Plaatselijke Berichten. .Nieuwjsarswenschen. SCHAATSEN en TUIG, ÉÉN ADRES! Fa. Anton Holtgrefe 3 3 3 PUROL Woensdag 21 December 1938 No. 101 De Echo van het Zuiden Tweede blad RAAMSDONK. Wil men z'n zaken-relaties en kennissen in Waalwijk, de Langstraat en omgeving zeker bereiken met zijn Nieuwjaarsgi Ofct, dan plaatse men een NIEUWJAARSWENSCH in dit blad. PRIJS 50 ct., Dubbele kolom f 1- Tijdig op te geven aan de administratie of de agenten. naar van olda traat Ver- J 93 •dam Slits, naar ezin, 13 - io. 12 Vugt, d Beers antje 14 rdam berta - Jo- i Ka- rikus iden- Ver- elaan eren, F 43a van 71 Rue ia M. f naar ijndel Oor- - Ma- emel- - Boe- i, van Oos- Mur- Wiel, it 131 Has- ^dria- erkin- Llerkx :rhout Kap. iddel- r, van 5b r Den Jo- p Sint ïrdina Pius- n F 79 - Hen- r Was- Maria Ginne- Jan chiels- i s, van 30 r Ter >47 tr Rot- Pernis. Fabrieken en T.B.C.-bestrijding. Men schrijft ons: Onder het bovenstaande hoofdje komt in „De Echo van het Zuiden" van 17 December 1938 een bericht voor over uitgebreide keuring van fa- briekspersoneel te Waalwijk. Het is natuurlijk toe te juichen, dat de bewakers van onze volksgezond heid op hun hoede zijn, en de ver spreiding van de tuberculose zooveel mogelijk trachten te keeren. Maar de manier, waarop zij dit werk hebben aangevat, geeft aanleiding tot enkele vragen. Hebben de tuberculose-hestrij- ders, die op de vergadering van 14 December het woord voerden, zich wel voldoende rekenschap gegeven van 't alarm, dat zij geblazen hebben? Be staat niet het gevaar, dat hun optre den in fabriek en gemeente een angst psychose ten gevolge zal hebben, en een overdreven tuberculose-vrees zal wekken? Men zal misschien zeggen, dat van twee kwaden het minste moet gekozen worden. Dan komt als vanzelf de tweede vraag aan de orde: is de toe stand in Waalwijk werkelijk zoo on rustbarend, dat juist hier buitengewo ne maatregelen noodig zijn? In het verslag der vergadering leest men wel van stijging van het aantal gevallen van tuberculose in 1937 en 1938, maar cijfers worden niet genoemd. Vergelijking met vroeger, of wat in dit geval nog meer van belang is, met andere gemeenten is dus niet mo gelijk. Komt het niet meer voor, dat zich in eene plaats, wat het optreden van tuberculose betreft, ongunstige jaren voordoen, zonder dat dit be hoeft te verontrusten? In elk geval loopt men kans, dat de outsider na de onthullingen van de deskundigen Waalwijk als een broei nest van tuberculose zal gaan be schouwen. En daar zal hun latere te genspraak niet gemakkelijk een einde aan maken. Dan is er nog een derde en laatste vraag. Wanneer de maatregelen, die genomen moeten worden, werkelijk, zooals op de bedoelde vergadering met klem is betoogd, een algemeen volks belang beoogen, is dan ook de ge meenschap niet verplicht, de gevolgen daarvan te dragen? Rust dan ook op de gemeenschap niet de plicht, hen volkomen schadeloos te stellen, die door die maatregelen getroffen wor den, en misschien straks uit hun broodwinning zullen worden gestoo- ten, of daarin ernstig benadeeld? Heeft men zich ook daarvan voldoen de rekenschap gegeven? Uitvoering van den P T.T. dienst tijdens de a s Kerstdagen De Directeur van het P.T.T.— kantoor te Waal wijk maakt hekend, dat de uitvoering van den post dienst op Zondag 25 December (tsten Kerstdat») geschiedt als op andere Zondagen. Op Maandag 26 December 1938 (2'ien Kerstdag) zijn de kantoren geopend als op Zondagen. Er worden een briefpost- en een pakkelp istbestelling uitgevoerd, in verband waarmede geen gelegenheid wordt gegeven tot het kosteloos afhalen van stukken. De verzending van poststukken geschiedt als op Zondag. Straatverlichting De abnormale koude heeft tot gevolg dat sommige zich in het gas indt-nde bestanddeelen, zooals phtaline en water in het buizen- ■t afscheiden. Dat geeft dikwijls aanleiding tot verstoppingen die bij particuliere verbruikers meestal snel verholpen kunnen worden. Voor de straat verlichting kan dit de eerste dagen na het intreden der vorstperiode tot veel weigeringen aanleiding zijn. Om deze onaangenaamheden te voorkomen is sinds gisterenavond de straatverlichting niet centraal ontstoken. Wij verwachten dat de maatregel binnen een paar dagen weer kan worden opgeheven. ONS BLAD. Met ingang van 1 Januari a.s. is /.oemd aan ons blad de heer M. Th. van den Broek, te Breda thans erkzaam aan het Dgbl. v. Nbr. en Z. ldaar. OPENING HUIZE „IMMACULATA". Nu wij ons weer zetten tot 't schrij ven van een verslag over de opening van een belangrijke nieuwe aanwinst voor het R.K. Vrouwelijk Jeugdwerk in onze gemeente, staan onze gedach ten ongemerkt even stil bij de gedach te aan de groote activiteit door het R.K. Kerkbestuur van St. Jan, met als voorzitter de ZeerEerw. Heer Pastoor Heezemans, de laatste twee jaren in onze gemeente ontplooit. Zien wij de oogenschijnlijk minder belangrijke zaken over het hoofd, dan springen toch direct in het oog de in richting voor B.L.O. onderwijs n.l. de Don-Bosco school, de totstandkoming van R.K. M.U.L.O.-onderwijs voor meisjes, de opening van het gebouw voor de Katholieke Jeugd-Centrale, waarin tijdelijk is ondergebracht de R.K. Huishoud- en Industrie school, die, binnen verloop van tijd, zelf de beschikking zal krijgen over een ge bouw, waarvan de fraaie contouren reeds in dit blad afgedrukt, allerwege bewondering afdwongen. Thans staan wij aan den vooravond van een nieuw jaar. Weldra zal 1939 z'n intrede doen, dat allen met nieu wen moed en nieuwe plannen zullen ingaan. Vele wenschen zijn op onderwijs-ge- bied reeds vervuld, maar altijd blijven er en gelukkig nog idealen over, als middelbaar onderwijs voor meisjes, ambachts-onderwijs, landbouw-onder- wijs enz. De lezer vergeve ons bovenstaande kleine afdwaling. Een groot aantal geestelijke en we reldlijke autoriteiten waren Zaterdag middag in een der zalen van het, toen nog K.J.V.-huis, verzameld, evenals af gevaardigden van diverse vereenigin- gen. Nadat de ZeerEerw. Heer Pastoor H. Heezemans de plechtige inzegening verricht had en hel kruisbeeld aan den wand had bevestigd, richtte hij zich met o.m. de volgende woorden tot de aanwezigen: Als directeur, aldus Z.E., van het Vrouwelijk Jeugdwerk, waardeer ik het zeer, dal U in zoo'n grooten getale gevolg hebt gegeven aan den oproep om dezen eenigszins feestelijkcn mid dag te willen bijwonen. Ons K.J.V.- huis zal van nu af aan heeteij „huize Immaculata", zulks op speciaal ver zoek van onze K.J.V.-meisjes. Straks zult U allen gelegenheid krijgen het huis en de inrichting ervan te bezich tigen en U te overtuigen dat het inder daad ook aanmerkelijk verbeterd is, waardoor het een aangenaam home zal mogen worden voor de kinderen en meisjes die zich hier bezig houden. De opzet was misschien in het oog van sommigen iets te grootsch, maar ik meen van niet, zegt spreker, daar ik met het oog op het belangrijke van deze inrichting, die graag grootsch j gewild heb. Zoo zijn er tusschen den middag vele honderden schaftmeisjes die hier komen eten, terwijl daarnaast in het verleden meermalen de noodza kelijkheid ondervonden is van een be hoorlijke vacantiegelegenheid voor meisjes die 's zomers in clubverband rondtrekken en hier dan logies kun nen vinden. Wanneer ik dat alles vroeger bekeek was daar niet voldoen de gelegenheid voor, zoodat ingrijpen de wijzigingen noodzakelijk waren, welke thans hun beslag hebben gekre gen, zoodat ik het aan de Maria-stich- ting over draag, welker leden er voor moeten zorg dragen het in eere te houden. Spreker noodigde daarop allen uit de inrichting te komen bezichtigen, tevens de te houden Kersttentoonstel- ling in aller sympathie aanbevelend. Deze inrichting werd door ons reeds vroeger uitvoerig beschreven. De Kersttentoonstelling. Deze werd gehouden in het mooie ruime bovenzaaltje. Een keurcollectie fraaie handwerken van de meest uit- eenloopende soort was hier aanwezig, zoodat het ons niet verwonderde, ach teraf te vernemen dat zeer veel direct tegen een behoorlijken prijs van de hand kon worden gedaan. Ook de bazar heeft zich in een druk bezoek mogen verheugen en de vele fraaie prijzen verlokten velen een gok je te maken voor het goede doel, op rad van avontuur, sjoelbak, e.d. Evenals vorig jaar is deze Kerstten- toonslelling dan ook wederom uit stekend geslaagd en vele arme gezin nen zullen met de a.s. Kerstdagen met een nuttig geschenk verrast kunnen worden. Kersttentoonstelling KJ V. De temperatuur van de laatste dagen was niet erg aanmoedigend om een uitstapje te doen, toch heb ben we de koude getrotseerd om een kijkje op de/.e tentoonstelling te gaan r.emen. Een fleurige aanblik leverde de bovenzaal van het K.J.V.-huis op, waar smaakvol en met zorg de verschillende kleedingstukken door de Kofa geëtaleerd waren. In de benedenzaal heerschte een gezellige stemming- Jong en oud weerde zich om strijd hij de attrac ties om een prijs te veroveren. Naar wij vernemen zal de ten toonstelling tot en met 2e Kerstdag geopend blijven, voor degenen die nog niet in de gelegenheid waren, alsnog een bezoek aan deze tentoon stelling kunnen brengen, wat alles zins de moeite waard is. Tweede Kerstdag 's avonds z «l te\ens de uilloting der prij/.en plaats hebben POSTZEGELS „VOOR HET KIND". Het is winter. Decembermaand is wintermaand. Er is een strenge vorst en goed weer voor de ijssportliefheb- bers. De Decembermaand is echter ook de maand van den verkoop der poslzegels „voor het kind". Vanaf heden tot Kerstmis en vanaf Donderdag 29 December tot Nieuw jaar, staat in het postkantoor alhier een tentje voor den verkoop der post zegels „voor het kind", alsook prent briefkaarten. Deze zijn dit jaar weer prachtig. Steunt dit mooie doel en koopt voor Uwe Kerst- en Nieuwjaars groet of voor zakenbrieven postzegels en prentbriefkaarten aan ons tenije, waar de dames U gaarne zullen ont vangen om deze weldadigheidszegels en kaarten aan U te verkoopen. DE KERSTKRIBBE OP HET RAADHUISPLEIN. De Katholieke Jonge Middenstand heeft weer een zeer bijzonder plan in uitvoering. De Geestelijke overheid n.l. stimu leerde haar de kerstgedachte openlijk naar buiten uit te dragen. Een monument letterlijk willen zij nu oprichten voor de Kribbe rond de da gen van Kerstmis. Het ontwerp ontstond uit deze hoofd gedachte: Wij allen moeten naar een Nieuwe Gemeenschap. Welnu: alleen rond de Kribbe en het Kruis zal die in haar idealen vorm kunnen worden be reikt. Dus: Breng Christus terug in de Maatschappij. De uitvoering is, in overeenstemming met dezen opzet, grootsch doch sober. Met eenerzijds de roep: Naar de Nieuwe Gemeenschap, voeren eenige trappen op naar het Heilig Huisgezin de Kribbe, Maria en Jozef. tore buiten bewustzijn raakte en ge neeskundige hulp moest worden inge roepen. Hij werd later per auto naar huis gebracht. Maandag werd reeds op de Kaats- heuvelsche ijsbaan en andere plaatsen schaatsen gereden, hoewel het barre weer de meesten weerhield. Dinsdag middag werd de Waalwijksche ijsbaan op Galgenwiel geopend en was er reeds veel belangstelling. MOTOR UIT ELKAAR GEVLOGEN. Zaterdagmiddag is de ruw-oliemo- tor in de cambereur-fabriek der firma A. van Gent Co., door onbekende oorzaak uit elkaar gevlogen. Hij heeft aan muren en deuren een geweldige ravage aangericht. Natuurlijk is dit een leelijke schade post, maar gelukkig was er tevens een aansluiting op G.E.B. aanwezig, zoo dat er tenminste geen stagnatie in het bedrijf is en dit gewoon doorgaat. PLUIM VEETENTOONSTELLING. Zaterdag en Zondag is in de zaal van het café van den heer A. v. d. Pluijm een buitengewoon goed geslaagde en zeer druk bezochte Pluimveetentoonstelling gehouden, waarbij een keurcollectie kip pen en konijnen vertegenwoordigd was. De keurmeesters, de heeren Henstra en Dekker uit Zaandam stonden dan ook voor een zeer moeilijke taak, maar zij hebben zich tot ieders tevredenheid van de omvangrijke en zware opgaven ge- kwelen. De uitslag is als volgt: Afd. Kippen: Witte leghorn: 1 jonge hen Ph. v. d. Griendt, Waawijk; 2 idem, idem. Twentsche grijze: 1 oude hen L. Dijk stra, Capelle; 2 trio oud, idem, idem. Koekoek PI. Roks: 1 jonge haan L. Dijkstra, Capelle. Kriel Hanub. Zilver Geloverd: 1 oude haan L. Dijks!ra, Capelle; 1 oude hen C. Trimbach, Waalwijk; 1 oude hen J. B. Verwiel, Waalwijk; 1 jonge haan C. Trimbach, Waalwijk; 1 jonge hen L. Dijkstra, Capelle; 2 idem, idem; 2 jonge haan L. Dijkstra, Capelle. Kriel Witte PI. Roks: 1 jonge hen, L. Dijkstra, Capelle; 1 jonge trio. idem,id.; 2 oud trio J. Zeegers, Waalwijk; 2 jong trio, idem, idem. Kriel Witte Wyandotte: 1 jonge hen J. Zwarte Hollander: 2 oude ram M. v. d. Heuvel, Waalwijk; 2 jonge voedster J. Zeegers, Waalwijk. Pool Roodorg, Wit: 2 oude voedster H. Heijmans, Dussen. Castor Rex: 1 jonge ram H. Heijmans, Dussen; 1 jonge voedster idem, idem. Witte Rex: 2 jonge voedster H. Heij mans, Dussen. Rex Casior: 2 jonge voedster, M. Mari- sal, Waalwijk. Wisselkrans: Mooiste Pauw (Groote- kleine-of dwergras) L. Mandjes, Waal wijk. Wisselbeker: idem: voedster, F. Mi chael, Capelle. Wisseibeker: idem Ram (middenras) L. Mandjes, Waalwijk. Wisseibeker: idim Voedster (midden ras) L. Mandjes, Waalwijk. Medaille: Mooiste dier, afdeeling ko nijnen: L. Mandjes, Waalwijk. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Retraite. Van 20 t m. 23 December wordt in de kapel tier Ecrw. Zusters van nel St. 1 heresia geslicht alhier de jaailijksche icliuile gehouden der leerlingen der il.iv.ll B alhier. De plechlige sluiting ütell plaats op Vnjdug 23 dezer, 's morgens kwart voor acht. Filmvoorstelling. Op Woensdag 21 December zal alhier iu de zaal van Christelijke Belangen te v.m. Besoijen de l .BC.- li 1 in Draugl Elkandeis Lusl« n uil- gaande van het Ctir. Nationaal Vakverbond vertoond worden.Aan vang avonds 7.i.0 uur. Kiuder- vooisltlling aanvang 5 uur. „Fama" Cosy-pantoffelfabriek. Naar wij vernemen is door den heer H. van Mierlo-Theeuwes te Beijen van de N V v. d. Bergh's Stoumschoenfa hriek le 's Bosch in liq. de »Fama« Cosy.panlofl'ellubriek o tergen o men. Hel bekende kwaliteit>merk »Fa- ma« zal gehandhaafd nlij«en,terwijl tie lahrikalie door hetzelfde perso neel, met dezelfde machines en voorloopig ook in het ze f de pand, Mathildaslr 3 's Bosch zal worden voortgezet. P. A. van Schuppen. t Te Delft is op 51 jarigen leeftijd overleden de oud Waalwijker de heer P. A van Schuppen, hoofd der Chr. u.l o. school aan de Hugo de Grootstraat, directeur van de Chr. handelsavondchool, aldaar. OVERWEG ONDER VLIJMEN. Verbetering spoedig te verwachten. v. h. Bierlaagh „DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN Een eenvoudig strooien dak daar boven symboliseert de kerststal, waar middenin het Kruis oprijst, dat in het hart de belofte: ,,Pax" d.i. Vrede, draagt. Aan de andere zijde staat de leus: „Breng Christus terug in de Maat schappij." De afmetingen zijn geheel in over eenstemming met het Raadhuisplein, waar dit monument a.s. Zaterdag zal verrijzen. (Het Kruis heeft een totale hoogte van 8 Meter!). Het spreekt wel vanzelf dat dit waar lijk grootsche plan, dat tot in alle on derdeden door de Jonge Middenstand wordt uitgevoerd, geldelijke offers vraagt, die de finantieele draagkracht van deze actieve jongelui verre te bo ven gaan. Het is dan ook verhevigend dat reeds- zoowel de Geestelijke Overheid als niet minder de R. K. Werkliedenvereni ging door een royale som deze plan nen hielpen verwezenlijken. Wij hopen dat ook andere vereenigingen en par ticulieren dit voorbeeld zullen volgen, al was het alleen maar om daardoor te bewijzen dat zij dit fijne initiatief in dienst van den Vrede weten te waar- deeren. Secretariaat: Adr. Verhulst, Groote straat 179). DE VORST. De plotseling ingevallen ongekende vorst heeft ook in onze gemeente veel naars en schade berokkend. Tallooze waterleidingen, verwarmingen en au to's bevroren, met al de ellende daar aan verbonden; de eenige troost is, zullen we maar denken, dat vele an deren daarmee druk werk hebben! ®ok tal van personen werden door de kou bevangen, wat niet te verwonde ren is als men des morgens een uur tje tegen zoo'n Oostenwind moet in- fietsen. Vooral openbaarde zich dat als de betrokken personen plotseling in de verwarmde fabriek kwamen. De post bode P. de J. had Zondagmorgen zoo van de kou te lijden, dat hij ten kan- B. Verwiel, Waalwijk; 2 jonge hen, idem, idem; 2 jonge hen, idem, idem; 2 oude hen, idem, idem. Kriel Zwarte Wyandotte: 1 oude hen J. B. Verwiel, Waalwijk: 1 idem, idem. Kriel Zwarte Minorca Enke.kam: 1 oude hen J. B. Verwiel, Waalwijk; 1 jon ge haan idem, idem; 1 jonge hen idem, idem; 2 jonge haan idem, idem; 3 jonge haan idem, idem. Kaapsche Eenden. Zwart-Wit: 1 oud trio, L. Hartog, Capelle. Wisselbeker: Mooist" haan L. Diikstra, Capelle; wisselbeker: Mooiste hen Th. v. d. Griendt, Waalwijk; wisselbeker: Mooi ste krielhaan J. B. Verwiel, Waalwijk; wisselbeker: Mooiste krielhen J. B. Ver wiel, Waalwijk; wisselbeker: Mooiste deel der pluimveeafdeeling J. B. Verwiel, Waalwijk. Afd. Konijnen. Witte Vlaamsche Reus: 1 oude voed ster H. Heijmans, Dussen; 1 jonge ram J. Eijkens, Waalwijk; 1 jonge voedster id., idem; 2 ohcle voedster A. v. d. Leur, Waalwijk; 2 jonge ram F. Michaël, Ca pelle; 2 jonge voedster J. Eijkens, Waal wijk; 3 jonge ram A. v. d. Linden, Vlij men; 3 jonge voedster H. Heijmans, Dus sen; 4 idem, idem. Witte Weeners: 1 oude voedster L. Mandjes, Waalwijk; 1 jonge voedster id., idem; 2 oude voedster J. K'eijbe'"g, Waal wijk; 2 jonge ram L. Mandjes, Waalwijk; 2 jonge voedster idem, idem. Blauwe Weener: 2 oude ram L. Mand jes, Waalwijk; 3 jonge voedster J. Kleij- berg,' Waalwijk; 3 jonge ram idem, idem. Zwarte Weener: 1 jonge voedster L. Mandjes, Waalwijk. Blauwe Beveren: 1 oude voedster C. Trimbach, Waalwijk. Belgian Hares: 1 jonge ram J. Eijkens, Waalwijk; 1 jonge voedster idem, idem; 2 jonge voedster idem, idem. Papillon Zwart: 1 jonge ram L. Mand jes, Waalwijk. Papillon Madagascar: 1 oude ram L. Mandjes, Waalwijk; 1 oude voedster id., idem. Kleine ChinhiRa: 1 jonge voedster H. Versteeg, Waalwijk. Black en Tan: 1 oude ram L. Mandjes, Waalwijk; 1 oude voedster F. Michaël, Capelle; 1 jonge ram idem, idem; 1 jon ge voeds'er idem. idem: 2 oude voedster L. Mandjes, Waalwijk; 2 jonge ram idem, idem; 2 jonge voedster M. v. d. Heuvel, Waalwijk; 3 oude voedster F. Michaël. Capelle: 3 jonge voedster M. v. d. Heuvel, Waalwijk; 4 jonge voedster L. Mandjes, Waalwijk. Heden hebben een reeks aanbestedin gen plaats gehad voor het onderhoud, aanleg en verbetering van wegen in N. Brabant. Dachten wij, dat daarin ook de ver betering van den overwegovergang in Vlijmen was opgenomen, zoo zagen wij dat deze er nog niet bij was, hoewel wij toch kunnen mededeelen, dat deze spoe dig te verwachten is. De spoorwegovergang onder Nieuw- kuijk van de lijn Den BoschLage Zwa luwen in den drukken verkeerweg Den BoschWaalwijk vroeg reeds gcruimen tijd naar verbetering. Met de toename van het verkeer vermeerderde ook het aantal aanrijdingen ter plaatse. De plannen voor den te maken nieu wen overweg overgang zijn thans wel overwogen en bestudeerd. Met het ver dwijnen der tramrails is de geschikte ge legenheid gekomen om den gevaarlijken „Z"-bocht te veranderen in een recht s'uk weg, dat de verbinding zal vormen tusschen de wegen ten Noorden en ten Zuiden van den spoorweg. De nieuwe p'annen zijn zoo ongeveer in kannen en kruiken. De nieuwe spoor wegovergang komt dus ongeveer op de plaats waar eertijds de tramrails de spoorlijn kruiste. Een en ander is reeds uitgepaald en de ter plaa'se liggende pol- derslooten zul'en overbrugd worden met betonnen duikers. Begin 1939 is de aanbesteding van d't werk te verwachten. Het verkeer in de Langstraat, dat sinds de opening der Moerdijkbrug sterk is toegenomen en dat straks als de brug in Dordrecht gereed is nog drukker zal worden, zal met een snelle afwerking van dit plan gediend zijn. Interresant is bepaald, dat met deze verbetering tevens een oude weg in eere hersteld wordt. Zoo als de weg nu zal komen te liggen, lag hii, ook toen er de spoorrails nog niet lagen. Onbewaakt of nietl Voor enkele maanden ging er een storm van verontwaardiging door de Lang straat. De bewakingen der spoorwegovergan gen onder Drunen en Rnam«donk over de liin Den BoschLage Zwa'uwe in den drukken verkeersweg Den BoschGeer- 'ruidenberg zouden ze"r binnenkort wor den opgeheven. Daarbij werd toen ook gefluisterd, dat Vlijmen na de verlegging onbewaakt zou worden. De datum voor de opheffing der bewakinu is nog steeds onbekend en men hoopt algemeen dat 't besluit nooit zal worden ui'gevoerd. Pro testen zijn toen van diverse zijden opge gaan. Zoo beschreven wij destijds hoe men in Drunen het geval dacht op te lossen. Tot op heden is alles nog in voorberei ding, misschien in onderzoek. Mogelijk hebben de protesten van de diverse in stanties toch nog succes eehad en zal de Langstraat gespaard blijven voor de „rampen" van onbewaakte overwegen in drukke verkeerswegen. Om'renl deze overweghewaking is al les nog groote onzekerheid, waarvan van zelf nog niets definitiefs te zeggen valt. „Hsgz." WAARSCHUWING. De burgemeester van Soest vestigt nogmaals de aandacht op zijn waar schuwing, waarbij aan belanghebben den ernstig in overweging wordt ge geven, alvorens een overeenkomst aan te gaan met het Administratiekantoor voor aflosbare waarden (ook wel ge naamd iSuaonaal Kantoor voor i>taais- Kremie-aunaeeien), waarvan het kan toor thans gevesagd is te Soest, harl- maniaan 4y, speciaal hun aandacht te wijuen aan ue voorwaaruen, waaron der die overeenkomst gesloten zal worden, en er zien rekensenap van te geven, welke tegenwaarde voor de uoor hen gestorte oi te sioricn geldeu wordt verkregen. DE SECRETARIS-BENOEMING TE SPRANGCAPELLE. In een vorig nummer hebben wij een artikeltje ontleend aan de „Rot terdammer" betretlende den oproep voor sollicitanten naar de functie van gemeente-secretaris te Sprang-Capel- ie. Thans vmaen we in de „Bredasche Courant" het volgende onuer de titel „Merkwaardige vergissing", ook be trekking hebbende op deze benoeming. Het luidt als volgt: MERKWAARDIGE VERGISSING. De onbenoemde benoemde. Een vreemde vergising inzake de be noeming van een gemeente-secretaris is te Sprang-Capelie aan het licht ge komen. In een der laatste raadsvergaderin gen is het gebeurd. Er moest een herstemming plaats hebben tusschen twee sollicitanten, de heer de Visser en de heer v. d. Perk. Nu zegt de gemeentewet dat een raads lid, dat tot in de derde graad verwant is aan de te benoemen sollicitant niet mag meestemmen. Dit nu was met een der raadsleden het geval, ten opzichte van den heer v. d. Perk. Deze heeft er echter zelf niet aan gedacht, terwijl ook burgemeester Smit en de secreta ris deze bepaling over 't hoofd zagen, met het gevolg, dat alle ell' raadsleden stemden en de heer de Visser met 6 tegen 5 stemmen op den heer v. d. Perk werd benoemd. Achteraf is men tot de conclusie ge komen dat deze benoeming eigenlijk onwettig was en men heelt zich daar op tot hoogere instanties, allereerst tot Gedeputeerde Staten gewend om te vragen, wat 't gemeentebestuur thans te doen stond. Inmiddels durfde de heer Visser, die thans te Gorcum werkzaam is, zijn benoeming niet aan te nemen, omdat hij vreesde dat hij, wanneer hij in Gorcum ontslag nam, de benoeming le Sprang-Capelle aan zou nemen en deze later door de Raad weer zou worden vernietigd, op straat zou komen te staan. Gedeputeerde Staten verwezen de zaak naar Binnenlandsche Zaken, af deeling justitieele zaken, en deze in stantie verklaarde de vergissing niet zoo ernstig te vinden, aangezien de heer v. d. Perk niet was benoemd. Ver nietiging van de benoeming door de Kroon zou dus niet plaats vinden en zoo heeft de heer de Visser hedenmor gen zijn benoeming aangenomen. RAAMSDONKSVEER. Gezien het winterprogramma waarmee de Kon. Eik. Itaimonie »de EendrachU voor den dag komt, hebben talioo/en zich laten inschi ij- ven als donateur van de harmonie, zoodat deze toename toch z:ker wel een voordeellje zal ople%ercn voor de harmonie. Vroeger gaf de harmonie ge durende het winterseizoen hoogstens Iwee uitvoeringen, maar dezen zijn het er drie, zoodat de donateurs waar voor hun geld krijgen. Als men de kostun van bet donateur schap eens per uil voering omslaat, dan zijn deze gering. Hel is echler nog niel le laai zich als donaleur op le geven, wanl daar komen nog Iwee uil voeringen. De tweede winteruitvoering wordt gegeven Woensdag 28 December a s., om half achl in de Harmonie- zaal »Huis len l)eijl«, alsdan zal hel cabaret-ensemble Klaveren ij f uit Roosendaal een genolvollen avond geven Half Februari a.s zal nog een muziekuitvoering worden gegeven, waaraan levens Prof. Menniluis, goochelaar, zijn medewerking ver leert en met zijn 90 K G. bagage de bezoekers 'n avond van magische kunst zal verschaffen. De dimvereeniging dD.G.V.ö le IVveer speelde een wedstrijd legen »V D te Heiwien. voor de le klasse van den Neder). Dambond. De uilslag was alsvolgl V.l). Heusden D.G.V. R'veer A. de Graag J. Sieigenga 2- 0 R. Klei kx - J. C. Schott 0-2 I). Verhagen D. R'om 0-2 J. Deurlo-C. van Slrien 2—0 J. Timmermans- M. D. Barel 1—0 Cs. Schaap H. Heurler 0-2 C Rax - M. Timmermans 2—0 G. Jam her— C., .1. Seholt 1—I H. SchildersH. Rlom 1 I D. Baak—N. Snijders 0—2 Totaal 10-10 De gphouden verloting van de Raamsdonksvpersche Winkelweek ac'ip. die 1?n bale kwam van de T B.C-bestrijding alhier, hepfl een batig saldo opgebracht van f71,305. In de vacature ontstaan door het verlrek van den heer C. Sneep is gekozen tot voorziller van de plaatselijke afdeeling van den Werk- r boos 30 cent hij *pü'h. cii UiugiM

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5