SPÖRL een dubbeltje „De Zwarte Zuster komt 18enig Nov. a.s. ook in Waalwijk, VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. w. s. c. 1 N DIT BLAD? IN DIT BLAD ft De opzienbarende geluidsfilm uit ft Zoeloe-leven den R.K. Gildenbond, aanvang 8.15 uur, ter gelegenheid der Langstraatsche Missiedagen. Een film die jpriprppn gezien moet hebben. PÜÏzènlste rang 75 ct., 2e rang 50 et, 3e rang 25 ct. Opbrengst t.b. d. Missie. FILM OUDEN VAN DAGEN. Waarschuwingen. R.K.V.V. HERCULES. In welk bl ad vindt U verichten, verslagen, inge zonden stukken uit uw eigen gemeente, zoo uit voering als Waar aanvragen om of aan biedingen van personeel, aanbestedingen, verkoopt n- gen uit plaats en streek, zooals ze voorkomen En dat alles voor in Deze spannende en dramatische film moest weken aaneen in de grootste steden geprolongeerd worden en heeft het publiek stormenderhand veroverd. Bespreek tijdig Uw plaatsen a 10 ct. bij den Concierge v. d. R.K. Gildenbond. waaraan als vanzelfsprekend op de eei- stc piaats gedacht werd, ontmoette het bezwaar, dal dit een zeer groote uitgave zou eischen zonder dat daardoor een al leszins bevredigende oplossing zou ver kregen worden. bovendien heeft zich in deze gemeente zeer sierk doen gevoelen het gemis aan een terrein dat uiensibaar gemaakt kan worden voor openbare doeleindenik denk hier o.a. aan markten en kermis, waarvoor tot nog toe de openbare straat in casu provincialen weg moeai worden gebruikt. liei behoeft wel geen betoog, dat dit moeilijkheden van verschillenden aard opieverde, afgezien nog van de omstan digheid, dat hierdoor de bloei der mark ten werd belemmerd en het toelaten van inrichtingen bij gelegenheid der kermis zeer moest worden beperkt, tot schade der financiën van de gemeente. Het bouwen van een nieuw gemeente huis op het terrein waarop het oude ge meentehuis staat, zoodat hierdoor voor het gemeentehuis een plein zou worden verkregen, bleek niet mogelijk. Vast staat dat een gemeentehuis thuis behoort in het centrum der gemeente. In het centrum der gemeente was ech ter daarvoor geen geschikte plaats te vin den, totdat een kapitaal Hoerenhuis met grooten tuin, gelegen langs den provin cialen weg te koop kwam. Het is vanzelfsprekend, dat, toen deze mogelijkheid zich voordeed onmiddellijk besloten werd hiervan gebruik te maken. Het bedoeld huis bleek zeer geschikt om tot Gemeentehuis te worden ver bouwd, terwijl de daarbij behoorende tuin als openbaar plein kon worden in gericht. In de vergadering van den Gemeente raad van 9 October 1937 werd een hier toe strekkend besluit genomen, dat door het College van Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd bij hun besluit van 20 October 1937 G. nummer 250. Het plan van de verbouwing werd op gemaakt door het architectenbureau Gebr. Oomen te Oosterhout, terwijl de uitvoering na openbare aanbesteding werd gegund aan de firma Gebr. Knijpers te Zevenbergschenhoek. De centrale verwarming werd na in schrijving opgedragen aan de firma As- selbergs Nachenius te Breda. Het meubilair werd door tusschen- komst van den heer de Glas alhier, ge leverd door de N.V. ZijTstra's Meubelfa brieken te Joure. Gaarne betuig ik aan den architect, den bouwmeester, den aannemer der centrale verwarming, en allen die aan de voltooi ing van het Gemeentehuis hebben mede gewerkt of eenige leverantiën hebben gedaan mijn dank voor de uitstekende wijze waarop elk hunner zijn taak in deze heeft volbracht. Waspik heeft thans een gemeentehuis dat aan alle eischen voldoet. Ik zal geen uiteenzetting geven van de inrichting van het nieuwe Gemeentehuis, daar U de gelegenheid zal geboden wor den dit te bezichtigen. Ik wil niet eindigen vooraleer mijn dank uit te spreken aan allen die ge schenken deden aan dit nieuwe raadhuis. Ik geef U de verzekering dat dit door het gemeente-bestuur zeer is gewaar deerd. Moge ik nu Mijnheer de Commissaris der Koningin U verzoeken om de inge bruikneming van dit gebouw officieel te willen constateeren. De Commissaris der Koningin. Met de volgende toespraak verklaar de de Commissaris der Koningin ver volgens het gemeentehuis officieel voor geopend Mijnheer de burgemeester, heeren wethouders en leden van den raad. Mijne Heeren. Gaarne heb ik aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur, om heden Uw raad huis te komen openen, gevolg gegeven, omdat ik goed weet, wat de stichting van een nieuw raadhuis voor een gemeente beteekent. U had hier een raadhuis dat nog maar 70 jaar oud was, maar toch duidelijk in ieder opzicht te klein was geworden; ook al omdat door de zorgen van alle tijden heen, Waspik dermate gegroeid is, als 70 jaar geleden nog niet was te voor zien. In die 70 jaar van maatschappelijke ontwikkeling is de administratie van een gemeente zeer veel groef er geworden en daarom was het een gelukkige daad van Uw gemeentebestuur, dat, toen dit mooie en groote huis op geschikte voor waarden te krijgen was, zij die gelegen heid niet heeft laten voorbij gaan. Ik ben dan ook zeer belangstellend de inrichting ervan te zien. Eenigszins jammer vind ik liet te moe ten zeggen dat de mooie tuin die er bij dit huis was, niet bewaard is kunnen blijven, maar ik hoop dat het nieuwe terrein hier zal kunnen getuigen van een goede oordeelkundige bebouwing om daardoor het dorps' centrum te kunnen handhaven. Ik wü woorden van hulde brengen aan den burgemeester, want van nabij heb ik bijgewoond wat voor zorg en moei te hij zich getroost heeft voor dit nieuwe raadhuis. Daar ik zelf van nabij iets van de voorbereiding heb kunnen zien, heb ik zelf kunnen beseffen wat een nieuw gemeentehuis voor een plaats beteekent. Dat ook anderen dit hebben ingezien getuigen de vele geschenken die voor dit nieuwe raadhuis zijn aangeboden en het beste bewijs zijn van waren burgerzin. Met den wensch, dat onder God's on- misbaren zegen door een goede admini stratie en wijze besluiten in dit raadhuis Waspik zal moge groeien en bloeien, verklaar ik dit voor geopend, (applaus). Na een hartelijk dankwoord voor deze sympathieke woorden gaf de voorzitter het woord aan het oudste raadslid, den heer D. v. d. Rijken. Mijnheer de Commissaris, Burge meester, Edelachtbare Heeren, Mijne Heeren. Als vertegenwoordiger van den raad dezer gemeente rust op mij de aangena me taak hier enkele woorden van geluk- wensch tot U te mogen spreken. In verband met de steeds grootere be moeienissen der gemeente werd door ons de noodzakelijkheid gevoeld van een hetere behuizing. Toen dan ook den voorzi»<er van den raad werd kenbaar gem.**!kt, dat het ihang tot gemeentehuis ingerichte _ge- huis kon worden ingericht, verklaarde de raad zich unaniem voor dit voorstel. En thans nu de verbouwing is voltooid, kunnen wij niet anders dan met een ge voel van dankbaarheid terug zien op de door ons genomen beslissing en moeten wij op de eerste plaats de heeren Burge meester en Secretaris onzen dank betui gen voor hun voortvarendheid bij de tot standkoming van dit gebouw. Moge dan onder God's hulp in dit ge bouw, dat een sieraad is voor deze ge meente beslissingen worden genomen die van verstrekkende beteekenis zijn voor den groei en bloei dezer gemeente. Burgemeester Moonen van Waalwijk hierna het woord ver krijgende, sprak, namens de aanwezige burgemeesters, hartelijke woorden van gel uk wensch tot de leden van het gemeentebestuur, bij de .plechtige in gebruikneming van dit nieuwe raad huis. Typeerend noemt spreker het feil, dat de voorzitter hem eens verklaard heeft, dat, als hij op-het oude gemeen tehuis wilde werken, de secretaris in moest pakken en wanneer er onver hoeds een controleur uit Den Haag neerstreek ze alle twee op moesten stappen. Aan dien toestand is gelukkig een einde gekomen, daar het nieuwe raad huis voldoende ruimte biedt en een lange reeks van jaren de gemeente zal kunnen dienen. Spreker hoopt dat de sluimerende energie vanuit het oude raadhuis, hier thans tot zijn recht zal komen en zich zal ontplooien tot welzijn van deze schoone gemeente. Met den aankoop van dit raadhuis, zegt spreker, heeft de gemeente ook de beschikking gekregen over een strook grond, welke aan het raadhuis grenst. Dit is gedeeltelijk bestemd voor kermis- en markt-terrein, maai ge deeltelijk ook voor bebouwing en wan neer de woningen die daarop gestichl zullen worden architectonisch goed verantwoord zijn, kan dat de omge ving van het raadhuis een aantrekke lijk" plekje van de gemeente worden, dat niet alleen de aandacht zal trek ken van de inwoners maar ook van de vreemdelingen die hier passeeien. Daarom zou spreker de aandacht eens willen vestigen op den dienst van hel Bouw-, Woning- en Welstands toezicht, waarvan spreker voorzitter is. Indien daaraan advies zou worden gevraagd, is spreker er van overtuigd dat de leden van den gemeenteraad en het dagelijksch bestuur ten volle te vreden'zuilen zijn en spreker gelooft dat allen het raadhuis dan nog meer zullen weten te waardeeren, wanneer het van een passende omlijsting is voorzien. De burgemeester meent als hoont van een industrieele gemeente, even als burgemeester Dekkers, ook hel „zakelijke" wel even naar voren te mogen brengen. De heer Samuël directeur der lederfabriek „Waspik sprak namens de industrieelen woor den van gelukwenschen tol het ge meentebestuur met deze prachtige aanwinst voor Waspik. Spreker hoopt dat deze aangename en ruime lokali teiten onder God's Zegen mogen in spireeren lot daden van goed en wijs beleid, tot heil van de'gemeente. Een persoonlijk woord richtte spr. tot den voorzitter, voor de aangename verstandhouding en samenwerking, die er onderling, onder wat voor om standigheden ook, steeds geheersclil heeft. De directie zijner fabriek heeft dan ook gemeend uiting te moeten geven aan de gevoelens van erkente lijkheid en het niet alleen bij woorden te moeten laten. Spreker hoopt dan ook dat de voorzitter als stoffelijk blijk van erkentelijkheid een kleine repro ductie zal willen aanvaarden van het wandbord dat de directie aan hel nieuwe raadhuis had aangeboden, en dat deze verkleinde uitgave een plaats zal mogen vinden in de huiskamer van den voorzitter, waarna spreker ein digt met den wensch, dat Waspik on der leiding van burgemeester Dekkers moge groeien en bloeien lot in lengte van jaren. Na een warm dankwoord van den voorzitter sloot deze de plechtige raadszitting, waarna het gezelschap een rondgang maakte door het nieuwe gemeentehuis, over welks inrichting wij Zaterdag reeds een overzicht ga ven. tal af deelingen in aanmerking van-de welke niet was uit te maken wie het mooist voor den 'dag kwam. Het twee-daagsch feest ter gelegen heid van het 40-jarig regeerings-jubi- leum van H. M. de Koningin en de opening van het nieuwe raadhuis is verder schitterend verloopen. Het mooie najaarsweer deed hieraan veel /eed en kwam vooral ten goede aan den optocht. Waaspik heeft weer eens getoond dat het mooi en gezellig feest kan vieren. Van de massa vreemde lingen die van heinde en verre geko men waren, hoorde men herhaaldelijk getuigen dat ze nog nooit zoo n gezel lig, gemoedelijk en plezierig leest had den meegemaakt. Van de gelegenheid lot dansen werd druk gebruik ge maakt en geen enkele wanklank werd gehoord. De feestelijkheden, geopend met een keurig, goed geregelde officieele plech tigheid, gevolgd door een paar dagen van prettig feestvieren, hebben een verloop gehad, waarop Waspik en z n sympathieke burgemeester tot in lengte van dagen trotsch kunnen zijn. „DE ZWARTE ZUSTER". Uitwerking op het publiek. Een schitterende film! We hebben in ons leven al heel wat missiefilms gezien ,alle mooi van be doeling, maar zwak van opzet en tech niek. Geen wonder als men bedenkt, dat zij veelal door dilettanten werden opgenomen met beperkte hulpmidde len. „De Zwarte Zuster" echter staat op dezelfde technische hoogte als de Hollywood- en andere wereld produc ten. Bovendien is het niet slechts een documentaire film, maar een speelfilm in den hesten zin des woords, met dit onderscheid, dat de acteurs en actrices geen geschminkte filmpoppen zijn, maar heerlijke naluurmenschen uit het Zoeloeland zelf die echter in drama tische uitbeeldingskracht voor hun be schaafde collega's niets onderdoen. Pater Stephan voerde de regie van deze Tobis-film, en hij deed dat met meester hand". Aldus schreeef het Noord-Hol- 1 andsch Dagblad naar aanleiding van eenige succesvolle stampvolle uivoe ringen te Akmaar, en voegde eraan toe: „De film had de grootste bewondering van allen, welke bewondering ook alles zins terecht was, want deze rolprent steekt mijlen ver uit boven hetgeen men gemeenlijk in dit genre te zien krijgt De filmcorrespondent van de N. Kolt. Crl. te Berlijn schreef naar aanleiding van de première aldaar onder den titel „Filmkunst te Berlijn': „Deze film be vat schatten aan boeiend cultuurmate riaal en de auteur-regisseur is er in ge slaagd dat materiaal zoo boeiend en zoo onopzettelij k-leerzaam te rang schikken en te dramatiseeren, dat men tegelijk door de handeling, door hel on gewone spel der Zoeloe's en door de film als cultuurdocument wordt ge boeid." „HCt Limburgseh Dagblad „De wer kelijk goede en boeiende film heeft wel degelijk veel belangstelling en de vele achtereenvolgende uitverkochte avon den, die „De Zwarte Zuster" beleefde, bewijzen dit. Tenslotte toont (leze tilm aan, dat ook een missiefilm een werke- 1 ijk'goede film kan zijn. Niet alleen van katholieke zijde, maar ook van den kant der niet-katholieke critici is deze film'met veel lof ontvangen." Met deze echte film wordt niemand, ook de meest verwende niet, teleurge steld. Zooals men weet draait deze tilm Vrijdag en Zaterdag in de U.K. Werk- liedenvereeniging in 't kader der Mis siedagen. Wij bevelen den voor-verkoop van kaarten voor de film „Ouden van Da gen" door de dames gaarne aan. De Hootd-Commissaris van Politie te Amsterdam verzoekt hun, die na September 1937 premie obligaties op afbetaling hebben gekocht van de Eerste Nederlandsche Bank voor Slaatsfon- sen, gevestigd te Amster dam (eigenaar R. C. Groot), daarvan mededeeling te doen aan het hoofd bureau van politie te Amsterdam. De Hoofd-Commissaiis van Politie te Amsterdam vestigt de aan dacht op Wilhelm Joseph ulters, geboren te Amsterdam 4 Mei 1883, wonende aldaar, Van Speykstraat 35 huis, die zich ten onrechte »be- drijfsingenier» noemt en onderden zakennaam «Technisch Bureau 1. V. S.» cursussen ter opleiding voor hulpmonteur, automonteur, vlieg- tuigmecaniciën en dieselmotorme- cauiciën organiseert. Na afloop van de cursussen neemt Wulleis zeil zijn leerlingen een examen al, waarna hij den geslaagden diploma's uitreikt welker practische waarde zeer twijfelachtig is. Wulfers tracht leerlingen te wer ven door bij voorkeur in de ru briek personeel advertenties te plaatsen, welke den indruk vestigen, dat de steller daarvan een betrekking aanbiedt. Voorts doet hij het, in strijd met de waarheid, voorkomen, dat houders van door hem uitge reikte diploma's in aanmerking komen voor vooraanstaandefuncties in groote technische bedrijven. De Commissaris van Politie te Maastricht geeft aan belanghebben- nen den raad om,alvorensin relatie te treden met den Premie-Eöecteo- handel J. C. Peelers, gevestigd Sint Hubertuslaan 23 te Maastricht, in lichtingen bij hem in te winnen. W.S.C. speelde onverdiend tegen Tegclen gelijk. Een fraaie wedstrijd met een teleurstellend slot. In een wedstrijd die van hel begin lol het einde bekoorde en vooral voor de rust op zeer hoog peil stond, heeft \\S(. het niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel. Dit is zeer jammer, wanneer men weet dat WSC een overwinning met ruime cijfers dubbel en dwars verdiend had, hetgeen de vele toeschouwers zeker zullen beamen. Het was daarom met een eenigszins teleurgesteld gemoed dat wij het WSC-terrein na afloop verlieten, doch dan alleen voor zoover het den uitslag betreft, want wat het spel aangaat kun nen wij zeggen dat dit af was, en <>p dezen weg voortgaande zal WSC met hei- zelfde elftal nog menig succes behalen. WSC verkiest met den wind mee te spelen en goed samenspelend wordt de bal voor het Tegelen-doel gebracht. De linksbuiten Duquesnoij, die buitengewoon op dreef was, kwam daarbij vrij voor goal, maar daar hij den bal niet onder, controle kon krijgen liep dezen aanval op niets uit. Dit is echter geen bezwaar want aanstonds- zitten de WSC'ers weer voor goal. Razend snel zijn hun aanval len, allen mathematisch opgezet, vol ver rassende wendingen, waarin vooral mid- half Box een groot aandeel had. Wij juichen reeds als v. d. Ven een voorzet van rechts benut, maar de scheidsrechter gaf buitenspel. Tegelen heeft tegen het superieure spel van WSC niets in te bren gen. De roodbaadjes worden totaal over speeld en zijn slechts zoo nu en dan bij machte een doorbraak te forceeren. Op wonderbaarlijke wijze ontsnapt telkens het Limburgsche doel aan doorboring, en als WSC niet zoo met pech te kampen had gehad zou WSC zich reeds in een flinken voorsprong hebben kunnen ver heugen. Eindelijk komt het gewenschte succes in aantoonbaren vorm, wanneer een keu rige voorzet van M. v. d. Bogacrt op even keurige wijze ineens door Brok wordt in geschoten. Voor de rust wordt er dan verder niet meer gedoelpunt. In de tweede helft staat de wedstrijd niet meer op dat hooge peil van voor de rust, maar hij is het aankijken nog ten volle waard, temeer daar de partijen thans meer tegen elkaar opwegen. Reeds na enkele minuten kan regelen gelijk maken. Geweldig is de spanning die er heerscht. Beide ploegen worstelen om een doelpunt. Cor Aarts passeert ach ter elkaar drie spelers, om dan juist naast te schieten. M. Brok schiet voor de variatie keihard tegen den paal en hoe dikwijls de geweldige Swinkels wonder baarlijk redding brengt weten wij niet. (Jok Tegelen zit niet stil maar de WSC- verdediging is niet te passeeren en in laatste instantie weet Bouwman zijn man netje te staan. Eindelijk weet WSC de leiding te her overen ais een voorzet van deit actieven Duquesnoij fraai door C. Aarts benut wordt, 21. Weer zijn de WSC'ers voor het roode doel en vanaf drie nieter af stand weet Swinkels het schot van v. d. Rogaart nog te stoppen. WSC blijft aan vatten, en doordat zij weer eenigszins sterker is, is dit de beste remedie om den voorsprong te verdedigen. Het zit den WSC'ers niet mee, want anders had den zij zeker nog minstens twee doelpun ten kunnen scoren. Toch moet het eigen aardig loopen wil WSC de overwinning nog ontgaan. En of het zoo zijn moet loopt het ook eigenaardig, want Ad de Jongh zorgt zelt voor den gelijkmaker, door in eigen doel te koppen, een fout die ons onhegrijpelijk voorkwam. Alles probeeren de WSC'ers' nog. Ge weldig is de druk op het Tegelen-doel, maar Swinkels is paraat, terwijl in de taaiste halve minuut de lat een zekere nederlaag voor Tegelen, door een goed schol van Duquesnoij verhindert. A.s. Zondag HelmondWSC. In verband met den 2den Zondag van de maand waren Zondag j.l. geen com petitie-wedstrijden voor Hercules vast gesteld. Een combinatie van Hercules speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen SDU uit NieuwKiujk. Deze wed strijd werd met 32 door SDü gewon nen. A.s. Donderdag trainen in de zaal „de Lindeboom". Aanvang half acht. Komt alle trouw op en zorgt tijdig aan wezig te zijn. RAAMSDONKSVEER. Veersche Boys 1Advendo 63. Door de gasten wordt afgetrapt, (le bal komt terecht bij de Boys-voorhoe de, wordt geplaatst naar den linksbui ten die goed voorzet, waarna de rechts binnen. van de gelegenheid gebruik maakt door met een onhoudbaar schol zijrl club de leiding le geven, 10 De gasten schijnen er ook heler in te komen, want na een kwartier spe len komt de gelijkmaker 11, waar mee de rust ingaat. Na de rust heeft een schermutseling plaats voor het doel der Boys, wat tot gevolg heeft dat Advendo den stand brengt op 12. Dan volgt een aanval der Bos, de doelman der gasten loopt uit en de rechtsbuiten der Boys maakt den stand gelijk, 22. Even daarna maakt de rechtsbinnen der Boys er 32 van. Kort daarop is het de beurt aan den spil, die uit een goed voor gegeven corner met een kopbal den doelverdediger van Advendo hel na kijken geelt, 42. De gasten beginnen er nu alles op te zetten, zcr weten nitr ven rnormrr voorzet te scoren, zoodat ze hun ach terstand nog wat inloopen, 43. Dan komen de Boys weer gevaarlijk op- zetten; de druk op het doel wordt zoo hevig, dat een van de spelers van Ad vendo zijn zenuwen niet meer meester is, want hij trapt in eigen doel, 53. Wanneer dan kort daarop de midvoor der Boys met den bal vrij voor doel komt, wordt hij te hard aangevallen, waarvoor gestraft wordt met een pe nalty, die door den rechtsbinnen in een doelpunt wordt omgezet, C3. A. Om half twaalf loste de duivenclub „De Reisduif" op het raadhuisplein een 500 postduiven, waarvoor veel be langstelling bestond. DE FEESTELIJKHEDEN. Des middags begonnen de feeste lijkheden voor het regeeringsjubileum met een schitterenden optocht, die een ongekende belangstelling trok. De jury had begrijpelijk een zeer moeilijke taak maar ten slotte kon de uitslag als volgt worden vastgesteld: lste prijs: Afd. Wit-Gele Kruis, met wagen. 2de prijs: Afd. Reisduif", met wagen. 3de prijs: Afd. R.K. Middenstands bond, met wagen. 4de prijs: Afd. I)e heer van Was- beeck en Ra venschot met zijn Gemalin cn Schildknaap te paard. Voor den 5den prijs kwamen 'n vijf- Duivenbond „De

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8