UW KRANT KAATSHEUVEL. u liEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen hield 1.1. Dinsdag avond in het gebouw voor Chr. Belan gen haar jaarvergadering. De voorzitster opende met een har telijk welkomstwoord de bijeenkomst, waarna het bondslied werd gezongen. Na het voorlezen der notulen werden verschillende verslagen uitgebracht door secretaresse, penningmeesteresse, kascommissie en afgevaardigden naar diverse hoofdvergaderingen, welke alle werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secreta resse stippen wij nog aan, dat de afd., het vorig jaar met 30 leden opgericht, thans 59 leden telt, dat er een interes sante lezing gehouden is door Mevr. v. Wageningen-Drewes, voorzitster van het Hoofdbestuur, een excursie werd gemaakt en er zeer veel belangstelling bestaat voor verschillende cursussen. Een landbouwhuishoudcursus, welke met ingang van 1 Jan. a.s. zal aanvan gen en waarvoor zich reeds verschil lende leerlingen hebben aangemeld, zal worden gegeven. Nieuwe leerlingen voor dezen cursus, welke een vol jaar zal duren en waarop les gegeven wordt in huishouding, voedingsleer, hygiëne, koken, naaien, scheikunde en algemeene land- en tuinbouwkennis, kunnen zich nog opgeven. Uit het verslag van de kascommissie bleek, dat de kas sloot met een batig saldo. Besloten werd dit jaar nog een ge zellige St. Nicolaas-avond te organi- seeren, met als bijzondere attractie een grabbelton. Mevr. Dekkers-Rijken bracht een heel aardig humoristisch gedicht ten gehoore. Tijdens de pauze werd thee met gebak gepresenteerd. Een drietal nieuwe leden traden tot de afdeeling toe. Na het zingen van een propagan dalied sloot de presidente de vergade ring en bracht dank aan de dames, die voor de caké gezorgd hadden, aan me vrouw Dekkers voor haar voordracht en sprak zij de hoop uit dat dit voor de leden aanleiding zou geven ook eens iets ten gehoore te brengen. Tot slot riep zij de dames een tot weerziens toe met St. Nicolaas. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaats hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenburg. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondagmor gen half tien en des namiddags 2 uur op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Onze dorpsgenoot de heer Jac. van Beek Wzn., onderwijzer aan de Chr. school a. d. Loonschendijk, slaag de voor het examen Schoolraad v. Chr. onderwijs (na-akte). Ondanks de loopende geruchten, dat de tuinbouwcursus, welke te dezer plaatse gegeven zou worden, niet zal doorgaan, vernemen wij van zeer be voegde zijde, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn. De lessen zul len eerstdaags een aanvang nemen on der leiding van den heer A. Dees, tuin- bouwonderwijzer te Sprang. De afd. Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs hield j.l. Donderdag in het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers onder voorzitterschap van den heer E. Colet een algemeene leden vergadering. Na een openingswoord van den voorzitter, bracht de penning meester, de heer G. A. S. de Bas, het financieel verslag uit, waaruit bleek, dat de kas sloot met een batig saldo. De rekening en verantwoording wer den door de heeren D. van Peer en W. J. van Nieuwenhuizen nagezien en in orde bevonden, waarna deze onder dankzegging aan den penningmeester werden goedgekeurd. De beschrijvings brief voor de 5 en 6 November a.s. te Utrecht te houden Algemeene vergade ring van Volksonderwijs werd behan deld, terwijl tot afgevaardigde naar de ze vergadering werd benoemd de heer G. A. S. de Bas. Als plaatsvervangend afgevaardigde werd aangewezen de heer C. Vos. Beiden lieten zich deze benoeming welgevallen. Na de rondvraag, waarbij nog eeni- ge zaken van meer huishoudelijken aard aan de orde kwamen, sloot de voorzit ter de vergadering. Ambtsjubileum Gemeente-Secretaris. Op Dinsdag krijgt de Gemeente Loon-op-Zand, speciaal nog meer Kaatsheuvel, een jubileum te herdenken van meer dan gewone beteekenis. Niet alleen, om het ambt waarin gejubileerd wordt, doch vooral om de persoonlijk heid van den Jubilaris. Het zal op 1 November 25 jaren geleden zijn, dat de Weled. heer M. A. v. d. Wee zijn functie aanvaardde als gemeente-secre taris van Loonopzand. Zoon van een achtenswaardige familie de jubila ris heeft nog twee heerbroers, pastoors in ons Bisdom, terwijl voor ruim een jaar zijn Missionaris heerbroer van de Congregatie van Kard. Lavigerie, na een zwaar Missieleven overleed was hij aanvankelijk aangewezen voor de schoenindustrie. Na de lagere school bezocht hij het Instituut Ruweenberg om na afloop van zijne studiën het schoenenvak bij een paar handwerkers te leeren. Na twee jaar kwam hij als volontair op de gerenommeerde zaak van Th. van Dortmond-Pennock alhier, doch zijn bekende begaafdheid was oorzaak, dat het College van B. en W. destijds het oog op hem liet vallen en hem uitnoodigde om een plaats op de Gemeente-Secretarie te aanvaarden, met de uitgesproken bedoeling om na volbrachte studie en verkregen erva ring opvolger te worden van den reeds bejaarden Gemeente-Secretaris Anten. Dat Burgemeester van Besouw zich in den jongen v. d. Wee niet vergist had bleek aldra. Met zeer veel vrucht volg de hij de lessen in Gemeente-adminis tratie aan den cursus van den heer Raats te 's-Bosch, welke studie aldra bekroond werd met het diploma Can- didaat Gemeente-Secretaris. Doch naast deze theorie lag het prac- tische werk den jongen ambtenaar zoo gemakkelijk, dat hij in korte jaren na genoeg het geheele omvangrijke secre- tariewerk in handen had. Vanzelfspre kend volgde op 20 October 1913 zijn benoeming tot Gemeente-Secretaris als opvolger van den Weled. heer J. An ten, die in dezelfde vergadering eervol ontslag op aanvraag ontving. De be noeming geschiedde zonder oproeping van candidaten, omdat B. en W. met den raad van toen unaniem oordeelde, geen geschikter candidaat te kunnen vinden dan den Secr.-Ambt. v. d. Wee. „Volksbelang" of hare financiering raken. Ook de Kerk legde beslag op zijn persoon, door hem een plaats waardig te keuren in het kerkbestuur, waar zijn inzicht ten hoogste gewaardeerd wordt. We zouden verder kunnen gaan, doch zijn er zeker van op tekortkoming ge wezen te worden, als wij zouden bewe ren alles de revue te hebben laten pas- seeren, waarin de stoere werker zijn krachten beschikbaar stelde of nog geeft. Wij herhalen, er kan op Kaats heuvel niets georganiseerd worden of zijn leiding of advies wordt ingewon nen en ten hoogste gewaardeerd. Daarom ook past heden een woord van warme hulde en waardeering voor den man, die aanspraak maken kan op al ler dank en erkentelijkheid voor wat hij deed in zijn functie van Gemeente- Secretaris en voor wat hij onbaatzuch tig en liefdevol presteerde voor de be langen van de plaats en speciaal voor de armen en noodlijdenden. Wij zijn er dan ook van overtuigd, dat velen de gelegenheid zullen waar nemen om den jubilaris op Dinsdag a.s. tusschen 12 en 1 uur hun opwachting te maken in de achterzaal van het Ge- mentehuis, waar gelegenheid geboden wordt tot recipieeren. De redactie van ons blad wil deze gelegenheid vooruitgaan en nu reeds vanaf deze plaats den jubilaris felici- teeren en hem een „ad muitos annos" DOOR RHEUMATISCHE PIJNEN VERSTIJFD EN NIET IN STAAT TE BEWEGEN. Loopt thans trappen als de beste. Als al uw gewrichten stijf waren, zoudt u ook alles doen om daarvan ver lost te worden. Deze vrouw probeer de van alles, maar de pijn blijf tot zij Kruschen nam. „Toen ik met Kruschen Salts begon, had ik rheumatische pij nen in mijn beide knieën. Zij waren vreeselijk opgezwollen en ik kon niet zonder hulp uit mijn stoel opstaan; een trap oploopen was een marteling voor mij. Ik probeerde van alles en toen niets had geholpen, begon ik met Kruschen. Nu loop ik hard trappen op en af en kan zelfs op mijn knieën gaan liggen zooveel ik wil." Mevr. H. S. Rheumatische pijnen zijn bijna steeds het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Twee van de zes zouten in Kruschen lossen het urinezuuur op; andere helpen de natuur dit langs de natuurlijke kana len te verwijderen en blijven boven dien Uw organen aansporen tot gere gelde, krachtige werking. Na korten tijd zullen Uw pijnen afnemen, waarna ze tenslotte voorgoed achterwege zul len blijven. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. toeroepen. 1/ Boerinnenbond. De heer M. v. d. Wee, gemeente secretaris van Loon-op-Zandkaats heuvel, die a.s. Maandag zijn zilveren jubileum als zoodanig viert en in eene openbare vergadering van den ge meenteraad zal worden gehuldigd. Eerst toen ontplooide zich zijn werk lust en ijver, doch tevens zijn groote kennis en practisch inzicht ten volle. De wetten hadden voor hem geen geheimen of moeilijkheden. Als was hij de wetgever zelf, met zooveel gemak werkte hij de nieuwe voorschriften en bepalingen door, die van regeeringswe- ge in steeds sneller tempo afkwamen en moesten toegepast worden. Wat ter Secretarie gebeurde had alles het ca chet van gedegen, bezonken oordeel. Op alles drukte de stempel van de per soonlijkheid van den Gemeente-Secre taris. En moesten wij op een fout in zijn leiding over het Secretarie-perso neel wijzen, dan zou het deze moeten zijn, dat zijn groote werklust en de ze kerheid van niet te falen, aanleiding waren, om niets te laten passeeren, of het moest met zijn oordeel bekrachtigd zijn. Intusschen bleef zijn werklust en ijver niet beperkt tot wat behoorde op het terrein van de gemeente-Secretarie. Wij mogen gerust verklaren, dat er de laatste twintig jaren zoo goed als niets ter plaatse kon georganiseerd worden of zijn kundige leiding of zeer gewaardeerde medewerking werd daar bij noodzakelijk geacht, gevraagd en ook verkregen. Zoo zien wij hem zijn krachten ge ven aan een St. Vincentiusvereeniging, waarvan hij bijna twintig jaren presi dent is en tevens hooggeachte voorzit ter van de kringconferenties. Zoo on dervonden wij zijn gewaardeerde me dewerking en leiding in den tijd, dat Kaatsheuvelsch Belang nog een veree- niging was, die leiding gaf in alles wat Kaatsheuvels belangen raakte. Zoo zien wij hem op de bres staan voor de nooden, welke een Wit-Gele Kruis te lenigen heeft. Zoo zien wij hem nog bij voortduring opkomen voor de groote behoefte waarin een T.B.C.- Vereeniging, in een plaats als Kaats heuvel, met gestage werkloosheid en veel stille armoede, te kampen heeft. Wij zien hem ijveren voor de spijs- kokerijen, die honderden hongerige magen een schrale winter lang voeden en sterken. Daarnaast vindt hij tijd en gelegenheid om het presidentschap waar te nemen van een groote Har monie, als Apollo, daardoor steun ge vend aan het cultureel leven ter plaat se. Wij waardeeren zijn practische ad viezen in een Bond van huiseigenaren, waarvan hij jaren lang de voorzitter en stoere werker was. Wij kunnen hem niet missen als onfeilbare vraagbaak in alle kwesties, die de Bouwvereeniging Donderdagavond werd in het lokaal van den heer v. Kuijk in de Hoofdstr. door de afdeeling Kaatsheuvel van den N.C.B. een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een Boe rinnenbond. De Voorzitter van de afd. Kaatsheuvel, den heer G. Kleijn, open de de vergadering met een welkom, waarna hij het woord gaf aan mej. Hoenselaar, algemeen Secr. van de Boerinnenbonden. Spreekster zette op klare wijze het doel en de werkwijze van een Boerinnenbond uiteen en liet speciaal den nadruk vallen op de voor- deelen, welke de organisatie zoowel voor het bedrijf als voor den stand zelf afwerpt. De Hoogeerw. heer Deken v. d. Bre- kel sprak een opwekkend woord en een aansporing om de nieuwe organisatie te steunen. Niet minder dan 63 dames gaven zich reeds staande de vergade ring als lid op. Er werd een bestuur gevormd bestaande uit: Mej. Da. Nou- wens-Verboven. Voorzitster, Mej. Jana Maas, Secr., Mej. Nelly Hamers, Pen ningmeesteresse en Mej. Corry Kleijn enPa. Roeleg-Kleijn, Commissaressen. Besloten werd op 1 Dec. een groote prpaganda-vergadering te houden, waarbij mej. Hoenselaar andermaal de leiding zal nemen om de nieuwe ver- eeniging bekend te maken met de za ken, die hun belangen. Bij deze verga dering zal tevens een film vertoond spel en het kluchtspel de Twee Stijf koppen van Theo Pan. De opvoering zal plaats hebben op den 2den Kerst dag. LOON-OP-ZAND. Bijz. Vrijw. Landstorm. De einduitslag van de door den B. V.L. gehouden schietwedstrijden in t afgeloopen seizoen zijn thans als volgt samengesteld: A. van Kooij 405, W. Vugts 404, Jos Dankers 403, M. v. Dooren 402, G. v. Gorkum 401, H. Dingemans 395, A. v. Hest 394, C. Boere 392, C. Dinge mans 390, P. Ligtenberg 388, A. van Vugt 386, Alf. de Kort en Jos. v. Ber- kel 377, M. van Laarhoven en M. van Gorkum 374, C. de Bont 371, Jos v. d. Velden 366, C. Brabers 365, A. Span 361, B. Cools 357, P. Klein en Jos van Dongen en M. v. d. Hoven 355, A. Beunis 348, P. v. d. Hoven 346, J. Freij- er 345, A. van Esch 343, A. Brabers 343. M. Brands 342, W. Broeders 340, W. v. Iersel 337, C. v. Veldhoven 334, M. v. d. Hoven 329, W. de Jong 324, J. v. Noije 322, C. Verboven 317, J. de Kort 316, P. Wouters 309, H. Beunis 308, P. Stalpers 308, A. de Kort 301, J. Hoezen 294, M. v. d. Aa 293, A. Brands 289, C. v. d. Made 235, W. Smulders 226, J. Vermeer 210, M. Maas 206, C. Schellen 46, M. Kenne- kens 25. Burgerlijke Stand. KAATSHEUVEL. worden. Bond Huiseigenaren. Donderdagavond hield de Bond van Huiseigenaren een druk bezochte ver gadering in Euphonia. Besproken werd de te verkrijgen steun bij verbetering van woningen. De voorzitter meende dat dit alleen was op die plaatsen waar gebrek is aan arbeiderswoningen, wat hier niet 't geval is. Nauwkeurige opgaaf werd gevraagd van verbouwingen van panden. Bel Canto. De zangvereeniging Bel Canto opent a.s. Zondag de rij der winterconcerten. Behalve de operette de Bloemenkonigin van het Tilburgsche Dameskoor „St. Cecilia" krijgen we een keur van da- mes-kooren en koren van ons gezel schap. Kunst en Vermaak. Uil. betrouwbare bron vernemen we dat de tooneelvereeniging Kunst en Vermaak op Zondag 13 November haar eerste winteruitvoering zal geven in het patronaat. Schaakclub S. C. K. In de Woensdag gehouden verga dering van genoemde schaakclub is o.m. besloten de oefenavond voor de leden te stellen op Dinsdagavond om 8 uuiNieuwe leden kunnen zich ten al len tijde opgeven op den clubavond, waar gratis schaakcursus gegeven wordt. Geslaagd. Voor het te 's-Bosch gehouden exa men o p21 Sept. en 24 Oct. voor de Vestigingswet slaagden o.m. J. de Rooij en Fr. Timmermans alhier. BERKDIJK. Benoemd. Aan de R.K. Landbouwschool te Box tel is als leeraar benoemd de heer Fr. de Bruin alhier, die inmiddels zijn func tie heeft aanvaard. Aangesteld. Aan de R.K. Jongensschool alhier is tijdelijk aangesteld de heer P. van Laarhoven te Tilburg. Jonge Wacht. Door de tooneelclub van de Jonge Wacht is in studie genomen een Kerst- Over de^ week van 21 t/m 27 Oct. 1938. Geboorten: Cornelia Maria d.v. L. Emmers en Ca. Maas. Jonannes Ignati us z.v. A. C. Siokkermans en H. Siegi. Antonia Hennca Adriana Clementa d.v. L. N. J. de Vries en Fa. Ma. v. d. Water. Johanes Antonia z.v. E. H. Voogd en Ma. Ca. v. Ravesieijn. Michael Corne lls Johannes z.v. J. P. v. d. Sanden en Pa. Ja. Lauryssen. Gerardus Adrianus z.v. B. A. Dingemans en Aa. Ga. Luijien. Overlijden: Hendrikus Vrinten, 81) j., echtgen. van Ja. v. Guiik. Arie Smits, 58 jaar, wed. van A. v. Beek. Hendrina van Wanrooij, 68 jaar, echtgen. van H. Netten. Huwelijken: L. J. A. Slaats, 31 jaar, te Waalwijk en Aa. Ca. Merkx, 32 jaar, z.b. alhier. huwelijksaangiften: C. M. H. v. d. Velden, 48 j. ainier en Ja. Ma. v. d. Vel den, 52 j. alhier. J. C. J. Jansen, 32 j. te Oosterhout en Ca. Kroot, 31 j. alhier. C. M. v. d. Velden, 28 j. en Ja. Ja. Ca. Verhoeven, 28 j., beiden alhier. J. A. Damen, 25 j. en P. H. A. v. d. Hout, 22 j., beiden alhier. Ingekomen: E. J. v. d. Wiel van Dru- nen. M. J. Dingemans en gezin van Best. J. J. Stevens en gezin van Heus- den, c. v. Son van Udenhout. C. J. Huijben en echtgen. van Oosterhout. Aa. Aa. Ca. fToorians van Tilburg. Vertrokken: F. J. M. Michielsen naar Oisterwyk. P. C. v. d. Noord naar Dongen. G. Kruijf, naar Sprang-Capel le. W. v. Deursen en gezin naar ,Til- bürg- W. P. M. v. Dam naar Amster dam. A. A. M. Zandbergen naar Rot terdam. Wa. Ra. Ma. v. Dortmond naar Breda. onzichtbaar was. Alleen de lichten op de bruggen over de rivier de Donge waren aangebleven, zoodat j men zich hieraan eventueel zou kunnen oriënteeien, doch onge twijfeld is ook clil euvel met weinig moeite te ondervangen. Slechts de wijze waarop de lichten van passeerenue auto's waren ge blindeerd, komt naar onze beschei den meening nog voor verbetering in aanmerking. De sleuven in het blauwe papier waren te hoog aan gebracht, zoodat bij vol licht nog een ilinke lichtbundel naar voren straalde, hetgeen deed vooikomen of de wagens met gewoon licht voorti eden. Alles bij elkaar genomen, kan worden gezegu, dal in onze gemetnie de verduisteringspioeven zeer goed zijn geslaagd. Van gemeentewege is men begonnen met net aanleggen van een nieuw geueene weg nuOij ucu spoorwegover wegaanueJunanaiaan waardoor met ecu ruime ooeul bedoelde oveiweg, werke na verroop van tijd ouocwauki w orui, zal kun nen passeeien. Ungeiwijitiu zal uit de veiligüeid van nel verkeer itn goede komen, daar nel uizicut van oe ricuting Baamsdonksveer op den overweg uan veel beier zar zijn. Door de H. K. Werklied t vereeniging werd VVoensuagaNond n algemeene vergadering genouueu in bet Boiiusgeuouw. iNadat de vooiznier enkele mede. ueelingen bad geuaan, o.a. ook wat bei'rclt den Iiiuravonu, uiigaanue van ue instelling Coiiv-oiuia, uie zal gegeven woruen nail iNoveuibei a.s. cu welke inui ook mag warden bij gewoond door de vrouwen uer reden, gal bij bel wooiu aab oen spreker vau dezen avond de beer P. Ivoppes, oondsainnienaar. Bpiekel bebanueidewLicbamelijke en geestelijke weikloozenzoig». L»e nieuwe regeling welke is genollen zegt spiekai zal er loe lemen uat ue werkloozen voortaan iicnameiijke en geestelijke vorming krijgen, waar voor reeus enkele L. Eer w. Paleis Eapucijnen zijn aangeweztn, die voor ue geesleiijke leiding zorgen in bet Bisdom. Er kunnen dun ook clubs worden gevoimd onder de werkloozen van veiscbilltiiutn uaid, zooals bengelclubs, liclsclubs, kaai t- clubs, enz. enz., in welke ciuus dan een peisoon wordt aangesteld, die ue nev^egdueiu knjgi, ue sieuu- kaarlen van zijn ciun op gestelde ujden al sienipeien. Na heinul van ueze nieuwe wei kioozenitgebng van alle kauleu te hebben toegelicht, dankte de voorzitter den spieker voor zijn mooie uneenzelliiig. Hierna bestond nog gelegenheid lot bel stellen van vragen wuar\an ecliler geen gebiuik weid gemaakt. üp gebruikelijke wijze Weid daar na de vergadering door den voor zitter gesloitn. RAAMSDONKSVEER. Dinsdagavond van kwart over acht tot tien uui zijn ook in Raamsdonk en Raamsdonksveer luchtbeschermingsoefeningen gehou. den Toen precies op tijd de straat verlichting werd gedoold, hebben wij ons op verschillende plaatsen in de gemeente op de hoogte gesteld van de verduistering, en het moet worden gezegd, dat de medewerking van de bevolking alle lof verdient. In enkele straten waren wel eenige huizen waar een flauw lichtschijnsel viel te coustateeren, doch dit was van dien aard dat er weinig of geen bezwaar kon worden gemaakt. Het meerendeel van de woningen was volledig in duisternis gehuld, zoodat Raamsdonk(dorp) als Raamsdonks veer op eenigen afstand beslist Dinsilag 2ó October j.l. werd alhier in samenwerking met de gemeente Raamsdonk een veiduis- leringspioef gehouden waar aan naast een aantal vrijwilligers ook de luchtmacht oeel nam. Deze laatste had op den gemeente toien j laats genomen en gal een post op het gemeentehuis door waai nog lichten te zien waien. De oeltnmg uuuide van 's avonds kwait over acht tot 10 uur. Uit het rapport van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst de heer 1. H. Meijers, vernemen wij dat de algemeene indruk van de gehouden oelening is. dat deze vol komen als geslaagd kan worden beschouwd. Tijdens de oefeningdemonstreerde weihouder Sassen met een licht gevend insigne waarvan hij de un- I porteur voor Nederland is. Dit insigne heelt ten doel dat men op straat niet legen elkander loopt of rijdt teiwijl hel bovendien op ge makkelijke wijze is aan le brengen aan voorwerpen die in het onmid dellijk bereik moeten liggen zooals deui knoppen, brandspuit e.d. Reeds is men bij otlicieele instan ties doende dit insigne voor de luchlbeschermingsdoeltinden in gang te doen vinden. De autoriteiten hebben deze zaak in ondeizotk cn betuigden hieiover reeds hun tevie- denheid. Ook het hoofd van den lucht beschermingsdienst en buigimtester Bianchi waren enthousiast over de werking van dit insigne. moet zijn „DeEcho van het Zuiden"

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7