DRUKWERK NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KANTONGERECHT, BOEKBESPREKING. SPORT. Oisterwijk. Meeuwen. NIEUWKUIJK. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten RAAMSDONK. DUSSEN. TILBURG. WASPIK. HET AFRIKAANSCH VOLKSLIED. Kent gij dat volk vol heldenmoed En toch zoo lang geknecht? Het heeft geofferd goed en bloed Voor vrijheid en voor recht. Komt, burgers, laat de vlaggen wapp'ren Ons lijden is voorbij. God roemt en zegent onze dapp'ren Dat vrije volk zijn wij. rondtrekken berekend. De zucht tot zwerven zat hun in het bloed, hetgeen nogal voor de hand ligt bij een volk, dat afstamde van menschen, die uit Europa trokken, om duizenden kilome ters ver een nieuw bestaan op te bou wen. Toch trokken er ook vele Boeren, die sinds generaties op Kaapsche hofsteden woonden, in die prachtige, witte boer derijen met hun geheel eigen. Kaap- schen stijl. Nog steeds bestaan er ook rond Kaapstad tal van die oude, voor name huizingen. De ,,Groote Trek" was geen massa le beweging. Hij was eerder een culmi natiepunt. Er werd het trekken in ten top gevoerd, om zoo te zeggen. Alles en alles bijeen waren er naar schatting niet meer dan twaalf duizend Boeren bij betrokken. Maar deze twaalf dui zend vormden elk voor zich een klei nen stam van kinderen, kleinkinderen en bedienden, meerendeels Kaffers of halfbloeden. Elk Voortrekkersgezin was een ge meenschap op zich zelf en de leider er van was ook werkelijk een leider. Die oude patriarchen met hun lange baar den wisten, wat ze wilden en ze onder handelden met de negerkoningen op voet van volkomen gelijkheid, hun de wijze lessen van den Bijbel voorhou dend. Den Bijbel voerden ze overal met zich mede. Het heilige boek behoorde tot de eerste dingen, die werden gered, wanneer gevaar dreigde, wanneer b.v. een bosch- of een prairiebrand over ,,het veldt" zwiepte en de kudden vee in de vlammen omkwamen, het vuur aan de wielen der ossewagens lekte en men in allerijl de ammunitie in veilig heid moest stellen, om niet van eiken wagen een kruithuis te maken, dat met inhoud en al in de lucht vloog. Ieder voor zich waren de Voortrek kers specialisten op hun gebied. Sinds generaties van vader op zoon, hadden ze vee gehouden, koeien of schapen. Zes generaties achtereen hadden ze als helder in de open lucht geleefd, aan kampvuren en op het wild der velds gejaagd. Wat een Boer „onder den korrel" nam, was zijn Ze vormden de bloem van het Afri- kaanderdom, naar de reeds aangehaal- - de historicus Walker van hen getuigt. Zooals ze daar steeds naar het Noor den trokken, de Engelschen en hun „rooibaatjies" met minachting achter zich latend, vormden ze ondanks hun verspreid oprukken toch een eenheid, de kern van een natie, die gestalte kreeg in de Boerenrepublieken. „Voortrekkersmense". En deze Voortrekkers zagen er ro mantisch genoeg uit. Ze droegen groo- te, groengerande strooien hoeden, fraaie gordels en ceintuurs, en wie het kon doen, zorgde dat de stof goed was. Men leefde nog in de dagen, dat een man zijn Zondagsche pak droeg van trouwen tot dood. Ofschoon men de Voortrekkers meestal in de romantische dracht ziet afgebeeld, die hen doet lijken op de Amerikaansche pioniers, waren er ook, voor wie de hooge hoed het eenige behoorlijke hoofddeksel was. En me nige Voortrekker heeft over ,,die veldt" gereden in alle deftigheid van den „hoogen zijden". Vilthoeden met hooge bollen, zooals de Mexicanen dra gen, waren ook erg in trek. De vrouwen deden vaak aan eenige luxe. Zoo somde een Voortrekster haar garderobe als volgt op: een groen zij den japon, een groenen hoed met lan ge linten, witte schoenen en hand schoenen. Maar dat was voor 's Zondags. Wan neer ze in het veld werkten of op ,,trek" waren, droegen de vrouwen groote bonnets, intusschen vaak van zijde en meestal van fijn wit linnen. Deze bon nets beschermden haar teint, waarop ze heel trotsch waren. De bonnets heet ten ..kappies" en waren dikwijls fraai geborduurd. Vrouwen en meisjes maak ten in de heete zon ook gebruik van maskeTrs, uit fijn geitenleer gemaakt. En van parasols. Dan de ossen, die de wagens trok ken. Geen voortrekker stelde zich te vreden met een span van dezelfde kleur. Er waren bonte, grijze, zwarte en wit te. Een mooi gecombineerd span was het ideaal van eiken jongen Voortrek ker en pas als hij er in geslaagd was, het bijeen te krijgen, begon hij aan trouwen te denken. Een span varieerde van acht tot achttien beesten, en verte genwoordigde een klein kapitaaltje. De vrouwen trokken graag. Er waren heel wat Boeren, voor wie het trekken naar het Noorden en met name naar Natal, waarvan men wist dat Matabelen, Kaffers en Zoeloe s elkander hadden uitgemoord, een heele onderneming leek, vooral met vrouwen en kinderen. Intusschen bleek, dat in vele gevallen de vrouwen er juist sterk voor waren. Die hadden den grootsten last van de opheffing der slavernij. Ze konden haar huishouding slechts met de hulp van zwart personeel doen. Want hun huishouding omvatte heel wat werk op het land en ten behoeve van het vee, alsmede de zorg voor den levensvoor raad. Langzamerhand namen de plannen vaster vorm aan. Kleine groepen trok ken eerst en ten slotte kregen energieke mannen als Gerrit Maritz en Piet Retief de leiding. De laatste vooral heeft een groote rol gespeeld. In het manifest, dat hij bij zijn vertrek tot de Engelsche re geerders richtte, legde hij de opvattin gen der Voortrekkers neer en hij be sloot met een resoluut: „We verlaten de Kaapkolonie met de volle overtuiging, dat het Engelsche bestuur niets meer van ons te vorderen heeft en ons in de toekomst zal toestaan, ons zelf te re- geeren" In enkele jaren stichtten de Voor trekkers een republiek, die van Natal, welke een volkomen geordende samen leving was. En deze werd opgebouwd in de wildernis, ver van de beschaving. De Voortrekkers stelden de grootste daad opgeteekend in de geschiedenis der blanke kolonisatie van Afrika. Want op Natal volgden de republie ken Transvaal en Oranje Vrijstaat en ten slotte de Unie van Zuid-Afrika! Zondag 1.1. is het nieuwe gebouw voor den Katholieken Kunstkring „Oisterwijk Omhoog" ingezegend en in gebruik genomen. Het is een monu mentaal sieraad, naar ontwerp van architect Valk te 's-Bosch. Gesproken werd door burgemeester ter Verwiel, pastoor van der Meiden en kapelaan Rovers, de moderator en de ziel van „Oisterwijks Omhoog". Voor den Ned. Bond van Boerinnen en andere plattelandsvrouwen, afdee- ling Meeuwen en Omgeving zal op Dinsdag 20 December in de O.L. school een lezing gegeven worden met als onderwerp: Sier- en fruittuin, door M. van Willigen te Dordrecht om 7 uur. DEN BOSCH. Uitspraken: De kantonrechter wees o.m. de volgen de vonnissen: Ja. O. H., Eethen, straatschenderij. 7.50 boete H. v. S., Raamsdonk, on deugdelijke remmen, 5.boete P. v. d. H., Eethen, rijwiel zonder licht, 3.boete Ga. v. (f. B., Eethen, rij wiel zonder licht, 3.boete IJ. A. K., Heusden, rijwiel zonder licht, 3.-- boete A. v. R., Kaatsheuvel, mond- en klauwzeer, 20.boete T. J. Z., Was pik, mond- en klauwzeer, 20.boete W. K., Drunen, mond- en klauwzeer, 5.boete C. L. K., Drunen, mond en klauwzeer, 15.boete W. K., Drunen, mond- en klauwzeer, 10. boete Jhr. O. L. E. M. V., Loonopzand, .ryden over verboden grond, 8.boete B. v. P., Loonopzand, gespan onbe heerd, 3.boete M. J. v. E., Waal wijk, niet rechts rijden, 2.boete J. D. W., Sprang, niet behoorlijk uitwij ken, 6.boete M. J. v. B., Drunen. geen achterlicht, 2 x 2.50 boete H. W., Sprang, rijwiel zonder voor- en ach terlicht, 2 x 2.50 boete A. B. Z., Was pik, gespan niet verlicht, 2 x 5.boe te A. v. d. H., Vlijmen, rijwiel onbe heerd, ƒ2.— boete C. W. P., Waal wijk, rijden over voetpad, 0.50 boete C. v. d. L., Vlijmen, dronkenschap, 10.boete. POLITIERECHTER DEN BOSCH. Diefstal. De los-werkman L. A. W. te Vlijmen verscheen voor den politie-rechter om dat hij in 1938 op verschillende tijdstip pen telkens bedragen in geld had wegge nomen, benevens een heerenhorloge met ketting en de Gruyter's-bons. Nadat tegen hem als getuige was ge hoord de bakker K. uit Vlijmen, eischte de Officier van Justitie een geldboete van 15.of 15 dagen en 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaren proeftijd, gedurende welken tijd hij een algeheel verbod van café-bezoek en alcoholgebruik zou moeten krijgen met onder toezicht stelling der R.K. Reclas- seeringsver., afdeeling Den Bosch. De politierechter wees vonnis conform den eisch. Wij ontvingen het winter-nummer van »De Vrouw en haar Huis«. Uitgave Van Holkema en Waren- dor f N.V. Amsterdam. De velen die op dit pracht tijd schrift zoowei wat inhoud als ver zorging hetrefl, geabonneerd zijn, weten wat 't biedt. Degenen die het niet kennen raden we aan zich dit December-nummer aan te schaffen, men kan dan eens kennis maken wat een pracht uitgave 't is, en wat het biedt op het terrein der vrouw. The American Expres Co. Ino te Rotterdam zend ons een exemplaar van »Zon en Vermaaka met tal van bijzonderheden over winter-rijmen en een artikel van den bekenden schrijver Cockeret. Gratis exemplaren worden gaarne beschikbaar gesteld. OP ELK GEBIED Maandag j.l. hield de tooneelver- eeniging Kunst na Arbeid in 't Bonds- gebouw een algemeene ledenvergade ring. Tot eere-voorzitter werd gekozen dhr. N. van Baardwijk, die sinds een tiental jaren voorzitter der vereeni- ging was. In diens plaats werd geko zen dhr. W. de Bons. Verder hadden nog enkele mutaties plaats n.l. dhr. C. van Baardwijk werd tot secretaris gekozen en dhr. Arn. de Gouw tol penningmeester. Wederom werden een viertal aspi rantleden aangenomen. Men besloot om ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der verecniging omstreeks Paschen, dit heugelijk feit met het ge ven van een uitvoering te herdenken. Verder was aan de orde bespreking uitvoering. Door nootlottige omstan digheden is deze verecniging, die ge woon is op 2en Kerstdag en den daarop volgenden Zondag haar groote uitvoeringen te geven, dit jaar hiertoe niet in staat. Het ijverige bestuur heeft er echter voor gezorgd, dat op deze voor de verecniging traditioneele da gen toch uitvoeringen gegeven worden. Zij heeft het gedaan weten te krijgen dat onder auspiciën van K.N.A., door de zeer gunstig bekend staande ge mengde tooneelvereeniging O.B.K. uit Goirle op de gewone avonden wordt gespeeld. We hadden het genoegen O.B.K. al eens eerder hier op de planken te zien en het buitengewoon groote'succes dat zij toen mocht oogsten, zal er toe hij- dragen, dat ook nu wederom de ver wachtingen groot zijn. Onder regie van een oud lid onzer vereeniging n.l. dhr. Frans van Steen- sel uil Goirle zal dan worden opge voerd: De Loreieij, tooneelspel in drie bedrijven. Het getuige van een niet geringe durf dezer sterke vereeniging, toen zij dit stuk ter hand nam, en daar mede zal zij ook zeker hier groot suc ces hebben. De alhier gehouden collecte door de propagandaclub ten bate van de R.K. Universiteit heeft (12,62 oppge- bracht. Namens de Veilingvereniging De Langstraat te Drunen werd door architect N. J. de Bont Gz., Nieuwkuijk aanbesteed het verbouwen der be staande directeurswoning.^ Inschrijvers als volgt: M. Schapendonk, Drunen 147(1 Gebr. de Wit, Drunen 1465 Jos v. d. Lot), Elshout 1454 Joh. Blankers, Nieuwkuijk 1418 H. Jehoel, Drunen 1405 H. Verhoeven, Drunen 1393 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. RAAMSDONKSVEER. Zaterdag 1.1. nam dhr. C. Sneep we gens a.s. vertrek naar Utrecht afscheid van den Chr. Nat. Werkmansbond, van welke Vereeniging hij ruim 30 jaar lid was, de laatste 15 jaar voor zitter. Alle leden, die ook maar eenigszins konden komen, waren aanwezig. Ver schillende vrouwen waren eveneens aanwezig en zoo waren er 98 perso nen hijeen. De afdeelingen Breda, Alm- kerk, Andel en Rijswijk zonden bo vendien een deputatie. Als uitgangspunt nam de scheiden de voorzitter het Hoofdstuk der liefde 1 Corinthe 13, nadat gezongen was Psalm 133 vers 1 en 3. Het viel den scheidenden voorzitter en de leden niet gemakkelijk van el kaar afscheid te nemen; te veel heb ben beiden met elkaar doorgemaakt in dat lange tijdperk. Dankbaar was dhr. Sneep voor al de liefde en trouw al die jaren van de leden van den Bond ontvangen te heb ben. Nooit was op een vergadering ook maar een enkel onaangenaam woord aan zijn adres gericht; steeds had hij ook van de zijde van de overige bestuursleden alle medewerking mo gen ontvangen. Toegesproken werd hij door den 2en voorzitter, dhr. Kramer, die in harte lijke bewoordingen getuigde van de groote toegenegenheid van de leden voor hunnen voorzitter. Namens de afdeeling werd dhr. Sneep benoemd tot Eere-lid van de afdeeling. Aangezien indertijd door vriend Sneep den uit druk kei ij ken wensch te kennen gege ven was, geen cadeau te ontvangen daar hij steeds zoo veel liefde van de leden genoot, had de afdeeling beslo ten aan dat verzoek te voldoen, maar toch meende ze, dat aan de echtge- noote van den voorzitter zeer zeker wel een mooien bloemenmand mocht worden aangeboden. Dankbaar werd dit geschenk dan ook aanvaard. Eveneens getuigde dhr. Netten, mede-oprichter van de afdeeling in 1903 van de groote vriendschap, die niet alleen hij maar al de leden had den ondervonden van den voorzitter. Tot Voorzitter werd gekozen dhr. Voor den Dag vrijwel met algemeene stemmen; dhr. Kramer had verzocht geen stemmen op hem uit te brengen aangezien hem den tijd ontbrak om het voorzitterschap naar behooren waar te nemen. Ook vriend Voor den Dag richtte zeer hartelijke woorden tot hem die heen ging en vergat evenmin de echt- genoote van den voorzitter. Namens de afdeelingen en het Pro vinciaal Comité sprak dhr. de Witt uit Almkerk en namens de afdeeling Breda vriend Reenen. Beide sprekers gewaagden van de groote vriendschap, die de afdeelingen in Noordbrabant hem toedroegen. Het viel den afgetreden voorzitter moeilijk de sprekers te beantwoorden en niet zonder reden: de hand is zoo hecht geworden, de vriendschap zoo groot. Toegezongen werd hem de zegen bede: De Heer zal U steeds gadeslaan, enz. Het was een weemoedige, maar toch een heerlijke vergadering voor allen. Alhier werd een afdeeling van de R.K. E.H.B.O. opgericht. Het woord werd gevoerd door dhr. Bergers, voor zitter E.H.B.O. De cursus, te geven door Dr. Lips uit Raamsdonksveer duurt 26 weken. Het voorloopig be stuur werd samengesteld: Fr. v. Ger- wen, voorzitter; T. v. Duren, secreta ris; .1. v. Laarhoven, penningmeester. Reeds gaven 133 leden zich op. HANK. In den nacht van Vrijdag j.l. werden door brigadier de Ridder uit Nieuwen- dijk en veldwachter Keiler alhier, in de rivier de Gantel te Hank, een viertal visschersstroopers wonende alhier, op heeterdaad betrapt, terwijl zij aan het visschen waren met een werpzak. Te gen hen werd proces-verhaal opge maakt, terwijl het vischtuig en een reeds flinke partij gevangen visch in beslag werden genomen. - De eerste prijs van de gehouden loterij uitgaande van de La-Mi-Da, zijnde een radio-toestel, werd gewon nen door de jongejuffrouw S. Huygen, wonende alhier Rijksweg. De gelukkige winnares van harte proficiat. - A.s. Zondag 18 December wordt in hel Bondslokaal alhier, een tentoon stelling gehouden van de gemaakte kleedingstukken, vervaardigd door de vereeniging Het Brokkenhuis alhier. Deze kleedingstukken, meest onder goed, zijn bestemd, voor groote en be hoeftige gezinnen en worden met Kerstmis uitgedeeld. In de Maandagavond voortgezette vergadering van den gemeenteraad zijn de besprekingen over de wensehelijk- heid van vervroeging der kermis en de daarmede verband houdende voor nemens om op 31 Augustus een natio- nalen feestdag in te stellen, hervat. Nadat nog eenige uren over de aan gelegenheid was gedebatteerd werd met 20 tegen 13 stemmen besloten om de kermis te vervroegen en vast te stellen op den len Zondag in Augustus en te doen eindigen op den Donderdag d.a.v. B. en W. hebben het voornemen op gevat, om aan de Lange Schijfstraat, naast, gedeeltelijk op de terreinen van de gemeentereiniging, een hoofdbu reau van politie en een gebouw voor den dienst van publieke werken te doen stichten. In dit verband besloot de raad een bedrag van ƒ31,500 beschikbaar te stellen voor den aankoop van terrei nen van den bloemist H. J. Boogers. Om spoedig te kunnen overgaan tot het aanleggen van de Ringbaan tus- schen de Kwaade-eindstraat en hel Julianapark, zullen onteigenings-pro- 'cedures gevoerd worden tegen eigena ren, die niet langs den weg der minne lijke schikking te bewegen waren. Door de tooneelvereeniging Concor dia werd met medewerking van de too neelvereeniging Kunst naar Kracht uit Dongen in de zaal van dhr. P. Roovers- Montens het tooneelstuk Kinderliefde opgevoerd. Deze eerste Winteruitvoering mocht zich in een druk bezoek verheugen. Zooals verwacht kon worden werd prachtig gespeeld en het publiek heeft werkelijk kunnen genieten. Het ware gewenscht dat Concordia deze winter nog enkele malen voor een genotvollen avond zorgde. Binnenkort zal van gemeentewege worden overgegaan tot het bouwen van een kadaverhuisje. Een stukje land in eigendom behoorende aan het Zuidafwateringskanaal en gelegen in de Kadestraat is hiervoor reeds ge huurd. Een nuttig iets wat aan enkele misstanden een einde zal maken komt hiermede tot stand. Naar wij vernemen bestaan er plannen om den weg vanaf den Hoek tot einde Scharlo alsmede de Kade straat geheel te vernieuwen. Hiermede wordt in een werkelijke behoefte voor zien daar deze weg vooral in een re genperiode als men nu gehad heeft in desolaten toestand verkeerd. BAARDWIJK—Z.B.V.V. 3—0. Wanneer om 2 uur scheidsrechter Boe ree laai beginnen verschijnt Baardwijk zonder haar aanvoerder, terwijl de Zalt- bonimclnaren volledig" aanrukken. Reeds direct na den aftrap bestookt Baardwijk het vijandelijk doel en ontelbare schoten en kopballen verdwijnen rakelings over het doel of in de handen van den keeper. Het duurt dan ook nog ongeveer een half uur voordat de geel-zwarte linksbinnen zijn club de leiding geeft, 10. Eventjes hierna komt er een eenigszins merkbare opleving bij de gasten, doch verder dan de o]) 't middenveld opereerende Baard wijk-backs brengen zij het niet. Vijf mi nuten voor het verstrijken van de eerste helft vergroot de geel-zwarte centervoor den voorsprong met een mooi schot, 2—0. Ook na de rust toonde zich het klasse- verschil tussehen de twee tegenstanders zich duidelijk, waarbij elk spannend spel moment vreemd was en toen dan ook de geel-zwarte rechtsbinnen weldra de sco re op 30 bracht, was er al het aardige af, terwijl in den stand geen verandering meer kwam. De vastgestelde wedstrijden voor het tweede en derde elftal gingen beide door terrein-afkeuring niet door. De junioren leden Zaterdag tegen de dito's van SDO, voor de Waalwijksche Jeugdcompetitie, een 21 nederlaag. Voor Zondag is door den competitie- leider vastgesteld de wedstrijd Heusden Baardwijk. Op dezen wedstrijd, die on getwijfeld voor de onzen geen gemakke lijke opgave is, komen wij Zaterdag nog even terug. B.W.B.—HEUSDEN 5—2. In een zeer forschen wedstrijd is RWB erin geslaagd op Heusden een volkomen verdiende overwinning te behalen. Was de ontmoeting, destijds in Heusden, al in strijd met elke sportiviteit, ook thans was het niet veel beter. Dat een elftal als Heusden haar technische tekortkoming tracht goed te maken door zich met groot enthousiasme in den strijd te werpen kunnen wij volkomen begrijpen, doch daar bleef het niet bij, want het spel van verschillende hunner spelers was beslist onfair. Dat het desondanks maar bij één gewonde speler is gebleven (de RWB- midhalf liep een vrijernstige bloeduit storting in het been op) hebben de RWB- ers aan zichzelf te danken, door den ge- heelen wedstrijd een afwachtende hou ding aan te nemen en zich er begrijpelijk nief aan te wagen. Dat zij er desondanks toch nog in slaagde het Heusden-doel vijf maal te doorboren was voor een groot deel te danken aan de Heusdcn- verdediging, die met haar onbesuisd spel enkele fouten maakte die op de juiste wijze werden afgestraft. Het eerste doel punt ontstond uit een mistrap van een der backs die een ver schot van den RWB-rechtsbinnen trachtte te onder scheppen wat niet gelukte, 10. Hoewel Heusden het spel tracht te forceeren, brengt zij het niet verder dan een schot tegen den paal. Even voor rust brengt de linksbinnen den stand op 2—0. Reeds spoedig na de hervatting doel punt Heusden, 2—1. RWB is echter niet ontmoedigd en speelt rustig verder. Spoe dig is het dan ook 31 als de linksbin nen op den rand van het strafschopge bied een vrije trap neemt en de doelver- dediger den bal hierbij zelf over de lijn werkt. Hoewel Heusden nog eenmaal doelpunt door een misverstand in de RWB-verdediging, brengen eerst de links binnen en even later de rechtsbuiten, na goed spel den stand op 5—2, waarin geen verandering meer komt. OVV—'RWB; Longa 3—RWB 2; RWB 3 -SVK 2. WIELERSPORT. PELLENAARS—SLAATS HEBBEN BIJGELEGD MET PARIJS. Men meldt uit België, dat Pellenaars- Slaats een regeling getroffen hebben met Parijs. Zooals bekend zou Slaats daar niet meer toegelaten worden. Thans is alles weer koek en ei en heeft het koppel een drietal contracten getee- kend, terwijl zij op 8 Jan. de nacht van Kopenhagen rijden. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG. BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDTG TERUG. ADVERTEERT IN DIT BLAD

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3