Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad Eethen. 95 „NOORD BRABAND" Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD JAAR HET DIAMANTEN MEDAILLON. 'v m m «5? NUMMER 87. WOENSDAG 2 NOVEMBER 1938. 61c JAARGANG. een Dnd I c en 1 °P r? ster, ene- 1 iaar v itigc ning nid- JK. >ord >sel- rhal neld Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel: minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De raad dezer gemeente kwam Za terdagmorgen in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. A. van der Schans. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Ingekomen zijn: a. Een bericht namens H.M. de Ko ningin waarin zij dank betuigt voor de aangeboden gelukwenschcn bij Haar regeeringsjubileum. b. Dankbetuiging van den heer Ro- za, voor de hem in de vorige verga dering aangeboden gelukwenschen. c. Bericht van Ged. Staten tot goedkeuring van een raadsbesluit tot aangaan van een kasgeldleening. d. Idem tot goedkeuring van de gemeenlerekening. e. Idem van, de gew. Landstorm om een subsidie voor 1938. De voorzitter stelt voor 10.te verleenen aan de plaatselijke afdee- ling. Goedgekeurd. f. Idem aan de Burgerwacht. Wordt goedgekeurd. g. Van de Lagere School te Andel verzoek om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt 50.verstrekt. Voorts wordt aan B. en W. mach tiging verleend tot het verhuren van weiland onder Drongelen en Heesbeen. De kosten voor bijzonder lager on derwijs en het openbaar onderwijs worden vastgesteld op 10.48 per leerling. In 1937 bedroeg de vergoe ding 10.87. Voorts is ingekomen een aanvrage om subsidie voor aankoop van toren klok te Drongelen door het kerkbe stuur der Ned. Herv. Gem. aldaar. Door dit kerkbestuur waren enkele offerten gevraagd, ->e goedkoopste aanbieding was 630.welke kos ten door het kerkbestuur niet te dra gen waren, weshalve zij een subsidie vraagt van 500. De meerderheid van B. en W. stellen vgor die subsidie te verleenen. De heer Donken is van meening dat een nieuwe klok in <je behoefte voor ziet, maar hij zou in overweging willen geven dat eerst in Drongelen eens om bijdragen werd rondgegaan en de ge meente-subsidie daaraan aan te pas sen. De heer van der Schans zegt dat jaarlijks een rondgang wordt gemaakt maar dat de opbrengst daarvan lang niet toereikend is om de kosten van een torenklok ook maar gedeeltelijk te dekken. Het zal al moeite genoeg kosten om 130.bijeen te krijgen. Spreker zegt dat wanneer de gemeen te de gevraagde subsidie met 100. zou verminderen er zelfs geen toren klok zou kunnen komen, want dan zouden de verdere lasten voor 't kerk bestuur zeker te hoog zijn. De heer Donken was er niet van op de hoogte dat de resteerende 130. nog gevonden zouden moeten worden. De heer v. d. Beek zegt dat op iede re agenda voortaan een verzoek om subsidie voorkomt. Spreker wil niet zeggen dat velen daarvan ongegrond zijn, maar hij wil toch in het algemeen vragen, of, wanneer een lichaam zich van den opbrengst van haar eigendom men niet kan bedruipen, een subsidie wenschelijk is. Wanneer de gemeente hierop zou ingaan, zou het dan niet beter zijn. dat die klok door de gemeente in den to ren wordt gezet, dan is er van sub sidie geen sprake en spreker zou dit een veel gezonderen toestand vinden. De voorzitter is van meening dat de kerk geen bezittingen mag verkoopen om daarvoor een ander eigendom in de plaats te stellen. Dit zou niet fair zijn tegenover het nageslacht. De grootste kosten van de kerk wor den tegenwoordig gedragen door vrij willige bijdragen. Wethouder v. d. Beek zou aanraden nog eens te probeeren om door een rondgang voor den toren alleen, gel den voor een klok beschikbaar te krij gen. Hiervan zou men dan het resul taat kunnen afwachten, terwijl dan nog de gemeente zou kunnen bijsprin gen. Spreker schrikt ervan terug om maar telkens zulke groote bedragen beschikbaar te stellen. De voorzitter is van meening dat de kerk veel beter af was met een klok die ze geheel van de gemeente kreeg, maar voor de gemeente is dit nadee- liger, daar zij dan ook de onderhouds kosten, die ieder jaar terug komen, zou hebben te dragen. Spreker heeft daarom van harte meegewerkt aan dit voorstel, terwijl een klok op een toren niet alleen een kerkbelang, maar heel veel meer ook een burger belang is. De heer v. d. Beek ondersteunt het voorstel van wethouder v. d. Beek om eerst het kerkbestuur zelf nog eens te laten trachten gelden bijeen te laten krijgen. De voorzitter is er zeker van dat wanneer de gemeente de gevraagde subsidie niet geeft, de klok er niet ko men zal. Het voorstel van B. en W. werd met op een na algemeene stemmen goed gekeurd. De heer G. v. d. Beek stemde tegen. Ook is een aanvrage om subsidie binnengekomen voor den huishoud- cursus te Babiloniënbroek. Deze sub sidie van 490 wordt goedgekeurd. Door de verhuring van het lokaal ko men de eigenlijke kosten voor de ge meente op 170. Vervolgens komt aan de orde vast stelling rekeningen en begroolingen der Burgerlijke Armbesturen. Namens de Commissie van Onder zoek brengt de heer Donken verslag uit en stelt voor deze vast te stellen. Hij wijst er evenwel op dat een betere regeling getroffen moet worden met de bedeelingen, daar misschien die hel niet noodig hebben nog uitkeering krijgen, terwijl voor anderen, die er meer recht op hebben niets of slechts kleine bedragen beschikbaar zijn. De rekeningen werden hierna als volgt vastgesteld Genderen, inkomsten 82.04; uit gaven ƒ161.34; Babyloniënbroek! 1571,98 en 1712.61; Eethen 2305.89 en 2238.84; Drongelen 1624.62 en 1810.49. Ook de begrootingen werden onge wijzigd vastgesteld als volgt: Gende ren 519.32. Babyloniënbroek 1217.28; Eethen 1312.Dronge len 139.96. De gemeentebegrooting werd even eens op voorstel van de commissie on gewijzigd vastgesteld. Goedgekeurd werd het aangaan van een kasgeldleening van 30000. 3/4% voor drie maanden bij de fa. Staal en Co. te Den Haag. B. en W. stellen vervolgens voor de opcenten voor de gemeentefopdsber lasting evenals vorige jaren vast te stellen op 75 pet. Wordt goedgekeurd. Hierna sluiting der openbare verga dering. Levensverzekering 1843 193 8 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. GEEN KATHOLIEKE SCHOLEN MEER IN BEIEREN. De K. W. P. meldt: De „Bayarische Regierungsanzeiger" van 27 October 1938 bevat in opval lende letters de volgende „publicatie van den minister van onderwijs en eeredienst va n24 October 1938, nr. IV 62401, over het openbare volksschool wezen." „In geheel Beieren zijn nu de Be- lijdenisscholen in gemeenschapsscho len omgezet. Op dit keerpunt in de geschiedenis van ons openbaar volks schoolwezen, dank ik allen, die aan de vervulling van de door mij gestel de taak hebben medegewerkt. Adolf Wagner". Hiermede is de Beiersche school strijd, die vanaf het begin der natio- naal-socialistische regeexing gewoed heeft, tot een einde gekomen. Van de 5223 katholieke volksscholen, die er, voordat Hitier aa nde macht kwam, be stonden, is er geen enkele overgeble ven. De 780.000 kinderen, die tot nu toe in katholieke scholen worden onder richt, worden nu opgevoed in de natio- naal-socialistische wereldbeschouwing. Het gaat hier niet alleen om de lagere scholen, want bij de thans opgeheven katholieke scholen voegen zich nog en kele honderden katholieke gymnasia, hoogere meisjesscholen en kweekscho len, die of eenvoudig worden opgehe ven, of in staatsscholen worden veran derd. De nationaal-socialistische partij droeg stadsschoolraad Bauer uit Mun- chen op om de schoolstrijd te leiden en de Gestapo kreeg tot taak, de noodige „steun" te verleenen. Het resultaat liet niet op zich wach ten in 1935 werden nog 36.464 kinde ren uit Muenchen ingeschreven voor de belijdenisschool, in 1936 waren het er nog 19.266 en in 1937 nog slechts 2143. Hierop volgde de opheffing van alle belijdenisscholen van Muenchen. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch. van CHARLOTTE M, BRAME. Nadruk verboden. 32) De beklaagde was plotseling, zonder een duidelijke reden, naar Clavering gekomen, op het oogenblik dat de her tog en cte hertogin zich op Neath-Cast- le vestigden; ze had getracht de aan dacht van de bewoners van het kasteel te trekken door voor het repareeren van kant geen betaling aan te nemen, ze was naar het kasteel geroepen om oude kant te herstellen en dit alles in een vermomming, bewezen door het ^Jonkerverven van haar haar. Op den avond van den dk_Alal had ze met de hertogin over de juweelen gesproken en deze had haar verteld waar ze bewaard werden. Dit laatste was wel een zeer verzwarende omstan digheid. Daarna was zij alleen geweest in het gedeelte van het huis waar zich de juweelen bevonden. Tenslotte groote angst bij het onderzoek van haar kof fer. Toen eindelijk het medaillon te voorschijn werd gebracht had ze on middellijk schuld bekend en alle ver dere inlichtigen geweigerd. Het was niet mogelijk haar vrij te spreken; gedurende de zitting was geen spoor van vrees op het gelaat van de beklaagde te zien geweest; zij maakte den indr.uk dat zij wenschte schuldig bevonden te worden en toen de bewijzen tegen haar steeds klem mender werden kwam er een vreemd licht in haar oogen. De uitspraak luidde: „schuldig". Het woord klonk haar als muziek in de ooren. „Schuldig", maar er was geen hart in de geheele rechtzaal dat niet warm voor haar klopte. „Vijf jaar gevangenisstraf". De be klaagde gaf geen enkel teeken van ont zetting. Toen haar advocaat naar haar toe kwam en verwijtend lot haar zei Ik had meer voor u kunnen doen als u het mij had willen toestaan, glim lachte ze droevig. Den volgenden dag werd zij overge bracht naar de vrouwengevangenis van Clavering. HOOFDSTUK XLIII. Het was weer Mei. De seringen en de gouden regen stonden in bloei. De hertog en Ethel hadden juist enkele weken in Londen doorgebracht en ge noten van de season. Verschillende keeren had de hertog een onderhoud gehad met de autori teiten van Scotland Yard, want het on derzoek naar den diefstal van de ju weelen duurde nog steeds voort. Half Mei ontving Ethel een brief van haar vader, waarin deze haar mede deelde dat hij uit het buitenland was teruggekeerd en haar vroeg eenige weken op Oakclifft te komen. Papa, zei Ethel op een avond tot haar vader, ik heb het gevoel alsof ik weer zeventien ben en weer Ethel Stair ben geworden Ik hoop dat Ethel Neath nog ge lukkiger is dan Ethel Stair is geweest, was het antwoord. Ze lachte. Wat is de Reigers-Plas toch mooi, zeide ze. Dat is toch wel de mooiste plek van heel Oakclifft. Zijn gezicht betrok even. Je doet me denken aan je moeder, Ethel. Zij hield ook zooveel van de Reigers-Plas. Ethel sloeg haar arm om haars va ders hals en zei zacrt: Het is al zoo lang geleden dat moeder stierf. Herinnert u zich haar nog heel goed? Ik zal haar nooit vergeten, Ethel. Ze was zoo mooi en goed. Was ze gelukkig, papa? vroeg Ethel na een poosje. Ik weet niét waarom, maar als ik aan haar denk, heb ik altijd het gevoel alsof ze droef en peinzend was, niet gelukkig. Ze was nog zoo jong toen ze mijn vrouw werd. En ik was zoo in beslag genomen door mijn boeken, zei hij langzaam. Als ik mijn leven nog eens over kon doen, zou het heel an ders worden. Ethel zuchttte. De hertog* voegde zich bij hen en het gesprek kwam op den diefstal van de juweelen. Ik was in Parijs toen ik het hoorde, zei lord Stair. Het gaf me een geweldigen schok. Het is vreemd, ging hij na eenigen tijd voort, dat die vrouw juist het medaillon met mijn portret erin heeft gehouden. Ze wist waar schijnlijk niet eens wiens portret het was; het was natuurlijk om de dia» manten dat zij het hield. Wat was zij eigenlijk voor een vrouw? Ik voelde me sterk tot haar aan getrokken, zei Ethel zacht, van het oogenblik af, dat ik haar naar me zag kijken door het hek van ons park. Ik vroeg haar naar binnen te komen om bloemen te plukken. Was ze mooi? vroeg lord Stair. Ja, maar met iets heel droefgees tigs. Ze deed me altijd denken aan de Mater Dolorosa uit het Louvre. Ze was heel zacht en had goede manieren. Hoe zag ze er uit? Groot, slank, blank, bijna violette oogen, donker haar en heel mooie han den. Ik kan maar niet gelooven dat ze een dievegge is. Ethel houdt maar altijd vol, dat de vrouw onschuldig is. We hebben besloten er niet meer over te spreken; we zullen het toch niet eens worden, viel de hertog in. Het is vreemd dat er niets van de andere juweelen is ontdekt, ging lord Stair voort. Dat is niet zoo heel vreemd, meende de hertog. Ze worden natuur lijk verborgen gehouden, tot de die ven denken dat de zaak in het vergeet boek is geraakt. Dan zal men trachten ze te verkoopen waarschijnlijk in Hol land; in Amsterdam zijn schatrijke diamanthandelaren. Het lijkt me nog zoo kort ge leden dat ik de beide medaillons thuis bracht, zei lord Stair peinzend. Waar is dat tweede medaillon gebleven, papa, dat van moeder zelf? Ik weet het niet, was het ant woord. Je tante Phamer beweert al tijd dat je moeders kamenier, Phoebe Askern, er mee vandoor is gegaan. Het kan natuurlijk ook zijn dat het verloren is gegaan bij het spoorweg ongeluk. We weten niet of je moeder het dien middag van 't ongeluk droeg. Het vreemdste van de geheele ge schiedenis is, dat die vrouw niets wil zeggen. Heb je een belooning uitgeloofd, Fulke? Neen nog niet, was het antwoord, we hadden altijd nog hoop dat juf frouw Grey zou spreken. Als ik in jou plaats was, zou ik een groote belooning uitloven groot genoeg om een van de bende in ver zoeking te brengen. Er werd een belooning van twee honderd pond uitgeloofd voor ieder die inlichtingen zou kunnen geven over de gestolen juweelen. HOOFDSTUK XLIV. Het mysterie van de Neath-juwee- len had tot nu toe met al de pogingen van Scolland Yard gespot. Mr. Barton was van 't begin af overtuigd geweest van juffrouw Grey's schuld en zoo zeker van zijn zaak dat hij in geen en kele andere richting nasporing had ge daan. Hij kende verschillende dievenben den en wist dat twee of drie hunner hun grootsten slag hadden geslagen met behulp van vrouwen. Maar al zijn verdere pogingen bleven vruchteloos, de juweelen kon hij niet achterhalen. (Wordt vervolgd). ech- aar- De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsche Courant* MCWWBOAfWID e^WMLWUK'S'

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1