Gemengde Berichten. „Ijsvogel' bij Schiphol verongelukt. IDru kwer k NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. UW KRANT BURGERLIJKE STAND. DUSSEN. RAAMSDONK. Vier leden der bemanning omgekomen. NIEUWKUIJK. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen OP ELK GEBIED B I I I I I e De drukkerij voor het betere werk* I I HANK. De jager F. van der Pluijni alhier, had dezer dagen in zijn jachtterrein in den Biesbosch, het geluk in 2 schoten 13 wilde ganzen neer te schieten. Dit is zeker een alle- daagsch buitenkansje. De expediteur G. Koops alhier, stond dezer dagen geheel rechts met zijn vrachtauto op den Rijks weg alhier. Een achter hem aan komende vrachtauto week bij het passeeren zoo slecht uit, dat hij zijn auto raakte die aanzienlijk werd beschadigd en reed door of er niets was gebeurd Brigadier de Ridder van Nieuwendijk, die juist in de buurt was,is den roekeloozen rijder in een andere auto nage reden en heeft hem te Sleeuwijk aangehouden. Procesverbaal is tegen den bestuurder opgemaakt. Nog altijd gebeuren er veel onge lukken door roekeloos en onver antwoordelijk te rijden. RAAMSDONKSVEER. De Chr. Besturenbond, afdeeling Raamsdonksveer, Geertruidenberg, zal 17 November een groote propa- ganda-vergadering houden. Spreker de heer Hordijk, voorzitter Chr. Metaalbewerkersbond. Zijn onder werp»Ons beginsel - ouzekrachtci zal zeer zeker aantrekkingskracht hebben. Ter opluistering verleent de Mandoline-club »Geertruidenberg« medewerking. Zondagvoormiddag circa 9,45 uur had op den Rijksweg, ter hoogte van de Lunetten, nabij den spoorwegoverweg te R'veer een ernstig auto-ongeluk plaats. Een autobus »de Zilvermeeuw« van de firma Schouten uit A'dam, komende van de richting Keizers- veer, slipte in den bocht aldaar ter plaatse, met het gevolg dat de achterkant van de autobus in aan raking kwam met een boom rechts van den weg. Hierdoor raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt, de auto maakte een zwenking en kwam aan de overzijde van den weg terecht, kwam nog in aan raking met het huis van van H. en botste toen tegen een boom, waar de auto tot stilstand kwam. Van H., zijn echtgenoote en dochter, die voor het huis stonden, konden zich nog juist in veiligheid stellen. Een ware paniek ontstond in de bus, waarin 16 passag ers gezeten waren, allen afkomstig uit A'dam, die op weg waren naar Antwerpen. De slag was zoo hevig dat het ergste gevreesd werd. Het bleek dat vrijwel alle passagiers verwon dingen hadden opgeloopen, waarvan acht vrij ernstig gewond waren. De lichtgewonden werden bij v. H. en in het hotel van C. J binnen gedragen, alwaar zij verbonden werden. De meesten waren door glasscherven aan het üoofd en de beenen gewond. De vrij ernstig ge wonden, waaronder de chauffeur die een flink gekneusd been had bekomen, werden naar het St. Theresia-Ziekenhuis te R'veer ver voerd. Na verbonden te zijn konden zij reeds kort na den middag het Ziekenhuis verlaten en met een andere bus van »de Zilvermeeuw«, die reeds kort na het ongeval aan wezig was, de reis naar Antwerpen vervolgen. De autobus werd zeer ernstig beschadigd en moest met een takel wagen van de garagehouder v. Z. worden weggesleept. De marechausse en de gemeente politie waren druk in de weer voor de regeling van het verkeer op dezen drukken verkeersweg. De Officier van Justitie Mr, F Kneepkens uit Breda en een politie deskundige, hebben zich in den loop van den dag persoonlijk op de hoogte gesteld van de situatie Zaterdag j.l. wilde de land bouwer W. L. J., wonende aan de Kerkweg, zich naar den zolder begeven. Bij vergissiüg nam hij de verkeerde deur en wel van den kelder, het gevolg was, dat hij in de kelder viel. Bewusteloos werd hij opgenomen, een dokter die direct aanwezig was, constateerde dat hij zijn ruggegraat en bekken ernstig gekneusd had. Het zal ge- ruimen tijd duren, eer van L.weer zijn gewone werkzaamheden zal kunnen verrichten. Inbraakinde Hema te Amsterdam Inbrekers hebben een goeden slag geslagen, in het gebouw van de Hema in de Kulverstraat te Amster dam, waar zij de brandkast open braken en een bedrag van ruim f 3000 buit maakten. De brandkast, een vrij groot mo del, doch van lichte constructie staat op de eerste verdieping aan de achterzijde van hetgebouw. Naast de groote trap voor het publiek is op die verdieping een klein kan toortje gemaakt met glazenwanden en zonder degelijke afsluiting. In dit kantoorlokaal, dat ongeveer twee bij drie meter groot is, staat in een der hoeken de brandkast. De in brekers moeten met de plaatselijke situatie goed op de hoogte zijn ge weest. Hoogstwaarschijnlijk hebben zij zich Zaterdagavond in laten sluiten in het winkelgebouw of in het magazijn, dat achter den win kel ligt en grenst aan de Voetboog straat. Toen alles rustig was geworden, konden zij hun slag in het kantoor slaan, zij zouden niet spoedig ge stoord worden. Met een cirkelfrais hebben zij rond het slot een cirkel vormig stuk uit de kast gezaagd. De buit lag toen voor het grijpen. Hoeveel er precies gestolen is kon nog niet worden opgegeven maar het bedrag wordt gesch .t op ruim f3000 aan bankpapier en zilvergeld Onbewaakte overweg eischt wederom twee slachtoffers. Naar het Handelsblad meldt is Zaterdagavond een auto, waarinde heer Cremer, directeur der zuivel fabriek te Veen wouden en zijn vrouw waren gezeten, op een onbewaakten overweg onder Veenwouden door een losse locomotief aangereden en meegesleurd. De twee inzittenden werden zwaar gewond. Tijdens het vervoer naar het Diaconessenhuis te Leewarden is mevr. Cremer overleden; haar echtgenoot stierf in het ziekenhuis. Ernstig auto-ongeluk te Teuge' Zondagmiddag omstreeks 12 uur reed op den rijksstraatweg te Teuge, onder de gemeente Twello, een auto met vier inzittenden, allen afkom stig uit Den Haag en op weg naar Enschede, door tot nu toe onbe kende oorzaak tegen een der langs den weg staande boomen. De wagen botste vervolgens tegen een volgen den boom en sloeg daarna over den kop. Van de vier inzittenden kwamen er drie, onder wien de bestuurder, de heer L. A. goed af. Zij liepen slechts lichte verwondingeu op. De echtgenoote van den heer L. A. echter kreeg zware verwondingen aan hel hoofd. Dokter Ter Haar Romeny uit Twello, die zeer spoedig ter plaatse van het ongeval was, heeft mevr. A.met z'n eigen auto naar het zieken huis te Deventer vervoerd, waar zij des middags aan de bekomen ver wondingen is overleden. Het slacht offer is 52 jaar oud. De drie andere inzittenden konden op eigen gelegenheid naar Den Haag terugkeeren. De auto werd zwaar beschadigd. Messentrekkerij te Tilburg. Zondagnacht is te Tilburg een messentrekkerij geweest, waar van vermoedelijk een liefdesge schiedenis de oorzaak is Te twee uur 's nachts vervoegde zich iemand aen het hoofdbureau van politie en deelde mede, dat hij een mansper soon had aangetroffen in de Anna Polownastraat, met een mes in het hoofd en een bebloed gelaat. On middellijk werd de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, en de politie trok naar de aangeduide plaats. inderdaad werd een man aange troffen met een mes in het hoofd; dit bleek te zijn J. de Rover, wonende Oranjestraat te Tilburg. De Geneeskundige dienst nam het slachtoffer mee naar het dienstge bouw, doch de geneesheer durfde het mes niet uit den schedel te trekken, en daarom werd het slachtoffer naar het ziekenhuis ver. voerd. Bij het losmaken der kleeren constateerde men, dat het slacht offer nog een flinken steek nabij de hartstreek was toegebracht door hetzelfde mes. De politie kwam al spoedig te weten dat er een meisje in het spel was. Het slachtoffer dat niet ge trouwd is had vroeger met zekeren Ter B. in het zelfde pension ge woond, totdat een van om genoem de reden een ander kosthuis zocht Ter B. en de R. hebben elkaar gtsteren op het Piusplcin ontmoet en schijnen vast besloten te zijn geweest den knoop door te hakken. De R. is toen door ter B. met een mes bewerkt. De dader heeft bekend. Het slachtoffer is niet doodelijk getroffen. Tegen den morgen is het mes uit den schedel verwijderd. Beide steken waren raak toegebracht doch in beide gevallen één milli meter van edele deelen. De toestand van het slachtoffer is thans redelijk wel. Zaterdagmorgen had onderbuiten- gewone groote belangstelling de uitvaart en begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer W. van Wijk, die Dinsdag j.l. bij een noodlottig ongeval op tragische wijze om 't leven kwam. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Zeereerw. heer pastoor der parochie. De treurige stoet werd voorafge gaan door de harmonie »De Een dracht® met het blazen van een treurmarsch en de tooneelvereeni- ging »Kunst na Arbeid», waarvan de ontslapene een ijverig lid was. Van de harmonie was hij 50 jaar lid geweest en gedurende deze 50 jaren was hem voor dit gezelschap nooit iets te veel. De harmonie zal dan ook in hem, niet alleen een ijverig lid, maar ook een eerste klas muzikant missen. Onder de menschen was Willem alom bemind en populair. Zijn nagedachtenis zal nog lang bij velen in dankbare herinnering voortleven. MOET ZIJN Een ramp heeft de K.L.M. ge troffen, grooter dan destijds die van de »Kwikstaart«. Evenals deze machine is Maandagavond tegen 7 uur de DC 3 »IJsvogel«, gezag voerder J. Duimelaar, in het zicht van de haven neergestort en totaal verwoest. Het toestel kwam met 14 passagiers, van wie 10 voor Londen en vier voor Amsterdam, alsmede een bemanning van 5 leden uit Berlijn. Vier leden der beman ning zijn gedood, n.l. de gezag voerder J. Duimelaar, de tweede bestuurder kapitein Van Gemeren, de marconist C. J. W. Surber en de werktuigkundige W. J. v. Huut. Van de 14 passagiers waren er omstreeks 9 uur reeds 11 in min of meer ernstig gewonden toestand naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. Twee van hen zijn aan hun kwetsuren bezweken. De ste ward D. Eys werd eveneens licht gewond, Het toestel is neergekomen in een drassig weiland, op ongeveer 500 meter afstand van den Rijksweg naar Schiphol. De oorzaak van de ramp is vermoedelijk de plotseling opgekomen mist, waardoor de be stuurder Schiphol niet meer kon vinden. Kort te voren was de radio onklaar geraakt, zoodat 't vliegtuig geen verbinding meer met den peilingsdienst had. Het toestel had te 18 uur 20 op Schiphol moeten aankomen. Ge- ruimen tijd heeft Duimelaar in den plotseling opgekomen mist rondge dwaald boven den Riekerpolder. Om kwart voor 7 was hij gehoord door bewoners van Bella Vista aan het Spijkerlaantje Hij moet hier op zeer geringe hoogte gevlogen heb ben, naar schatting niet hoogerdan 30 meter. In een dichten stofregen streek het toestel over het Jaagpad. Het heeft toen blijkens de sporen, die achter zijn gelaten, den grond geraakt, waardoor de rechtervleugel DpFfllO Vflll hpf Zuiden" afknapte; het toestel kwam toen in „UCLLilU VdU Iiei LjU1UCI1 een g'reppel> verloor den iinker- motor, sprong weer omhoog en raakte nauwelijks 20 meter verder opuieuw den grond, waar de rechter motor in den grond drong en af knapte. De vaart was echter nog geens zins verbroken. Het reeds haltver- woeste toestel schoot nog zeker een afstand van 150 meter voort in dezelfde richting, waar het, na een draai naar links te hebben gemaakt, met ontzagwekkende kracht neer kwam in een vier meter breede sloot. Daar sloeg het toestel eerst met den kop in de sloot, waardoor het op de zwakste plek (dat is direct achter het toilet) finaal middendoor knapte. Het kwam toen gedeeltelijk met de cabine over de sloot, terwijl de bestuurdersruimte en 't voorste stuk ten deele onder water en de modder verdwenen, onder het nog intact gebleven lichaam. Door den schok zijn drie leden van de bemanning uit de bestuur dersruimte geslagen. Zij waren blijk baar terstond dood. Het stoffelijk overschot van kapitein W. van Gemeren werd in de onmiddellijke nabijheid van het toestel gevonden. Twee leden van de bemanning vond men aan den overkant van de sloot onder den vleugel. Ook zij schijnen op slag te zijn gedood. Lang duurde het voordat men het lijk van den gezagvoerder Duimelaar vinden kon. Aanvankelijk werd aangenomen, dat hij tot de reeds geborgen zwaar gewonden behoorde, maar helaas, men verneemt uit de stad, dat hij niet bij de gewonden is. En het vermoeden rijst, dat hij uit het vliegtuig geslingerd en omgekomen is. Maar nog gaat een uur voorbij en dan vindt men de afgebroken cockpit en Duimelaar beklemd tusschen de wrakstukken, ge storven toen hij zijn machine veilig wilde binnenloodsen. Men zaagt zijn lichaam uit en het stoffelijk overschot wordt snel geborgen. Slachtoffers Volgens de laatste mededeelingen zijn zes dooden en elf gewonden naar het Wilhelmina Gasthuis evergebracht. Voor zoover men toen kon nagaan, zijn gedood E. Duimelaar, gezagvoerder, oud 43 jaar. De heer Duimelaar is afkomstig uit Breda, een der pioniers van de Indië- route. Bekend is zijn Kerstpostvlucht naar Indië in December 1928 met den heer Frijns als tweede bestuurder. Hij was sinds 1921 vlieger. Duimelaar maakte 25 Indië-vluchten, waarvan 24 als gezagvoerder. Vooral in de beginjaren heeft hij zeer zware reizen moeten maken en daarbij be wezen een der grootste steunpilaren van het KLM-vliegercorps te zijn. Weinigen der vliegers waren bemind als hij, vooral ook bij de leerling vliegers, welke hij bij tientallen op de Douglas-viegluigen heeft opgeleid. In 1925 ontving Duimelaar het onder- scheidingsteeken voor 12'/a -jarigen dienst bij de K-L.M. W. J. van Hunt, mecanicien, 31 jaar. C. J. W. Surber, marconist, 26 jaar. W. van Gemeren, kapitein-vlieger. Voorts werden gedood de passagiers Marie Schneider-geb. Kochbach uil Berlijn. een Duitsche dame, wier identiteit nog niet is vastgesteld. Gewond werden: Mej. Zimmermans, 31 jaar, uit Berlijn, kneuzingen in rug en wonden in gelaat. Kurt Mulierheim, 30 jaar, uit Berlijn. Alfred Silberslein, 51 jaar, uit Ber lijn, kneuzing van borstkas en wonden in het gelaat. Dr. Winter, gecompliceerde been breuken. Dr. Winter, vermoedelijk een broeder van het bovengenoemde slachtoffer, hersenschudding en hoofdwonde Miss Clovey, afkomstig uit Nieuw Zeeland, ribbenfractuur, toestand zeer stecht. Mr. Klarman, uit Canada, schedel- wonde, bewusteloos. Margeret Silbergstein, uit Berlijn, wonde aan het linkeroog en een schedelbreuk. Leonard Ingram uit Londen, hoofd wonde. James Muller, 43 jaar, uit Londen, hersenschudding en hoofdwonde. Helmiet Heineman, uit Berlijn, schedelbreuk en hersenschudding. W.G.V. Woensdag van 5.30— 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S. Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.30—10 uur leden. Donderdag 8 uur repelitie Ge mengd Koor O. en V. Vrijdag 8.15 uur Luxor Bioscoop «Hollywood zoekt de Urinses. Vrijdag Theater Musis Sacrum »Kom je ook bij de Brandwreer« nu gaat zeggen, ook reeds de aandacht van enkele raadsleden gehad heeft. Naar spreker's meening verkeert het raadhuis in slechten toestand en speciaal het pla fond van de raadzaal behoeft dringende verbetering, terwijl de benedenruimte veel te bekrompen is geworden. B. en W. hadden daarom de volgende wijzigingen gedacht: 1. Het plafond van de raadzaal moet verbeterd worden. Daarvoor is reeds een firma gevonden, die zich daarmede spe ciaal kan belasten, door het afbikken enz. De kosten daarvoor bedragen 500. 2. Dan is er noodig dat er een kleine uitbreidihg komt van het raadhuis. Het is thans zoo, dat wanneer er enkele men- schen slechts aan de loketten komen, deze bijna niet meer geholpen kunnen worden, doordat gewoonlijk alles vol staat met steuntrekkers. Reeds meerma len is gebleken dat het raadhuis te klein is. De ruimte voor de secretarie is veel te beperkt geworden door liet toenemen der steunmaatregelen, zoodat men ge dwongen is geworden uit te zien naar een aparte „steunkamer". Het is daarom de bedoeling achter de secretaris-kamer een gedeelte bij te bouwen, waar een en ander in kan worden ondergebracht. Hel eenige bezwaar daaraan is dat de toegang tot dit bij te bouwen deel alleen door de secretariskamer loopt, maar daar zal nog wel een mouw aan te passen zijn. 3. De raadzaal zal op zich nog enkele wijzigingen ondergaan, door de publieke tribune te brengen aan de Oostzijde, zoo dat er meer een vierkant geheel ver kregen wordt. De totale kosten zullen ongeveer 1825.bedragen. De heer Verheijden zegt dat er reeds eerder veranderingen hebben plaats ge had en dat men nu kan zien hoe de gie righeid en wijsheid elkaar bedriegen. Zooals de zaken nu staan kan spreker zijn steun voor geen cent die aan het raadhuis besteed wordt, geven. Spreker is uit principe tegen iedere verandering. De toestand van het plafond is meer dan treurig. Spreker is in deze een leek, maar menschen die het weten kunnen hebben hem verklaard dat er vele fouten gemaakt zijn in de kap, terwijl de Westelijke muur van boven tot onder gescheurd is.. Spreker gelooft dat het het beste zal zijn om rond het geheele raadhuis maar ijzeren banden te leggen, daar het anders eerdaags zal instorten. De voorzitter. Wanneer ik de heer Ver heijden zoo hoor pralen wil hij maar regelrecht een nieuw raadhuis gaan bouwen. De heer Michael zegt dat het plan niet is, zooals hij verwacht had. Spreker zegt dat het anders kon met een 500.aan kosten minder. De voorzitter zegt dat duidelijk geble ken is dat er niet meer ruimte is. Met 1825 kan er behoorlijk wat gedaan wor den. Wil men vl'rder gaan dan zou men het beter heelemaal kunnen verbeteren of nog beter een nieuw bouwen. De heer Michael weet een uitstekend gebouw te koop voor nog geen 15000. dat aan alle eischen zou voldoen. De voorzitter zegt dat het huidige raad huis nog niet zoo ver vervallen is, ter wijl het gebouw waarop de heer Michael doelt niet in het centrum gelegen is. De heer Verheijden is het met den heer Michael eens. Van het kapitale heeren- huis bij het Station was een raadhuis te maken dat honderden jaren mee zou kunnen. De voorzitter brengt het voorstel van B. en W. in stemming. Dit wordt met 5 tegen 4 stemmen aangenomen. Vóór stemden de heeren J. Vos, Tim mermans, Kerst,v. d. Willigenburg en G. Vos. Tegen de heeren v. d. Hoeven, Kraak, Verheijden en Michael. De voorzitter zegt dat binnen is geko men het rapport van de schatters-com- missie over het perceel „het Vaartje". Uit dat rapport blijkt dat het perceeltje is geschat op 525.Het aanbod was destijds slechts 400.zoodat B. en W. daarop niet hebben kunnen ingaan, het geen aan de gegadigden bericht is. De heer Kerst vraagt of het niet beter is dat de gemeente dit perceeltje wat in orde maakt, zoodat het meer opbrengt dan 3.per jaar, hetgeen spreker zeer weinig vindt. De voiSFzitter heeft dat reeds bespro ken, maar er van afgezien omdat de ge meente niet de bedoeling heeft met dal stukje grond te gaan leuren. De heer Kerst wil dan voorstellen het maar publiek te verkoopen. Daar dit voorstel wordt ondersteund door de hee ren Timmermans en Kraak, wordt het in omvraag gebracht en met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. Vóór stemden de heeren v. d. Hoeven, J. Vos, Timmermans, Kerst, Kraak en G. Vos. Tegen de heeren: Michael, van Wil- ligenberg en Verheijden. Enkele bezwaarschriften betreffende de schoolbelasting worden in besloten vergadering behandeld, zoodat de voor zitter deze openbare zitting sluit. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Wijnand Theodorus, zv. Hendricus Q. Bioeders-Thijsen Adrianus Johannes, zv. Johan H. Sperber-Roelen. Gehuwd Huibert van Dongen, oud 31 jaar en Wilhelmina J. S. Jonker, oud 23 jaar Laurus Timmerman, oud 38 jaar en An- tonetta Spoor, oud 34 jaar. Overleden: Wijnand Th. Broeders, oud 2 dagen Anna M. Weterings, wed. van Hermanns Rijpert, oud 86 jaar Johanna M. van Meer, echlgen. van Carolus Beerens, oud 66 jaar Cornelia P. Buijze, echtgen. van Gerardus de Bot, oud 67 jaar Petro- nella Vriends, oud 80 jaar. Ingekomen: Laurens Snoek en gezin, van Waalwijk Allegonda Vetjcns, van Dussen Jo hannes P. M. Weterings, van Zundert Johannes van Erp, van De Bilt Adria nus Lotens en Peter J. Janssen, van Breda. Vertrokken: Huibcrdina M. C. Kanters naar Rotter dam Picternella C. Meeldijk naar Ter- heijden Theodora G. M. Vetjens naar Waalwijk Hendrik L. Gerritsen naar 's-Gravenhage. WAALWIJK

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3