NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DUSSEN. GEEfSTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. toe. Al wat ze wenscbt, zal hij voor haar uit het water halen, mits zij het goed gebruikt. Pas is Koning Slibberhip ondergedoken, of de koningin komt haar dochtertje zoeken. Floortje zal haar daarbij helpen. De tulp blijft alleen, ze treurt, om haar ongeluk, elfjes ko men haar troosten. Bij het derde bedrijf wacht Lina met het karige avondmaal op haar dochter Floortje. Deze komt thuis met weinig geld, maar met een gouden koffertje, een geschenk van Slibberhip. Juist komt de koningin in de rouw, over haar verdwenen kind, voorbij. Als ze de bedroefde Moeder hoort, krijgt Floortje gewetenswroegingen ze vertelt alles eerlijk tegen Lina. Ze moet dadelijk naar bed en den volgenden dag probeeren alles goed te maken. Tusschenspel't Is avond. Het zandmannetjekomtde oogjes sluiten; de kleine kindjes gaan ter ruste, geleid door een engel. Ook Floortje gaat naar bed. Pas is ze ingesluimerd, of daar verschijnt Slibberhip, vergezeld door kabouters en elfjes. In haar droom staat Floortje op en geleid door de elfjes gaat zij haar fout herstellen. De tulp klaagt tegen de elfjes over haar droevig tot, maar de Fee troost haar. Nu komt Floortje en vraagt aan Slibberhip het stukje glas, dat uit het spiegeltje in het water viel. Slibberhip wil weten, wat zij met het glas doen zal. En als Floortje vertelt, dat ze wil probeeren het spiegeltje weer heel te krijgen en zoo Marjolijn te helpen, neemt hij het gouden kistje mee terug in het water en duikt het scherfje er uit op. Hoe Floortje zich ook in spant, het spiegeltje komt niet ge maakt. De Fee zal haar helpen drie van haar kaboutertjes, Dik. Dop en Duimpje zetten zich aan hel werk en leggen het spiegeltje neer voor Floortje, die in slaap gevallen is. Nu roepen de elfjes alles wakker. Ook Floortje ontwaakt, vindt het spiegeltje en Marjolijntje terug. Haar moeder en de koningin, vinden haar meisjes weer. Nu is alles weer goed. Slibberhip roept meisjes, elfjes en kabouters om in een groot slotkoor hun vreugde uit te zingen. PATER HENRICUS SPREEKT. Een geslaagd begin der propaganda- actie van de R.K. Kiesvereeniging. Zeer velen hebben gisteravond de ge legenheid aangegrepen om den beken den redenaar Pater Henricus, den on- vermoeiden strijder voor de katholieke beginselen, weer eens te hooien spre ken. IVze 60-jarige Pater Henricus weet met zijn altijd jeugdig idealisme, zijn rake uitbeelding van misstanden, zijn realistischen kijk op de dingen en zijn vurig betoog voor Christelijke opval lingen in onze samenleving, zijn gehoor te bezielen en tot werkelijke beleving van den godsdienst, ieder op zijn ter rein, ook naar buiten aan te sporen. De achterzaal van Hotel Verwiel was tjokvol toen de voorzitter der R.K. Kiesvereeniging, de heer van Well, de bijeenkomst opende. Deze vergadering was bedoeld als begin der werk-actie tegen de a.s. ge- meenteraads- en Statenverkiezing. Er wordt door de propagandaclubs hard gewerkt, doch de garde is nog te klein en deze bijeenkomst is een onderdeel der actie om de propagandaclubs in alle parochies sterker te maken. Spreker herdacht het verscheiden van een stil en hard werker, wijlen den heer J. Kooien, door wiens overlijden de propagandaclub van Baardwijk, een ijverig secretaris en de R.K. Kiesver eeniging een trouw bestuurslid verliest. Er werd een kort gebed voor zijn zie- lerust gestort. Hierna vangt Pater Henricus aan met zijn boeiend beloog en met nader te verklaren wat onder „katholiek zijn" valt te verstaan. Dat is niet alleen naar een bepaalde kerk gaan of een bepaalde catechismus leeren, doch hel geheele leven, ook naar buiten moet van dit katholiek zijn getuigen. Wie o.a. den heelen dag aan zijn hemelsche woning bouwt, zon der te bedenken, dat er ook op aarde nog krotwoningen zijn; wie diefstal laakt, doch zich niet ontziet zich te ver rijken ten koste van arme medemen- schen, hetzij werknemers of koopers; dergelijke katholieken begrijpen hun plicht al heel slecht. Ook in de politiek moeten de katho lieke beginselen worden doorgevoerd. Al voelt men dan ook niet veel voor politiek, men moet beseffen, dat een stevige katholieke politiek noodzake lijk is, want vele zijn de voorbeelden dat het werk van tientallen jaren door katholieke vereenigingen opgebouwd met één slag door een andere politieke macht vernietigd werd. De geschiede nis, niet het minst de jongste gebeur tenissen in Duitschland moeten ons katholieken tot waarschuwing zijn. Vaak kwamen de katholieken pas spontaan in actie toen het reeds te laat was. Sombere schildering gaf spreker van den grooten geloofsafval in onze groote steden, van de vervolging en ondermijning waaraan de kerk in an dere landen bloot staat, van de ont kerstening en rechtsverkrachting. Doch spreker bleef vol vertrouwen dat na jaren, langs vele omwegen de volkeren zich weer door Gods wetten zouden la ten leiden, of zooals hij het zoo kern achtig uitdrukte „God zal den stal van Europa uitvegen met een stalen be zem". De vorming eener nieuwe samenle ving is een kwestie van langen adem, van geleidelijke omzetting der ideëen en niet van revolutie of ander geweld. Met een aansporing tot alle standen om elkaar de hand te rijken en een drachtig te werken aan den opbouw eener echt christelijke samenleving be sloot spreker hel eerste deel zijner rede. Even werd gepauzeerd waarna den aanwezigen gelegenheid werd gegeven tot hel stellen van vragen, waarvan door een drietal personen werd ge bruik gemaakt. Op een vraag wat sprekers stand punt was inzake neutrale pers en neu trale sport, schetste deze de neutrale pers als een ramp voor ons katholieke volk, als een ondervoeding van de ziel. In het kader van dezen avond, die be zwaarlijk het geheele terrein van het katholieke leven kan omvatten, ging spreker hierop niet dieper in. Uitvoeriger was zijn antwoord op de vraag waaraan spreker zijn optimisti- schen kijk op de toekomst voor de katholieke samenleving in de wereld ontleende, waar toch in verschillende landen als Duitschland, Oostenrijk. Rusland, enz. de geheele katholieke actie is lam geslagen. Spreker meende dat al hetgeen de ware katholiek krachtens de 10 gebo den nastreeft een eisch van gezonde humaniteit is waarvoor in ieder men- schenhart een plaats is. Hij is er o.a. van overtuigd dat hel Duitsche volk in zijn geheel die huidige rechtsverkrach ting tegenover de joden en anderen niet goedkeurt en zich op den duur niet alles zal laten welgevallen. Verder zal het bloed der katholieke martelaren in Spanje het zaad zijn waaruit een her- horen katholiek Spanje ontstaat. In Oostenrijk, waar hel katholicisme altijd vrij oppervlakkig was kan de huidige ondervinding een keer ten goede geven als hel Hitler-regiem nog eens uiteenvalt. In, Mexico heefythet katholisipme na de '^vreecje vervolging zeker niet ingeboet, enz. De kerk heelt heel wat zwaarder stormen getrotseerd. Honderden jaren duurden soms die vervolgingen. Spreker herinnerde aan de eerste eveneens na het Christendom, aan het Arianisme, de Turksche over- heersching, de hervorming van Luther, de Fransche revolutie en niet het minst de knechting der katholieken in ons land en speciaal in ons gewest. Telkens verrees de kerk van Christus uit de asch. Daar een Goddelijke belofte achter.' Maar'zoo voegde kjSre- kër er kernachtig aan toe? de boot van St. Fe trits zal nooit vergaan, doch wij kunnen er zelf uittuimelen. Op een vraag of Hitier Duitschland niet voor een revolutie-ramp bespaard heeft, geeft spreker als zijn meening dat het ook Bruning zeker gelukt zou zijn het communisme aan banden te leggen, doch niet met bruut geweld, maar geleidelijk, zooals dat ook in ons land gebeurt. Een regiem dat zijn toevlucht moet nemen tot methoden als in Duitsch land, kan zich z. i. op den duur niet handhaven. Spr. liet in dit verband nog even het licht vallen op de onschat bare weldaden van rechtszekerheid en vrijheid die wij hier nog genieten. Na nog uitvoerig er op gewezen te hebben dat de z.g. „radicale" katho lieke ministers als Ronime, Goseling en Steenberghe ook niet, althans niet zoo spoedig alles kunnen bereiken wat zij zich voorstellen, gezien de conserva tieve, liberale en andere stroomingen in <le regeering, waarmee zij rekening heb ben te houden, richtte spreker nog een laatste opwekking tol de aanwezigen, speciaal de jongeren, lot meer katho lieke actie en doorvoering der katho lieke principes in het maatschappelijk leven. De voorzitter dankte den spreker in hartelijke woorden, waarmee door een daverend applaus werd ingestemd. Hij deelde ten slotte mede, dat in Waalwijk een flinke actie zou worden ingezet, en spoorde iedereen, vooral de jongelui, aan de vergaderingen, waarop zeer actueele kwesties behan deld zullen worden, te bezoeken. De eerste avond zal volgende week Donderdag gehouden worden. „KUNST NA ARBEID". Door de R.K. Vakvereeniging afd. Baardwijk werd j.l. Zondag het St. Willibrordusfeest gevierd. De dag werd ingezet met een alge- meene H. Communie der leden onder de H. Mis van 7 uur die tot hunne inten tie werd opgedragen. Des avonds had in de tjokvolle zaal van het Patronaatsgebouw een uitvoe ring plaats door de tooneelclub Kunst na Arbeid, onderafdeeling der vereeni- ging. Opgevoerd werd „De Aap" of 't Offer van den zwerver", in vier bedrij ven van J. Grosveld. Dit tooneelspel is een aangrijpende schildering van men- schelijke zwakheid, felle haat, zelfop offering en van contrasteerende ka rakters die sterk dramatische conflic ten doen ontstaan, .waarmee het pu bliek in onafgebroken spanning mee leeft. We voorspelden reeds dat we van Kunst na Arbeid, gezien haar vroegere uitnemende prestaties, een buitenge woon mooie tooneelavond mochten verwachten. En inderdaad hebben ook de vertooningen van dit stuk weer be wezen, dat deze club over diverse prima spelers beschikt, dat de regie bij dhr. C. Mol in zeer bekwame handen is en dat de keuze van stukken, de too- neelaankleeding, kortom de geheele op voering werkelijk af is. Alle spelers verdienen hulde voor deze uitstekende vertolking, waarbij vooral den hoofdpersonen L. v. Crom- voirt, H. Kolsteren en L, Leijtens een extra woord van lof toekomt voor de gevoelvolle uitbeelding hunner rollen. Was de eerste avond over-druk be zet. de tweede avond, Maandag, vol deed het bezoek jammer genoeg niet geheel aan de verwachting. De thuis blijvers hebben een prachtige tooneel avond gemist en de velen die thans Kunst na Arbeid weer op de planken hebben gezien zullen hel volgende op treden dezer club weer met groote be langstelling tegemoet zien. PROV. STATEN VERKIEZING. In den kieskring Heusdcn zal bij de a.s. Statenverkiezing „de kop" van de Vrijz.-Democratische lijst als volgt lui den: 1. Mr. Dr. C. M. van Leeuwen, Den Bosch; 2. C. M. Donken, Dronge- ien; 3. Ir. J. W. Sprenger, Breda; 4. G. A. S. de Bas, Sprang-Capelle. Biljarten. De stand van den zesdaagsche van de Eerste Baardwijksche biljartclub gevestigd bij W. Pullens is na den 5en dag als volgt W. PullensJ, Vermeulen 500 Op 1 ronde: G. Puilens—C. Pullens 433 Op 4 ronden Tb. Pollens—K. Leijtens 441 H, Klijn—J. Vermeulen Jr. 430 Op 5 ronden A. VerheijdenTh. Slaats 337 Op 6 ronde L. v. d Geld -M. v. Mierlo 434 Ongeval Gistermiddag kreeg de werkman van B. bij zijn arbeid aan een nieuwbouw in de Eerste Zeine, een zwaar raamkozijn op zijn hand, met het gevolg 'Öat dit li'chaams- deel déeriijk gehavend werd Hij heeft zich onder dokters be- handelirg gesteld. Tragisch ongeluk te Drongelen. Zondag heeft jle Diongelen een tragisch ongeluk plaats gehad. Toen de landbouwersknecht Bonman werkzaam bij den heer v. d. Schans een stier naar de weide wilde brengen, werd hij aangevallen en dooi' de stier tegen een li^k ge drongen, met het noodlottig gpvolg dat zijn borstkas werd ingedrukt. De lieer Bouman is weinige oogen- blikken later aan de gevolgen over leden. Twee paarden' door een trein gegrepen, De dieren, vreeselijk verminkt, bijna 3 kilometer meegesleurd. Maandagavond zijn een tweetal paarden van den heer E. v.d.Mast uit Sprang, door den trein van 11 46 gegrepen en op slag gedood. Vermoedelijk heeft dit treurig gebeuren zich als volgt toegedragen. De heer v. d. Mast had Maandag op de veemarkt te Gorinchem een tweetal paarden gekocht en deze 's avonds tijdelijk in een weide ge laten, gelegen langs de spoorlijn in de nabijheid van het Station Kaats heuvel Capelle. Vermoedelijk zijn de dieren uit de weide gebroken en hebben zich op de spoorlijn begeven in de richting Waalwijk. Op een gegeven moment moeten zij toen gegrepen zijn door de trein die om 11.46 uur in Waalwijk aan komt en op slag zijn gedood. De machinist bemerkte aan vankelijk niets van het ongeval, tot aan de eerste wissel van het station Waalwijk, waar de trein zwaar begon te loopen. Direct werd gestopt en een nader onderzoek wees uit dat een gruwelijk verminkt paard tusschen de wielen van den locomo lief bekneld zat. Verdere nasporingen brachtenaan het licht dat het twee paarden moeten zijn geweest, waar de ver minkte lichaamsdeelen tot op circa 2500 meter vanaf het station Waalwijk werden teruggevonden. De trein had drie kwartier ver traging. De Kon. Marechaussee stelt onder leiding van Opperwachtmees ter Booms een nader onderzoek in. Ondertusschen een leelijke schade post voor den eigenaar, daar de dieren vermoedelijk niet verzekerd waren, Inwoner van Eethen in België veroordeeld. De handelaar A. S. uit Eethen had met zijn auto iu een Belgische grensgemeente met sierplanten ge vent, zonder daarvoor noodige be wijzen of vergunningen te bezitten. De controleur der douanen gelastte hem om mee te gaan naar het grenskantoor, doch S. nam de vlucht met zijn voertuig. Een zwaar proces verbaal werd evenwel ten zijnen laste opgemaakt en hij is thans ver oordeeld tot 4 maanden gevangenis straf en 72000 frank boete, benevens 5000 frank boete subsidiair drie maanden gevangenisstraf. DOODELIJKE AAN RIJDING. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur is een kleine luxe auto tegen een groote vrachtwagen opgereden, waarbij de bestuurder van de luxe wagen om het leven is gekomen. Omstreeks dezen tijd kwam de heer v. d. Wiel uit Werkendam met zijn auto uit de richting Gorinchem gereden. Even voorbij de kruising Straatweg—Nieuwe Steeg, wilde de heer v. d. W. een voor hem rijdende vrachtwagen passeeren, hoewel het uitzicht door de mist belemmerd was. Op het moment dat hij wilde passeeren kwam van de tegenover gestelde zijde een andere wagen en een botsing was niet meer te ver mijden. Met groote kracht kwamen de beide wagens tegen elkaar, De kleine luxe wagen bleek het ergste er aan toe te zijn, terwijl de heer v. d. W., die alleen in de wagen zat, geheel bekneld zat. Door Dr, van Vuuren, die juist passeerde, werd direct hulp verleend. De man was geheel met bloed bedekt en was bewusteloos. Onmiddellijk was de brancard van de papierfabriek Maasmond gearriveerd, waarmede de ongelukkige naar 't Ziekenhuis te Raamsdonksveer werd overge bracht. De vrachtwagen van de firma van Loenen uit Amersfoort, waarin twee personen gezeten waren, werd ook van voren geheel vernield. De beide inzittenden bekwamen geen letsel. Spoedig was zoowel de plaatselijke als de wegenpolitie uit 's-Bosch aanwezig, die een onderzoek instelde gn het verkeer in de .steeds dichter woedende mist op afdoende wijze regelden, >B£ Met een andere vrachtwagen moes. ten de beide vehikels uit elkaar worden gehaald. De luxe wagen bleek geheel vernield, doch ook de zware vrachtwagen had zware averij. Beide wagens zijn later op transport gesteld. Nader vernemen we dat het slacht, offer, de heer v. d.Wiel afkomstig uit Werkendam en eigenaar van e^n machinefabriek aldaar, kort na aan komst in het; ziekenhuis aan de bekomen vgrwqpdinggn is overleden. Tot onderwijzeres aan de R.K. Bijzondere Meisjesschool alhier is benoemd mej. A. M. Bank uit Til burg. De benoeming gaat 1 Jan. a.s. in. Maandagmorgen vloog tenge volge van kortsluiting een auto, welke in de Veeuestraat alhier ge parkeerd stond, in brand. Door spoedig ingrijpen der omwonenden kon de brand worden gebluscht. De wagen moest echter naar monteur Kwaaitaal t r reparatie worden overgebracht. De Langstraatscbe Missiedagen welke in de Dekenaten St Geer- truidenberg en Waalwijk van 18 tot 20 November a.s, zullen worden gehouden zujlen in deze gemeente Vrijdagavond geopend worden met een plechtig openingslof met predi katie door een missionaris terwijl 's avonds om 8 uur burgemeester v. d. Slobbe uit Breda een lezing zal houden over Curacao in het r.k. parochiehuis. Spijskokerij. Maandagmorgen 14 November werd in de St. Jansschool in een der lokalen, daarvoor gratis beschik baar gesteld door de Eerw. Broeders van Liefde, de spijskokerij geopend voor 72 jongens uit de beide pa rochies alhier. De geheele geestelijkheid der beide parochies, Burgemeester Mallens, het bestuur en meerdere leden der St. Vincentiusvereeniging, de Eerw. Broeder Overste der Broeders van Liefde en eenige belangstellenden waren hierbij tegenwoordig. De heer M. v d. Wee, Voorz. der St. Vincentiusvereeniging sprak een openingswoord waarbij hij dank bracht aan de velen, die helpen medewerken om dit liefdewerk in stand te houden. Speciaal wees hij hierbij op den heer H. v. Woensel, die op keurige wijze de leiding van dit liefdewerk heeft. De jongens lieten zich het warme maal wel smaken, 't was een genot hen te zien smullen. Na afloop werden ze getracteerd op een k watta. reep. Van de St. Jansschool ging het naar de Zusterschool, waar een 60 tal meisjes zaten te wachten op de DE LaMiDa. Na veel gehaspel staan wij dan ein delijk vlak bij de Langstraatsche Mis- si-dagen (La-Mi-Da), die van een week zijn ingekort tot een week-end. Wie het programma eens goed bekijkt, zal de bedoeling dezer dagen er uit kunnen lezen. De bedoeling is geenszins dat een of andere parochie der Langstraat in deze dagen sonoor de missie-klok zal laten luiden en de missie-schaal zal laten rinkelen. Ook niet, dat er een vergadering wordt gehouden van de Zelatricen en dat deze uit dank voor de vele bewezen diensten worden getrac teerd, ook niet, dat men, fier op den stand der missie-actie in de parochie, zich zou gaan inbeelden: nu is 't wel; meer voor de missie doe ik niet! Neen, dat is de bedoeling niet! Maar wel; in de twee dekenaten St. Geertruiden- berg en Waalwijk de Missie-idee pro- pageeren om nog diepere overtuiging ten grondslag te leggen aan de reeds bereikte resultaten en vooral om door die diepere overtuiging te komen tol een diepere en breedere missie-actie in de parochies, waar nog meer bereikt kan worden. Dus: een propaganda voor de missie-idee ,een propaganda voor de idee van het Godsrijk, dat zich moet uitbreiden over heel de wereld, een daadwerkelijke belangstelling pro- pageeren voor het offensief van Chris tus Koninkrijk, juist in die dagen, waarin we met smart en eenigszins met vrees iederen dag in ons dagblad lezen over het defensief van datzelfde Koninkrijk in ons twijfelachtig Chris telijk Europa. 't Is toch van zelfsprekend, dat een lid der Katholieke kerk een katholieke d.w.z. universecle belangstelling heeft. Zijn gedachte, zijn plannen, zijn daad werkelijk medeleven verder reiken dtfn den horizon. Zij moeten zijn aarde- omvademend. Dit nu wil men in zoo'n Missieweek end goed laten uitkomen. Wij moeten ons in die dagen sterk inleven in het centrale dogma van ons geloof, waar van St. Petrus, de reus onder de mis sionarissen vol was: De levende een heid van alle verlosten met den Ver losser. Wij moeten ons in deze dagen meer bewust worden dat ons verlost- zijn niet enkel is een gave, die we nauwkeurig moeten bewaren maar ook wel degelijk is een „opgave" (vergeef irie dit Germanisme) die zware ver antwoording voor andere mcnschen in zich sluit. Om de geloovigen te helpen in het ten uitvoer leggen van die opgave, in het volbrengen van die zoo verant woordelijke opdracht, heeft de leiding jéeteeren de drie Pauselijke Missie genootschappen: 1. Het genootschap tot Voortplan ting des geloofs, waarvan iedere vol wassene vanaf zijn twaalfde jaar be hoort lid te zijn. De Paus zelf noemt <Jit wel het voornaamste van alle ge nootschappen, welke op de H. Missie betrekking hebben. 2. Het genootschap der H. Kinds heid waarvan zoo veel mogelijk alle kinderen lid moeten zijn, aldus vroeg tijdig beseffend, welk een groote gave het geloof is, leeren deze meewerken, om ook anderen daaraan deelachtig te maken, aldus Paus Benedictus XV. 3. Het St. Petrus-Liefdewerk, dat behartigt de opleiding van een Inland- sche Geestelijkheid in de Missie. Het is allereerst bestemd voor allen die meer kunnen doen dan gewoon. Wat de verplichtingen betreft dezer drie genootschappen, daarvoor verwijs ik U naar de achterzijde van ons pro gram. Eerst na deze Pauselijke missie actie komen de Missie-werken der particulieren, van welke orde of con gregatie deze ook uitgaat. Onze Neder- landsche Missie-kardinaal Zijne Em. Kard. van Rossum zg. zegt, dat deze particuliere Missie-werken niet ten doode worden gedoemd, maar nergens op de eerste plaats mogen treden en nergens een hinderpaal mogen zijn, dat de algemeene missie-werken in de parochie goed georganiseerd worden. Moge door eendrachtige samenwerking dit Missie-week-end bijdragen tot ver dieping en verbreeding van de Missie gedachte in de beide dekanaten Waal dijk en St. Geertruidenberg. Kapelaan v. d. Velden. komst der heeren, die ook hier het sein tot den maaltijd zouden geven. Hier werden woorden van dank gesproken aan het adres der Eerw. Zusters. Dinsdagmorgen zal dezelfde plech tigheid plaafs hebben in een der schoollokalen van de R.K.Jongens school in den Berkdijk voor de meisjes en jongens aldaar. Succes sievelijk wordt het aantal kinderen nog beduidend opgevoerd. Orgel-inwijding. Maandag 21 November zal in de Parochiekerk van St Joseph alhier, het aldaar geplaatste orgel worden ingewijd. De plechtige inzegening zal door den Hoogeerw. Deken Pastoor A. J. v.d. Brekel geschieden om 7 uur n.m., waarna een plechtig lof zal plaats hebben. Hierna zal de Hoogeerw. Deken een korte toespraak houden. ADVERTEERT IN DIT BLAD •61 >90.' der kerk ons willen helpen dooa-.t© .pixo-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6