Het nieuw gemeentehuis te Waspik officieel in gebruik genomen. RAAMSDONK. SPRANG—CAPELLE. Aanrijding. Jubileum. LOON-OP-ZAND Harmonie Sophia's vereeniging. - Dinsdagavond met de B.B.A. bus van 7.15 uur werd een jongeman, zekere W. v. Dongen uit de Station straat, terwijl hij de straat overstak aan den hoek Hoofdstraat Peper straat aangereden. De jongen is met een lichte hersenschudding en een hoofdwonde opgenomen en op last van Dr. Vercauteren per brancard huiswaarts vervoerd. De politie is met het onderzoek van de schuldvraag bezig. De vereeniging E. H. B O., die onder leiding van Dr. Vercauteren een cursus volgt, trad hierbij voor de eerste maal actief op. Op 26 November hoopt den heer H. v. Woensel alhier zijn zilveren feest te vieren als Vincentiaan. De heer van Woensel mag een van de ijverigste Vincentianen van onze plaatselijke Vi neen ti us vereeniging genoemd worden. Zondagavond hield genoemde harmonie haar eerste muzikale winteruitvoering, die onder leiding stond van den heer J. van den Nieuwenhuizen. In zijn openings woord deelde de voorz. een en ander mede omtrent de viering van het 75-jarig bestaan der harmonie voor welke viering de harmonie Concordia en de liedertafel Echo der Duinen hun medewerking hebben toegezegd. Verder deelde spreker mede, dat de jaarlijksche statiedag zal worden gehonden op 11 Ferbruari, bij welke gelegenheid de heer J. van den Nieuwenhuizen die alsdan 53 jaar lid en dirigent van het corps is zal worden gehul digd. Op den 2en Kerstdag zal de groote winteruitvoering worden ge- geven. RAAMSDONKSVEER. Dc 5e Raamsdonkveersche Winkel week zal worden gehouden van 24 November tot en met 5 December a.s. Aan deze winkelweek is weer een groote verloting verbonden, waarvoor schitterende prijzen zijn beschikbaar gesteld. De trekking hiervan zal plaats hebben op 7 December a. s. Mevr. Sclielftbout van der Meulen, de bekende radio moeder, uit Amstelveen, zal op Woensdag 16 November a.s. in het St. Henri- cu igcbouw, alhier twee lezingen houden, uitgaande van den R. K. Vrouwenbond. Beide lezingen zijn ook voorniet leden toegankelijk, ze zullen worden gehouden om 7 uur n.m. voor de meisjes boven 17 jaar en om 8.30 uur n m. voor de gehuwde mannen en vrouwen. De Kon. Eik. Harmonie »De Eendracht», heelt voor dezen winter een keurig programma vastgesteld, zooals nog nooit te voren. Op Woensdag 23 November a.s. zal Breda's tooneel in de harmonie zaal alhier opvoeren het bekende tooneelstuk „De prijs van het geluk." Op 28 December komt het cabaret- ensemble «Klaveren Vijf» uit Roo sendaal met een keurig programma. In Februari a,s. (de juiste datum is nog niet bekend) wordt een mu ziekuitvoering gegeven, waaraan Prof. Vennillius zijn medewerking zal verleenen, en met zijn 90 K. G. bagage de donateurs der harmonie een avond van magische kunst zal verschaffen. SPRANG. Bij de j.l. Vrijdag gehouden ver kiezing van twee leden voor het Col lege van Notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier, werden de aftredende hee- ren D. van Caem en D. Vos Mzn. her kozen. A.s. Vrijdagavond half 8 hoopt in het Ned. Herv. Kerkgebouw afhier, als spreker voor het Comité voor Winter- lezingen op te treden de Weleerw. heer Ds. van Ginkel, Ned. Herv. pre dikant te Utrecht, met het onderwerp: „Zondagsrust en Zondagsheiliging Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is naar wij vernemen be roepen Ds. Bieshaar van Benthuizen. Morgen hopen de echtelieden B. Ophorst en F. van der Schans alhier den dag te herdenken waarop zij voor 40 jaren door den band des huwelijks werden verbonden. C. N. V.-avond Chr. Besturenbond Sprang-Capelle. Vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capelle werd j.l. Maandag avond in de zaal van den Chr. Volks bond alhier de propaganda-vergadering gehouden voor 't Chr. Nationaal Vak verbond in Nederland. De zaal was goed bezet. De voorzitter, de heer C. Braspen ning, opende de vergadering, verzocht te zingen Ps. 150 1, las vervolgens Prediker 3 1 15 en ging voor in ge bed. In zijn openingswoord heette de voor zitter de aanwezigen namens het be stuur van den C.B.B. hartelijk welkom en sprak er zijn blijdschap over uit dat zoovelen waren opgekomen om te be luisteren het werk van het C.N.V. In 't bijzonder heette spr. welkom de heer van Mastrigt, die de vergadering zou wijzen op „Ons beginsel en onze kracht." Het verblijdt spr. dat de eerw. heeren Ds. Vroegindewey en Ds. v. Lummel bereid waren een openings- en slot woord te spreken, waartoe hij hen een hartelijk welkom toeriep. Ook heette spr. welkom de Gebrs. Ballegooien en Both, die de vergade ring met orgel- en vioolmuziek zullen opluisteren en tenslotte Ds. Dijk van V rijhoeve-Capelle. Het verheugt spr. dat ook de dames vrij goed zijn opgekomen: hij hoopt dat zij zullen hooren dat ook zij een taak hebben op het terrein van het sociale leven. Spr. wijst er dan op dat het C.N.V. telkenjare in de maand November een intensieve propaganda voert. Getui gen moeten wij van de kracht en den zegen van het C.N.V.; getuigen van eigen maatschappij-beschouwing op po sitief Chi. grondslag; getuigen van de gedachten die in onzen kring leven en die gedachten uitdragen. Het mag niet voorkomen dat er nog zoovelen zijn die de Chr. vakbeweging niet kennen. De ongeorganiseerden wijst spr. er op dat de Chr. naastenliefde bij hen zoek is en wekt op tot een: „ga met ons". Er is alleen vernieuwing der maatschap pij mogelijk door de toepassing der Christelijke beginselen; de Chr. vakbe weging heeft daarbij den steun noodig van ieder Christus-belijder. 't Verblijd spr. ook dat de kerk van vandaag een ander en beter geluid laat hooren. ook dezen avond, want geluk kig is in ons land kerk en sociale be weging nog bij elkaar. God verhoede dat dit anders worden, maar zijt gij dan paraat en beleef uw belijdenis, zoo besluit de voorzitter, waarna hij het woord geeft aan den Eerw. heer Ds. Vroegindewey, voor het uitspreken van zijn openingswoord. Toespraak Ds. Vroegindewey. Zijn Eerw. zegt met eenige aarzeling deji uitnoödiginc} aangenomen te heb ben, doch na rijp beraad meende Z. E. niet terug te mogen blijven. Ds. wil daarom wijzen op de hooge roeping als Christen-arbeiders temid den van een verscheurd volksleven, dat door de zonde is aangetast, waar on gerechtigheid op ongerechtigheid ge stapeld wordt en waarvan getuigt moet worden dat er veel is dat voorkomt uit den geest van den afgrond. Wanneer gij wilt zijn een Chr. beweging, dan hebt gij allen den duren plicht Christen te zijn. De voorzitter sprak er over dat alleen ve'Aiieuwkig dèt1 maatschappij mogelijk is wanneer cfb Chr.-beginselen worden toegepast, Z.E. wil nog dieper afdalen: dan alleen is vernieuwing der maatschappij mogelijk, wanneer er vernieuwing des harten is, wanneer ook in uw hart Gods Geest werkt, die ons maakt van dienaren van Satan tot dier naren Gods. Van ons is geen mooie getuigenis te geven, maar wij moeten beginnen bij de waarheid. Daarom wil Z.E. deze gedachte eerst voor de vergadering leggen: Wij hebben noodig Gods Geest, die de harten wederbaart en in ons legt een nieuw leven. Wij nemen wel een zware verant woordelijkheid op ons door ons Chr. te noemen, want dat zullen wij ook overal moeten toonen. Als wij van na ture geneigd zijn God en onze naasten te haten, dan zullen wij ook weten hoe moeilijk het is Christen te zijn. En toch is dit juist uw schoone roeping en ver antwoordelijkheid. Die verantwoorde lijkheid moet zoo voor u staan, dat gij vraagt: Heere hoe moet ik leven? En ga uzelf dan daaraan eens toetsen, ga eens zien hoe gij leeft voor God in fa briek en werkplaats. Dan zullen allen de oogen neerslaan en zeggen: Heere, wat hebben wij gezondigd. Laat het Christelijk voor uw organi satie niet zijn een versiering, maar een eerenaam, die gij u betoont in uw le ven waardig te zijn, De voorzitter dankt Z. E. voor 't ge sprokene, waarna door organist en vio listen het „Largo" van Handel wordt ten gehoore gebracht. De heer C. J. van Mastrigt, hoofd bestuurder van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond, sprak hierna over het onderwerp „Ons beginsel Onze kracht". Rede dhr. v. Mastrigt. Ons werken in het verleden, nu en in de toekomst, kan alleen dan van kracht getuigen, als het wordt geleid door het beginsel. Velen zijn er nog die met het beginsel sollen en niet weten wat een beginsel is, waarom spr. dit met enkele woorden wil verduidelijken. Als wij willen leven en arbeiden naar het Chr. beginsel, dan hebben wij een grondslag gekozen die wij altoos wil len volgen en dat is in dit geval Gods Woord. Wij hebben kunnen constateeren dat onze beweging sinds de oprichting ge groeid is in ledental en in kracht. Wij moeten niet altijd de beweging afmeten naar het getal. Al zijn wij betrekkelijk klein, alleen door eerlijk de waarheid naar voren te brengen, kunnen wij veel meer beteekenen dan een grootere be weging. Wij hebben innerlijke kracht noodig. Spr. wijst op twee fouten, n.l. dat velen de geschiedenis vergeten, en dat men de vakbeweging verkeerd ziet. De jongere generatie aanvaardt wat nu is als vanzelfsprekend, of het altijd zoo geweest is en ziet alleen wat niet goed is. Maar wij kunnen i£ts niet waardee- ren als wij niet weten langs welken weg het is gekomen. Spr. wijst dan op de vele veranderingen en verbeteringen die er voor de arbeiders gekomen zijn. Men ziet de vakbeweging verkeerd, als men meent dat we daarvoor alleen contributie moeten betalen en door te zeggen „dat „ding" in Utrecht doet niets Wij hebben in het leven te kie zen, en denk nu niet als ge u afzijdig houdt dat ge dan niets doet. Wij doen allen wat: of samenwerken tot 's naas ten heil, of wij werken dat tegen. Denk niet dat wij een volmaakte maatschappij kunnen brengen, zegt spr., maar wij hebben te letten op den eisch die God stelt voor ons menschenleven. Onze taak is om de menschen die in verkeerde verhoudingen met elkander leven, probeeren recht te zetten. Er is reeds veel gewerkt, doch aller- wat gedaan is en wordt, heeft weinig kracht als het niet wordt gedragen door het volk. Als er meer staatsbemoeiing komt is dat onze schuld. Met overleg is mogelijk de geest van individualisme uit te bannen en tegen te houden teveel overheidsmacht. Leiding geven in de Chr. vakbewe ging wil ook zeggen daarmede begin nen in het gezin, zegt spr. en hij wijst daarbij tevens op de taak der vrouw. Met Gods kracht, werken in geloof en liefde, omdat God het wil zegt spr. en besluit hiermede. Na een woord van dank door den voorzitter, wordt door organist en vio listen „De Heilige Stad" uitgevoerd. Na het zingen van: „Een vaste Burgt is onze God", verkrijgt Ds. v. Lummel het woord. Slotwoord Ds. van Lummel. Dat was uw geloofsbelijdenis, wat gij daar gezongen hebt: een vaste Burght is onze God, aldus Z.E. Weet gij waarom het bestuur van den C:B.B. zoo bjij is, dat dit gebouw zoo vol is? Hierom, omdat als het goed isjgjij hier kwaamt pm uw geloof te belijden. Misschien klinkt dit vreemd; toch is het zoo. Er zijn nog velen die van de meening getuigenis afleggen dat het geloof hiermede niets te maken heeft, doch dit is een opvatting met de Schrift in lijnrechte strijd. Wij zijn hier gekomen in een sociale vergadering om belijdenis af le leggen van ons geloof in de menschelijke el lende, d;\t is ongehoorzaamheid aan onzen God. God heeft ons gegeven Zijn onfeilbaar Woord en daarin is Aiedi- cijn tfegen het kranke sociale leven, maar velen zijn ongehoorzaam om zich door dat Woord te laten leiden. Dat Woord vertelt ons van de groote el lende dat de mensch van God is afge vallen. Hier willen wij die ellende uit spreken, dat wij moedwillig God heb ben losgelaten en dat daarom die el lende over ons gekomen is en daarom zien wij dat dit onze schuld is. Wanneer wij daarin diep doordrin gen, dan zullen wij ons verootmoedigen voor den Heere en vertrouwen wij ons voor de toekomst aan dat Woord toe. Dan hooren wij daarin een blijde bood schap, in dat Woord, dat niet alleen veel te zeggen heeft voor de ziel, maar ook voor het lichaam. Ook daarvan leggen wij belijdenis af. dat dit Woord ons de verlossing geeft in Jezus Chris tus. Dat Woord zegt ons dat wij ook in Hem verlost kunnen worden van de sociale vloek. Dat moeten wij zien. Een christendom dat geen antwoordt geeft op de sociale vragen, mag geen dag langer aanspraak op dien naam maken, aldus Z.E. Wij moeten met Christus kracht staan in den strijd van het so ciale leven. Dan ziet ge niet op het groote N.V.V. Gij weet het: ons staat een Sterke Held terzij. Wij strijden voor een overwonnen zaak. Dan belij den wij den catechismus na: Dat wij met lichaam en ziel Christus eigendom zijn. Dan wordt Gods kracht in onze zwakheid volbracht. Wij moeten ons meer op christelijk sociale beginsel studie toeleggen. De Chr. sociale be weging werkt niet om de spijze die vergaat, maar om de spijze die blijft tot in het eeuwige leven. Daar bedoelt ze mee de strijd voor het Koninkrijk Gods, de heerlijkmaking van Jezus Christus op aarde. Op de plaats waar God ons ge steld heeft, moeten wij voor Zijne eer uitkomen en die strijd strijden in het geloof. Het sociale leven moet, wil het goed zijn U dienen; niet om u daarin te verlustigen, maar om daardoor be ter in staat te worden gesteld God te dienen, 't Gaat om de heerlijkmaking van Zijn Naam in deze wereld. Wilt gij daarin ongehoorzaam zijn? Dan zijt gij niet trouw. Wij willen strijden, wij moeten strij den en zullen strijden, omdat in de Chr. vakbeweging werkt de kracht van Je zus Christus, aldus Ds. v. Lummel. De voorzitter dankt Ds. v. Lummel, waarna dhr. v. Mastrigt nog een kort propagandistisch woord spreekt voor het C S. D. Nadat nog enkele muzieknummers ten beste gegeven waren en de voorzitter allen had dank gebracht voor de op komst en de medewerking, werd de goedgeslaagde bijeenkomst gesloten en ging Ds. Dijk voor in dankgebed. CAPELLE. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte ten bate van het Ned Bijbelgenootschap heeft ruim 37. opgebracht. Het zoontje van den landbouwer S. had bij het fietsen het ongeluk te val len met het noodlottig gevolg, dat het ventje een arm brak. De voetbalvereeniging „Neerlan- dia speelde j.l. Zondag voor de le klasse van den Brab. Voetbalbond te Haarsteeg tegen de „Haarsteegsche Voetbalvereeniging", welke wedstrijd door „Neerlandia met 5 2 verloren werd. De herschatting van paarden der vereeniging van Paardenhouders „Ons Belang' zal plaats hebben op Vrijdag 18 dezer en wel aan het Molenbosch te Sprang om 9 uur voor Oostzijde en om 10 uur voor Westzijde, des namiddags van 12 uur aan de Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk en van 34 uur aan het station Capelle-Nieuwevaart. Blijkens de laatste Verantwoording werd door de plaatselijke afdeeling van „De Macht van het Kleine" ten bate van de stichtingen voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem en Heemstede in deze ge meente gecollecteerd de som van 48.29. ïn het midden de Commissaris der Koningin, Jhr. v. Ryckevorsel en burge meester P. N. Dekkers, links de griffier der Staten Vincent Cleerdin, rechts wethouder Rubbens in de de ir: pastoor Huijbers en de rector der St. Theresiakerk. DE INWONERS VIEREN IN PRETTIGE FEESTSTEMMING r TEVENS HET REGEERINGS- JUBILEUM. H(t was ter dag voor WjJspik én haré'inwónëi's e'dfi dag'Van groote be- teekènis, toen het mooie, nieu we raadhuis, waarnaar men reeds zoo vele jaren verlangend had uitge zien, officieel werd geopend. Het behoeft daarom geen verwon dering te wekken dal aan de inge* bruikneming van dit gebouw een twee daagsch feest verbonden was, dat zoo algemeen en hartelijk gevierd is, mede omdat hel tevens het regeerings ju bileum van H. M. de Koningin her dacht, dat(het mei eere in de.pnnalpn van deze gemeende getypekst^afd zql worden, als een duidelijk bewijs van ware Oranje-liefde, eendracht en bur gerzin, factoren, die in den huidigen tijd op vele plaatsen dikwijls ver te zoeken zijn. De Kindcr-aubade. De feestelijkheden zetten des mor gens in met een kinder-aubade, waar bij de kinderen der diverse scholen op verdienstelijke wijze een drietal va- derlandsche liederen, met name het Wilhelmus, Wij willen Holland hou wen en het Vlaggelied ten gehoore brachten. Burgemeester Dekkers hield daar bij de volgende toespraak Dames en Heeren, Beste Kinderen, Vandaag is het in onze gemeente een dag van vreugde en blijdschap en dank baarheid. We feesten vandaag niet alleen, omdat het nieuwe gemeentehuis wordt geopend, maar meer nog, omdat wij willen geden ken het regeerings-jubileum van H. M. de Koningin. En al hebben wij nu niet juist op den dag zelve gefeest, dit doet niets af aan het feit dat wij ons vandaag zoo innig gelukkig gevoelen, geregeerd le worden door een zoo achtenswaardige vorstin. Beste kinderen, 40 jaren zijn voorhij- gegaan, jaren van zorg, van vrees en vol gevaren, jaren die van de regeerders de grootste zorg en toewijding hebben ge vergd. En in al die jaren heeft onze Koningin zich met volkomen overgave aan haar zware taak gegeven, is zij voor ons steeds een voorbeeld geweest van liefdevolle plichtsbetrachting. Aan Haar behoort onze eerbied en on ze vereering. Beste kinderen, ik stel er dan ook bij zonder prijs op, o]) dit oogenblik te ver klaren, hoezeer het mij een genoegen doet, als vertegenwoordiger van de Kroon, Uw kinde'rhulde in ontvangst Ie mogen nemen. Ik dank'U hiervoor dan ook oprecht hartelijk. Eveneens dank ik het geheele onder wijzend personeel voor alle door hen ge dane moeiten om deze kinderhulde te doen slagen. Ik wil eindigen met de bede, dat God onze geliefde Koningin nog range jaren moge sparen, tot Heil van het Huis van Oranje en tot Heil van het volk van Ne derland. Lang leve de Koningin. Onthulling plaquette. Hierna had in de hal van het nieuwe gemeentehuis de onthulling plaats van een plaquette van burgemeester Dek kers, een geschenk aan den burge meester door den gemeenteraad opge dragen en vervaardigd door den heer (i. v. Aalst te Breda. Als oudste raadslid verrichtte de heer v. d. Rijken hier de plechtigheid met de volgende toespraak: Burgemeester, mijne Heeren, Bij den bouw van het nieuwe gemeen tehuis, zijn er in den raad stemmen op gegaan op welke wijze het mogelijk zou zijn, een blijvend aandenken aan te bren gen aan den burgemeester, die zoo'n groot aandeel heeft gehad in de totstand koming hiervan. Tenslotte nu, is de keuze gevallen op een bronzen plaquette, welke alhier eene plaats moge innemen en ons nageslacht moge herinneren aan burgemeester Dek kers, die gedurende ruim 33 jaren als hoofd dezer gemeente zijn beste krach ten aan den bloei dezer gemeente heeft gewijd. Mag ik dan, namens den raad, deze plaquette onthullen met de bede, dat God onzen burgemeester nog vele jaren voor onze gemeente moge behouden. De officicele opening. Onder groote belangstelling had in de raadzaal hierna de officicele ope ningsplechtigheid in een plechtige raadszitting plaats. Onder de genoodigden bevonden zich o.m.Z. E. den Commissaris dei Koningin, Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, de griffier der Staten Vincent Cleerdin, de plaatselijke gees telijkheid, de Paters Carmelieten van Waspik-Boven, nagenoeg alle burge meesters uit de omringende plaatsen, verder industrieelen uit de gemeente, uitvoerders van de verbouwing en in richting van het raadhuis en voorts nog tal van bevriende relaties ook uit de omliggende plaatsen. Nadat allen plaats hadden genomen opende de burgemeester de plechtige raadszitting en deed voorlezing van enkele berichten van verhindering o.m. Dr. Simons uit Utrecht en bur gemeester Mullens van Loon op Zand en van een aantal gelukstelegrammen. Hierna hield hij de volgende toe spraak Mijnheer de Commissaris, mijnheer de Griffier, Eerwaarde Heeren, Edelacht bare Heeren, Mijne Heeren. U allen heet ik welkom in dit gebouw, dat heden officieel wordt in gebruik ge nomen als het huis der gemeente. Het zij mij vergund, U mijnheer de Commissaris der Koningin, ook namens den Gemeenteraad en de geheele bevol king dezer gemeente dank le zeggen voor Uwe welwillendheid om de ingebruik neming van dit nieuwe' Gemeentehuis of ficieel te constateeren, daardoor aan deze plechtigheid meer luister bijzettende. Ik moge mij veroorloven U mijne Hee ren, vooraf eenige bijzonderheden mede te deelen, betrekking hebbende op het tot stand komen van dit gebouw. In 1874 is onder bestuur van Burge meester Gescher het oude Gemeentehuis gebouwd. Het was voor dien tijd ruim opgezet. Heeds sedert jaren is ïntusschen ge bleken, dat de ruimte in bedoeld gebouw niet voldoende was om naar behooren en regelmatig de .Gemeente-zaken te kun nen behandelen en af te doen. Niet alleen het toenemen van het be- volkings-aantal was hiervan oorzaak, doch in hoofdzaak was dit het gevolg van de zeer aanzienlijke uitbreiding van de bemoeienissen der gemeenten. Sedert geruimen tijd is hetook regelmatig overwdjApn op weltfé wijze hierin een afdoendqf^erbelerihjjzou kun nen worden gebracht.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7