar zijn? Natuurlijk, want deze Districtsdag heeft ons nieuwe vrienden bezorgd in Waalwijk. En met die nieuwe vrienden gaan we nou trainen, trainen, dat de spaanders d'raf vliegen! JONGE WACHT-LEIDING WAALWIJK. SUPPORTERSCLUB J. v. GEENE. De supportersclub J. van Geene heeft voor Maandagavond in de zaal bij den heer Ant. van Berkel een bal georgani seerd ten bate van onzen populairen wielrenner. Zooals men weet heeft Jo zijn krachten in het afgeloopen seizoen voornamelijk aan den weg gewijd en de resultaten, daarbij behaald, geven recht op de meest hoopvolle verwachtingen. In verband daarmede is het gewenscht dat hij zoo veel mogelijk gesteund wordt om op den succesvol ingeslagen weg te kunnen blij ven voortgaan. Het bal is daarom een goede gedachte Wat in dit land gepresteerd wordt, ziet U in onze Als U deze etalage gezien heeft, twijfelt U ook niet meer waar U een GOEDKOOP en MAGNIFIEK kunt vinden. HOEK RAADHUISPLEIN WAALWIJK. jong! Dat is alles wat Waalwijk ervan zag. En Waalwijk is ervan overtuigd nu, dat die Jonge Wacht is wat ze wil zijn: een jonge, frissche, geordende, jongensbeweging, een beweging van jonge kereltjes en kerels, die niet de vervlakkenden invloed der beroerde huidige tijden willen ondergaan, maar die in een echt jongensleven zichzelf opvoeden voor een betere levensvorm in de toekomst. Dat gelooft Waalwijk nu. En dat is winst voor onze bewe ging, want tot nog toe waren er maar weinigen, die hier eigenlijk wisten, dat er zooiets als een Jonge Wacht be stond, en wat voor iets die Jonge Wacht eigenlijk was. Maar het Buiten der Broeders weet er nog meer van. De geduldige (wer kelijk zéér geduldige) boomen hebben met verbazing gezien, hoe daar in hun midden, op het eiland in den droogge- legden vijver (Zuiderzeewerken in het klein» een reusachtig kruis verscheen, en twee hooge vlaggemasten. Hoe daar om twaalf uur dertig een klein le ger zich verzamelde, en met een gebed en een toespraak den feestdag opende. Toen hebben ze, die geduldige boo men, gezien hoe geheimzinnige noma denstammen hun kamp opsloegen in het schemerende groen der dichte struiken. Ze hebben al even geheim zinnige fluitsignalen gehoord. Ze hebben een vreedzamen oorlog zien uitvechten, met sluipende spionnen, en telefoonlijnen-leggende genie-mannen. Ze hebben dampende kannen met koffie zien zwart-koken op suisende primusvlammen (lekker man!), ze hebben die nomaden ongelooflijke hoeveelheden brood en peperkoek, en appels zien verslinden, en toen hebben ze weer even rust gehad, want de no maden waren vertrokken naar de eindelooze steppe van Giel de Kort, waar ze zich onderling maten in moei lijke wedstrijden, dié gewonnen wer den met mannenkracht, en verloren van het bestuur der supportersclub ge weest en wij vertrouwen dat velen, ook niet-sportliefhebbers, van deze gelegen heid gebruik zullen maken om de sup portersclub te steunen. Voor nadere bijzonderheden zie men achterstaande advertentie. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- mstandigheden aangepast AANRIJDING. Toen mevr. V. uit v.m. Baardwijk Donderdag per fiets door den Bosch reed werd zij door een motorrijder aan gereden en kwam daarbij zoo ongeluk kig te vallen dat zij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. In het St. Nicolaas-ziekenhuis al hier werd haar rechterarm, welke in wendig gekneusd was, verbonden. Liedertafel Oefening en Vermaak In verband met de huidigen politieken toestand is de per 2 October voorgenomen reis naar Antwerpen met bezoek aan de Kon. Vlaamsche Opera aldaar tot nader order uitgesteld. R. K. Huishoud- en Industrie-school. Door den grooten toeloop van leerlingen, speciaal voor de avond cursussen, der R. K Huishoud- en Industrieschool is het reeds noodig een tweede leerares in de naald vakken te benoemen. Missie actie in de Langstraat Ideale Missie-aktie Missie-actie I en de meeste menschen denken aanstonds aan een knikkende Chinees die met een zwierige hooldbuiging iedere inge stopte gift dankbaar erkend, aan Missie-busjes die altijd en overal voorop of soms in den weg staan. Dat is zoo in het algemeen het symbool van Missie-actie n.l.: Ze is een geld-actie. Eu inderdaad Dat is ze ookMaar niet alleen en niet op de allereerste plaats. Want voor alles en boven alies is Missie, actie een Bovennatuurlijke actie een Gebedsactie. Dat eebter de finantieele zijde vaak zoo over dreven naar voren treedt is een betreurenswaardig verschijnsel dat op den duur remmend werken moet op een gezonde, immerblij- vende Missie-actie. De diepere oor zaak daarvan schijnt wel hierin te liggen dat de Missie-plicht van iederen Katholiek niet organisch genoeg is ingebouwd in 't complex van katholieke plichten, die ieder onzer te vervullen heeft. Gelukkig echter is hierin kentering merkbaar. Sinds Paus Pius X h. g. nieuw inwendig leven gebracht heeft in de kerk met zijn devies: «Alles hernieuwen in Chistus« d.w.z. alles moet een resultaat zijn van inner lijke beleving, sindsdien is er een frissche wind gaan waaien door den alouden boom der Kerk en meer en meer werden de geloovigen zich bewust van hun Apostolaatsplicht, welke steunde op de innige ver bondenheid met Christus, den Stichter der universeele kerk. Dat nieuw inwendig leven werd de bron van nieuwe uitwendige actie, waarvan we thans al de vruchten plukken, waar we voor de bevesti ging van ons geloof in eigen om geving jeugdige, krachtige kernclubs op hun post zien staan als Katho lieke actie troepen. Maar nog veel meer moet die Apostelplicht doordringen in iedere geloovige. Immers onze leeken moeten niet enkel op de bres staan* voor de verdediging van ons Heilig Roomsch Geloof, maar ook moeten zij zich nog meer en beter bewust worden van den plicht dien zij hebben te verzorgen voor de uitbrei ding der Kerk in de verre Missie gebieden. Evenals voor het behoud des geloofs, moeten zij strijden voor de voorplanting daarvan. De Chris ten, zoo zegt Lacendaire, is een mensch aan wien Jezus-Christus andere menschen heeft toevertrouwd. In dit licht zal het wel duidelijk zijn dat de Missie-actie niet op de eerste plaats een geldactie mag zijn. »De liefde, aldus prof. dr. G. Brom, dringt ons den Meester overal te leeren liefhebben en ver van ons af te houden, van men- schenliefde, drijft die Godsliefde ons juist tot naastenliefde, waarvan deze »verste-liefde« naar Foersters fijne woordspeling, het klaarste teeken is«. Dus allereerst is Missie-actie het werk der liefde, voor de verzorging der zielen. Echter, hetzij nogeens gezegd, die liefde zal zich ook be moeien met de linantieele zijde en in de groote nooden, waarin de wereldmissie momenteel verkeert, hebben wij daarmee rekening te houden. De ziel van het Missie-werk is het werk var. de ziel. Kap. v. d. V. bestuur als no. 1 op de voordracht geplaatst mej. Kamp uit Waspik. Kath. Jonge Middenstandsver. Gisteravond vergaderde de Kath, Jonge Middenstandsvereeniging in de bovenzaal van den R.K. Gilden bond. De Weled. heer Drs. G. J. de Vries was daarbij uitgenoodigd een spreekbeurt te vervullen over de Sudeten-Duitsche kwestie. In een helder betoog lichtte spr. het ontstaan van de huidige problemen toe, daarmede een goeden indruk achterlatend van de groote moeilijkheden die overwon nen moesten worden om weer rust in den politieken toestand tebrengen. Het is voor de K.J.M.V.'ers weer een leerzame avond geweest. Candidaatstelling Algemeenen Hengelaarsbond Naar wij vernemen is de heer P. van Meeuwen, secretaris van de Waalwijksche HengelvereenigiDg »Visscherslust« als nummer een op de voordracht geplaatst voor een te benoemen hoofdbestuurslid van den Algemeenen Hengelaarsbond, als vertegenwoordiger van't district Noord-Brabant en Zeeland. Zilveren jubileum Zaterdag 1 October herdenkt de heer Piet van Eeten alhier, den dag dat hij gedurende 25 jaren in vasten dienst is der gasfabriek als stoker- Speciaal-Etalage!!!

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9