01 /uiieit. gemest en 1 e ifmait de huid. LAND- EN TUINBOUW, BUITENLAND. Gemeenteraad Het Koninginnefeest te Waspik. Den Boeren-wagen. Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe raadhuis, Zaterdag 1.1., vierde Waspik het veertig-jarig regee- rings-jubileum van Hare Majesteit de Koningin. Het comité, dat de leiding der ieestelijkheden op zich genomen had, had o.m. een optocht georgani seerd welke volkomen geslaagd mag heeten. De deelnemende vereenigin- gen hadden met veel zorg medege werkt 0111 het geheel zoo volmaakt mo gelijk te doen zijn. Wanneer we nu nog even stilstaan hij datgene waar mede de boeren-organisaties van den N.C.B. en den R.K.J.B. voor den dag kwamen, willen we daarmede geens zins te kort doen aan hetgeen door anderen naar voren werd gebracht. De representatie van de Boeren was merkwaardig, zoowel 0111 het idee wel ke werd uitgebeeld als 0111 de uitbeel ding zelf. Men had zich blijkbaar niet te vreden gesteld met een huldiging, welk ieder goed Vaderlander liggen zou, ook niet zooals passen zou aan een goed vaderlander welke bovendien nog het landbouwbedrijf uitoefent. Neen, men wilde behalve dit, de hulde aan het Staatshoofd moliveeren met titels waaruit rechtstreeks bleek de innige zorg van Harer Majesteits Re geering voor de welvaart der agrari sche bevolking en deze zorg tevens helder in het licht stellen. Om dit te bereiken betrad men het terrein van de landbouw-wetgeving. Vanzelfsprekend moest daar een keu ze worden gedaan. Men ging daarbij uit van het beginsel dat „het zwaarst moest wegen wat het zwaarst was", doch-daarnaast werd er bij de keuze rekening mede gehouden, datgene naar voren te brengen waarvan eeni- ge bekendheid mocht worden veron dersteld bij die bevolkingsgroepen welke buiten den landbouw staan. In dit verband willen we voornamelijk die titels memoreeren en wel: de Landbouw-crisiswet, de Pachtwet en de Ruilverkavelingswet. De aanneming van de Landbouw- crisiswet, nu al enkele jaren geleden, bracht met zich mede, dat aan de Re geering uitgebreide bevoegdheden wer den verleend, ter voorkoming van de totale ineenstorting van den nationa- len landbouw, datgene te doen wat Haar noodig en gewenscht bleek. Met deze wet als basis heeft Zij een geheel complex van maatregelen in 't leven geroepen, dat eenerzijds het landbouwbedrijf steunt, doch ander zijds ook omknelt. Dit als gevolg van het feit dat prijzen-stimuleering onbe staanbaar bleek, zonder tegelijkertijd beperkende bepalingen in het leven te roepen. Deze wet heeft aan belang rijkheid nog niet het minste ingeboet. Zou vandaag aan den dag deze wet worden ingetrokken, dan zou dit be- teekenen de uitlevering van een paar honderd-duizend gezinnen aan 't pau perisme, niets meer en niets minder. Met de Pachtwet was men al hij zonder actueel. Zooals bekend, mag worden verondersteld dat deze wet op 1 November j.l. in werking is getreden. We zullen hierover niet in details treden, maar voor deze streek mag er wel even op gewezen worden dat zij een einde zal maken aan pachtover eenkomsten van 3 tot 6 jaar, welke hier algemeen gangbaar zijn en die in rationeele bedrijfsvoering, zooal niet geheel, dan toch wel voor een groot gedeelte in den weg stonden. Meer nog dan hare beide voorgang» sters zal de nieuwe Ruilverkavelings wet op actualiteit hebben kunnen bo gen. Immers onder Waspik is men bereids begonnen met te profiteeren van de mogelijkheden welke deze wet biedt. I11 een complex van ruim 300 hectaren is met de verkaveling begon nen, terwijl aanvragen zijn verzonden voor een totaal van 200 H.A. Hier mede zal ook onder den Waspikschen hemel, het aanschijn der aarde wor den vernieuwd. Ze zal mede in be- teekenende mate tegemoetkomen aan de nijpende nood aan cultuurgrond. De uitbeelding van de hulde en waardeering voor wat onder het ze genrijk bewind van Hare Majesteit voor de boeren-bevolking tot stand kwam, droeg geheel het stempel der boeren-mentaliteit, soberheid en een voud. Met het levensgroot portret van Hare Majesteit, de bedekking van den wagen met vloerkleeden, de sierhees ters en bloemen, maar niet in 't minst door een passend gebruik van de na tionale kleuren en het oranje, was ge poogd den indruk te wekken van een omgeving, waarin werd gerecipieerd. Hieruit bleek vooral ook hoe fijn de essentie van 't feest werd aangevoeld. „Hulde,", stond er op een schild bo ven het opzetstuk van den wagen en dit woord had daar geen holle klank. Door de rijkdom van gedachten en het levendige besef van diep-gevoelde waardeering welke waren uitgebeeld, had het een inhoud welke de schoon ste feestrede zou evenaren. De boeren van Waspik hebben zich bij deze gelegenheid van hun beste zij de laten zien. Ze schiepen de juiste sfeer en troffen een niet minder juiste toon. Ze kunnen tevreden zijn. EETHEN. De raad dezer gemeente kwam Maan dagavond in spoedeischende openbare vergadering bijeen onder presidium van burgemeester van der Schans. De heer v. d. Stelt was aiwezig. De goed keuring der notulen van de vorige ver gadering wordt aangehouden. De voorzitter stelt dan aan de orde een voorstel van B. en W. 0111 de uit voering van hel glas- en verfwerk voor het nieuwe gemeentehuis onder hands op te dragen aan den schilder de Joode uil Meeuwen, voor een be drag dat in overeenstemming is met de gemaakte begrooting. Dit voorstel werd z.h.st. goedge keurd. Vervolgens stelt de voorzitter na mens B. en W. voor een tweetal brug gen voor net gemeentehuis te laten uouwen overeenkomstig de teekening, uoor ucn aannemer van het gemeente- iiuis. Het is de bedoeling deze bruggen ui beton uit te voeren, met een beklee- uing van steen, het gelieel aansluitend dij het gemeentehuis. De heer Donken had liever gezien dat de uitvoering van dit werk in het openbaar zou worden aanbesteed, zoo- uat ook ingezetenen een kans maken. De voorzitter zegt dat B. en W. dit oorspronkelijk ook van plan waren, maar toen naderhand bleek dat de aannemer, die alhoewel hij zeer laag had ingeschreven, zich toch correct aan de begrooting en bestek gehouden heeft en het werk keurig heeft uitge voerd, ook in aanmerking moest ko men voor den bouw van deze bruggen, temeer daar hij hier zijn personeel heeft en zich aan het bedrag van de oegrooting zal houden. Wethouder E. v. d. Beek meent, dat met het oog op de kosten de steenen bekleeding der bruggen wel achter wege kan blijven. De voorzitter brengt hierna 't voor stel van B. en W. in stemming 0111 de bruggen te doen bouwen zooals het be stek aangeeft. Tegen stemden de heeren E. v. d. Beek, G. v. d. Beek, Donken en Vos, zoodat het voorstel van B. en W. met 4 tegen 2 stemmen verworpen is en de uitvoering alleen in beton zal plaats vinden. De heer G. v. d. Beek zou dan ver der willen dat de bouw publiek werd aanbesteed, daar er meerdere ingeze tenen zijn, die voor dit werk in aan merking kunnen komen. De voorzitter wil het voorstel van B. en W. 0111 het onderhands aan den aannemer te gunnen, in stemming brengen. Dit wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Alleen de heeren Don ken en G. v. d. Beek waren tegen. Bij de rondvraag informeert de heer G. v. d. Beek of het de bedoeling is, dat het werk rondom het gemeente huis in werkverschaffing zal plaats vinden. De voorzitter zegt dat dit door de regeering niet wordt goedgekeurd. Misschien bestaat de mogelijkheid dat de uitbaggering van de haven te Gen- deren in werkverschaffing zal plaats vinden. Het zand dat daar dan vrij komt zou aangewend kunnen worden voor ophooging van het terrein, Spr. zegt verder dat men momenteel ook bezig is aan de verbetering van den weg in den Meerhoek. De heer Donker vraagt wanneer de opening van het nieuwe gemeentehuis zal plaats vinden. De voorzitter vermoedt dat dit wel Februari zal worden. Hierna sluiting. DUITSCHLAND EN DE JODEN. De correspondent van de N. R. Crt. te Berlijn schrijft o.m. aan zijn blad: Het programma is duidelijk: volledi ge afscheiding. Dat beduidt niet alleen uitschakeling der Joden uit het oecono- mische leven, het beduidt ook, dat de Joden uit onze woonhuizen en woonwij ken moeten worden gejaagd en worden ondergebracht in straten en huizen blokken, waarin zij zoo weinig mogelijk met Duitschers in aanraking komen. „Men moet de Joden kenteekenen." Geen Jood mag in Duitschland grond of huizen bezitten. Eenmaal geïsoleerd, zullen de Joden echter verarmen. Dientengevolge zul len zij allen, in overeenstemming met hun aanleg, zegt het Schwarze Korps, tot criminaliteit vervallen. Als dat pro ces zich heeft voltooid, zouden wij ge noodzaakt zijn hen te vuur en te zwaard uit te roeien. „Het resultaat ware het einde van het Jodendom in Duitsch land, zijn volslagen vernietiging." Als men nu in het buitenland meent, dit door geschreeuw, bedreiging of op hitsing te kunnen tegengaan, dan be wijst men slechts dat men sedert 1933 nog niets heeft geleerd. Nu moet men, zoo zegt het Schwarze Korps, verder een onderscheid maken. Er zijn er in het buitenland, voor wie de Jodenkwes tie slechts een dekmantel voor hun haat tegen Duitschland is, maar er zijn er ook die het in hun „kinderachtige hu- maniteitsinbeelding" inderdaad goed met de Joden meenen. Deze laatste groep moet inzien, dat zij een positieve bijdrage tot oplossing van het Joden probleem moet leveren. „Duitschland kan zijn Jodenkwestie niet buiten Duitschland oplossen, want we bezit ten alleen dit land, dat wij van de Jo den moeten bevrijden. De andere lan den daarentegen, de hoog geprezen de- mocratiën, die worden beheerscht ten deele door Joden en vrijmetselaars, ten deele althans door Jodenvrienden, heb ben land te over". Zij hebben niets tot oplossing van de Jodenkwestie gedaan. Indien de Ver- eenigde Staten 40.000 Joden willen op nemen en indien Engeland misschien 25.000 naar Nieuw Guinea willen zen den, beduidt dat eenvoudig dat zij niets willen doen, want deze getallen betee- kenen minder dan niets. Het Schwarze Korps zegt dat inderdaad de Joden zelf zulk een oplossing in den weg staan, doordat zij niet willen toegeven dat zij Joden zijn, maar zich als Franschen, Polen enz. willen zien beschouwd. Nochtans alleen in een Jodenstaat buiten Duitschland kunnen de Duitsche Joden den ondergang ontgaan welke hun anders met zekerheid bedreigt. Of het Kenya, Alaska, Madagaskar of Au stralië is, is om het even, maar er moet een Jodenstaat komen, die de 20 mil- lioen Joden van de heele wereld kan omvatten. DE BOETE VAN 1 MILLIARD. Degenen, wier totaal vermogen na aftrek van de daarop rustende verplich tingen de 5000 mark niet overtreft, be hoeven geen boete te betalen. De boete bedraagt in totaal twintig procent van het vermogen en moet in vier termijnen betaald worden. Beta lingen uit hoofd van verzekeringen, ge sloten door Joden van Duitsche natio naliteit en door staatlooze Joden (ver ordening tot herstelling van het ver nielde bij Joodsche bedrijven d.d. 12 November 1938) moeten onverwijld aan het competente rijksontvangersbu reau geschieden. Deze betalingen wor den in mindering gebracht van de boe te, welke door den op de verzekering rechthebbenden Jood betaald moet worden. Is de verzekeringssom grooter dan de boete, dan behoudt het rijk de rest. ALLE JOODSCHE WINKELS IN DUITSCHLAND OPNIEUW GESLOTEN. In de bekende verordening van mi nister-president Göring staat, dat alle Joodsche winkels op 1 Januari moeten zijn geliquideerd of aan ariërs zijn over gegaan. Dientengevolge hadden ver scheiden Joden hun winkels heropend, teneinde, wat zij nog aan voorraden over hadden, tegen normale prijzen (dat stond ook in de verordening) te verkoopen. Al deze Joodsche winkels, met inbegrip van verscheiden buiten- landsche, zijn gisteren door de politie gesloten geworden. Koning Leopold met de Kon. Fam ilie ten paleize te Soestdijk. PAUSELIJK DELEGAAT TE LONDEN BENOEMD. De pauselijke vertegenwoordiging te Londen de eerste sinds de reforma tie is een feit geworden. Officieel wordt medegedeeld, aldus Reuter, dat ngr. William Godfrey tot apostolisch ielegaat te Londen is benoemd. Mgr. Godfrey, die kardinaal Hinsley als rec tor van het Engelsche college te Rome opvolgde, is tevens benoemd tot titulair- aartsbisschop van Cio. ENGELAND EN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Zooals bekend hebben Chamberlain en Hallifax een bezoek gebracht aan Frankrijk en hebben daar tal van za ken besproken en vastgesteld. De voornaamste zijn: 1. De Fransch-Duitsche toenade ring; deze aangelegenheid zal bespro ken worden als Von RibEentrop naar Frankrijk komt, om te trachten een ver klaring met Frankrijk te publiceeren, evenals dat na München met Engeland is gebeurd. De gelegenheid zal worden gebruikt om hem opheldering te vragen over ver schillende punten van het Duitsche be leid, met name omtrent Duitschland's bedoelingen in Centraal- en Oost-Eu ropa, zijn houding tegenover 't vraag stuk van de betrekkingen tusschen Ita lië en Frankrijk, zijn verdere plannen inzake de Joodsche kwestie en tenslot te zijn koloniale eischen. 2. De defensie van de Entente Cor diale. De Engelsche ministers hebben uitgebreide mededeelingen gedaan over de uitbreiding van de luchtmacht, waar in werd aangekondigd, dat Engeland zich in de toekomst vooral op den bouw van gevechtsvliegtuigen zou toeleggen. Voorzoover zich laat vaststellen is overeengekomen, dat Frankrijk het leeuwenaandeel van de bommenwer pers voor zijn rekening zal nemen. Ver volgens is de verdediging te land te sprake gekomen. De Fransche ministers nebben getracht de verzekering te ver krijgen, dat Engeland bij het uitbreken van een oorlog onmiddellijk een aan zienlijke troepenmacht naar het vaste land zal sturen, maar hebben op dit punt geen uitdrukkelijke belofte ont vangen. In het algemeen is men overeenge komen, dat Frankrijk in een oorlog zijn voornaamste bijdrage aan de defensie van de Entente Cordinale op het land zal leveren, terwijl Engeland zich op de zee en de lucht zal concentreeren. 3. Spanje. Het is definitief besloten, dat Franco geen oorlogvoerende rech ten kunnen worden toegekend, behal ve in het kader van het Britsche plan. 4. Koloniale kwestie. Hierover is slechts 5 minuten gesproken. Men is overeen gekomen, dat verdere discus sie van dit onderwerp op het oogen- blik geen zin zou hebben. 5. Het Verre Oosten. De bespre kingen op dit punt zijn van zeer alge- meenen aard geweest en hebben tot geenerlei nieuwe besluiten geleid. 6. Het Joodsche vraagstuk. De Brit sche ministers hebben uiteengezet wat Engeland hierin kan doen en hebben er daarbij op gewezen, dat de maatrege len, die zij zich voorstellen te nemen aanzienlijke voorbereiding behoeven. STAKINGEN IN FRANKRIJK. In Frankrijk schijnt de toestand gaandeweg weer slechter te worden; de sociale conflicten in en om Parijs brei den zich belangrijk uit, doordat de ar beiders van een tiental fabrieken den arbeid hebben neergelegd; alleen bij Renault staken 30.000 arbeiders. FF" l H. M. de Koningin en Koning Leopold op weg naar het Stadhuis te Amsterdam. 4.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8