B Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEMENGD NIEUWS. innenlandsch Nieuws KAATSHEUVEL. WASPIK. OUSSEN. NIEUWKUIJK. SPRANG-CAPELLE ties zullen worden gegeven in samen werking met de Handelmij. Oster- man Co. te Amsterdam met de Gemeente-Gasfabriek te Kaatsheuvel De dames zal een tractatie worden aangeboden, terwijl tevens een attractie zal worden gegeven. Door Ds. B. A. van Lummel, Geref. predikant alhier zal eiken Maandagavond om kwart over acht in de vergaderzaal der Geref. Kerk een cursus worden gegeven voor belijdende leden. Bij de gehouden inschrijving voor 't sloopen van de oude pastorie der Ned. Herv. Kerk werd inge schreven als volgt A. Vos, Sprang f437.50 G. Paans. Capelle 1295.— J. Michaël, Vrijh.-Capelle f195.— v. d. Wal, Andel f40ö.— v. d. Broek, Waspik f201. VissersLuiten, ü'hout f213.71 J. v. d. Schans, Sprang f326.— Venis Schupers, Vlijmen f 387. de Wit, Drunen f376.— Het werk werd gegund aan A. Vos alhier, als hoogste inschrijver. In de j.l. Maandagavond ge houden vergadering van het bestuur van den Chr. Besturenbond Sprang Capelle werd tot penningmeester gekozen dhr. J. Rozenbrand te Capelle, die deze benoemingaaDnam In de November-propaganda- vergadering voor het C. N. V., welke vanwege den Chr, Besturen bond Sprang-Gapelle a.s. Maandag alhier zal worden gehouden, zullen de plaatselijke predikanten, Ds. Vroegindeweij en Ds. v. Lummel, resp. een openings- en een slotwoord spreken. Ter afwisseling zal orgel- en vioolmuziek tengchooreworden gebracht. VRIJHOEVE—CAPELLE. Het Fanfare-corps „Sirena" te Vrijhoeve-Capelle geeft Donderdag 10 November a.s. haar eerste Winter- concert in de zaal van den heer A. van Dijk, café het Bruggetje. De medewerking is toegezegd door het gunstig bekende Variété-Ensem ble te Loon op Zand. Wij twijfelen niet of deze avond zal een succes zijn voor het muziek-corps, daar het gezelschap 5,0 overal waar zij optreedt, veel succes oogst. Zondagavond deed candidaat E. J. Dijk van Zwolle zijn intrede bij de Geref. Kerk alhier, na des morgens in het ambt bevestigd te zijn door zijn vader Prof. Dr. K. Dijk met een predi katie over Openbaringen 1 vers 20. De nieuwe predikant had tot tekst geko zen Openbaringen 1 vers 46. Toespraken werden gehouden door ouderling H. Kerst, Ds. de Vries van Tilburg, Ds. Koenekoop van 's-Gra- venmoer en Burgemeester A. Smit. Toegezongen werd Ps. 100 vers 2 en 4. Het Kerkgebouw was geheel be zet. Donderdagavond 7 uur zal in de Geref. Kerk Dankstond voor het gewas worden gehouden. Voorganger is Ds. E. J. Dijk. CAPELLE. De in de gemeente Sprang-Capelle gehouden collecte ten bate van „S.I.- M.A.V.I.'" heeft 74,17 opgebracht. Voor de betrekking van gemeen te-secretaris van Sprang-Capelle heb ben zich een 80-tal candidaten aange meld. De voetbalvereeniging „Excel sior" speelde j.l. Zaterdagmiddag op het sportterrein aan de Willem van Gentsvaart voor de competitie van den Brah. Voetbalbond een wedstrijd tegen N.O.V.A." uit Werkendam, welke wedstrijd in een gelijk spel, 11, ein digde. Op het voetbalterrein aan de Zandschel speelde „Neerlandia" j.l. Zondag voor de le klasse van den Brab. Voetbalbond tegen „S.V.K." uit Kaatsheuvel. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel, 11. De op initiatief van de plaatse lijke tuinbouwvereeniging te houden win tercursus werd j.l. Vrijdagavond in een der zalen van het voormalig gemeentehuis in tegenwoordigheid van het bestuur der tuinbouwvereeniging door burgemeester A. Smit geopend. De lessen staan onder leiding van den heer A. Dees, tuinbouwonderwijzer te Sprang. Ongelukkig gevallen Het tweejarig zoontje van koster S. alhier, was zijn vader in de kerk gevolgd, waar het van een der treden viel, met het ongelukkig Igevolg dat het met een gebroken beentje moest worden opgenomen in het Ziekenhuis te Waalwijk. Missie tentoonstelling Maandagavond werd de twee- daagsche Missieleulouus lelling onder de gebruikelijke belangstel ling gesloten, 'l is er twee nageu aardig druk geweest en de recette, die in totaal oijna 1 yuü,bedraagt, bewijst wel, dal de actie van ue dames van de Missie-naaikiing #bt. 'Iheresia van Lisieux« een succes geweest is. Lie attractie li ukken bij voortduring belangstelling, doen vooral de stand van de Eerw. Paters Capucijuen had den geheeleu dag veel bezoek. De explicatie door de Eerw. Paters Capucijuen ge geven, was hiervan wei de grootste oorzaak. De gebruikelijke uitlo- tingen hadden onder polnie-toezicht plaats en brachten naast vele mee vallertjes ook de onvermijdelijke teleurstellingen. Examen diploma koorzanger Voor oen Boud van K.K. ixerk- koren in hel Dekenaat Waalwijk, aangesloten bij de Nederlandsche M.üregonus vereenigingzal vrijdag 18 November a.s. in de zaal van den heer J. van Dun het examen gehouden worden tot verkrijging van het diploma koorzanger van de St. Gregoiïus.vereebiging. Als examinatoren zuilen optreden de Eerw. Pater v. d. iJsel, Kaatsheuvel, de heer H. van iersel, Waspik en de heer J. Tuerliugs, Kaatsheuvel. ST. JOACHIMSMOER Trap van een paard Het 5-jarig zoontje van land bouwer S. kreeg Zondag zoo'n hevige trap van een paard, dat het onder behandeling van dokter Smals moest worden gesteld. Zondag werd in de zaal van den heer H. van Iersel de film vertoond van Veertig Jaren. De zaal was rede lijk goed bezet. De vertooning kwam goed tot zijn recht, doch het hierbij ge sprokene was erg onduidelijk. Door burgemeester Dekkers werd 'n woord van dank gesproken tot het feestcomi té, waaraan het te danken was dat deze film hier werd vertoond. Dezer dagen kwam de beplanting van het Raadhuisplein gereed waar door het geheel een heel ander aanzien krijgt. Zijn wij goed ingelicht dan zal ook op het overige terrein nog beplan ting worden aangebracht. Wanneer dan ook nog op het westelijk gedeelte enkele mooie landhuisjes verrijzen, dan krijgen wij een dorpscentrum zoo als bijna nergens te vinden is. DOOR EEN AUTOBUS OVER REDEN EN GEDOOD. Maandagochtend is tusschen Mid- lum en Franeker de 37-jarige J. Kui ken uit Midlum door een autobus aan gereden en ernstig gewond. Deze bus, uit Den Haag afkomstig, reed Kuiken, die per rijwiel naar zijn werk ging, achterop. Toen de bus den wielrijder voorbij zou gaan en daartoe over een hoop slakken moest rijden, verloor de bestuurder de macht over het stuur en reed over den wielrijder heen. Per ziekenauto is de zwaar ge wonde man naar het ziekenhuis te Har- lingen vervoerd, waar hij is overleden. JONGEMAN TE KERKRADE DOODGESTOKEN. In de Platanenstraat te Kerkrade kregen Maandagmorgen de ongehuw de H. G. en de 19-jarige F. Housen, beiden wonende in deze straat, twist. Na een korte woordenwisseling haalde G. een dolkmes te voorschijn en bracht hiermede zijn tegenstander een steek in de hartstreek toe. Housen bezweek na enkele oogenblikken. Na de daad vluchtte de dader naar zijn nabijgelegen woning. Hier heeft de politie hem gearresteerd. Het lijk van den verslagene is in beslag genomen, evenals het wapen, dat in de woning van G. verborgen werd gevonden. K.M. ten Westen van Canton. De Chineesche troepen ten getale van 250.000 man, die door Tsjang Kai-sjek zelf zouden zijn aangevoerd, maakten een omtrekkende beweging, waarna de Japanners op Foesjan terugtrokken. Bij Jintsjeng aan het Hankau-front hebben zich twee Japansche afdeelin- gen met andere troepen vereenigd om HET NIEUWE MODEL VELDJAS BIJ HET LEGER. Naar wij vernemen, is het zeer on waarschijnlijk, dat de bij het leger in beproeving zijnde veldjas met revers, waaronder een shirt met das moet worden gedragen, zal worden inge voerd. Uit de rapporten der troepen commandanten ter zake is gebleken, dat een groot bezwaar van deze tenue is, dat shirt en das spoedig ontoonbaar worden. In dat geval krijgt deze uni form een dergelijk onooglijk aanzien, dat het beter lijkt haar niet in te voe ren. De meeste kans op invoering heeft de veldjas, ongeveer ingericht als de tegenwoordige, doch voorzien van een lagen, iets opstaanden omliggenden kraag en opgenaaide zaken. Wordt de veldjas met lagen, iets op staanden omliggenden kraag inge voerd, hetgeen waarschijnlijk is, dan komen de ingenaaide biezen van ver schillende kleur als onderscheidings- teeken voor de wapens en dienstvak ken te vervallen. Niet slechts maakt het de jas goedkooper, wanneer geen biezen behoeven te worden ingenaaid en dus met één model kan worden vol staan, maar bovendien is gebleken, dat de bies als onderscheidingsteeken te weinig in het oog springt. Het ligt in de bedoeling de bies door een patje op de kraagpunt in de kleur van het betreffende wapen of dienstvak te ver vangen. Op dit patje wordt dan het distinctief aangebracht. TIELSCHE GLASFABRIEKEN HERVATTEN DEN ARBEID. De N.V. Demyohn en korffles- schenfabrieken aan de Papesteeg te Tiel zullen haar werkzaamheden op 14 November hervatten, nadat zij sedert dit voorjaar zijn gesloten geweest. Een zestigtal werklieden, hoofdzakelijk ge zinshoofden, wordt te werk gesteld. JHR. MR. F. BEELAERT VAN BLOKLAND NAAR ZUID-AFRIKA. wij van officieele zijde verne men, heeft jhr. mr. F. Beelaert van Blokland, minister van Staat, vice- president van den Raad van State, zich op verzoek van de regeering, bereid verklaard, om behoudens onvoorziene omstandigheden in December, namens haar in Zuid-Afrika de herdenking bij te wonen van den „grooten trek", al dus blijk gevend van de warme be langstelling, die Nederland voor die gebeurtenis gevoeld heeft. NEDERLANDSCHE SPOORWE GEN BESTELLEN 92 RIJTUIGEN. Naar wij vernemen, hebben de Ne- derlandsche Spoorwegen bij de firma's Werkspoor, Beynes en Allan de rij tuigen besteld, benoodigd voor de sa menstelling van 18 diesel-electrische treinen, elk bestaande uit vijf rijtuigen. Bovendien zijn besteld twee reserve- rijtuigen met bagage- en motorruimte. De bestelling werd als volgt ver deeld: Werkspoor 38 rijtuigen, Beynes 36 rijtuigen en Allan 18 rijtuigen. Het gaat hier om een bedrag van ruim 4x/2 millioen gulden. Zooals bekend, is on langs reeds de opdracht voor de die selmotor-uitrustingen voor deze trei nen aan de Nederlandsche industrie gegeven en wel aan de firma's Werk spoor en Stork. Voor een totaal be drag van ruim 2x/2 millioen gulden. Door deze bestellingen, waarmede in totaal ruim zeven millioen gulden gemoeid is, zal een groot aantal arbei ders voor geruimen tijd te werk ge steld kunnen worden. KLEINE LANDBOUWBEDRIJVEN IN DE WIERINGERMEER. Naar wij vernemen zal door de Wieringermeer-directie te Alkmaar in de komende twee jaren in totaal een vijftigtal kleine landbouwbedrijven van acht tot twaalf H.A. in de Wieringer- Zaterdagavond reed een touringcar van de „Zilvermeeuw" uit Amsterdam op een stilstaande bestelwagen van de firma Heimans alhier, ter hoogte van de kruising StraatwegNieuwe Steeg onder deze gemeente. De bestelwagen werd van achteren de rivier de Han over te trekken ten einde op te rukken tegen Itsjang. Deze stad is de laatste dagen reeds fel ge bombardeerd door de Japansche luch- macht. Anderzijds hebben de Chinee- zen zich reeds gezet aan de uitbreiding der versterkingen op den Westelijken oever van de Han, zoodat hier een slag van grooten omvang op handen lijkt. meer worden uitgegeven aan landar beiders, die aan het in cultuurbrengen van de Wieringermeer hebben meege werkt en aan de te stellen eischen vol doen. Waar al die bedrijfjes als ge mengd bedrijf zullen worden opgezet, zullen de gegadigden met den akker bouw alsook met de veehouderij goed bekend moeten zijn, door arbeidzaam heid en spaarzaamheid bewezen heb ben een bedrijfje waardig te zijn, ter wijl eenig financieel weerstandsvermo gen niet mag ontbreken. Aan den eisch van een bedrijfskapitaal van driehon derd gulden per H.A. moet ook voor deze bedrijfjes worden vastgehouden. Niet echter aan het voorschrift, dat gegadigden over deze som geheel uit eigen middelen of met hulp van naaste familie moeten beschikken. Ook met financiëele hulp van buitenstaanders zal in dit geval genoegen worden ge nomen. Voor de verpachting met in gang van 1 November 1939 zal waar schijnlijk met een twintigtal bedrijfjes, niet ver van de dorpen, worden be gonnen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN. Alvorens uit Groningen te vertrek ken heeft Hare Majesteit de Koningin Zaterdag j.l. na afloop van Haar twee- daagsch bezoek zoowel tegenover den Commissaris der Koningin in de pro vincie, als den burgemeester der stad Groningen uiting gegeven aan Haar voldoening over dit bezoek. De commissaris schrijft: ,,H.M. de Koningin heeft mij opge dragen aan de bevolking van het dit maal door Hare Majesteit bezochte ge deelte der provincie Groningen hoogst- derzelver dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst en begroeting, welke Hare Majesteit heeft mogen on dervinden". De burgemeester deed onderstaande verklaring aan zijn gemeentenaren: ,,Hare Majesteit de Koningin heeft mij Haren bijzonderen dank betuigd voor de hartelijke wijze, waarop de be volking der stad Groningen Haar tij dens Haar jongste bezoek ontvangen heeft. Gaarne volbreng ik de mij door H.M. de Koningin persoonlijk ver strekte opdracht dit ter kennis der burgerij te brengen". JHR. MR. F. C. M. VAN RIJCKEVORSEL BURGE MEESTER VAN LISSE. Bij K. B. is met ingang van 15 No vember 1938 benoemd tot burgemees ter der gemeente Lisse: Jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel te Vucht. DE HEER J. DONY CONSUL- GENERAAL. Naar de Prov. Crt. van welingelich te zijde verneemt is bevorderd tot Consul-Generaal de heer J. J. Dony te 's-Boseh, wegens de exceptioneele diensten aan zijn vaderland bewezen als Consul van België. HEN MILDE GEVERS-PLAN VAN HET ROODE KRUIS. Het „tien milde gevers-plan" ter versterking van de kasmiddelen van liet Nederlandsche Roode Kruis, is in het zicht van de veilige haven geko men en staat op het punt behouden binnen te loopen. Wanneer er nog slechts twee milde gevers van ieder 1000 gevonden kunnen worden en wel binnen een week dan is het plan van den Hagenaar die 100 schonk, die hij tot 1000 wilde aanvullen in dien er nog 10 milde gevers van elk 1000 gevonden werden, op schitte rende wijze geslaagd. Dat beteekent dan, dat binnen luttele weken tijds een som van 11.000 in de kas van het Roode Kruis zal zijn gevloeid, nog afgezien van kleinere giften (waaron der talrijke fraaie bijdragen van 100 enz.) die in de laatste maanden ook eenige duizende guldens opleverden. De bedragen kunnen worden ge stort op postrekening 22120. aangereden, waardoor het paard half onder den wagen kwam te liggen. Door den schok werd de heer H., die in den wagen zat eruit geslingerd en bekwam een flinke hoofdwonde. Het paard werd aan de beenen gewond en kon niet worden vervoerd. De bestel wagen bekwam groote averij, terwijl de inhoud, bestaande uit alle mogelij ke levensmiddelen en galanterieën, ge deeltelijk werd vernield. De „Zilvermeeuw" werd naar om standigheden slechts licht beschadigd, terwijl geen der inzittenden letsel be kwamen. Volgens verklaringen van den chauffeur van de „Zilvermeeuw werd hij verblind door een tegenligger waardoor hij den wagen, die geheel rechts en bovendien nog gedeeltelijk naast den weg stond niet, of althans te laat heeft bemerkt, met het beken de noodlottige gevolg. De zwaar gehavende wagen is latei- op den dag nog naar Raamsdonksveer overgebracht, alwaar hij opnieuw ge monteerd zal worden. De „Zilvermeeuw" kon na eenigen lijd de reis naar Antwerpen vervolgen. Toen de heer Verhoeven alhier op bet land met drie paarden aan het ploegen was, sloegen de dieren plotse ling op hol, de ploeg achter zich aan sleepende. De heer V., die de paarden mende, kon hen niet meer bereiken, waardoor de dieren in volle galop wegrenden. Hierbij werd een der paarden ernstig aan het onderbeen gewond door de ploegschaar. Een ader werd afgesne den, waardoor de hulp van veearts Spierings werd ingeroepen, die weldra aanwezig was en het dier heeft ver bonden, waardoor erger werd voorko men. HANK. Dezer dagen werd door de plaatse lijke politie alhier 'n vreemdeling aan gehouden, die zonder middelen van bestaan rondzwierf. Bij onderzoek bleek het een Spanjaard te zijn. Hij is op transport ter beschikking gesteld van den Commissaris van Politie te Maastricht, om over de grens te wor den geleid. Zaterdagavond j.l. circa 0 uur, brak een felle binnenbrand uit op een zolderkamer van het café Leemans, aan den Rijksweg alhier. De brand liet zich aanvankelijk ern stig aanzien, maar gelukkig was de brandspuit spoedig ter plaatse die met een tweetal slangen op de waterleiding den brand spoedig meester was. Be doelde kamer is geheel uitgebrand, terwijl andere vertrekken veel water schade hadden bekomen. Door ver zekering wordt de schade gedekt. Tijdens afwezigheid der bewoners werd Zondagavond bij den bakker en winkelier van Mil ingebroken. Toen v. Mil Zondagavond om ongeveer 8 uur met zijn vrouw thuis kwam, von den zij een der achterdeuren geopend. Geen onraad vermoedend sloeg men verder hierop geen acht en werd de diefstal pas den anderen morgen toen men in den winkel kwam ontdekt. Er werd uil de winkellade een bedrag aan geld van pl.m. 25.vermist. Men kon niet direct vaststellen of er uit den winkel van den voorraad sigaren, si garetten en meer aanwezige artikelen nog meer werd ontvreemd. Men ver moedt dat de dief of dieven door een der achterdeuren, die geopend was, is binnengekomen. Onder leiding van den chef-veld wachter van der Zanden wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Openbare vergadering van den raad der gemeente Sprang-Capelle te houden op Vrijdag 11 November 1938, des namiddags half acht (7.30) uur. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 30 September en 15 October 1938 2. Ingekomen stukken. 3. Vaststelling verordening heffing straatbelasting. 4. Vaststelling verordening heffing opcenten Gemeentefondsbelasting 5. Vaststelling gemeentebegrooting dienst 1939. 6. Vaststelling beschikbaarstelling bedrag per leerling O. L. Onder wijs art. 55 L.O.-wet 1920. 7. Voorloopige vaststelling gemeen terekening dienst 1937. 8. Goedkeuring begrooting Armbe stuur Sprang dienst 1939. 9. Voorstel Burgemeester en Wet houders verbetering raadhuis. 10. Mededeelingen. SPRANG. Heden (Woensdagavond) half 8 zal in de Geref. Kerk alhier dank- uur voor't gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. B. A. van Lummel. A.s. Vrijdagavond van 5-8 uur zal in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier een verkiezing plaats hebben van leden voor het College van Notabelen, wegens periodieke aftreding van de heeren D. van Caem en D. Vos. Mzn. Heden (Woensdagavond) om half acht zal in de zaal van de Chr. Volksbond alhier een lezing worden gehouden over het wasch- middel »Persil» waarbij demonstra- In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers wordt a.s. Donder dagavond een huisvrouwenavond ge houden, waarop namens de N.V. Han- del-Mij. F. Osterinan Co. uit Am sterdam een lezing zal worden gehou den over „Persil", welke lezing ge paard gaat met een leerzame en duide lijke demonstratie. Gedurende de maand October 1938 werden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge de Vleeschkeuringswet aangegeven 15 runderen en 59 varkens. MOTOR GESLIPT. Onder de gemeente Heeze is Zater dagavond een motorrijwiel tengevolge van de gladheid v^n den weg geslipt. De bestuurder, de heer H. L. Mens uit Vught kreeg lichte kneuzingen. De duopassagier, de heer A. Verheggen uit 's-Hertogenbosch liep een schedel- basisfractuur op. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis te Geldrop vervoerd, waar hij des nachts om een uur is overleden. De heer Verheggen was 28 jaar en ongehuwd. Hij was in dienst van den

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2