SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. Zenuw^jnen overd? AKKERTJES BURGERLIJKE STAND. Prae-advies punt 2. Verhuring Schoolgebouw R K. H. B.S A gemeente had zich Zondag j.l. per autobus naar Meerkerk begeven om dezen dienst bij te wonen ena.h.w. op deze manier negmaals van hun genegenheid blijk te geven. Predikbeurten Zondag 23 October 1938: Ned. Herv. Kerk v.m. half tien de heer Begeer van 'sGra- vemoer en n.m. twee uurDs. Mühl- nickel van Waalwijk. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie. Ik weet niet of U onderstaan artikel gelezen hebt in het „Vakblad voor de Schoenmakerij" en of U dit in uw blad zoudt overnemen. In elk geval moge ik U verzoeken dit in uw blad te plaatsen, daar hier juist wordt weergegeven, wat heel veel schoenfabrikanten en schoenwinke liers in hun hart meenen. Zoo 't op het oogenblik gaat, wordt naar mijne en veler bescheiden mee ning een toestand geschapen, die velen een ergernis is niet alleen, maar velen ten gronde voert en dit kan toch niet de bedoeling van organisatie en regee ring zijn. Daarom nogmaals verzoek ik U dit artikel onder de aandacht uwer lezers te brengen, die allen haast min of meer bij de schoenindustrie, schoen- of lederhandel betrokken zijn. Hoogachtend, EEN SCHOENFABRIKANT. KAN DAT NIET ANDERS Over betalingscondities. Het ziet er naar uit, dat de eerste pogingen 0111 de kracht van wet heb bende Leverings- en Betalingscondities voor schoennen practisch op het be drijfsleven toe te passen,, in een kwa de reuk komen te staan. Hoewel wij weten, dat alle begin moeilijk is en er ook van overtuigd zijn, dat sommige zaken, met het oog waarop deze be palingen juist zijn gemaakt, niet met fluweelen handschoenen aangepakt behoeven te worden, dan toch dienen wij te attendeeren op het feit, dat men de goeden niet onder de kwaden moet laten lijden. Het mag bekend geacht worden, dat het „Uitvoerend Bureau" begin Octo ber aan grossiers en fabrikanten lijs ten heeft laten toekomen, waarop de namen van winkeliers, die aan credi teuren bedragen verschuldigd zijn, be dragen, dateerend van lang voordat de regeling verbindend werd verklaard. Wij hebben reeds eerder gevraagd, of dat nu wel noodig was geweest. Deze daad heeft al zeer onaangename ge volgen gehad. Want op het moment wordt met de namen van die winkeliers en ook met de aan de crediteuren verschuldigde bedragen „geleurd". Verontwaardiging heeft vele winke liers aangegrepen. En wij dienen ons tot hun tolk te maken, door aan het „Uitvoerend Bureau" te vragen, of zij aan een en ander niet een plausibeler karakter had kunnen verleenen. Het moge vreemd klinken, maar velen van de op de lijsten voorkomende winke liers kunnen met het stempel: „bona fide" worden gekenmerkt. En al heeft het Bureau op de lijsten laten weten, dat de door haar verschafte gegevens niet onder de betiteling van een „zwar te lijst" thuis hooren, de practijk oor deelt daar anders over. Dat blijkt wel uit wat volgt. Het heet, dat de op die lijsten voor komende gegevens geheim moeten blijven en het Bureau kan van zijn kant boos zijn, dat zijn geheimen tot een groot publiek geheim omgewerkt zijn. Laat men geen schuldigen zoe ken. Als men dat wel wil doen, dan komt men eer in Tilburg dan bij de z.g. verklappers terecht. Want de practijk toont aan, dat dergelijke ge heimen niet geheim gehouden kunnen worden. Voorbeeld? Een vertegen woordiger heeft bijv. een nieuwe cliënt aangeworven. Aan de hand van de lijsten wordt nu nagegaan, of de aan winst wel tot de goede betalers ge rekend kan worden. Is dat niet het geval, dan gaat zoo iets als een loo pend vuurtje rond. Dit zou echter nog niet zoo erg zijn, als men niet van de thans reeds uitgereikte lijsten gebruik zou niaken 0111 te onderzoeken, wie wél en wie niet goed van betalen is. Deze opvatting is zeer onjuist, daar het hier o.i. schulden betreft, die het bona fide karakter der zaak nog niet behoeven aan te tasten. Dat zich in den loop der jaren een betalingssys teem ontwikkeld heeft, dat tot uitge breide credieten leidde, maar ook de niet alleen de debiteur, maar ook de crediteur verantwoordelijk. Aan die schuld moet, terecht, een einde ge maakt worden. Maar de zakelijke om standigheden zijn lieden ten dage van Scène uit de film »GEBRANDMERKT«, welke deze week draait deLuxor-Bioscoop in dien aard dat een dergelijke schuld nu maar niet in een zucht weggewerkt kan wordenHet ware daarom ver standiger geweest om ons indertijd ge geven advies: „Laat de afhandeling der oude schulden buiten de bemoeiing der wel vallen" op te volgen. Men heeft zich aan deze opmerking niet ge stoord, met het gevolg, dat het gehee- le hebben-en-houden van overigens te goeder trouw bekend staande schoen winkeliers over de bedrijfstongen gaat. En al zijn de uitgebreide pamfletten niet onder „zwarte lijsten" te rang schikken, bepaalde op die lijsten voor komende winkeliers voelen zich diep gegriefd, dat zij op één lijst en op eén lijn gerangschikt worden met de erg ste wanbetalers in ons bedrijf. Men loopt de kans om, door met maar een dag te laat met de overmaking der be talingen te zijn, in één adem met de wanbetalers genoemd te worden! Men dient werkelijk naar andere, betere methoden van uitvoering der wet om te zien. Nogmaals: men had het plegen van een dergelijke inderdaad grievende ge beurtenis kunnen voorkomen door de oude schulden en de namen der schul denaars niet aan een z.g. schandpaal te prikken. Nog dringen wij op een rehabilitatie aan! Gaat men hier niet toe over, ja, dan zouden de kleinere ondernemers gelijk hebben met hun zeggen, dat deze wet er is om de kleine ondernemingen stuk te maken en 0111 de handelsmacht in handen der groot-ondernemers te leggen. Wij willen deze meening voorals nog niet deelen. Want wij zijn immers zelf voorstanders van een economische en financieele saneering. Maar niet op een wijze, zooals men deze thans ten practijke heeft gevoerd, een tactiek, die groot onrecht en ook leed brengt over zaken en leven van hen, die nota bene bijgedragen hebben tot de ont- plooiïjng van naam! Men haaste zich 0111 deze kapitale fout te herstellen; het geldt hier een eisch van billijkheid van de eerste rang. D. Gemeenteraad Waalwijk. De leden van den raad dezer ge meente worden opgeroepen tol bij woning eener openbare vergadering, te houden op Vrijdag, 28 October 11)38, 0111 19 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. ingekomen stukken. a. Van 4e Gedeputeerde Sfaten. 1. Goedgekeurd raadsbesluit van 7 October 1938 tot sluiting eener nieuwe deposito-overeen komst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 7 October 1938 tot wijziging der begrooting 1938. b. Van den Directeur der Rijks vakschool alhier. Verslag over het schooljaar 1937/1938. 2. Voorstel tot onderhandsche ver huring van het schoolgebouw der R.K. Hoogere Burgerschool- A in de Mr. van Coothstraat aan de vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant". 3. Voorstel tot sluiting eener nieuwe rekening-courant-over eenkomst met de Rotterdamsche Bankvereeniging. 4. Voorstel tot voorloopige goed keuring van een plan tot ont eigening van gronden in 't be lang der volkshuisvesting. 5. Voorstel tot wijziging der be grooting 1938. 0. Vaststelling gemeente- en be- drijfsbegrootingen voor 1939, alsmede van die voor de burger lijke instellingen van weldadig heid voor dat jaar. 7. Behandeling bezwaarschrift schoolgeld. Op 31 December 1938 eindigt de huurovereenkomst met de vereeni ging «Ons Middelbaar Onderwijs in Noord-Brabant« te Tilburg betrel- fende de huur van het schoolgebouw (met gymnastieklokaal) der R.K. Hoogere Burgerschool A aan de Mr. van Coothstraat. Het bestuur der genoegde veree niging heeft zich bereid verklaard tot het sluiten eener nieuwe huur overeenkomst, daarbij echter te kennen gevende, dat van rijkswege drang wordt uitgeoefend tot ver mindering van de huursom. Gelijke drang werd reeds in 1933, bij de sluiting der thans afloopende overeenkomst, van rijkswege uit geoefend in verband met de reeds toen allerwege terugloopende huur prijzen. Vonden wij toen geen aanleiding daarop in te gaan, thans ziji. wij van oordeel dat, in verband metden gewijzigden rentestand en de sterk verminderde bouwkosten, een huur- vermindering van f500.— per jaar Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van dis Volgens recept van Aoolheker Durr.ont kceringen van de belastingen door het rijk. Te dekken blijft alzoo in maximum 100.000.—. De bank is bereid dit crediet toe te staan in hoofdzaak onder dezelfde voorwaarden als in 1938. De debetren te, die de bank in rekening brengt zal in 1939 echter minstens 3J/2 zijn (in 1938 minstens 3% terwijl zij alleen creditrente uitbetaalt over maximaal het bedrag, gelijk aan 10 der gewo ne inkomsten van de begrooting. Deze laatste beperking is nieuw, doch de bank heeft ze waarschijnlijk overgeno men van de loopende deposito-over eenkomsten, welke de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten met gemeenten heeft afgesloten. Naar onze meening is er dan ook geen bezwaar tegen, temeer omdat de gemeente practisch nooit hooge crediet-saldi bij de N.V. Rotter damsche Bankvereeniging heeft, daar ze die steeds direct doet overboeken naar de deposito-rekening bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 4. Onteigenings-voorstel. billijk is te achten. Bij toepassing dezer huurverminderingzal de huur nog f4UUÜ.— per jaar bedragen,een buuisom, welke in verband met de stichtings- en onderhoudskosten verantwooid is. Bij de vaststelling van dezen huurprijs werd van on. zentwege bedongen, dat de nieuwe overeenkomstzou worden aangegaan voor 10 jaren (de atloopende over eenkomst was voor 5 jaren aange gaan). De vereeniging ging hiermede accoord, mits in de voorwaarden zou worden vastgelegd, dat de huur tusschentijds zal eindigen met ingang van den dag, waarop de rijkssubsidie mocht worden ingetrokken. In verband met het vorenstaande stellen wij U voor, het ter inzage liggende ontwerp-besluit, waarin de hiervoor omschreven bepalingen zijn opgenomen, vast te stellen. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 3. Rekening Courant-overeenkomst N.V. Rotterdamsche Bank. De overeenkomst betreffende de reke ning-courant met de N.V. Rotterdam sche Bankvereeniging expireert op 31 December a.s. Deze wordt telkens van jaar tot jaar verlengd. Voor het jaar 1938 is een maximum-crediet toege staan van 100.000. Dit bedrag zal in maximum ook voor het jaar 1939 noodig zijn, zooals blijkt uit de hierna volgende becijfering. Van het maxi mum-bedrag zal echter slechts gedu rende zeer korten tijd gebruik behoe ven te worden gemaakt, namelijk in het begin van het jaar, omdat de gemeente op het einde van 1938 en in het begin van 1939 vele betalingen heeft te doen, zooals: rente van geldleeningen aflossingen van geld leeningen annuïteiten van geld leeningen pensioensbijdragen bijdragen voor inkoop van pensioen vergoeding aan bijz. scholen voor L.O. alsvoor voor buiten gewoon L.O. 49500.' 86500.- 2700.- 17800.— 1300.' 3600.. 2200.— WAALWIJK. Van 14 tot en met 21 Oct. 1938. Geboren: Dominicus Johannes, zv. J. Treffers- Waarts Johannes Antonius, zv. C. H. Hamers-van Drunen Petrus Wilhel mus Maria, zv. A. J. de Munnik-van Dru nen Antonius Christianus, zv. J. van Es-Baijens Adriana Gerarda Johanna, dv. P. G. Verhelst-van Engelen Louisa Johanna Adriana, dv. M. Kleijngeldvan Disseldorp Helena Petronella Marga- retha, dv. J. F. de Vaan-Trommelen Wilhelmus Johannes, zv. A. G. van As- sen-Pennings. Overleden: N. C. IJpelaar, oud 3 jaren Fr. fvmienk, oud één maand D. J. Tref fers, oud één dag J. Kooien, oud 51 jaren, echtgenoot van Wa. Ma. v. Huiten. Huw. aangiften: S. Verbeek, oud 29 jaren, wonende te Heusden en T. Mouthaan, oud 26 jaren, wonende te Waalwijk Chr. van den Anker, oud 40 jaren en Ma. Doedyns, oud 29 jaren, beiden wonende te Waalwyk M. van Bergen, oud 28 jaren en Ra. Chr. van Loon, oud 29 jaren, heiden wonende te Waalwijk. Gehuwd A. M. Hoogstraten, oud 35 jaren en Fra. Ca. IJzermans, oud 25 jaren A. J. Kleijberg, oud 38 jaren en Ca. Ca. J. van Daalen, oud 29 jaren, wonende te Waalwijk J. Kuijsten, oud 30 jaren en H. P. Kiimpel, oud 25 jaren. Ingekomen: P. J. Langermans, van Sprang-Capelle Ca. Sprangers, van Sprang-Capelle H. C. Langermans, van Sprang-Capelle Ja. van Tilburg, van Eethen c.a. Vertrokken: M. J. M. Veraart, naar 's-Bosch Aa. van der Hoek naar 's-Bosch Ja. H. Kreutzer naar Nijmegen G. C. H. M. van Campenhout naar Breda J. A. A. Klijberg en gezin naar Tilburg Tr. Knigge naar Eindhoven Ja. Da. Bruur- mijn naar Eindhoven. Totaal, afgerond 163000.- Het saldo der deposito rekening der gemeente bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten bedraagt 37000.- Blijft 126000.- Het tot 1 Januari a.s. te verwachten voordeelig verschil tusschen ontvang sten en uitgaven meenen wij te mogen stellen op minstens 26000.voort vloeiende hoofdzakelijk uit een rijks- uitkeering ex art. 3 letter c der Wet op de Fin. verhouding, ad 19500.— en verder uit de maandelijksche uit- In ons prae-advies van 15 Maart 1938 betoogden wij niet alleen de wensche- lijkheid, maar zelfs de dringende nood zakelijkheid van het in bouwexploita- tie brengen van dat gedeelte van het plan van uitbreiding der gemeente, dat begrensd wordt door de Stationstraat den Noorder-Parallelweg en de Put straat. Uwe vergadering kon zich in hare zitting van 25 Maart 1938 daarmede volkomen vereenigen en verleende ons college dan ook machtiging 0111 met de betrokken grondeigenaars in onder-' handeling te treden 0111 de voor uit voering van dat plan benoodigde gron den aan de gemeente af te staan tegen een bedrag van ƒ4070,per hectare. De met de onderscheidene grond eigenaars gevoerde onderhandelingen hebben intusschen haar beslag gekre gen ien het is ons een genoegen U te kunnen mededeelen, dat wij volledige overeenstemming, op grondslag van 4070,per hectare, hebben verkre gen met: de diaconie der N.H. Gemeente van Waalwijk voor perceel sectie B nr. 3055; notaris H. M. L. M. Schreurs (en de vruchtgebruikster, de weduwe M. A. C. Canters) voor perceel sectie B nr. 2251; Josephine van Baal, voor perceel seelie B nr. 3039; de N.V. Lederfabriek P. van Loon Gzn. voor perceel sectie B nr. 2857. Ook met het R.K. Kerkbestuur der parochie St. Jan en met de N.V. Stoom- schoenfabriek A. H. van Schijndel be reikten wij volledige overeenstemming inzake afstand van hare voor straat- aanleg benoodigde gronden en de door hen te verleenen bijdragen in de kos ten van het bouwrijp niaken van de in dit complex gelegen gronden. Geen overeenstemming daarentegen werd verkregen met: de N.V. „Noord-Braband", maat schappij van verzekering op het leven, voor de perceelen sectie B nrs. 1153, 118, 119, 585, 148 en 2387; de weduwe J. B. J. Timmermans voor de perceelen sectie B nrs. 123, 124 en 1154; Judocus Timmermans, voor de per ceelen sectie B nrs. 136, 137, 177, 1162 en 1165; de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel", voor de perceelen sectie B nrs. 2716, 2717 en 2761; de erven M. A. van Loon, voor het perceel sectie B nr. 2762; de firma Vincent Hoffmans Zn., voor de perceelen sectie B nrs. 2069 en 2979; Antonetta Theodora Kroot, voor per ceel sectie B nr. 2978. Aangezien het in bouwexploitatie brengen van het onderhavige deel van het plan van uitbreiding tengevolge van de weigering der laatstgenoemde grondeigenaars geen doorgang zou kunnen vinden, achten wij onteigening van die gronden ten name der gemeen te in het belang der volkshuisvesting noodzakelijk en stellen wij U mitsdien voor, het ter inzage liggende plan tot onteigening van die gronden ten name der gemeente in het belang der volks huisvesting voorloopig goed te keuren. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. RAAMSDONK. Van 8 tot en met 14 October '38. Geboren: Maria A., dv. Wilhelmus M. Schippe ren en Maria C. Broeders Pieternella J., dv. Franciscus Pruyssers en Adriana G. van Raamsdonk Adriana C., dv. Cornelis van den Kieboom en Maria J. de Jong Cornelis A., zv. Cornelis G. Damen en Adriana C. Nout. Gehuwd Gerrit Blom, oud 30 jaren en Johanna A. Blom, oud 28 jaren. Overleden: Geen. WAALWIJK. W.S.C.Picus uitgesteld! Wij vernemen dat de wedstrijd WSC Picus, welke voor morgen was vastge steld, voorloopig is uitgesteld, een en ander, doordat ook voor de volgende week een thuiswedstrijd aangegeven is n.l. WSCHero. WSC 2 moet naar RWB 2. Ook dit is een wedstrijd waarover het moeilijk een oordeel vellen is. Op het WSC-terrein werd bfj de eerste ontmoeting gelijk ge speeld, zoodat wij geneigd zouden zijn RWB thans iets meer kans te geven, ware het niet dat ook het plaatselijk karakter een gröote rol speelt. Wy zullen ons daar om maar van een prognose onthouden en voorop stellen dat de punten terecut zullen komen bij die ploeg die daarop, krachtens de geleverde prestaties het meeste recht heeft. Om 12 uur speelt WSC 4 tegen Heus den 2, derhalve de returnwedstrijd van vorige Zondag. WSC 3 speelt in Den Bosch tegen BW 5. JULIANA. Zondag gaat het eerste elftal op bezoek bij het Oisterwijksche PAZO. Eindigde deze ploeg vorig seizoen nog in een ge lijk aantal punten met den kampioen, thans ecter behoort zij nog niet tot de hoogst geplaatste. Zeer wispelturig zijn echter de resultaten die deze vereeniging thans boekt. Bijvoorbeeld een nederlaag op eigen terrein werd direct weer ge volgd door een 80 overwinning op vreemden bodem en dit nog wel in een plaatselijke ontmoeting. Ohze jongens moeten dan ook geducht op hun tellen passen om hier niet onverwachts Ie struikelen. Doch behouden zij den vorm der laatste wedstrijden, dan zijn wij er van overtuigd dat ook de leiding bij de geel-zwarten zal blijven. Een groot aantal supporters zullen de reis meemaken 0111 onze jongens in dezen zwaren strijd aan te moedigen. Indien onze linksbuiten van zijn j.. Zondag opgeloopen blessure her steld zal zyn, zal ons elftal volledig in de volgende opstelling in het veld komen: Doel: P. van Well. Achter: André Leytens, Fr. te Vruchte. Midden: A. de Hart, Jan Wilhelm, J. Verheyden. Vóór: Jo Wilhelm, H. Lombarts, H. Leijtens, Fr. v. iTuyl, M. Leijtens. Scheidsrechter is de heer Pellemans. Het tweede elftal gaat naar Kaatsheu vel naar het sterke SVK. Een gelijk spel is hier reeds een mooi resultaat. Het derde elftal is vrij. En ten slotte speelt het junioren-elftal Zaterdagmiddag voor de W.J.C. haar eerste wedstrijd tegen de jeugd van RWB. R.K. W.V.B. Na de drie opeenvolgende minder succesvolle uitwedstrijden speelt ons eerste elftal morgen haar eerste wed strijd op eigen terrein. De reserve- ploeg van den eerste klas IVCB'er Schijndel zal daarbij als tegenpartij fungeeren. Zoo op hetoog een ontmoe ting, die voor onze jongens wel een winstmogelijkheid inhoudt, doch die in geen enkel opzicht mag worden on derschat. De Schijndelsche ploeg heeft in haar eerste wedstrijden in deze voor

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3