ra. «non holiooefe NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. □RUNEN. Kachelzeiltjes» Kachelpijpen» Roosters» ellebogen» Vulemmers enz* enz* Verchroomde Vogelkooien DÜSSEN. GEERTRUIDENBER6. HAARSTEEG. HEUSDEN. RAAMSDONK. WASPIK. Geestelijke herbewapening. Uit de Maasbode. Een paar weken geleden konden wij in de pers kennis nemen van een merkwaardigen oproep, die was onderteekend door een groep van de meest vooraanstaande mannen van ons vaderland. Merkwaardig vooral om het feit, dat eenige emi nente Nederlanders, leeken, van verschillende richting, in navolging overigens van een groep Engelsche leiders, het volk wijzen op de gevaarlijke, moreele crisis, die de wereld doormaakt, en het daarom oproepen tot een geestelijke herbe wapening. Nog merkwaardiger is dat onze geëerbiedigde Koningin, van wie de fiere leuze uitging: »LeCbristavant tout», door een zeer pesoonlijk woord openlijk van hare ingenomen heid met dit streven heeft willen doen nlijken. Het is waarlijk niet de eerste keer dat er ernstig gewezen wordt op het gevaar, dat onze Europeesche be schaving bedreigt Vele wijze man. nen hebben al voor jaren de benauwde verschijnselen geanaly seerd en telkens opnieuw de daar onder liggende eigenlijke oorzaken van alle moeilijkheden aangeduid. Wij denken hier op de eerste plaats aan de herhaalde waarschu wingen van het hoogste geestelijke gezag op aarde, van den Paus. Maar toch is het in hooge mate verblijdend, dat nu ook vele wereld lijke leiders hun gezaghebbende stem laten hooren en duidelijkzeggen waar eigenlijk al die verwarring vandaan komt en dat al die moei lijkheden niet zijn op te ruimen door besprekingen alleen. «Genezing», zoo lezen wij in den oproep, «die meer is dan een bestrijding van de symptomen,kan alleen op moreel gebied gevonden worden.» Wij merken op, dat hier het woord «genezing» wordt gebruikt, waarmee men duidelijk wil laten uitkomen, dat onze maatschappij ziek is, moreel ziek, omdat wij, menschen. ziek zijn. Maar, nu is het voor den wereldschen mensch, juist voor hèm. zoo moeilijk om dat te accepteeren, om toe te geven, dat er iets aan mankeert, dat zijn natuur niet in evenwicht zou zijn. En toch voelt hij heel goed, hoe de onrust hem verteert en ziet hij duidelijk genoeg de hoopelooze verwarring rondom zich: op gods dienstig terrein, op sociaal gebied, in de politiek, de economie,overal, Hij ziet ook de verschrikkelijke ellende der menscheid, dien vloed van bloed en tranen,die in den loop der eeuwen steeds hooger en hooger stijgt; hij kent de voortdurende dreiging van nieuwe oorlogen en revoluties. Ook hij is er ten volle van overtuigd, dat het zoo niet langer meer kan duren, dat de golf van barbaarschheid tijdig moet worden gestuit. Maar daarom komt hij nog niet tot de conclusie, dat derhalve in den natuur van den mensch de juiste orde moet zijn geschonden, dat alles wat wij moe ten meemaken, weer een verschik- kelijke manifestatie is van de oer. schuld der erfzonde. Immers, daar de geheele menschbeid zucht onder de gevolgen daarvan, is het voor den ongeloovige heel moeilijk vast te stellen, dat de menschelijke natuur ziek zou zijn, dat zij een gevallen natuur is. Trouwens het zou aan zeer velen ook niet aangenaam zijn te gelooven in een erfzonde, omdat zij dan ook als vanzelf zouden moeten aannemen, dat sinds den zondenval onzer eerste ouders hat vleesch begeert tegen den geest en dat de ware orde alleen kan worden hersteld door de beoefening van de christelijke deugden. En daar wil de moderne mensch niet aan 1 Hij hoort niet graag woorden noemen als rechtvaardighaid, matigheid, zelfbe heersching. Zooals heel de geschie denis door is geweest, heeft de mensch angst voor de genade, om dat hij vreest, dat zijn natuur bij het aannemen der genade haar rechten zal verliezen. De arme menscht vecht tegen de barmhar tigheid van den goeden God, Nu meenen er velen, dat er met een beetje goeden wil heel veel te bereiken zou zijn. Zeer juist, maar dan moet die wil ook werkelijk goed zijD, dus rekening houden met de door God gestelde orde, zoo voor zich als voor het gezin alsook voor de maatschappij. Zoo zou een op lossing van vele problemen, die ons nu beangstigen niet zoo moeilijk zijn, als de menschen eikaars rech- ten eerbiedigen en wanneer niet de één al bij voorbaat meent meer rechten te hebben dan een ander. Moge deze oproep tot geestelijke herbewapening in steeds breeder kringen weerklank vinden 1 Onge twijfeld ligt hier voor ons, katholie ken, een hooge en gewichtige taak. Een taak, die wij wel het best zullen kunnen vervullen, wanneer wij eerst eens beginnen, met ons eigen wapen goed na te zien, door teoverwegen, eerlijk en oprecht, hoe het staat met ons geloof, met onze liefde tot Christus. Wij moeten meer leven uit en volgens ons geloof; dit moet ons leven geheel doordringen Immers het geloof 70Dder de werken is een dood gelooi. Bezoek Shoe and Leather Fair. Het aantal bezoekers der Shoe and Leather Fair te Londen van 3 tot 7 October bedroeg23,741 personen tegen 35,654 in 1937 en 36,611 in 1936. Het was bekend dat door de internationale moeilijkheden het bezoek belangrijk lager was dan in andere jaren. Zoowel Engelsche als contintale bezoekers waren er veel minder in aantal. Bovendien ont braken eenige belangrijke inzen dingen van machinerieën op schoen, gebied, waardoor zich verschillende onthielden van het gaan naar Lon den. Merkwaardig genoeg waren overigens de standhouders over het algemeen niet ontevreden over de zaken, die zij gedaan hadden en werd de opmerking gehoord, dat verschillende deelnemers tevreden waren, dat het aantal krijgers veel lager was dan gewoonlijk. V.v.d.S Oplossing van Tilburgs overweg- vraagstuk De gemeente Tilburg sukkelt reeds jaar en dag met 't overweg- vraagstuk. Hoe meer de stad zich uitbreidde en het snelverkeer toe nam, des te pijnlijker werd de kwestie. Thans schijnt een oplossing in zicht te zijn. Er is n.l een nieuw plan ontworpen, waaraan B en W. hun volledige goedkeuring hechten. Het plan omvat een tunnel voor het verkeer met motorrijtuigen en voor het voetgangers- en wiel rijdersverkeer, zoodanig aangelegd, dat het verkeer met door paarden getrokken wagens en met hand karren van den bestaanden overweg kan blijven gebruik maken. De tunnelaanleg is slechts moge lijk, indien de beschikking wordt verkregen ovër een gedeelte van het terrein van de centrale werk plaats der Ned. Spoorwegen,alsmede over de daarop staande bebouwing. De centrale werkplaats zal gedeelte lijk moeten worden gesloopt. In de memorie van toelichting op het plan laten B. en W. doorschemeren, dat met de N.S. hierover een over eenkomst kan worden getroffen, zoodat thans kan worden aange nomen, dat de overwegkwestie in een beslissend stadium van oplossing is gekomen De kosten, verbonden aan de uitvoering van het plan, worden geraamd op f500,000. De tunnel wordt gebouwd tusschen Heuvel en Koestraat. Zie vervolg Provinciaal 4e pagina. Uitvoering „De Volharding. Op Zondag 13 November a.s. zal in de harmoniezaal van Café Th. Elshout een tooneel-uitvoering worden gege ven voor de leden en donateurs der harmonie „De Volharding". Daarvoor is uitgenoodigd de beken de tooneelvereeniging uit Den Bosch „Roomsch Tooneel' Opgevoerd zal worden het drie-be drijvig tooneelspel van Bullings „Amor in de Pastorie". De Gouden bruiloft op de Scheiding. Morgen viert het echtpaar Th. v. d. Lee-Klerks zijn gouden huwelijksfeest. In verband met den gezondheidstoe stand van de jubilaresse zal het feit op bescheiden voet gevierd worden. De buurt zit echter niet stil. Bij de woning zal een eerepoort worden op gericht, terwijl in de buurt gepaste ver sieringen zullen worden aangebracht. Onder leiding van den heer Th. van Huiten is een gemengd koor gevormd, dat Zondagmiddag met de Kon. Eerk. Harmonie ,,De Volharding" het echt paar een serenade zal brengen. Er zal weer enkele dagen volop ple zier en jolijt zijn op de Scheiding. Daar weet men immers hoe men zulke din gen moet aanpakken. Schaken. De schaakclub der Jongenscongrega tie S.D.J.C., nam deel aan de schaak wedstrijden te 's-Bosch. Met groot suc ces kwamen de leden dezer jonge ver- HAAR HANDEN STIJF VAN RHEUMATISCHE PIJN. Zijn nu echter weer normaal. Hoe lang U ook reeds aan rheumati- sche pijnen lijdt, er is altijd hoop voor LI als U regelmatig Kruschen gebruikt: „Ongeveer 2 jaar geleden ging ik bijna nooit uit, want loopen was mij te pijnlijk. Ik probeerde van alles, maar werd niet beter. Toen las ik zooveel over Kruschen, dat ik het nog één keer wilde probeeren. Het duurde drie maanden, voordat ik mij wat beter voelde, maar ik hield vol en sindsdien voel ik mij uitstekend en gebruik nooit meer een stok. Mijn handen waren stijf, maar zij zijn nu weer normaal." Mej. A. L. Rheumatische pijnen ontstaan, door dat opgehoopte afvalstoffen, waaron der urinezuur een der gevaarlijkste is, Uw organisme ernstig verontreinigen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen door aansporende werking op lever, nieren en ingewan den, waardoor Uw bloed wordt ge zuiverd en de pijnen langzamerhand zullen verminderen, om tenslotte ge heel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en erkende drogisten. eeniging uit den strijd. Zij behaalden een eersten prijs in de eerste afdeeling en een eersten prijs in de tweede afdee ling. Er werd als volgt gespeeld: E. IJsseldijk, le kl. C., No. 2. M. v. Huiten, le kl. D., No. 3. W. Brok, 2e kl., B., No. 2. Th. Kouwenberg, 2e kl. A., No. 3. P. Elshout, 2e kl. C., No. 4. 'H,DEMO/1KAH JE 6ERU5T LATEH ÖQAHDEH, OOK ALb JE ER H/ET bU 5EHT. of echte, vtr/un Het goedkoopste adres voor Heeft U onze spotgoedkoops al gezien? v/h. Bierlaagh „DE GR00TE IJZERHANDEL" WAALWIJK Hoek Raadhuisplein Sporters. Naar wij vernemen is speler Piet Maas wederom teruggekeerd in de Sporters-gelederen. Verder deelt men ons mede, dat de „Vroolijke Sporters" Zondag zullen vergaderen. ELSHOUT. Oud-Notaris Coolen f Dinsdag werd de heer P. L. Coo len, pensiongast van het St. Norbertus- gesticht alhier, door een beroerte ge troffen en overleed kort nadien. Gedurende twaalf jaren was de heer Coolen de sympathieke pensiongast van dit gesticht, terwijl hij tot op zijn 61-jarigen leeftijd notaris was in de gemeente Eersel. Bond van groote gezinnen. Op de bestuursvergadering van bo vengenoemde vereeniging werd beslo ten voor de leden een filmavond te or- ganiseeren. Het bestuur zal de centrale vergade ring te Den Bosch op 5 November bij wonen. Toen de landbouwer van Wijk op den polder «Boerenverdriel« onder deze gemeente, met zijn paar- den huiswaarts keerde, viel een dei paarden naast de brug, waardoor't dier in een stuk hout terecht kwam. Hierdoor werd het onderlichaam geheel opengereten. Het paard ver keerde in zoodanigen toestand, dat het direct moest worden afgemaakt. Later is de veearts Koopmans hier van in kennis gesteld. Op initiatief van enkele oud leden van het Maria-Patronaat is een comité gevormd dat Zuster Ma- theo bij haar gouden kloosterfeest, namens de oud-leden, een geschenk zal aanbieden. Met ingang van 24 October is onze dorpsgenoote Mej. A. A. Wijt- vliet benoemd als onderwijzeres te Borgloon (België). HANK. A.s. Zondag wordt in het Bonds- gebouw alhier, een groote vergade ring gehouden vanwege de R.K. Kiesvereeniging. Hiervoor is den laatsten tijd veel propaganda ge maakt en het ledental is sterk toe genomen. Het oude bestuur is af getreden, zoodat a.s. Zondag de verkiezing van een nieuw bestuur plaats heeft. Door een zekeren T. alhier, is bij de plaatselijke politie aangifte gedaan, dat zijn vrouw een dezer dagen is mishandeld. Door de politie, die den dader op het spoor is,wordt een onderzoek ingesteld Een van de gewichtigste gebeur tenissen van deze week is wel geweest de plechtige herdenking van het derde lustrum van onze eigen R. K. Hoogeschool. Indien er eeD werk in onze tijd dringend nood zakelijk is, dan is het wel de uit bouw en voltooiing van onze R.K. Universiteit, waaraan nog een wis. natuurkundige- en medische af deeling ontbreken. Voor den uitbouw daarvan is de steun van geheel Katholiek Neder land noodig. Ook St. Geertruidenberg wil hierin niet achterwege blijven. Op Maandag 7 November a.s. zal prof.dr. Molkenboer O.P. op verzoek van «Jong Katholiek Leven» hier in ons parochiehuis komen spreken over de groote waardeen het hooge nut van onze eigen Katholieke Universiteit. Een persoon, meer geschikt om deze materie te behan. delen, is moeilijk te vinden. Immers, de totstandkoming en uitbouw van deze Hoogeschoolis'n stuk van het levenswerk van dezen eminenten priester en hoogleeraar. Katholieken van St. Geertruidenberg toont Uwe daadwerkelijke belang stelling vooronzeeigen «AlmaMater» door «en masse» te komen luisteren naar zijn begeesterend woord. De entree's zijn zoo laag mogelijk gesteld, om eenieder in de gele genheid te stellen deze belangrijke bijeenkomst bij te wonen. Bij de te Haarsteeg gehouden aanbesteding van een woonhuis voor den heer P. J. Béaard te bouwen onder architectuur van den heer A. J. van Gerven te Herpt werd als volgt ingeschreven P. Boeren, Heusden f 3380 Th. v. Horen, Herpt f 3245 G. Nieuwkoop, Heesbeen f 3195 P. A. Kramer, Genderen f 3128 J. Blankers, Nieuwkuijk f 3100 J. M. v. Veluw, Haarsteeg f 3053 M. Siegers, Haarsteeg f 3042 H. Brok, Oudheusden f 2998 J. v. Liempt, Nieuwkuijk f 2989 Ant. en Adri v. Ooyen, Vlijmen f 2980 Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer Knippels uit Drunen is opgedragen aan de Fa. van Bergeijk te Wijk en Aalburg. Aan het kas overzicht van de Ver. voor Ziekenhuisverplegingvoor het Land van Heusden en Altena over het derde kwartaal '38 ont- leenen wij Ontvangsten Saldo postrek. 1 Juli'38 f 367,35 Premie tarief A f 103,90 Premie tarief B f 882.45 Opbrengst reglementen f 2,90 Terugontv. v. verzekerden f 7,31 f 1363,80 Uitgaven Uitkeeringen f 508,81 Onkosten f 197,66 Belegd bij de Coöp. Boe renleenbank, Genderen f 400,00 Saldo postrek. 1 Oct. '38 f 357,33' f 1363,80 Aantal ziekenhuisopnamen derde kwartaal11. Belegd bij banken op 10 Oct. '38 f2306,25. Aantal leden op 1 Oct.'38: 2195. De Heusdenschefanfarehoudt 25 October a.s. in het repetitielokaal haar jaarvergadering. De Winkeliersvereeniging zal een algemeene ledenvergadering houden op 31 October a.s. In verband met het kampioen schap van ^Noord-Brabant 1938, hetwelk door onzen stadgenoot den heer A de Graag reeds voor de derde maal is behaald, moge onder staand staatje doen zien, met welke groote meerderheid hij den titel veroverde gesp. gew, rem. veil. pnt. A. de Graag 4 3 10 7 C. Kortlever 2 0 111 Ponsijn 2 0 0 2 0 Door de Scherpschutters ver. eeniging St. Blasius alhier werd ter sluiting van het seizoen een onder, ling schietconcours gehouden, waar van de uitslag als volgt isM. de Kort le prijs; A. van Sprang 2e; v. d. Oever 3e; J. de Kort 4e; F. van Diem 5e; A. de Kort 6e; B. Heijkants 7e; P. v. Deursen 8e; A. v. Bladel 9e; A. de Leeuw 10e; H. v. d. Oever lie; P. v. d. Oevar 12e; A. v. Hooft 13e J J. Brouwers 14e; H. van Diem 15e; J.v.Ooijen 16e; G. v. Hemert 17e; J. Heijkants 18e. De prijzen werden uitgereikt in het clublokaal van café Heijkants. RAAMSDONKSVEER. De heer C. Sneep bedankte als secretaris Chr. Hist. Kiesvereeniging, Bestuurslid Kamerkring Tilburg en Bibliothecaris van de Bijbelafdeeling Raamsdonksveer e. o. - Niettegenstaande er ook in onze gemeente voortdurend speldjes of bloempjes verkocht worden, bedroeg, de opbrengst van hel speldje voof 4 Het Groene Kruis toch nog ruim f52.00. Onder leiding van den heef B. J. Elsman.Landbouwonderwijzer werd een vereeniging van »Jonge Boeren en Tuinders» opgericht als onderafdeeling van de Noord-Bra- bantsche Maatschappij van Land bouw. Zondagmorgen om half tien treedt in de Herv. Kerk op 't Dorp op de heer Treffers uit Amstelveen en in de Veersche Kerk om half 3 Ds. Oost. Aan het postkantoor alhier werden 2 automatische postzegel- verkoopers bevestigd. Wel een groot gemak voor velen. Dinsdagavond hield het Feest comité vergadering met de afgevaar digden der diverse vereenigingen. De voorloopige plannen zijn des morgens zanghulde van de school kinderen en daarna optocht door de gemeente. De opstelling zal waarschijnlijk plaats hebben aan de grens van Raamsdonk en trekken door Benedenkerk, Boven, Vaartkant en Vaartje en ir. het centrum ont bonden worden. Bij goed weer be-x looft het een genoegelijke dag te worden. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal men op de Drijf- riemenfabriek van den Heer Samuel drukker gaan werken. Plannen bestaan om geleidelijk een twintig tal personen aan te nemen. Het mag een gelukkig verschijnsel, vooral in dezen tijd, genoemd worden. Het nieuwe Raadhuis nadert zijn voltooiing. Deze week zal de meubileering op enkele kleinigheden na gereed komen alsmede het plein voor het Gemeentehuis. Als men nu een en ander eens goed gaat bekijken komt men tot de conclussie dat het een mooi geheel zal worden. Het gemeentehuis zal op 12 November doorden Commissar is der Koningin officieel geopend worden. Naar we vernemen was er voor^ de intree-preek van Ds. G Lans te Meerkerk heel veel belangstelling. Ook een twintigtal personen uit onze K DEMON0 vjaaecr namaak 15 TOCH MAAR EUH HEERLIJKEWARMTE OEEH BEHAUWO OUELUCHTJE EH ÖEbL/bT OHGEVAARLUK HU KAM IMMEQbWO/T VAMZELF OAAM WALMEN OF HOOOEQ GAAN ÖRANDEN TfJl Mi l TER PETROLEUM ORAAGT D/T MERK wp/gtot HAMAAK

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2