Plaatselijke Berichten. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Woensdag 14 December 1938 No. 100 De Echo van het Zuiden Tweede Blad. DRÜNEN. HEUSDEN. Examen. Bij het examen, door den R. K. Bond van «Groot» schrijvers »St. Genesius» op 1U Dec. 1.1. te's Bosch gehouden, slaagde voor typiste de dames Lizette Kemperman en Leni Verh ooi stad, alhier. Zij genoten haar opleiding bij de Eerw. Zusters van het St. leresia- gesticht. K. J. V.-huis. A. s. Zaterdagmiddag 17 Decem ber ten 3 uur zal de inzegening van het verbouwde K.J.y.huis, Groote straat 240 plaats hebben, alsmede de opening van de Kersttentoon- stelling ten bate der armen. R.K. Vrouwenbond. Wij vestigen nog even de aan dacht op de vergadering van den R.K. Vrouwenbond, die hedenavond in de zaal van de R. K. W,V. wordt gehouden en waarbij de heer Dovens een interessante spreekbeurt zal vervullen over de Wichelroede.» Ook heeren hebben op dezen avond toegang. Donderdagmiddag zal Drs. G. J. de Vries voor de leden van den R.K. Vrouwenbond 'n lezing houden over Tsjecho-Slowakije. Gezien het actueele en belangrijke onderwerp dal aangesneden wordt, zouden wij dil in aller belangstelling willen aanuevelen. Deze lezing wordt gehouden in het K. J. V.-huis. dellen. Groote aandacht trok spe. ciaal de nieuwe Ford Fronlstuur truck, die nog meer voordeelen biedt dan de andere hord vracht wagens, door een kortere draaicirkel en een giootei' iaadoppervlak, met gevolg meer laadveimogen en een grooler manoeuvreerbaai beid in bet stadsverkeer. Lies avonus kreeg men in Theater Musis bacrum eenige indrukken van de enorme Ford oiganisatie, die zich over de gebeele wereld uitstrekt. Dier werden nl. enkele Ford-tiims vertoond, die buitengewoon interes sant waren, Up de eerste plaats werd te zien gegeven tot welk een groote hoogte bet Ford vervoer zicb in ons land reeus ontwikkeld beelt. Verder gunde men ons een kijkje in de Fordfabrieken te Amsterdam, om daarna gevoerd te worden naar de Engelsciie Ford-labneken. De lilm over de tabricatie van onbreekbaar glas aan den loopenden baud, in de fabrieken te Detroit, toonde ons wat de moderne tecbniek vermag. Tusschen de bedrijven door hield de propaganda-leider, de heer van Walsum, de aandacht van bet pu bliek geboeid met duidelijke uiteen zetting over de groote voordeelen die de Ford-gebruiker geniet, niet bet minst door de niet te evenaren Ford service. Terecht kon daaruit geconcludeerd worden: „Wie rekent, koopt Ford.', Nederland zal openen. Uit zeer goede bron kregen wij te hooren, dat de Bata-Directie reeds zijn goedkeuring aan deze plannen heeft gegeven. Biljarten. Als voortzetting van het jubileum- tournooi van de biljartclub »Ous Genoegen« uit café Passier, alhier, werd j.l. Zaterdagavond een wedstrijd gespeeld tusschen genoemde biljart club en »E.R.B.« uit Reijen. De uitslag was als volgt »E. R. B.« »0ns Genoegen pnt. pat. Verhees 100 v. d. Steen 10U Hendriks 84 Kuijl 86 Pelkemans 100 Jac. Passier 65 Jos. Klerkx 25 F, Slaats 100 J. de Graaff 100 Th. v. Weert 8i Totaal 470 Ontwikkelingsavond R. K. W. Vt In de groote zaal van den R. K Gildenbond, weid Maandagavond de tweede ontwikkelingsavond van het Wintelprogram gegeven voor de leden van ue R. K. Werkliedenver- eeniging. Het deed ons ditmaal genoegen te kunnen opmerken dat de belangstelling werkelijk be/redi gend kon genoemd worden in ver gelijkiug met de vorige ontwikke- lingsa vonden. Nadat de Voorzitter, de heer F. Passier de vergadering met den Chr. groet geopend bad en de aanwezigen welkom bad geheeten. gal hij bel woord aan den WelEerw. Pater L. A. vau den IJssel M.S. F., die tot onderwerp van zijn spreekbeurt had gekozen: »De heldhaftigheid in bet christelijk Leven.» Zooals wij dat van dezen spreker gewoon zijn, wist hij aanstonds zijn gehoor te boeien door zijn duide- lijken betoogtrant. Spreker voerde aan dat het alleen mogelijk is om tot een betere maat schappij en een betere economie te komen wanneer men op de eerste plaats God bemint en op de tweede plaats zijn evennaasten. Een nieuwe gemeenschap kan slechts het chris tendom tot grondslag hebben Zoo heeft Min. Goseling onlangs nog verklaard „Een nieuwe gemeen schap kan slechts worden opgebouwd op grondslagen van het christen dom." Daarvoor is het noodig dat de menschen weer terug gaan naai de christelijke levensopvatting, die zij dan in hun daden tot uiting moeten laten komen. Daarvoor is wilskiachl en moed noodig. Dit tot uiting brengen eischt ware heldhaftigheid, maar dan alleen is het mogelijk tot een bttere ge meenschap, tot een betere maat schappij te komen. Schaken. Voor de competitie van den Ne- derl. schaakbond 3e klasse speelde Vrijdag jl. het tweede team van schaakclub «Waalwijk» tegen «Scha vo» te Tilburg. De wedstrijd werd door «Waalwijk II» gewonnen met 31a 2/'2. Zaterdag jl speelde «Waalwijk I» in de 2e klasse N.S.B. tegen de »Zw. Raadsheer» eveneens te Til burg. De uitslag was hier een prachtige 5 1 overwinning voor «Waalwijk I». De Ford karavaan. Gisteren kwam de Ford-karavaan aan onze gemeente een bezoek brengen en de lange stoet van een tiental Fordauto's speciaal voor goederenvervoer, trok groote belang stelling. Vooral op het middaguur, toen alle wagens een plaatsje hadden gevonden op het Raadhuisplein, verdrongen zich velen om de voer tuigen om de nieuwe modellen te hezientigen. De leuze: «Een Ford voor elk transport», bleek ons niet slecht gekozen, want bij nadere kennis making met de verschillende mo dellen kwam tot uiting, dat het zoo raar niet te bedenken is of een Fordauto weet er de gewenschte oplossing voor te vinden. Tusschen de kleine Ford Junior-bestelwagen tot aan de groote Ford trucks met varieerende wielerbases, bestaat een uitgebreide keuze van andere mo- BEGROOTING. De begrooting 1939 der gemeente Waalwijk, is thans reeds door Gede puteerde Staten goedgekeurd. BEGIN VAN BRAND. Zaterdagavond om ongeveer 7.30 uur werd een begin van brand ontdekt tusschen het plafond, boven het ma il ufacturen-magazijn van den heer K. de Mol/ Terstond werd de politie verwittigd, die op haar beurt den brandweerman, den lieer H. van Hul ten hiermede in kennis stelde. Deze kon daarna met een aantal emmers water hel vuur be dwingen. De oorzaak is vermoedelijk te wij ten aan een lek in den schoorsteen. AANRIJDING. Door een samenloop van omstan digheden kwam Zondagavond de mo torrijder v. R. uil Tilburg op den Kloosterweg in botsing niet den voet ganger R. alhier. Gelukkig liep het ongeval zonder ernstige persoonlijke ongelukken af. ACHTERLICHT GESTOLEN. Zondagavond hebben onbekenden van liet rijwiel van B. uit Gilze, dat op den Kloosterwerf geplaatst was, het achterlicht gestolen. De politie onderzoekt de zaak. Postduivententoonstellingen. Op 1 Januari a.s. houdt de Post duivenvereniging «De Jeugdige Vliegers», gevestigd in het café van den heer G. van Heesbeen aan de Burg v. d. Klokkenlaan alhier, een klasse tentoonstelling voor haar leden. Keurmeester de heer J.van Geloven te Tilburg. Op 8 Januari a.s. zal de Post duivenvereniging »De Eendracht» gevestigd in café «Centraal» van den heer D. van den Boomgaard in de Stationsstraat eveneens een klasse- tentoonstelling houden voor hare leden. Bedrijfs ongeval. In het begin der vorige week had de heer L. van W. het ongeluk met een zijner handen tusschen een zuurstofcylinder en den muur be kneld te raken met het gevolg dat het lichaamsdeel tamelijk ernstig gekneusd werd. Na voorloopig ver bonden te zijn, verergerden de pijnen zoodanig dat medische hulp moest worden ingeroepen. Deze achtte overbrenging naar het St Nicolaas- ziekenhuis noodzakelijk, waar ter stond operatief werd ingegrepen. Zijn toestand is thans goed voor uitgaande. Ongeval. Zaterdagavond had de heer KI. het ongeluk n.et zijn fiets zoodanig te vallen, dat hij hierbij een paar rib ben brak. Dokter Langemeijer verleende hierbij geneeskundige hulp. Manufacturenwinkels van Bata* Men schrijft uit Waalwijk aan 't Huisgezin Wij vernemen, dat door het Bata- Concern plannen worden uitgewerkt om manufacturenwinkels in Neder, land op te richten. Men deelt ons mede, dat Bata een 100-tal van dergelijke winkels in Totaal 372 Hoogsteserie»E.R B.« Kuijl 22 car. Hoogste serie «Uns Genoegeu« J. de Graaff 42 car. De gediplomeerde schoenwin- ketier. De schoenwinkelier zal in de toekomst ook gediplomeerd moeten zijn. Een voorloopig vestigingsver- ood is er voor deze braucue leeds en later zal de vesiigingswet er de- liuitiel op van toepassing worden verklaard. Met hel oog nierop is inans te Rotieraam een cursus voorbereid welke zal opleiden voor het z.g. diploma D. Na eenige ver6eefsche pogingen is deze cursus opgericht door de mid denstands-oj gauisalies Handel en Nijverheid, de Chr. ver. van schoen winkeliers en de R. K. ver. van schoenwinkeliers St. Laurentius. Het bestuur van den cursus be staat uit de heeren C. v. Linden, W. J. Jungerius en P. J. van den Assem. Dank zij de medewerking van de afdeeling ondeiwijs ter gemeentesecretarie heelt men de bescuikkiug gekregen over eenige lokalen in de school aan de Dirk Smitsstraat 75, waar twee avonden per week de lessen zullen worden gegeven. Een aantal leerlingen heelt zich reeds opgegeven. Maandagavond 19 dezer zal de cursus oilicieel geopend worden. De directeur vau de vakschool te Dongen, de heer J. Kleikx, is tot hooldleeraar benoemd, voorts zijn nog twee leeraren benoemd. Tentoonstelling van smeden- werk in net pjovinciaal genoot schap te 's-Hertogenbosch. Up Viijdag 23 Dec. a.s. zal in het Museum gebouw van het Provinci aal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te 's-Hertogenbosch geopend worden eene tentoonstelling van smedenwerk, uitgaande van de Brabantsche kern van smeden welke sedert 1935 bestaat als onderafdee- ling vanden grooten Nederlandschen R.K. Smedenbond «St. Eloy«. Het bestuur van deze kern (voorzitter de heer J. van der Meijden te Vught) heeft zich bij bemiddeling van zijn adviseur architect H. M. Valk ge wend tot het bestuur van liet Provinciaal Genootschap om deze tentoonstelling in de groote hal van het Museum-gebouw mogelijk te willen maken. In aansluiting met het doel van dezsmedenkern, de verheffing van 't oude ambacht tot zijn gezonde waarde en be- teekenis ook voor onzen tijd, zal deze tentoonstelling omvatten een aantal voortbrengselen van vroegere smidskunst zooals zij hier en daar in de geheele provincie in enkele musea te zien zijn, benevens een reeks van hedendaagsche werk stukken, aangepast aan alle moderne gebruik als geschikte keuze uit dp werkplaatsen van alle smeden die lid zijn van deze Brabantsche kern. Eene commissie uit het bestuur van het Prov. Genootschap in samenwerking met het bestuur van de smedenkern is werkzaam aan de voorbereiding en inrichting van een en ander dat met deze tentoon stelling in betrekking staat. De commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant Jhr. Mr. Dr. van Rijckevorsel, wiens persoonlijke belangstelling in zaken van kunst, techniek en ambacht bekend is, heeft zich bereid ver klaard deze tentoonstelling op Vrijdagmiddag 23 December plechtig te openen. De bedoeling is deze tentoon stelling gedurende den ganschen Kersttijd tot en met Driekoningen geopend te houden en haar door bijzonderlijk aan te kondigen rond gangen onder technische voorlich ting voor belangstellende bezoekers aantrekkelijk te maken. Verwacht mag worden dat deze tentoonstelling welke op den grond slag van de bedoeling van de tech nische smtdenkern kan gelden als een eersteling in haar soort de aandacht zal trekken in de geheele provincie Nooid Brabant en wel licht ook daarbuiten. Bossche Diocesane Werklieden- bond. De Centrale Raad van den Bos- schen Diocesanen Werkliedenbond zal Zondag 29 Jan. te Tilburg een vergadering houden. De voorzitter, de heer A. van Rijen zal bij die gelegenheid als zoodanig afscheid nemen. De heer Van Rijen, die lid van Ged. Staten is, werd in 1906 ambte naar van den Bosschen Diocesanen Werkliedenbond. In 1912 werd hij gekozen tot secretaris en sinds 1920 neemt hij het voorzitterschap waar, dat hij thans gaat neerleggen. Door deze ontslagname ontstaat er een vacature van ambtenaar bestuurslid; voor de verkiezing kunnen slechts in aanmerking ko. men de ambtenaren, die momen teel geen bestuurslid zijn, n 1. de heeren P. Coppens, Tilburg, F, Hoogers, 's Hertogenbosch enW.de Natris, Eindhoven. Het bestuur beveelt voor deze be stuursverkiezing zeer dringend aan den heer F. Hoogers. In de Centrale Raadsvergadering komt mede aan de orde de benoe ming van een nieuwen voorzitter, welke gekozen moet worden uit 't bestuur. Üok voor deze benoeming wordt de heer Hoogers door het bestuur zeer dringend aanbevolen. K. W. V. Ter bespreking van steunregeling en werkverschaffing en de klachten over de loonen bij de werkverschaf fing onder Nieuwkuijk, zal de R.K.- W.V. Donderdagavond om kwart voor zeven in algemeene ledenvergadering bijeen komen. Het Raadhuis. Voorzitter Leonard Klijn riep alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. In het bijzonder den heer A. Willems, lid van de Commissie van Toezicht. Spreker memoreerde het 20-jarig bestaan van den Landstorm, waarin hij de oprichting van dit instituut uit eenzette. Dit feit werd, gezien de tijds omstandigheden, op bescheiden wijze herdacht. Dezen zomer kwamen de 1100 leiders der af deelingen bijeen, doch bij het zilveren jubileum kon een grootsche viering verwacht worden. Met den wensch, dat H.M. de Konin gin nog vele jaren zal mogen regeeren besluit de heer Klijn zijn pittig ope ningswoord. De heer A. Willems sprak namens de Commissie van Toezicht. Gaarne is hij bereid het woord te voeren op deze bijeenkomst wegens ontstentenis van de andere heeren. Op de eerste plaats feliciteert de heer Willems de afdeeling met het 20- jarig bestaan van dit instituut. Spr. onderstreept de woorden van den voorzitter en toont met voorbeelden aan, dat de B. V. L. heusch nog niet overbodig is, dat indien het ooit noo dig zou zijn de Elshoutsehe jongelui schouder aan schouder zullen staan. Steeds heeft spreker den band van vriendschap en het onderlinge ver trouwen bewonderd. Ool< daarmede feliciteert hij de afdeeling en spreekt de hoop uil, dat deze band steeds zal mogen blijven. Vervolgens ging spreker over tot het uitreiken van de zeer fraaie prijzen, waarbij hij den schutters geluk- wcnschte met de door hen geleverde prestaties. Uitslag der schietwedstrijden: Schreven wij vorige week iets om trent het lang uitblijven van den bouw van het Raadhuis, zoo vernamen wij deze week, dat de fout of schuld niet in Drunen schuilt. De reden zou ge zocht moeten worden in het feit, dat Ged. Staten het plan zoo niet kunnen goedkeuren. Het college zou niet accoord kun nen gaan met de inrichting van het archief, waarom het plan eenigszins gewijzigd zou moeten worden. De nieuwe straatnamen. Dachten wij, dat de indertijd inge stelde commissie voor het geven van straatnamen reeds ter ziele was zon der iets gedaan te hebben, zoo kunnen wij thans mededeelcn dat de commis sie, bestaande uit de heeren Jos. Klijn, Chr. Muskcns en H. de Wijs nog springlevend is. Vorige week werd ten huize van den heer H. de Wijs een bijeenkomst gehouden. Intusschen is de platte grond gereed gekomen en in den loop der volgende week worden de bespre kingen voortgezet ten huize van den heer Muskens. Ontwikkelingsavond R. K. W. V. Maandagavond gaf de R.K.W.V. een ontwikkelingsavond voor hare leden in de zaal der meisjes-congregatie. Spreker was Pater Garduaan uit Uden- liout. De gewijde spreker besprak het leven en het werk van den katholieken arbeider en legde den nadruk op het werk en de plannen der nieuwe Ge meenschap. Met een hartelijk dankwoord tot den spreker en de aanwezigen, werd de vergadering gesloten. Biljarten. De uitslag van den onderlingen bil jartwedstrijd, welke „O.O.O." hield in café Th. Elshout, is als volgt 4.8 4,4 4,3 4,— 3,7 3,— 2,68 2,3 2,2 2,1 2,— 1.9 le prijs L. Klijn, 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e 10e 11e 12e 13e 14e 15e 16e 17e 18e 19e 280 p. H. Muskens, 271 p. G. Pulles, 263 p. C. Pelders, 263 p. C. Klijn, 262 p. J. Brok, 259 p. M. Klijn, 257 p. M. Venrooy, 255 p. Mar. Muskens, 254 p. And. v. Delft, 253 p. Chr. Hamers, 247 p. A. Kempenaars, 247 p. A. v. Beek, 241 p. P. v. Huiten, 240 p. A. v. Mook, 233 p. Mart. Muskens, 227 p. Th. v. d. Besselaar, 225 p. H. v. d. Besselaar, 214 p. M. v. d. Wiel, 209 p. Weer een voetbalclub. gemid. 1 F. v. d. Wiel, 2 G. v. Engelen, 3 F. v. d. Zande, 4 P. v. Ravenstijn, 5 C. Klomp, 6 M. v. d. Wiel, 7 J. Bergmans, 8 P. Elshout, 9 J. v. Venrooij, 10 M. Elshout, 11 Th. Elshout, 12 M. Klijn, Hoogste serie P. v. Ravenstijn, 30 caram. ELSHOUT. B. V. L. Donderdagavond kwam de B.V.L. afdeeling Elshout, in café v. Hoorn bijeen. Burgemeester Mr. v. d. Heijden en notaris Schreurs hadden jammer ge noeg aan hun toezegging om op deze vergadering aanwezig te zijn, in ver band met hun werkzaamheden geen gevolg kunnen geven. Na ongeveer een jaar zonder voet balclub te zijn geweest, zal Elshout binnenkort weer opgenomen worden in de voetbalkringen. Enkele jongelui namen het initiatief en Zondag werd een goed bezochte vergadering gehou den in café M. v. Huiten. Besprekin gen werden gevoerd en een voorloopig bestuur werd samengesteld, bestaan de uil de heeren: W. Lambrechts, voorz.; M. de Man, secr.; H. van der Lee, penningm. Ongeveer dertig leden traden reeds toe, terwijl besloten werd den ouden naam te handhaven, n.l. „E.S.C.". Zoo spoedig mogelijk zal een oefenterrein worden gehuurd. Verbetering waterwerken jyolder „Oudheusden en Elshout In opdracht van het waterschap: Polder van „Oudheusden en Elshout", zal door de Ned. Heidemaatschappij de afwatering van genoemd water schap aanzienlijk worden verbeterd door de uitbaggering van de waterloo- penOude Boezem, Nieuwe Boezem, Breede Wetering, Oostersche Wete ring en Wetering Malland. Een gedeelte van het vrijgekomen slip zal bij enkele ingelanden in de pot worden gesteld. Door dit werk zul len vooral de perceelen, gelegen in de Oosters, de Achterste Heide, de Wou- tersche Weide en in het Malland een zeer regelmatige toe- en afvoer van water verkrijgen. De begrooting van dit werk is ge raamd op 11450.—, welke kosten slechts gedeeltelijk voor rekening van het Waterschap komen, terwijl boven dien enkele overeenkomsten betreffen de de uitvoering van dit werk zijn ge sloten met de gemeente Genderen. Zoodra Ged. Staten hun goedkeu ring hebben verleend aan een tot dek king' der onkosten te sluiten lee ning, zal met het werk een aanvang worden gemaakt. Wegens periodieke aftreding van den heer J. M. Buijs als lid van het College van Regenten der Gods huizen zijn als candidaten aanbe volen: le candidaat J. M. Buijs, aftredend,2e candidaat J.v. d Staak. Zaterdagmorgen omstreeks half negen des voorm. werd van de scheepswerf de Haan en Oerlemans, alhier, met goed gevolg te water gelaten het driemaster zeilschip Argus, voor Engelsche rekening gebouwd. Het schip zal naar Rot terdam worden gesleept, alwaar het verder zal worden opgetuigd. De tooneelvereeniging, welke V MiSiMiLlviMttt*-*n* *mw<

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5