Plaatselijke Berichten. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad benoemd. Op voordracht van 't plaatstelijk be stuur der R.K. H.B.S. A alhier is door 't hoofdbestuur van O.M.O. te Tilburg benoemd tot leeraar Fransch aan de H.B.S. alhier, ter vervanging van den heer Drs. G. van Imbeeck. de heer A. A. F. Engels te Utrecht, leeraar Fran- sche taal en letterkunde M.O.A. en M.O.B. NATIONALE COLLECTE VOOR VLUCHTELINGEN WEGENS GELOOF EN RAS. Op Zaterdag 3 December wordt op verzoek van het Protestantsch Christe lijk- het Katholiek- en het Joodsche Comité voor Vluchtelingen eene na tionale collecte georganiseerd door het Nederlandsch Jeugdleiders Insti tuut ten behoeve van hen, die ter zake van geloot' en ras vervolgd worden. De collecte geschiedt met instemming van de Nederlandsche regeering, en wordt gehouden onder auspiciën van de jeugdvereenigingen van alle gezindten hier te lande. Betreffende deze collecte heeft in een dezer dagen gehouden persconfe rentie de voorzitter van het bestuur van het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut, Dr. C. P. Gunning, enkele mededeelingen gedaan omtrent de or ganisatie van deze nationale geldinza meling. In de eerste plaats toonde de heer Gunning zich zeer verheugd over de medewerking en den steun, die van regeeringswege bij de organisatie van de collecte wordt ondervonden. Woensdag j.l. is vanwege het Insti tuut aan alle burgemeesters een schrij ven met een verzoek tot toestemming voor het hoifden van de collecte ver zonden en reeds den volgenden dag ontving het Instituut van 300 burge meesters een gunstig antwoord. Practisch zijn er geen weigeringen, die er ten slotte nog zijn, vinden haar oorsprong in het feit, dat in de be treffende gemeenten reeds op andere wijze gelden zijn of worden ingeza meld. Ook bijna alle aangesloten jeugdver eenigingen hebben spontaan medewer king toegezegd. Dr. Gunning was er van overtuigd, dat uit de opbrengst van de collecte zal blijken, hoe zeer in het Nederland sche volk de gedachte leeft: „we moe ten iets doen". Woensdagavond, waarschijnlijk di rect na de nieuwsberichten van 8 uur zullen door VARA en NCRV nadere mededeelingen worden verstrekt. In alle gemeenten worden plaatse lijke comité's van actie opgericht voor voorbereiding, propaganda, regeling en toezicht. In onze gemeente is op verzoek van den burgemeester een plaatselijk co mité van actie opgericht, hetwelk als volgt is samengesteld: Notaris L. Christ, voorzitter, Math, van Loon, secretaris-penningmeester, kapelaan A. van Lierop, Ds. A. Hoffman, I. Zeckendorf, Dr. M. Kolster, Jud. Tim mermans, Ger. Verwiel, en I. C. Mor tier. Het comité van actie heeft Maandag avond ten gemeentehuize vergaderd en zijn de noodige maatregelen getrof fen voor het houden der collecte op a.s. Zaterdag hier ter plaatse. Deze zal gehouden worden door leden der di verse jeugdvereenigingen, welke speld jes te koop zullen aanbieden en met bussen zullen collecteeren. De uitge- noodige collectanten worden ver zocht a.s. Vrijdagavond te 8 uur ten gemeentehuize kamer 20 te komen voor het ontvangen van instructies. De burgemeester doet een beroep op al de betrokken Jeugdorganisaties, op dat al het mogelijke zal worden gedaan om deze hulpactie naar best vermogen le doen slagen. Aan de burgerij der ge meente wordt deze collecte in hare milddadigheid aanbevolen. - Giften kunnen eventueel ook bij den penningmeester Grootestraat 280 of bij de leden van het comité worden be zorgd. B.L.O.-TENTOONSTELLING. In een gedeelte van ons vorig num mer hebben we een beschrijving gege ven van de officieele opening der ten toonstelling in de Don Bosco-school en van deze hoogst belangrijke tentoon stelling zelve. Thans nog iets over 't welslagen daarvan en dan mogen we tol onze groote voldoening zeggen dat de be langstelling massaal is geweest en daardoor de tentoonstelling een suc ces. Niet minder dan 1500 personen heb ben Zaterdag en Zondag deze ten toonstelling van de leermiddelen en werkstukken van het B.L.O. bezocht. En voor de meesten is dit één open baring geweest; men had niet 't minste begrip van wat dit buitengewoon lager onderwijs is, wat den kinderen die deze school bezoeken geleerd wordt, hoe hen dat geleerd wordt, hoever ze t brengen met lezen, schrijven rekenen, fröbelen, handen-arbeid, klei-arbeid, nuttige en fraaie handwerken, huis- huidelijke bezigheden enz. enz. Hier heeft men dat alles kunnen zien, hooren uitleggen, kunnen vragen, men heeft de resultaten gezien van een paar jaar noesten arbeid van hoofd en personeel, die wel bezield moeten zijn met groote ambitie en liefde voor hun vak en niet minder groote vakkennis en veel geduld. 't Is een gelukkige gedachte geweest van bestuur en leiding der school om deze expositie te houden en wij ver trouwen dat vele ouders en autori teiten ze bezocht en bestudeerd heb ben en daaruit hun conclusie hebben getrokken. Het moet toch niet kunnen voorko men, dat naar men ons van betrouw bare zijde mededeelde, bv. een gemeente als Waspik, zes kinderen zitten te springen om de school te bezoeken, maar moeten wachten tot de gemeente hare medewerking verleent. Intusschen zal deze expositie die o.m. bezocht werd door den Hoogeerw. heer deken van den Brekel, de inspectrice van 't L.O. mej. Jansen haar doel niet missen, wat wij in 't belang van plaats en streek gaarne hopen. BRIDGEDRIVE T.B.C.-COMMISSIE. Zooals we vroeger aankondigden was de inschrijving voor de bridge-drive, georganiseerd door het Dames-Comité der T.B.C.-commissie en gehouden op Zaterdagavond 1.1. in de Twee Kolom men een groot succes. Niet minder dan 60 deelnemers had den zich opgegeven uit alle deelen der provincie en daarbuiten, als 's-Bosch. Tilburg, Breda. Eindhoven, Amster dam, Kaatsheuvel, Sprang Capelle, Waalwijk enz. Toen notaris Schaap, secretaris der T.B.C.-commissie, de drive opende, kon hij spreken van een slagen van den op zet en van het succes van 't dames comité dat steeds iets nieuws weet te bedenken om de kas der T.B.C.-be strijding te spekken. Het werd een zeer geslaagde en ge zellige avond, die dank zij de goede regeling en prettige stemming een aan genaam verloop had. Na afloop reikte Mevr. van Loon met een welgekozen woord van felici tatie en dank de prijzen uit, die als volgt werden behaald en die zooals we bereids zeiden in Waalwijk zijn ge kocht of door Waalwijksche zaken ge schonken zijn. 1 De heeren Janssen en Dooren bosch te 's-Bosch. 2 Mej. Zus v. Delft en de heer G. v. Delft, Waalwijk. 3 MevF. Pessers en Mej. Wiesman, Waalwijk. 4 De heer en Mevr. Minke, Waal wijk. 5 De heer en Mevr. Verschure, Eindhoven. 6 De heer en mej. Matla, Amster dam. 7 De heeren v. Eeckelen en Zon dag, 's-Bosch. 8. De heer en Mevr. Dr. Vercau- teren, Kaatsheuvel. Het resultaat, 110 overschot voor de T.B.C.-kas. is prachtig en wij zijn overtuigd dat de deelnemers(sters) een dubbele voldoening zullen hebben ge smaakt, n.l. van een gezellige avond en van een goed werk te hebben ver richt. Niet minder de winkeliers, die door 't schenken van prijzen in hoofd zaak tot dit resultaat bijdroegen. ROODE KRUIS. De speldjes-verkoop ten bate der af- deeling Waalwijk van het Roode Kruis heeft opgebracht 49.225. GROOTE VOGELTENTOONSTELLING. Zooals de in dit nummer voorkomen de advertentie aangeeft zal a.s. Zater dag en Zondag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Eerste Waal wijksche Kanarievereeniging een groo te tentoonstelling worden gehouden waaraan verbonden een zangwedstrijd. Deze tentoonstelling zal plaats vin den in de zaal van het café van den heer A. van der Pluijm aan de Haven en een buitengewone inzending van deze edele zangertjes is te wachten. Doch daarnaast zal men nog kunnen genieten van een zeer varieerende col lectie kanariesvogels, zooals kruisingen met putters, sijsjes enz. Ook een uitge breide kleurkweek zal vertegenwoor digd zijn. Zooals uit bovenstaande wel blijkt is dus alle zorg aan deze exposi tie besteed. Wij kunnen eenieder daar om aanraden Zaterdag of Zondag deze tentoonstelling te bezoeken, daar men dan een goede indruk kan krijgen van het hooge peil, waarop de kanarie- kweek in Waalwijk staat. HEI' VETERANEN-BAL WEDEROM EEN GROOT SUCCES. Zondagavond werd in de zaal „Musis Sacrum", het traditioneele veteranen- bal gegeven, georganiseerd door de ve- teranenvereeniging „Ons Huis". Het is voor ons feitelijk niet noo- dig hieraan nog een nabeschouwing vast te knoopen, want iedereen weet, dat een veteranen-bal beslist moet slagen, om de typisch gezellige, niet nader te definieeren sfeer, die er steeds heerscht. Ditmaal was het evenwel een bij zonder bal, omdat er attracties naar voren gebracht werden, die dermate insloegen als misschien bij geen vorig veteranen-bal het geval is geweest. Daar was vooreerst de komst van St. Niccolaas met zijn knecht die tot algemeene vroolijkheid aanleiding gaf. Verder de attractiewals, om nog maar te zwijgen van de pogingen van het sterke geslacht om in den kortst mo gelijken tijd onder de super visie van den Heiligen Man enkele poppen een luier aan te doen. Het was al vroolijkheid en stemming die er heerschten en naar veler mee ning kwam nog te vroeg het sluitings uur. Des middags kwam St. Nicolaas voor de kinderen der leden in de zaal van het café van den heer v. d. Pluijm. Alhoewel de kleintjes in den beginne wat bevreesd waren voor de dreigingen van zwarte Piet, ging het er toch dra ongedwongen naar toe en de gezichtjes glunderden, toen allen een mooi St. Nicolaasgeschenk met tal van versna peringen in ontvangst hadden te ne men. Ook de beschermheer van „Ons Huis", de heer Ger. Verwiel, gaf hierbij van zijn zeer gewaardeerde belangstel ling blijk. WAALWIJKSCHE SCHAAK- VEREENIGING. J.l. Vrijdagavond speelde de Waal wijksche Schaakvereeniging een com petitie voor den Brabantschen Schaak bond tegen Hilvarenbeek. Na harden wedstrijd wist Waalwijk met 42 te winnen. Uitslag: Waalwijk I Hilvprenbeek I. M. E. Goudberg—A. K. Voets 1—0 Dr. A. S. Vader—Chr. Mouret 10 C. J. MustertJ. Lommemans 01 J. Blok—W. v. d. Burg 0—1 G. Veltinan—G. v. Mourt 1—0 J. PullesG. Veetje 10 Na den wedstrijd werden er nog ver schillende vriendschappelijke partijen gespeeld, het was een gezellige en sportieve avond. ST.* NICOLAAS IN DE „STICHT". De buurtvereeniging ,,de Sticht die zich bij zooveel voorkomende gelegen heden reeds actief getoond heeft, heeft ook den St. Nicolaastijd benut om, ditmaal .speciaal voor de jeugd, een attractie op touw te zetten in den vorm van een officieel bezoek van St. Nico laas nu 1.1. Zondag. Dat deze gedachte een goede ge weest is, bewijst wel het groote enthou siasme waarmede de kinderen dezen dag tegemoet hebben gezien. Reeds van te voren was te zien dat er iets bijzonders te doen was, want ondanks het minder gunstige weer had zich te gen twee uur aan het station veel pu bliek verzameld, dat gekomen was om den goeden Sint te begroeten. Ook de heeren bestuursleden waren ter verwel koming aanwezig en toen dan ook om goed twee uur de trein binnen reed, kon St. Nicolaas met zijn knecht een waardige ontvangst bereid worden. De heer L. v. Adelberg trad daar bij, wegens verhindering van den voor zitter, den hoogen gast tegemoet om hem recht hartelijke woorden va£ wel kom toe te roepen, waarna een kinder koor onder leiding van den heer Tom Burmanje een welkomstlied zong. Hierna werd een optocht geformeerd die naar de Concertzaal .Thalia trok, die geheel bezet was met kinderen. Zij werden onthaald op allerlei lekkernijen en cadeautjes, afgewisseld met zang en voordrachten, zoodat allen het recht naar den zin hadden. Het dames-co mité maakte zich hier zeer verdienste lijk. Deze „beau geste" van de buurtver eeniging „de Sticht zal dan ook door allen zeer gewaardeerd worden. VOOR HET KIND! Van 1 December tot en met 5 Ja nuari zullen de postzegels en brief kaarten voor het Kind wederom in den lande worden verkocht en daarmee wordt wederom een groot sociaal en charitatief werk gedaan. Onder leiding van mevr. van Loon de Jong, Mr. van Coothstraat 41, al waar postzegels en kaarten verkrijg baar zijn, neemt ook onze gemeente steeds flink deel aan deze actie en wij vertrouwen dat zulks ook ditmaal 't geval zal zijn, temeer waar ook het T.B.C.-comité hier ter plaatse voor de uitzending van kinderen een be drag uit de landelijke opbrengst heeft ontvangen. Reden te meer om 't kracht dadig te steunen. Tusschen Kerstmis en Nieuwjaar zal weer een tentje in de vestibule van t P.T.T.-kantoor tot verkoop van post zegels en kaarten aanwezig zijn. „OP STAP MET DE OUDJES" Kindervoorstelling. Voor een ei-volle zaal werd Zater dagmiddag in „Musis' door het comité „Ouden van Dagen" een filmvoorstel ling voor de schooljeugd gegeven. Ook St. Nicolaas met Zwarte Piet kwam bij deze gelegenheid op bezoek. Zij werden namens het comité „Ou den van Dagen" op het tooneel ver welkomd door den heer C. Pullens. De Heilige Man richtte een behartens- waardig woordje tot de aanwezige jeugd en knoopte daaraan een propa gandistisch praatje vast ten opzichte van het comité „Ouden van Dagen,,. De kinderen werden niet moe hun geheele repertoire van Sinterklaaslied jes af te zingen en verschillende klei nen waagden zich zelfs op het podium bij St. Nicolaas om daar als solisten een nummertje ten beste te geven. De heer van Straeten zorgde voor piano-accompagnement. Een aardige teekenfilm van het eer ste uitstapje der ouden van dagen werd met groote aandacht door de jeugdige bezoekers gevolgd en vaak was er hi lariteit als zij bekende typen op het wit te doek zagen verschijnen. Het was voor de jeugd, zoowel als voor het actieve comité een geslaagde middag. „ALS JE NOG EEN MOEDER HEBT" Een geslaagde O.O.G.-avond. De tooneelvereeniging O.O.G. kwam Zondagavond voor een Thalia-zaal, die te klein bleek, op de planken met het schitterende volksspel „Als je nog een moeder hebt". Het was weer eenigen tijd geleden dat wij O.O.G. aan het werk hebben gezien, maar het bleek ons dra, dat zij het acteeren nog niet verleerd heeft. Onder leiding van hun nieuwen re gisseur dhr. G. Dekkers, hebben de be kende O.O.G.-krachten aan de over- groote belangstelling een tooneelavond geboden die in ieder opzicht af was. De inhoud van het stuk leende zich ook bijzonder voor de algeheele aan dacht van het pulbiek. Het doet mis schien sentimenteel aan, maar deze avond heeft weer bewezen, dat het pu bliek nog op kan gaan in een spel, waarin een moeder treurt om haar afgedwaalden zoon. Vooral zal dit bet geval zijn, wanneer die rollen gespeeld worden door personen die voor de volle honderd procent voor hun taak berekend zijn. Zoo was de zware moederrol in handen van mej. Bakker en zeker heeft zij door haar eenvoudig, ongekunsteld spel de geheele zaal ontroerd. Nauw daarbij aansluitend, moet ook het spel van mej. van Etten, als haar dochter Agnes genoemd worden. Het zou ons te ver voeren ook de mindere rollen een voor een aan een bespreking te onderwerpen. Wij willen daarom volstaan met allen een woord van lof toe te zwaaien voor de in alle opzichten, gave vertolking hunner rol len. Speciaal het spel der heeren Brokken, van Delft en Klijn was der mate beheersch en toch zoo vol leven en bezieling, dat deze heeren hun goe den naam op tooneelgebied nog ver sterkt hebben. Alles te samen genomen was bet weer een echte ouderwetsche O.O.G.- tooneelavond, zooals wij er nog meer deren hopen mee te maken. gewone, hel romantische van vroegere eeuwen, met fiere ridders en statige edelvrouwen, maar ook met intriges, kruiperij en huichelarij. Al deze factoren kwamen ook Zon dag op 't tooneel zeer goed tot uiting betgeen voor een tooneelgezelscliap als dat van Piet Vink geen verwondering behoeft te wekken. Het publiek leefde geheel mee met den lijdensweg van een Genoveva die door de listen van den sluwen Golo tot den ondergang gevoerd dreigde te worden, maar ten slotte door haar heldhaftigen gemaal gered werd. Deze acteurs slaagden erin het pu bliek met het stuk te doen meeleven, zij voerden het eenige eeuwen terug in het avontuurlijke leven van de vroege middeleeuwen en bet is daarom ook, dat allen met veel genoegen aan dezen tooneelavond zullen terugdenken en het gezelschap Piet Vink een hartelijk „tot weerziens" toeroepen! Des middags werd voor een jam mer slecht bezochte zaal, een uitvoe ring gegeven van het sprookjesspel „Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen Ook hierin wist het gezelschap Piet Vink den juisten toon te treffen, zoo dat den kleinen, doch ook den grooten een genotvolle middag verschaft werd. Griep, Kou, Pijn. TOONEELGEZELSCHAP PIET VINK. Het tooneelgezelscliap Piet Vink, heeft zoo langzamerhand in onze ge meente een goede traditie gekregen, Reeds meerdere malen heeft Piet Vink c.s. het Waalwijksche publiek doen genieten van tooneelspel, dat een hooge graad van volmaaktheid bereikte en daaruit is een reputatie gegroeid, die steeds voor goed bezette zalen zorgt, wanneer dit gezelschap hier optreedt. Deze reputatie heelt dit bekende tooneelgezelscliap Zondagavond weer alle eer aangedaan, toen het voor het voetlicht kwam met liet romantisch tooneelverhaal „Genoveva van Bra bant". Een goed bezette zaal, leefde geheel met de hoofdpersonen van dit spel mee, dat hoe oud het ook is en hoe dikwijls men het boek ervan ook ge lezen heeft, toch telkens weer aan trekkelijk is, door de sfeer van het on- MOOI SUCCES MOTORDIENST V. L. K. In de Dinsdag j.l. te Helmond ge houden schietwedstrijden om de Kapi tein van der Meulen-beker, door de V.L.K. Motordienst afd. Noord-Bra bant, heeft de groep Waalwijk van de Sectie 's-Hertogenbosch een mooi suc ces behaald. Van de vijf schutters die de groep Waalwijk vertegenwoordigden be haalden er vier een prijs. De zilveren medaille uitgeloofd door den Korpscommandant werd gewonnen door den heer M. v. d. Mee, terwijl nog drie personeele prijzen werden behaald door de heeren J. Trimbach, J. Eibers en P. Verhagen. De Kap. v. d. Meulen-beker werd door de tweede maal gewonnen door de Sectie Eindhoven. VIJF EN TWINTIG JAREN ELECTRICITEIT IN BRABANT. Op 1 en 18 December a.s. zullen de heeren Ir. de Voogt en W. Merk resp. bedrijfsingenieur en bedrijfschef van de Prov. Noord-Brabantsche Electrici- teitsmaatschappij den dag herdenken, waarop zij voor 25 jaren in dienst tra den voor de electrificatie van Noord- Brabant. Nadat op 8 Mei 1913 in beginsel was besloten tot oprichting eener provin ciale electrische centrale, volgde 28 October 1913 de buitengewone zitting der Prov. Staten waarin de statuten van de P.N.E.M. werden vastgesteld. Prof. van Swaay was de eerste direc teur. Honderd drie en tachtig gemeen tebesturen zegden hun medewerking toe. In de zelfde zitting werd goedge keurd het voorstel tot stroomlevering aan Helmond en Eindhoven en een contract gesloten met de firma De Wit aldaar. Nu werd de positieve voor bereiding van de electrificatie der pro vincie ter hand genomen. Bij Kon. Besluit van 20 Januari 1914 werden de statuten goedgekeurd, 25 Juni van dat jaar volgde de definitieve oprichting. Thans is er welhaast geen gehuchtje meer of de electrische licht en krachtbron is er bekend. Talrijke fabrieken draaien electrisch, de elec trische treinen worden door de P.N. E.M. van stroom voorzien. Overal in hel Brabantsche land staan de trans- formétiehuisjes en de vele lijnen han gen in de lage luchten. Wie had het durven droomen, voor 25 jaren? R'JKSKIESKRING 's-BOSCH DER R.K. STAATSPARTIJ. Jaarvergadering. De Rijkskieskringorganisatie 's-'Her togenbosch van de R.K. Staatspartij hield Zaterdagnamiddag hare jaarver gadering in „Lohengrin" te Den Boscch. Besloten werd de volgende voorstel len voor te leggen aan den Partijraad: 1. De partijraad overwege de kring- propagandaleiding in te schakelen bij de adviseerende leden van den partij raad. 2. Het partijbestuur overwege een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid tot vervroegde pensioneering van arbeiders ter bestrijding der werk loosheid. 3. Bij uitkeering uit het wegenver- keersfonds aan de diverse provinciale kassen worde meer rekening gehouden met het aantal kilometers wegen, in Snel en goed helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd.,Mijnhardtjes"2st. lOct Doos50ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5