SCHAAKMAT. Binnenlandsch Nieuws. „Dokier Hartje "^^„Mijnhardljë' u- Zaterdag 3 December 1938 No 97. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad ©BW®® OPSFffiN acs©» lUKSDKlMIIt^ Een Sinterklaasvertelling. De oude heer Verhoog was weer ion" geworden door het schaakspel. Hij "had zijn koetjes op het droge ge kregen, zijn zaken in de stad op voor deelige wijze overgedaan en nu genoot hij de rijpte zijner jaren in het mooie en rustige dorp, niet al te ver van de stad gelegen, daarmee een levens droom in vervulling ziende gaan. Inderdaad, hij genoot. Jammer ove rigens dat zijn vrouw geen deelgenoot kon zijn in dat leven, dat hij als een loon van zijn en haar harde werken beschouwde. De rouw was zwaar en diep geweest, maar de tijd had de ge slagen wonde geheeld, al schrijnde nu en dan nog het litteeken in zijn ziel. De huishouding liep geordend, dank zij het vertrouwde personeel, dat hij in het dorp getroffen had en de leiding van zijn dochter, zijn eenig kind: Ans. Een flinke, een knappe, een altijd op gewekte en toegewijde dochter; een zonnetje in huis. Hij zou ze niet graag missen, neen daar moest-ie niet aan denken. Want ja, het buitenleven mocht dan zoo mooi zijn als-ie zich had voorge steld, het was toch wel anders dan in de stad. Een stille zomeravond had z'n bekoring buiten, maar de winter avonden waren er als overal elders: lang en toonloos, s' Winters was er buiten weinig, wel een beetje érg wei nig afwisseling. Daarom vond de oude heer Verhoog, dat hij het toch maar erg goed getrof fen' had met de vriendschap van den jongen Piet Boenders. Hij had hem een keer getroffen in het Gouden Hert en het gesprek was toen gekomen op den kampioensstrijd AljechinEuwe. De oude Verhoog had het verloop van de match in zijn dagblad gevolgd, maar zijn sportieve belangstelling kon niet verder gaan dan het bezien van het puntenverloop, hij kende het schaken niet. Piet Boenders had hem er wat van verteld, zelfs zijn interesse weten te wekken en tenslotte zich be reid verklaard om eens een avond met bord en stukken bij den heer Verhoog thuis te komen. Verhoog leerde van Piet Boenders dien avond den loop der stukken en Piet Boenders leerde óók wat, n.l. dat de oude heer Verhoog een knappe en lieve dochter had Boenders studeerde in de stad. Tn tie rechten. Maar als hij vacantie had of een weekend over was, schoof-ie menig partijtje schaak ten huize van zijn ouderen vriend. Op een dezer avonden was de heer Verhoog even van zijn partij geroepen om iemand in de gang te woord te staan. Het duurde vrij lang. Ans had zien gedurende dien tijd met de gast van naar vader geoccupeerd; geleide lijk had ze het spel mede geleerd en terwijl vader in uen gang verbleef, wa ren Piet en Ans ae partij aan het analyseeren gegaan. „Ais nu de Koningin naar hier gaat had Ans gezegd en de Koning trekt zich dan terug naarMaai Piet had zijn hand op die van Ans ge legd en haar duidelijk gemaakt, uat een koning zich niet terugtrekt voor de koningin, maar dat hij Toen ue oude heer Vernoog de ka mer inkwam, bieel-ie als versteend op den drempel staan. Ans maakt zich verschrikt los uit Piets omarming. Piet voelde zich het bloed uit 't hoofd terugzakken, maar hij verstoutte zich, deeu een stap naar voren en zei dap per: „Mijnheer Verhoog, ik vraag u.... ik beuoel. Ans en ik. Maar het bloed van den ouden heer was in#een andere richting geloopen. „Wat?" brulde hij. „Kwajongen! Durf je zóó mijn gasivrijiieid misbruiken? Durf jij.... En nou d'r uit, he?!" Boenders stamelde excuses en vroeg om hem te willen begrijpen, Ans weende en liep op haar vader toe. Maai deze weerde haar af. Enkele oogenblikken later stond Piet buiten, in het schaamtevolle be sef, dat hij voor het eerst een partij, maar een voorname partij, aan den ouden heer Verhoog verloren had. Een jaar later. De heer Verhoog denkt er over om terug te verhuizen naar de stad. De verlatenheid van het stille dorp drukt hem zwaar, het aantrekkelijke van „den buiten" heeft op hem zijn beko ring verloren. Ook in zijn huis schijnt de zon niet meer. Ans is stil en in zichzelf gekeerd. Verhoog, die altijd zoo gevreesd had om zijn dochter aan een ander te moe ten afstaan, beseft het thans, dat hij zijn kind ook zou kunnen verliezen door het bij zich te houden. Ans doet wat haar vader van haar verwachten mag, maar deze kan zich niet meer koesteren in haar levenswarmte. De avonden zijn weer lang en mono toon, de radio alleen brengt nog eenige verstrooiing. Met spijt denkt Verhoog terug aan de gezellige schaak partijen met Boenders. Nu en dan knipt Verhoog een schaakpuzzle uit de krant en hij probeert, turende op het stukje papier, een oplossing te zoeken, maar zóó valt het niet mee. Hij been geen bord en geen siUKKen 111 buis,Hoenders braciii uie aniju mee. Ans heelt met beiaiigsieimig uie hernieuwue belangstelling van vader voor net scnaKen opgeniciKi. Kr twin kelt soms weer xeis blijs in haar oogenEn onuer ons gezegd ze neeit er Piet al van verieiu! Piet is algestuüeeru en vestigde zich on langs in het dorp; zijn practyK ont- wiKKelt zich veeioeiovend voor de toe komst. 't Is Sinterklaasavond. Er wordt gebeld; het meisje brengt een pak binnen. „Voor meneer". Ver hoog neemt het pak aan en ziet naar zijn dochter, die met de toppen van naar vingers verlegen den gouden armband aait, dien ze straks van paps heelt gehad. Voor mij? vraagt vader Verhoog aan Ans. Deze knikt en glimlacht, daarmee tevens verrauende, dat ze er méér van weet. Zenuwachtig frommelt haar vader papieren los en dan staat hij. met een schaakbord in de eene hand en een doos met stukken in de andere. Hij kijkt niet op, z'n gezicht ver trekt zenuwachtig. Eindelijk slaat-ie zijn oogen op naar zijn dochter, die hem wederom toelacht. Dan gaat Verhoog zitten en moeilijk slikt-ie iets weg uoor zijn keel. Hij opent de doos met stukken en verbergt nauwelyks zijn verrassing. Een kost baar ivoren spel! Paps Verhoog weet zich niet goed raad met zijn figuur; hij neemt de fi guren uit de doos en zet die een voor een op tafel vóór zich. Eindelijk zegt- ie verwonderd Ans, de witte dame ontbreekt. Ja? vraagt zijn dochter. Verhoog lelt de stukken en hèrtelt. Dan wordt er aan de kamerdeur ge klopt en onmiddellijk daarop staat Piet Boenders op den drempel. Mijnheer Verhoog, zegt hij, ik hoop, dat u het mij niet kwalijk neemt maar. Ik zit tegenwoordig óók zoo alleen des avonds. Zouden we de par tij niet kunnen hervatten, die het vo rig jaar zoo plotseling werd afgebro ken? Verhoog ziet van zijn dochter naar Piet en dan naar de schaakstukken op de tafel. Hij wacht even met een ant woord. Dan zegt hij: 't Spijt me, i.uüiu" aan dit spel ontbreekt de witte dame. Die heb ik! zegt Piet Boenders. Hij grijpt in zijn jaszak en haalt er het ontbrekende stuk uit. Ik heb ge dacht als we er eens een damesgam biet van maakten.... Van de partij bedoel ik. Een wót? vroeg Verhoog. Ik bedoel: als we de dames eens afruilden. Even keek Verhoog voor zich heen. Dan ontspande zich zijn trekken. Hij nam de hand van zijn dochter en leg de die in de hand van Boenders. Goed, zei hij. We zullen de da mes ruilen. En laten we daarmee de partij remise verklaren. Even later moest Verhoog „noodig even weg", zooals hij zei. Hij stapte naar het „Gouden Hert" een kwam te rug met een flesch Punch van het Beertje. Ziezoo, zei hij, toen-ie thuis kwam. Zet nou de stukken maar eens op! DE BILT VERWACHT GEEN KOUDEN WINTER. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut in De Bilt deelt mede: Betreffende het karakter van den komenden winter, December-Februari, kan worden medegedeeld, dat de be cijferingen met een waarschijnlijkheid van 2 op 3 aangeven, dat de tempera tuur hooger zal zijn dan normaal, de neerslag ongeveer normaal. DE BANDJIRS OP CELEBES. Totaal aantal dooden 113. Het aantal dooden tengevolge van den grooten bandjir is voor het district Polewali belangrijk hooger dan aan vankelijk werd opgegeven. Hierdoor is het totaal aantal dooden thans tot 113 gestegen. DE VRIJSTELLINGEN WEGENS BROEDERDIENST. Naar wij vernemen bedraagt 't aan tal ingeschrevenen voor de lichting 1940 ongeveer 86.000, oT eenige dui zenden meer dan voor de lichting 1939. Dit grootere getal vloeit voort uit de stijging van het geboortecijfer na het einde van de mobilisatie. Het afkeu ringspercentage in aanmerking geno men, wordt er op gerekend, dat 't aan tal goedgekeurden voor de lichting 1940 ongeveer 56.000 zal bedragen. Daar deze lichting een 43.000 man zal tellen, zullen er derhalve 13.000 vrijstellingen wegens broederdienst kunnen worden verleend. Voor de lichting 1939, die uit een veel lager getal goedgekeurden moest worden geformeerd, bedroeg het aantal vrijstellingen slechts 1300. MOREELE EN GEESTELIJKE HERBEWAPENING. Weerklank van den persoonlijken oproep van H. M. de Koningin. De uitwerking, welke de persoonlijke oproep tot moreele en geestelijke her bewapening van H. M. de Koningin heeft gehad, werd duidelijk gedemon streerd in de radiorede, die gisteren door dr. Frank Buchman voor het En- gelsche Nationale Programma werd gehouden. In zijn rede, die werd gerelayeerd of in de landstaal uitgezonden in de Ver- eenigde Staten, Canada, Zwitserland, Denemarken, Finland en Palestina en die ook in het programma van de AVRO over den korte-golfzender van de Phohi werd uitgezonden, citeerde de spreker den oproep van de Konin gin, welken hij een moedig betoog tot haar land noemde, waarin H.M. de overtuiging van de eenvoudigste onder danen in eiken staat heeft vertolkt. Zich richtende tot Haar volk, sprak, zeide spreker, de Koningin tegelijk tot de wereld. De kou komt er uit met enkele „Mijnhardtjes' De pijnverdrijver bij uitnemendheid ERRATA. Men maakt er ons op attent, dat in het Kruiswoordraadsel in de Kinder rubriek van 19 November een kleine vergissing is begaan. Het vakje 30 moet een vak naar links geplaatst worden: dan is alles in orde. SINT NICOLAAS RIJMRAADSEL. Zet van iederen zin de woorden op hun juiste plaats en rang schik daarna de regels in de juiste volgorde. Let wel: de woorden van eiken regel staan in denzelfden regel door elkan der, doch staan niet in andere regels! Het gedichtje begint met den juisten regel. Dus dien hebt hebt U alvast. Aan U de rest Gekomen Sint Nic'laas is weer, •Ie kunt het des te beter! Dichten aan het zijn we uren, Bot lekker vangt die stevig. Dezer regels woorden zoek de De op hol weer hoofden bracht, Maakt Sinterklaasgedichten! Omlaag die en omhoog die, De verzeek'ring maar ik geef U, Dan verschuiven gaan de regels Winkelstraten onze maakte Hiermede wil ik U daarom Plaats ze netjes keurig daarna Hoe je knabbelt want of harder, Moet het wezen net zooals. Kraakt U deze noot als goed, Of U 't vinden zult óóit precies Uren aan het zoeken zijn we Wat rijmt er op marsepijn, Afgesloten weer de kasten Gezellig, vol, ouderwetsch-! Neuzen eventjes wou en wie Graag ten dienste zijn heel graag. Is een groote vraag nog maar. Dat U nog dien avond en zélf Op een potloodpunt bijtend, Flink op slot weer zijn laatjes, Doé het goedmaar bij elkaar. (Let op het rhythme). DE HOND VOOR DEN RECHTER. Dat was nog eens een moeilijk geval voor den politierechter in Londen! Een vrouw moest een vrij grote som geld betalen en de hoofdpersoon van de zaak was haar hond. Twee kleine meisjes, die op een plein aan het spelen waren, werden door een hond gebeten. Hij trok zelfs hun kleren kapot. De volgende dag zagen de kinderen de vrouw met haar hond lopen en zeiden onmiddellijk, dat dat dat de hond was, die hen gebeten had. De vrouw werd daarop voor de rechtbank gedaagd en veroordeeld tot een boete, maar zij weigerde het geld te betalen. Ze zei, dat het een vergis sing moest zijn. Er waren wel meer honden, dieo p de hare leken en haar Billy was erg zachtzinnig en had nog nooit iemand gebeten. De twee meis jes hielden vol, dat het wel die hond geweest was en hun ouders, die na tuurlijk ook in de rechtzaal aanwezig waren, eisten, dat de vrouw de kleren van hun dochtertjes zou vergoeden. Wat moest de rechter nu doen? Hij kon moeilijk aan de hond vragen of hij de meisjes gebeten had of niet. Hoe moest hij nu te weten komen of de hond werkelijk zo'n braaf dier was, als de vrouw beweerde. Maar hij had zelf een hond en zo bedacht hij iets, dat zeker wel zou helpen. Hij liet door een van de bedienden een lekker gebraden varkenslapje brengen. De hond keek den rechter dankbaar aan, toen deze hem het lek kere hapje gaf. Maar nauwelijks be gon hij ervan te eten, of de rechter trok het vlees weer weg. Dat is toch werkelijk iets, waar zelfs de braafste hond niet tegen kan. Maar Billy, de zachtmoedige, keek den rechter alleen heel teleurgesteld aan en ging toen lig gen. Hij bromde niet eens! Toen werd de vrouw vrijgesproken HET ONZICHTBARE SCHRIFT. Jullie weten natuurlijk wel, dat dik wijls belangrijke brieven of geheime berichten met een bepaalde vloeistof geschreven worden waardoor de woor den, nadat ze geschreven zijn, niet meer zichtbaar zijn. Degene, die de brief ontvangt, moet hem op een be paalde manier behandelen en kan de woorden dan weer lezen. Dikwijls staan er onbelangrijke dingen in zo'n brief, die met gewone inkt geschreven zijn en tussen die regels door, staan de onzichtbare regels. Wanneer je bijvoorbeeld met ci troensap schrijft inplaats van met inkt, zal je niets zien aan het vel pa pier, wanneer het sap op is gedroogd. Maar wanneer je het papier dan bo ven een petroleumlamp verwarmt, wordt het schrift bruin en is duidelijk te lezen. Er zijn nog andere stoffen, die on zichtbaar zijn, als ze opgedroogd zijn, maar die zijn te ingewikkeld en te moeilijk om hier besproken te wor den. Proberen jullie het maar eens met citroensap. Als je een briefkaart aan een vriendje of vriendinnetje schrijft in onzichtbaar schrift, moet je er na tuurlijk wel aan denken, dat je ook een paar zinnen met gewone inkt schrijft, want de post zou argwaan krijgen, wanneer er een briefkaart kwam, waar behalve het adres, niets op stond en waar toch een postzegel op was geplakt! ST. NICOLAAS-WEDSTRIJD VOOR DE JEUGD (3e en laatste puzzle.) 1. De hoofdfiguur, waar alles om draait 2. Een lekkernij, speciaal voor kinderen 3. Waarmee St. Nicolaas in ons land arriveert. 4. Rondspreiden. 5. Hèt St. Nicolaascadeau voor Paps! 6. Het geboorteland van den Kindervriend. 7. Hèt woord, dat met St. Nicolaas rijmt op „hart'. 8. Schepter. 9. Heilige. 10. Ondeugend. (Ook dit hoort vaak bij St. Nicolaas) 11. Een belangrijk onderdeel voor de kinderen in St. Nic-l; .tijd. 12. Wat kinderen véél doen, in dezen tijd. 13. Verrassing. 14. Sint Nicolaaslekkernij (ook voor de ouderen). 15. Wat St. Nicolaas gebruikt om te „strooien". 16. Waarvoor No. 11 'savonds wordt neergezet! De oplossingen van de 3 puzzles moeten thans tesamen zoo spoedig mo gelijk worden ingezonden. Denk er om dat naam en adres duidelijk bij Uw oplossing vermeld moeten worden en dat uiterlijk Maandagavond deze op lossingen in de brievenbus aan ons bureau moeten zijn gedeponeerd, 1N1K1 AFGEVEN. Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bijHoofdpijn, Kiespijn, Spit, Rheumatiek, Maand- bezwaren en Zenuwpijnen. 1 „Mijnhardtje" 5 ct. 12 „Mijnhardtjes" 50 ct WEL.... ZIET U MAAR: HET ZIJN, VAN BÓVEN NAAR BENEDEN

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5