UILENSPIEGEL WW, BUITENLAND. PUROL GEMENGD NIEUWS Ruwe KOOPT DE Prijs 15 cent. handen Deze extra B-steun wordt verstrekt onafhankelijk van het uit te keeren steunbedrag of spaarregeling. Even wel dient voorop te staan, dat deze steun moet worden besteed aan dekking, kleeding of schoeisel, mils hieraan dringend behoefte bestaat. Tariefsmachtigingswet aangenomen De Eerste Kamer heeft gister middag, na veidediging door de ministers De Wilde, Steenberghe en Colijn, het weUontwei p tot wijzi ging van de Tariefsmachligingswet, welke ten doel heeft Nederland voorgoed tot net beschermende stelsel te brengen, goedgekeurd met 26 tegen 22 stemmen. Tegen de soc.-democraten, vrijz.- decnocraten, nationaal socialisten en de christelijk-histotischen Ter Haar en Pollema. Een millioen voor het Pensioen fonds der mijnwerkers. De directie der Limburgsche Steenkolenmijnen hebben thans laten weten, dat zij f 1 000 000 ter beschikking van het Algemeen Mijn werkersfonds stellen, ter verbetering van de mijnwerkersper.sioenen. Onwettig verblijf van vreemdelingen. Ze worden teruggezonden. De N. R. C. verneemt, dat de mi nister van justilie tot de instanties, die met deze zaken te doen hebben, een circulaire heeft gericht, met de mededeeling, dat zij, die voortaan illegaal over de grens komen, naar hun land zullen worden terug gezonden. Derde kamp voor illegale emigranten. Naar wij vernemen zal te Reuver bij Venlo een derde kamp worden ingericht voor Duitsche vluchtelin gen, die zonder toeslemming op illegale wijze ons land zijn binnen gekomen. Zij zullen hier op dezelfde wijze worden ondergebracht en bezigge houden als te Hoek van Holland en Veenhuizen. Zij zullen dus ook te Beuver aan den arbeid worden gezet. Hoewel zooals men weet, voortaan de «illegalen» direct naar Duitschland zullen worden terug gezonden, bevindt zich in verschil lende plaatsen van Nederland,vooral in de groote sleden, nog een aantal Duitschers. die hier reeds waren voordat de nieuwe maatregel van kracht werd, terwijl er voorts weer anderen zijn, die uit vrees voor lijfsbehoud niet meer terug durven. Deze menschen zullen ook naar het kampement te Beuver worden ge bracht en daar voorloopig blijven. De zaak—Oss. Uitspraak van Haagsche ambte narengerecht bevestigd. Donderdagmorgen heeft de Cen trale raad van beroep te Utrecht ouder presidium van mr. A. J. Beumer uitspraak gedaan inzake het twistgeding contra den minister van justitie en den inspecteur der Koninklijke Marechaussee. De uitspraak van het ambtenaren, gerecht werd bevestigd en het beroep van deze uitspraak ongegrond ver klaard. Da Vliegveldkwestie. De Tweede Kamer heell de motie van der Waerdeit in/ake de vlieg- veldkwestie mei 72 tegen 14 stemmen aangenomen. In deze motie erkent de Kamer, dat regeeringsbemoeiïng met het luchtverkeer van Nederland naar het buitenland noodzakelijk is. De Kamer is van oordeel, dal naast Amsterdam ook Botterdam behoefte heeft aan een vliegveld in het internationale luchtverkeer en spreekt het vertrouwen uit, dat bij de luchtvaartpclitiek van de re geering ten volle rekening wordt gehouden met de internationale oeconomische beteekenis der beide groote Nederlandsche havens. Het Rijk geeft niets voor baanvegers. Van verschillende zijden is den minister van Sociale Zaken ver zocht, medewerking te willen ver- leenen, dat met subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds ijsbanen en ij zwegen worden geveegd en sneeuw wordt geruimd. Naar wij van officieele zijde ver nemen zullen deze verzoeken niet ku men w>f* len ingewilligd. bevattende kalender, markten, watergetijden, tuiniers- en vele an dere nuttige gegevens, lal van aar dige annecdoten, verhalen enz. met een inhoud van 96 bladzijden. Verkrijgbaar Bureau van dit blad Het in brand staande gebouw van Vroom Dreesmann te 's-Bosch, dat geheel is afgebrand. Het oogenblik waarop het geheele gebouw in lichte laaie stond, waarop het kort daarna instortte. De regeering heeft zich steeds op het standpunt gesteld, dat, voor zoover uit een oogpunt van veilig heid verkeer sneeuw moei worden geruimd, dit tot die gemeentelijke bemoeiingen behoort, waarbij het niet op den weg van het rijk ligt, deze taak mede te helpen uitvoeren. Ten aanzien van het vegen van ijsbanen en ijswegen geldt, dat dit vegen steeds geschiedt,allhansover- wegend, met linahcieele medewer king van hen, die de ijsbanen en ijswegen gebruiken. Aangezien der gelijke werkzaamheden practisch steeds buiten de overheid om zijn gegaan, wordt het niet juist geoor deeld, thans van rijkswege hier een bijdrage te veileenen. Het ligt voor de hand, dat de regeering het toejuicht, dat, indien tot sneeuwruimen wordt overgegaan, dan wel tot het vegen van ijsbanen en ijswegen, hiervoor van de aien- sten van werkloozen gebruik wordt gemaakt, doch hieruit vloeit niet voort, dat het rijk nu ook in deze kosten moet bijdragen. Met het oog op bovenstaande is de 11 sledenlocht in Friesland uit gesteld lot Donderdag, daar men nu pl atselijk de ijswegen moet vegen. Duitsch protest tegen Ameri. kaansche redevoering De Duitsche zaakgelastigde te Washington heeft gisteren een offi cieel protest zijner regeeiing inge diend tegen "de redevoering, die minister lekes 12 December te Cleveland heeft uitgesproken en waarin de minister o a. over het wezen van «le dictatuur en de per sonen van dictators heeft gezegd »dat studenten in de volkenkunde net lype van mannen kenden die, met de meest primitieve instincten behelpt, zich zelf tot leiders van een slain konden opwerken«. Ofschoon de minister 't woord Duitschland slechts eenmaal in zijn rede heeft genoemd, acht de Duilsche regeering bovengenoemde naast andere opmerkingen van onvrien- delijken aard een persoonlijke be- leediging voor bet Duitsche Staats hoofd. De Duitsche zaakgelastigde Tom- sen werd te woord gestaan door den waarr.emenden secretaris van Slaat (Hull wis met vacantia) Sumner Welles, die volgens Beuter geantwoord heeft, dat het Duitsche protest ongepast was voor een regeering, die aan haar gecontro. leerde pers en haar autoriteiten zoo herhaaldelijk had toegestaan de Amerikaansche autoriteiten en met name de presidenten Wilson en Booseveit en de tegenwoordige leden van 't Amerikaanscne kabinet aan te vallen. De uitlatingen van lekes gaven de gevoelens van het overgroole deel van het Ameri- kaansche volk weer, dat d'ep ge schokt was door de recente ge. beurtenissen in Duitschland. Met antwoord van Welles moet vervat zijn, geweest in krachtige en onbe wimpelde termen, zooals de Ver- eenigde" Staten zelden gebruiken in het diplomatieke verkeer met een bevriende mogendheid.^'Hij waar schuwde Thomsen, dat de Duitsche regeering wel moest welen, dat de politiek, die Duitschland den laat- sten lijd gevoerd had. de publieke opinie in Amenka dieper geschokt had, dan eenipe gebeurtenis ge durende de laatste jaren. De Fransch-Italiaansche over eenkomst van -1935. Zeer onlangs heelt Ciano den Franschen ambassadeur te Rome laten weten, dat zijn regeering de Fransch - lialiaansche overeenkom sten van 1935, die, naar haar voor komt, niet meer iu overeenstemming zijn met den tegenwoordigen toe stand niet meer alsgeldig beschouw t, Deze opvalling der lialiaansche regeeiing wordt in Fransche poli tieke kringen niet gedeeld. Men is er van meening, dal indien bij een uitblijven der uilwisstling der rati licatieooikonden de overeenkomst van 1935 niet van kraent is gewor den, deze toch de liquidatie betee- kent van alle tusscheu Fiankiijk en Italië hangende geschillen. Men is van meening, dat Frankrijk door deze overeenkometen zich getrouw heeft betoond aan den geest en letter van het verdrag van Londen van 1935 en dat het toegestemd heeft in belangrijke concessies ter wille van een herstel der Fransch- Italiaansche vriendschap. Daladier naar Corsica en Tunis. Het blad Le Jour bericht nadere bijzonderheden over de reis van minister-president Daladier na«,r Corsica en Tunis. De minister president zal zich op 2 Januari le Toulon aan boord van den slag kruiser begeven, vermoedelijk de „Foch", welke geëscorteerd zal worden door de „Emile Bei tin" en de „Aljerie", een smaldeel torpedo jagers en onderzeeërs en een esca drille watervliegtuigen. De minister president zal worden vergezeld door vice-admiraal Darlan, een generaal van de luchtmacht en van het leger. Deze beide opper-officieren zijn nog niet aangewezen. Te Ajaccio zal Daladier worden ontvangen door den minister van marine en de parlementsh den van Corsica Hij zal korten tijd op het eiland blijven en hier vermoedelijk een rede uitspreken. Vervolgens zal hij naar Bizerta gaan. »Le Jour» veronderstel!, dat de minister—pre sident in Tunis de verdedigings werken in hei bijzonder de Maginot- linie aan de grens van Libye, zaj inspecteeren. De raswetten in Italië. Naar vernomen wordt, kan dezer dagen de totstandkoming verwacht worden van een accoord tusschen den H. Sloel en de Italiaansche re geering inzake de geldigheid van ten overslaan van priesters gesloten huwelijken tusschen Ariërs en niet- Ariërs, waardoor een inbreuk op het Concordaat vermeden woidt. De snelle oplossing van deze kwestie wordt toegeschreven aan een interventie van koning Victor Emanuel. Spionnage in Spanje. In gezaghebbende klingen wordt vernomen, dal een pakket met een inhoud van misdadigen aard door Spuansche grensaütoriteittn te hun is gevonden in een consulairen zak, die verzonden was door het Britsche viceconsulaat in San Senasliaan aan de Britsche ambassade te St. Jean de Luz. Men verneemt, dat"in verband met het geheimzinnige pakket, dat in een consulairenzak is gevonden, te San Sebastiaan en Burgos ver schillende arrestaties zijn verricht Onder meer zijn verscbe dene o111 eieren van Franco's leger aarge houden. Men zegt, dat eenigen hunner leien van den generalen staf zijn Zij zijn geairesteerd op last van den minister van huilen landsche zaken te Burgos, nadat de zak was onderzocht. Naar verluidt, bestaan de docu menten in kwestie uit kaarten, die gebruikt worden door den generalen staf. I)at het plannen voor een olfensief zouden zijn, wordt legen- gesproken. Internationale steun vcor Spanje. De Surplus Commodilies Corpo ration, aldus Reuter uit Washington is bereid per maand een half mil lioen bushels tarwe beschikbaar te stellen tot leniging van den nood, aldus heeft Summer Weljes mede gedeeld. Zulks gedurende zes maan den. Het departement van staat heeft alarmeerende berichten uit Spanje ontvangen nopens voedselgebrek, in het bijzonder in republikeinsch Spanje. Als andere landen evenzeer pro ducten zenden, waaraan zij een le veel hebben of financieelen steun verleenen, zoo zij niet over over lollige producten ^beschikken, dan zou aldus Summer Welles, door internationale maatregelen veel ge daan worden lot leniging van den nood der non-combattanten. In het Engelsche lagerhuis heeft minister Butler veiklaaid dat de Engelsche regeering met Parijs en Washington over voedselzendingen voor Spanje's burgerbevolking over leg pleegt. PAND VAN VROOM EN DREESMAN EN IIET HOTEL GROENHUIS VERWOEST. Woensdagmiddag even over drie uur is brand uilgebroken in het uitgebrei de pand van de n.v. 's-Hertogenbossche manufaclurenhandel Vrooin en Drees- man en wel in het z.g. oude gebouw, waarin waren ondergebracht de meu belzaak, de behangerij, de expeditie en een administratieve afdeeling. Hel vuur werd ontdekt in de be hangerij, welke is gevestigd in een koepeltoren van het zeer hooge com plex. Het personeel tastte het onmid dellijk aan met minimax-apparaten en emmers water, doch de vlammen gre pen met zoo groote snelheid om zich heen, terwijl zich een verstikkende rook ontwikkelde, dat de blusschers gedwongen werden zich terug te trek ken. Inmiddels was de politie gewaar schuwd, die binnen tien minuten ter plaatse was met de politie-slangen- wagen, waarvan de manschappen twee stralen konden uitbrengen op een slandkraan. Met ongelooflijke snelheid breidde het vuur zich uit en om half acht was het gebouw verwoest, even als het aangrenzende hotel Groenhuis. Het dak van de koloniale warenhandel van de firma wed. Vos heeft aanzien lijke schade geleden. De oorzaak is nog onbekend, ver moedelijk is het kortsluiting geweest. De politie-agenten stuitten bij het blusschingswerk op groote moeilijkhe den. De winkel was volop in bedrijf en op de beneden-etages had nog niemand eenig idee van wat zich boven af speelde. Men werd erop attent gemaakt door het binnenrukken van de politie en het feit dat enkele leden van de expeditie naar beneden kwamen met een man, die door den verstikkenden rook bedwelmd was geraakt. De politie zag zich genoodzaakt, de volledige gemeentebrandweer te waar schuwen, die met drie motorwagens, een groote magyrusladder, den ma teriaalwagen en zeer veel personeel kwam. De opperbrandmeester, de heer Drij vers, zag van het begin af dat er niets meer te redden was. In de enorme voorraden kapok, linoleum en meube len vond het vuur een al te gretig voedsel. Er was bovendien groot ge vaar voor de omliggende panden. Te genover het gebouw is de N.V. C. en A. iirenninkmeyer, en de firma Meyring aan de andere zijde. Het was dus ge raden zeer krachtig in te grijpen en de lieer Drijvers achtte het niet verant woord, zich op zijn eigen menschen al leen te verlaten. Hij alarmeerde de ge- meentebrandweer van Tilburg en ook die van Vught. Om 3.20 uur was de brand reeds zoo ver gevorderd, dat hij van de hoogste etage oversloeg naar de derde. De zol deringen stortten in en de vlammen laaiden hoog op. Kort daarna kwam de brandweer van Tilburg met een zwaren motorwagen en even later die van Vught met vier stralen. In totaal waren toen reeds 15 stralen in de vuur zee gebracht, maar het mocht niet ba ten. Het vuur nam integendeel een steeds grooter omvang aan. Om 4 uur 9 stortte met donderend geweld de groote voorgevel in. Daar op moesten vier stralen uit het vuur genomen worden, die onder het puin bedolven lagen. Om 4 uur 10 moest men constatee- ren, het hotel Groenhuis in brand was geraakt. In allerijl werd dit pand, dat reeds gedeeltelijk was ontruimd, ge heel verlaten. De brandweer moest toen alle aandacht besteden aan het behoud van het hotel en de daarach ter liggende woonpanden. Vroom en Dreesman moest als verloren worden beschouwd. De inventaris ging vrijwel geheel verloren. Een gordijn wan water werd om het andere complex samengetrokken. Het heeft echter niet mogen baten; ook het bekende hotel is tot den grond afge brand. Alleen de gevel staat nog over eind. Naar de Prv.crt. van de Directie ver nam, wordt de totale schade voor de N.V. berekend op ruim drie maal hon derd duizend gulden, welk bedrag slechts ten deele door verzekering wordt gedekt. Het ligt in de bedeoling ten spoedig ste de nog overeind staande muur brokken neer te halen en de ruïne op te ruimen. Daarna zal onder architect Oscar Leeuw uit Nijmegen het plan voor een nieuwbouw worden opgezet. GASVERSTIKKING TE NIJMEGEN. Moeder en zoon om het leven gekomen. Te Nijmegen zijn gisternacht twee menschen door gasverstikking om het leven gekomen. Om half twaalf bemerkten buren dat liet huis van de weduwe Masten broek in de Bottelstraat gesloten bleef. Toen men geen gehoor kreeg, waarschuwde men de politie, die een smid ontbood om de deur open te ste ken. Eenige lieden, die met de familie goed bekend waren, gingen hierop naar binnen. Een sterke gaslucht kwam hun tegemoet. Zij vonden in de slaapkamer die aan de keuken grenst, de vrouw en haar 32-jarigen achterlij ken zoon Willem dood op bed liggen. Vermoedelijk zijn zij in den slaap door het gas verrast. De oorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De be woners hadden geen gasaansluiting. Vermoedelijk is een gasbuis, welke on der het huis loopt, door de vorst ge sprongen. De gemeentelijke geneesheer heeft de lijken naar het St. Canisius-zieken- huis laten overbrengen. De bovenburen, een dochter van de vrouw en haar man, hebben niets van de gaslucht bemerkt. MEISJE VERBRAND TE HOORN. Gistermiddag om 3 uur is brand uit gebroken in het woonhuis aan de Kraaistraat 20 te Hoorn, bewoond door den heer Brand, groentehandelaar, een weduwnaar met negen kinderen, waar van de meesten naar school waren. Thuis waren twee van de oudste meisjes, benevens een niet geheel nor maal dochtertje van vier jaar. De jongste was in de huiskamer aan het werk en zag plotseling zoldering en behang gaan branden, waarop zij ijlings haar zuster riep. Met het kind in de armen ijlde zij naar de trap, maar de toegang was daar door het vuur reeds afgesloten. Het kind was reeds bewusteloos door den rook. Zij legde het kind neer en sprong van groote hoogte uit het ven ster zonder zich te verwonden. De brandweer, die spoedig aanrukte, gaf met vier stralen water. Een der brandweerlieden poogde nog, voor zien van een rookmasker, naar binnen te gaan, maar dit bleek onmogelijk. Het kind was inmiddels in de vlam men omgekomen. Het huis is uitge brand. De kinderen zijn opgenomen in het R.K. weeshuis. De inboedel was verzekerd. EEN SLACHTOFFER VAN HET IJS. Uit een wrak in de Vischpoortgracht te Zutphen is het lijk opgehaald van den 12-jarigen H. L. De jongen was imisiLiniiuii genezen vlug met Doos30-60ct.Bij Apoth.en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2