Be groote trek di „voortrekkers". BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. 40 000 inwoners elf pastorieën met in totaal 100 priesters zijn gevestigd, 31 geestelijken werden vermoord. Tweede Kamer. De laatste zitting van de vorige week begon met een incident. De heer de Geer (C. H.) kwam er tegen op de begrooting van Eco nomische Zaken was thans weer aan de orde dat de N. S. B/er Bost van Tonningen den burgemeester van Rotterdam bij zijn bekend ver bod van den NederlandDuitsch- land voetbalwedstrijd andere bedoe lingen dan die van handhaving der openbare orde in de schoenen had geschoven en daarbij had gesugge reerd dat Duitschland, uit repres- saille, de scheepvaait niet meerover Rotterdam zou willen leiden. Dit is een volksvertegenwoordiger onwaardig en parlementair niet tc kwaliceeren, zei de heer de Geer. Op de redevoering van den heer de Geer volgde luid applaus van vrijwel alle Kamerleden. De heer Rost van Tooningen pro testeerde, doch werd overstemd door het geroep «Landverrader.» De heer Rost van Tonningen (N. S. B.) kwam tegen deze beschuldi ging op; hij schudde ze van zich af »als zoon van een verdienstelijk oud-officier». De Kamer lachte. (De heer Rost van Tonningen had in zijn »Nat. Dagblad» o.m. ge schreven »Dat 't officieele Duitsch land maatregelen tegen Rotterdam overweegt, is vaststaand en logisch. Dat Rotterdam hiermede een genade slag zal krijgen, zal wel ieder dui delijk zijn.) Minister Steenberghe heeft in een vlotte rede van twee uren zijn be groot in g verd ed i gdZij n departe men t is ongetwijfeld het moeilijkste te beheeren in onzen tijd. Natuurlijk werd van liberale zijde (Van Lidt) zijn ordeningsstreven aangevallen. De minister verklaarde, dat het niet juist is, dat hij naar de gilden zou willen terugkeeren, echter wél naar de gedachte, welke aan het gilden wezen ten grondslag lag. De minister kondigde een regeling van markt en straathandel aan en de uitvoering van 'n crediteeringsplan ad f 500 000 ten behoeve van den industrieelen middenstand. Tegen dr. v. d. Tempel heeft de minister met kracht zijn handels politieke inzichten verdedigd en er o.a. den nadruk opgelegd, dat het tarief een der wapenen kan zijn, om een beginnende industrie te steunen. In antwoord op het scepticisme van sommigen over afzet van nieuwe industrieën en meer cultuurgrond besloot minister Steenberghe zijn rede met het moedige woord »Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toe komst.» Het is een woord van diepen zin, zeker in den mond van dezen krachtigen. jongen minister. De Dingaansvlucht van de K.L M. Na een reis van 6 dagen is de «Reiger» Zondag in Pretoria aange komen en na 'n kort oponthoud is het toestel naar Johannesburg door gevlogen, Een groote menigte had zich op het vliegveld te Pretoria verzameld, om de „Reiger" een feestelijke ontvangst te bereiden. Na een eererondje gemaakt te hebben streek het vliegtuig neer onder het geestdriftig gejuich der duizenden. Terwijl de passagiers en de bemanning het vliegtuig verlieten speelde de muziek het Wilhelmus, dat door de aanwezigen we' d mee gezongen. Jhr. Beelaarts vnn Blokland werd officieel ontvangen. De bemanning van de „Reiger'' werd warm gehuldigd. Voordrachten van den heer J. M. de Casseres in Polen. De heer J. M. de Casseres, oud directeur van de Noord-Brabantsche streekplannen te Vught heeft een uitnoodiging ontvangen om in Polen voordrachten te houden over 1 Amerikaansche vorderingen op het gebied van stedenbouw en volks huisvesting 2 Nieuwe aspecten voor stads en streekontwikkeling3 Luchtbescherming en decentralisatie van menschen en dingen 4 Van stedenbouw tot planologie. De heer De Casseres heeft deze uitnoodiging aanvaard. De prijsvraag voor het kind. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels verzoekt ons mededeeling van het volgende De prijsvraag voor het kind, die onder den titel »Rondedoor Neder land» in de bladen is verschenen, kan geldig worden opgelost door de enkele vermelding van het slag woord. Een gefingeerde aangifte. Na een uitgebreid onderzoek is de inspecteur van politie Kooymans te Blerik overgegaan tot de aan houding van den ruim 50-jarigen manufacturier P. B. aldaar, die zich had schuldig gemaakt aaneen valsche aangifte van diefstal met braak waardoor hij voor ongeveer f1500 zou zijn benadeeld, teneinde zich in het bezit te stellen van de verzekeringspremie. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De vermiste goederen zijn in den kelder van zijn woning terugge vonden alsook in den tuin waar ze in den grond gestopt waren. Donderdagmorgen werd de ge meentepolitie van Blerik door den aangehoudene gealarmeerd in ver band met een diefstal met inbraak, welke ca. 3 uur in den morgen in zijn winkel zou hebben plaatsge vonden. Volgens den aangever, die boven sliep was hij plots gewekt door gestommel in den winkel. Hij spoedde zich naar beneden en zag toen enkele onbekenden de vlucht namen. Een van hen richtte zijn zaklantaarn op B., zoodat deze werd verblind en struikelde. Zoo kon het gebeuren dat de dieven, die van een vrachtauto gebruik maakten gelegenheid kregen om weg te rijden. De politie, die aanvankelijk geen argwaan koesterde, zette de om geving af doch vond geen enkel spoor van de dieven. Ook het politie-radiobericht dat nog denzelfden dag werd uitge zonden bleef zonder resultaat. Zaterdagavond echter kwam de inspecteur van politie, die met verlof buiten de gemeente vertoefde terug. Aangezien nog geen enkel resultaat was verkregen heeft hij gisteren het onderzoek ter hand genomen, Hij stelde in de buurt en in de woning een ernstig onderzoek in. Verschillende verdachte zaken kwa men aan het licht, waarom de in specteur den manufacturier aan een verhoor onderwierp. Na aan vankelijk hardnekkig te hebben ontkend gelukte het den inspecteur den man tot een bekentenis te brengen. De man had reeds geruimen tijd met een dergelijk plan rondgeloo- pen en met dit doel zich nauwelijks 3 maanden geleden voor een bedrag van ongeveer f6000 tegen inbraak doen verzekeren. Hij is op het politiebureau te Blerik opgesloten en zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. Verkeersongeluk nabij St. Michiels Gestel. Op den voorrangsweg 's Herto genbosch—Boxtel is Zondagmiddag omstreeks zes uur bij het kruispunt St. Michielsgestel Esch een gecom pliceerd autoongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven kwam en een andere een been brak, terwijl drie auto's totaal wer den vernield. Uit de. richting 's Hertogenbosch naderde op genoemd tijdstip een personenauto, bestuurd door den heer O. uit Eindhoven, toen de 61- jarige wielrijder H. Vos uit St. Michielsgestel op het kruispunt den weg wilde oversteken. De bestuur der van den auto trachtte hem te ontwijken, doch reed hem in de flank aan, waardoor de man met een smak tegen den grond werd geslingerd en vrijwel op slag werd gedood. De auto kwam tegen een boom terecht Een zekere W. v. d. Esch, uit Tilburg, die naast den bestuurder van de auto zat, bleek een beenbreuk te hebben opgeloo. pen. De politie was niet gewaarschuwd, waardoor het verkeer in de war liep en burgers de regeling ervan op zich namen. Uit de richting Vught naderde eenige oogenblikken later een personenauto, bestuurd door den heer A. H. K. uit Eind hoven, die van een der omstanders een teeken kreeg om door te rijden. Door de vele menschen. die zich in verband met het ongeluk op deze plek hadden verzameld was de autobestuurder gedwongen op het linker gedeelte van den weg te rij den. Toen hij daarna weer naar rechts wilde gaan kwam juist uit de richting Boxtel een personen auto, bestuurder de heer W C. G. uit Uden. De wagens vlogen op elkaar en werden geheel vernield. De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. Een diner met vele gangen. Maar de laatste gang leidde naar de cel. De N.R.C. vertelt Vrijdag verschenen in een restau rant aan de Hoogstraat te Rotter dam twee mannen, die keurig in de kleeren staken en zich zelfbe wust aan een tafeltje zetten, om een uitgebreid menu te bestellen. Het tweetal liet zich de spijzen uit stekend smaken. Toen de koffiie genuttigd was, vroeg een van hen waar de telefoon was, waarna hij in de cel vijfmaal het cijfer twee draaide, aldus het hoofdbureau van politie opbellend, waar hij naar een inspecteur vroeg. Hij deelde dezen mede, dat hij met zijn kameraad in het restaurant, waarvan hij naam en adres noemde, uitstekend gedi neerd had, maar dat er geen mid delen waren om te betalen, zoodat de politie hen maar moest komen halen. Dat geschiedde prompt. Het tweetal, de 24-jarige G. G. V. en de 24-jarige K. B., is in het hoofdbu reau opgesloten. Wielrijder op onbewaakte overweg gedood. Zondagavond om vijt minuten over acht is de 28-jarige landbou wer L. van de Ven uit Best dieper fiets den on bewaakten overweg onder de gemeente Best wilde over steken, door een dieseltrein gegre pen en op slag gedood. Het slacht offer weid twintig meter verder in een sloot geslingerd. V. v. V. had, vergezeld van een anderen wielrij der bij den overweg gewacht op den trein, die uit de richting Eindhoven naderde. Toen deze gepasseerd was staken de mannen de rails over zonder aandacht te schenken aan den trein, die op hetzelfde oogen- blik van den kant van Boxtel kwam. De andere persoon wist zich nog juist bijtijds in veiligheid te brengen. Vechtpartij te Oss Zondagavond heeft nabij een café op den Litherweg te Oss een geheimzinnig voorval plaats gehad, waarvan een circa 25-jarige jonge man het slachtoffer is geworden. De 25 jarige W. van L. uit Oss, die gewoonlijk den avond in café van Haren doorbracht, aangezien hij verkeering had met de dochter van den café-houder, was daar ook Zondagavond weer aanwezig. Van L., die zich omstreeks half tien even had verwijderd, werd kort daarna hevig bloedende in den tuin van het café gevonden. Men bracht het slachtoffer naar de woning van dr. Stolz, die opneming in het ziekenhuis te Oss noodzake lijk achtte. De man had een vrij ernstige verwonding boven 't oog opgeloopen, welke met een scherp voorwerp moet zijn toegebracht. Eenige aderen waren doorgesneden en van L. bloedde hevig. De caféhouder zegt niets van de zaak te weten, de café-bezoekers, van wie er enkelen met de toe dracht der feiten op de hoogte moeten zijn, waren onmiddellijk na het gebeurde spoorloos ver dwenen. De gemeentepolitie te Oss onder leiding van inspecteur Kniepstra is erin geslaagd licht te brengen in dit geheimzinnig misdrijf. Naar aanleiding van dit onder zoek is men gistermiddag overge gaan tot de arrestatie van den 25- jarigen arbeider G. G. te Haren. Na op het politiebureau te Oss te zijn verhoord, heeft hij een vol ledige bekentenis afgelegd. De jongelui hadden beiden ver keering met de dochters van den kastelein van Baren. Zij hadden in de herberg ruzie gekregen. Van L. was door de achterdeur weggegaan waarop G. hem woedend naliep. Het kwam tot een handgemeen waarbij G. zich zoo kwaad maakte dat hij zijn a.s. zwager met een bierglas bewerkte. Toen het slacht offer hevig bloedend neerviel had de dader de beenen genomen. G. is opgesloten. Nog een Ossche vechtpartij Maandagavond laatheeft nogmaals een ernstige vechtpartij in Oss plaats gehad, waarbij het mes werd gehanteerd. In café De Engel aan de Kruisstraat verschenen de zwagers M. en F. C., welke beide mannen blijkbaar wel wat te veel aan Bacchus hadden ge offerd Tusschen beiden heeft reeds herhaaldelijk ernstig meeningsver- schil plaats gehad, vermoedelijk ovar erfeniskwesties. Toen zij even in het bedoelde café waren, ontstond weer hevige ruzie en eensklaps trok M. U. zijn mes, waarmede hij zijn zwager te lijf wilde. Een cafébezoeker, zekere J. van Erp wilde erger voorkomen en sprong tusschen de twistenden in. Daarbij ontving hij echter den steek, die voor C. bedoeld werd en van E. werd vrij ernstig aan de hand geblesseerd. Dr. Frank moest hem ter plaatse geneeskundige hulp verleenen. M. U. die laat in den nacht werd gegrepen is naar het bureau over gebracht en heeft bekend. Dood gevallen Gistermiddag is de 44-jarige timmerman C. Bos uit Blaricum bij het verrichten van werkzaam heden op het dak van de manége aan den Eemnesserweg aldaar op onverklaarbare wijze door het eternieten dak, dat met planken versterkt was, gezakt en van 6 m. hoogte omlaag gevallen. Hij was onmiddellijk dood. De man laat een vrouw en twee kinderen na. Het stoffelijk overschot is naar het St. Jansliekenhuis ver voerd. De 25-jarigc G. H., die gister morgen bezig was in het pand Zijpscheweg 102 op de derde ver dieping glazen te zeemen, is door nog onbekende oorzaak uit het raam gevallen en van een hoogte van 15 meter op 't trottoir terecht gekomen. In zorgwekkenden toestand is de jonge vrouw, die o.a. een schedel- basisfractuur heeft opgeloopen, naar het gemeente-ziekenhuis ge- bracht, waar zij kort na aankomst is overleden. Verdronken Gisteravond omstreeks half zes wilde de 34 jarige garagehouder Boersen in Den Oever van zijn motorvlet op den wal stappen. Ilij gleed uit en geraakte te water. Voorbijgangers stelden onmiddellijk pogingen in het werk om den drenkeling te hulp te komen, doch de duisternis belemmerde dit ten zeerste. Eerst na 20 minuten kon men den man op het droge brengen. De levensgeesten waren toen even wel reeds geweken. riep, Ër&ou, helpen hierbij „Skrijf soos jij praat". Er was inderdaad een groot verschil tusschen de spreek- en de schrijftaal. Zoodoende ontstond er veel verwar ring en misverstand. Daarom kwam men er toe. een officieele volkstaal te propageeren en in 1875 ging het Ge nootschap van Opregte Afrikaners tot actie over met een manifest, dat tot leuze had skrijf soos jij praat". De voorstanders van het nieuwe betoog den steeds weer: „Ons Afrikaners gaan nie langer in Engels of Nederlands aan mekaar skrywe nie, ons gaan skrywe soos ons praat". Men ziet, ook het Ne- derlandsch werd van de baan verklaard en terecht, want de Afrikaners spraken het niet meer. Ze spraken hun eigen taal. dat door de Engelschen voor een ..hotnotstaal" verklaard werd. terwijl sommigen in Zuid-Afrika, die het ove rigens goed meenden, het Afrikaansch minderwaardig achtten, tegenover het Nederlandsch. Het Afrikaansch kwam er. Men stel de een spelling vast,"voerde taalregels in en ging kranten en boeken in het ge reglementeerde Afrikaansch uitgeven. En de strijd werd gewonnen, mede dank zij tal van Nederlandsche geleer den, die in de Boerengemeenschap hun plaats vonden en daar veel presteer den. Ook wat de taal betreft, hebben de Boeren hun dank betaald aan de oude Voortrekkers. D.e .Groote Trek" wordt herdacht in een herboren. Afrikaansch, nationaal Zuid-Afrika en de feestrede naars spreken dezelfde taal als Piet Retief, Louis Trichardt. Gerrit Maritz, Johannes Pretorius en hoe ze ook mo gen heeten, de mannen, van wie een generaal Smuts en een generaal Hert zog hebben getuigd, dat hun ideeën omtrent zelfbestuur dezelfde waren als die, waarop het huidige Dominion van Zuid-Afrika is gegrondvest. Uit die ideeën zal wellicht eens een volkomen onafhankelijk Zuid-Afrika ontstaan. De „Groote Trek" is het gebeuren geweest, waarom heel de geschiedenis van Zuid-Afrika zich heeft gegroe peerd. Hij behoort ook tot de interes santste episoden in de historie van de expansie der Europeesche volken. Zoo goed als de Amerikanen de ver overing van het Wilde Westen door de prairie-schoeners herdenken en in de films steeds weer verheerlijken, kan het Nederlandsche volk den „Grooten Trek" meevieren met de Boeren van Zuid-Afrika. Evenals de Amerikaansche pioniers trokken de Voortrekkers in kleine groepen, met trage ossewagens, het hart varl een werelddeel binnen. Ter wijl de pioniers de Indianen tot vijan den hadden, moesten de Voortrekkers zich weren tegen Kaffers en Zoeloe's. De „Voortrekkers". De geschiedenis van den „Grooten Trek" is vol interessante, romantische i Brand in „de Walvisch" te Schiedam was aangestoken De Schiedamsche politie is Zater dag overgegaan tot de arrestatie van den heer H. G. J., lid van de firma G. J. en Zoon te Schiedam, welke firma den molen »De Wal- vischc< in huur had en waarin zij een maalderij en een drogerij had gevestigd. De molen brandde Vrij dag bijna af, waardoor een schade van f25000 ontstond. Met den firmant zijn 2 arbeiders, die Vrijdag nog in den molen gewerkt, gearresteerd. Allen hebben bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan brand stichting. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Circus-directeur door leeuw aangevallen. In het circus Bouglione, dat op het oogenblik in het koninklijk circus te Brussel optreedt, is een van de directeuren door een leeuw aangevallen en gewond. Een van de gebroeders Bouglione, die als temmer optreedt, bemerkte reeds, voordat hij de groote kooi betrad, dat de leeuwen en tijgers zeer zenuwachtig waren, meldt de Tel. Hij liep rond de kooi en werd daarbij voortdurend door eenige leeuwen gevolgd. Bouglione kon 't publiek echter niet te lang laten wachten, opende de toegangsdeur en trad binnen. Zooals gebruikelijk begon hij met elk dier naar zijn plaats te jagen en daarbij werd hij onverhoeds van achteren door een grooten leeuw aangevallen. Boug lione viel op den grond, de leeuw maakte zich tot nieuwe aanvallen gereed, doch werd van alle kanten door het personeel bestookt Een broer van den temmer ging even eens de kooi binnen en te zamen slaagden zij er in de wilde dieren terug te drijven. Pas toen de kooi leeg was, verloor de temmer zijn bewustzijn en viel neer. ABONNEERT U OP DIT BLAD. gebeurtenissen, even kleurig en bewo gen als die van de Boerenoorlogen, waar we hier te lande met zooveel en thousiasme hebben meegeleefd. „Het was een groot avontuur", zoo moet ook de Engelsche geschiedschrij ver Walker in zijn boek „The Great Trek" erkennen. Dit boek werd in Lon den terecht uitgegeven in een serie „Pioneer Histories", waarin o.a. de Spaansche conquistadoren behandeld worden, de tochten der Portugeezen, de pionierstijd van Noord-Amerika etc. We laten hier even den aan de uni versiteit van Kaapstad doceerenden historicus aan het woord. „De Voortrekkers waren een volk met weinig politieke ervaring, maar met een flair voor de politiek. Ze trokken weg, om in de wildernis een gemeen schap en een staat te stichten en ze slaagden hierin. Sommige hunner idea len waren profetisch. En ze hebben in vloed uitgeoefend van Kaapstad tot Kenya, de Engelsche kolonie in Cen traal Afrika." De „Groote Trek" vond van de Kaapkolonie uit plaats. In het begin van de vorige eeuwen waren wat nu Natal, Transvaal en de voormalige Oranje Vrijstaat is, een vrijwel onbe kende hoogvlakte, waar negerkoningen heerschten, meestal in onmin met el kander. Door onophoudelijke oorlogen waren de Hottentotten en Boschjesmannen bijna uitgeroeid of met andere stam men vermengd en hier en daar strekten zich groote gedeelten uit, waar geen mensch meer woonde. De bevolking was door invallers vermoord of in sla vernij weggevoerd. Dit onbewoonde en dikwijls bijzon der vruchtbare land lokte de Boeren, vooral toen Kaapkolonie steeds dichter werd bevolkt, en velen gedwongen werden, het geliefde zwerversleven op te geven. Reeds lang voor den „Groote Trek" waren er Boeren uit de Kaap kolonie getrokken, om zich te vestigen in de grenslanden, waar de Engelschen slechts een nominaal gezag uitoefenden en talrijke neger-opperhoofden maar al te graag stukken land verkochten, dat wegens gebrek aan bewoners toch waardeloos was. Door den „Groote Trek" werd de oppervlakte van het door blanken in Zuid-Afrika bewoonde land in enkele tientallen jaren zoowat verdubbeld en de Voortrekkers droegen aldus het hunne bij tot het openleggen van Afri ka. in die dagen nog het donkere we relddeel. Hoe het ging. Men moet zich den „Groote Trek" niet voorstellen als een massaal op trekken der Kaapsche Boeren. Zooals gezegd, begonnen die reeds vroeg uit te zwermen op zoek naar nieuw land voor hun vee. Zij waren nomaden van natuur en heel hun huishouding was op Q&y IQI) Snel en goed altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd,.Mijnhardtjes 2st. lOct. Doos50ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2