BUITENLAND. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. den opgemerkt, dat het eindcijfer tegenover het loopende jaar, toen beloopende 59.000,niet on belangrijk is verhoogd, als gevolg van het feit dat over de gevoteer de extra bijdragen eerst later kan worden beschikt; c. tot het heffen van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeente-, fondsbelasting, welke heffing, telken jare vast te stellen, bud getair noodig is. De heer Markus heeft niet in de ge- meentebegrooting kunnen lezen, hoe de verwarming van het raadhuis wordt afgeschreven. De Voorzitter zegt, dat die ge raamd is op één cent per M3. gasver bruik. Wanneer dit verbruik niet vol doende is moet het gasbedrijf dit zelf naar voren brengen, zoodat een ande re regeling kan getroffen worden. De heer Snoeren zegt, dat er niets is uitgetrokken voor de Tuinstraat in Loonopzand. Spreker weet wel, dat daarvoor moeilijk een regeling te tref fen is maar de slechte toestand waarin die straat verkeert, vooral in den win ter, heeft dringend voorziening noo dig. Mogelijk zou er in samenwerking met de bewoners, door het aanbrengen van dakgooten iets te bereiken zijn. De Voorzitter kan de verzekering geven dat het gemeentebestuur pogin gen in 't werk zal stellen om aan dien toestand een einde te maken. De heer van Nieuwstadt wijst op een verkeerde passage in de memorie van antwoord. Er staat bestrijding der openbare zedelijkheid. Dit laatste woord moet onzedelijkheid zijn. De Voorzitter zal er nota van ne men. De heer v. d. Heuvel heeft nog een opmerking betreffende volgnummer 246, subsidie aan muziekkorpsen. Spr. vindt het niet juist dat er nog van sub sidie sprake is wanneer men daaraan voorwaarden, om met bepaalde gele gelen. Iedere boer moest een bepaald gedeelte van zijn land voor de aardap pelen afstaan. Maar nog lang niet alle boeren be grepen, wat ze eigenlijk met die plan ten moesten doen. Op een keer kwam de koning door een dorp in Pommeren en wenkte een paar boeren om bij zich te komen. „Hoe is het met jullie aardappelen?" vroeg hij. „Hebben jullie ze geplant?' De boeren knikten, maar ze keken erg nijdig. „Goed zo", zei de koning. „En zie je nu wel nu vinden jullie ze natuurlijk ook lekker, niet waar?" Toen zei een van de boeren: „Ma jesteit, dier rommel smaakt afschuwe lijk bitter. We worden er allemaal misselijk van". Inplaats van de knollen hadden ze de vruchten gegeven. De koning ver telde, dat ze dat ook niet moesten doen. Het volgend jaar kwam hij weer door Pommeren en iedereen keek vriendelijk en tevreden, als hij over de aardappels begon te praten. Nu von den ze ze allemaal lekker! Tenslotte vertellen we nog, hoe een andere aardappelzending mislukte. In 1600 kwamen er een paar gezan ten van den Paus bij den Fransen ko ning Lodewijk XIII. Toen ze weer te rug gingen gaf de koning hun een ge schenk mee voor den Paus. Ze moes ten hem twee aardappelknollen geven en den Paus vragen of hij deze bijzon dere lekkernij eens wilde proberen. Als hij ze lekker vond, zouden uit Frank rijk nog een paar knollen gestuurd worden, die hij dan in de tuinen kon laten zetten. Maar de Paus voelde er niets voor om dergelijke vruchten te eten en daarom gaf hij ze aan een geleerde, dien hij kende. genheden een muzikale rondwandeling te maken, gaat verbinden. Spreker zegt dat de harmoniën in deze steeds de grootst mogelijke welwillendheid in acht genomen hebben, zoodat hij graag zag, dat deze passage werd herzien. De Voorzitter kan daarmee ten volle instemmen en vraagt den heer v. d. Heuvel of deze voor een regeling zal zorg dragen waarbij de muziekkorp sen met verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis, onverplicht, een rondwandeling maken. Spreker is er van overtuigd, dat de harmoniën in deze zullen doen wat de gemeente van hen verwacht. De verschillende begrootingen wer den hierna als volgt vastgesteld: Gemeentebegrooting: Gewone dienst ƒ455.220,13; Kapitaaldienst 98.586.59. Begrooting gasbedrijf: Gewone dienst op ƒ61.927,81; Begrooting drainagevelden: Gewone dienst op 4.106,24. De voorstellen van B. en W. ge noemd onder a, b en c werden z.h.st. goedgekeurd. 9. Rondvraag. De heer Snaphaan zegt, dat door den raad besloten is om 25.000, subsidie te geven aan het Burgerlijk Armbestuur. Spreker zou willen vra gen of het niet mogelijk is dat wanneer er weer gevallen voorkomen, als van uitsluiting van steun of werkverschaf fing, het B. A. deze menschen niet zou willen laten werken in de bosschen van het B. A. en hen daarbij het loon uit te betalen dat zij daarbij in werk verschaffing of bij den steun zouden verdienen, inplaats van hen met enkele guldens weg te sturen. De Voorzitter zegt dat als dusdanig reeds door het B. A. is opgetreden en dat, wanneer het weer noodig mocht zijn, ongetwijfeld indenzelfden geest gehandeld zou worden. Hierna sluiting. OPLOSSINGEN SPREEKWOORDRAADSELS. 5. 1 Vereeniging, 2 Heeterdaad, 3 Ral zaal, 4 Vriend, 5 Tam. Die het gevaar bemint zal er in vergaan. 6. 1 Willem, 2 Mist, 3 Zuil, 4 Stoel, 5 Wijn, 6 Sein. Wie lui is moet slim zijn. NIEUWE RAADSELS. 1. Welk is de zwaarste staf? 2. Naar welke zaligheid wordt door niemand verlangd? 3. Welke letters zijn er toch In een letterzetter ij, Al is deze ook nog zo groot Niet aanwezig? Zeg dat mij! 4. Zoudt gij mogelijk ook weten Hoe toch wel de buren heten, Die, 't is toch niet vreemd of raar, Nimmer wonen naast elkaar? 5. Wat zit er in een broodbak, Dat thuis op 't schip behoort? Wie nadenkt vindt al daad'lijk Dat onbekende woord. 6. Een jongen sloeg een ruit stuk En sneed zich met het glas Een diepe wond. Weet gij ook Wat toen die wond wel was? 7. Zeg mij, wat in ons land gewis Het duurst en kostbaarst ijzer is. 8. Welk blik is geen metaal En o, zo gauw versleten, En in een ommezien Door iedereen vergeten? 9. Welke palen, niet van ijzer, Welke palen, niet van hout, Welke palen, meest onzichtbaar, Zijn een last voor jong en oud? 10. Welk een kant en welk een laan Zien we ieder op twee benen gaan? ONTWAAKTE MET STIJVE, PIJNLIJKE KNIEËN. Nu alle pijnen verdwenen. Deze man schrijft: „Drie jaar lang leed ik aan rheumatische pijn onder in mijn rug. 's Morgens werd ik wakker met knieën zóó stijf, dat ik ze slechts met vreeselijke pijnen kon bewegen. Toen raadde een vriend mij aan Kru- schen Salts te probeeren. Ik begon het eiken morgen te nemen en tot mijn ver wondering bemerkte ik, dat de rheu matische pijnen verdwenen. Ik ging door met Kruschen en hoewel ik den middelbaren leeftyd reeds gepasseerd ben, ben ik al twee jaren vrij van pijn. A. W. Rheumatische pijnen zijn vrijwel al tijd een gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam, dat ontstaat, doordat door onvoldoende werking U- wer inwendige organen afvalstoffen gelegenheid kregen zich op te hoopen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afvalstoffen, doordat zij lever, nie ren en ingewanden steeds blijven aan sporen tot krachtige, geregelde wer king. Hierdoor wordt voorkomen, dat afvalstoffen zich ooit weer kunnen op- hoopen; Uw pijnen zullen afnemen en tenslotte geheel verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. DISCUSSIES TE KOMAROM AFGEBROKEN. Geen volksstemming in het Sudetenland. De Cechoslovaaksche en yongaar- sche gedelegeerden, die gisteravond te Komaroin opnieuw in vergadering bij een kwamen, ten einde over de Slo- vaaksche tegenvoorstellen in zake Roe- thenië te onderhandelen, hebben de be sprekingen afgebroken. De bijeenkomst heeft, naar Reuter van officieele zijde verneemt, slechts vijf minuten geduurd. De Hongaarsche delegatie is, vol gens Havas, naar Boedapest terugge keerd en heeft aan de vier mogendhe den van München verzocht een rege ling tot stand te willen brengen. Uit Berlijn wordt officieel gemeld, dat de internationale ambassadeurs commissie besloten heeft, geen plebis ciet te laten houden in Sudetenland. De grens van het thans door de Sudeten- Duitsche troepen bezette gebied wordt behoudens eventueel enkele kleine wij zigingen, als definitieve grens tusschen Duitschland en Cechoslovakije gehand haafd. Dientengevolge heeft het Duit- sche ministerie van Financiën reeds met ingang van gistermiddag 12 uur aan deze Duitsch-Cechoslovaaksche grens de douaneposten doen betrekken. De bespreking tusschen den Cecho- slovaakschen minister van Buitenland- sche Zaken Chvalkovsky en minister von Ribbentrop heeft een bevredigend verloop gehad. Nog gisteravond is Chvalkovsky uit Berlijn naar Berchtes- gaden vertrokken, waar hij door Hitier zal worden ontvangen. BüRCKEL KONDIGT MAATREGE LEN VAN VERGELDING TEGEN DE R.K. KERK AAN. Gouwleider Bürckel heeft op een groote bijeenkomst van nazi's maatre gelen van vergelding tegen de Room- sche kerk in Oostenrijk aangekondigd in verband met de beweerde anti-na- tionaal-socialistische houding van kar dinaal Innitzer. Bürckel zeide, dat verder geen on derhandelingen tusschen autoriteiten van kerk en staat in Oostenrijk zullen worden gehouden. Alle kereklijke scho len in Oostenrijk, welke nog niet ge sloten zijn, zullen zulks van morgen af zijn. Politieke amnestie zal wellicht volgen als gevolg van de aansluiting der Sudeten-Duitschers, doch zij zal zich niet tot priesters uitstrekken. Alle pogingen van kerkelijke kringen om amnestie voor Schuss'chnigg te ver krijgen worden vandaag definitief ge weigerd, aldus Bürckel. Bürckel verweet den Tsjechen en den Joden de jongste demonstraties tegen Innitzer. Alle Joden, die onderdaan zijn van Tsjechoslowakije en alle politiek verdachte Tsjechen moeten Weenen onmiddellijk verlaten. BIJNA GEHEEL PALESTINA IN OPROER. Opzienbarende moord te Jeruzalem. De situatie in Palestina heeft zich de jongste 24 uur zóó toegespitst, dat zij kritiek kan worden genoemd, zoo meldt United Press. Vrijwel het heele land is in oproer. Gisteravond waren alle straatwegen, die van Jeruzalem naar het Noorden, Oosten en Zuiden leiden, door militaire vrachtauto's, tanks en oprukkende Britsche troepen in beslag genomen. Ten Oosten van de lijn Hebron-Beth- lehem-Jericho-Nabloes, die in een boog om Jeruzalem loopt, beheerschen de Arabische opstandelingen den toestand volkomen. Hetzelfde geldt voor groote gebieden ten Noorden en ten Zuiden i van Jeruzalem. Het Arabische hoofdkwartier heeft order gegeven, de opstandige beweging zoo intensief mogelijk te maken. Het aantal sabotagedaden is nauwelijks meer te tellen. Te Haïfa, Samaria en Jaffa zijn verscheiden Arabieren, die in dienst stonden van de Britsche au toriteiten, vermoord. Groot opzien is te Jeruzalem gewekt door den moord op den bekenden Ara- bischen advocaat en nationalistischen woordvoerder Hassan Sidky Dajany. Dajany, die 40 jaar oud was, werd gisteren uit Jeruzalem ontvoerd; zijn lijk werd vanochtend ten Zuiden van de hoofdstad gevonden. -Nauwelijks is men bekomen van de ontsteltenis, die de moord op den Arabischen advocaat Dajany in vele kringen verwekt heeft, of een nieuwe reeks terreur-daden heeft alweer plaats gevonden. De afschuwelijkste daarvan spreekt uit een vondst, die men in de nabijheid van de Damascus-poort ge daan heeft. Men ontdekte daar, in een zak, de afgehouwen hoofden van twee Marokkaansche Mohammedanen, die te Jericho verdwenen waren. Men zegt, dat het de hoofden zijn van twee mannen, die vroeger behoor den tot de lijfwacht van den moefti van Jeruzalem, die thans verbannen is. De lichamen waren naar thans blijkt reeds een paar dagen geleden nabij Tulkarem gevonden. In de oude stad van Jeruzalem werd vanmorgen het lijk gevonden van een neergeschoten Arabier. STRIJD IN ZUID-CHINA. Volgens binnengekomen berichten wordt op verschillende punten ten Westen van Hatsjoeng de plaats waar de Japanners in Zuid-China aan land zijn gegaan hard gevochten. De Japanners zijn hier ongeveer 15 ki lometer het land binnengedrongen. De Chineezen geven toe, dat zij terugge trokken zijn om buiten het bereik van het Japansche scheepsgeschut te blij ven. Later werd echter uit beide kam pen gemeld, aldus United Press, dat de voorhoede van de Japanners de eer ste verdedigingslinie van de Chineezen bereikt heeft. Gesteund door meer dan honderd vliegtuigen probeeren de Ja panners op het oogenblik, de zwaar versterkte posities van hun tegenstan ders stormenderhand in te nemen. De Chineesche linies hebben den gehee- len dag blootgestaan aan een hevig bombardement. SPRANG. Predikbeurten Zondag 16 Octo ber 1938: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst en n.m. 2 uur Ds. Mühlnickel van Waalwijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" kwam j.l. Dinsdagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen. De vergadering stond onder leiding van den alg. adjunct der vereeniging, den heer Nic. van Ommeren. Na opening, lezen der H. Schrift en gebed, werden de notulen der vorige vergadering gelezen, waarna naar aan leiding van een ingekomen schrijven van den Bond van Ned. Herv. Man- nenvereenigingen, besprekingen wer den gevoerd over een eventueele toe treding tot dien bond. De heer E. Barbier leidde vervolgens een onderwerp Gewijde Geschiedenis in over Lukas 11 37 tot 't einde. Op d't onderwerp volgde een leerzame be spreking. Na afhandeling van enkele vereeni- gmgs-aangelegenheden werd de ver gadering met dankgebed gesloten. Wij vernemen dat het Comité voor Winterlezingen uit de Ned. Herv. Mannen-, Jongelings- en Meisjes-ver- eenigingen voornemens is ook dezen winter wederom enkele lezingen te or- organiseeren, welke voortaan niet zoo als voorheen in de zaal van den Chr. Volksbond, maar in het Ned. Herv. Kerkgebouw zullen worden gehouden. Als eerste spreker voor het Comité hoopt op 18 November a.s. op te tre den Ds. van Ginkel, Ned. Herv. pre dikant te Utrecht, met het onderwerp: „Zondagsrust en Zondagsheiliging." Ds. J. J. Poot van Bunschoten, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, bracht j.l. Donderdag een bezoek aan de Ned. Herv. gemeente, ter kennismaking met kerkeraad en kerkvoogdij. Kerk en pastorie werden door Z.E. bezichtigd. Des avonds trad Zijn Eerw. voor een geheel bezet kerkgebouw voor de gemeente op, waarbij Ds. Poot als tekst voor zijn predikatie had gekozen Joh. 14 6. VRIJHOEVE-CAPELLE. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle komt a.s. Dinsdagavond half acht in het gebouw voor Chr. Belan gen alhier in algemeene vergadering bijeen. De agenda vermeldt: Bespreking November-propaganda en Verkiezing Voorzitter. In het gebouw voor Chr. Belan gen aan het Bruggetje, kwam het plaat selijk comité Sprang-Capelle van de Centrale voor Werkloozenzorg in ver gadering bijeen met de collectanten, on der leiding van den voorzitter, den heer C. B. Timmermans. Uit de afgedragen gelden bleek dat de collecte, welke vo rige week gehouden is, ruim 200. had opgebracht. De voorzitter bracht een woord van dank aan de collectanten voor hun moeizamen arbeid en aan de ingezete nen voor hunne gaven. De vergadering werd met dankgebed door den secreta ris gesloten. Cand. E. J. Dijk van Zwolle hoopt op Zondag 6 Nov. a.s. zijn in trede te doen bij de Geref. Kerk alhier. Als bevestiger treedt op Prof. Dr. K. Dijk van Zwolle. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. Merkelijn. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. CAPELLE. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags 2 uur op te treden Ds. Vroeg in de Wey. De voetbalvereeniging Excelsior speelt a.s. Zaterdagmiddag op het sportterrein aan de Willem van Gents vaart een wedstrijd tegen Sparta uit V rijhoeve-Capelle. Door de gemengde zangvereen. t Rozeknopje is voor haar dezen win ter te geven uitvoering een operette in 3 bedrijven in studie genomen. Algemeene ledenvergadering der Coöp. Aankoopvereeniging Capel- le, Vrijh.-Capelle en Sprang W.A., op Woensdag 19 Oct. 1938, des avonds half 7 bij Ant. van Dijk te Vrijh.-Ca pelle. Aan de orde: 1Aanschaffing vee voeder, hulpmeststoffen, kolen, enz.; 2. Bespreking aankoop en aanvoer pulp. Ledige zakken vóór 20 October a.s. bij den secretaris inleveren. Geslaagd. De heer F. v. d. Mast alhier, slaag de voor het diploma met aanteekening van den Alg. Ned. Politiebond. Mooie samenwerking. In een Dinsdagavond gehouden ver gadering in cafó Jan van Dun van de besturen van de beide harmonieën Euphonia en Apollo en de Zangver- eeniging Bel Canto werd de mogelijk heid besproken om te komen tot het geven van wisselconcerten ter plaatse, om daardoor den onderlingen vriend schapsband te versterken, waardee ring te kweeken voor elkanders werk en elkaar te steunen, nu de tijdsom standigheden voor de vereonigingen zoo slecht zijn. Uit de bespreking bleek, dat het idee wisselconcerten, door alle bestu ren ten zeerste werd toegejuicht, zoo dat reeds staande de vergadering in beginsel besloten werd, reeds dezen winter tot het geven van drie wissel concerten over te gaan. Bij loting werd bepaald, dat het eerste concert, op 19 November a.s. zal gegeven worden in de zaal van Bel Canto door de Har monieën Euphonia en Apollo, waarbij Bel Canto ter afwisseling een paar koorwerken zal laten hooren. Op 15 Januari volgt een concert in de Apollozaal te geven door Bel Canto en Euphonia, terwijl op 19 Februari d.v. in Euphonia een concert wordt gegeven door Apollo en Bel Canto. De concerten zullen reeds om 7 uur aanvangen en besloten worden met een bal, dat uiterlijk half tien aan vangt. "Het zijn allen nog plannen, waar voor de goedkeuring van den burge meester, aan wien ze inmiddels voor gelegd zijn, nog wordt ingewacht. De besturen der vereenigingen ver onderstellen, dat zoo de pogingen door gang vinden, de burgerij hieraan de waardeering zal laten blijken, welke naar hunne meening deze samenwer king verdient, om zoodoende het be zoek, niet allen aan deze wisselcon certen, doch tevens aan de andere uit voeringen van de plaatselijke muziek gezelschappen te verhoogen. SPREEKWOORD-PUZZLE. Door de vierkantjes uit te knippen en vervolgens in volgorde op plakken, zóó dat men dan de zeven spreekwoorden verkrijgt. een smeed zijn het rusten niet katten als ongeluk zoo zongen in den de na vele ligt water zij is als het goed piepen troebel ijzer gedane dood maauwen zoet de het een honden is ouden op het is de klein visschen arbeid haas is muizen heet jongen plaatsje

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6