Oplossingsformulier St. Nicolaas-prijsvraag 1938 BURGERLIJKE STAND. SPORT INGEZONDEN STUKKEN, van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". Auto-Luxe Luxe-Auto naar de nieuwe gemeenschap. Een groots opgezet plan op inittatief van het R-K* Werkliedenverbond. Plechtige H. Mis op Zondag 4 Dec. Een keerpunt in het maatschappelijk leven. Allerwegen openbaart zich een steeds toenemende drang naar iets nieuws, iets beters, vooral ook op maatschappe lijk terrein. De onrust, welke de maatschappelij ke verhoudingen vooral sedert het ein de van de wereldoorlog kenmerkt, is reeds herhaalde malen en van allerlei zijden verklaard zowel als een reactie op de beginselen, welke de laatste eeuw de maatschappij hebben beheerscht, als een verschijnsel van overgang naar nieuwe verhoudingen en vormen op maatschappelijk terrein. Wij beleven inderdaad een zeer be langrijke periode in de wereldgeschie denis, waarin zal worden beslist over de beginselen, welke straks het maat schappelijke leven in zijn nieuwe vor men zullen beheersen. Het is duidelijk, dat hier grote be langen op het spel staan. Het is echter eveneens duidelijk, dat alleen een massale, geconcentreerde ac tie van allen, die reeds met de nieuwe gemeenschapsidealen bezield zijn, ertoe kan leiden, dat de christelijke beginse len van sociale rechtvaardigheid en naastenliefde de basis vormen voor maatschappelijke hernieuwing. Het initiatief van het R.K. Werk liedenverbond. Het R. K. Werkliedenverbond heeft daarom besloten een groots opgezette actie te gaan voeren tot het propage ren van de gemeenschaps(solidariteits)- gedachte, gebaseerd op de rechtvaar digheid en de naastenliefde in geheel het maatschappelijk leven en in over eenstemming met de richtlijnen welke daartoe door Z. H. den Paus in Qua- dragesimo Anno gegeven zijn. Het Ver bond stelde voor deze actie, welke naar een plan van drie jaren gevoerd zal worden, een bedrag van 150.000.-- beschikbaar. Deze actie zal echter in samenwer king met geheel georganiseerd katho liek Nederland worden gevoerd, dat daartoe dan ook werd uitgenodigd. Plechtige H.H. Missen tot intentie van deze actie. Om Gods Zegen af te smeken over het welslagen van deze grootse en in drukwekkende actie voor de Nieuwe Gemeenschap, zal op Zondag 4 Decem ber in de Parochiekerk van St. Jan de Hoogmis worden opgedragen. Samenwerking met en inschakeling van andere instanties. Uit het voor deze actie opgezette 3- Jarig-propaganda-plan blijkt, dat het in de bedoeling ligt tal van instanties, or ganisaties en individuele personen in te schakelen. Zo zullen deze winter voor de K.R.O. een 20-tal radio-uitzendin gen worden gehouden, waarin o.m. be kende sprekers zich tot het Nederland se volk zullen richten om het op te wekken tot actieve medewerking aan de opbouw van de nieuwe gemeen schap. Bovendien zal de actie krachtig wor den ondersteund door affiches, brochu res, manifesten enz., terwijl tevens een insigne, naar het symbool van de actie is ontworpen. Het betreft hier een groots opgezet plan, waarvan de draagwijdte moeilijk kan worden overschat. Het gaat hier om een krachtige poging tot christelijke vernieuwing van de maatschappij. En waar, evenals op ieder mensen werk, Gods Zegen daarbij onmisbaar is, mogen op Zondag 4 December alle katholieken van Nederland zich in ge bed verenigen om Gods hulp en zegen te vragen voor het welslagen van deze actie. maakten volledig examen en een het verkorte, maar alle drie de leerlingen slaagden. In October- November zouden de andere hun proefwerk leveren, 12 voor het vol ledig en 3 vooi het verkorte examen. De uitslag was ook nu weer zeer bevredigend. Een leerling werd slechts naar het volgend examen verwezen, zoodat 14 van de 15 leer lingen met het diploma naar huis gingen. Intusschen zijn bekend geworden de cijfers van het gehecle land. In het licht van die cijfers komt de cursus te Raamsdonksveer wel zeer gunstig uit. In Juni jl. gingen op en slaagden voor: Onverkort examen 2 leerlin gen is 100 pCt.Verdort examen 1 leerling is 100 pCt. In October- Novemher jl. deden» onverkort evamen 12, waarvan slaagden 11 tot 92 pCt.voor verkort examen gingen op en slaagden 3 islOOpCt. Over de vier verschillende groepen dus een groepsgemiddelde van 98 pCt. geslaagden. Volgens de R.K. Middenstands krant van 26 November jl. slaagden te Breda 68 pCt. en over het geheele land 64 pCt. Daarom mag de Raams donksveersche cursus met 98 pCt. geslaagden wel een woordje van waardeering hebben. Een nieuwe cursus gaat weer aan vangen met dezelfde leeraren en indien de leerlingen met denzelfden ijver dezen cursus gaan volgen en met dezelfde voorbeeldige tucht, dan zal het resultaat weer groot zijn. Aan Mej. A M. F. J. van Liempt, onderwijzeres aan de St. Theresiaschool, is ziekteverlof ver leend. In haar plaats is benoemd Mej. M. C. van den Meerakker, komende uit Son. Het aantal leerlingen aan de scholen te Raamsdonksveer be draagt 874, gesplitst als volgt: Aan de R.K. Jongensschool 340; aan de R.K. Meisjesschool 343; aan de Ned. Herv. School (gewoon onder wijs) 147 en (Ulo) 44. WAALWIJK. Van 25 Nov. tot en met 2 Dec. '38. Geboren Antonius Theodorus, zv. P. J. Leytens- Uitermarkt Bastiaan, zv. A. W. de Jong-Spuijbroek Adrians Lucia, dv. M. Verdonk-Ammerdorffer Adrianus Wilhelmus, zv. A. .1. van der Wensch- Jozen Maria Wouterina Henrica, dv. G. Th. Maas-van der Lee Egbertus Gerardus, zv. P. A. Buijkx-Nieman. Overleden A. P. de Werd, oud 5 maanden Ha. M. van Delft, weduwe van G. van Loon, oud 84 jaren C. van de Leur, echtge noot van Ca. van Loon, oud 08 jaren J. de Kok, oud 8 maanden Ja. Aa. Ca. de Bot, echtgenoote van W. M. Pullens, oud 30 jaren C. Jacobs, echtgenoot van Ja. van de Korput, oud 70 jaren Ma. A. Hessclberth, oud 21 jaren. Huw. aangifen: M. van Drongelcn, oud 20 jaren en Aa. van den Anker, oud 27 jaren. Gehuwd Th. C. van der Geld, oud 31 jaren en Aa. M. Mahieu, oud 27 jaren, beiden te Waalwijk. Ingekomen Fr. J. C. van Booij, van Eindhoven Ea. M. van Hegelsom, van 's-Bosch H. C. M. ter Berg, van Geertruidenberg Q. van de Griend, van Boxtel Ca. P. Eibers, van Utrecht J. B. C. de Ko ning, van Tilburg. Vertrokken E. J. Brekelmans naar Loonopzand .1. F. van Bergen naar Geffen Ma. J. van der Aa naar Loonopzand Fr. M. Bonman en gezin naar Heusden P. W. Vrincls naar Utrecht Ma. J. Lenscn naar Arnhem La. M. Hellings naar Alem ca. r Ba. van der Loo naar Deu nen J. G. Ambagtsheer naar Loonop zand. RAAMSDONK. Van 19 tot en met 20 November '38. Geboren Johannes, zv. Johannes de Wijs en Ger- dina J. van Krooij Pieter C., zv. Jo hannes Damen en Johanna A. Mekes Christiaan M., zv. Adrianus (2. Oomen en Johanna M.van Pelt Jan B. Ch. A., zv. Willem A. de Glas en Maria A. C. Akker mans. Gehuwd: Geene. OverledenGeene. K. N. V. B. Programma voor morgen: AFDEELING IV. Eerste klasse. NAC—LONGA PSVBleijerheidc RoermondJuliana NO ADMVV Willem II—BW Tweede klasse B. HelmondHero De ValkIlelmondia WilhelminaVVV PicusESV TegelcnWSC G. Mach iels Derde klasse D. PAZOVlijmen V. T. Gundlach Nevelo—ZBVV BaardwijkZaltbommel P. Michielsen I leusdenHaaften Reserve tweede klasse B. WSC 2BW 3 P. Godding NO AD 4—Wilhelmina 2 PSV 4—RWB 2 H. Druijts Eerste klasse. Eindhoven is morgen vrij en kan daar om op haar gemak de verrichtingen ha- rer concurrenten gadeslaan. Op de eer ste plaats is daar de wedstrijd NAC LONGA. Hierin heeft de thuisclub de bes te kansen, zeker wanneer wij LONGA's echec van vorige week bezien. PSV wint op eigen veld met gemak van Bleijerhei- de. Ongetwijfeld wordt de strijd tusschen Roermond en Juliana uiterst spannend. Een gelijk spel zou ons niet verbazen. NOAD zal zich op eigen terrein haar kansen door MVV niet laten ontnemen. Willem II maakt een klein kansje om feVV een nederlaag te bezorgen, al zullen de rood-zwarten danig van zich afbijten. Tweede klasse B. Helmond zal zonder veel moeite de leidersplaats behouden, daar Hero op bezoek komt. Het zal de Valk niet mee vallen om morgen de punten thuis te houden, want een visite van Helmondia is niet te onderschatten. Wilhelmina zal ongetwijfeld haar best doen, maar wij vreezen dat zij in voetbalcapaciteiten te kort schiet om VVV te weerstaan. De derby PicusESV wordt door de geel- baadjes gewonnen. WSC maakt het moei lijke uitstapje naar Tegelen. De zwart- henulen hebben hier een kansje; of zij het zullqn waarnemen is een andere zaak. Derde klasse D. In deze klas bezien wij thans, na de nederlaag van Baardwijk, alles in een nieuw licht. Er heerscht hier thans vol op spanning en actie en wij zijn zeer be nieuwd hoe over enkele weken het stan- denlijstje eruit zal zien. PAZO heeft op eigen terrein tegen Vlijmen de beste kan- ZOO'N GLOEIENDE KACHEL IS BEST BIJ RHEUMATISCHE PIJNEN. Maar U kunt haar niet meenemen! Dus die warmte helpt slechts tijdelijk. En dit te meer, omdat de rheumatiek- lijder, door de bij rheumati$che aandoe ningen optredende storing in de huid functie. buitengewoon gevoelig is voor vocht, tocht en kou. Vandaar, dat de pijnen buiten de deur overal en altijd op U staan te wachten. Ge moet de oorzaak van Uw pijnen dan ook on verwijld aanpakken en die is gelegen in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met hetè wereld vermaarde middel Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot regelmatige, krachtige werking, waardoor afvalstoffen radicaal worden verwijderd. Verwacht niet, dat Kru schen Uw pijnen op slag wegtoovert. Maar geleidelijk verminderen zij, tot zij geheel verdreven zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten a 0.40. 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Het is zes December, het hoogfeest der jeugd En dank zij Sint Nicolaas zijn zorgen, Joelen de kind'ren vol stralende vreugd Met speelgoed op straat dezen morgen. Een zeepkist op wieltjes, heel handig verbouwd, 'n Paar trappers om 't ding voort te drijven, Spatborden van blik, een stuurrad van hout, In een kleur niet secuur te beschrijven. Zoo trapt Jan zijn auto met blozend gezicht, Geweldig, zooals hij zich „kuurde", Heel statig en fier het hoofd opgericht Alsof ie 'n Mercedes bestuurde. Vlak naast hem op straat stopt zonder geluid Rijk glimmend, een deftige wagen, Een oude livreiknecht in pels stapt eruit Om een kind naar de villa te dragen. De kinderverlamming deed grondig haar werk Ondanks kapitaal en doktoren, De schatrijke stumper, weleer tgch zoo sterk, Heeft voor altijd zijn spierkracht verloren. En als na een poosje hef rijkelui's kind Weemoedig door 't raam heeft gekeken, Al 't kostbare speelgoed zijn aandacht niet bindt, Vraagt moeder wat hem kan ontbreken. Zacht vraagt hij aan Ma dan met smeekend gezicht, Of zij buiten aan Jan eens wil vragen, In ruil voor al 't speelgoed dat roerloos daar ligt, Hij meerijden mag in diens wagen 1 Sint Nicolaas 1938. H. VAN ENGELEN. sen. Nevelo zal haar leidersplaats niet verliezen, (laar ZBVV op bezoek komt. Baardwijk vaart in hetzelfde schuitje en wint op haar sloffen van Zaltbommel. Heusden kan tegen Haaften succes beha len. Reserve tweede klasse B. WSC 2 ziet zich voor een lastige taak geplaatst, maar moet toch in staat ge- geacht worden BW 3 minstens één punt je te ontfutselen. NOAD 4 heeft tegen Wilhelmina 2 weinig kans. De reserves van RWB kunnen gerust met een be zwaard gemoed naar PSV 4 gaan, want veel succes zal er in Eindhoven voor hen niet weggelegd zijn. WAALWIJK. TEGELEN—W.S.C. Bovengenoemde wedstrijd staat mor gen voor WSC op het programma. Beziet men den standenlijst en de resultaten van beide clubs uit de laatste wedstrijden dan heeft WSC ongetwijfeld de beste kan sen. Immers de zwarthemden wonnen Zondag met 40 van de Valk dat een week te voren zelf met 50 vaii Tegelen won. Toch zou het niet goed zijn op deze resultaten af te gaan. Het is zoo onderhand al wel genoegzaam bekend, dat de weg die King Soccer placht te vol gen, blijk heeft van eigenaardige, niet te voorziene bochten en geen enkele club weet wanneer ze plotseling voor zoo'n geval komt te staan. Het is voor de WSC'ers daarom mor gen zaak, danig op te passen. Overwin ningen op gegadigden voor de laagste plaats tellen in dit geval dubbel. Daar dit zelfde ook voor Tegelen geldt zal het er morgen in Limburg ongetwijfeld heet naar toegaan, en de vraag wie uit dezen strijd het best te voorschijn zal komen is zeker niet voor morgen te beantwoor den. WSC 2 speelt thuis tegen BW 3. Dit wordt zeer zeker een aardige wedstrijd (lie het aankijken ten volle waard zal zijn. JULIANA Zondag a.s. speelt ons eerste elftal een thuiswedstrijd tegen Zaltbommel 1. Dit is een vereeniging die steeds behoort tot de vooraanstaanden in de afdeeling. Van een zeer spannende ontmoeting kan men dan ook verzekerd zijn en wij zouden onze jongens, die nog steeds niet volle dig ten strijde kunnen trekken, willen aanraden reeds vanaf het beginsignaal alles te geven, willen zij wederom niet onaangenaam verrast worden. Deze wed strijd is de eenigste KNVB-wcdstrijd ter plaatse en tevens de eerste van de twee de helft. Een en ander geeft dan ook te verwachten, dat éV vele voetballiefheb bers en supporters Zondag aanwezig zul len zijn om hun favorite aan te moedi gen in hun moeilijke strijd, tot behoud van de leidersplaats. Het tweede en derde elftal reizen sa men naar Den Bosch om daar Devo 3 en Wilhelmina 5 te gaan bekampen. Beiden zijn onbekende tegenstanders, doch wij rekenen op den vasten wil om de punt jes mee naar Waalwijk te brengen. R. W. B. Voor RWB 1 is voor Zondag geen wed strijd vastgesteld. Voor het tweede elftal staat er een zware uitwedstrijd op het program; on ze reserves gaan bij PSV 4 op bezoek. Hoewel onze jongens dit seizoen in uit stekende vorm zijn en steeds een aantal fraae resultaten hebben behaald, achten fraaie resultaten hebben behaald, achten zware opgaaf. Wij vertrouwen echter dat zij hun huid zoo duur mogelijk zullen verkoopen en zullen trachten een zoo eervol mogelijk resultaat te bereiken. RWB'ers Good-Luck. Het derde elftal gaat bij WSC 4 op be zoek. Dit is een lastige wedstrijd, maar lot een gelijk spel achten wij haar toch wel in staat. DUSSEN. R.K.V.V. Be Ready. Na de klinkende 7overwinning van Zondag j.l. geven we Be Ready bij den uitwedstrijd wel een klein kansje op succes, wellicht een gelijk spel. Aange pakt geel-zwarten. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur! In Uw laatste nummers heeft ons gemeenteraadslid de heer Adrs. Verheijden Azn. ingezonden stukken geschreven, waarin hij er den Bur gemeester van Sprang.Capelle een verwijt van maakt, dat deze er m i. terecht, niet op gesteld is dat hij voortdurend in vergaderingen van den gemeenteraad, beschouwingen houdt om z'n medeleden voor te lichten in vraagstukken van hoogere politiek, die volgens den voorzitter niet in den gemeenteraad thuis hooren. De heer Verheijden blijft echter deze hoogere politiek in den ge meenteraad gewenscht en oirbaar achten en wijst erop dat in Amster dam en Den Haag bij algemeene beschouwingen zulks ook geschiedt of dat zulks precies 't zelfde is,als in Sprang—Capelle Ik wil het geachte gemeenteraads lid nu dichter bij huis een plaats noemen waar die hoogere lands- politiek in den gemeenteraad niet wordt toegestaan en een plaats van heel wat meer beteekenis toch dan Sprang—Capelle, n.l. Breda. Bij de algemeene beschouwingen der begrooting hield de heer de Jong (S.D.A.P.) een dergelijke be schouwing over buitenlandsche en finantieele politiek der regeering over't plan van den arbeid, over de tegenstelling SteenbergheRomme - tegen Colijn de Wilde enz. enz. Toen deze heer ten tweede male van wal stak om zich weer op dit terrein geheel buiten de practische gemeente-politiek te begeven, greep de voorzitter, burgemeester van Slobbe in en maakte de opmerking dat de heer de Jong de atmosfeer in den raad vergiftigde door zich te richten tot ministers en personen die zich niet kunnen verdedigen. Het is. zoo zeide hij, „hier niet de plaats voor een landspolitiek debat en hij verzocht hem zich alleen tot gemeentelijke zaken te bepalen, daar hij hem anders 't woord zou ont nemen Men zou naar dit voorbeeld zeggen dat onze burgemeester nog niet zoo'n groot ongelijk had ten opzichte van het optreden van den heer Verheijden. Laten wij hopen dat deze zich voartaan aan den algemeenen stel regel zal houden. gemeentezaken in den gemeenteraad", en laat hij z'n verdere beschouwingen dan in Uw blad plaatsen, waar ze thuis hooren en zullen ook wel lezers vinden. Met dank CAPELLENAAR. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. (In te zenden uiterlijk a.s. Maandagavond aan ons bureau). De volgende advertenties vond .k het best geslaagd In het blad van 19 November No. 1 In het blad van 3 December No. 1 2 3 4 5 In het blad van 26 November No. 1 5 Als eindresultaat komen naar mijn meening de volgende adverteerders voor een prijs in aanmerking lste prijs: 2de 3de 4de 5de Ingezonden door Adres 2 3 4 2 3 4

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7