Plaatselijke Berichten. Woensdag 7 December 1938 No. 98 De Echo van het Zuiden Tweede Blad. TILBURGSCHE KUNS TIJ S BAAN OPENING Ons nieuw Feuilleton „DE BEDRIEGELIJKE GELIJKENIS". V Wethouders-jubileum. 25 December a.s. zal het 12'/tiaar geleden dat de edelachtb. heer W. Eibers werd benoemd tot wethouder dezer gemeente In de gemeenteraadsvergadering van 25 Juni 1926 had zijne verkiezing als zoodanig plaats als opvolger van wijlen den heer Jacq. ragt mans. Als men nagaat wat tijdens zijn wethouderschap, onder zijn leiding als weihouder van publieke werken en woningbedrijf in onze gemeente is tot stand gekomen, alsmede wat de a.s. jubilaris in 't algemeen be lang heeft verricht in tal van f inches in 't publieke, sociale, charitatieve en ontspanningsleven onzer plaats, dan is het vanzelf sprekend dat zeer velen onzer ingezetenen deze gele- genheid zullen aangrijpen om hem op dezen gedenkwaardigen dag hun hulde en dank te betuigen. Een ernstig feit. 't Is een niet te loochenen en ernstig feit dat zich den laatsten tijd in onze gemeente talrijke verschijnselen van tuberculose voordoen, vooral bij jeugdige personen werkzaam op fabrieken reeds eenige met doode- lijken afloop. Dit droeve feit is ook aan het waakzame oog van doktoren en Burgemeester en Wethouders niet ontgaan. Deze laatsten hebben daar over dan ook reeds verschillende besprekingen met den Inspecteur der Volksgezondheid en van de T. B. C. gehad, met het gevolg dat reeds eenige T.B.C.-haarden in onze gemeente ontdekt zijn. Voorts zijn besprekingen met de desbetreffende fabrikanten gehouden en zullen verdere maatregelen tot afweer en voorkoming genomen worden Binnenkort zal een vergadering gehouden worden met de fabrikanten belegd door B. en W. waar met den inspecteur de noodige maatregelen besproken zullen worden en gepoogd zal worden om te komen tot keu ing van 't personeel en in de toekomst van hem of haar die zich aanmelden. Gelukkig dat B. en W. zoo spoedig en krachtig ingrijpen om giooter onheil te voorkomen. Geslaagd. Voor 't examen Boekhouden en Ned.Handelscorrespondentieslaagde Mej. Henriette van Huiten alhier. Zij genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters, Catharienenburg, Oisterwijk. COMMISSIE WERING SCHOOL VERZUIM. De heer P. H. Broos is herbenoemd tot lid van de commissie tot wering van schuilverzuim. Voorzitter: G. N. van Loon. Secretaris: Mr. R. J. Th. van der Heijden. I. De begrooting voor het dienst jaar 1939 werd overeenkomstig het door hel Bureau aangeboden concept vastgesteld. Besloten werd de navolgende sub sidies in 1939 toe le kennen: Katholieke H. B. S. A. te Waalwijk 250.—. Kath. Economische Hoogeschool 150.—. Economisch Techn. Instituut voor N.-Brabant 175. Economisch Instituut voor den Mid denstand 25. Vereen. Nederl. Fabrikaat 25. Bureau voor Handelsinlichtingen 30.—. Kamer van Koophandel te Brussel 15.—. Fed. Ver. voor vreemdelingverk. in N.-Brabant 15. II. De Kamer nam met groote in genomenheid kennis van de plaatsing van den weg Dongen-Tilburg op het tertiair wegenplan en sprak de hoop uit, dat de zoo hoog noodige verbete ring van het wegdek weldra ter hand zou worden genomen. III. De Reglementen van de Be vrachtingscommissie K. L. werden ongewijzigd wederom voor een jaar vastgesteld, terwijl de leden en plaats vervangende leden dier Commissies, behoudens de heer van de Reijt, wer den herbenoemd. In de vacature van plaatsvervangend lid der Commissie L, ontstaan door de ontslagname van den heer van de Reijt, werd voorzien door de benoeming van den heer A. van Beek te Made. IV. Naar aanleiding van een schrij ven van het „Nationaal Comité tot be teugeling van het Cadeaustelsel", hou dende verzoek haar streven te steunen, besloot de Kamer zich met andere Ka mers in den lande tot den Minister v. Economische Zaken te wenden, ten einde de zoo zeer verlangde beteuge ling te bereiken. De Kamer achtte het Cadeaustelsel funest voor den Midden stand en was van gevoelen, dat ter ge zondmaking van den Middenstand ten I streden moet >vorden. V. Ten aanzien van het aanhangig wetsontwerp, beoogende de coördina tie van het vervoer, meende de Kamer, dat aan een coördinatie niet is te ont komen, wil men in het vervoerswezen niet een chaotischen toestand krijgen. Wel achtte de Kamer het onjuist, dat aan eenig vervoermiddel, welk dan ook, een zoodanige beschermende po sitie zou worden toegekend, dat de an dere vervoermiddelen en daarmee het particulier initiatief een redelijke vrij heid van beweging en ontwikkeling zou worden ontnomen. De Kamei be sloot met de andere Brabantsche Ka mers van Koophandel ten deze over leg te plegen over mogelijk gezamen lijk te ondernemen stappen. VI. De Kamer besloot de vaste Commissie voor het Handelsregister met één lid uit ie breiden. Met de voor ziening in de vacature van de Reijt werden alzoo tot lid dezer Commissie benoemd de heeren 1 h. H. C. J. Ra ming en J. C. H. M. W. Sassen. VII. De Kamer besprak tenslotte de afgifte van certificaten van oor sprong voor Lijmvleesch. Besloten werd,"alvorens in deze stappen ie doen, de conclusies af te wachten van een Commissie uit de Federatie van leder fabrikanten, welke deze zaak in on derzoek heeft. VIII. Geklaagd werd, dat de tarie ven van telefoongesprekken met Bel gië, vooral voor de grensstreek, uiter mate hoog zijn. Besloten werd stappen le doen, teneinde verlaging dzer tarie ven te verkrijgen. IX. De Kamer nam kennis van een schrijven van den heer F. J. van de Reijt, dat hij wegens vertrek naar Rot terdam ontslag nam als lid de Kamei, en stelde den dag der verkiezing ter voorziening in de ontstane vacature vast. ST. NICOLAAS OP BEZOEK. Het is voor St. Nicolaas in de afge- loopen week zeer druk geweest, want talrijk waren de uitnoodigingen waar aan hij had te voldoen om de kinderen een bezoek te brengen. Zaterdagmiddag was de goede man de gast van de R.K. Werklieden- vereeniging waar evenals vorige jaren de kinderen der leden in grooten ge tale present waren. Wist men vorige jaren de aandacht der kinderen ge boeid te houden door het optreden van een goochelaar of i.d., thans was het een iilmvertooning waar de kleinen naar hartelust van konden smullen. Tusschen de bedrijven door klonken uit volle borst de St. Nicolaasliedjes en eindelijk was het moment daar waarop de 350 kleintjes ieder van St. Nicolaas persoonlijk fraaie geschen ken en versnaperingen in ontvangst hadden te nemen. Het was een geslaagde middag! Ook in de concertzaal Thalia was het een waar kinderfeest, daar de tooneelvereeniging O.O.G hier, der traditie getrouw hare leden en hunne kinderen op een echt St. Nicolaasfeest vergastte. Ondanks het slechte weer, was de opkomst zeer groot. Zoowel groot als klein kreeg hier te genieten van O.O.G.'s kinderkoor onder de be kwame leiding van den heer Tom Burmanje. De verschillende St. Nico- laas-liedjes werden naar hartelust mee gezongen. De heilige man, die per soonlijk met zijn knecht aanwezig was, sprak daarna een opwekkend en zoo noodig ook een vermanend woord, hetgeen zeker door allen wel ter harte genomen zal zijn, waarna allen ver rast werden met fraaie cadeautjes en geschenken. Zondagmiddag was de zaal van de R.K.W.V. goed gevuld met kinde ren der leden van de Kath. Arb. Vrou wen Organisatie, die daar het St. Ni colaasfeest kwamen vieren. Ook hier heerschte een echte St. Nicolaas-stem- ming, die niet weinig verhoogd waren toen de uitdeeling van cadeaux plaats had. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst der nationale collecte en speldjesverkoop in onze gemeente ten bate der slachtoffers van geloof en ras. 1.1. Zaterdag gehouden, is 177.-. VERBOUWING BELASTING KANTOOR. Naar wij vernemen bestaan er mo menteel plannen om over te gaan tot verbouwing van het belastingkantoor in de Mr. van Coothstraat. Er blijkt n.l. steeds meer gebrek te ontstaan aan voldoende plaatsruimte vanwege de toenemende administratie e.d. Ook de ruimte voor het publiek is te beperkt. Daar een en ander de volle aandacht van het gemeentebestuur heeft, mag verwacht worden, dat er spoedig af doende verbeteringen zullen worden aangebracht. laatstgenoemd elftal uit Loonopzand het ongeluk zijn been te breken. Het slachtoffer is per auto naar zijn woning vervoerd. UITSLAG LOTERIJ LA-Mi-DA. Dinsdagavond had in 't parochiehuis le Geertruidenberg de trekking plaats van de La-Mi-Da-loterij ten bate der missie. De uitslag is als volgt: No. 51 Philips radio-toestel; 4781 heeren of damesrijwiel; 4032 kachel; 4199 keukenkast; 4108 step; 103 lees- lamp; 3899 parapuie-standaard; 58 borstelhanger met spiegel; 1207 stel pannen; 8510 koffie-servies; 4868 electrisch strijkijzer; 1216 kruisbeeld met kandelaars; 3815 waschstel; 4703 koffiemolen; 8462 linneninand; 901 weegschaal; 3817 doos met messen; 9552 lampje; 4773 koffer; 8503 lampe- kap; 700 koffiemolen; 4189 broodtrom- Morgen, DONDERDAG 8 DECEMBER, des avonds 8 uur van de hoogst moderne Tilburgsche Kunstijsbaan met een GROOTE INTERNATIONALE IJSHOCKEY-WEDSTRIJD tusschen DEN HAAG en ANTWERPEN. Kunstrijden-demonstraties door internationale vermaardheden. solo- en paar-rijden. Toegangsprijzen: Volwassenen 1 1.50, 10 80, f0.50. Kinderen 11.50, f0 50, f0 25. - TEL. 3120. De Jonge Werkman vierde Zon dagavond eveneens in den Gildenbond in onderlingen kring op gezellige wijze het St. Nicolaasfeest. Voor de eerste maal organiseerde de Werkmeestersvereeniging ,,St. Jan Baptist" voor de kinderen harer leden en wel Zondagmiddag in de zaal van ,,De Twee Kolommen" en met groot suces een St. Nicolaasfeest. Het was er vol en gezellig en de or ganisatie was uitstekend. St. Nicolaas en Pieterman hebben de kinderen verrast met hun tegen woordigheid en de mooie geschenken: St. Nicolaas sprak de kleinen en ouders hartelijk toe. De St. Nicolaas liedjes met begeleiding van piano wa ren niet van de lucht. 't Was voor allen een zeer prettige middag die door dit welslagen wel een blijvend karakter zal krijgen. Het be stuur heeft alle voldoening van z'n vele werk aan dezen kinder-middag be steed. KANARIE-TENTOONSTELLING. Ter gelegenheid van het 25-jarig be- siaan der eerste Waalwijksehe Kana- rie-vereeniging werd Zaterdag en Zon dag in de zaal van café A. v. d .Pluijm een kanarie-tentoonstelling gehouden. Een keurcollectie vogels was aan wezig in de meest uiteenloopende va riëteiten. Was door het slechte weer Zater dag het bezoek minder, Zondag was hel beier en velen hebben zich clan ook kunnen overtuigen van de hoogte waarop de kanarieteelt in onze ge meente staat. De uitslag van den zangwedstrijd plaatsten wij reeds in ons nummer van 1.1. Zaterdag. CHRISTELIJK HISTORISCHE KIES- VEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE", WAALWIJK. Door de. Christelijk Historische Kiesver. „Nederland en Oranje", Waal wijk, werd een schrijven gericht aan den voorzitter van den Raad van Mi nisters. In dit schrijven wordt ver zocht, nu blijkens ontvangen bericht van de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën geen enkel ver zoek, vervat in het aan den Minister raad gericht schrijven van Sept. 1937, geheel of ook maar gedeeltelijk wordt ingewilligd, te willen bevorderen: Zoo lang het Provinciaal Bestuur de pro vinciale rijwielkaart voor de inwoners van Brabant ad. ƒ2.50 per jaar en per fiets handhaaft, het Rijk deze perso nen vrijstelt van het voor dezelfde fiets aan te schaffen rij wiel belasting- plaatje. ad. 2.50. Er komt dan meer gelijkheid. In het kort wordt betoogd, dat hier in Brabant de fiets, als nood zakelijk volksvervoermiddel, met 2 maal 2.50 per jaar en per fiets te zwaar is belast. Men vindt dat ook ner gens. De hoop wordt uitgesproken dat de Voorzitter van den Raad van Mi nisters zal kunnen en willen bevorde ren, dat aan deze dubbelen aanslag een einde wordt gemaakt. BEKRONINGEN. Op 3 en 4 December werd te Made een postduivententoonstelling gehou den. „Hok de Luchtbode", Waalwijk, behaalde de volgende bekroningen in de zes klassen die deze tentoonstelling groot was: Klasse 700 K.M. oude Doffers eerste en tweede prijs. Klasse 700 K.M. oude Duivinnen eerste, tweede en Z.E.V. Klasse oude Doffers: eerste, achtste en negende prijs. Klasse oude Duivinnen: eerste, twee de en Z.E.V. Klasse jonge Dofferseerste, vierde en zesde prijs. Klasse jonge Duivinnentweede, derde en vierde prijs. Een mooi succes, speciaal door het behalen van alle te verdienen eerste prijzen op één na. JEUGDHUIS IN DE ST. ANTONIUS- PAROCHIE. Zijn wij goed ingelicht dan zijn er plannen in overweging om de R.K. Meisjesschool in de St. Crispijnstraat om te bouwen en in een gedeelte daar van een Jeugdhuis onder te brengen. VREEMDELINGEN IN ONZE GEMEENTE. Van politiezijde maakt men er ons op attent, dat zij die gedurende den nacht een vreemdeling geherbergd heb ben uiterlijk binnen 24 uur nadien daarvan bij de politie aangifte moe ten doen, met zoo volledig mogelijke gegevens omtrent de indentiteit van den vreemdeling. BEENBREUK. Bij den 1.1. Zondag alhier gespeel den wedstrijd Hercules 2 tegen Uno mei; 139 damestasch; 3850 horstelhan ger; 9729 rookstel; 3935 lampekap; 4045 sierkan; 3863 fluitketel; 3849 bor- stelhanger; 4039 theelichtje; 4817 sier kan; 4515 theeblad; 4300 aschbak; 4528 bloempothanger; 181 gratis per manent. GECOM P LI GEERDE AANRIJDING. Maandagavond te ongeveer 6 uur is geweest de Sprangsche Weg getuige van een drietal aanrijdingen, die ge lukkig zonder ernstige persoonlijke ongevallen verliepen. Allereerst werd een inwoner van Kaatsheuvel aangereden door een bus van de B.B.A. en tegen den grond ge smakt. Hij liep daarbij een lichte her senschudding op, waarbij Dr. inkel- man de eerste hulp verleende. Nau welijks was dit gevalletje afgeloopen of een tweetal luxe auto's kwamen met elkaar in botsing, waarbij beide flink beschadigd werden. Een inwo ner uit Waalwijk, zekere S., die juist per rijwiel passeerde kon, misschien ten gevolge van de drukte, niet vlug uit den weg, met het gevolg dat hij werd gegrepen door een auto, bestuurd door A. K. uit Drunen, waarbij hij en kele bloedende hoofdwonden opliep. De politie stelt naar een en ander nog een onderzoek in. RIJWIELPADEN. Er blijkt hier nog steeds misver stand te heerschen betreffende het doei der z.g.n. rijwielpaden. Wij willen er daarom de aandacht op vestigen, dat waar dit niet is aangegeven, de ge meente geen rijwielpaden kent. Auto's karren enz., moeten zooveel mogelijk rechts, dus vlak naast het trottoira rij den. Wielrijders moeten steeds links passeeren, ook als er tusschen trot- tairs en het te passeeren voertuig vol doende ruimte is. Natuurlijk onjuist. Naar de correspondent van de Bossche Courant aan z'n blad meldt, heeft de collecte der dames van Waalwijks Belang opgebracht f390. Om onjuiste conclusies te voor komen, niet ter rectificatie want dan hadden we dagwerk, vermelden wij dat dit bericht bezijden de waarheid is; er is pl.m. f200 - gecollecteerd, zooals wij vorige week reeds hebben gemeld. Tot steun aan de uitgewekenen om geloof of ras. Naar wij vernemen, zal Maandag 19 December a.s. door de D rectie van Theater Musis Sacrum een liefdadigheids-voorstelling worden gegeven, waarvan de geheele op brengst komt ten bate van de uit gewekenen om geloof of ras. Zilveren ambtsjubileum. De heer P. A. Adriaanse, alhier, hoopt Donderdag 8 Dec. a.s den d g te herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de Nederl Spoorwegen. Sinds 1927 is de jubilaris werk zaam aan het station Waalwijk als arbeider-rangeerder. Biljart-tournooi. Zaterdag had ten koffiehuize van den heer Passier een wedstrijd plaats tusskhen de biljartclub B. J. C. uit Drnnen en Ons Genoegen, aldaar gevestigd. Voor B. J. C. was de uitslag: W. Klerks 100, C. v. d. Hoven 81, J. Brok 100. J. de Munnik 100 en H. Brok 100, totaal 481 caramboles. Voor Ons Genoegen was de uitslag. Th. Zwaans 95. Jac. Passier 100. Th van Weert 83, F. Slaats 83, J. de Graaf 53, totaal 414 cramholes Jubileumtournooi Ons Genoegen. Heden, Woensdagavond, wordt het tournooi wederom vooitgezet tegen een vijfial van de voelbalver- eeniging W. S C. alhier. Het eerste vijftal dezer vereeniging heeft het niet tot een overwinning kunnen brengen in de voorgaande ontmoeting. Het zal er dus heden avond >\el spannen, om tenminste één van de twee wedstiijdtn, tot een goed einde te brengen. Van de zijde van W.SC. bestaat er dan ook veel belangstelling voor deze ont moeting. Er is dan ook wel kans, gezien 't vijfial hetvselk hedenavond den strijd aanbindt, dalzij thans de overwinning aan hun zijde hou den. We moeten echter afwachten tot heden avond. Biljarten. De eindstand der Zesdaagsche van de Eerste Baardwijksche Biljartclub luidt als volgt: Op kop W. Pullens- J. Vermeulen 600 Op 1 ronde G Pullens C. Pullen 533 Op 4 ronde H. Pullens—K. Leijter.s 529 11. Kleijn J Vermeulen Jr. 463 Op 5 ronde L. v. d. Geld- M. van Mierlo 524 A. Verheijden—H. Slaats 437 Waalwijksche Burgerwacht. Zondag 11 December oefening in de Gymn. zaal in de Stationsstraat voor de sectie «Centrum» om 11.30 uur. Een Kaatsheuvelnaar werd kapitein in het Spaansche leger. Thans in Holland teruggekeerd. Maandagmiddag zijn ruim 100 der Nederlandsche mannen, die ge durende korten of langeren tijd in het Spaansche regeeringsleger dienst hebben gedaan, hij Esscben terug gekeerd in het land, dat hun vader land niet meer is en welks nationa liteit zij wellicht eerst na langen tijd zullen terug krijgen. Een speciale verslaggever van »de Tel heeft de vrijwilligers op het laatste gedeelte der reis begeleid en maakt in zijn verslag o m. melding van een oud inwoner \an Kaats heuvel die ook als vrijwilliger naar Spanje vertrokken was om daarbij de regeeringstroepen le dienen. De «Tel.» schrijft o m. dat de reis een kalm en correct vei loop gehad heelt en vervolgt met Wanneer het soms te luidruchtig werd, was aldus de heer De Kuyper, een enkel bevel van «kapitein Piet» voldoende hen te kalmeeren. Deze Piet, wiens volledige naam Petius Laros is, is een gewezen bouwvak- aJbeider uit Kaatsheuvel, die het in Spaansche leger lot kapitein van de Hollandsche compagnie heeft ge bracht. Deze kapileln Piet zien de mannen, zoo vertelde de heer De Kuyper verder, ook thans nog als hun commandant en zij gehoor zamen direct aan zijn bevelen. Hij was het ook,die tusschen Antwerpen en de Nederlandsche grens den mannan verzocht «als concessie aan de Nederlandsche regeering» onder- scheidingsreekens en insignes van de Spaancche politieke partij van de kleeding te verwijderen. Waaraan algemeen voldaan werd. De prijsvraag Brabantsch Volkslied. De Commissie voor de prijsvraag Brabantsch Volkslied, welk lied voor 1 Mei 1938 moest zijn ingezonden, heeft al dien tijd nog op zich lalcn wachten wat den uitslag betrelt. Wij vernemen thans dat van de meer dan 100 inzendingen geen enkele waardig werd gekeurd voor een bekroning. De jury althans schijnt het niet unaniem eens te zijn ge weest en de commissie heeft er blijkbaar het zwijgen toe gedaan. Dat dit zwijgen nu spoedig verbro ken worde is de wenseb van velen. Komt er wellicht een nieuwe prijs vraag? Het zal zaak zijn dat de inzenders eens spoedig iets hooren. In dit nummer beginnen wij een nieuwe feuilleton onder de titel: Het is een spannende roman van het begin tot hel einde. Zij die zich met 1 Januari op ons blad abonneeren, krijgen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en kunnen dus dezefeuilleton van 't begin af volgen. DE REDACTIE. VERGADERING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE LANGSTRAAT, GEHOUDEN OP VRIJDAG 2 DECEMBER 1938. A tt n i -liC

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5