Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten WAARSCHUWING!!! Heerenkleeding naar maat 2 WEKENBON IEDEREEN IS BICO -KLANT NUMMER 84. ZATERDAG 22 OCTOBER. 1938. 61e JAARGANG. c T Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Het 60 jarig bestaan der Bakkersvereeniging. Betreffende het 60-jarig bestaan der bakkersvereeniging «Eendracht maakt macht», kunnen wij mede- deelen dat het Bestuur met de leden zal recipieeren op Woensdag 26 October a s. in Hotel »De Twee Kolommen» van 12 tot 1 uur. Schermvereeniging „Athos." De schermvereeniging «Athos» alhier, hield Donderdagavond een algemeene vergadering in Hotel «De Twee Kolommen«. Besloten werd zoo spoedig moge lijk weer met de oefeningen te be ginnen onder zeer.deskundigeleiding De avonden waarop getrokken zal worden, zullen nog nader worden vastgesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zal hel gymnastieklokaal der R.K. H.B.S. weer als oefenlokaal dienst doeu. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- mstandigheden aangepast K.A V. Propaganda-avond In de groote zaal van de R K U/erk- liedenvereeniging hield Woensdagavond de Katholieke Arbeiders Vrouwen-orga nisatie een zeer goed bezochte propa ganda avond. Nadat de presidente, Mej. M. van Seters de vergadering op de gebruike lijke wijze geopend had en allen van harte welkom had geheeten, gaf zij het woord aan mej. Reijn;jens utt Tilburg, die in het algemeen het doel en het nut der organisatie uiteenzette. Zii wees er ii de eerste plaats op dat alle aangeslotenen zich toch vooral trouwe leden moeten toonen. Dit kunnen zij doen door voor de belangen harer organisatie op te komen, door trouw het maandblad te lezen, waarin zij alles kunnen vinden wat op de organisatie betrekking heeft. Spreekster gaat dan de ontwikkeling der organisatie na die momenteel zelfs reeds 1716 leden telt en nog een voortdurende ontwikkeling te zien geeft. Binnen verloop van tijd zal getracht worden te komen tot oprichting van een Dioceeanen bond, waarvan de plaatselijke vereenigingen onderafdee- ingen gaan vormen. Ook zal in de toekomst meer actie naar buiten gevoerd worden, door massa meetings e d. Het eerste pogen daartoe zal reeds plaats vinden op Donderdag 3 Nov. a.s. De leden der afdeelingen van Waalwijk, Kaatsheuvel, Goirle, Udenhoul en Tilburg tezamen een 600 leden tellend, zullen dan 's avonds in het gebouw van de R K. W-:rkliedenvereeniging in Tilburg bijeenkomen. De leden behoeven daarvoor geenerlei kosten te maken daar zij per bus thuis zullen worden afge haald en weer terug zullen worden ge bracht- Het vertrek dezer afdeeling zal plaats vinden op de Markt waar allen kwart vóór zeven bijeen moeten zijn. De avond in Tilburg zal een propagan distisch karakter dragen, terwijl het vrooliike gedeelte, dat niet ontbeken zal, zal verzorgd worden door een groote fabriek, die tevens voor de tractatie zal zorg dragen. Hierna gaf mej. Reijntjens nog een uiteenzetting over het Winter-program, waarna de heer H. van Engelen op de planken kwam, die met medewerking van den heer van Straaten, een eenig repertoire afwerkte, dat bij allen bij zonder in den smaak viel. Tot Nut van het Algemeen. De geschiedenis van den schoen. Uitgaande van de vereeniging „Tot Nut van het Algemeen" werd Donderdag avond in Hotel Verwiel, een lezing gehouden over de „Geschiedenis van de schoenen en de schoenmakers.'' Hierbij waren naast een behoorlijk aantal schoenfabrikanten, ook aanwezig de studenten der Rijksvakschool. Bovengenoemde lezing werd gehouden door Mevrouw Kanter Kremer van der Does, leerares aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Op zeer bevattelijke en populaire wijze, toegelicht met lichtbeelden, ging zij de geschiedenis van den schoen en de schoenmakers na, vanaf den glorie tijd der Romeinen tot de huidige mo derne beschaving. Veel aandacht be steedde spr. ook aan het tijdperk der der Middeleeuwen. Het aanhalen van talrijke anecdoten, 't schoenmakersvak betreffende, maakte hel geheel zeer interessant, zoodat deze avond bij de aanwezigen groot succes oogstte. Naast deze lezing, viel nog de uit gebreide verzameling van verschillende soorten schoenwerk eigendom van de Rijksvakschool te bezichtigen, die veel belangstelling had. Onvoorzichtig overgestoken. Toen Woensdagmiddag het doch tertje van den heer .1. K. in de Stationsstraat plotseling de straat overstak werd het gegrepen door den auto bestuurd door den heer P. alhier De kleine, die tegen den grond gesmakt werd, werd bij drogisterij «De Pelikaan» binnengedragen waar dr. Langemeijer, die spoedig aan wezig was, geen lichamelijk letsel kon vaststellen. Den autobestuurder treft geen schuld. Onveilig Nederland? Een ingezetene onzer gomeente, die Donderdagavond omstreeks 10 uur met z'n echtgenoote per auto bij mistig weer den rijksweg Utrecht Zaltbommel pas seerde, zag tusschen Vianen en Beest in 't licht van z'n auto iets op den weg liggen hij stopte, zette z'n wagen even achteruit om beter te kunnen onder scheiden en stapte uif. Naderbij gekomen, kwam hij tot de conclusie dat het een aangeschoten of aangereden haas was, maar toen hij z'n hand naar 't beestje uitstak, ontdekte hij dat het slechts een vel was, opgevuld met stroo of i d. en wat blijkbaar als lokker dienen moest, want tegelijkertijd kwamen uit den polder een zestal kerels aangeloopen, natuurlijk met minder goede bedoelingen 1 In de auto te springen, die gelukkig nog op gang stond, was t werk van 'n oogenblik en zoodoende kon hij de boeven, waarvan een reeds bij de auto was en nog een stok naar den wagen wierp, nog juist bijtijds ontkomen. In den Bosch deed hii direct aangifte bij de Kon. maaechaussée van dezen overval, die thans gelukkig alleen met den schrik was afgeloopen. 't Is nogal erg, dat men op zulke verkeerswegen ten onzent aan roof overvallen bloot staat! RIJKSSCHOOL VOOR LEERLOOIERS EN SCHOENMAKERS TE WAALWIJK. Verslag schooljaar 1937/1938. Algemeene Beschouwingen. Het bezoek der school mag alleszins bevredigend genoemd worden. De looierij-afdeeling speciaal verheugt zich in grootere belangstelling zoowel uit de kringen der lederindustrie als uit die van den handel. Ingevolge de Vestigingswet is aan de hand- en maatschoenmakerij de vraag naar diverse cursussen ter opleiding voor de diverse diploma's bovenmatig groot, hetgeen blijken kan uit het aan tal deelnemers, die hieronder vermeld worden. I. Dagcursussen aan de school: a. Looierij 1935-36 7; 1936-37 9; 1937- 38 9. 1). Machinale Schoenmakerij afd A. 1935-36 13; 1936-37 8; 1937-38 10. Machinale Schoenmakerij afd. B. 1935-36 16; 1936-37 14; 1937-38 11. II. Diverse Wandeleursussen, in alle deelen des lands. a Hand- en Maatschoenmakerij 1935 -36 67; 1936-37 64. 1). en ter opleiding voor vakdiploma's 1935-36 86 1936-37 67; 1937-38 302. Tal van aanvragen voor nieuwe cur sussen kwamen binnen. Om aan deze Van deze leerlingen werd er 1 afge wezen, 1 trok zich terug, terwijl 1, die later gekomen was, nog het verzuimde gedeelte moet inhalen; 7 behaalden het diploma. 2. Onderwerkafdeeling. Deze afdeeling trok 11 leerlingen, waarvan er 7 aan het eind-examen konden deelnemen, 6 behaalden het diploma, terwijl de 7de het diploma kan krijgen, als hij het begin der les sen heeft ingehaald. Deze leerlingen kwamen uit Drunen, Kaatsheuvel, Sprang, Silvolde, Tilburg en Friltschen (Zwitserland). De leeftijd was van 17 tot 28 jaar. Samenwerking met den Voorlich tingsdienst t.b.d. Leder- en Schoenindustrie. De leeraren der school werken gere geld samen met den Voorlichtings dienst, waardoor hij in staat is het ge heel te overzien en in verschillende richtingen afdoende van voorlichting Binnengekomen een wagon wit aardewerk. Geen gemeen Poolsch marktgoed, doch ECHT HflflSTRICHtSCHlil BON 1 4 diepe borden voor 39 cent BON 2 4 diepe borden voor 35 cent (iets kleiner). BON 3 4 platte borden voor 39 cent. BON 4 5 ontbijtborden voor 39 cent BON 5 4 geschulpte diepe borden voor 44 cent BON 6 4 geschulpte platte borden voor 44 cent BON 7 4 geschulpte ontbijt borden voor 40 cent BON 8 5 witte tassen voor 29 cent. BON 9 5 witte tassen met schotel voor 59cent ALLEEN OP BON. VOOR ALLES EN NOG WAT I WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN. aanvragen te kunnen voldoen, zal nieuw geld beschikbaar gesteld moeten worden. III. Winteravondcursussen, aan de school. a. Machinale Schoenmakerij afdee ling manl. 1935-36 158; 1936-37 126; 1937-38 143. b. Machinale Schoenmakerij afd. vrl. 1935-36 11; 1936-37 25; 1937-38 24. c. Looierij-afdeeling cursus kleuren van Ieder 1935-36 0; 1936-37 9; 1937-38 0. Totaal in 1935-36 358; 1936-37 322; 1937-38 499. Gerangschikt naar den leeftijd waren er 8 van 14; 28 van 15; 37 van 16; 19 van 17; 26 van 18; 13 van 19; 9 van 20 en 27 hoven 20 jaar. I. Dagcursussen. a. Looierij-afdeeling. De leerlingen van deze afdeeling kwamen uit Enschede, Den Haag, Oir- schot, Reijen, Tilburg en Waalwijk. Twee vielen af en 4 behaalden het diploma. De leeftijd bewoog zich tusschen 17 cn 29 jaar. b. Machinale Schoenmakerij. 1. Bovenwerkafdeeling. De leerlingen van deze afdeeling kwamen uit Den Bosch, Dongen, Gilze, Den Haag, Pasoeroean (N.-I.), Tilburg, Tsjecho-Slowakije en Valkenburg. Ge durende een tweetal weken werkte aan deze afdeeling nog een Duitscher uit Kopenhagen. en advies te dienen, hetgeen de samen werking met Economische Technologi sche Instituten, de Economische Voor lichtingsdienst en diverse officiëele en semi-officiëele lichamen zeer ten goede komt. Bezoeken en Excorsus Het instituut werd door tal van per sonen bezocht cn tal van excursies naar fabrieken e.a. werden gemaakt. THEATER MUSIS SACRUM. „100 Mannen en één Meisje'.' Zooals wij Woensdag reeds aankondigden draait ditmaal in »Musis« het onvergetelijk filmwerk van bovengenoemden titel met be kende sterren als Deanna Durbin, Leopold Stokowski, Adolphe Menjou e.m a. in de hoofdrollen. Om aan het verrassend schoone van dezen film niets te ontnemen zullen wij ons bij de bespreking ervan beperken tot enkele pers commentaren van toonaangevende internationale bladen, die vol lof zijn over datgene wat deze film biedt De «Daily News« schrijft o.m.: «Deanne Durbin, Universale veel belovende en talentvolle jeugdige actrice, is zoo levendig, zoo natuur, lijk amusant en zoo buitengewoon goed op haar plaats in «100 Men and a Girkr, haar tweede film, dat zij hier haar eerste groote succesop het doek nog overtreft. Haar debuut in «Three Smart Girls« was een van de triomfen van het filmseizoen van het afgeloopen jaar, doch deze film zal in de geschiedenis der filmindu strie bewaard blijven als een der mooiste muzikale fnms die ooit geproduceerd zijn. Adolphe Menjou speelt ontroerend goed in de rol van haar vader. Mischa Auer, Alice Brady, Eugene Pallette, Billy Gilbert en Frank Jenks zorgen voor talrijke comedie- scènes en de rest der rolbezetting, ook de honderd musici zijn even eens uitstekend in hun rollen«. Terwijl de «New York World Telegram« weet mede te deelen dat dit de mooiste muzikale film is die men ooit gezien zal hebben. De film speelt zich in een vlot tempo at en is humoristisch, opwindend en af wisselend, terwijl de muzikale in termezzo's van den wereldberoem- den maestro Leopold Stokowski en zijn Philadelphia Symphonie-orkest op zoo'n vaardige wijze in het vroo- lijke en sprankelende verhaal zijn geweven, dat men spijt heeft wan neer de film geëindigd is 1« Tot zoo ver deze opgetogen pers commentaren, die hoe loffelijk ze ook zijn, nog woorden tekortkomen om den algemeenen indruk van de ze film weer te geven. Wij kunnen dan ook niet anders doen dan ieder een aanraden zelf een kijkje te gaan nemen dan zal men tot de over tuiging komen dat met bovenstaande geen woord teveel gezegd is. LUXOR BIOSCOOP. Twee hoofdnummers. Het eerste is getiteld: «Woestijn- goud« en vervaardigd naar een der alom bekende romans van Zane Grey. De geschiedenis ervan verplaatst ons naar het wilde Westen, waar een indianenstam met als stamhoofd Moya, het laatste bezit, een goud mijn, tot iederen prijs wil handha ven, hoewel een zekere Kasedon het eiop voorzien heeft. Deze neemt Moya gevangen en martelt hem om zoodoende het geheim te weten te komen. Kasedon heeft ook om een ingenieur gevraagd om den schat op te sporen Deze arriveert o.m, in gezelschap van Jane Beldnig.die verliefd op Kasedon is. Randy Gale, de ingenieur, zegt evenwel dat zij met niemand anders zal trouwen dan met hem. Randy gaat dan op zoek naar de mijn en ontdekt den gevangen Moya, die hij ontzet, waarbij hij tevens verneemt dat Kasedon feitelijk een misdadiger is. Moya belooft hem eeuwige vriend schap en neemt hem mee naar de mijn. Dan hoort hij plotseling dat dat Jane den volgenden dag reeds met Kasedon zal trouwen. Hij maakt een plan en ontvoert haar op het moment van de plechtigheid, waar na hij haar meeneemt naar de mijn. Kasedon en zijn bende gaan hen na en bij de mijn ontstaat een gewel dig revolvergevecht. Juist op het kritieke moment kan Moya redding brengen, waarna Jane tot de ont dekking komt dat zij alleen met Randy gelukkig kan zijn. G ebrandmerkt is het andere hoofdnummer. Zooals de titel reeds doet vermoeden, in derdaad een dramatische film met een apotheose vol sensatie. Het eerste gedeelte boeit geweldig door de knappe, rustige schildering van figuren en millieu's, terwijl het slotgedeelte met een scherpe over gang plots in groote opwinding en spanning verloopt. Alles bijeen een programma dal enkele uren van gezonde ontspan ning waarborgt. -A- De Echo van het Zuiden, Waalwjjksclie en Langstraatscbe Conrant»

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1