NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Binnenlandsch Nieuws. Slaap LJw verkoudheid weg met Dampo KAATSHEUVEL, SPRANG—CAPELLE. reeds vol loende infanterie aanwezig oin deze Japanscne bedreiging een ernstig karakter te geven. De forten zijn reeds g ïsoleerd van Kanton en hun val zou een actie van de .lapansche vloot langs de Westrivier up dezelfde manier als langs de langtse mogelijk maken. Elf Sovje'.-Russische soldaten op Mandsjoerijsche zandbank aangetroffen. Elf Sovjet Russische soldaten zijn bij een onwettig verblijf aangetroffen op een zandbank in de rivier Amoer, in de buurt van Hsia Lin Sjan, op ongeveer twee mijlen ten Oosten van Hei-Ho op het grondgebied van Mandsjoekwo Volgens een persb< richt uit Char- bin zouden zij, na struiken op de zandbank te hebben in brand ge stoken, zijn begonnen met de op lichting van militaire versterkingen. De commissaris voor de buiten- landsche zaken van Mandsjoekwo te Charbin heeft stappen gedaan bij den aldaar gevestigden Sovjet-Hus- sischen consul-genei aal en de directe verwijdeiing der militaire werken van de zandbank geëischt. Beck in Roemenië. De Poolscne minister van buiten- landsche zaken, Beck, is te Mara- sesti. op Hoemeensch gebied aange komen. Olficieel wordt dit bezoek gekenmerkt als een beantwoording van het bezoek van Csaky aan Warschau In Hongaarsche politieke kringen hecht men er echter zeer gro >te politieke beteekenis aan, evenals aan Beck's bezoek aan Boekarest. In de geheele pers wordt de een heid van belangen van Hongarije en Polen met zeer veel ophef be sproken. Met nadruk wordt daarbij gezegd, dat een gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije niet als barrière tegen andere staten gebruikt zou worden. Deze verze keringen schijnen wel hoofdzakelijk gericht te zijn tot Duitschland, dat tot nu toe weinig geestdrift getoond heeft voor de wenschen betreffende een gemeenschappelijke grens. In welingelichte kringen meent men, dat het voornaamste motief voor Duitschland de vrees is, dat een dergelijke grens op den duur ten nadeele van Duitschland zou werken. De onderhandelingen van Beek woiden met de grootste belangstel ling gevolgd. Sommige ingewijden spreken de hoop uit, dat Roemenië het Poolsch-Hongaarsche plan om economische redenen zal steunen. Anderzijds worden de geruchten, dat Beek Roemenië de Hongaarsche garantie voor de Roemeensche gren zen aanbiedt in ruil voor Roeme- nië's steun aan het plan van de gemeenschappelijke Poolsch-Hon gaarsche grens, met nadruk tegen gesproken De burgeroorlog in Spanje Britscha schapan bij luchtaanval getroffen. Er is een luchtaanval op Barce lona ondernomen door twee esca- d.illes. De eerste werd verdreven door afweergeschut, de tweede door jagers. In de haven zijn twee men schen en een aantal paarden ge dood en een groot aantal menschen gewond. Een der vliegtuigen is neergeschoten. De leden der internationale com missie voor het toezicht op de terugtrekking der vrijwilligers, die thans den eersten luchtaanval heb ben doorgemaakt, bereidden zich juist voor op een ontvangst bij Negrin. De Britsche stoomschepen Lake Hallwil en African Explorer zijn, naar uit Barcelona gemeld wordt, bij den luchtaanval getroffen. Het eerste werd door bomscherven ge raakt, terwijl een bom in het ruim van de African Explorer terecht kwam Nieuwe maatregelen tegen Duitsche geestelijken. De rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, Keirl, heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke voortaan slechts die Protes- tantsche en Katholieke geestelijken van overheidswege gesalarieerd zul len worden, die zich volkomen hou den aan de beginselen en opvattin gen van den nationaal-socialisti schen staat. Dit mag wel als een van de meest ingrijpende maatrege len beschouwd worden, welke het Derde Rijk sedert 1933 tegen de Duitsche geestelijkheid heeft geno men. Voor de katholieken beleekent hel, dat alle geestelijken, die her derlijke brieven van den kansel voorlezen, waarin maatregelen der nationaal-socialistische regeering be- critiseerd worden, of die preeken van eenzelfde strekking houden, hun recht op salaris verliezen. Voor de protestanten beteekent het een slag voor de belijdende kerk, waarvan de gevolgen op het oogen- blik niet te overzien zijn. Bezetting van Jeruzalem bijna voltooid. De Britsche troepen hebben gis teren op energieke wij/.e de bezetting der oude stad voortgezet en een aanvang gemaakt met de belegering der laatste, zich wanhopig verdedi gende rebellen. Gistermiddag w..s de Barhuttawijk, in het Mohainme. daansche gedeelte der stad gelegen, geheel in handen der militairen en van opstandelingen gezuiverd. Sys tematisch worden de andere ge deelten i ezet en worden z.g weiland jes® gevormd, waardeverschillende bevolkingsgroepen worden afgezon derd. De zuivering van Jeruzalem. Negen Arabieren gedood. Het ministerie van koloniën heeft uit Jeruzalem bericht ontvangen. DE REGEERING STRIJD TEGEN DE WILDE BUSDIENSTEN. Momenteel wordt er een hevigen strijd gestreden tusschen de gezamen lijke Nederlandsche ondernemers van z.g. „wilde busdiensten" en de Neder landsche regeering, die daarbij voor de belangen opkomt van de spoorwegen. Zoo is er thans bij de Tweede Ka mer een belangrijk wetsontwerp inge diend: Wet autovervoer personen. Dit voorstel bevat een doeltreffend ar senaal tegen de ongeconcessioneerde of wilde autobusdiensten en houdt te gelijk een ingrijpende regeling van het touringcarbedrijf in. Tegen dit wetsontwerp wordt thans gemobiliseerd. Alle organisaties en groepen, die belang hebben bij het autobusbedrijf, worden in het geweer geroepen tegen deze wet Autovervoer Personen, die in de oogen der autobus vrienden wel de ergste protectie van de Nederlandsche Spoorwegen bevat en het algemeen belang goedkoop vervoer zoomede het belang van honderden bedrijven, ruw met voeten treedt. Met duizend en een kunstgrepen trachten de ondernemers aan de regle menten te ontkomen, zoo was er een die op zijn bussen met groote biljetten aankondigde dat hij alleen personen wilde vervoeren die niet per trein kun nen of willen reizen. Van verschillende zijden wordt het verloop van dezen strijd met groote belangstelling gevolgd. HOFNIEUWS. Van de week was ten onzent een Hongaarsche Aartshertog uit het Habsburg-Huis te gast. In een te 's-Gravenhage gehouden lezing heeft hij op zijn land en in het bijzonder op Boedapest gewezen als toeristische aantrekelijkheden. Hij sprak zich ook uit voor de verbreeding der onderlinge cultureele betrekkingen en de uitwis seling van studenten. De Hongaarsche gast heeft ten pa- leize Het Loo aangezeten aan tafel met H.M. de Koningin. Waarschijnlijk in verband met den gezondheidstoestand van H.K.H. Prinses Juliana heeft Prins Bernhard den Hongaarschen Aarts hertog ten paleize Huis ten Bosch in Den Haag ontvangen en daar den maaltijd met hem gebruikt. De Prins woonde Zaterdagavond in het A.M.J.V.-gebouw te Amsterdam de viering bij van het 5-jarig bestaan van de Padvindersvereeniging Nederland. De Raad van Beheer van het Kolo niaal Instituut te Amsterdam heeft deze week een vergadering gehouden, waar in Z.K.H. PrinstBernhard der Neder landen als eere-voorzitter werd ver welkomd. De Prins zeide deze onderscheiding niet slechts als een eerbewijs te zullen aanmerken, maar daadwerkelijk zijn deel te willen nemen in de leiding der zaken. Woensdagochtend j.l. werd in tegen*, woordigheid van Prins Bernhard het nieuwe station der Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij bij paal 8 op de Noordkust van Terschel ling in dienst gesteld. In het nieuwe boothuis zijn gesta- tionneerd de nieuwe motorstrandred- dingsboot „St. Nicolaas Marius" en de waterdichte motortractor „Het Zeepaard". Mr. P. J. OUD GEÏNSTALLEERD ALS BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Donderdag is de nieuwe burgemees ter van Rotterdam, Mr. P. J. Oud, in een officieele raadszitting, welke mede werd bijgewoond door een groot aan tal genoodigden, plechtig geïnstalleerd door den loco-burgemeester, wethou der A. B. de Zeeuw. Van het stadhuis wapperden de vlaggen. In een hooggestemde rede heeft mr. P. J. Oud den raad en daarmede ook de burgerij mededeeling gedaan van de opvatting van zijn ongetwijfeld moei lijke taak. dat de troepen bij het binnendringen der oude stad op weinig tegenstand zijn gestuit, hoewel enkele bommen werden geworpen en schoten werden afgevuurd. Twee Britsche militairen weiden gewond en negen Arabieren gedood. Overal in de stad zijn thans posten geplaatsten politiepatrouilles doen huiszoeking. De troepen trokken het oude stadsdeel van Jeruzalem binnen en bezetten oe straten. Er werden ver scheiden arrestaties verricht. De stad ziel er verlaten uit. De winkels zijn gesloten. De toegangswegen naar het stadsdeel, waarvoor een »curfew« is afgekondigd, zijn door prikkel draadversperringen afgesloten. ADVERTEERT IN DIT BLAD EERE-PROMOTIE MINISTER J. J. C. VAN DIJK. In aanwezigheid van eenige honder den genoodigden. waarbij verschil lende ministers en andere hoogge plaatste Burgerlijke en militaire auto riteiten heeft Donderdagmiddag in de groote aula van het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam de promotie plaats gehad van den minister van Defensie, den heer J. J. C. van Dijk, tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Deze bijzondere plechtigheid viel sa men met de herdenking van den 58sten dies natalis van de Vrije Universiteit te Amsterdam. DUBBELE BELASTING OP DIESELAUTO'S. De regeering heeft een ontwerp tot wijziging van de Motorrijtuigen-belas tingwet bij de Tweede Kamer inge diend, waarbij voorgesteld wordt de motorrijtuigen-belasting te verdubbe len voor .alle motorrijtuigen, die voor zien zijn van andere dan benzinemoto ren. Óp deze wijze wil de regeering een einde maken aan het voordeel, dat de bezitters van motorrijtuigen met dieselmotoren voornamelijk zware vrachtauto's en autobussen genie ten boven de gebruikers van ben zine. Voorts stelt de regeering in uitzicht een zoodanige wijziging van de omzet- belastingwet, dat voor de berekening van de ingevolge die wet te heffen be lasting, zoowel ten aanzien van inge voerde als van de hier te lande vervaar digde benzine, 't krachtens de benzine belastingwet geheven bijzonder in voerrecht ad 8.60 per 100 K.G. met een accijns gelijk gesteld wordt, het geen dan zal medebrengen, dat in de waarde der benzine, waarvan de om zetbelasting en haar equivalent gehe ven wordt, dit bedrag van 8.60 niet meer begrepen behoeft te worden. Het automobielverkeer als geheel beschouwd zal door deze combinatie van extra-heffing en belastingverla ging met meer dan een half millioen gulden worden ontlast. DE TARIEFSMACHTIGINGS- WET. Donderdagmiddag is in de Tweede Kamer het wetsontwerp tot wijziging der Tariefsmachtigingswet behandeld. Met uitzondering van de Katholie ken, heeft de Kamer zich unaniem ver zet tegen de suggestie der regeering dat deze in aanvaarding van een ge wijzigd artikel van genoemde wet vrij heid zou mogen vinden om aan te ne men, dat de Staten-Generaal in begin sel geen bezwaar meer zouden hebben tegen een oplossing van het tarief van invoerrechten in de richting van be scherming. Met andere woorden, dat alleen al door aanneming van het wetsontwerp, waarover reeds een jaar achter de schermen gestreden is, be slist zou zijn, dat overgegaan kan en mag worden tot een andere oriëntee ring ten aanzien van de handelspoli tiek. Er zal iets moeten gebeuren om het bijna vastgeloopen ontwerp weer goed vlot te krijgen; hierover is men het wel eens. Het doet er blijkbaar weinig toe, of dit nu geschiedt door een verklaring namens de regeering, dat zij er in toe stemt, de principieele beslissing los te maken van de stemming over het wets ontwerp, dan wel door een aan te ne men motie nopens het karakter van de handelspolitiek, in welke richting meer dan één suggestie is gegeven. Minister Steenberghe verklaarde dat de regeering graag zal meewerken tot elke serieuze poging om het vrije handelsverkeer te verruimen. De re geering voelt er echter niets voor langs een omweg te gaan, door het omslach tige middel van contingenteering of navordering. Uit de debatten bleek, dat de Kamer niet zonder meer kon besluiten tot het nemen van tariefmaatregelen van be schermenden aard. De Kamer weet er namelijk niet veel meer van dan dat het hier handelt over verhooging van het invoerrecht ten aanzien van min stens een honderdtal goederengroe- pen. Van de Kamer wordt door de re geering geëischt dat zij door aanne ming van het wetsontwerp tot wijzi ging der Tariefsmachtigingswet tevens instemt met een principieele wijziging der handelspolitiek. Hiermee kon men zich niet vereeni gen, zoodat de vergadering werd ver daagd tot Vrijdagmiddag. Bond van Groote Gezinnen. In de 1.1. Woensdag gehouden ver gadering van den Bond van Groote gezinnen, afdeeling Kaatsheuvel, bracht de voorzitter Dr. Capetti har telijk dank, aan den naar Dongen ver- trekkenden secretaris, dhr. P. Snoeren, voor hetgeen hij voor den Bond ge presteerd en voor de allerprettigste sa menwerking in het bestuur. Hij bood hem daarbij een souvenir aan. Op Woensdag 9 November om 8 uur zal in 't K.J.C.-gebouw een groote propaganda-vergadering gehouden worden, waarbij pater Columbinus O.C. als spreker zal optreden. Concert Bel Canto. De zangvereeniging Bel Canto opent Zondag 30 October haar win- terprogramma met iets geheel aparts. Voor dezen avond is geëngageerd het bekende Dameskoor „St. Cecilia" uit Tilburg onder leiding van den heer J. Guizelhart. Dit koor beschikt over zeer goede krachten, welke zich niet alleen in zang, doch tevens in een Operette „De Bloemen Koningin"; zullen laten genieten. Wat de pers hierover schreef, waar borgt de Kaatsheuvelsche liefhebbers van zang en tooneel een zeer genotvol le avond. Het vorig seizoen trad dit koor op meerdere plaatsen op. Wij willen alleen omtrent den San tosavond in Oss, maar op wijzen wat „De Stad Oss" hieromtrent schreef: „St. Cecilia" bleek een uitstekend koor te zijn, een, zooals wij nog slechts zel den hoorden. Directeur Gijzelhart leidde het koor met vaste hand en toonde zich een groot musicus. R.K. Mannenkoor „Orova". Het R.K. Mannenkoor Orova houdt Zondagmorgen een ledenvergadering in den R.K. Gildenbond. Wij ont vingen opgave van het volgend pro gramma: 1. Opening; 2. Geven wisselconcert; 3. Deelname concours; 4. Aansluiting W.V.; 5. Bespreking teeravond; 6. Rondxvraag. Straatverbetering. Het is allen bekend dat onze ge meente in straataanleg en verbetering een zeer goed figuur slaat. Automobi listen en bus-chauffeurs getuigen dit zonder voorbehoud. Het enorme lange wegennet in aanmerking genomen, kunnen we een vergelijking met vele andere gemeenten van hetzelfde zie lenaantal glansrijk doorstaan. We laten hier eens eenige cijfers volgen: Onderhoud straten en pleinen. Uit gaven volgens vastgestelde rekening ƒ2644,23. Geraamd voor 1939 ƒ2000. Onderhoud voetpaden en rijwielpaden over 1938 1985,90 over 1939 ge raamd 2000. Voor 1939 geraamd: Verbetering Vaartstraat 7560 Verbetering Heulstraat 2814 Verbetering Hilschestraat 1950 12.324 De memorie van toelichting zegt hieromtrent. De hier genoemde en noodzakelijke verbeteringen zouden ook tot stand kunnen komen, indien elk jaar een ge deelte werd uitgevoerd. Wij moesten ons dan beperken tot voorloopige voor zieningen met slechts tijdelijk gunstig resultaat. Veel beter lijkt het ons daar om dat verbetering afdoende wordt bevorderd. BERKDIJK. Winteruitvoering. Zondag gaf de harmonie St. Jan haar eerste winteruitvoering in de zaal van den heer van Dinteren, waarin geen plaatsje onbezet was. De voorzitter de heer Robben heette allen welkom en wenschte een genoeg lijken avond. De harmonie onder leiding van di recteur Stravers liet een keurig pro gramma hooren waarbij Les Campag- narets, polka pour 2 Pistons wel het verdienstelijkst werd uitgevoerd. Ook het kwartet door de 4 jongste leden der ^harmonie was goed te noemen. Hierna trad het humoristengezelschap de Vijf Komma Nul op die met hun komische- en zangnummers het pu bliek nog enkele uren uitstekend ver maakten. GRAAF GALEA2ZO CIANO. Tienduizend Italiaansche vrijwilli gers zijn uit Spanje teruggetrokken. Oe onderhandelingen tusschen lord Perth, den Britschen ambassadeur te Rome en graaf Ciano, den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, hebben dus reeds tot een ge deeltelijk succes geleid en beloven voor de toekomst nog veel goeds. In verband daarmede geven wij ditmaal het portret van den jongen Ciano, den schoonzoon van Musso lini, die in de Italiaansche politiek een steeds belangrijker plaats gaat innemen en reeds als de eventueele opvolger van den duce wordt ge noemd. Graaf Galeazzo Ciano dei Conti di Coltellazzo werd als zoon van den admiraal en staatsman graaf Con- stanzo Ciano te Livorno op 18 Maart 1903 geboren. Na te Rome rechts wetenschappen gestudeerd te heb ben, ging hij in diplomatieken dienst en was o.a. in China en Zuid-Ame- rika werkzaam. In Mei 1930 trouwde hij met Edda Mussolini, de oudste dochter van den duce. In Juli 193-1 benoemde zijn schoonvader hem tot leider van het persbureau van het departement van buitenlandsche za ken, terwijl hij in 1935 aan het hoofd van het nieuwe ministerie van pro paganda kwam te staan. In Augustus 1935 meldde Ciano zich als vrijwilliger aan het Abes- sijnsche front aan en onderscheidde zich als commandant van een es kader bommenwerpers zeer. Toen Mussolini op 9 Juni 1936 zijn kabinet hervormde, gal hij het tot ausver door hem geleide ministerie van buitenlandsche zaken aan zijn schoonzoon. Als hoofd van dit de partement speelt hij in de internatio nale politiek een steeds belangrijket rol. LOON OP ZAND. Universiteitscollecte. De collecte ten bate van de R.K. Universiteit j.l. Zondag bracht onge veer 115.op. Aanbesteding. Bij onderhandsche aanbesteding werd ten overstaan van architect van Erk te Tilburg, het bouwen van een woonhuis voor rekening van dhr. C. Hamers-Wouters gegund aan F. Mutsaers en A. Spapens, respectieve lijk metsel- en timmerwerk. SPRANG. Predikbeurten Zondag 23 October 1938. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur leesdienst; n.m. 2 uur Ds. v. d. Vlugt van Drunen. Geref. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. De afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" komt a.s. Maandagavond half 8 in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.a. Onderwerp door den voor zitter over: Het economische leven in verband met de technische ontwikke ling. A.s. Dinsdagavond half 8 komt de Afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond in de zaal van den Chr. Volksbond in ledenver gadering bijeen. Aan de orde: Opening; Notulen; In gekomen stukken; Bespreking Winter- propaganda, spreker dhr. v. As, pro pagandist van het C.N.V. voor het C.S.D.; Rondvraag en Sluiting. Vergadering van de Ned. Herv. Mannenvereeniging „Troffel en Zwaard" op a.s. Dinsdagavond 8 uur in de Consistorikamer der Ned. Herv. Kerk. Aan de orde: Onderwerp door den heer J. v. d. Schans-Colijn: Art. 19 van de Ned. Geloofsbelijdenis. De November-propaganda-ver- gadering van het Chr. Nationaal Vak verbond in Nederland zal voor den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle worden gehouden op Maandag 14 November a.s. in de zaal van den Chr. Volksbond te Sprang. Als spreker zal optreden dhr. v. Maastrigt, hoofdbe stuurslid van den Ned. Chr. Landar- beidersbond te Utrecht. VRIJHOEVE-CAPELLE. In het gebouw voor Chr. Belan gen alhier kwam de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle in vergadering bijeen onder leiding van den heer W. M. Dalmaijer. De November-propaganda werd breedvoerig besproken en ver schillende maatregelen getroffen. Tot voorzitter werd in de bestaande vacature gekozen de heer C. Braspen ning, welke deze benoeming aanvaar de. 's Avonds aangewend's Morgens reeds opgeknapt. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6