Binnenlandsch Nieuws Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. OUSSEN. GEERTRU1DENBERG. KAATSHEUVEL. RAAMSDONK. te voren het rijksministerie van Econo mische Zaken daarvan worden verwit- tigd. United Press meldt nog, dat te Ber lijn de Joodsche begrafenissen moesten worden uitgesteld, vanwege het verbod aan de Joden om auto's te besturen. Volgens de politie-verordeningen val len ook lijkauto's onder dit verbod, om dat zij gerangschikt worden onder de luxe auto's en niet onder de vracht auto's. Er zijn nog geen besluiten geno men omtrent de wijze, waarop de be grafenissen thans wèl kunnen geschie den. Ds. NIEMöLLER WELDRA IN VRIJHEID? Het schijnt, aldus meldt zoowel Reu ter als Havas, dat Ds. Niemöller wel dra uit het concentratiekamp van Sachsenhausen zal worden bevrijd. Reuter meldt, dat rijkskanselier Hit- Ier, de schoonzuster van den Beierschen minister van Onderwijs heeft ontvan gen, die de vrijlating van Niemöller bepleitte. Naar Reuter verneemt moet de Fuhrer daarop geantwoord hebben, dat zijn vrijlating binnenkort zou plaats vinden. DE STEMMING IN SUDETEN- LAND. Vannacht om half vier was de uitslag bekend van de in het Sudetenland ge houden aanvullende verkiezing voor den Duitschen Rijksdag. Op een totaal van 2.525.346 stemge rechtigden (ook de Sudeten-Duitschers uit het oude Rijk en Oostenrijk moch ten meestemmen) werden 2.491.920 geldige stemmen uitgebracht. Er waren 2.464.494 (98,9 biljetten met ,,ja" en 27.426 (1,1 met ,,neen MINISTER-CRISIS IN BELGIë. Het buitengewone congres der Bel gische arbeiderspartij heeft met 372.450 tegen 187.598 stemmen en 7820 ont houdingen, een door de meerderheid ingediende motie aangenomen, waarbij het besluit, een handelsagent naar de regeering van Franco te zenden, wordt verworpen. Dit besluit houdt derhalve in, dat de socialistische ministers zullen moeten aftreden. Valencia weer gebombardeerd- Maandagmorgen om circa negen uur heelt zich boven de stad Valencia een groot; luchtgevecht afgespeeld, waeiaau 26 bommenwerpers en 10 jachtvliegtuigen hebben deelgeno men. De republikeinsche jacht vliegtuigen slaagden er echter niet niet in de bommenwerpers buiten de stad te houden, zoodat erboven de omgeving van de haven 2öO bom men werden uitgeworpen. Volgens de eerste officieeie gegevens zouden er 22 huizen verwoest en 19 per sonen gedood zijn. Onderhandelt China's „vredes partij'' met de Japanners? Van betrouwbare zijde verneemt Havas, dat tusschen China en J^pan vredesonderhandelingen zouden worden gevoerd. Te Hongkong is, als afgevaardigde van de «vredes partij», Tseng Tsongming aangeko men, die de vertrouwensman en particuliere secretaris van den oud- premier Wang Tsing-wei is en o. a. vice minister van Spoorwegen is geweest. De vredesonderhandelin gen, die hij te Hongkong wil voeren zouden in verband staan met het stieven van de «vredespartij», om het ontslag van Maarschalk Kai-sjek te verkrijgen. Zoolang deze onderhandelingen nog niet tot een positief resultaat hebben geleid wordt de strijd in geheel China met kracht voortgezet Up 40 K M. ten Zuiden van Canton hebben de Japanners Kaukong, Loengkong en Komtsjoek bezet. De Japanners zijn, naar Domei meldt, met hun operaties in de Cantondelta daardoor reeds zoover gevorderd, dat de Chineesche aanvallen van het Zuiden uit op Canton onmogelijk zijn. STAATSHOOFDEN VOOR DE RADIO. Ook Koningin Wilhelmina zou een redevoering houden. Het bestuur van de wereldtentoon stelling 1939 deelt volgens een Havas- telegram uit New-York mede, dat plannen worden gemaakt voor een reeks radio-redevoeringen, uit te spre ken door de vertegenwoordigers van elf staten, die bij deze gelegenheid vriendschapsboodschappen zullen zen den. De redevoeringen zullen op 1 Jan. 1939 aanvangen met die van Lebrun, den president van Frankrijk, en eiken Zondag worden vervolgd, tot 23 Juli. Tot de staatshoofden, die het woord zullen voeren, behoorende president van den Ierschen Vrijstaat, de Koning van Denemarken, de Koningin van Ne derland, een hooge autoriteit der sov jet-Unie, de gouverneur-generaal van Canada, de Koning van Roemenië, de Koning van Noorwegen, de Koning van België, de regent van Joego-Slavië, .de Koning van Italië, de regent van Hon garije, de president van Polen, de kroonprins van Japan, de Koning van Zweden, de president van Brazilië en de Britsche commissaris-generaal op de tentoonstelling. De boodschappen zullen op de korte golf in het betreffende land uitgezon den en in de Vereenigde Staten heruit gezonden worden. AUTOVERVOER PERSONEN. De regeeringspersdienst meldt: Nu bij arrest van den Hoogen Raad art. 2 van het Reglement Autovervoer Per sonen onverbindend is verklaard, heeft de regeering opnieuw overwogen wat haar in dezen te doen staat. Zij stelt zich voor, met spoed de totstand koming van een noodwetje te bevorde ren, ten einde in de gebleken lacune te voorzien. In den tusschentijd worden de vroe gere politiemaatregelen ingetrokken. Dit wil nu niet zeggen, dat alle „wil de" bussen van heden af ongehinderd zullen mogen loopen. Vele busdiensten zagen -n.l. presidentieele vonnissen tegen zich uitgesproken, uitvoerbaar bij voorraad en met den sterken arm, waarbij deze diensten op anderen grond, n.l. art. 1 van de wet openbare vervoermiddelen, werden verboden. JOODSCHE KOLONISTEN IN NED.-INDIë. Het „Nieuws van den Dag v. Ned.- Indië" meldt: Sinds kort worden ook van Jood sche zijde in Ned.-Indië pogingen in het werk gesteld om iets bij te dragen tot leniging van den nood der Jood sche vluchtelingen uit Duitschland en voormalig Oostenrijk. Deze steunactie vindt ook bij anderen dan Joden in stemming, als blijken kan uit de giften die van hen bereids zijn toegezegd. Van Joodsche zijde heeft men zich tot den Kolonisatieraad gewend, met het verzoek, de mogelijkheid te over wegen van Joodsche kolonisatie. Het zou, bij het aanwezig zijn van zulk een mogelijkheid, in de bedoeling liggen, dat de kapitaalkrachtigheid van zulk een Joodsche kolonisatie bij voorbaat verzekerd zou zijn, hetzij doordat de Joodsche kolonisten zelf over fondsen beschikken, hetzij dat deze fondsen door anderen worden gefourneerd. Het verzoek komt er dus in hoofdzaak op neer, dat de Ned.-Ind. regeering haar principieele instemming zou be tuigen en door het beschikbaar stellen van gronden en deskundige adviezen tot het uitvoeren van zulk een plan haar medewerking zou verleenen. Een en ander zou thans in overweging ge nomen zijn. Het „Bataviasch Nieuwsblad" ver nam intusschen van bevoegde zijde, dat het bericht niet juist is, in den vorm, waarin het door het „Nieuws" gegoten is. Wel is men in Joodsche kringen be zig, zich te oriënteeren bij deskundi gen inzake de vraag of er in verband met den noodtoestand, waarin talloo- ze Joden verkeeren, toch niet een mo gelijkheid is om Joden op het gebied van den landbouw in open te leggen buitengewesten een bestaan te doen vinden, uiteraard op voorwaarden, welke overeenstemmen met het belang van Ned.-Indië en zijn bevolking. DE OPBRENGST VAN DE NAT. COLLECTE ONGEVEER VIER TON. De opbrengst van de nationale col lecte, welke Vrijdag en Zaterdag ten bate van de vervolgden om geloof en ras is gehouden, zal, naar vandaag mocht worden verwacht, de 400,000 overschrijden. Het juiste bedrag zal eerst tegen het einde van deze week kunnen worden vastgesteld. Reeds Maandagmorgen waren van 100 gemeenten de opbrengsten be kend. Zij overschreden een bedrag van 200,000 en al zijn daarbij ook de resultaten der collecte in de vijf groot ste steden, het feit, dat van nog 800 gemeenten de resultaten moeten bin nenkomen, mag doen verwachten zoo deelde men het A. N. P. mede dat er nog wel 200.000 zal bijkomen. Hieronder volgt de opbrengst uit de verschillende groote plaatsen: Am sterdam 50.000.Rotterdam 35.000.—, Den Haag 25.000.—, Utrecht 13.000.Groningen 10.000.—, Breda 850.—, 's-Bosch 600.Tilburg 550.Eindho ven 3400.enz. Hieruit volgt dus wel dat er alom zeer intensief en met graagte geofferd is om den ergsten nood der uitgewekenen te lenigen. DE JODEN-KWESTIE IN DE TWEEDE KAMER. Nog ééns, maar dan ook beslist ten laatste male, mocht de Kamer over 't vraagstuk der Joodsche vluchtelingen spreken; den heer ALBARDA (S.D.) was daartoe een interpellatie toege staan. Uit de verklaringen, welke minister Colijn, mede namens zijn ambtgenoo- ten Goseling en Van Boeyen aflegde, bleek, dat Nederland méér Duitsche vluchtelingen binnenliet, dan welk an der land ook. Het liet sinds 1933 een 25.000 toe, van wie er nog een 17.000 hier zijn. Dat is, voor beide cijfers, acht maal zooveel als Engeland. Wij hebben er de laatste weken een dui zend per week toegelaten. Daar staat tegenover, dat België niet toelaat; dat dat Zwitserland niet toelaat; dat van Engeland als teeken van antwoord op ons verzoek om medewerking binnen kwam de rede van den heer Cham berlain, op 21 November j.l. in het Lagerhuis gehouden; dat Frankrijk heelemaal niet antwoordde en dat de Vereenigde Staten zich aan de wette lijke iminigratie-cijfers gebonden ver klaart. 2000 JOODSCHE KINDEREN NAAR ONS LAND. Naar Reuter uit Weenen meldt ver trekken Donderdag vandaar 3000 Joodsche kinderen onder de 16 jaar. Hiervan gaan er 2000 naar Nederland en 1000 naar Engeland. Bij de regeering is van dit transport niets bekend. K.L.M.-VRACHTDIENST OP PARIJS EN BERLIJN? Naar wordt vernomen is de directie der K.L.M. bereid naast den nieuwen vrachtdienst op Londen, een speciale vrachtdienst op Parijs en Berlijn in te stellen indien uit de kringen van han del en nijverheid blijkt dat daar prijs op wordt gesteld. VESTIGINGSVERBOD VERLENGD. De minister van Economische Za ken heeft het tijdelijk vestigingsverbod voor het kruideniersbedrijf en voor 't automobiel- en garagebedrijf met ten hoogste een half jaar verlengd tot 6 Juni 1939. EXTRA STEUNGELD ALS KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN. De minister van Sociale Zaken heeft den gemeentebesturen medegedeeld, dat de minister heeft besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan on dersteunde werkloozen, boven hun ge wone steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 procent van 't bedrag, dat de betrokkenen over de week van 11 tot en met 17 Dec. aan uitkeering ontvangen. De minister ves tigt er de aandacht op, dat niet mag worden toegekend 25 procent van het theoretische steunbedrag, doch van de werkelijke uitkeering, waarin begrep- pen eventueele brandstoffenbijslag, die de ondersteunden over genoemde week ontvangen. Deze Kerstgave kan eveneens wor den toegekend over de extra-bijdrage, die aan meerderjarige, inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Aan de werkloozen, die in de betref fende week bij de werkverschaffing zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aan zien van deze personen zal de minister nader zijn besluit kenbaar maken. In het Vereenigingsgebouw hield de heer P. Coppens uit Tilburg voor de leden der R.K. Werklieden- vereeniging een lezing over 't on derwerp «Arbeid voor ons volk in actie voor God«. In den breede werd deze materie door spreker behandeld. De belangstelling bij de leden was niet groot. Donderdagavond zullen in het Patronaat alhier de eerste bespre kingen plaats hebben tusschen de R.K. Tooneelvereeniging «Oefening en Vermaak« en de R.K. Werklie- denvereeniging om te komen tot samenwerking tusschen deze beide vereenigingen. HANK. In het Bondsgebouw hield de Aalmoezenier Morel voor de leden der R.K. Werkliedenvereniging een lezing over het onderwerp«De Katholieke Kerk en de Paus«. Spreker had bij 't talrijke publiek een aandachtig gehoor. Naast de afdeeling Dussen is ook te Hank een afdeeling van den Bijz. Vrijw. Landstorm opgericht. Het bestuur hiervan heeft zich als volgt samengesteld F. H. Braun, voorzitter, H P. van Daal vice-voorzitter, Severijnen, Juriaanse, A. Z. Snoek Jr. en P. v. d. Zouwen. De collecte ten bate van de Jood sche vluchtelingen heeft in deze gemeente Zaterdag f 51,97 opge bracht. Aan den Stationsweg alhier zullen een 6 tal woningen worden gebouwd. Het aspect van dit deel der gemeente zal daardoor wel heel wat veranderen. Voor enkele be woners van den Zuidwal zal dezen bouw wel minder aangenaam zijn daar zij hun uitzicht op den groo- ten weg daardoor verliezen. Onze stadgenoot v. B. viel tijdens zijn werk te Made uit een mast en brak daarbij zijn been. v. B. heeft eenige maanden terug eveneens dit been gebroken, toen met het voetballen. Hij was hiervan pas kort genezen. ieder een stuk speelgoed, een zakje speculaas en natuurlijk een stuk mar sepij n waren de gaven waarmede de goede Sint tracteerde. Hans en Grietje. Voor tweemaal een volle zaal ging Zaterdagnamiddag in de Euphoniazaal voor de kinderen de Operette Hans en Grietje door het bekende ensemble van de Fino. Van spel en zang werd geno ten, doch niet minder van de verschij ning van Sint Nicolaas, die de kleinen kwam toespreken en tracteeren. K. W. A. Dinsdagavond had ten overstaan van de Weled. Gestr. heer J. v. Helsland, Inspecteur van politie, de trekking plaats van de Kaatsheuvelsche Winke liers-Actie bij gelegenheid van de St. Nicolaas-week georganiseerd. Voor elk bedrag van 50 cent bij een aangesloten winkelier besteed werd een bon uitgereikt, waarop ingevuld moest worden, in welke maand het K.W.A.-meisje verjaarde. De maand door de meeste inzenders genoemd, werd als verjaringsmaand beschouwd. Er werden ruim 28000 kaarten inge leverd, waaruit alleen al kan gecon cludeerd worden, dat de actie geslaagd is. 5800 inzenders noemden de maand December. De andere maanden kregen minder inschrijvers. Onder de inzen ders die de maand December noemde werden de 75 prijzen verloot. De eerste prijs 10 mud anthraciet vie een werk- looze ten deel. R.K. Voetbal. DESK—Woensel 2—3. DESK begint goed en met af gemeten combinatiespel worden ver schillende goede kansen geschapen, maar bij dit goede spel was vrouwe fortuna niet present. Toch wordt na 20 minuten een prachtige soloren van v. d. Ven met een schitterende goal voor de thuisclub besloten. Verschillende Woenselsche aanval len stranden op offside. Eenmaal loopt Vloemans iels te laat uit; hij valt op den hal niet klemvast en de linksbuiten der gasten is er bij en maakt 11. De thuisclub neemt het nu te gemakkelijk op en het is tot de rust niets dan een heen en weer getrap. Na de thee zet er DESK alles op, maar zonder hersens is er door de hechte Eindhovensche achterhoede niet door te komen. De ver opgedrongen DESK'ers moeten toezien, dat de gas ten met een goed schot de leiding ne men. Met man en macht wordt er nu gewerkt en de gelijkmaker kan niet uitblijven. Het is van Laarhoven, die met een goed schot na een fraai aange geven bal van rechts den gelijkmaker voor DESK scoort. Lang plezier hebben de jubelende DESK'ers er echter niet van, want de rechtsbinnen van Woensel is de alleen staande linksback gepasseerd en een keihard schot geeft Vloemans geen schijn van kans. Alles op alles geldt thans voor de thuisclub, doch ook alles op alles wordt retour gegeven. Er is geen doorkomen meer aan met dit wild getrap. Een gevoelig, doch nuttig lesje voor DESK. KJV KJM KJAV. In het KJ V-huis nam Zaterdagavond mej. van Besouw afscheid van hare meisjes van de KJM, KJV en KJAV. Het was een roerend afscheid, dat de meisjes hun leidster gezorgd hadden. Zang, declamatie en voordracht wis selden elkaar af om de scheidende leidster te danken voor haar toege wijde zorg voor deze jeugdorganisaties. Directeur Rietra en mej. Vesters ga ven in een huldigende speech verder den dank van de meisjes een nog meer officieel tintje. Mej. van Besouw dank te allen zichtbaar geroerd. St. Nicolaas in den Gildenbond. Voor de kinderen der leden van de R.K.W.V. was het Zondagmiddag groot feest in den Gildenbond. Ruim 500 kleinen hebben een middag van intens genot beleefd. Er werd een film vertoond, er werd gezongen en ge jubeld, want St. Nicolaas verscheen zelf om de kinderen te verrassen. Voor LOON OP ZAND. Geslaagd. Onze dorpsgenoote mej. Th. Nijkamp slaagde te Tilburg voor het diploma Engelsche handelscorrespondentie van den bond van „Groote Schrijvers". Postduivententoonstelling. Zaterdag en Zondag had in café Beunis een postduivententoonstelling plaats, georganiseerd door de Lucht bode. De prijzen waren als volgt: Oude doffers: 1, 6 Gebr. van Dongen; 2, 10, 11 en 2 maal Z.E.V. A. v. Esch; 3 M. Vera; 4 M. Maas; 5 H. Beunis; 7 en 8 Beerens-Leennakers; 9 C. Jan sen. Oude duivinnen: 1 en 3 A. Dannen- berg; 2 H. v. d. Velden; 4 en 5 Gebr. v. Dongen; 6 H, v. d. Linden; 7 H. van Broekhoven; 8, 9 en Z.E.V. M. Maas; 10 en Z.E.V. Beerens-Leermakers. Jonge doffers: 1 Gebr. v. Dongen; 2 en 8 Beerens-Leermakers; 3 G. v. d. Lin den; 4, 13 en E.V. M. Maas; 5, 6 en 12 H. v. d. Velden; 7 H. v. Broekhoven; 9 H. v. d. Linden; 10 G. v.' d. Linden; 11 M. Vera; Z.E.V. H. v. d. Velden; E.V. M. Maas. Jonge duivinnen: 1, 11 en Z.E.V. Gebr. v. Dongen; 2 en 5 H. v. d. Vel den; 3 Beerens-Leermakers; 4 en 7 A. de Visser; 6 H. van Broekhoven; 8 en 9 Beerens-Leermakers; 10 en Z.E.V. A. Dannenberg. Algeheele rangschikking der ten toonstelling: Gebr. v. Dongen 461 y2\ Beerens- Leermakers 461.1/4; H. v. d. Velden 458.1/4; M. Maas 456y2\ G. v. d. Lin den 456; H. van Broekhoven 454.1/4; A. Dannenberg 454; Beerens-Leerma kers 451; H. Beunis 450.3/4; M. Vera 450.1/4; H. v. d. Linden 449.3/4; A. v. Esch 449.1/4; M. v. d. Ven 449; A. Visser 447^; C. Jansen 445.3/4. Beste duif der tentoonstelling A. Dannenberg; beste jonge doffei^en beste jonge duivin Gebr. v. Dongen; beste oude duivin A. Dannenberg; beste oude doffer Gebr. van Dongen. RAAMSDONKSVEER. Aan het postkantoor te Raams- donksveer en het daaronder behoo- rende ambtsgebied is gedurende de maand November j.l. op de rijks postspaarbank ingelegd f 37419,52 en terugbetaald f 38139.86, De schipper J. Snijders-Kanters uit deze gemeente, die met zijn schip een lading bieten vervoerde van de Maasmond naar de Suikerfabriek te Zev nbergen is op het nippertje aan den dood ontsnapt. Ter hoogte van de Moerdijksche brug is het schip, toen een sterke windvlaag opstak, gezonken. De opvarerden deschip- per en zijn zoon wisten zich met moeite te redden. Het schip ligt geheel onder water. Daar het schip in het vaarwater ligt en gevaar op leverde voor de scheepvaart is men Vrijdagmorgen reeds begonnen met"* het schip te lichten, Naar we ver nemen was de schipper verzekerd De in deze gemeente Zaterdag jl. gehouden collecte ten bate voor vervolgden om geloof en ras heeft opgebracht f 122.61, Tot tijdelijk onderwijzeres aan de St. Adrianusschool is beroemd Mej. Ca. M. Vissers, uit dezegemeente Alhier bestaan plannen om tot oprichting te komen van een onder- afdeeling Eerste Hulp bij Ongelukken (E. H. B. O.) De oprichting is reeds in zoover stadium dat op Zondag 11 December a.s. om 8 uur namiddag in het St. Henricusgebouw alhier, een verga dering zal worden gehouden, uit gaande van de Nationale Commissie voor E. H. B. O. te Rotterdam. In de vergadering,die gratis toegankelijk is en opgeluisterd wordt met muziek, zullen ook demonstraties worden gehouden. Gevonden voorwerpen: Een aardrijkskundig en een natuurkun dig schoolboek. Te bevragen aan het bureau der marechaussee, Prins Bernhardstraat H 119. Met ingang van Dinsdag 6 Dec. is de heer v. d. Werken, Wacht meester der Koninklijke Marechaus see te Moerdijk, voor eenige tijd gedetacheerd op de brigade te Raamsdonksveer. Zondag a.s. zal in de Ned. Hervormde Kerk in den middag- dienst de H. Doop worden bediend. De aaDgifte daarvoor moet geschie-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2