ttirau Ira-Epss A. MULDERS-SAUS SPORT. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. WiHOllTVEfiKOlM Nette Dienstbode Notaris A. SCHAAP Italiaansche Opera SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. Notaris Schreurs publiek verkoopen is verbonden aan de Heusdensche Fanfare, heeft een blijspel in 3 bedrijven in studie genomen, waar aan tevens 3 dames hun medewer king zullen verleenen. SPRANG. Als gevonden voorwerp is alhier bij den Gemeenteveldwachter aan gegeven een schetsteekening van schoenen. Inlichtingen bij de Gemeentepo. litie alhier. De heeren R. Hofman en L. H. Both die resp. waren benoemd tot ouderling en diaken bij de Geref Kerk alhier, hebben hiervan ont heffing gevraagd, resp. wegens ge zoudheidsredenen en gemoedsbe zwaren, hetwelk werd verleend. Thans zijn als dubbeltallen gesteld voor ouderling en diaken resp. de heeren J. de Korte en J. Verbeek en M. van Beek en J. Rijken. De Chr. Gymnastiekvereniging »Pro Patria« alhier houdt a s. i\I ïan- dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond haar jaarvergadering. J.l. Maandagavond werd inde zaal van den Chr. Volksbond alhier een propaganda-filmavond gehou den vanwege de Chr. Vereeniging tot stichting en instandhouding van arbeidskoloniën »Het Hoogland». De zaal was tamelijk bezet, toen de heer C. B. Timmermans de bij eenkomst opeDde en verzocht te zingen Ps. 65 2, waarna hij voor ging iii gebed. In zijn openingswoord heette de heer Timmermans de aanwezigen namens de vereeniging welkom, er op wijzende dat hij uit den aard der zaak niet veel kan zeggen over het werk der vereeniging omdat spr. dit niet in de finesses kent, maar dat is ook niet noodig omdat in beeld zal worden getoond wat de vereeniging «Het Hoogeland« bedoelt. De vereeniging wil de Christelijke barmhartigheid beoefe nen, waarom spr. hoopt dat men medeleven zal betoonen. Er wordt slechts weinig gevraagd, slechts 3 cent per week door het lidmaatschap van de z g.drie-cents, vereeniging. Spr. hoopt dat allen hieraan zullen deelnemen, dan is deze propagauda-avond geslaagd. Mej. Scheps, propagandiste van de vereeniging, deelde hierna een en ander mede in verband met den le vertonen film »Door de brandings. Hierna werd de film vertoond, die ons een duidelijk beeld gaf van het omvangrijke werk der vereeni ging in en om de inrichtingen »Het Hooge!and«, «Ons Thuis« en»Klein Bouwzicht« te Beekbergen Fi 1 a delfia« te Vries (Dr.) en «Wilhel- mina hoeve« te Opënde (Gr.) Mej. Scheps wees hierna op het geestelijk werk aan de verpleegden, die er op worden gewezen dat fei telijk de zonde de oorzaak is van al die ellende en op Jezus Christus als de redder van zondaren. Het reclasseeringswerk werd door mej. Scheps warm aanbevolen. Naast een teekenfilm, werden hierna opnamen ve Toont van de feestelijkheden bij gelegenheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin enz., en tot slot een prachtige natuurfilm. Mej. Scheps dankte den heer Timmermans, Ds. v. Lummel, de nieuwe leden die zich hadden op gegeven en in't bijzonder de dames helpsters. Ds. van Lummel bracht een woord van dank namens de aanwezigen aan mej. Scheps voor hetgeen wat te zien gegeven was. Spr. meent zich echter een organisatorische opmerking te moeten veroorloven in verband met de vertooning van het teekenfilmpje. Dat zijn juist de oorzaken die onze menschen kop schuw maken voor een filmvertoo. ning, omdat juist dit soort filmen de jeugd naar de bioscoop trekt. Die film acht Z.E. ook beneden het peil van dezen avond. Daarentegen dankt Z.E. voor de natuurfilm die werd vertoond, waarin ons Gods schepping werd getoondhet is gewenscht een principieel gebruik van de film te maken, waarom Z E. aanraad bij volgende propaganda- bijeenkomsten dergelijke teekenfil men achterwege te laten en meer het accent te leggen op het bescha vende werk van »Het Hoogeland«, welker arbeid spr. een te warm hart toedraagt, dan dat hij zou willen dat het hierdoor nadeel zou ondervinden. Hierna ging Ds. van Lummel in dankgebed voor. Bij de gehouden verkiezing van een lid in het college van Kerkvoogden bij de Ned. Herv. Kerk alhier werd de heer J. Haver- hals Jzn. herkozen. CAPELLE. Tot onderwijzer aan de Chr.school aan den Loonschendijk is benoemd met ingang van 1 Jan. a.s. de heer P. de Rooy te Vrijhoeve-Capelle. De heer J. den Hollander heeft bedankt als penningmeester der Chr. school/ereeniging aan den Loon schendijk. Tot secretaresse van de Ned. Herv. Zondagschool vereeniging alhier is benoemd Mej. J. Zwart. De heer A. van der Plas heeft zijn benoeming tot ouderling en de heer M. van der Hoeven de benoe ming tot diaken der Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijkaangenomen. De spreekbeurt, welke Ds. R Bartlema uit Zeist a.s. Donderdag avond in de Ned. Herv. Kerk alhier zal houden voor de Contactcom missie uit de Ned. Herv. Jeugdver- eenigingen zal inplaats van om 7 uur des avonds halt acht aanvangen. De postduivenvereniging «De LuchtvaarU houdt a.s. ZateiUag 17 dezer des avonds 8 uur in haar clublokaal bij Mej Wed. A. van der Haart een algemeene ledenverga dering. VRIJHOEVE-CAPELLE. De Ring 's Gievelduin-Capelle van Ned. Herv. Jongelingsvereeni- gingen op Geref. Grondslag komt Maandag 19 December a.s. des avonds half acht in de Consistorie kamer te Capelle in vergauering bijeen. De atd. Sprang heeft een inleiding over Amos 3-6 en de aid. Capelle een onderwerp, door den heer P. de Rooij, gititeld »De Doop.« Vrijdag 16 December, des avonds 8 uur, komt de plaatselijke commissie Sprang-Capelle van het Tuberculose-fonds »Draafet Elkan ders Lasten« onder afdeeling van het Chr. Nat. Vakverbond, in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje alhier in vergadering bijeen, ter bespreking van eenige internevereenigiugsaangelegenheden en de organiseering van een film avond. Tuberculose bestrijding bfi de runderen. In de zaal van Euphonia hield Dr. Kirche, Inspecteur van de Veterinaire Dienst van Staatstoezicht op de Volks gezondheid Dinsdagavond een lezing over tuberculose en hare bestrijding bij het rundvee. De zaal was goed bezet, al ontbra ken, jammer genoeg nog vele boeren, die later zullen moeten getuigen, dat zij veel gemist hebben, door deze practische, onderhoudend en zeer leerzame rede van dezen hoogstbe- kwamen practicus niet te hebben bij- -gewoond. Behalve het bestuur van den Boe renbond en Jonge Boerenstand waren o.in. aanwezig, Dr. Bos en Dr. Spie lings uit Waalwijk, het bestuur van de Zuivelfabriek De Toekomst, het be stuur van de veefonds en meerdere no tabelen met den Geestelijke adviseur Pastoor de Ivlijn. Uitvoerig en gedocumenteerd be handelde Dr. Kirche de T.B.C. bij het rundvee in verband met de economie van het boerenbedrijf en in verband met de volksgezondheid. De meening, dat Rundtuberculose geheel ongevaar lijk zou zijn voor den mensch, is sinds 1933 geheel losgelaten. Bewezen is, dat wel degelijk de rund-tuberculose van groole besmetting kan zijn voor den mensch. Spreker zette uiteen, wat de regeering doet voor de bestrijding van deze toenemende witte pest onder de koeien. Als voornaamste factor van de uitbreiding noemde hij het bij voort during heerschende mond- en klauw zeer, dat de dieren verzwakt en daar door meer vatbaar maakt voor den in vloed van de tuberculose-baccil. Spre ker drong aan op aansluiting bij de T.B.C.-bestrijding en stippelde den weg uit, die hierin moest bewandeld wor den. De voordeelen van aansluiting bij de T.B.C.-bestrijding lichtte hij dui delijk toe. De vele vragen, die door de aanwezigen gesteld werden, waren wel het duidelijkste bewijs, dat zijn lezing een aandachtig gehoor had. Bijna drie uren hield spreker zijn gehoor in be langstelling geinteresseerd voor zijne materie. Eiervereeniging. Er bestaan bij den Boerenbond al hier plannen om te komen tot de op richting van een eierbond ter plaatse. Gegadigden kunnen zich opgeven hij den pakhuisknecht van den Boeren bond. Reeds binnen enkele weken hoopt men met de verzending der eieren te kunnen beginnen. Huldigingsavond. Dinsdagavond kwamen de geslaag den van het Vestigingsdiploma van den Middenstand gegeven door de R.K. Middenstandsvereeniging in café J. v. Dun bijeen met het doel de leeraren voor het succes van dezen cursus te huldigen. Behalve de leeraren, was het bestuur van de R.K. Middenstands vereeniging en het schoolbestuur aan wezig. Burgemeester Mallens zond be richt van verhindering. De voorzitter van het schoolbestuur opende met een welkom en sprak een woord van dank tot de leeraren en een woord van felicitatie tot de geslaag den. Namens de geslaagden sprak de heer H. v. Dun een woord van dank tot het bestuur van de R.K. Midden standsvereeniging voor het genomen initiatief tot oprichting van den spoed cursus, tot de heeren Geestelijken voor den moreelen steun hierbij getoond, tot de Eerw. Broeders van Liefde voor de beschikbaarstelling van de lokalitei ten en speciaal tot de heeren leeraren voor de gegeven lessen met zulk een schitterend resultaat bekroond. 12 van de 13 candidaten slaagden, wat een percentage is dat nergens werd over troffen. Namens de geslaagden bood hij de leeraren v. Opstal, Verhelst en de Bruijn een stoffelijk blijk van waar deering aan. De heeren v. Opstal, de Bruyn en Verhelst dankten voor de gebrachte hulden en het gebodene er de aansporing aan toevoegende zich verder theoretisch en practisch ieder in zijn branche te bekwamen. Bekroningen. Op de tweede Nederlandsche Inter nationale Tentoonstelling van pluim vee, duiven etc. onder de naam Avicorni op 9, 10 en 11 December te Den Haag in de gebouwen van het Kon. Zoöl. Bot. Genootschap (Dierentuin-) gehouden, behaalde onze Kaatsheuvel- sche fokkers weer groote successen. De heer J. Tuerlings won met zijn WAV. kriel in twee klassen den lsten prijs en met Zw. Min. kriel den 1ste met twee E.Pr. De heer P. Elshout met Zw. Min. kriel een 1ste met E.Pr., een 2de en een 3de prijs. De heer Fr. Elshout met Zw. Min. een 1ste met E.Pr. Prof. Heuskin in Kaatsheuvel. Het groote succes, dat Prof. Heus kin het vorig jaar voor de duivenlief- hebbers van Kaatsheuvel en Omgeving bereikte is oorzaak geweest, dat deze duivenkenner zonder weerga in de maand Januari opnieuw in de zaal van den heer v. Dun komt experimen teeren. Op 8 en 9 Januari keurde deze kampioen in 40 opvolgende jaren in het land van Luik niet minder dan 1100 duiven, waarvan hij de capaci teiten en fouten met een helderziend heid, die den grootsten kenner perplex doet staan, voor het oog van iederen eigenaar blootlegde. Mogen we de ge ruchten gelooven, dan wordt de be langstelling in en buiten Kaatsheuvel dit jaar op 14 en 15 Januari nog veel grooter. Bijzonderheid. Bij den landbouwer Fr. v. d. Schans werden op 10 December 1.1.. twee lam meren geboren; voorwaar om dezen tijd een bijzonderheid. WIELERBAAN ANTWERPEN. In het Sportpaleis le Antwerpen zijn internationale wielerwedstrijden gehou den, waaraan ook een aantal Nederland sche renners deelnam. De belangrijkste wedstrijd, een koppelrit over 80 K.M., had het volgende resultaat: 1 KaersDebruycker, 1 uur 37 min. 42 3/5 sec. (nieuw baanrecord); 2 Wals Pellenaars; 3 BoeyenGroenewegen; 4 SchulteMiddelkamp; 5 Braspenning de Korver. Op een ronde: 6 DeneefPalmans; 7 GirardGoujon; 8 Gebr. Seres; 9 De- clercqMalfait; 10 BuysseBilliet. WIELERBAAN GENT. De uitslag van den Zondag op de wie lerbaan te Gent gehouden 100 K.M. kop pelwedstrijd was 1 DidotGuimbretière met 9 pnt. in 2 uur 5 min. 42 sec.; Op 1 ronde: 2 Wals- v. d. Meerschaut met. 10 pnt.; 3 Van HoutteDefoordt met 7 pnt.; Op 2 ron den: 4 v. Schyndelv. d. Broek met 21 pnt. Op 3 ronden: 5 DebruyckerDe Pauw met 16 pnt.; 6 SlaatsPellenaars met 10 pnt.; 7 DeneefRaes; 8 Meer- schaertSchellinckx; Op 10 ronden: HermieDe Blauwer. Kinderbijslagverzekering voor het geheele bedrijfsleven. Thans is ingediend het wetsont werp tot wettelijke regelen in zake kinderbijslagverzekering. In dit wetsontwerp wordt voor gesteld, de kinderbijslag te stellen op 10 ct. voor arbeiders met een loon per maand van f 100 of minder, per week f24 of minder, per dag 1 4 of minder. 15 ct. voor arbeiders met een loon resp. over genoemde tijdvakken van f 100-f150; 124-f36 eu f 4-f6. 20 ct. voor arbeiders met een loon resp. over deze tijdvakken van f 150 f200; f36— f48 en f6-f8. 25 ct. voor arbeiders die verdienen, per maand meer dan f200, per week meer dan f48 en per dag meer dan 1 8. De middelen tot dekking der toe te kennen kinderbijslagen en der administratiekosten moeten worden opgebrackt door de werkgevers naar een premiestelsel. De premie zal worden berekend over het totale loonbedrag, dat de ondernemer aan, haar arbeiders uitkeert, ongeacht of dat loon wordt ontvangen door een ongehuwpen dan wel door een gehuwden arbeider, hetzij met of zonder kinderen. Volgens een zeer voorloopige kostenraming zal de verschuldigde premie vermoedelijk bepaald kunnen worden op ongeveer een percent van het loon. Het begint bij het derde kind tot 15 jaar. Alle Duitsche en Oostenrijksche dienstmeisjes naar Duitschland terug. Naar de Telegraaf uit Berlijn verneemt is deze week een veror dening te verwachten, op grond waarvan alle Duitsche (en voorma lig Oostenrijksche) dienstboden in Nederland de aanzegging zullen krijgen, naar het vaderland terug te keeren. Of een bepaalde termijn voor opzegging zal worden toege laten, is nog niet bekend; evenmin hoe lang een dergelijke èventueele termijn zal kunnen zijn. lntusschen vernamen wij bij in formatie bij betreffende Nederland sche instanties, dat Duitsche dienst meisjes tot den leeftijd van 35 jaar vóór 1 Maart 1939 naar Duitschland moeten zijn teruggekeerd. Voor zoover het Duitsche meisjes betreft in dienst bij Joodsche families, is die leeftijdsgrens gesteld op 40 jaar. Het betrelt hier 20 5 25.000 dienst boden. Chamberlain blijft gelooven aan zijn vredespolitiek De rede van Chamberlain ge serveerd aan het persdiner was een welsprekend antwoord opdecritiek, welke Chamberlain vooral sinds München van alle zijden te hooren heeft gekregen. De premier betoogde: lo. dat binnen een jaar tijds vijf hoogst belangrijke accoorden zijn gesloten, waarvan 3 met totalitaire staten 2e dat München een zucht van verlichting door de wereld heeft doen gaan, waarvoor de dankbaar heid ook thans nog niet ver dwenen is 3o dat men bij zijn aanstaande reis naar Rome niet moet gaan zoeken naar een winnaar of een verliezer de reis beoogt een nauwere samenwerking tusschen beide landen ter verhooging van stabiliteit en veiligheid. Chamberlain sprak zich krachtig afkeurend uit over een machts politiek, hoewel Engeland thans in staat zou zijn aan een dergelijke politiek het hoofd le bieden. De premier verklaarde zich intusschen bereid, mede te werken tot een internationale beperking of ver mindering der bewapeningen. Aan het slot van zijn rede drong Chamberlain er op aan, niet te zoeken naar de verschillen tusschen democratieën en dictaturen, doch naar de mogelijkheden tot over eenstemming. Hij eindigde met te wijzen op de nauwe betrekkingen met Frankrijk, «di^uitstijgen boven de legale verplichtingen, daar zij voortvloeien uit een belangenge meenschap». De Duitsche gezant, de leden van de Duitsche ambassade en de Duitsche journalisten te Londen hebben de buitenlandsche persver- eeniging te Londen officieel doen weten, dat zij zeer tot hun spijt niet konden aanzitten aan't banket in Gtosvenor House, aangezien er zinsneden voorkwamen in de rede van den premier, welke dit on mogelijk maakten. Aansluiting van het Memeiland. In afwachting van den uitslag dei- verkiezingen in Memelland (welke uitslag waarschijnlijk Donderdag bekend gemaakt zal worden), worden te Berlijn reeds intensieve onder handelingen gevoerd tusschen de Duitsche regeering en den heer Bertuleit, den plaatsvei vanger van dr. Neumann, den »Führer» van de nationaal-socialisten in het Memel- gebied. Naar men hier algemeen aanneemt, zal de toek< mst van Memelland vóór 30 Januari van het volgende jaar geregeld zijn. Pater De Greeve enthousiast en content over zijn reis door Ned -Indië. Aneta schrijft d.d, 6 Dec. uit Batavia Nu de bekende redenaar Pater Borromeus de Greeve van de Orde der Franciscaner Minderbroeders op het pupt staat Java te verlaten,om na een reis over Sumatra de terug reis naar Nederland te aanvaarden, heeft een redacteur van »Aneta« den spreker verzocht,iets mede te deelen van de indrukken, die hij van zijn reis over Java en zijn verblijf op dit eiland heeft opgedaan. Tijd voor een langdurig interview kon pater de Greeve hem niet geven. Er viel in de paar dagen, die hem restten, nog veel te doen. Bovendien heeft de reis van den niet meer jongen, doch niettemin nog zeer vitalen reiziger heel wat inspanning gevergd, zoodat hij eigenlijk ook te vermoeid was om gedetailleerd zijn indrukken te geven. Maar u kunt in het algemeen wel dit zeggen aldus Pater de Greeve »ook al was het zeer in spannend en vermoeiend, ik ben ontzaggelijk enthousiast en contents. Ach, al die schoonheid van dit land en het werk, dat de Neder landers hier hebben verricht. Content ben ik over de ontvangst die mij te beurt is gevallen, in alle kringen. Die breedheid van opvat ting, die bereidheid om te begrijpen, ook al stonden wij principieel tegenover elkaar. U kunt zeggen dat mijn hart vol dankbaarheid is tegenover God en de menschen voor het prachtige apostolische werk, dat ik heb kun- uen doen«. »Hoe was uw indruk van het gehoor, dat u vond op al de plaatsen, waar u gesproken hebt?« »Dat ligt eigenlijk reeds opge sloten in hetgeen ik u zei over de ontvangst, die ik vond. Maar ik kan er nog wel dit van zeggen.dat ik overal een gehoor gevonden heb, dat vol goeden wil was en zeer ontvankelijk. Men heeft mij steeds ten volle begrepen. Er waren zelfs Mohamme danen onder mijn gehoor, die mijn standpunt volle recht konden doen en als ik dan ook eens iets zeide, dat een beetje ruw en scherp klonk, dan begreep men toch, dat de heiligheid van het beginsel daar achter stond«. »Uw lezing voor de loge te Batavia was wel een unieke ge- beurtenis. »Hoe was het daar «Prachtig. Een schitterende geest. En weer dezelfde goedewil«. «Heeft u ook nog pe soonlijk contact gehad met de menschen, die naar u kwamen luisteren «Zeer veel. En steeds heb ik daarbij de beste ervaringen opgedaan. Misschien, dat ik in mijn laatste toespraak op Java Dinsdagavond te Meester Cornelis nog het een en ander zal zeggen over mijn per soonlijke indrukken. Misschien ook, ik zal er later nog eens over spreken voor de radio, voor de Phohi b v. later als ik in een aardige sfeer alles verwerkt en vastgelegd zal hebben gevr. in gezin van 2 pers in Tilburg. Zelfst. kunnende wer ken en koken. Hoog loon. Brieven onder No. der adv. Bur. v. d. blad. 60413 te Waalwijk, bericht dat de onroerende goederen te Be oijen van wijlen Mej. J E. MAZ1BEL zijn in gezet op Koop 1 f 5190. Koop 2 f2000 Koop 3 f 3150 - Toeslag Dinsdag 20 December 1938 des avonds 7 uur in café HOLTZER- PASSIER. Bij den toeslag komen de perceelen in Massa. 60388 NIEUWKUIJK. te Drunen, zal ten verzoeke van het GE- MEENTEBESTUUR VAN VLIJMEN op Dinsdag 20 Decem ber 1938, des voorm om half tien precies, ter plaatse nabij het Kanaal 's Bosch-Drongelen, achter Nieuwkuijk VIER koopen Amerikaansch Eikenschaarhout, nrs. 1 en 2 langs den Dijk en nrs. 3 en 4 langs het bosch van den Heer Mommersteeg. VIER koopen Eikenschaar hout, nrs. 5, 6 en 7 nabij den wal langs de gemeente Dru nen en Nr. 8 langs den Dijk. Bijeenkomst bij nr. 1. 60411 Naar de IN DEN BOSCH 60 ct* per persoon per touringcar Telefoon 141 Stationsstraat - WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6