Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON 95 „NOOBDBItmr HET DIAMANTEN MEDAILLON. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERST E BLAD JAAR NUMMER 91. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1938 61c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. MODERNE BESCHAVING. M n hemel, allen, eenieder die mensch is in den eenvoudigen, goeden zin des woords, verafschuwt den moord op den Duitschen legatie-secretaris in Parijs. Is het eigenlijk noodig om dat nóg eens te herhalen? Voor een moord is geen excuus denkbaar; ook elke Jood die door de vervolging van zijn ras en persoon nog niet tot waanzin is gedre ven, erkent dat mede. Maar bedenken we daarnaast toch, dat de moordenaar van Parijs nog maar een knaap is, een kind eigenlijk, 17 jaar. En dat de waanzin hem, onder den druk van het lijden van zijn ouders waarschijnlijk overmeesterd had. En tenslotte, dat hij geen Duitscher is, maar een Pool. Als we dat alles bedenken, wat wordt zijn groote misdaad dan klein tegenover het monsterachtige vergrijp tegen de watten van mensckelijkheid en verstand in Duitschland op volkomen willekeu- 4 rige wijze begaan jegens tienduizenden volkomen onschuldige, reeds lang ver drukte en mishandelde Joden. Een ver- grijp, waartoe de massa is opgevoed, een vergrijp, gepleegd onder de goed keuring van de overheid. En dan brult men de verbijsterde we reld toe: critiseer niet, misprijs niet, protesteer niet .want dan slaan we nog harder! Gelukkig, er zijn nog lieden, die dur ven protesteeren. In Amerika, in Enge land, in Frankrijk, Goddank, ook bij ons. Laten we zoo noodig ook onze barmhartigheidsplicht vervullen. Wat er in Duitschland allemaal pre cies is gebeurd in de laatste dagen van de vorige week? Het is in het korte be stek van dit overzicht onmogelijk ee- nigszins nauwkeurig weer te geven. Zoogenaamd als een spontane reactie van het Duitsche volk op den moord in van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BR*ME. 30) Nadruk verboden. HOOFDSTUK XLVIII. U gaf één medaillon aan mij en één aan moeder, zei de hertogin lang zaam, de groote vraag is nu wat heeft zij er mee gedaan? Wat is er gewor den van haar eigen medaillon, papa? U moet dit weten. De herinnering aan dien ongeluk- kigen tijd herleefde in hem. Hoe wei nig aandacht had hij geschonken aan wat zij deed en wat zij droeg, ofschoon hij haar met heel zijn ziel had liefge had! U moet het weten, papa, herhaal de Ethel, droeg ze het hare of had ze het weggeborgen, net als ik het mijne? Neen, ze droeg het, antwoordde hij, ik herinner me dat ik haar ermee gezien heb. Was het bij haar andere juwee- len na haar dood? Dat herinner ik me niet. Al haar juweelen heb jij later gekregen, pre cies zooals zij ze had achtergelaten. Ik weet zeker dat het medaillon daar niet bij was. Dan zullen we moeten uitvinden waar het portret zich bevond, toen je Parijs, bedreven door een dol geworden kind -"an gemartelde ouders, is alle Joodsch bezit in Duitschland. voor zoo ver het onder de handen van het nazi- gepeupel kwam, kort en klein geslagen; de goederen werden vernield of ge roofd, de Joodsche bewoners werden uitgedreven en mishandeld, duizenden werden gevangen genomen en naar concentratiekampen gevoerd; meerdere Joden zijn doodgeslagen, vele vervolg den zochten in wanhoop den dood door zich uit hun woningen op straat te plet ter te laten vallen; troepen Joden zijn smalend door sommige steden als slachtvee rondgeleid; velen dwaalden dagen lang hongerend door de bos- schen, beangst om zich den „mede- mensch nog te vertoonen; synagogen zijn verwoest en verbrand Dat was het deel in het progrom van het gepeupel; de „wettige" overheid verzorgde het andere deel door de on wettige brandschatting van de Joden, die tesamen een milliard, duizend mil- lioen mark, „boete" moeten opbrengen en nóg eens een milliard mark moeten besteden voor den herbouw op der Joden kosten dus! van wat het nazi- gepeupel vernielde. Den Joden werd vervolgens elke bestaansbron ontno men! Ze mogen geen handel meer drij ven, geen ambt meer uitoefenen, geen bedrijf meer leidenze mogen alleen nog hongeren en vergaan. En hun bezit aan den staat overgedragen! Volstaan we voor heden met deze samenvatting der jongste gebeurtenis sen in Duitschland. Uit tal van landen zijn scherpe protesten openbaar ge maakt; het anti Joodsche delirium wordt door verantwoordelijke leiders in Amerika en Engeland in de meest krasse bewoordingen gebrandmerkt. In ons land hebben tal van organi saties van haar gevoelens van afkeu ring laten blijken en ze hebben er bij de regeering op aangedrongen om in rui me mate asyl te verleenen aan de ver volgden. De vroegere gouverneur van New York, Alfred Smith, heeft in een radio rede verklaard: Hitiers uitdaging is niet alleen tegen de joden geacht, doch ook tegen Katholieken en Protestanten en ieder ander." Zoo is het inderdaad. In Weenen verklaarde een nazi-gezaghebbende in een openbare rede, dat in het Derde Rijk met het politieke Katholicisme zal worden afgerekend, zooals er met de joden wordt afgerekend. In München heeft het Nazi-gepeupel een aantal ruiten van het paleis van kardinaal Faulhaber ingeworpen. Een pendant van den aanval op kardinaal Innitzer's paleis in Weenen! In Engeland is men overtuigd dat er van verdere toenadering tusschen Engeland en Duitschland niets kan ko men. DE UITVAART VAN VON RATH. De uitvaart van den vermoorden Duitsche legatiesecretaris von Rath Levensverzekering 1843 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. had Zaterdagmiddag om 12 uur te Pa rijs plaats in de protestantsche kerk van de Rue Blanche. Meerdere auto riteiten, o.w. minister Bonnet, woon den de plechtigheid bij. Na afloop van deze werd het stof felijk overschot naar de Gare du Nord overgebracht om naar Duitschland te worden vervoerd om Donderdag te Dusseldorf te worden ter aarde be steld. ANTI SEMITISME IN ITALIë. De reeks van anti-joodsche maatre gelen in Italië is thans gevolgd door een formeel huwelijksverbod tusschen Italiaansche staatsburgers van Arisch ras en andere rassen. Dit verbod heeft aanstonds tot een verscherpte verhou ding geleid tusschen de Italiaansche regeering en het Vaticaan. Voor de katholieke kerk zijn natuur lijk alle rassen gelijk, enkel de ver scheidenheid van godsdienst wordt door haar als huwelijksbeletsel erkend. In Italië heeft, zooals bekend, het kerkelijke huwelijk burgerlijke rechts geldigheid. hetgeen is vastgelegd in ar tikel 34 van het concordaat. Opdat men niet meent, dat het Va ticaan geen belang stelt in deze uiter mate belangrijke kwestie, kondigt de „Osservatore Romano" aan, dat in het volgende nummer uitvoerige verkla ringen hieromtrent zullen worden ge publiceerd. Nader wordt gemeld, dat het Vati caan een officieel protest voorbereidt. JOODSCH VERMOGEN IN DUITSCHLAND. Naar aanleiding van het interview van den Berlijnschen correspondent van Reuter met dr. Goebels waarin de minister verklaard heeft, dat het joodsche vermogen in Duitschland 8 milliard mark bedraagt, hebben wij al dus de Tel. uit goed geinformeerde Duitsche bankierskringen, die voort durend met het z.g. „ariseeren" van Joodsche zaken te maken heben, ver nomen, dat aldaar het huidige Joodsche vermogen in Duitschland op 2, hoog stens 2x/i milliard rijksmark geschat wordt. Het bedrag van 7 a 8 milliard rijks mark, dat Zaterdag van andere zijde een raming van het Joodsche vermo gen van vóór 1933, in Duitschland, voormalig Oostenrijk en de Sudeten- Duitsche gebieden. werd opgegeven, achtte men te zijn Even rigoureus als dit werd aange kondigd bij de uitvaardiging van de wetten thans in allerijl ten uitvoer ge legd. Er is reeds vierhonderd millioen rijksmark van de één milliard rijksmark boete, welke den Joden in Duitschland is opgelegd, in beslag genomen. Mor gen en overmorgen zal door de politie bij deurwaarders-exploit aan die Jo den, die daarvoor in aanmerking ko men, worden meegedeeld, hoeveel zij hebben bij te dragen om het milliard vol te maken. Ten einde een baisse aan de beurs te vermijden, welke door een al te groot aanbod van Joodsche pa pieren zou kunnen ontstaan, is van daag een verordening uitgevaardigd, waarbij den banken verboden is, in Joodsche handen bevindende waarde papieren te koopen. kou, Pijn. hXcn "hierbij SAMENZWEEDERS STAAN IN DUITSCHLAND TERECHT. Volgens den Berlijnschen corres pondent van de „News Chronicle", zal binnenkort een opzienbarend pro ces voor de Volksrechtbank te wach ten zijn tegen den schrijver en politicus Ernst Niekisch en 20 anderen wegens een poging om Hitler ten val te bren gen. Een Reuterbericht uit Berlijn meldt, dat het proces in het begin van het volgende jaar zal voorkomen. Reuter verneemt nog dat Niekisch betrokken was bij z.g. .vrijheidspartij en soort gelijke geheime organisaties. De correspondent te Berlijn van de „Daily Telegraph", die spreekt van een wijdvertakte samenzweering tegen het leven van Hitier en andere natio naal socialistische leiders, meldt nog moeder stierf, Ethel. Dan pas kunnen we beginnen te onderzoeken hoe hel in den koffer van die ongelukkige vrouw verborgen kon zijn. Het beste zal zijn, tante Phamer le vragen, riep de hertogin, zij zal het zich misschien herinneren. Het is me of ze een groot mysterie voor ons ver bergen. Lord Stair schreef dadelijk. Het ant woord van lady Holt was, dat zij zich duidelijk herinnerde dat den laatsten keer dat zij lady Stair had gezien, op den dag van het spoorwegongeluk, deze het miniatuur had gedragen. Hoe kon het dan in het bezit van juffrouw Grey gekomen zijn? Niemand wist het te verklaren. Eindelijk vroeg Ethel: Papa, waar- om zouden we het niet aan juffrouw Grey zelf kunnen vragen? Zij is de eenige die het geheim kan oplossen. Een verstandig idee, zei de her tog. De vraag is, wie zal haar gaan opzoeken? Ik zou, vrees ik, weinig invloed op haar hebben, zei lord Stair, ik heb de vrouw nooit gezien Misschien zou ze zich het gemak kelijkste uitspreken tegenover mij, zei Ethel. Neen, Ethel, viel de hertog in, ik zou voor niets ter wereld willen dat jij een voet zette in een gevangenis. Dat zou me niets kunnen sche len. Ik kan je niet vertellen hoe of waarom, maar ik houd van juffrouw Grey. Heusch, Fulke, ik zou graag wil len gaan. Je zou met haar mee kunnen gaan, stelde lord Stair voor, dat zou misschien het beste zijn. Ik wil dat dit geheim wordt opgelost. Misschien is de oplossing tenslot te heel gewoon, zei Ethel. Moeder heeft het medaillon wellicht verloren en iemand heeft het opgeraapt en ver kocht. Maar waarom zou ze dan zeggen dat ze schuldig is? vroeg lord Stair. Ja, maar ze heeft nooit gezegd waaraan ze schuldig was. Maar als zij het medaillon niet gestolen heeft, waarom zou ze zich dan schuldig hebben verklaard? hield de hertog aan, en waarom was ze zoo ontroerd en opgewonden toen het voor den dag kwam? Weet je nog hoe doodsbleek ze was, hoe ze bij je neerknielde en riep dat ze schuldig was? Daar moet een of ander vreeselijk geheim achter zit ten. En nog iets anders, zei lord Stair. Laten we veronderstellen dat hel medaillon bij toeval in haar bezit is gekomen, waarom zou ze het dan zoo angstvallig verbergen? Waarom heeft ze het goud en de diamanten niet ver kocht en 't portret vernietigd? Waar om heeft ze 't gehouden? Het is zeker 't vreemdste geval dat ik ooit gehoord heb! Zullen wij hij haar worden toege laten? vroeg lord Stair. We zullen ons tot de autoritei ten moeten wenden. Dit is een geheim dat opgelost moet worden. Hoe kwam ze in het bezit van het medaillon en waarom bewaarde ze het op zulk een geheimzinnige plaats? Papa, vroeg Ethel opeens, ik heb wel eens hooren spreken over moeders kamenier, hoe heette die? Phoebe Askern, antwoordde lord Stair. Hoe zag die er uit? Ik herinner ine haar nauwelijks, Ethel, ik zag haar zoo weinig, ant woordde lord Stair. Het eenige wat ik me van haar herinner, is dat ze groot was en blond. Je moeder hield heel veel van haar. Tante Phamer dacht, dat ze na moeders dood er met enkele van haar juweelen van door was ge gaan, omdat na het ongeluk niemand haar meer gezien heeft. De meeste menschen waren liet met je tante eens, maar ik heb ine er nooit zoo in ver diept; ik voelde me toen te ongelukkig om aan iets anders te denken dan aan den dood van je moeder. Waarom vraag je dit? Ethel keek haar vader met gespan nen aandacht aan. Dus u heeft nooit meer een woord over die Phoebe Askern ge hoord, sedert moeder dood is, papa? Geen woord. Maar waarom kijk je zoo vreemd, Ethel? Er kwam een gedachte bij 111e op die alles zou verklaren. Zou het niet mogelijk kunnen zijn, dat deze juf frouw Grey in werkelijkheid moeders vroegere kamenier, Phoebe Askern is? Lord Stair en de hertog uitten bei de een kreet van verrassing. Het is dom van ons dat we hier nooit aan gedacht hebben, zei de her tog. Als Phoebe Askern na den dood van lady Stair is weggeloopen met en kele van haar juweelen, dan is het natuurlijk omdat ze bang was ont dekt en gestraft te zullen worden. Je hebt waarschijnlijk het raadsel opge lost, Ethel. Maar de hertogin keek nog ernstig en was diep in gedachten verzonken. Toch kan ik 111e moeilijk voor stellen dat juffrouw Grey een kame nier is geweest. Ze had zoo iets fijns, zoo iets buitengewoon beschaafds. Ik weet niet goed hoe ik het moet uit drukken, maar ik ben er zeker van dat ze een dame was, zoowel door ge boorte en opvoeding als door haar ka rakter. Doch hoe langer ze dachten over deze oplossing, des te natuurlijker scheen ze, totdat Ethel een nieuwe moeilijkheid te berde bracht. Het is vreemd, zei ze. Phoebe Askern zou toch eerder Clavering ver meden hebben dan dat zij er zich ging vestigen? Maar aan den anderen kant zij was er zeker van dat niemand haar herkennen zou. Phoebe hield misschien van 111e toen ik nog klein was en moeder 111e „Zonnestraaltje" noemde. Misschien heeft ze voor 111e gezorgd en is dat de reden waarom ze zich tot mij aangetrokken voelde. Maar het was toch niet mogelijk de zaak zoo op te lossen. Het eenige dat er op zat was, dat de hertogin of ie mand anders naar de gevangenis ging 0111 juffrouw Grey uitleg te vragen. De officier van justitie gaf de hertogin verlof de gevangenis te bezoeken. Als onze gissing juist is, zullen we meer hooren over den dood van mijn lieve moeder, zei Ethel. De kame nier kan ons misschien meer bijzon derheden vertellen dan iemand an ders. (Wordt vervolgd). Wultjjksffcf en Ltnfslritlsfke Itirail, altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachc:s,genaamd,,Mijnliardtjes"2st. JOct. Doos50ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1