Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. MILITAIRE MAATREGELEN ki KOFA 10°|o korting 95 „NOORD BRABAND" SPIT... KL0D5TERBAL5EM V FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD V Christendom en Nationaal Socialisme. JAAR AKKER'S HET DIAMANTEN MEDAILLON. NUMMER 82. ZATERDAG 15 OCTOBER 1938. 61e JAARGANG, Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De verhouding tusschen het Nat. Soc. en den christelijken godsdienst, die zich steeds duidelijker afteekent geeft de Chr. Hist. „Nederlander" aan leiding tot eene beschouwing, waar aan wij hier een en ander ontleenen. Hoe onbegrijpelijk het is dat de Duitsche regeering zoo weinig reke ning houdt met de gevoelens harer 33 millioen katholieken en evenzooveel of meer protestanten, waarmede zij toch in waren vrede zou kunnen leven en waarop zij zou kunnen bouwen als haar beste onderdanen, hebben we re kening te houden met de werkelijk heid en hetgeen we rondom ons zien gebeuren. Het blad schrijft dan o.m.: Ons land heeft het onschatbare voordeel in de practijk van een nabu rig land te kunnen waarnemen wat 't nationaal-socialisme niet in theorie, maar in de practijk is. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Deze zegswijze geldt wel zeer be paald voor ons, Nederlanders, als wij naar de practijk van het nationaal-so cialisme in Duitschland kijken. En zeer in het bijzonder geldt het voor de Nederlandsche Christenheid, als zij naar de practijk van het natio- naal-socialisme ten opzichte van het Christendom ziet. Christendom en nationaal-socialis me, och, wij kennen allen de bekende beschouwingen, dat het Christendom in een nat. soc. staat niets te vreezen heeft, dat zoo'n staat juist een „God- belijdende" staat zal zijn enz. enz. En wij nemen aan, dat die natio- naal-socialisten, die ernst maken met het Christendom, bij 't gebruiken van dergelijke argumenten volkomen te goeder trouw zijn. Te goeder trouw, maar ook wel heel naief. Want als zij eenig staatkundig in zicht hadden, dan zouden zij niet slechts vermoeden, maar weten, dat 't wezen van het nationaal-socialisme zich niet kan verdragen met een in vrijheid beleden Christendom op alle terrein des levens. Het nationaal-socialisme noemt zich niet voor niets „totalitair". De totale staat kan krachtens zijn aard niet een onafhankelijke macht naast zich dul den. Hij zal de Kerk slechts zoolang in haar waarde laten, als die Kerk be reid is op het beslissende moment voor den Staat te buigen. BIJ (HEERENZAAK) op vertoon van WAARSCHUWINGS of QPROEPINGSKAART voor hen die hebben deelgenomen aan de voorzorgsmaatregelen der regeering. Levensverzekering 1843 MP 1938 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. Wanneer de Kerk afziet van haar recht invloed te oefenen op de opvoe ding der jeugd, wanneer zij zich bui ten alle maatschappelijke vraagstuk ken houdt, och ja, dan is zij verder „vrij". Maar wee haar, wanneer zij haar stem zou verheffen tegen mis standen, wanneer zij zou willen mee spreken over de toekomst van 't jonge geslacht, wanneer zij zich zou verzet ten tegen pogingen het volk van haar te vervreemden. Dan „betreedt zij het terrein van den Staat" en heeft zij te zwijgen. Dit is maar geen theorie, die wij hier neerschrijven en die door een an dere theorie teniet zou kunnen wor den gedaan. Neen, dit is de harde werkelijkheid, die wij in Duitschland voor onze oo- gen zien en waaraan wij ons te spie gelen hebben. Als ds. Niemöller zich tegen de over- heersching van de Kerk door den Staat verzet, wordt hij gevangen geno men. Als hij dan tot een zeer lichte straf wordt veroordeeld, neemt de ge heime politie hem „voor zijn eigen vei ligheid" opnieuw gevangen, een ge vangenschap zonder eenigen vorm van proces, die nu al meer dan een jaar duurt. De totale staat. Als een R.K. Bisschop in Rothen- burg weigert aan de stemming deel te nemen, wordt hij uit zijn bisdom ver bannen, omdat men anders „niet kan instaan voor zijn veiligheid tegenover de volkswoede." En thans is de Weensche kardinaal Innitzer aan de beurt. Dit is wel een heel tragisch geval. Bij de aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland heeft deze kardinaal er naar gestreefd de verhouding tus schen Kerk en totalen Staat in het rei ne te brengen. Ondanks de waarschuwing, die Duitschland hem had moeten zijn, heeft deze Kerkvorst met een voor on ze begrippen ongelooflijke naieviteil eerlijk gepoogd een toenadering tot stand te brengen. En natuurlijk waren de nat. soc. Duitsche machthebbers met, even natuurlijk, in hun gevolg de Neder landsche nat. soc. pers er ijlings bij om deze houding voor te houden aan die „politieke" roomsch-katholieken en protestanten in Duitschland, die zich nog maar steeds tegen sommige eischen van den totalen staat blijven verzetten. Inmiddels heeft kardinaal Innitzer de practijk van het nationaal-socialis me tegenover Christendom en Kerk leeren kennen. En het strekt hem tot eer men mocht trouwens niet anders verwach ten dat hij zich thans mèt zijn Duit sche geestverwanten en mèt de Duit sche protestanten, die dan toch ook zijn geestverwanten zijn, tegen die Staatsalmacht verzet, nu hem blijkt, dat die Staat de Kerk wil overheer- schen. Het gevolg? Dat de totale Staat zijn ware gezicht toont. Dat er „spontane" demonstraties komen voor het paleis van den kardinaal. Dat er ruiten wor- van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 27) Twee dagen later kwam de auto weer voor en werd juffrouw Grey ge ïnstalleerd op het kasteel. Een chaos van gevoelens, van geluk en pijn beide, bestormden haar. Maar toen kwam ze spoedig tot kalmte en, zooals de her togin voorspeld had, ze werd beter en sterker. Ze voelde zich thuis en werk te regelmatig aan het herstel van ou de kant, doch de hertogin drong er op aan dat ze uit zou gaan. Ik hoop dat u zich hier gelukkig voelt, juffrouw Grey, zei ze op een morgen, en het antwoord was: Ja, het is alsof ik in het paradijs ben. De bedienden behandelden haar met de grootste onderscheiding en de her togin ging zoo nu en dan eens met haar praten als zij zat te werken. Zoo ging het leven regelmatig zijn gang. Het was op een warmen avond in Augustus; de lucht was zwaar van den geur van de witte lelies en Jenny wachtte ongeduldig op Charlie Nesbitt even buiten het parkhek. De hertog en de hertogin gingen dien avond dinee- ren op Haversham Hall, een huiten op ongeveer vijf mijlen afstand. Charlie Nesbitt was den laatsten tijd ongeduldig geworden in zijn liefdes betuigingen. Ik heb ook nooit eens kans een avond bij je te zijn. Gaan de hertog en de hertogin nooit eens uit? Jenny was blij geweest, dat ze een heelen avond vrij zou hebben en had er in toegestemd dat hij komen zo.u. HOOFDSTjUIv XXXVII. Dienzelfden avond zat juffrouw Grey in haar kamer en keek naar den zonsondergang. Voordat Ethel was uitgegaan was zij even bij haar geweest. Ze droeg een japon van witte zijde met een hals snoer van robijnen. Ze praatten even over juweelen en juffrouw Grey vroeg waarom ze bij de witte japon de fa- milidiamanten niet droeg. Ik heb ge lezen over uw familiediamanten, ze zijn beroemd, nietwaar? vroeg ze. Heeft u ze nooit gezien? vroeg Ethel. Niet allemaal, was het antwoord. Ik geloof enkele, terwijl u ze an had. Ik zal ze u eens op een keer al lemaal laten zien, zei Ethel, ik ben er een beetje trotsch op, maar eigenlijk zijn ze niet van mij ik heb ze alleen in bruikleen. Bewaart u ze hier? vroeg juf frouw Grey. Ja, in mijn kleedkamer, in een safe, die ingebouwd is in een der mu ren. Het is heel veilig, want niemand die het geheim niet kent, zou daar een brandkast vermoeden. Nu, goeden- nacht, juffrouw Grey! Komt u laat terug? vroeg juf frouw Grey, terwijl de hertogin de ka mer verliet. Ik denk van wel, was het ant woord. Toen ging ze heen en spoedig daar na hoorde juffrouw Grey de zich ver wijderende auto. Juffrouw Grey voelde zich dikwijls onrustig in dit prachtige huis als Ethel weg was, maar dien avond was er wel een heel vreemd gevoel in haar, alsof er een keerpunt zou komen in haar leven, alsof er iets vreeselijks zou ge beuren. Ze begreep niet wat het zijn kon. Haar geheim was immers veilig. Er scheen niets te zijn dat haar vrees rechtvaardigde en toch kon ze het be klemmende gevoel niet van zich af zetten. Oude herinneringen kwamen bij haar op, herinneringen aan Inis- fail, aan haar vader en zijn muziek, aan lord Stair en Darcy Este. Plotse ling werd ze opgeschrikt door een ei genaardig dof geluid; ze ging naar de deur en luisterde; wéér hoorde ze het geluid: het moest uit de kamer van Ethel komen. Het bleef doorgaan; het dof-dreu nend geluid. Jenny Dane moest in de kamer, zijn, maar wat voerde ze uit Juffrouw Grey ging naar beneden, naar den grooten corridor. Jenny, riep ze zacht. Wat doe je? Geen antwoord, het geluid hield op, een diepe stilte volgde. Ze ging naar de deur van de kamer van de hertogin, maar hoorde niets meer. Misschien heb ik me vergist, dacht ze. Het kwam misschien uit een ander deel van het huis. Nog eens riep ze: Jenny, maar weer kwam er geen antwoord. Jenny was zeker aan haar avondeten. Ze keerde terug naar haar kamer en ging naar het raam. Juist toen de klok tien uur sloeg zag ze een meisjesgestalte het pad op komen. Het was Jenny. Waarom was Jenny buiten op dit uur? Toen juffrouw Grey haar lichte voetstappen in den corridor hoorde, opende ze de deur van haar kamer en riep haar. Het meisje kwam binnen; er waren sporen van tranen op haar gezicht en juffrouw Grey vroeg vrien delijk, heb je moeilijkheden, Jenny. Een beetje, ik heb me boos ge maakt dat is alles. Wil je me niet vertellen wat het is? Iemand haar verdriet te kunnen op biechten, was voor Jenny een opluch ting. Ze vertelde van den knappen heer uit Londen, die gezegd had zoo graag met haar te willen trouwen, en die haar had gevraagd dien avond in het park te komen en alles voor het huwelijk definitief af te spreken, maar die zijn belofte niet had gehouden. Ze was boos en geërgerd, ze had tot bijna tien uur op hem gewacht en had toen naar huis moeten gaan, zonder hem te hebben gezien. Juffrouw Grey luisterde met vrien delijke belangstelling. Ben je er zeker van, Jenny, zei ze ernstig, dat je verloofde werkelijk is waarvoor hij zich uitgeeft? Daar twijfel ik geen oogenblik aan. In dat geval, zei juffrouw Grey, moet je je niet ongerust maken. Waar schijnlijk heeft iets gewichtigs hem verhinderd te komen; hij zal je mor gen wel een brief schrijven, waarin hij zich verontschuldigt. Wanneer ben je weggegaan, Jenny? Direct na acht uur. Dus jij was 0111 ongeveer negen uur niet in de kamer van de hertogin? Neen, waarom vraagt u dat? Omdat ik om negen uur een ei genaardig geluid in die kamer heb ge hoord. U zult het zich verbeeld hebben, juffrouw Grey, maar ik zal direct gaan kijken. Ze ging. Een moment later werd juffrouw Grey opgeschrikt door een doordringenden kreet en na een paar seconden kwam Jenny de kamer binnen rennen. Het is verschrikkelijk, riep ze, de safe is opengebroken en de familie- ju weelen zijn weg. Wat moet ik be ginnen? Weg? was het antwoord, maar dat is onmogelijk. Het is waar, komt u zelf maar meekijken. Haar handen wringend, terwijl haar luide kreten de andere be dienden alarmeerden, ging Jenny juf frouw Grey voor naar de kamer van de hertogin. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwtjbsche en Langstraatsche Coorantj n e- .1" P> 1c 111 ik |h- n, e- 111 il- ir la 11- 12 es a- ar 11- 34 35 ar trt 1 id us .a. Ila 15 ar an I'. ÏC- m- 10- an •d-. OSS - WAALWIJK - VEGHEL Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en iaat U drie maal per dag flink daarmede wrijven. Akker s Kloosterbalsem heeft de bij zondere eigenschap diep in de weefsels te dringen en daar oplossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan. verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren Per pol van 25 Gram f O.621/2. pot van 50 Gram f 1.04

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1