SCHUDT UW LEVER WAKKER NIEUWS UIT UE LANGSTRAAT EN OMGEVING. n^PUROLH: BUITENLAND. BINNENLAND. Mooie handen KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. DEFENSIE IN DE KAMER. In de Kamer is de begrooting van defensie in behandeling; algemeen bracht men den minister hulde en was men overtuigd dat krachtige bewape ning noodzakelijk is. ook aan de zijde der S.D.A.P. Alleen kunnen zij zich niet vereenigen met de 6 millioen voor een tweeden vervangenden kruiser. Zij hebben een motie ingediend om dit be drag te schrappen. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Ook deze begrooting werd z.h.st. goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde de vast stelling van de gemeente-begrooting 1939. De voorzitter zegl dat, alhoewel deze begrooting met een flink batig saldo kon worden begonnen men toch nog alle moeite had ze sluitend te krijgen. Voor onvoorziene uitgaven blijft nog een bedrag beschikbaar van 2000. Aanvankelijk was spreker's per soonlijke meening geweest dat de straaibelasting inplaats van 5 tot 4pct. zou teruggebracht zou kunnen wor den, maar naderhand bleek dit bij de samenstelling van de begrooting niet mogelijk. Spreker zou verder willen voorstellen om het bedrag van 120. dal is uilgetrokken voor de „heer schippers", te laten vervallen. Spreker is n.l. van meening dat deze regeling van zeer ouden datum is, toen er nog geen of onvoldoende riolen waren. Thans is die toestand geheel veran derd en spreker acht het daarom niet noodig voor de enkele huizen, die nog niet bij het riool zijn aangesloten, dit bedrag aan te houden. De heer Okkerse zegt dat deze di recte verandering wel wat ingrijpend is. Spreker zou den ouden toestand nog een jaar willen handhaven, zoodat de menschen alsnog gelegenheid krij gen hun putten op het riool aan te sluiten. Is dit niet mogelijk dan is spreker er toch voor om eerst over een half jaar deze regeling in te laien gaan en dan ook de vergoeding te hal- veeren en te brengen op 60. De voorzitter kan daarmede accoord gaan, terwijl ook de overige raadsle- uen van eenzelfde gevoelen zijn. Spr. stelt verder namens B. en W. voor 't salaris van den tweeden ambtenaar ter secretarie met 150.te ver- hoogen en te brengen op 11800.u Deze ambtenaar ontvangt verder nog een vergoeding van 175.als agent van de arbeidsbemiddeling en verder nog een van 30.als tweede amb tenaar van den burgerlijken stand. De heer Okkerse is er tegen om de verhooging zonder meer te geven. Spr. zou er voor kunnen zijn, wanneer sa laris-verhooging geschiedde volgens een van te voren vastgestelde regeling. Zooals dat evenwel nu geschiedt kan spreker er niet mee accoord gaan. Hij wil voorstellen dat B. en W. een sche ma voor een salarisregeling* maken, waarna deze zaak nog nader ortd'ér de oogen kan worden gezien. De voorzitter is zich terdege bewust van de groote moeilijkheden die hel maken van een salaris-regeling voor een kleine gemeente als Geertruiden- berg met zich mee zou brengen. Spreker wil evenwel de mogelijk heid daartoe nog eens nader onder dc oogen zien. Verder spijt het spreker ten zeerste dat de commissie bemerking heeft ge maakt tegen den op den K. D. uitge trokken post van 2000.voor de inrichting van de oudheidkamer, om dat de tijdsomstandigheden dit niet toe zouden laten. Spreker zegt dat om dezelfde reden B. en W. reeds jaren met dit voorstel gewacht hebben, doch thans van meening waren dat verder uitstel niet plaats mocht vinden. De oudheidkamer is een geschenk dal do familie de Bruin al jaren geleden aan de gemeente gegeven heeft. Toen is hier ook een comité gevormd om tot de definitieve inrichting ervan te kun nen komen, doch dat is bij plannen gebleven. Bij de laatste feesten is het huis de Bruin tijdelijk als oudheidka mer ingericht geweest en dat heeft tot voordeel gehad dat toen is komen vast te staan dat er in Geertruidenberg be langstelling voor bestaat. Een oud heidkamer zou ook tot voordeel heb ben dat allerlei oude belangrijke voor werpen bewaard bleven, die anders langzamerhand zouden kwijt raken. Spreker herinnert daarbij aan de vele mooie oude gevelsteenen die reeds spoorloos verdwenen zijn. Spreker zet niet graag een post op de begrooting wanneer dit niet nood zakelijk is, maar men moet wel beden ken dat de gemeente hier een moreel? verplichting op zich genomen heeft tegenover de familie de Bruin, die moet worden nagekomen. Spreker wil daarom den raad adviseeren om als nog dezen post van 2000.op den kapitaaldienst te brengen. Wethouder v. d. Loo zegt dat de commissie in principe niet tegen een oudheidkamer was, maar vooral te rugschrok voor de bijkomende kosten, die jaarlijks zullen terugkeeren. De voorzitter zegt dat dit onvermij delijk zal zijn, maar dat daar ook te genover staat dat de gemeente een klein entree zal kunnen heffen. Spr. had zich de zaak zoo gedacht dat er in Geertruidenberg een oudheidkundige vereeniging zou worden opgericht, die van haar leden een kleine contributie heit, en dan zelf de kosten van een oudheidkamer voor haar rekening neemt. De gemeente zou deze vereeni ging dan nog een subsidie kunnen geven. De kosten behoeven niet zoo noog te zijn. Wethouder Sassen beaamt wat ook de voorzitter gezegd heeft, dat de ge meente een moreeie verplichting heeft tegenover de familie de Bruin. Spr. zou daaraan nog toe willen voegen, dat wanneer men een geschenk krijgt met een bedoeling en dit geschenk ook aanvaard wordt, men de verplichting heeft aan het doel van dat geschenk te beantwoorden. Spreker wijst erop dat schier iedere gemeente in Noord- Brabant alles in het werk stelt om het vreemdelingenverkeer te bevorderen, terwijl in Geertruidenberg daarvoor niets gedaan wordt. Thans heeft men de gelegenheid het vreemdelingenbe- zoek aan deze gemeente te bevorderen en deze gelegenheid mag men niet la ten schieten. De heer Okkerse is blij dat dit voor stel in den raad gekomen is. De Berge- naren van heden moeten ook eens in het roemrijke verleden kunnen kijken. De heer Staal is tegen het voorstel en handhaaft de oorspronkelijke mee ning van de commissie. De voorzitter brengt hierna het voor stel van B. en XV. in omvraag dat met 7 tegen 1 stem (die van den heer Staal) werd aangenomen. Ook de be grooting werd hierna ongewijzigd vastgesteld. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der ver ordening op de heffing eener be lasting op vermakelijkheden. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van 't heffingspercentage der straatbe lasting. Goedgekeurd werd met algemeene stemmen dat het heffingspercentage der straatbelasting van 6 op 5 pet. werd gebracht. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vernieuwing dei Rekening-Courant-overeenkomst mil de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten. Wordt goedgekeurd. 9. Aanvragen voor aankoop terrei nen door a. L. Simons b. B. van Berkel; Wordt goedgekeurd. Hierna werden nog enkele ingeko men stukken behandeld, waarna de openbare vergadering werd gesloten o.m. ter-behandeling van enkele recla mes infake belastingen. BRITSCHE MINISTERS NAAR FRANKRIJK. Parijs heeft Chamberlain en Halifax bij hun aankomst in de Fransche hoofd stad een zeer hartelijke ontvangst be reid. Uitbundig was het gejuich waar mede de tienduizenden de Engelsche staatslieden bij de Gare du Nord, of op hun weg naar de ambassade in de Fau bourg St. Honoré, begroetten. De Pa- rijsche bevolking is de donkere dagen van September en de daarop gevolgde onzegbare verlichting nog niet verge ten. Zij heeft Chamberlain op ondub belzinnige wijze doen blijken dat, ook al heeft München niet aan alle vaak te optimistische verwachtingen be antwoord, zij hem niettemin dankbaar blijft voor zijn onvermoeiden arbeid ten behoeve van den vrede. Er werd ook gejoeld en gefloten! HARTELIJKE WOORDEN VAN KONING LEOPOLD OVER NEDERLAND. Woensdagmiddag zijn op de ont vangst op het Belgische gezantschap o.a. ook eenige in Nederland gevestig de en werkzame correspondenten van Belgische bladen aan Koning Leopold III voorgesteld. Van een hunner, verneemt de N.R. Crt. dat de Koning in het, uit den aard der zaak korte onderhoud, dat op de voorstelling volgde, uitdrukking gaf aan zijn diepe ontroering over de hem hier te lande ten deel gevallen ont vangst. De Vorst voegde hieraan nog toe, dat hij altijd gaarne in Nederland komt en dat hij houdt van Nederland en van het Nederlandsche volk. NEDERLANDSCH-BELGISCHE EENSGEZINDHEID. De regeeringspersdienst meldt: Woensdag hebben ten paleize te Am sterdam aan het noenmaal van hunne Majesteiten mede aangezeten de voor zitter van den Nederlandschen raad van ministers, de Nederlandsche en de Belgische ministers van buitenlandsche zaken en de wederzijdsche gezanten. Aldus was de gelegenheid bij uitstek geschikt voor de bespreking van een aantal internationale problemen, waar bij zoowel Nederland als België geïnte resseerd zijn. Gemeld wordt, dat in den loop der bespreking bleek van volledig begrip voor elkanders standpunt, en, in ruime mate, van overeenstemmend inzicht, terwijl gelijkheid van gezindheid werd vastgesteld wat betreft vraagstukken van internationale organisatie, handel en verkeer. GROOTE TENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. IN 1941. B. en W. van Rotterdam stellen aan den gemeenteraad voor in 1941 ter ge legenheid van de opening van de tun nel van de Nieuwe Maas en het ge reedkomen van een aantal andere be langrijke werken een tentoonstelling met daaraan verbonden congressen te organiseeren. Deze tentoonstelling zal worden ge houden in een te bouwen tentoonstel lingshal in Dijkzicht. Het ligt in de bedoeling, van de per manente gebouwen, te stichten voor de ze tentoonstelling, een deel te bestem men voor het Technisch scheepvaart kundig instituut en maritiem museum en een ander deel voor de Oeconomische hoogeschool. Het motto voor de tentoonstelling is voorloopig: Rotterdam 1941, het water als bondgenoot en vijand. De kosten van het geheel worden geraamd op 4.500.000. De verdee ling daarvan is gedacht als volgt: 500.000 deelneming door de bur gerij; premieleening 3.350.000 en bij drage van het rijk 650.000. MOREELE HERBEWAPENING. Zondag 27 November '38 hoopt Dr. Frank Buchman te spreken voor de radio Engeland B.B.C. Nationaal Pro gramma, lange golf 1500 M. 16,20 16.40 uur Nederlandsche tijd. Deze toespraak wordt in het Neder- landsch verkort weergegeven voor de A.V.R.O. 22.05—22.15 uur Zondag avond. Dien zelfden dag spreekt een van de elf onderteekehaars van den eersten Nederlandsche oproep, Oud-Minister van Lith de Jeude voor de A.jV.R.O. over de Moreeie Herbewapening van 12 12.15 uur. BEZOEK VAN KONING LEOPOLD. Woensdag-ochtend heeft de Koning een bezoek gebracht aan de Fokker vliegtuigfabrieken, waarvoor hij zeer groote belangstelling toonde. Omstreeks drie uur vertrok de Ko ning en Koningin per auto naar Den Haag, waar zij aan de grens door den burgemeester werden ontvangen en enthousiast toegesproken, dit kreeg z'n hoogtepunt toen hunne Majesteiten aan het paleis arriveerden, waar een groote menigte, ondanks storm en regen ge duldig wachtte. Des avonds werd een gala-diner ge geven in de Belgische legatie, waaraan de vorstelijke familie en tal van auto riteiten deelnamen; na afloop werd re ceptie gehouden. Donderdagochtend is Koning Leo pold naar België teruggekeerd en hier mede waren de schitterende dagen van het verblijf in Nederland, dat zich ken merkte door bijzondere hartelijkheid en enthousiasme, weer voorbij. De Ko ning heeft hier een onuitwischbare in druk van jovialiteit, hartelijkheid en vriendschap achtergelaten. NA HET VERTREK VAN KONING LEOPOLD. Uitwisseling van telegrammen tusschen Gast en Gastvrouw. Bij zijn vertrek van Nederlandschen bodem heeft Koning Leopold aan Ko ningin Wilhelmina het volgende tele gram gericht: ,,Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, Het Loo. Bij het verlaten van het prachtige land wensch ik nogmaals aan Uwe Majesteit mijne dankbaarheid te be tuigen voor Hare gulle gastvrijheid. Ik ben diep ontroerd door de harte lijke ontvangst, die mij door Uwe Majesteit en het Nederlandsche volk werd bezorgd. Het zal mijn volk en mij verheugen bij een toekomstig be zoek van Uwe Majesteit onze gevoe lens van erkentelijkheid te mogen uiten." Geteekend: Leopold. Koningin Wilhelmina heeft hierop met het volgende telegram geantwoord: „Aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen te Laeken. Ten zeerste gevoelig aan het vriendelijke telegram, dat Uwe Ma jesteit mij gezonden heeft bij het ver laten van mijn land, gevoel ik mij ge drongen Uwe Majesteit de verzeke ring te geven, dat haar bezoek voor mij en mijn volk een oorzaak van bijzondere vreugde geweest is en dat geheel Nederland de komst van Uwe Majesteit hoogelijk heeft gewaar deerd. Ik verheug mij bij voorbaat er op Uwe Majesteit eerlang een be zoek in Brussel te brengen". Geteekend: Wilhelmina. Kanarievereniging Zangveredeling. Zondag wordt in den Gildenbond door bovengenoemde vereeniging een zangconcuors gehouden door den heer Janssen, keurmeester van den Alg. Ned. Bond welke voor iedere liefheb ber gratis toegankelijk is. De zangwedstrijd met tentoonstel- ling zal gehouden worden op 16, 17 en 18 December. Mooie prijzen zijn be schikbaar gesteld waaronder een Da mes- of Heerenrijwiel. Het belooft weer iets bijzonders te worden. Incassobank. Naar wij vernemen is dhr. J. Wit- lox, Directeur van de Incasso-bank al hier met ingang van heden overge- plaats naar Tilburg. Deze overplaat sing kan mogelijk dhr. VV. welkom zijn en zoo ja, dan gunnen wij hem deze verandering zeer gaarne. Voor Kaatsheuvel is zijn heengaan een verlies. Niet alleen als Directeur van de bankinstelling, waarvoor hij een al te voorkomende figuur was, die na kantooruren, nog een avond offer de om zijn klanten te bezoeken en te helpen, doch vooral voor Kaatsheuvel in vereenigingen en organisaties. Hij was de accurate penningmeester van de T.B.C.-vereeniging en de ijverige vice-voorz. van de hermonie Apollo, die hem beiden noode zullen mis sen. Tweemaal fungeerde hij als secre taris vfn de muziekfeesten en toonde zich daar 'n onbetaalbare kracht. Daar om wij wenschen dhrt \V. met gezin het beste in zijn nieuwe standplaats, doch scheiden ongaarne van hem. De St. Nicolaas-actie van de K.J.M.V. Wij ontvingen van het K.J.M.V.- bestuur het volgende bericht: 'I ot onze spijt moeten wij mededee- len, dat de rondtocht van St. Nicolaas, welke was vastgesteld op a.s. Zondag, niet doorgaat. In verband met de geruchten, die omtrent deze St. Nicolaas-actie de ron de doen, hebben we zoowel den secre taris van de K.J.M.V. ajs burgemeester Mallens gesproken. q Wij willen geen uitvoerig relaas ge ven van wat ons is medegedeeld en meenen te kunnen volstaan met de vei^daring ons door den burgemees ter gegeven, dat aan de bestuursdepu- tatie, welke Dinsdagmorgen ten Ge- meentehuize een onderhoud met den burgemeester gehad heeft, is medege deeld, dat de aanvrage voor de actie, zooals het in de bedoeling lag deze met een muziekwagen te geven, alsnog schriftelijk kon worden ingediend bij B. en W. De K.J.M.V. heeft na dit onderhoud besloten van de actie af te zien. LOON OP ZAND. Aanrijding1. Zondagavond had dhr. J. B. alhier het ongeluk om op den Tilburgschen weg een zekeren C., die onder invloed van sterken drank verkeerde, met zijn auto aan te rijden. Het slachtoffer bekwam een been breuk en eenige inwendige kneuzingen. Dokter Smals verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het zie kenhuis te Tilburg werd vervoerd. BERKDIJK. Tot onderwijzeres aan de R.K. Meis jesschool alhier is tijdelijk aangesteld mej. v. d. Kraay uit Geldrop welke in middels in functie is. ST. JOACHIMSMOER. Woensdagavond vergaderde de af- deeling LoonopzandSt. Joachims- moer van den N.C.B. bij dhr. M. Maas alhier. De opkomst was buitengewoon groot. Na opening met gebed werden eerst enkele huishoudelijke aangele genheden besproken. De zaaimachine werd dit jaar aanbesteed door den landbouwer A. Brabers van het Kraai- ven onder Loonopzand. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan den Eerw. Frater Alberto ter behandeling van het onderwerp: De veevoeding. De Eerw. spreker, landbouwleeraar, gaf voor een aandachtig gehoor menige nuttige wenken om op het gebied van veevoeding ten eigen bate in practijk Ie brengen. De tweede spreker, den Weled. heer Litjes besprak die verzekeringen, waarmee een landbouwer nog al eens te maken heeft. Het was een gelukkige gedachte van het bestuur dezer twee actueele onder werpen te laten inleiden en de aanwe zigen toonden hun dankbaarheid er voor door aandachtig toehooren en een verdiend applaus. SPRANG. Predikbeurten Zondag 27 No vember 1938: Ned. Herv. Kerk, v.m. half tien lees- dienst; n.m. twee uur Ds. Hofman van Waalwijk. Geref. Kerk, v.m. half tien en nam. half drie Ds. B. A. van Lummel. De Vereeniging Christelijke Volksbond alhier houdt a.s. Maandag avond half acht in haar gebouw haar jaarvergadering, waartoe afgevaardig den der aangesloten vereenigingen zijn uitgenoodigd, terwijl leden der aange sloten vereenigingen ook toegang heb ben. Aan de orde komen jaarverslagen van secretaris en penningmeester. A.s. Dinsdagavond om 8 uur zal de Ned. Herv. Mannenvereeniging „Troffel en Zwaard'' alhier eene leden vergadering houden in de Consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk. Aan de orde: Onderwerp over Art. 20 Ned. Geloofsbelijdenis, in te leiden door den heer J. Vos Mzn. Bij de j.l. Woensdagavond onder architectuur van den heer A. C. Fijan te Waalwijk, gehouden aanbesteding voor het bouwen van een nieuwe pas torie der Ned. Herv. Gemeente alhier, onder de vier aannemers uit de ge meente, werd naar wij vernemen als volgt ingeschreven: C. B. Timmermans 8937. W. Willemse 8580. W. Nieuwenhuizen 8484. Gebrs. v. Willigenburg 8088.— Het werk in aan de laagste inschrij vers gegund. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, Ds. Bieshaar •van Benthuizen, bracht j.l. Donderdag een bezoek aan de gemeente ter ken nismaking met kerkeraad, kerkvoogdij enz. Des avonds trad Z.E. in het Ned. Herv. Kerkgebouw voor de gemeente op met een predikatie naar aanleiding van Jozua 3:11. CAPELLE. Evenals vorige jaren zullen ook nu weer en wel in den loop van de maand December de weldadigheidspostzegels en kaarten, waarvan de netto-opbrenst ten goede van het misdeelde kind komt, in onze gemeente door het onder leiding van Mej. J. Oerlemans Jd. te Vrijhoeve-Capelle staand damescomité te koop worden aangeboden. Deze actie voor het misdeelde kind is in onze gemeente langzamerhand een traditie geworden en het is een ver heugend verschijnsel, dat de omzet dei- zegels en kaarten telkenjare grooter wordt. We hopen, dat velen dit mooie lief dewerk naar vermogen zullen steunen, zoodat ook dit jaar uit onze gemeente een belangrijk bedrag ten goede komt aan het misdeelde kind. De afdeeling' Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs biedt haar leden op Vrijdag 2 December e.k. des avonds half acht een gezelligen avond aan, waarop zal optreden het ensemble Lotte en Alex Wins uit Amsterdam met een zeer gevarieerd programma. Afgaande op de gunstige recensies over dit ensemble kunnen we de leden vol vertrouwen aanraden dezen Vrij dagavond vrij te houden voor de bij eenkomst van Volksonderwijs in het Stationskoffiehuis. Voor de Ned. Herv. gemeente al hier hoopt a.s. Zondag des avonds half zeven op te treden Ds. Oostenbrug. Des morgens half tien leesdienst. In de de Ned. Herv. Kerk a. d. Loon- schendijk hoopt a.s. Zondag des mor gens half tien en des avonds half ze ven op te treden Ds. Vroeg in de Wey. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zon dag op te treden Ds. E. J. Dijk. In het lokaal der Geref. Gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. In verband met de groote slapte ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Uw handen blijven ondanks guur weer en alle huishoude- lijke arbeid gaaf, zachl en -S\ mooi door ueide in doozen 30-60, Tube 45 ct. Bi| Apoth. en Drog. mijnhardt

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6