B innenlandsch Nieuws De Autobusdienst in 't gelijk. Het bezoek van koning Leopold. Na het adres der negen mannen. Een waartchuwing van veertien anderen' Vaststelling gemeentebegrooting. Goedkeuring gemeenterekening. Verbetering Raadhuis. dat 50 anderen, die een minder belang rijke rol in de samenzwering gespeeld hebben, reeds zijn veroordeeld door lagere rechtbanken. Ruim 200 getuigen zijn gehoord door de leden van de Volksrechtbank, die door geheel Duitschland gereisd zijn bij hun pogingen de samenzwering tot klaarheid te brengen en bezoeken te brengen aan plaatsen, waar wapens en ontplofbare stoffen ontdekt zijn. On der de beschuldigden bevinden zich personen, die vroeger lid waren van rechtsche zoowel als van linksche par tijen. Verwacht wordt, dat de meesten hunner ter dood zullen worden veroor deeld. DE NIEUWE PRESIDENT VAN TSJECHO-SLOWAKIJE EN Z N POLITIEK. Tsjecho-Slowakije, tot vóór twee maanden het bolwerk der democratie in Midden-Europa, is thans door Ber lijn volledig gelijkgeschakeld. In een dezer dagen gehouden ministerraad is besloten om zich geheel en al op Ber- lijn-Rome te oriënteeren, alle partijen te ontbinden en een éénheidspartij te organiseeren, waarin Nazi-ideeën zul len overheerschen; het anti-semitisme is een der meest kenmerkende punten van regeeringszorg! Met algemeene stemmen is in den ministerraad besloten om den minister van buitenlandsche zaken Dr. Chval- kowsky tot eenig candidaat voor het presidentschap der republiek te pro- clameeren. Dr. Shvalkowsky is een waardig leerling van Mussolini, vóór de spannende Septemberdagen was hij Tsjechisch gezant te Rome, vanwaar- uit hij geregeld gepoogd heeft om Praag te animeeren voor een toenade ring tot Berlijn en Rome. IN DANZIG EVENEENS! Op het gebied van Danzig hebben zich eveneens anti-semietische uitspat tingen voorgedaan. Jongelieden, die behooren tot natio- naalsocialistische formaties, hebben de synagoges te Langfuhr en Zoppot, een badplaats aan de kust, in brand gesto ken. Des morgens stonden nog slechts de verschroeide muren overeind. In alle steden van Danzig werden de meeste winkels van joden verwoest en de ruiten vernield. ZWITSERSCHE NAZI-ACTIE. In Zwitserland vormen de Duitsch- sprekenden de grootste bevolkings groep. Het nat.-socialisme vindt er niet veel aanhang, maar de nat.-socialisti sche propaganda is er intensief en wordt een nationaal gevaar. De president verklaarde niets te wil len zeggen over het nationaal-socialis- me in Duitschland. Ieder volk is vrij in zijn eigen regiem te kiezen. Hij is even wel van meening, dat het nationaal- socialisme in Zwitserland ongewenscht is en hij merkt met voldoening op, dat het algemeen door het volk en autori teiten wordt verworpen. DE DECRETEN IN FRANKRIJK. Publieke waardeering. De regeering-Daladier heeft thans het samenstel van meer dan 30 decre ten openbaar gemaakt, welke de regee ring ten behoeve van een saneering van de staatshuishouding noodig achtte. Het zijn scherpe en krachtige maatregelen, welke nieuwe zware las ten op het volk leggen, maar de mi nister van financiën schijnt in zijn radio-rede de Franschen te hebben kunnen overtuigen van de bittere noodzaak der maatregelen. Ook de verkorte werkweek komt in 't gedrang en Frankrijk gaat zich door een en ander op den normalen weg en van 't volksfront afwenden. FELLE STRIJD AAN HET EBROFRONT. De nationalistische troepen aan het Ebrofront hebben in den loop van Zondagmiddag het dorp Asco bereikt en de laatste drie K.M. van den straat weg CamposinesAsco bezet. Het stadje Fatarella is thans omsingeld; de troepen hebben nu een begin gemaakt met de bezetting van de Sierra Asco. De weg van Fatarella naar Flix ligt onder het geschutvuur van Franco's ar tillerie. De strijd bij Fatarella is zeer fel ge weest. De republikeinen hebben vele dooden en een groote hoeveelheid munitie en oorlogsmaterieel achterge laten. Er werden 204 republikeinen ge vangengenomen. De nationalistische luchtmacht heeft, naar Havas verneemt. Barcelona ge bombardeerd. Bij dezen luchtaanval zijn 14 inwo ners gedood en 21 ernstig gewond. Een Britsch schip, de „Lakehall", werd vrij ernstig beschadigd, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. JAPANNERS IN KANTON IN GEVAAR. De toestand voor de Japanners in Kanton wordt gevaarlijk, daar het Chineesche leger, dat oprukt naar de stad, nog slechts op 8 K.M. van Fa Sien verwijderd is. Volgens Chineesche berichten heb ben de Chineesche troepen verschil lende posities van de Japanners aan de Parel-rivier en aan de Bias-baai her overd. Met het oog hierop hebben de Ja- De wilde autobussen hebben een overwinning behaald, die van zoo veel beteekenis is dat nu reeds weer drie autobusdiensten, die verboden waren, kunnen rijden en dat ver moedelijk in snel tempo weer vele op den weg zullen verschijnen. De exploitanten hebben niets meer of minder dan een overwinning op den Staat behaald. De president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. Rueb, heeft vonnis geveld in het kort geding tusschen Sommeling en den Staat. De president komt in zijn vonnis tot de conclusie, dat de Staal zonder wettelijken grondslag de rechten van eischeres (Sommeling) heelt aange tast en gelast gedaagde (den Staat) zich te onthouden van het ingrijpen in het bedrijf van eischeres. Naar het Handelsblad verneemt is het programma voor het bezoek van Koning Leopold III van België op 21. 22 en 23 dezer aan Amsterdam als vólgt vastgesteld. Maandag: Aankomst van koning Leopold III om 3 uur n m. aan het Centraal Station. Tevoren komen de Koningin en vermoedelijk ook Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto op het Paleis te Amsterdam aan, waarna H. M. uitrijdt naar bet Centraal Station om den Koning van België te verwelkomen. Te 7.30 Gala-diner ten Paleize. Te 10 uur n.m.Taptoe op den Dam. Dinsdag Des voormiddags, rijtoer door de stad en ontvangst door het gemeentebestuur ten stadhuize. Vervolgens vertrek naar Soestdijk panners behalve de versterkingen, die van Formosa naar Kanton onderweg zijn, ook het garnizoen uit Amoy, als mede een aantal oorlogsschepen naar Kanton gezonden, om tegen een even tueel offencief der Chineezen tegen Kanton uitgerust te zijn. en om 3 unr van Soestdijk naai Amersfoort (plechtigheid bij hel Belgisch monument). Na terugkeer te Amsterdam: be zoek aan het Rijksmuseum. Des avonds te 9.30 Galaconcert in het Concertgebouw. Daarna rijtoer langs de illuminatie. Woensdag: Des voormiddags be zoek aan de Fokkerfabrieken in Noord, daarna vertrek naar 's-Gra- venhage. De heeren Prof, Th. Limperg Jr., Prof Ir. D. Dresden, Prof. Mr. H, Frijda, Prof. J. Goudriaan, Prof. H. A. Kaag, Ir. G A. Kessler.Mr. H. F. van Leeuwen, Prof. Mr. P. Lieftink, Ir. A. Plate, Mr. Dr. L. Regout, P. E. Tegelberg, Prof. Mr. de Vries E. D. van Walree en Ir. J. van der Waerden hebben een open brief naar aanleiding van het adres der «negen mannen« over den toestand onzer openbare financiën. Zij zijn van oordeel, dat de in hel laatstgenoemde adres aangeprezen doortastende maatregelen niet ge schikt zijn om het in het adres gestelde doel, de verbetering van de voorwaarden voor een weder-op leving, te bereiken, en dat die maatregelen integendeel ertoe zullen leiden, dat hetgeen wij aan bedrijvig heid hebben behouden, nog verder zal inschrompelen. Het is vooral deze overtuiging, welke bovengenoemde heeren ertoe heeft gebracht, tegen het in het adres der negen mannen op de regeering gedane beroep in het openbaar te waarschuwen. bekiiken, die men berijdt „van Oost naar Zuid". In de Heistraat ligt naar spreker's meening de weg veel te hoog in verge lijking met den berin, daardoor gaat al les kapot. Spreker wil in overweging "even om daar enkele centen voor te voteeren, zoodat er verbetering in dier. toestand kan komen. Spreker zegt dat men nu een gemeente-opzichter heeft en hij zou er daarom eens op willen wijzen dat deze inpiaats van enkel naar tic we gen, ook eens daarnaast kijkt of daai gaat rijden en dat hij dan eens moei pro- beeren er tegen op te komen. Dat gaat nu eenmaal niet. Een paar honderd gul den voor verbetering van dien toestand is naar spreker's meening toch niet te veel en dan zou hij zelfs die 4000 gulden, die hij voor werk van de gemeente ont vangen heeft, willen teruggeven (hilari teit). Spreker wil B. en W. in overweging geven om deze zaak in overleg met den gemeente-opzichter eens nader te bezien. De voorzitter zegt, ten aanzien van het betoog van den heer Verheijden, dat dit wel langs de zaak heengaat, maar dat hij toch wel eens wilde vragen of de zin snede van die „grijpvogels die diep grij pen" op deze gemeente van toepassing is. De heer VerheijdenNee. De voorzitter vervolgt dan met te zeg- gen dat de heer Verheijden ook opge merkt heeft dat de beleggers nu al zullen moeten oppassen, maar spreker wil dan toch wel vertellen dat er nog geld ge noeg voor beleggers beschikbaar is. De opmerking van den heer Vos be antwoordende zegt spreker dat die post geraamd is op 45000.—, hetgeen zooals thans staat te voorzien, wel voldoende zijn zal. Of er uitbreiding aan de werk verschaffing zal gegeven worden, is spr niet bekend, maar gezien het feit dat het aantal werkloozen belangrijk lager is dan op hel eind van 1937, gelooft spreker wel, dat het thans geraamde bedrag ge handhaafd kan blijven. De heer Jac. Vos vraagt of ruimere plaatsing in werkverschaffing geen ver hooging van den uitgetrokken post zou noodzakelijk maken. De voorzitter meent van niet. Zich tot den heer Michael wendend zegt spreker, dat deze gesproken heeft over de havens, waarvoor 200.is uitgetrokken. Dit is hetzelfde als vorige jaren, maar met de samenstelling van de begrooting wordt er steeds rekening gehouden met het feit dat een bepaalde post overschreden moet worden. Zou nu in den loop van het jaar blijken dat er aan verbetering der havens dringend behoefte bestaat, dan is dit nog mogelijk door middel van een begroo- tings-wijziging, meer gelden uit te trek ken. Wat betreft de opmerking over de wegen moet spreker zeggen dat deze ge deeltelijk juist is. De heer Michael heeft geprobeerd daarbij den opzichter te be trekken, maar naar spreker's meening kan deze daar niets aan doen, daar de schuld niet in hoofdzaak te zoeken is bij den wegwerker. Spreker heeft zelf meer dan eens langs de wegen gereden en dan den betrokken wegwerker op een of an dere fout opmerkzaam gemaakt. Deze werd dan hersteld, maar wanneer de wegwerker zelf de fouten moet zoeken, ziet hij ze blijkbaar niet of wil ze niet zien. Spreker heeft hem toen gezegd, dat wanneer dat zoo doorging er andere maatregelen zouden worden genomen en hij heeft hem ook reeds gedreigd met ont slag, maar het schijnt geen van alle te helpen. Spreker vraagt zich af wat er nu eenvoudiger is dan de wegen langs gaan en hier en daar, waar gaten of kuilen zijn, die aan te vullen. Materiaal is er in voldoende mate aanwezig. Het ligt dus niet aan den gemeente-opzichter of aan B. en W. integendeel. Als dezen zien dat er ergens een fout is, wordt de wegwer ker daar op attent gemaakt. Als deze evenwel zooveel initiatief niet heeft, dat hij zelf de fouten ziet, begrijpt spreker niet wat hij als gemeente-wegwerker doet. De heer Michael is het met den voor zitter eens dat het gemakkelijk is, de kuilen en gaten aan te vullen, maar dat gaat zoo maar niet, wanneer het materi aal telkens van verren afstand gehaald moet worden. B. en W. hebben gelijk dat zij den gemeente-wegwerker verwijten maken wanneer het materiaal bij de hand was, maar zooals de toestand nu is, heb ben zij daartoe niet het recht. Wegwer kers worden over het algemeen uitge maakt voor luie mensehen, maar dat is lang niet zoo (hilariteit). Spreker heeft ook geen gemeentepost uitgetrokken ge zien voor verlichting. I)e voorzitter vraagt of hiermee de straatverlichting bedoeld wordt. De heer Michael zegt dat hij niet het oog had op de straatverlichting, maar op de verdonkeremaning daarvan (gelach). Spreker zegt dat de gemeente in de toe komst wel gedwongen zal worden om aan luchtverduisteringsproeven mee te werken en wanneer het eenmaal zoo ver gekomen is, is daarvoor geen geld be schikbaar; het is dus naar spreker's meening noodzakelijk dat daarvoor ook een bedrag wordt uitgetrokken. Terugkomend op de kwestie der we genverbetering zegt spreker, dat er zoo'n groot bedrag beschikbaar wordt gesteld voor den Eikcndijk en niets voor ver betering van den „Mestput". Daar is al zoo veel over gesproken en spreker zou gaarne zien dat daar spoedig werk van gemaakt zou worden, evenals van de straatverlichting De heer Jac. Vos. Wanneer wij den heer Michael zoo allemaal hooren rede neeren meen ik dat wij niets meer be hoeven te zeggen, daar alles toch wel in orde zal komen. De heer Michael zegt dat het materi aal voor verbetering van den Mestput gratis wordt beschikbaar gesteld, even als het land dat voor een behoorlijken weg noodig is. De eigenaren willen dit gezamenlijk betalen. Spreker hoopt dat B. en W. daar eens een kijkje zullen gaan nemen. De heer Verheijden zegt dat zijn ge- uitte opmerking over de fondsbelasting niet op deze gemeente slaat. Toen de fondsbelasting werd ingevoerd heeft spr. gezegd dat dit werkelijk een sociale wet is, als er maar geen misbruik van zou worden gemaakt, want dan zouden de belasting-betalers er de dupe van worden. Spreker zegt verder dat het voor parti culieren niet zoo eenvoudig meer is om geld te beleggen, daar de groote inschrij vers de levensverzekerings-maatschap- pijen en het Rijk zijn. Zoo vinds spreker het diep treurig dat het Pensioenfonds alleen nog maar geld beleggen kan bij industrieele ondernemingen. De voorzitter zegt dat voor luchtver- duistering een bedrag van 100.is uitgetrokken. Twee honderd gulden zou misschien nog wel beter geweest zijn, maar daar tegenover moet dan weer een post van 100 komen te staan aan in komsten en die is zoo makkelijk niet te vinden. Reeds is door de gemeente ook een sirene aangeschaft, maar deze bleek niet goed te voldoen. De heer Michael wil er een voorstel van maken dat deze sirene wordt terug gegeven. De voorzitter zegt dat dit al gebeurd is. De heer Michael zou daarvoor in de plaats enkele, wegens te veel lawaai, afgekeurde autohoorns nemen, men was dan ook veel goedkooper uit. De voorzitter zegt dat hij bij den Mest put reeds een kijkje genomen heeft en dat hij gezien heeft dat de weg daar smal toeloopt doordat men er iederen keer een stukje voor bouwland afnam. Die weg moet daar recht doorloopen, en overal even breed zijn als hij vooraan is. Wan neer de betrokken landbouwer dit land afstaat, kan de weg in orde gemaakt worden. De heer Michael zegt dat dit alles voor elkaar komt daar de eigenaren bereid zijn in ieder opzicht mee te werken. Het behoeft de gemeente dus niet veel geld te kosten. De voorzitter kan alleen zeggen dat hij deze kwestie nader zal bezien, wanneer de eigenaren zelf met een afgerond voor stel komen. De heer Michael is van meening dat zij dit ongetwijfeld zullen doen, alleen zullen zij dan geen gemeentebelasting meer willen betalen. De heer Kraak vindt het houden van verduisterings-oefeningen onzinnig. De gemeente had een sirene aangeschaft, die maar hier en daar te hooren was en dus niet aan de eischen voldeed, bovendien waren bij de laatste proef de menschen onvoldoende ingelicht. Spreker gelooft dat wanneer in werkelijkheid luchtge- vaar zou ontstaan, alle menschen hun verlichting toch wel zouden dooven. De voorzitter heeft kunnen constatec- ren bij de laatste proef dat allen goed hebben meegewerkt. De eenige aanmer kingen waren b.v. hier en daar een dak raam, de achterzijde van een schuur e.d. Dingen die de menschen gemakkelijk vergeten, maar waarvoor juist de proe ven zijn, om hen te leeren ook aan deze onderdeelcn te denken. Men moet wel bedenken dat een enkel lichtje voldoende kan zijn* voor een vlieger, om zich te oriënteeren. De heer Jac. Vos vond het houden van proeven op Zaterdag niet zeer geschikt. Spreker had dit liever op een anderen dag zien gebeuren. De voorzitter zegt dat de Zaterdag juist een goede dag was. De vorige groote luchtverduisteringsproef die in Noord- Brabant gehouden werd, had ook op Za terdag plaats. Spreker vraagt of het voor stel van den heer Michael om den post voor luchtbescherming met 100 te ver- hoogen, ondersteund wordt. Dit is niet het geval. De gemeentebegrooting werd hierna z.h.st. ongewijzigd vastgesfeld. De voorzitter stelt hierna, namens B. en W. voor de vergoeding voor het O. L Onderwijs per leerling vast te stellen op 8.03. De heer Michael vraagt waarom dit juist 8.03 moet zijn. Spreker heeft met pleizier het verslag gelezen van het 25- jarig bestaan der school in Sprang, waar. bij het hoofd der school heeft gezegd, dat hij het zoo schitterend vond dat het be stuur onder het toegestane bedrag kon blijven. Spreker vindt het maar raar dat, terwijl de vergoeding reeds door Ged. Staten was goedgekeurd, deze later van 6.25 op 6.75 werd gebracht voor de school in de Heistraat, terwijl het nu in eens 8.03 worden moet. Naar spreker's meening is 6.70 wel voldoende, daal de schoolbesturen er met dat bedrag per leerling best komen kunnen. Wat er te veel gegeven, wordt blijft bij de afreke ning toch maar op de kapstok hangen. De voorzitter zegt dat het geraamde bedrag voor openbaar en bijzonder on derwijs hetzelfde moet zijn. De heer Michael zegt dat_wanneer het openbaar onderwijs met 7.kan toe komen, er ook geen cent meer gegeven moet worden. Spreker maakt er een voor stel van om de vergoeding op 6.70 vast te stellen. Dit voorstel wordt niet ondersteund, waarna dat van B. en W. z.h.st. werd aan genomen. Vervolgens kwam aan de orde de voor- loopige vaststelling van de gemeente rekening dienst 1937. Het rapport van de commissie gewaagt niet van bijzondere opmerkingen. Wel wil de commissie aandringen op bezui niging, waar het betreft verlichting en verwarming van het raadhuis, welke post ruim 1200.eischte. De commissie weet wel dat het budget in deze vast be last is, door een afname-contract met de gemeente Loonopzand, maar wanneer dit contract afloopt, zou het beter zijn een andere regeling te treffen. De voorzitter zegt dat de commissie zeer juist heeft aangevoeld, waarin de groote uitgave voor verwarming schuilt. Vooreerst is daar echter weinig aan te doen, daar het contract met Loonopzand eerst in 1948 afloopt. De heer Kraak maakt de opmerking dat het misschien voordeeliger zou zijn wanneer de gemeente kolen zou stoken inpiaats van gas en dan toch het tarief betalen, dat voor de vereischte, niet ge bruikte afname, is vastgesteld. Dit zou n.l. mogerijk zijn wanneer de prijs voor de eigenlijke afname veel hooger was, dan het bedrag dat bij niet afname van het geheele kwantum betaald moet worden. De voorzitter zegt dat dit onderling verschil niet groot is. Voor wat er in werkelijkheid afgenomen wordt, wordt een bedrag betaald van 6 cent per meter en voor het gedeelte dat beneden het vereischte kwantum blijft 5 cent per me ter. Het verschil zal dus nooit groot zijn. De gemeenterekening werd hierna z.h.st. voorloopig goedgekeurd. Eveneens werd z.h.st. goedgekeurd de begrooting van het Armbestuur van Sprang, dienst 1939. De gemeente_ ver strekt in deze een subsidie van 2350. Verbetering Raadhuis. De voorzitter heeft het genoegen te kunnen opmerken, dat datgene wat hij Gemeenteraad Snranê-llapelle. De raad dezer gemeente kwam Vrijdag avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den edelachtb. heer burgemeester Smit. Secretaris de- heer Verhoeven (waarnemend). Afwezig waren de heeren Middelkoop en ersteeg. De notulen van de vergaderingen van 30 September en 19 October 1938 werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een bericht van Ged. Staten dat is goedgekeurd een besluit tot conversie van een geldleening. Ged. Sta ten geven daarbij evenwel in overweging te trachten het boetebeding van 5 jaar terug te brengen tot 3 jaar. De voorzitter zegt dat hij daarvan reeds werk gemaakt heeft, maar de geld gever bleek niet bereid te zijn dit boete beding tot 3 jaar terug te brengen. Spr. geeft daarom in overweging om dien aangaande bij Ged. Staten op goedkeu ring aan te dringen. Wordt goedgekeurd. De verordening op de heffing van op centen op de Straatbelasting wordt we derom overeenkomstig de oude regeling vastgesteld. De verordening op de heffing van op centen op de gemeentefondsbelasling wordt vastgesteld op de gebruikelijke 75 opcenten. Vaststelling gemeentebegroo ting 1939. De voorzitter leest dienaangaande het rapport voor van de Commissie van On derzoek waaruit blijkt dat de Commissie geen aanleiding heeft gevonden tot het doen van opmerkingen of voorstellen, zoodat de Commissie voorstelt, de be grooting vast te stellen, zooals door B. en W. is aangeboden, voor den gewonen dienst op 184.008,11 en voor den ka- pitaaldienst op 47.724.75. De heer Verheijden: Mijnheer de voorzitter. Als commissie lid inzake begrootingen-rekening wensch ik persoonlijk nog even met klem aan te dringen op de allernoodzakelijkste bezuiniging van ons Gemeentehuishou- den. Begrijpelijk is het voor het geheele gemeentebestuur, dat ik aan de zijde sta van de U allen bekende Amsterdamsche heeren, waaronder de President der Ne- derlandsche Bank, benevens de heer Doornink, gepensioneerd schatkistbe waarder, bij wien indertijd alle touwtjes van inkomsten en uitgaven van het Rijk in laatste instantie in handen kwamen. Beiden dus bekend met de groote geva ren, die Nederland financieel boven het hoofd hangen. Maanden geleden schreef de heer van Doornink reeds dat wij op financieel gebied bezig waren Frankrijk na te apen. dat aan den rand van den afgrond staat. Van alle dominé's in de Kamer is Ds. Kersten de eenigste die verstand schijnt te hebben van Economie en Financiën. Eere wien eere toekomt. De rest schijnt verward te zijn door het kort begrip'. De voorzitter interrumpeert hier en zegt dat hij gewoonlijk nogal lankmoedig is, wanneer het een spreker betreft die nog al eens buiten de agenda om te werk gaat. Zoo'n uitstapje kan spreker zoo nu en dan wel eens toe staan. Spreker kan thans evenwel niet begrijpen waar de heer Verheijden heen wil. Naar spreker s meening lijkt het meer op een speech, bij de algemeene debatten van de behan deling der Rijksbegrooting als op een speech die in den gemeenteraad te pas kan komen. Spreker vraagt zich af wat nu een plaats van 3000 zielen te maken heeft met het debat van den heer Ver heijden en vestigt er de aandacht op dat men hier in de raadkamer van Sprang- Capelle zit en niet in de Tweede Kamer. I)e heer Verheijden zegt dal dit eerste slechts een aanloop was en vervolgt dan met; Veel is er in de laatste jaren gedaan aan verzekeringen op alle gebied voor de arbeidersklasse. Laat men toch niet ver- geten dat men met steeds hoogere eischen aan het leven te stellen het funda ment der verzekeringen, wat totaal op Staals-, Provinciaal- en Gemecnte-crediet is aangewezen, wordt ondergraven. Zakt dit fundament ineen, dan zijn alle levens verzekeringen, pensioenfondsen etc. etc. naar de maan. Kerken, scholen en ge meentehuizen stellen allen veel te hooge eischen. Een goed doorgevoerde verso bering wordt geëischt in het algemeen belang. Mij is natuurlijk overbekend dat over ons Staats-, Provinciaal- en Ge- meente-crediet onrust bij beleggers is ont staan. Direct gevaar is er niet, want al lereerst moeten nog diverse stations ge passeerd worden (zie Frankrijk). Te weten opeenvolgende devaluaties van den gulden met dé daarbij behoorende in flaties, dat is duurder worden van alle artikelen. Het potje der Gemeentefonds belasting is fraai, doch de gemeentelijke grijpvogels tasten veel te diep. Hierin wordt door Den Haag reeds een halt toe geroepen. Mooi zoo. Men moge van verschillende zijden den gek steken met bovengenoemde hee ren. voor mij was het geen waarschu wing. Overbekend is, dat ik steeds op het 'aambeeld dezer heeren bleef hame ren, zonder succes. De statistieken be wijzen dat een groote inteering van kapi talen plaats vindt. Ik hoop dat ons ge meentebestuur deze bovengenoemde waarschuwing zal ter harte nemen. De heer Jac. Vos vraagt of de uitge trokken post voor steunverleening en werkverschaffing wel hoog genoeg is, in verband met het feit dat de werkloos heid nog steeds toeneemt en men met een permament werkloozenlcger zal blij ven zitten, en in de toekomst wellicht ruimere plaatsing in de werkverschaf fing zal, althans moet plaats vinden. De heer Michael, die eerst later was binnengekomen, heeft het rapport der Commissie niet gehoord en vraagt of er op- of aanmerkingen waren. De voorzitter zegt dat er niets van dien aard was. De heer Michael zegt dat het hem ver baasd heeft dat er voor de twee havens, die toch van belang zijn voor de indu strie, slechts een paar centen zijn uitge trokken. De schepen die er komen, moe ten toch ook belasting betalen; niet al leen „inkomsten- maar ook uitkomsten belasting", havengeld enz. Spreker kan niet begrijpen dat voor de instandhou ding dezer havens slechts 200.wordt uitgetrokken en een groot bedrag voor den Eikendijk, die toch in feite een doo- de weg is en voor Sprang geen betee kenis heeft. Spreker moet ook de wegen eens nader

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2