Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen; 95 I „NOOBD-BBABAND" SCHRALE HUID KLOOSTERBALSEM BINNENLAND. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Hebben we hart werkloozen voor de V DE DUITSCHE MEISJES. JAAR Croquetten en Bitterbollen, Automatiek PULLES-HEESBEEN. AKKER'S DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. NUMMER 102. ZATERDAG 24 DECEMBER 1938. 61c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. [Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Ruim vier ton voor de Duitsche Joden, zoo smaalt Mussert'sorgaan, maar voor de eigen werkloozen niets. Niets? Tellen de ennesbeeërs de tientallen millioenen, om het niet te mooi voor te stellende meer dan twintig millioenen niel, die in de ergste crisisjaren jaarlijks werden verdeeld door de kerkelijke chari tatieve instellingen, om van de overige vereenigingen van weldadig heid te zwijgen en van de honderden millioenen overheidssteun, die toch óók door Jan en Alleman moeten worden opgebracht? We nemen aaner is nog niet genoeg gedaan. Maar zijn honderden millioenen niets? De N.S.B. wilde een collecte or- ganiseeren voor steunbehoevenden naar Duitsch voorbeeld. Terecht antwoordde minister Colijn gaat uw gang, als de liefde u drijft. Miar zoo antwoordde hij letterlijk: »Bij den minister bestaat de over tuiging, dat het Nederlandsche volk door hetgeen het ii óók vrijwillig bij voortdnring voor de armen en noodlijdenden in eigen land doet, bij geen enkel ander volk achter staat. «Daarnevens valt acht te geven op het feit, dat het Nederlandsche volk door regeeringsmaatregelen eiken dag van het jaar meer dan 1 mlllioen aan steun in onderschei dene vormen opbrengt«. Meer dan een millioen per dag, het heele jaar door. En dat heet dan »niets« in N.S.B.- kringen. Dat komt, dat men daar datgene niet telt, wat niet met partij-tamtam wordt ingezameld. De nooddruft der volksgenooten moet winstobject zijn voor de »bewegingcr. Hitier roept de Duitsche dienst meisjes terug uit ons land, ook uit Engeland en misschien nog van elders. Ze moeten naar huis komen, want ze zijn daar noodig. 'n Eigenaardig iets, dat zoo'n regeering maar te beschikken heeft over je persoonlijk wel en wee. Enfin, de Duitschers schijnen zoo iets te »nemen«. Stel het je anders eens voor, dat je b.v. in Brussel een baantje hebt gevonden en minister Colijn commandeert je op 'n goeden dag naar huis terug, omdat ie daar een ander baantje voor je weet. Wij kunnen dat ons niet voorstellen, En wij mogen er heelemaal niet aan denken, wat wij hem in zoo'n geval, als 't ons be trof, antwoorden zouden 1 Ze gaan en op den duur zullen dus 20,000 plaatsen in Neder landsche huishoudens vrij komen. Vele gezinsinkomens van Neder landsche arbeiders zullen kunnen stijgen. Tenzij onze Nederlandsche meisjes zich te goed blijven ge voelen voor den dienstbodenarbeid. Dat zullen we de Duitsche meisjes nageven ze waren goede geboren huishoudsters. En met kennisvan en liefde voor: haar vak. Helaas willen vele Nederlandsche meisjes de huishouding nog mnar steeds niet als een mooi, moeilijk en eer zaam beroep zien. Ze worden liever fabrieksmeisje, winkel- of kantoor juffrouw. Maar het ontbreekt de Neder landsche meisjes aan inzicht in de hooge sociale beteekenis van het dienstboden beroep. En het ontbreekt nog tal van werkgeefsters aan inzicht, dat een dienstbode net zooveel recht op maatschappelijke respecten en tevens recht op een behoorlijken vrijen tijd heeft als elke andere werker of werkster. Als dezeiazichten zich verbeteren, dan zullen de door dit vertrek ontstane moeilijkheden overwonnen worden en voor velen een goede betrekking in de toekomst zijn weggelegd. Tweed* Kamer. SUun «n Warkvtrtehaffing. Woensdagmiddag is in de Tweede Kamer de begrooting van sociale zaken behandeld en goedgekeurd. In zijn beantwoording van de verschillende, door de leden gestelde vragen, wees minister Romme ten aanzien van het werkloozenvraag- stuk er allereerst op dat den omvang der werkeloosheid in vergelijking met Nov. '37 met 31000 is gedaald, de regeering heeft inmiddels be sloten tot karakterwijziging der werkverschaffing, alsmede tot uit breiding der cultuur—technische werken. Er wordt tegemoet gekomen aan verschillende wenscben in zake de steunverleening. Spr. heeft zich Levensverzekering 1843 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. ernstig beraden bij de genomen be slissingen t.a.v. de groote gezinnen. Hoe meerde werkversshaffing wordt uitgebreid, hoe meer kan gedaan worden voor deze gezinnen. Wat de leniging der gevolgen van de werkloosheid betrelt, de prikkel om werk te zoeken moet blijven bestaan. Reeds is een proef genomen om het stempelen af te schaffen. Die is geslaagd. Het kan worden gemist als er een even waardige con- tröle is en spr. zal daarop bedacht blijven. Aan den wensch tot het doen van extra-verstrekkingen van brandstol len kan spr. thans niet voldoen, zulks op grond van hel feit, uat de biandstotlenbijslag. welkeooispion- kelijk fl.— per week bedroeg, be- rtkend is op gemiddelde koude, waarin uiteraard ook vorst voor komt. Daar dit bedrag van fl.— reeds sedert het vorige jaar gedu rende de periode 27 November tot 11 Maart is gebracht op f 1.30— een aanzienlijke verhooging derhalve, die in belangrijke mate ook een materieele verruiming beteekent en ongeacht de koude van een bepaalde week steeds uitgekeerd wordt is de minister van meening, dat deze uitsluitend voor brandstol bestemde hijslag in zijn geheel voldoende moet worden geacht om ook aan de moeilijkheden, zooals zij zich bij de thans heerschende koude voordoen, het hoofd ie bieden. Extra B-steun aan kleine grond gebruikers De dienst voor de kleine boeren bedrijven heeft zich ten doel gesteld in het jaar 1939 in de gezinnen van den kleinen hoer in de meest dringende behoefte aan dekking te voorzien. Daartoe heeft deze dienst aan de stichting voor huis houdelijke voorlichting ten platte lande verzocht, in 1939 een aantal voorlichtingscursussen in 't maken van dekens en matrassen teorgani- seeren, uitsluitend bestemd voorde gezinnen van den kleinen boer. De benoodigde materialen voor deze cursussen zullen door den dienst gratis worden verstrekt. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van la kwalitait ka If avl a a ach. Deze wijze van werken biedt velerlei voordeelenin de eerste plaats wordt er in de kleine- boerengezinnen grootere bekend heid gegeven aan de voorbereidings- cursussen in het algemeen en ver. volgens leeren de vrouwen op deze cursussen dus zelf het maken van dekens en matrassen, zoodat ver wacht mag worden, dat zij zich hiermede ook in het vervolg zullen kunnen redden. van „De Echo van het Zuiden". 6) Halfont is drie-en-dertig. Hij heeft jarenlang voor zichzelf gezorgd en dat in deelen van de wereld, waar iemand, die dat niet doet, ondergaat. En daarbij is hij lichamelijk krachtig genoeg om zoon' leven voort te zetten en geestelijk niet zoo'n idioot als de meeste menschen. Ik vind het van jou wat ik je al eerder gezegd heb een groote onbeschaamdheid om mij te zeggen, dat ik hem onder den duim moet houden en om je vader over zijn verantwoordelijkheid de les te lezen. Hoe meer de zon de kim naderde, des te schooner werd het landschap; het geheele Westen was één groote vlammenzee en tusschen die pracht en den geur der bloemen gingen deze twee vader en dochter met nijd in hun harten naar huis. En zoo had de avondwandeling van den landheer er niet toe bijgedragen zijn humeur te verbeteren. Aan tafel maakte Halfont, die vrij laat kwam, geen melding van zijn ont moeting, dien middag. Hij was van na ture niet erg mededeelzaam en alle dingen overwegend, vond hij dat het maar beter was, het voor zich te hou den; en de gelegenheid om het te ver tellen deed zich ook niet voor. Er was iets in de atmosfeer; niet te definiee- ren, maar toch onmiskenbaar gespan nen. En hij was zich bewust, dat zijn ontmoeting niet tot onderwerp van een luchtig praatje kon dienen. Daar om was hij vrij stil en zei niet meer dan noodzakelijk was. En de anderen volgden zijn voorbeeld. Er was geen vriendschap tusschen die vier men schen, die hier om één tafel verecnigd waren en dat is toch een eerste ver- eischte voor medeleven en belangstel ling. En toch waren alle uiterlijke om standigheden van dien aard. dat men ze niet beter wenschen kon. De vroo- lijke kamer, de goedvoorziene disch, de zachte zomerlucht, die door de open vensters naar binnen kwam, het ge dempte licht want het was nog niet donker genoeg om het electrische licht aan te steken. Er was een tijd geweest, dat de oudste van de vier dergelijke omstandigheden als het paradijs be schouwde, maar nu hij zoover was, was alles hem onverschillig. HOOFDSTUK IV. De andere bewoners. Daar heb je het al weer, Agnes, zei Paul Ingatrew, toen zijn zuster de kamer binnenkwam en hij liet haar een groote enveloppe zien. Het is weer het oude liedje: „Tot onze spijt zijn wij niet in staat enz". En het mooiste is, dat mijn verhaaf veel beter is dan den rommel, die deze maand weer in de „Mudhook" staat. Allicht. Waar ga je het nu pro- beeren? Ik weet het heusch niet. Er zijn haast geen uitgevers meer, bij wie ik het nog probeeren kan. En, bovendien, er staat op den kant met groote let ters: „geweigerd." O, dat doet er niet toe; ik zal het wel voor je overtikken. Dat zal zoo lang niet duren. Wil je dat doen? Nu, je krijgt er commissie van als het geplaatst wordt, maar daarvoor is het eerst noo dig, dat die idioten tot het inzicht ko men, dat mijn werk veel beter is dan dat, wat ze nu plaatsen. En dat zal nog wel een poosje duren. Spreek dan ook nog maar niet over commissie, zei Agnes lachend en ernstiger vervolgde zei: Waarom ga je niet weer aan je eigenlijke werk en bewaart dit voor je vrijen tijd? Dan zou ik wel een heeleboel van „dit" doen. Na een heelen dag met pen en inkt in de weer te zijn geweest, denk je zeker, dat ik lust heb om 's nachts nog eens hetzelfde te doen? Nee hoor! Ik zal hiermee doorgaan; ei zijn veel te veel advocaten. Ik haat de advocatuur en het is een geldverspil ling geweest, dat ze mij er voor hebben laten studeeren. Neen, dat is het niet geweest, want als de nood aan den man komt, kun je daar toch nog altyd mee be ginnen. Het eenige voordeel dat de studie oplevert, is den titel, en aangezien „aangezien" hoort bij dat heerlijke vak aangezien ik den titel niet noo dig heb om een fatsoenlijk mensch le zijn, biedt 't mij heelemaal geen voor deelen. Zyn zuster deed geen moeite hem te antwoorden. Zij streelde zwijgend de kleine poes, die altijd in de kamer lag neergevleid, terwijl Ingatrew zijn schimprede vervolgde. Ik begrijp niet wat ze ineens be zielt om alles van mij te weigeren. Toen ik de verhalen in de hij noem de de namen van een tiental der meest gelezen maandbladen geplaatst had gekregen, dacht ik, dat ik er zoo on geveer was. Om de een of andere re den of zonder reden willen zij mijn verhalen niet meer plaatsen en ze komen allemaal terug, ook van die tijdschriften, die vroeger wat van inij geplaatst hebben. Maar ik zal er mee doorgaan. Tusschen twee haakjes: ik zal die geschiedenis van jou en dien Halfont in een verhaal verwerken, dat kan wat worden. Agnes Ingatrew lachte. Nee, dat kan je niet doen. Het zou hetzelfde zijn als wanneer je een biografie tijdens het leven van het slachtoffer publiceerde Ja, dat is ook waar! Paul Ingatrew was het type van een jongen aanzienlijken Engelscliman. Hij had een knap uiterlijk en was in de dertig. Zooals hij straks al zei, was hij van beroep advocaat, maar hij had dit beroep nooit uitgeoefend, tenmin ste niet zelfstandig, wel was hij mede werker op een groot advocatenkantoor geweest. Deze betrekking had hij kort geleden, na een ernstig meeningsver- schil met den oudsten firmant er aan gegeven en had toen besloten verder als schrijver zijn kost te verdienen. Hij had wel talent, maar de weg is zwaar voor den beginner en dat moest Paul Ingatrew ook ondervinden. Maar om de waarheid te zeggen liet deze ont dekking hem min oi meer koud. Ten minste tot nog toe. Hy was jong en ge zond en hij had eën onwankelbaar vertrouwen in de waarde van zijn ei gen pennevruchten. En met recht. Maar een even groot vertrouwen had hij in de toekomst, die hij zich door middel van zijn pen dacht te verschaf fen en dit vertrouwen was minder ge rechtvaardigd. Paul en Agnes, die halfbroer en -zuster waren, hadden beiden een be hoorlijk vermogen; voldoende om sa men een étage in Kensington te bewo nen en als ze er zin in hadden eens naar buiten te gaan. Ze hadden vol doende middelen om aan hun artistie ke neigingen toe te geven en Agnes had op dit punt meer geluk dan haar broer. Het was dus allemaal erg aar dig en mooi, tot een-van beiden het in het hoofd zou krijgen om te gaan trou wen. Over die ontmoeting van jou ge sproken, ging Paul na eenigen tijd voort (een tijd, dien hij gebruikt had om de redactie van de „Mudhook" uit te schelden, omdat ze geen kaf van ko ren vermocht te onderscheiden) de his torie is nu al een week geleden en we hebben hier nog niemand van zijn fa milie gezien en hy zei toch, dat zij eens zouden komen? (Wordt vervolgd). Waalwüfeselie en Langstraatscle Conrant» Als Ge geplaagd wordt door achrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat doordien Uw huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet voldoende functionneerL Verzorg Uw huid dan dadelijk met Kloosterbalsem. WrÖf "a avonds wat Kloosterbalaem op Uw huid. wrUf goed In. Na een kwartier is de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende de nacht doet de Klooa erbalsem z|jn huldgenezende en huidversterkende werking. Kloosterbalsem dringt diep In de weefsels en maakt Uw huid gezond, glad en gaaf. bestand tegen 't ruwe klimaat. Akker's Kloosi erbalsem btjt niet. zooals andere middelen en is ook niet te verge lijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen! Per pot van 25 Gram f 0.621 /2. pot van 50 Gram f 1.01

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1