ÜET DOODE PUNT 9 THEE SPÖRL INGEZONDEN STUKKEN. D r u kwe r k doetje goed! iii Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten OP ELK GEBIED De drukkerij betere werk 't Doodelijk ongeluk bij Steenwijk Verdronken. Doodelijk ongeluk te Delft. Maansverduistering verduisterd Arrestant slikte lepel en vorkin. voor Speciaal van de apothekeres wordt bij voortduring groote nauwgezet heid vereischt. Een inzinking kan fatale gevolgen hebben! EEN KOP GOED GEZETTE THEE KNAPT HAAR OP. HELPT HAAR OVER HET „DOODE PUNT"! 'n Pittige kop Thee gal haar nieuwe kracht en stelt haar in staat haar taak weer frisch en monter te vol brengen. IEDEREEN die verantwoordelijk werk moet verrichten zal de heilzame ge volgen van Thee drinken kunnen con- stateeren Geest en gestel varen wèl bij Theegebruik. 'n Pittige kop goed- gezette Thee, te rechter tijd geschonken, verfrischt, verheldert den geest en vaagt alles weg wat irriteert! Thee is een koningsdrank - indien gezet volgens het eenvoudige Thce-a.b.c.! PUBLICATIE van HEI THEE PROPAGANDABUREAU AMSTERDAM! katholieken radio-omroep. DOODELIJKE AANRIJDING. Zondagavond omstreeks half acht is te Apeldoorn op den Zutphenschen straatweg ter hoogte van het krank zinnigengesticht „Het Apeldoornsche Bosch" de 30-jarige A. Faber als ver pleger verbonden aan dat gesticht, die daar naast zijn vrouw met een kinder wagen liep, door een hem achterop ko mende auto gegrepen. De man was op slag dood. In de auto zaten drie jongens en meisjes uit Amsterdam, die op weg wa ren naar Zutphen. De bestuurder had geen rijbewijs. Volgens zijn verklarin- gen was hij door een tegenligger ver blind. Ooggetuigen verklaarden, dat de auto zonder licht reed. Het lijk van het slachtoffer is naar het Juliana- ziekenhuis vervoerd. De politie heeft dé auto in beslag genomen. DROEVIG. In den nacht van Vrijdag op Zater-^ dag werd de politie te Drumpt ge waarschuwd, dat de 25-jarige onge huwde mej. B. aldaar haar pasgeboren kindje zou hebben vermoord. Bij een Zondagmorgen in tegen woordigheid van den substituut-offi cier van justitie, mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum te Arnhem, door dr. Hulst uit Leiden verrichte sectie, is ko men vast te staan, dat het kindje slechts enkele uren heeft geleefd en dat de vrouw het om het leven heeft gebracht door een koordje om den hals te binden en een prop in het mondje te stoppen, waarna zij het kind in een lade heeft verstopt. Daar de vrouw in overspannen toe stand verkeerde heeft men haar naar de rijksklinieken te Utrecht doen ver- voeren. BRUTALE INBRAAK IN ROTTERDAM. Een zeldzaam stout waagstuk heeft Zondagmorgen bij het eerste krieken van den dag een inbreker uitgehaald, die zich in den avond te voren had doen insluiten in het magazijn van de „Bijenkorf". Nadat hij in het holst van den nacht op allerlei afdeelingen zijn slag had geslagen, maakte hij een lan gen singel van een stevige gordijnen- stof om zich daarlangs, bepakt en be laden met de gestolen voorwerpen, van de zesde verdieping aan de zijde van de Gedempte Vest te laten af glijden naar de straat. De eerste tien meter werd met succes afgelegd, doch de laatste étappe van plusminus 20 meter werd hem noodlottig. Zijn hand schoenen waren nat geworden en nau welijks was hij over den dakrand ge klommen en had zich vastgegrepen aan den singel, of met de snelheid van een bliksemtrein schoot hij langs den singel naar beneden. Met een smak kwam de inbreker op straat terecht en brak zijn beide enkels, zoodat hij niet meer verder kon. Een voorbijganger trof hem in dien toestand aan, waarna de politie ge waarschuwd werd die hem arresteer de. BRAND-DRAMA IN OSLO. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is een felle brand uitgebroken op de vierde etage van een gebouw in Oslo, waarin een fotografisch atelier was gevestigd. De brand brak uit tij dens een feestje, waarbij ongeveer 30 personen aanwezig waren. Officieel wordt medegedeeld, dat 24 menschen om het leven zijn gekomen en men vreest, dat het aantal slacht offers nog tot 28 zal stijgen. Onder hen bevindt zich de Noor- sche zangeres Karen Brandstrup. Vier menschen sprongen uit het raam van de 4de verdieping met doodelijk ge volg. De brandweer had verscheidene uren noodig om het vuur meester te worden. Des morgens vond men in de puin hopen 13 verbrande lichamen, die niet meer te herkennen waren. Vermoedelijk hebben de gasten ge tracht het atelier te verlaten door de deur, die zij echter geblokkeerd von den. Het is de grootste brand, die se dert 1823 te Oslo is uitgebroken. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. Gisteravond is de ongeveer 55 jaiige arbeider J. Tip te Zuidveen bij Steenwijk, die na atloop van zijn werkzaamheden naar huis mee reed met een vrachtwagen, beladen met ledige haspels, in een bocht van den laadbak gevallen. Een der achterwielen ging hem over het hoofd. De man was op slag dood. Bij het spoelen van de wasch is de ZÖ.jahge inej. C. van Uiemen te Leimuideu in een diepe dijkslOot geraakt en veruronken. Vooruij- gangers begaven zich te water ten. einde te Uachltn haar te redden, doch men slaagoe er eerst na tien minuten in hei lichaam op te ha len. De levensgeesten waren toen reeds geweken. Te Delft is de 18-jange student D. uit Arnhem, toen hij met enkele vrienden per fiets de Mijubouw- straat uitkwam, in botsing gekomen met een auto, bestuurd door oer» heer J. uit Botterdam. D. school met het hoofd door de zijruit, waar bij hem een halsslagader werd door gesneden. hij is kolt daaina over leden. De politie vervoerde het lijk naar het gasthus. Zij stelt een onder zoek in naar de scuuldvraag. De met veel ophei aangekondigde maansverduistering, die gisleiavond plaats vond, is als verduistering volkomen geslaagd Het wolkendek was n.l. zoodanig, dat van de verduistering zoo goed als niets viel waar te riemen. Door de politie te Eindhoven is een reiziger gearresteerd verdacht van oplicntmg in België. Uit pro test tegen deze arrestatie slikte hij aan den maaltijd lepel en vork in. Na eenigen tijd moest hij onder hevige pijnen naar het St. Joseph ziekenhuis worden overgebracht, alwaar hij geopereerd is. De totstand van den patiënt is wel. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur wil u zoo goed zijn onderstaande in uw veel ge lezen blad te willen opnemen; bij voorbaat mijn dank. Staatsmansplicht en Christenplicht dit waren de woorden die gesproken werden in de Staten-Generaal toen 't groote vraagstuk „de bestrijding dei- werkloosheid" werd besproken. De twee woorden aan den kop van mijn ingezonden schrijven zijn van zeer groote beteekenis en van zoo een groot gewicht ter bestrijding van den volksramp der werkloosheid, een ramp die nog nooit in de geschiedenis van zulk een omvang is voorgekomen. En allen, van welken rang of stand, Van regeering en volk, van arbeiders en werkgevers, allen zijn er van door drongen dat het onze éerste taak is dezen ramp te bestrijden met alle mo gelijke middelen die ons ten dienste staan. Er is genoeg gepraatdaden zullen er moeten komen, al zal dit voor ons Nederlanders wie en wat wij ook zijn, offers kosten die wij allen graag brachten en nog willen brengen. En ook wij arbeiders zijn hier graag voor bereid omdat dit ook onze samenleving ten goede komt. Vele middelen staan ons ten dienste om dezen ramp te be strijden en al zullen niet alle midde len onze instemming hebben, deze n/ef-instemming zal niet opwegen tegen den grooten ramp, dien wij heb ben te bestrijden en te doen zooveel in ons vermogen is om dezen ramp te doen verdwijnen. Christenplicht, dit woord dat vooral van toepassing is op ons christenen, het woord van onzen Goddelijken Za ligmaker gedachtig: ,,'t Minste dat gij aan de mijnen doet hebt gij aan Mij gedaan", moet van toepassing worden gebracht op het groote probleem dei- werkloosheid en een- mooie taak voor ons christenen is hier weggelegd. Staatsmansplicht, ook dit woord is van zoo bijzonder belang; vooral op politiek gebied nu de dictatuur haar kop Pr4>ageert dat zij al- 'eei i liet monopoli' heeu om dezen ramp ie -.^strijden. Deze gedachten "Mijnheer de Redac teur zweefden in mijn hoofd, toen ik Woensdag 1.1. 2 November Uw blad in handen had en het berichtje las Nieu we Bestrijding Jeugd-Werkloosheid en de Schoenindustrie. Maar de goede bedoelingen van de regeering werden bij mij bekoeld door het berichtje dat er was aan toegevoegd, n.l. waarin werd geopperd dat dit voor de Ned. Schoenindustrie groote moeilijkheden kan opleveren, in het begin van mijn betoog heb ik mijn gevoelens en ge dachten uiteengezet dat ons allen (ook in de schoenindustrie door werk yever als -nemer zijn er offers ge bracht) geen offer te groot is en kan zijn om dezen volksramp te bestrijden en ik ben er van overtuigd dat allen, van welken rang of stand, hiervoor bereid zijn door de liefde die ons dringt tot onze evennaasten en de plicht die wij hebben als staatsburger. Aleeuingsverschil mag er zijn, eerlijke critiek is op zijn plaats en God zij dank in woord en geschrift hier nog toe- geslaan in ons zoo vrij en dierbaar Ne derland. Maar de lielde voor het groo te doel moet de krachtbron zijn om de moeilijkheden te voorkomen en te overwinnen. En nu zou ik terug willen komen op het practische van de zaak, n.l. de moeilijkheden die voor de schoenin dustrie uil die maatregelen kunnen voortvloeien, die in Uw geëerd blad naar voren werden gebracht. Ik kan Uw meening niet deelen. Dat de opleiding van jongens der stikkerij haast overal fahkant is uitgekomen kan direct noch indirect moeilijkheden met zich brengen; maar er is mijns inziens niet genoeg aandacht besteed aan de opleiding van meisjes in de stikkerij. Het is niet mijn bedoeling verwij.en te richten wijl ik hiertoe niet bevoegd ben, maar ik zou toch graag hier willen wijzen op iels wat mis schien kan bijdragen tot het belang van onze industrie; le staan er niet vele meisjes aan andere werkzaam heden in onze industrie ën kan dit (al zal dit dan offers en moeilijkheden brengen) niet veranderen door die meisjes vrijwillig te plaatsen in de stikkerij; 2e is er wel reden tol kla gen zoolang er nog meisjes zijn die vervangen kunnen worden door jon gens om die meisjes op te kunnen leiden in de stikkerij. Dit zal meer re sultaat hebben en zal groote kosten sparen, daar men mei het meisje zal slagen waar het met de jongens voor het grootste deel misloopt. 3e Is de plakster in de stikkerij wel genoeg gewaardeerd, waar dit werk toch, op plakken van schoenen, zeker zoo voor naam is als stikken; 4e kan dit op plakken van schoennen niet worden uitgebreid om het stikken te verge makkelijken en den arbeid van de stikster te verkorten. Wordt aan de meisjes wel genoeg kans gegeven door haar aan het stikken te zetten, waar ik al eens de klacht heb gehoord van meisjes: ik wilde dat ik maar eens aan het stikken mocht; is door deze mef-aanmoediging het meisje niet dik wijls uit de stikkerij gedreven? Dit zijn m.i. punten waar de aandacht op gevestigd mag worden. Meer aandacht om het meisje wer kelijk op te leiden voor de stikkerij zal er zeker toe bijdragen dat voor een groot gedeelte de geopperde moeilijk heden zullen verdwijnen; er zijn nog meisjes genoeg die kunnen worden opgeleid als stikster. Daarom zijn m.i. de bedoelde opmerkingen niet op zijn plaats. Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de gegeven plaats ruimte. JOS SEETERS Waalwijk. Waalwijk, 4 Nov. '38. Wij willen gaarne aannemen dat hetgeen de geachte inzender naar vo ren brengt omtrent de opleiding van stiksters juist is; dat neemt niet weg dat wij onze meening handhaven dal er groot gebrek is overal aan stiksters in de schoenindustrie en dat dit gebrek nog heel wat grooter zal worden als de voorgestelde leeftijdsgrens voor meisjes ook voor de schoenindustrie worcit ingevoerd, terwijl ue werkloos heid daarmee weinig bestreden zal worden, indien jongens en mannen haar werk niet overnemen en zulks is tot nu 10e steeds mislukt, zooals wij ui ons onderschrift constateerden. RED. WAALWIJK. HELMONDIA—W.S.C. 5—2. Een geflatteerde overwinning. Het is WSC Zondag niet mogen geluk ken revanche te nemen op de eerste in de tweede klus geleden nederlaag. Voor de tweede maal iiebben de WSC'ers in llelniondia hun meerdere moeten erken nen. lie uitslag zou doen vermoeden dat de Zwarthemaen in het geheel niet tegen hun tegenstanders waren opgewasschen. Niels is echter minder waar, want deze wedstrijd was er een tussciien twee, vrij wel gelijkwaardige ploegen. Wij willen daarmede niet beweren dat llelniondia de overwinning niet verdiend zou heb ben, want in de tweede helft was zy wel eenigszins sterker, llal zy deze meerder heid in drie doelpunten tot uitdrukking wist te brengen is evenwel meer aan ue lortuiu te danken, die zeer op de naad der Helmondenaren was en W SC in cri- tieke momenten in den steek liet. De nieuwe opstelling heeft bij W'SC goed voldaan en wanneer bij ons de be slissing lag zouden wy daaraan vooreerst nog geen wijzigingen aanbrengen. Jam mer was het dat brok na de rust gebles seerd raakte, waardoor van de voorhoe de niet die kracht kon uitgaan, als wy bij andere wedstrijden gewend zijn. Ongetwijfeld was de eerste helft hel mooiste gedeelte van den geheeten wed strijd. Er werd in die periode in een zeer hoog tempo gespeeld, waarbij de doelen gewooniyk beurtelings in gevaar kwamen te verkeeren. Het eerste half uur bleven de verdedigingen de situatie nog meester. Dan weet plotseling de links buiten van Helniondia door te breken, een goede voorzet te geven die in een doelpunt wordt omgezet, 10. Van dezen voorsprong hadden de gas ten niet lang plezier, want wanneer bij een der vele WSC-aanvallen de Helmon- dia-doelnian zich over den bal ontfermd en dezen het veld weer wil inzenden, be landt het leder bij Cor Aarts, die zonder aarzelen de partijen weer op gelijken voet brengt, 11. Het lichte WSC-overwicht blijft aan houden en dit kan een vijf minuten voor de rust nog tot uitdrukking worden ge bracht, doordat Brok op fraaie wijze aan W'SC de leiding geeft, 12. Nauwelijks is het spel weer hervat of Helmondia krijgt een corner te nemen, die onvoldoende wordt weggewerkt, waardoor Helmondia de partijen weder om op gelijken voet brengt. In de tweede helft zakte het spelpeil aanmerkelijk, en kon dat van vóór de rust niet eens meer benaderen. Helmondia wist daarbij toch nog den toon aan te geven en daarby geleidelijk den stand op te voeren tot 52, waarbij de gastheeren meer kregen dan hun toekwam. Een 43 uitslag zou de verhouding beter hebben weergegeven. Wat Helmond er van zegt. Betreffende dezup wedstrijd lezen wij o.m. nog in de „Zuid Willemsvaart", Hel- monds dagblad Niet dan met de volle anderhalf uur aanhouden in een tempovollen wedstrijd zijn de roodbaadjes, die wederom zon der stopperspil opereerden, erin geslaagd zich de Waalwijkers in de eerste helft van het lijf te houden, om hen in de twee de helft in zooverre te overspelen, dat een uitslag kon worden bereikt, die zon der ineer een overwicht van Helmondia doet vermoeden. Na eenige algemeene beschouwingen vervolgt genoemd blad: Bovenstaande wijst intusschen al even zeer op het feit dat WSC niet volstaan heeft met zich te verdedigen alleen; voor al voor de rust attaqueerden de Waal wijkers snel, uitgemeten en gevaarlijk, waarbij de geheele Helmondia-defensie in oude formatie in het geweer kwam. De eerste WSC-goal, die een tikje sen sationeel en geheel onverwacht kwam, kort daarna gevolgd door hun tweede doelpunt bewezen wel zeer duidelijk de kracht, waarmee de zwartgetruide Lanfi- straters van stapel liepen, een kracht die bij het eindsignaal nog lang niet was uit geput. W.S.C.Tegelen. Bovengenoemde wedstrijd wordt a.s. Zondag gespeeld. Alhoewel Tegelen dit jaar eens niet bij de sterkeren schijnt te hooren is zy toch een niet te onder schatten tegenstander. Wanneer de WSC- ers dit voor oogen houden, bestaat de mogelijkheid dat het beter met haar af loopt dan tegen Hero. JULIANA. Baardwijk—G.W. 5—1. In een stevigen fairen, doch niet op hoog peil staanden wedstrijd, hebben onze Geel-Zwarten voor de zevende maal in successie een overwinning behaald en welverdiend met 51. Reeds in de eerste minuten krijgt Baardwijk een corner te nemen, welke zeer scherp door den linksbuiten ineens in doel wordt geplaatst. Aangemoedigd door dit succes zyn de onzen niet van liet GVV-doel af te krijgen, doch meer dere doelpunten blijven uit doordat de voorhoede voortdurend in de buitenspel- val loopt. Allengs komen de gasten los en er ontwikkelt zich een strijd waarbij de doelen beurtelings in gevaar komen. Toch weten de onzen door 'n paar prach tige, doelpunten van linksbuiten en links binnen uen score op te voeren tot 3U, waarmee de rust ingaat. Ofschoon na de rust de gastheeren aanvankelijk weer in de meerderheid wa ren, kwam toch een goal waar het niet verwacht werd. Uit een snelle aanval wist n.l. de rechtsbinnen van GW on houdbaar de eer te redden, 31. Hier door werden de onzen wat wakker ge schud en een serie aanvallen werden op bel GVV-doel ondernomen, doch het duurde toch nog een kwartier voordat onze rechtsbuiten door een zeer goed schot den stand onhoudbaar op 41 wist te brengen. Uit een der snelle doorbra ken der gasten weet de midvoor in den uitersten lioek te plaatsen, doch door een schittterende zweefsprong wist onze doelman een zeker scnynend doelpunt te Ongeveer tien minuten voor het einde wist bij een van de vele Baardwijk-aan vallen de midhalf op eminente wyze den eindstand op 51 te brengen. Het derde elftal wist haar eerste suc ces te boeken. Een 8 1 overwinning op WSC 4 was hier het resultaat. Tot slot behaalden de junioren een verdienstelijk gelijk spel, 22, tegen de kampioenen van het vorig seizoen, SDO. Voor Zondag a.s. is vastgesteld de ui terst belangryke ontmoeting tussciien de twee ongeslagen ploegen Nevelo en Baardwijk. Supporters die de reis naar Oisterwijk wenschen mede te maken, moeien zich uiterlijk Donderdagavond opgegeven hebben bij het bestuur der Supportersclub. SPRANG. N. E. O. Zaterdag j.l. ondernam het eerste elf tal van NEO de reis naar Ryswyk. Zy moest aldaar haar laatsten competitie wedstrijd gaan spelen van dit seizoen voor de Zaterdagmiddag-competitie van den B.V.B. tegen de club van dien naam. Deze laatste wedstrijd is een groot suc ces voor NEO geworden. Met niet min der dan 151 heeft zij Ryswyk versla gen en daarmede het kampioenschap be haald. In dezen laatsten wedstrijd heeft NEO de kroon nog eens op het werk wil len zetten en dat heeft zy ook gedaan door Rijswijk een zeer groote nederlaag toe te brengen. Van het begin tot de laatste minuut was NEO verre de meer dere van Rijswijk en kon deze ploeg niets presteeren tegen het goede samenspel van onze vereeniging. Eenmaal wist Rijs wijk den NEO-doelman te passeeren, waarmede zy de eer redde. NEO daaren tegen doelpuntte dat het een lust was door niet minder dan 15 maal den Rijs- wijk-keeper te verschalken. Wij wenschen NEO proficiat met haar behaald kampioenschap en hopen dat zij in de toekomst op den ingeslagen weg zal voortgaan. S. D. O. Het eerste elftal van SDO speelde Za terdagmiddag een thuiswedstrijd voor <le Zaterdagmiddag-competitie van den Brab. Voetbalbond tegen Achilles uit Veen en wist dezen wedstrijd in 'n 41 over winning om te zetten. Dit was tevens de laatste wedstrijd welke SDO te spelen had van dit seizoen. De SDO-plocg vorm de in dezen wedstrijd een goed geheel en sloot als een bus. Viermaal wist SDO den Achilles-doelman het nakijken te geven, waartegenover onze doelman eenmaal moest visschen. SDO heeft dit seizoen dus goed besloten met een over winning. m-Êk De SDO-junioren speelden eveneens Zaterdagmiddag een competitie-wedstrijd voor de Waalwijksche Jeugdcompetitie. De Baardwyk-junioren kwamen op be zoek. Dit was een wedstrijd waarin twee gelijkwaardige tegenstanders tegenover elkaar stonden die elkaar geen duimstreep toegaven. Het resultaat van dezen wed strijd was dan ook een 22 gelijk spel, wat de verhouding goed weer geeft.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3