Binnenlandsch Nieuws ^Hl De Gemeente-Secretaris van Loonopzand jubileerde. m Ziehier de procentscijfers van de be- lijdenisscholen in Muenchen in de laat ste jaren: 1933 89 pet.; 1934 86.39 pet.; 1935 65.45 pet.; 1936 34.89 pet.; 1937 3.89 pet.; 1938 0 pet. In zijn predikatie van 1935 heeft kar dinaal Faulhaber uitgeroepen: „De Fuehrer heeft zijn toestemming tot het Concordaat gegeven, de Fuehrer zal zijn woord niet breken". In deze ver wachting is de Kerkvorst en met hem alle Duitsche katholieken bitter teleur gesteld. BELANGRIJKE VERKLARINGEN VAN HITLER. Bonnet heeft na terugkeer uit Mar seille met verscheidene diplomaten be sprekingen gevoerd, o.a. met de nieu we Fransche ambassadeurs te Rome en Berlijn, Poncet en Coulondre en met de diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Italië en Duitschland. Poncet, de nieuwe ambassadeur te Rome, die dezen post voor dien te Ber lijn verwisselde, heeft naar men te Pa rijs aanneemt, in zijn gesprek met mi nister Bonnet, dat twee uur duurde, nog eens zijn laatste onderhoud met Hitier ter sprake gebracht. Hitier zou, volgens Lamoureaux, aan Poncet hebben gezegd, dat er voor vij andschap tusschen Duitschland en Frankrijk geen reden meer was. Hitier zou het koloniale probleem niet als bijzonder urgent beschouwen. Het kan worden behandeld wanneer er een sfeer van werkelijke ontspanning zal heerschen, zoodat een besluit geno men kan worden dat voor beide landen eervol is. Het zou mogelijk zijn op de volgende basis tot overeenstemming te komen: De twee landen zouden een overeenkomst van non-aggressie slui ten voor een bepaalde periode, waarbij zij beloven eikaars grenzen te eerbiedi gen, evenals die van België. Zij zou den ook altijd in overleg kunnen treden bij alle belangrijke internationale pro blemen, met het doel te gelegener tijd een gemeenschappelijke politiek vast te stellen. Het pact zou een clausule bevatten waar andere landen ook aan deel zou den kunnen nemen, ter voorkoming van luchtbombardementen van open steden. Tenslotte zouden onderhandelingen be gonnen kunnen worden tot het sluiten van economische overeenkomsten, die de ontwikkeling en normalisatie van den handel tusschen beide landen ten doel zouden hebben. Hitier zou tot Frangois-Poncet heb ben gezegd, dat er geen conflicten meer mogelijk zouden zijn in Europa wan neer Frankrijk en Duitschland eenmaal tot een overeenkomst zouden zijn geko men. De Rijkskanselier voegde er aan toe, dat hij zich niet met de Fransche politiek wilde bemoeien, maar dat hij er geen geheim van maakte dat, ter wijl hij bereid was zijn program met Daladier en Bonnet te bespreken, man nen in wier gevoel voor werkelijkheid hij een groot vertrouwen had, hij niet kon nalaten zijn groote bezorgdheid over de onvastheid in de Fransche po litiek uit te spreken. REDE VAN DEN DUCE. Bij gelegenheid van den twintigsten verjaardag van de fascistische overwin ning zal Mussolini op 4 November a.s. een groote politieke redevoering hou den. Het auditorium zal o.a. bestaan uit 90.000 oud-strijders uit alle deelen van Italië. De Duce zou volgens Havas een belangrijke verklaring afleggen, welke de geheele wereld raakt. LAGERHUIS VOOR EEN BESLISSING. In de eerste zitting van het Lager huis na het reces zijn al onmiddellijk twee belangrijke vraagstukken aan de orde gesteld. In de eerste plaats heeft de premier Chamberlain medegedeeld, dat hij heden een motie zou indienen, waarbij het Huis het voornemen der regeering goedkeurt om de Britsch-Ita- liaansche overeenkomst van kracht te verklaren. In de tweede plaats heeft de Labour- leider Attlee scherpe critiek geoefend op het accoord van München en de ge volgen daarvan voor Cechoslovakije. Chamberlain heeft deze critiek uit voerig beantwoord, zijn houding ver dedigd en medegedeeld, wat er gedaan is en zal worden, om verbetering in den toestand van Cechoslovakije te bren gen. Chamberlain zeide o.m. nog: Ik keur ten sterkste alle verklaringen af van personen in verantwoordelijke en zelfs in niet-verantwoordelijke posi ties, die elke gelegenheid te baat ne men, om over de geheele wereld, of in bepaalde landen te verkondigen, dat hun eigen land zich in een staat van verval bevindt. (Luide toejuichingen bij de aanhangers der regeering). Het is waar, dat nadien veel is ge beurd, wat niemand van ons goedkeurt. Wij hadden te kiezen tusschen twee al ternatieven en indien gij de oplossing, die gekozen is, afkeurt, vergeet dan niet, wat het andere alternatief was ("gejuich), en wat de gevolgen daarvan voor Cechoslovakije zouden zijn ge weest. Geografisch neemt Duitschland reeds een overwegende positie In Centraal en Zuidoost-Europa in. Ik zie echter geen reden, waarom wij een grondige wijziging in deze gebieden zouden moe ten verwachten. Wat ons land betreft, wij willen Duitschland niet uit deze lan den uitsluiten, of economisch omsinge len. Wanneer men over München en zijn gevolgen spreekt, schijnt men de laat ste acte van München die nochtans niet de minst belangrijke is, te vergeten. De door Hitier en mij geteekende verkla ring schijnt men uit het oog te verlie zen. Ik ben van oordeel, dat, indien uien zich behoorlijk aan die verklaring houdt, (gejuich), deze de kans biedt op een nieuwe vredesperiode in Euro pa. (Instemming). Toen ik dat docu ment teekende, meende ik, wat daarin weid gezegd en ik ben er van over tuigd, dat dit cok bij Hitier het geval was. Ik ben er ook van overtuigd, dat in dat document de meening van de volken van Duitschland en Engeland is neergelegd. Omtrent de militaire maatregelen zul len wij nog nadere mededeelingen doen. Ik wil echter twee algemeene op- mei kingen maken. De eerste is, dat voor ons bewapeningsprogram een tijd van vijf jaar was vastgesteld en wij zijn nu pas in het derde jaar. Zoo noodig zullen wij voor bepaalde punten spoed betrachten. TOESTAND IN PALESTINA OP HET HOOGTEPUNT. De strijd in Palestina schijnt thans in een beslissend stadium te zijn gekomen. Alle teekenen duiden er op, dat eener- zijds de Britsche autoriteiten vastbeslo ten zijn, aan het Arabische verzet een einde te maken, en dat anderzijds de opstandelingen zich gereedmaken tot het uiterste tegenstand te bieden. De operaties worden intusschen met kracht voortgezet. De stad Jaffa is door eenheden Britsche infanterie, artillerie en cavalerie bezet, zonder dat ernstige tegenstand geboden werd; slechts zes Arabieren werden gearresteerd; zij hadden vuurwapens bij zich. Bij ge vechten in de buurt van Haifa en Na bloes werd een aantal Arabieren ge dood. Te Haifa zijn vele arrestaties verricht. O.a. is de bekende Christen- Arabische advocaat Hanna Asfoer, in hechtenis genomen. Hij is naar het con centratiekamp bij Acre overgebracht. Hunnerzijds hebben de Arabieren een driedaagsche algemeene staking afge kondigd, die heden begonnen is. Daar na zal de staking voor onbepaalden tijd voortduren voor het transportbedrijf. In het Noorden des lands zijn de Britsche tegenmaatregelen het krach tigst, aangezien men verwacht, dat daar de rebellen den eindstrijd willen voe ren, aangezien het terrein de beste mo gelijkheden biedt voor een eventueele aftocht naar Syrië. In de buurt van Hai fa werden gisteren omstreeks 2000 per sonen door de politie aangehouden, on dervraagd en met onuitwischbare inkt op de hand gemerkt. JAPANNERS BEDREIGEN DRIE HOOFDSTEDEN. De Japansche strijdkrachten in Chi na bedreigen op het oogenblik drie hoofdsteden, n.l. Foetsjau (in de pro vincie Foekien), Tsjangsja (in de pro vincie Hoenan) en Nantsjang, de hoofdstad van Kiangsi. De omgeving van Foetsjau vormt weer een geheel nieuwen sector aan 't Japansch-Chineesche front. Naar Reu ter van gewoonlijk goed ingelichte zijde verneemt, hebben 32 Japansche oorlog schepen een aantal troepen, op onge veer 48 K.M. ten Zuiden van deze stad aan land gezet. Uit Foetsjau komen berichten bin nen, die van een groote wanorde mel ding maken. Alle banken en regee- ringsgebouwen zijn gesloten; het per soneel is naar elders vertrokken. De ha ven is totaal gedesorganiseerd en ook de douanediensten werken niet meer. MUTATIE IN FRANSCH KABINET. De tweede, aan de bespreking der financieele herstelmaatregelen gewijde kabinetsraad, die hedenavond van vijf uur tot half acht gehouden werd, is op verrassende manier geëindigd, name lijk met het heengaan van den heer Marchandeau als minister van Finan ciën. Hij wordt als zoodanig opgevolgd door den heer Paul Reynaud, wiens plaats als hoofd van het departement van Justitie hij gaat innemen. Dank zij deze mutatie is het mogelijk gebleken, een gedeeltelijke ministercrisis te ver mijden. De oorzaak van een en ander is na tuurlijk niet ver te zoeken. Zij is ge legen in de oppositie, die de financieele projecten van den heer Marchandeau bij verscheiden van zijn collega's ont moet hadden. Daar hij van geen wijken wilde weten, heeft hij er zijn portefeuil le maar aan gegeven. BELANGRIJKE ONTGINNINGEN IN WERKVERSCHAFFING. Naast de reeds bekende ontginnin gen van de Peel-heide waar 500 per sonen werk vonden, zal op 12 Nov. a.s. ook een begin worden gemaakt niet ontginningen te Venraay voor een complex van 830 h.a. Het is de bedoeling, dat voorloopig 200 arbeiders hier zullen worden te werkgesteld. In het volgende jaar zul len vier kampen voor stadsarbeiders, welke gelegenheid bieden tot huisves ting aan 370 arbeiders worden ge bouwd. Wanneer de gemeente Horst, welke eigendommen tusschen beide genoem de complexen zijn gelegen, eveneens een volgend jaar met de ontginnings werkzaamheden zal aanvangen, dan zal in het Noorden van Limburg de ontsluiting van een gebied van plm. 2000 h.a. in wording zijn. Uit betee- kent voor ongeveer 1500 arbeiders ge durende een zestal jaren opbouwend werk; het beteekent ook een toekomst voor tallooze jonge boeren in Lim burg en Noordbrabant, die met ver langen uitzien naar de mogelijkheid tot vestiging van een eigen bedrijf. VOORKOMING VAN TE ZWAREN BELASTINGDRUK. In de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen van de Tweede Kamer betreffende de Rijks- begrooting 1939 noemt de regeering onder de maatregelen, welke genomen zullen worden om te zwaren belasting druk te voorkomen, behalve de reeds aangekondigde: Afschaffing van den geslachtaccijns gepaard gaande met verhooging van omzetbelasting van de artikelen waar op de accijns drukt van 4 op 6%; Vrijstelling van omzetbelasting van varkensvleesch, paardenvleesch e.d.; Afschaffing van den zout-accijns; Verlaging van de omzetbelasting op thee en benzine; Herziening van den grondslag dienstboden in de personeele belasting in dien zin, dat één dienstbode steeds vrij zal zijn en verlaging van de tarie ven en ten slotte Verlaging van den druk van de per soneele belasting op motorrijtuigen. Verschillende van de maatregelen, welke dienen moeten om te zwaren druuk te voorkomen, hebben tevens de strekking om de werkgelegenheid te vermeerderen. De regeering stelt zich voor daar naast nog enkele maatregelen van fiscalen aard te nemen ter stimulee ring van het bedrijfsleven. Zoo zal worden voorgesteld geen personeele belasting meer te heffen van winkels, hotels, café's eb restaurants, van bil jarten en van pleziervaartuigen, terwijl ook in overweging is de personeele belasting voor motorrijtuigen aan zienlijk te verminderen of deze bef fing af te schaffen met gelijktijdige in voering van een geringe verhooging van de andere belastingen, welke op liet motorrijtuigen verkeer drukken. Daarnaast ligt het in de bedoeling den gedistilleerd- en bieraccijns te ver lagen. De afschaffing van de zakelijke be drijfsbelasting is door de regeering buiten liet verband van de onderha vige voorstellen in overweging geno men. Met betrekking lot hel systeem van de aan de gemeenten te verleenen com pensatie voor hetgeen zij als gevolg van de herziening der personeele be lasting verliezen, kunnen thans, waar deze zaak nog in een stadium van voorbereiding verkeert, nog geen mededeelingen worden gedaan. KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat het in de bedoeling ligt van de Koningin een niet-officieel bezoek te brengen aan Groningen. Dit bezoek zal plaats vinden op 4 November a.s. Hare Majesteit zal bij die gelegen heid in de Academie het raam over dragen, door Haar aan de Universiteit geschonken. Ook is Hare Majesteit voornemens een gedenksteen te onthullen ter her innering aan de ingebruikstelling van hel op Groningsch gebied gelegen ge deelte van het kanaal Groningen Friesland IJselmeer en aan dit ka naal den naam „Van Starkenborgka- naal" geven. VERVOER VAN ARBEIDERS NAAR WERKVERSCHAFFINGEN. Met ingang van 14 November is voor het vervoer van tewerkgestelde arbei ders naar en van de werkverschaffin gen de volgende z.g. winterregeling van kracht: De arbeiders, die dagelijks meer dan twee maal 15 K.M. hebben af te leggen om naar en van de werkverschaffing te komen, dienen in den regel geheel voor rekening van de overheid te wor den vervoerd, per autobus, tram of trein. De arbeiders, die dagelijks 2 maal een afstand van 10 tot 15 K.M. hebben af te leggen, ontvangen een vergoeding van 50 cent per man en per week. Voor afstanden die minder dan 2 maal 10 K.M. bedragen, wordt geen vergoeding gegeven. Deze regeling geldt lot en met 25 Maart 1939. ROTTERDAM EN DE VLIEGVELD KWESTIE. Hangende de Rotterdamsche vlieg veldkwestie zijn in Rotterdamsche za- kenkringen stemmen opgegaan, om zoo noodig, tenzij tot een voor Rotter dam bevredigende oplossing wordt ge komen, zichzelf te helpen en in een eigen vliegdienst te voorzien. De voorbereidende stappen zijn hier toe reeds genomen en ofschoon nog niet alle belanghebbenden daartoe zijn aangezocht, heeft men voor uitvoering van deze plannen, reeds de helft van het benoodigde kapitaal bijeen. In een persconferentie met het Rot terdamsche vliegveldcomité, onder voorzitterschap van den heer I). G. v. Beuningen, is nog eens uiteengezet, hoe Rotterdam in geen geval concen tratie van het luchtverkeer op Schip hol kan aanvaarden. EEN BEROEP OP DE REGEERING. De heeren inr. D. Crena de Jongh, Gottfr. H. Crone, mr. dr. A. van Door- ninck, F. H. Fentener van Vlissingen, J. B. van der Houven van Oordt, mr. W. G. F. Jongejan, mr. K. P. van der Mandele, mr. L. J. A. Trip en C. J. Ph. Zaalberg, hebben een zeer uitvoerig adres gezonden aan den voorzitter van den Raad van Ministers, dr. H. Colijn, waarin zij, kennis genomen hebbende van de Millioenennota, uiting geven aan hun groote bezorgdheid over den toestand en de vooruitzichten tier pu blieke financiën hier te lande. KOLONIALE HERVERDEELING RAAKT NEDERLAND NIET. De regeering heeft geen enkele re den om aan te nemen, dat geruchten nopens een internationale conferentie tot herverdeeling van koloniaal gebied, waarbij ook Nederland zou worden be trokken, eenigen grond van waarheid hebben. Het standpunt der regeering ten aanzien van zoodanige conferentie zou zijn, dat Nederland, niet belast zijnde met het beheer van eenige voor malige Duitsche kolonie, geen reden zou hebben aan een conferentie als bier bedeold deel te nemen. Aldus verklaart de Nederlandsche regeering in haar Memorie van Ant woord nopens de Rijksbegrooting-1939 aan de Tweede Kamer. FUSIE VAN DIENSTEN BIJ NED. SPOORWEGEN. De directie der Ned. Spoorwegen heeft thans uitvoering gegeven aan de plannen tot samenvoeging van den Dienst van Vervoer en Handelszaken, die zich voornamelijk bezig hield met liet goederenvervoer met dien van Exploitatie, die het personenvervoer verzorgde. Een hergroepeering der ver schillende werkzaamheden is hierdoor geboden. Beide diensten bezaten uiter aard parallel werkende afdeelingen. Als eerste stap is thans besloten tot samenvoeging van de bureaux, die voorheen ieder op zichzelf een dienst regeling voor de personentreinen en een voor de goederentreinen vervaar digen. De samengevoegde bureaux zul len geleid worden door een adjunct chef van dienst, den hoofdinspecteur J. En te, die tot nu toe uitsluitend chef van den Goederentreindienst wras. Vanzelfsprekend bezaten beide bu reaux een groot aantal gelijke functies, zoodat het voor de hand ligt, dat bij samenvoeging een aantal werkkrach ten overbodig wordt. Over de toekomstige positie van de hoofdambtenaren, die tot dusverre de vaststelling van de personendienstre- geling hebben geleid, werd geen mede- deeling gedaan. Zijn vele verdiensten op har telijke wijze nanr voren ge bracht. Het gemeentebestuur van Loonop zand met den gemeenteraad en het voltallige gemeentepersoneel, heeft Maandagmorgen in een speciale raads vergadering het heugelijke feit her dacht dat de heer M. v. d. Wee, vóór 25 jaren tot secretaris benoemd werd. Waren wij in ons vorig nummer in de gelegenheid, de vele verdiensten die de heer v. d. Wee, in zijn functie van gemeente-secretaris van Loonop zand als in andere maatschappelijke functies verricht heeft naar voren te brengen, thans kwam zoo duidelijk lot uiting dat deze ook naar hun juiste waarde geschat worden door het ge meentebestuur en de naaste mede werkers van den jubilaris. Nadat deze met echtgenoole dooi den heer van Kemenade, hoofdambte naar ter secretarie, in de feestelijk met bloemen versierde raadszaal was binnengeleid, nam de voorzitter, de edelachtb. heer burgemeester Mullens het woord. Deze memoreerde op de eerste plaats de gevoelens welke de heer v. d. Wee gehad moet hebben toen hij bij besluit van den gemeenteraad van 20 October 1913, met algemeene stem men benoemd werd tot gemeente-se cretaris. Spreker noemde deze benoeming de bekroning en belooning van een te voren in lofwaardigen ijver en in slip te nauwgezetheid en plichtsbetrach ting doorgebrachten tijd van werk zaamheid ter gemeente-secretarie van die gemeente, waar hij in 1883 het levenslicht aanschouwde. Spreker weet uit eigen ervaring dat aan werk nooit gebrek was, doch wel vaak aan voldoende helpende arbeidskrach ten. Wanneer spreker dan ook het werk van 1913 wil waardeeren op 100%, zal hij de plank niet ver mis slaan, indien hij het werk van 1938 een waardeering geeft van minstens 50%. Spreker denkt daarbij bijvoor beeld aan de, tijdens de ambstperiode van den heer v. d. Wee voorgekomen en nimmer te vergeten mobilisatie- jaren, die werkelijk de gemeente-se cretaris met werk overladen hebben. Al evenmin vergeet spreker, dat in de laatste 25 jaren een gemeentelijk elec- triciteitsbedrijf werd opgericht en van de hand gedaan, hetwelk, hoe kan 't anders, zijn werk-uitbreiding vanzelf sprekend medebracht. Spreker 'is er evenmin onbekend mede hoe de volks huisvesting, door woningstichting ter dege werd onder het oog gezien en dat dit opnieuw een massa nieuw werk voor den secretaris medebracht, en vooral in de jaren 1920/1921 bij het verlaten van het oude en de inge bruikneming van het nieuwe raad huis. Alleen hij die met werkzaamhe den de gemeente-administratie be treffende eenigermate op de hoogte is, kan begrijpen hoe een geringe kleinig heid bij zulk een verhuizing hopeloos verwarring geven kan. Het spreekt vanzelf dat naast deze uitbreiding van werk ook de te dra gen verantwoordelijkheid aanmerke lijk toenam. Spreker gewaagt ook van de meer dan goede verstandhouding die er wederzijds steeds geheerscht heeft. Door dit alles is het spreker een aan gename plicht om den geachten ju bilaris namens den gemeenteraad en dus namens de geheele bevolking der gemeente, van harte geluk te wen- schen met dit blijde feest der 25-jarige ambtsvervulling, waarin spreker ook Mevr. v. d. Wee betrekt. Spreker besluit dan s met de beste wenschen en biedt als'stoffelijk blijk van waardeering namens den raad, enkele fraaie cadeaux aan. Vervolgens was het woord aan den heer Roestenberg die als oudste raads lid, zich nnjde namens den ganschen raad gaarne aansluit bij de welge meende gelukwenschen, zoojuist ge uit door den voorzitter. Het is voor spreker een ware vol doening de eer te mogen hebben thans uiting te kunnen geven van de groote waardeering die de raad voor den jubilaris heeft. Spreker gaat dan de velerlei uit breidingen en verbeteringen na, die mede door het toedoen van den heer v. d. Wee tot stand kwamen, waar door een groot groed bereikt werd in het waarachtig belang der ge meente, waarvoor spreker naast de meest hartelijke gelukwenschen ook welgemeendcn dank brengt. Als stoffelijk aandenken offreerde spreker namens den raad een wand bord. uitgegeven ter gelegenheid van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin. Namens het secretarie- en overig ge^ meentepersoneel sprak de eerste amb tenaar, de heer J. van Kemenade, waardeerende woorden tot den jubi leerenden gemeente-secretaris. Spre ker speciaal weet, als zijn naaste me dewerker, hoeveel werk de jubilaris van thans in het gemeentebelang van zet heeft en hij sprak de hoop ,uit dat dit ook in de toekomst nog tal van vVyfcg

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2