Plaatselijke Berichten. iw 3? 1 Woensdag 16 November 1938 No 91. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad ias- oor :en. on Aan de winkeliers. H. v. Engelen Maandag en Woensdag in Musis ALGEMEENE NAJAARS VERGADERING „WAALWIJKS BELANG". Maandagavond hield de vereeni- ging „Waalwijks Belang hare alge- meene najaarsvergadering in „Hotel „De Twee Kolommen". Na een kort openings- en wel komstwoord van den voorzitter, den heer Jud. Timmermans Phzn., las de secretaris, de heer J. Tielen de notulen der vorige vergadering, die ongewij zigd, onder dankzegging aan den secretaris werden goedgekeurd. Het jaarverslag van den penning meester, den heer N. van Loon, toonde aan inkomsten een bedrag van ƒ625,88 en aan uitgaven een bedrag van ƒ550.64. zoodat deze rekening sluit met een batig saldo van 75,24. Ter specificeering van inkomsten en uitgaven kon nog worden gezegd, dat aan contributie ontvangen werd een bedrag van ƒ414, Voor verbetering van den weg Roestelberg werd uit de kas een bedrag beschikbaar gesteld van 100,— en uit het wegenfonds van W.B. een bedrag van 155. De N.V. Noord-Braband was zoo wel willend gratis een schuit sintels be schikbaar te stellen, anders waren deze kosten nog hooger geweest. Verdere uitgaven waren in hoofdzaak voorschotten porti, telefoon, expeditie- gids, bezorgloon enz. 30,30; voor schotten muziek 8.35; reclame, ad vertenties, drukwerk e.d. ƒ57,35; bij dragen aan vereenigingen medailles, huldiging e.d. bij feesten 50,con cert Concordia 75,enz. De voorzitter schorst even de ver gadering om de heeren Driessen en Veltman gelegenheid te geven de be scheiden te controleeren. Na heropening, deelt de voorzitter mede, dat boeken en bescheiden keu rig in orde zijn bevonden, zoodat hij voorstelt, den penningmeester onder dankzegging de charge te verleenen. Dit wordt goedgekeurd. Mededeelingen en bespreking. welk verzoek intusschen door den raad is toegestaan. Spreker meent op deze plaats de gemeente wel dank te mogen betuigen voor de welwillende houding die het gemeentebestuur in deze tegenover W.B. heeft aangeno men. )RS i wij N. >EE" n als rken ING ima o» cent, ïtine aan- van De voorzitter deelt mede, dat na herhaaldelijke besprekingen die schip breuk leden, in het voorjaar opnieuw een poging is gedaan, welke toen met succes bekroond is, om tot oprichting te komen van een federatie van ver eenigingen voor vreemdelingenverkeer in Noordbrabant. De nieuwe Federatie heeft reeds verscheidene bijeenkomsten gehad en in het bestuur, dat uit 7 leden bestaat heeft ook de voorzitter van W.B. zit ting, terwijl de secretaris als plaatsver vanger optreedt. Aan de hand van art. 2 van de sta tuten, die inmiddels zijn goedgekeurd, zet spreker het doel der vereeniging uiteen, dat voornamelijk bestaat uit de bevordering van het vreemdelingen verkeer in Noord-Brabant. Reeds zijn enkele vergaderingen gehouden en naar daaruit bleek mag verwacht wor den, dat samenwerking heel wat kan bereiken. Het bestuur van de Federatie heeft een rondschrijven tot de aangesloten vereenigingen gericht over het organi- seeren van een kampeer-paaschtocht in Noordbrabant, uitgaande van de Ned. Touristenbond. Aan dien kam- peertocht zullen een 200 personen deel nemen, waaronder een groot gedeelte Engelschen. In het overzicht dat W.B. daarvan kreeg, werd gevraagd of dit er iets voor voelde, dat die kampeertocht in deze omgeving gehouden zou worden, die zou duren van Vrijdag's voor Paschen tot Paaschmaandag, terwijl er tevens verschillende festiviteiten aan verbonden zouden zijn. W.B. is echter teruggeschrikt voor de groote kosten die aan de organisatie van iets derge lijks verbonden zijn, en die geraamd waren op 300.-. Wel is verzocht, dat, bij dergelijke gelegenheden het zoo in te richten dat verschillende plaatsen bezocht worden. Dezer dagen is op het secretariaat daarop een ant woord ontvangen waarin bericht wordt, dat Waalwijk in principe, in de tocht is betrokken, terwijl tevens het dagelijksch bestuur is uitgenoodigd Woensdagavond in Tilburg een be spreking bij te wonen met het Federa tiebestuur en de kampeerleiding. De heer Veltman zegt, in verband met het vreemdelingenverkeer, dat er twee uitgaven bestaan voor schoolrei zen, waarvan zeer veel gebruik wordt gemaakt, en dat in een ervan ook Waalwijk tot 1937 toe steeds een be spreking gehad heeft. Hij vraagt waar om dit nu niet meer het geval is, daar deze uitgaven zeker hun nut hadden. De secretaris zegt dat'er jaren in is geadverteerd en dat er dan ook een bespreking van Waalwijk in kwam. De laatste jaren is het bestuur evenwel voor de kosten teruggeschrokken. Het is misschien nu weer eens te probee- ren, want spreker is er zeker van dat men er beslist baat van heeft onder vonden. Verder deelt de voorzitter mede, dat tot het gemeentebestuur een verzoek was gericht om een subsidie van 150 De voorzitter deelt voorts mede, dat het hoofdbestuur van het A.N.V.V. in den Haag vitrines beschikbaar stelt voor de aangesloten vereenigingen, waarin reclame gemaakt kan worden voor plaats en industrie. Spreker zegt dat het niet op de eerste plaats de be doeling is. dit te doen door middel van foto's, maar wel door maquette's van bijzondere gebouwen e.d. Daartoe had W.B. zich reeds in verbinding gesteld met de gemeente, maar van het raadhuis bleek geen maquette te bestaan, wel kon er een verkregen worden van de St. Janskerk; men is in elk geval druk doende te overwegen hoe goede reclame voor plaats en in dustrie kan worden gemaakt. Door de vereeniging Ned. Fabri kaat is gevraagd of W. B. het initiatief wil nemen tot het organisee- ren van een vergadering, waarbij een vertegenwoordiger van Ned. Fabri kaat komen zal om het standpunt der vereeniging naar voren te brengen. Dit punt zal in de bestuursvergade ring nog nader besproken worden, maar wel mag verwacht worden, dat binnenkort een dergelijke vergadering zal worden uitgeschreven. Betreffende het St. Nicolaasfeest zegt de voorzitter, dat het bestuur van meening was om geen St. Nicolaas zijn intocht te laten maken, (omdat op dit terrein reeds, zooveel wordt gedaan). Wel zal een beroep worden gedaan op de Waalwijksche burgerij voor de da mes-collecte, die thans weer zal gehou den worden en vorig jaar zoo n groot succes werd. Hij beveelt de collecte gaarne aan. Verder zegt de voorzitter, dat het bestuur een adres gericht heeft, zooals reeds in het plaatselijk blad te lezen was, aan het gemeentebestuur, om te komen tot verfraaiing van den Paral lelweg, door het aanleggen van bloem perken e.d. Uit het antwoord bleek, dat de gemeente dit zelf ook reeds in gedachten had en met de verfraaiing zoo spoedig mogelijk een begin zal worden gemaakt, waardoor deze thans reeds druk bezochte wandelweg onge twijfeld nog meer bezoek trekken zal. In den loop van het jaar werd weer steun verleend aan athletiek- en ten niswedstrijden, op een wijze die strookt met het doel der vereeniging, n.l. be vordering van het vreemdelingenver keer ter plaatse. De Voorzitter meent verder niet ach terwege te mogen laten op deze bijeen komst de succesvolle werkzaamheden te memoreeren van het comité belast met de organisatie van den „Ouden van dagen—dag". Zooals bekend is zegt spreker, is deze eerste poging schit terend geslaagd: alom hoorde men van zeer tevreden menschen, terwijl 't geheel de volle sympathie der Waal wijksche bevolking had. Een film zal binnenkort daarvan worden vertoond, die voor allen den geheelen dag nog eens duidelijk voor den geest zal brengen. Spr. meent dat er voldoende aanleiding bestaat om dergelijke dagen niet los te laten en ook volgend jaar weer een „Ouden van dagen"-feest te vieren. Het actieve co mité, zal er ook dan wel voor zorgen, dat ook die dag weer ten volle slagen zal. Spr. memoreert verder het groote en schitterend geslaagde A.N.V.V.-con- gres dat dit jaar in Oisterwijk gehou den is, en waar ook het bestuur van W. B. op verschillende vergaderingen vertegenwoordigd was. Stond oorspronkelijk in het program dat de congressisten ook een bezoek aan Waalwijk zouden brengen; jammer genoeg kon dit plan, door omstandig heden geen doorgang vinden. Dit was wel een tegenslag, maar men mag de vereeniging Oisterwijk daarvan geen verwijt maken, want deze komt niets dan lof toe voor de schitterende orga nisatie. Verbetering weg Roestelberg. andere plaatsen veelal iets dergelijks ook ziet, waarvan dan ongetwijfeld ze ker wat blijft hangen. De Voorzitter is van meening dat dit thans, nu W. B. zich in een subsidie van de gemeente mag verheugen en de finantieele omstandigheden weer wat beter zijn, zeker de aandacht van het bestuur eens hebben kan. Reeds is er weer iets in dien zin bereikt doordat 't A.N.V.V. korten tijd geleden propa gandaboekjes voor Noordbrabant heeft uitgegeven, waarin ook Waalwijk voorkomt, en waarin het publiek gewe zen wordt op datgene wat hier te vin den is. Deze boekjes worden in een op lage van 100.000 exemplaren gratis ver spreid. Rondvraag. De Voorzitter zegt dat daarmede dit jaar voortgang is gemaakt en dat men nu gekomen is voorbij het slechtste stuk, de dubbele bocht bij „Bergzicht". In samenwerking met het gemeente bestuur van Loon-op-Zand is er echter flink voortgang gemaakt. W. B. levert de puin en de sintels, terwijl Kaatsheu vel dan verder voor de verbetering zorgt. Om dit werk te kunnen voortzetten, vraagt spr. nog eens de aandacht voor het Wegenfonds van W. B„ dat in ver band met bovenstaande verbeteringen een zware aderlating heeft ondergaan. Spr. hoopt dat zij die een periodieke toezegging deden, zich daaraan zullen houden, of zelfs nu en dan nog wel eens een extratje zullen geven. De heer Chr. Klerkx vestigt nog eens de aandacht op de mogelijkheid om meer reclame te maken, door middel van clichés e.d. Spr. zegt dat men van De heer Veltman weet niet of het een aangelegenheid is, die misschien ook W.B. betreft, maar hij wilde eens de aandacht vestigen op het feit dat de Waalw. Zwemver. een prima badmees ter verloren heeft, zooals zij er mis schien nooit meer een krijgen zal. Hij was iemand die in alle opzichten voor zijn taak berekend was en speciaal ook goed met kinderen kon omgaan, het geen van groot belang was. De oorzaak dat hij weggetrokken is. is daarin te'zoeken dat hij alleen des zomers vast werk had en 's winters naar de steun moest en hier en daar wat karweitjes op te knappen kreeg, die zijn prestige, dat hij over de kin deren had, verkleinden. Er zal thans wel weer een nieuwe badmeester komen, maar niet makke lijk meer een als er geweest is. Misschien is het iets voor het be stuur om de aandacht eens over te la ten gaan. De Voorzitter meent zich te herin neren dat W. B. het initiatief heeft ge nomen tot oprichting der W.Z.V., hetgeen de secretaris bevestigt. Mis schien kan dit, naar spr.'s meening een schakel zijn, waardoor W.B. de aan dacht op bedoelde aangelegenheid kan vestigen. De heer Chr. Klerkx vindt dat in een plaats als Waalwijk, een badin richting, waarvan ook 's winters ge bruik kon worden gemaakt, zeer op zijn plaats zou zijn. De secretaris is het er mee eens dat een badinrichting zeker iets is, wat hier thuis hoort, dan zou daar een badmees ter ook 's winters werk kunnen vinden, zoodat ook die kwestie meteen opge lost zou zijn. Misschien is de opmerking van den heer Klerkx, zegt spr., aanleiding om dit punt eens onder de aandacht van het gemeentebestuur te bren gen. Wanneer spreker zich niet ver gist is een dergelijk plan vroeger wel eens in den raad ter sprake gekomen. De heer Meijs zegt dat in Oss de badmeester in gemeentedienst is en des winters als nachtwacht dienst heeft. Misschien was in dezen zin ook hier iets te bereiken. De Voorzitter zegt toe dat het be stuur een en ander nader zal bekijken, waarna hij de vergadering onder dank zegging voor de opkomst, sloot. R K. Hogere Burgerschool A te Waalwijk De benoeming van een leeraar Fransche Taal en Letterkunde aan de R.K.H.B.S. A. te Waalwijk, als plaatsvervanger van den heer Drs. G. v. Imbeek, kan nog deze maana worden tegemoet gezien. Het schoolbestuur heeft Mej. T. van Iersel,leerares Fransch M. O. te Waalwijk, met ingang van heden, benoemd tot tijdelijk leerares, zoo dat de lessen geheel volgens het programmakunnen worden gegeven^ Benoeming Mej. E. van Benkhuijsen, onder wijzeres aan de Christelijke school te v.m. Besoijen is als dusdanig benoemd aan de Burgemeester Mar- nix school te Antwerpen. Middenstands-borgstellingfonds Met belangstelling vernemen wij dat de gemeenteraad van Drunen in de vergadering van gisteravond met 6 tegen 4 stemmen besloot tot aan sluiting bij het Middenstandsborg- stellingfonds voor de Langstraat, zooals onlangs ook de raad van 's Gravemoer deed. Meer en meergaatmen hetbelang van dit instituut inzien. Wij sporen alle winkeliers van Waalwijk aan deel te nemen aan de St. Nicolaas-actieder winkeliers- vereeniging van Waalwijk, waaraan verbonden een mooie wedstrijd. Zij kunnen daardoor (leden en niet leden) tevens gebruik maken van de unieke reclame in den specialen St. Nicolaas Courant, die 19 en 26 November en zoo moge lijk 3 December verschijnt en waar van een circulaire der VVinkeliers- vereeniging de noodige inlichtingen heeft verschaft. Denkt om tijdige inzending uwer advertentie, uiterlijk Donderdag ochtend, daar ze anders niet meer in dit speciale nummer met huis aan huis verspreiding, (wel in de Echo) kunnen worden opgenomen Luchtbescherming. Cursus voor Wijkmeesters Woendag 16 November te 8'/4 uur zal de eerste cursusavond voor wijk meesters met medewerkers plaats vinden in zaal 20 van het Raadhuis. Leiders van dezen cursus zijn de heeren Dr. Ivolster (Eerste hulp aan gewonden en gaszieken bij lucht aanvallen) van Vliet (Organisatie Luchtbeschermingsdienst) en de Hoop (Hulp-brandweerdiensten in de wijken en schuilplaatsinrichting Op aller opkomst op het vastge stelde uur, zoodat precies op tijd zal begonnen kunnen worden, wordt ge rekend 1 Een schitterend geslaagde film met o ptreden van Mid denstands, diploma. Voor de te Tilburg gehouden examens betreffende het Midden standsdiploma slaagde de Heer H. Quirijns te Sprang. Geslaagde genoot zijn opleiding bij den Heer J. J. A. van Drunen, alhier. 40 jaren. De populaire Waalwijker, de heer A. C. van der Heijden en echtgenoote herdachten gisteren hunveertigjarige echtvereeniging. Wij bieden hun gaarne onze gelukwenschen aan. ABONNEERT U OP DIT BLAD. Transportcolonne Roode Kju'is Afd. Waalwijk. Zaterdagmiddag heeft het examen plaats gehad van den cursus voor E. H B. O., leden van de transport colonne van het Roode Kruis. De examinators waren Dr. Lobach uit Udenhout en Dr. Akkermans uil Drunen. Van de 16 geexamineerden slaag den er 12, te weten de heeren M.v. d Krabben, A. J. M. Hamers, G. Gadella. P N, A. Spijkers, G. M v. Loon, B. H Kolsteren, H Kampman G. W. Smolders, P C. van Herpen, C. A. Spitters, J. Spuijbroek, J. Schambergen. Ned. Herv. Kerk Waalwijk. Tweede lezing op Donderdag 17 November 1938 des avonds te 8 uur preeies. Spreker deWeleerw Zeer gel. Dr. L. I). Terlaak Poot, prtd der Ned. Herv. Gem. te 's Graven hage. Onderwerp: »Het mysterie van het kwaad.» Opbrengst Speldjes-verkoop. De gehouden speldjes-verkoop, ten bate der plaatselijke T. B C- commissie, heeft ongeveer f90.— opgebracht. Federatie Ned. Lederfabrianten De Federatie van Vereenigingen van NederlandscheLeder fa brikanten hield Maandag 1.1. in Tilburg een algemeene vergadering onder leiding van lr. van Gijn uit Lochem. De opkomst was zeer goea te noemen. Een commissie wei d samengesteld beslaande uit do voorzitters der diverse groepen, die nader onder'l oog zal zien, de mogelijkheid om te komen tot een collectieven verkoop van lijm Heesch. De bespreking van de collectieve arbeidsovereenkomst kon niet in de federatie-vergadering plaats vinden. De voorzitter stelde daarom voor dit punt na atloop der vergadering tot afwikkeling le doen brengen tusschenden voorzitter van de B K. Vereeniging van Lederfabrikanten en den voorzitter van den Bond van Lederfabrikanten. Intusschen zal een enquete worden ingesteld, waar uit een voorstel zal komen, dat in de eerstkomende vergadering in December as.aan stemming onder worpen zal worden. Tot het voeren van intensieve leder-propaganda werd besloten. Aangenomen werd de reclame in die richting ijverig voort te zetten en op te voeren, waarvoor de zoolleder- fabrikanten een zeker percentage van den omzet beschikbaar zullen stellen, teneinde de aan deze recla me-campagne verbonden kosten te bestrijden. Het advertentiebesluit werd op nieuw verlengd en gehandhaafd, behelzende het uitsluitend adver- teeren in vakbladen. Een aantal vragen omtrent de uitvoering van het besluit in zake levering- en betahngscondities en creaietgegevens werd door den secre taris der federatie mr. v. d. Loo uit Den Haag, naar genoegen beant woord. Ontwikkelingsavond R. K. Werkliedenvereniging. Maandagavond werd in de groote zaal van de R. K. VV.V. de eerste ontwikkelingsavond gehouden van hel winterpi ogram, waai bij als spreker optrad de WelEeiw. Pater L. A. van den lJssel, M. S. F. over het onderwerp: «Het gezag in de Maatschappij.» De Voorzitter van de R.K.W. V., de heer F. Passier, opende de ver gadering met den chi istelijken groet waarna hij allen een welkom toe. riep. Spr. vond het jammer dat bij deze zeer interessante lezing over bel gezag, dal in den huidigen lijd lijd zoo zeer wordt aangevallen, niet meer belangstelling is, maar hij spreekt de hoop uit dat de vol gende maat een volle zaal de inle ressante betoogen zal aanbooren. De WelEerw. Heer v. d. lJssel zeide niet streng systematisch de pilaren en fundamenten van het gezag naar voren te willen brengen maar duidelijk en bevattelijk laten zien Wat er onder gezag verstaan wordt; wat de bron er van is; boe het zich voordoet in het dagelijks leven. Gezag is, zegt spr., het recht in een of ander persoon oi bestuui om de leden van de gemeenschap tot 't doel van die gemeenschap te brengen. De leden van de gemeenschap hebben den plicht zich aan dat gezag te oiuierwerden. Het gezag is een recht en dus mag gezag nooit steunen op de macht van het geld of de brute kracht. Macht geeft geen recht om te ge bieden. Het is waar, vele menschen zuchten onder de macht van het geld en het brute geweld. De dag bladen wijzen uit, bijna dagelijks, hoe in Duitschland het joodsche volk gebukt gaat onder de brute macht van een peisoon. Dit kan evenwel niet blijven voortduren want de bron van alle gezag is God en alles wat van die bron losraakt, moet sterven. Allen moeten medewerken om het rechtvaardig gezag te handhaven, door daaraan mee te werken en de slechte invloeden daarop te weren. Dan eerst kan de maatschappij ge lukkig zijn. Veel bijval betoonde na afloop, den Eerw. spreker voor zijn keuiige uiteenzetting, waarvoor de voorzitter hem tevens namens de geheelever gadering dank bracht, waarna slui ting op de gebruikelijke wijze. „Doodenschaduw". Voor de tweede maat kwam Zon dag »D.V.S. V.« voor het voetlicht met het drama van Keysers »Doo- denschaduw-cc Na de eerste vertolking, die zoo in alle opzichten af was, behoeven wij niet nogmaals in details te treden over de uitvoering van dit werk. De leden van »D V.S.V.« hebben reeds meermalen aangetoond dat zij uitstekend voor hun tank, uit wat voor genre die ook bestaat, berekend zijn Ook Zondag viel daarop dan ook niets aan te merken en uit het applaus van het publiek bleek wel dat dit van eenzelfde gevoelen was. Den regisseur J M. Didden komt een pluim toe voor zijne uit muntende leiding en wij hopen »D. V. S. V.« onder zijn regie weer spoedig aan het werk te zien. Kinderoperette Marjolijntje. Dit spel, dat Donderdag 24 No vember zal worden opgevoerd in de zaal van den R K. Gildenbond, wordt ingeleid door een elfje en een kabouter. Het eerste bedrijf speelt vóór de hofpoort. Dorpskinderen spelen met bloempjes. Dan komt Marjolijn, die tot nu loe altijd met hen mee gedaan heeft, maar zich opeens te voornaam vindt, om nog met ge wone dorpskinderen te spelen. De Fee komt tussehenbeide en berispt het prinsesje. Marjolijn, wil echter niet luisteren, ook niet, als de Konin gin haar nog eens waarschuwt. Nu meent Fee Kleuterbeil haar een lesje le moeten geven. Ze vermomt zich als oude vrouw en komt met allerlei wonderlijke koopwaren aan de hof poort. Marjolijn ontvang een toover- spiegellje ten geschenke, met de vermaning er voorzichtig mee om te gaan, want: breekt eenmaal het glimmende glaasje stuk, dan komen er traantjes en weg is het geluk. Floortje, het bloemenmeisje, biedt haar ruikertjes te koop aan, maar Marjolijntje wordt zóó boos, dat ze naar haar vader wil loopen. Ze struikelt, het spiegeltje valt, breekt cnhet prinsje verandert in Pentulp Met schrik ziet Floortjp het gebeurt n, raapt het vpiegeltje op Eensklaps komt een kikvorsch uit den vijver gekropen en spreekt haar i

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5