Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOORD B8ABAND" KLOOSTERBALSEM STRAMHEID.(oudag) BINNENLAND FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERS E BLAD II NOVEMBER VRE0ESDA6. KAMERKRONIEK. JAAR AKKER'S HET DIAMANTEN MEDAILLON. M '"'"-'■"■9"' I B I I -H H - WF:' 1 -9 B NUMMER 90. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1938. >.30- astiet .0.3 >port hool >.15— >.30—i van- i Ge- JCOOf crun: 61c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Wederom hebben we elf November. Jaren geleden hebben we eens afge sproken, dat we op dezen datum, ge kenmerkt door den wapenstilstand van 1918, als Vredesdag zouden vie ren. Men noemde hem ook wel Vol kenbondsdag. Dat goede voornemen stamt uit den tijd, dat we van „nooit- meer-oorlog" gewaagden. Wat ligt die tijd op het oogenblik ver achter ons. Als 11 November na dert, schamen we ons een beetje. En we vinden het eigenlijk jammer als de een of ander ons aan den komenden Vredesdag herinnert. Beroerd geval met dien 11 Novem ber. Over den Volkerenbond prakke- zeeren we maar heelemaal niet meer en voor den Vrede weten we nog slechts te ijveren door de bewapening zoo hoog mogelijk op te voeren De wapenstilstand van 1918 betee- kende het opleggen van beschamende en onrechtvaardige voorwaarden aan de geslagen tegenstanders. Nochtans had de 11 November een vreedzame beteekenis kunnen krijgen, als in de jaren, toen de overwinningsroes zich had gelegd, gezond verstand en goede wil de noodige correcties hadden ge forceerd in het tractaat, dat in hoofd zaak een uiting van machtswillekeur was. Maar helaas; de rede maakte geen plaats voor het recht; toen moest het geweld er aan te pas komen. Dat regeert en bestiert wederom de wereld. In stilte en openlijk bewapent men thans tegen elkaar, in het besef dat slechts de sterke winnen kan. Er is een krankzinnige wedloop naar het verderf der wereld. Er luiden geen vredesklokken meer, men versmelt ze tot kanonnen. Er is nauwelijks meer plaats voor eenige hoop. Er rest ons geen middel meer tol den vrede dan het gebed. Maar ook het bidden verleert de mensch. Er is zelfs een groot rijk in Europa, waar de leiders het bidden om den vrede totlandverraad hebben bestempeld. 't Is te begrijpen, dat men onlangs in Amerika geen oogenblik twijfelde aan de juistheid van de radio-mede- deelingen over het vergaan van de wereld, althans over een soort oor log van Mars met de aarde. De wereld wordt rijp voor den on dergang. Tweede Kamer: Het groote poli tieke toumooi. Albarda voor rood-roomsch verbond. Ker sten voor anti-roomsch verbond. Einde der deflatie-periodet Het politieke vuurwerk knalt en davert thans op het Binnenhof; men ziet er spattende lichtfonteinen, hef tige sissertjes; men schrikt op. van het geweld der donderbussen en straks, als de laatste vuurpijl geklapt heeft en alles weer gewoon en stil is geworden, zullen we het beseffen, hoe onwezenlijk al het vertoonde en te hooien gebrachte, is geweest. De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Dan mag een ieder in de Kamer alles zeggen wat hem op 't hart ligt. En daar wordt een ruim gebruik van gemaakt. ALBARDA (s.d.) kwam het eerst aan het woord. Dat hóórt zoo, omdat hij leider van de grootste oppositie partij is. Hij zei verstandige dingen en andere, welke er voor moesten door gaan. Och ja, zoo is de politiek. Hi) vroeg, of het nou voor goed was afge- loopen met de deflatie-periode. Hij prees de nieuwste plannen van Mr. Romme voor werkloosheidsbestrij ding. Romme en Mr. Steenberghe zijn, volgens den heer Albarda, de exponen ten van de nieuwe welvaartspolitiek. maar hun strevingen worden gekruisd door de belastingplannen van den heer De Wilde, die de belastingen voor den kleinen man straks zal heb ben opgevoerd tot 14 pet. Wat Mr. Romme en Mr. Steenberghe thans blij ken te willen, hadden de katholieken veel beter en consequenter kunnen be reiken door een samengaan met de sociaal-democraten. De heer Albarda pleitte voorts nog voor betere ouder domszorg en verlaging van de leer- Iingenschaal. Mr. DECKERS, leider der kath. fractie, was over de onderwijspolitiek der regeering ook niet goed te spreken. Hij wees speciaal op den onhoudba- ren toestand van het instituut der kweekelingen met acte. Kan de regee ring, zoo vroeg de katholieke fractie voorzitter, door een samenstel van maatregelen hier niet iets vinden? Er is toch wel iets te halen uit de Onder- wijsbegrooting? Als men daarnaast de opleiding der onderwijzers beperkte en een aparte salarieering invoerde voor de jongeren van 18 tot 22 jaar. Wat men nu aan de kweekelingen uitbetaald, is tocb geen rechtvaardig loon. Levensverzekering 1843 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. Mr. Deckers bleek ingenomen met de werkverruimingsplannen der re geering. Hij vroeg tenslotte een krach tige bestrijding van het radicalisme in de pers, vooral in zooverre het zich uit in antisemietisme, dat dr. Deckers brandmerkte als „onmenschelijk, on christelijk en onnederlandsch." Wat het anti-semietisme betreft, tapte des heeren Musserts vertegen woordiger, de heer DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG, ook wel ,,'t grèfke" genaamd, uit een ander vaal- je. Hij vond, dat de Joden maar een eigen land moesten stichten en als ze dat niet wilden, nou, dan was dat stom van ze. En mét de Joden kregen natuurlijk de staatspartijers er van dezen heer van langs. Hij maakte van zijn geloofsgenooten, die zich ook in de politiek „katholieken" noemden, één hussemussie met „Marxisten en vrijmetselaars" en Joden natuurlijk, dat heele soepie te samen, zoo zei hij, wordt „intérnationaal beïnvloed". Wat blijkbaar uit den booze is. Maar éénmaal als Mussert heeft gewon nen zal aan dien invloed een einde worden gemaakt Ds. KERSTEN (St. Ger.) kan blijk baar óók nog steeds niet van Rome slapen, 't Is een schande, vindt hij, dat de A. R. met de Roomschen samen gaan, Hij sleepte de Ossche zeden in zijn betoog, het protestantsche Neder land, de Tien Geboden, de hervorming, den Sabbathdag en de nieuwe belas tingvoorstellen. Hij is daar tegen, t.w. enkel tegen de belastingvoorstellen. O ja, en de kerk moet worden losge maakt uit de banden (financiëele?) van den staat. Daarmee hebben we den aanvang der begrootingsdebatten de alge meene beschouwingen ten deele ge schetst. Er kwamen en komen deze week natuurlijk nog meerdere heeren aan het woord, maar we kunnen niet blijven voortgaan met het wijden van aandacht, ten behoeve van deze ru briek, aan elke rede afzonderlijk. En daarom wachten we met onze voortzetting even, totdat de heeren voor het weekend naar huis zijn afge zwaaid. Wordt Ge gekweld door stramheid in de lede maten? Hebt Gjj last van pijnlijke spieren? G\j zijt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude gebroken man een pijnlijken en styven rug en stroeve gewrichten te hebben. Hot prijspeil van rundvee. Naar wordt medegedeeld heelt de minister van oeconomische zaken met het oog op den grooten aan voer van koeien, welke als gfcvolg van het mond- en klauwzeer wordt verwacht, de Nederlaudsche vee. houderijcentrale gemachtigd over ie gaan tot het uit de markt nemen van een bepaalde kwaliteit rundvee- Deze maatregel heeft uitsluitend ten doel, de rundveemai kt te onder steunen en naar verwacht wordt, zal het uit de markt nemen van een beperkte hoeveelheid voldoende zijn om den prijs op peil te houden. Reeds in den loop van de vorige week is bij wijze van proefneming een klein aantal van deze runderen opgekocht. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 53) Jenny, zei de hertogin ernstig, weet je wie deze man is? Hij heer Charles Nesbitt. Het is James Bentley, de man die onze juweelen gestolen heeft. Jenny viel schreiend op haar knie- en. Dat kan niet waar zijn riep ze snikkend. Het is helaas maar al te waar. De juweelen zijn allemaal gevonden. Vanmorgen ontvingen wij van den de tective dit portret van den dief. Ik zal den hertog laten komen. F.ulke, zei ze, toen de hertog bin nenkwam, dit is wel heel merkwaar dig, Jenny kende James Bentley. Hij beloofde me te trouwen en hij verliet me, snikte het meisje. Jenny vertelde hoe alles zich toege dragen had en de hertog begreep lang zamerhand het verloop van de geschie denis. Dit verklaart alles, zei hij ten slotte. Deze Nesbitt kwam met het doel de juweelen te stelen en hij ge bruikte het meisje als zijn werktuig. Dan is juffrouw Grey onschul dig, viel de hertogin hem in de rede. Neen, zei ontving toch een ge deelte van den buit. Vertel me eens, wendde hij zich tot het meisje, heb je ooit juffrouw Grey en dien man samen gezien? Neen, zei Jenny, juffrouw Grey heeft hem nooit gezien. Misschien gebeurde het zonder dat jij het wist, zei de hertog. Heb je nooit neiging gehad om argwaan te koesteren tegen dezen man? Waarom heb je ons nooit iets hiervan verteld? Omdat, antwoordde Jenny, haar oogen vol tranen, omdat ik nooit heb gedacht dat hij iets met den diefstal te maken kon hebben. Begrijp je nu hoe hij je naar bui ten heeft gelokt? Terwijl jij op hem stond te wachten, buiten het parkhek, heeft hij zijn slag geslagen. Ik heb het vaste vertrouwen dat dit alles de onschuld van juffrouw Grey zal bewijzen, zei de hertogin, maar de hertog antwoordde: Ik denk eerder dat het haar schuld onweerlegbaar zal vaststellen. Het zou spoedig blijken wie van hen gelijk had. HOOFDSTUK XLVII. Tegen den middag bereikte mr. Bar ton Oakclifft. De hertog was in het park, maar toen hij de auto van den detective voor het huis zag stilhouden, kwam hij snel op hem toe. Mr. Barton voelde zich heel gewich tig en wees op de sterke cassette, waar in zich de juweelen bevonden. De ge stolen juweelen, inylord zei hij. De hertog uitte woorden van op rechten dank. Ik zou graag willen dat de her togin ook tegenwoordig was hij het openen van de cassette. Laat die in de witte salon brengen, dan zal ik haar vragen daar te komen. Intusschen vertelde de hertog den detective wat hij van Jenny Dane had gehoord. De detective luisterde ver baasd en spijtig toe, zijn oogen ver loren hun uitdrukking en triomfan telijke scherpzinnigheid. Een tijd lang zweeg hij, eindelijk zei hijIk moet eerlijk bekennen, dat ik een verkeerd spoor heb gevolgd. Ik heb altijd ge dacht dat die juffrouw Grey de ziel en spil was van het complot. Dat denk ik nog, zei de hertog zij moet ongetwijfeld de medeplich tige zijn geweest van Bentley. Het eenige wat ik niet begrijp is, dat hij zich de moeite heeft getroost die co- medie met Jenny te spelen, terwijl hij een bondgenoote als juffrouw Grey in het kasteel had. Dat komt mij ook zoo onbegrij pelijk voor. Misschien wilt u een glas sherry gebruiken, mijnheer Barton, daarna verwachten wij u in de salon. De witte salon was een van de mooi ste vertrekken op Oakclifft, de groo te ramen gaven uitzicht op het prach tige grasveld. De kamer was gemeu beld in wit en goud en de zon scheen over de schilderijen en heelden, kost bare decoraties en kunstvoorwerpen. Het was of hel heele vertrek gedrenkt was in amberkleurig licht. Ethel had hier al eenigen tijd ge wacht, toen haar echtgenoot en haai vader en kort daarop mr. Barton bin nenkwamen. Het is zeker buitengewoon dat de juweelen zich nog allemaal in het bezit van den dief bevonden, zei mr. Barton. De buit was te kostbaar 0111 nu al verkocht te kunnen worden, denk ik. Uw achtervolging was te actief, antwoordde de hertog. Toen kwamen ze allen 0111 de tafel, de hertogin naast haar vader, de her tog en mijnheer Barton tegenover hen. Niemand sprak, terwijl Barton 't kist je opende. Hij nam de étui's er een voor een uit, opende ze en vergeleek den inhoud met de lijst. Spoedig was de tafel half bedekt met schitterende glanzende edelsteenen, opalen, paar- len, safieren en de beroemde Neath Di amanten. Plotseling uitte mr. Barton een kreet van verrassing! Hij hield in zijn hand een klein pakje in wit papier, waarop de woorden geschreven waren: „Voor mijn dochter Ethel, als zij oud genoeg zal zijn om haars vaders gezicht te herkennen". Barton overhandigde het den her tog. Het was het papier waarover Ethel gesproken had. De hertog gaf het pakje aan zijn vrouw, die het ont roerd bekeek. Toen het geopend werd, uitten allen een kreet van verbazing. Daar lag schitterend in het zon licht het in diamanten gezette por tret van lord Stair, bevestigd aan een gouden ketting; Ethel hield het in haar hand en staarde er naar als in een droom. Papa! bracht zij er met moeite uit, kijk eens! Was het andere dan niet gesto len? Dat blijkt van niet, stamelde Ethel, maar hoe is dat mogelijk? Toen zei lord Stair met een stem, heesch van aandoening: Er zijn twee portretten, Ethel, een gaf ik aan je moeder, een aan jou. Een bijna angstige stilte volgde. Ethel verliet de kamer en kwam eenige oogenblikken later terug met het tweede medaillon. Ze legde ze naast elkaar, met bevende handen. Vader, zei ze, wat kan dat be- teekenen? Ze zijn nu allebei hier. Lord Stair nam ze beide in zijn han den en ging er.mee naar het raam. De heinel alleen weet wat dit beteekent, Ethel, zei hij plechtig. Het mijne werd hier gebracht door mr. Barton, zei de hertogin. Dat weet ik zéker omdat dal in het papier zat gewikkeld. Dan, zei de hertog plechtig, dan is het duidelijk dat het medaillon, dat in den koffer van juffrouw Grej' werd gevonden niet uit onze safe was ge stolen. Neen, in onze safe lag het andere, dat met het papier erom. Lord Stair viel hen in de rede. Als dat niet het jouwe was, Ethel van wie is het dan? De uitdrukking op zijn gezicht ver ried een angstig vermoeden (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsche Couranl, NCOBOBBAfWW Laat U toch wrijven met den beproefden Akker's Kloosterbalsem, welke de bij zondere eigenschap heeft diep in de weefsels door te dringen. Kloosterbalsem bevat aromatische, geneeskrachtige stof fen, die verwarmend, afleidend en oplos send werken tegen de stoffen, die zich in Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast dus die stijfheid in Uw spieren en gewrichten in haar oor zaak aan. dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatlek, spierverrekklngen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren. Per pot van 25 Gram f 0.62i/j, pot van 50 Gram f 1.01

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1