SCHUDT UW LEVER WAKKER NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KAATSHEUVEL, SPRANG—CAPELLE HEUSDEN. Dinsdagavond half zes op het ijs ge weest. Zijn vriend ging toen naar huis en sindsdien had men van L. niets meer vernomen. ONDER VALLENDE KOLEN BEDOLVEN. Bij het verwerken van kolen op hel terrein van de Artillerie-inrichting aan de Hembrug is de 53-jarige arbeider P. Plooyer uit Oostzaan door het neerstorten van een massa aan elkaar gevroren kolen bedolven en aan de ge volgen daarvan overleden. Plooyer werkte in het kolenpark, waar zijn arbeid bestond in het laden van kolen in een electrische kipkar. Door het uitspitten van een deel der massa kolen, was een luifel ontstaan, waardoor plotseling een hoeveelheid van ongeveer 900 kilo naar beneden stortte. Plooyer kon zich niet snel ge noeg uit de voeten maken, waardoor hij door de massa werd bedolven. De borstkas werd hem ingedrukt en hij liep ook andere inwendige kwetsuren op. Na voorloopig te zijn verbonden is hij naar het Gemeenteziekenhuis ge bracht. Voor hij daar arriveerde, was hij reeds overleden. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. TUSSCHEN KAMWIELEN BEKNELD GERAAKT. De 26-jarige varensgezel F. J. B. die Maandag j.l. op een kraanschip aan de Wilhelminakade te Maastricht met zijn been bekneld raakte tusschen de kam wielen van een scheepsmachine, is in hel ziekenhuis Calvarieberg overleden. De ongelukkige, die een reparatie aan een manometer wilde verrichten, was uitgegleden en had daarmee de machine in beweging gebracht, ten gevolge waarvan een been door de kamraderen werd gegrepen en ver morzeld. Het been werd in het ziekenhuis ge amputeerd, doch dit ingrijpen heeft niet meer mogen baten. NA HET BRUILOFTSFEEST. Twee personen verdronken. Na een bruiloftsfeest te Berkenwou- de, keerde een auto met vijf builofts- gasten diep in den nacht naar Stol wijk terug. De bestuurder, de 32-jarige veehandelaar C. J. B., had dien avond het een en ander gedronken, doch het aanbod van een ander, die nog nuchter was, om in zijn plaats de auto te be sturen, wees hij af. Tusschen Berkenwoude en Stolwijk raakte de auto op den zachten berm en sloeg om in het naast den weg stroo- mende water. Twee van de vijf inzit tenden verdronken. Wegens het veroorzaken van dood door schuld is de bestuurder tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, welk vonnis hel Haagsche gerechtshof in hooger beroep gisteren heeft be vestigd. GROOTE DIAMANTDIEFSTAL. Voor 18 millioen frank aan boord van de Elisabethville ontvreemd. Woensdag is het Belgische schip Elisabethville, dat uit den Congo te Antwerpen werd verwacht, aangeko men. Te Vlissingen was het parket van Antwerpen aan boord gegaan om een onderzoek in te stellen naar den be langrijken diamantendiefstal, welke op zee was gepleegd. Uit de brandkast waren drie post- colli met goud en met ruw diamant ontvreemd, zonder dat sporen van braak te bemerken waren. Het ont vreemdde is verzekerd voor 18 mil lioen francs. Bij het onderzoek werd een gedeelte teruggevonden. Het onderzoek is nog gaande. De diefstal aan boord van de Eli sabethville is ontdekt doordat de ge zagvoerder, naar de Libre Belgique meldt, een doos vonden die gediend had voor de verpakking der gestolen colli. Hij gaf bevel een onderzoek in te stellen, waarbij bleek, dat vier kost bare colli verdwenen waren. De colli waren geborgen in de brandkast van het schip, in een kamer met versterk te wanden. Zes leden der bemanning worden bewaakt tot het onderzoek zal zijn gesloten. Er bestaat tegen hen echter geen enkel bewijs. Toen de Eli sabethville te Antwerpen was aange komen, mocht niemand zich aan boord begeven. EEN KLEINE WAAGHALS. Vijf personen te water om hem te redden. Te Amsterdam wilde een kleine jon gen bet ijs in de Bickersgracht eens probeeren. Zijn gewicht zou het toch zeker wel houden, dacht het jog. Doch dat deed het niet. Er waren vele ver raderlijke plekken en door een van deze verdween de jongen in het wa ter. Een man, die het ongeval zag ge beuren, waagde zich onmiddellijk op het ijs oin den jongen te redden. Maar ook hem hield het ijs om de zwakke plek niet. In een ommezien volgden nog vier andere personen en daar la gen nu niet minder dan zes menschen in het water. Het waren hachelijke oogenblikken. Gelukkig konden allen spoedig door handreiking op het droge worden ge- Te Utrecht werd de 9e Nederlandsche internationale kampioensdag voor postduiven gehouden. bracht. Behalve de eerste redder, die veel water had binnengekregen en ter observatie naar het ziekenhuis is over gebracht, zijn de overigen er met een nat pak afgekomen. VEERTIG KINDEREN DOOR KOLEN DAMP BEDWELMD. Donderdagmorgen is te Sliedrecht een klas met 40 kinderen door kolen damp bedwelmd geraakt. Door een gelukkig toeval kon een ramp worden voorkomen, daar het hoofd der school Klootwijk, een rond gang door de klassen ging maken om mede te deelen, dat heden de Kerst- vacantie inging. Toen hij in het lokaal van onder wijzer Koppelaar kwam, zag hij hem bezig met een paar jongens die op den grond lagen uitgestrekt. Onmiddellijk begreep de hoofdonderwijzer dat dit kolendampvergiftiging was. Hard riep hij daarom, dat allen het klaslokaal moesten verlaten, maar allen bleven apathisch zitten. Sommigen voorover geleund over de band en zacht huilend, anderen scheef gezakt in hun banken. Hij zag dat een groot gevaar hier dreig de en greep den eersten den besten beet en bracht hem in de gang. Toen geraakte ook de heer Koppelaar be wusteloos. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen en alle ramen van het lokaal open ge zet. De geneesheeren droegen met de opzichters en arbeiders van een in aan bouw ziinde uitbreiding der school den onderwijzer en de kinderen naar bui ten en brachten hem voorloopig onder in een lokaal van den nieuwbouw. Na dat bij de slachtoffers het bewustzijn was teruggekeerd, werden zij per auto bus naar huis vervoerd. Van gemeentewege is direct een on derzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de afvoerpijp van de kachel door doode musschcn was verstopt geraakt. POSTBOOT IN HET IJS. Nachtelijke tocht van passagiers om Urk te bereiken. De postboot „Von Geusau" is Dins dag op het IJsselmeer in het ijs vast geraakt met een 100-tal opvarenden uit Urk, die de Kerstdagen in huise- lijken kring wilden gaan doorbrengen. De passagiers waren ten einde raad en een 15-tal besloten daarom te trach ten per voet Urk te bereiken. Na een urenlange tocht door de snerpende koude slaagden zij erin Urk te berei ken. Ook de overige 100 passagiers hebben den boot verlaten en zijn be houden in Urk aangekomen. Sommi gen hebben het daarbij echter dermate zwaar te verantwoorden gekregen dat zij zich wegens half bevroren ledenma- ten onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Aanbesteding. Woensdagavond had in café Wijt- vliet de aanbesteding plaats van een te bouwen boerderij aan de Dijksche Hoeve, onder architectuur van den heer van Huiten te Waalwijk. De uit slag was als volgt C. v. Hest, Loonopzand 5397 A. Kleingeld, Waalwijk 4669 L. Roovers, Waspik 4600 F. v. d. Broek, Tilburg 4536 J. Hoogendoorn, Waalwijk 4483 J. Nieuwenhuizen, Sprang 4388 Gebr. de Grauw, Waspik 4370 L. Luxemburg, Kaatsheuvel 4345 A. Willems, Sprang 4312 J. Savedkaus, Waspik 4321 S. Pepping, Kaatsheuvel 4300 P. de Grauw, Waspik 4288 A. Spapens, Loonopzand 4270 Gebr. Oomen, Udenhout 4260 L. Fitters, Waspik 4224 Gebr. v. d. Hoven, K'heuvel 4200 H. Wagemakers, Capelle 4193 Fr. Mutsaerts, Loonopzand 4098 H. Molenschot, K'heuvel 4050 Gebr. Brekelmans, K'heuvel 3970 Gunning volgens bestek. Been gebrand. Mejuffr. de Wed. Wijt vliet had de zer dagen het ongeluk een pan kokend water om te stooten tengevolge waar van zij den inhoud over haar been kreeg. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Leerlooierijen stopgezet. Tengevolge van den aanhoudenden vorst zijn ter plaatse een paar looierij en stopgezet. A polio. Het programma flat Apollo voor den Tweeden Kerstdag aan de bezoekers van hel Apollo-tehuis aanbiedt, ziet er zeer gevarieerd uit. J. v. Ostade's Cabaret Ensemble heeft een goede naam en slaat bekend om z'n gezellige humor en toffe gijn. Het is dus te ver wachten, dat het op dezen avond niet aan belangstelling zal ontbreken. Kerstnacht. Zooals reeds enkele jaren achtereen de gewoonte is, zal ook dit jaar hel zangkoor van de parochiekerk St. Jo hannes Onthoofding alhier, een groot Kerstprogramma te hooren geven. Naast een duo van tenor en bariton zullen verschillende Kerstnummers worden uitgevoerd voor gemengd koor. Grootendeels zijn dit oud Hol- landsche Kerstliederen, voor 4-stem- mig koor gezet en waaruit het eenvou dige geloof en de kinderlijke blijheid van onze voorouders voor het groot gebeuren van dezen Heiligen Nacht spreekt. 1/ T( 'entoonstelling. Op de vergadering van Zondag 18 December heelt de Postduivenvereni ging „De Gevleugelde Vrienden" be sloten, om met de Kerstdagen een Dui- venlentoonstelling te houden in hotel C. v. d. Assem, te Kaatsheuvel. Als Keurmeester zal fungeeren de WelEd. Heer C. Witlox uit Waalwijk. Na afloop van de tentoonstelling zal Maandagavond 2de Kerstdag aan de leden een feestavondje worden aange boden. D.E.S.-nieuws. In een ondragelijke koude tempera tuur heeft D.E.S. Zondag den strijd moeten aanbinden tegen Veloc. Aller eerst moeten we de opmerking maken dat het D.E.S.-bestuur voorlaan het spelen van dergelijke wedstrijden moet voorkomen, ook als de wedstrijd niet afgelast wordt van Bondswege of dooi den scheidsrechter. Dergelijke vertoo ningen hebben niets met sport te ma ken en kunnen ernstige gevolgen op leveren voor de jongens, die noodge dwongen aan deze wedstrijden moeten deelnemen. Over den wedstrijd kun nen we kort zijn. Veloc heeft het eerst succes als Vloemans naast den bal grijpt, 01. D.E.S. maakt gelijk. Weer kan Veloc de leiding nemen, 12. Van Nieuw- stad brengt echter den stand weer op 22. De koude blijkt de meeste spe lers te hevig, waaronder het spel ge weldig lijdt. Veloc komt gelukkig aan de leiding als de rechtshalf van D.E.S. in eigen doel trapt, 23. Vloemans heeft last van zijn blessure en moei het veld verlaten. De Nijs valt in en keert een hard schot, dat een Veloc- speler nu met de hand in het doel slaat, wat den scheidsrechter ontgaat, 24. Hierna is het rusten. Van den Houdt moet hel, door de koude verkleumd, opgeven, terwijl Bisselink invalt. Na de thee is D.E.S. overwegend sterker, doch door veel pech gaan mooie kansen verloren. Eens dachten we v. Boxtel te zien doelpunten, doch zijn kanjer gaat juist over. Veloc komt dan weer goedkoop aan een doelpunt, doordat de midvoor een voorzet met zijn handen in het doel werkt, wat den scheidsrechter, die dezen middag niet voor zijn taak be kwaam was, opnieuw ontgaat en de stand 25 wordt, waarmee het einde komt. B. V. L. Maandagavond had in café van Din- teren de prijsuitreiking plaats van de B.V.L., over de behaalde resultaten van de zomer-schietoefeningen, welke gehouden zijn op de banen te Loonop- Zand. De totale uitslag van deze oefe ningen hebben we reeds in ons blad gepubliceerd, zoodat we deze thans gevoegelijk achterwege kunnen laten. De beschikbaar gestelde prijzen waren zeer mooi, terwijl de tractatie den le den goed beviel. Besloten werd de schietoefeningen voortaan in Berkdijk te houden. LOON OP ZAND. Van 16 tot en met 22 Dec. 1938. Geboren: Engelbertus Johannes, zv. C. J. Rem meren en A. Zijlmans "Jacobus Johan nes Maria, zv. J. C. van Loon en M. A. Smits Marinus Petrus, zv. J. J. Spran- gers en P. F. Beercns Marinus Hen- drikus Wilhelmus, zv. L. W. S'übbe en J. Vrinten Cornelis, zv. C. P. Hofman en K. L. Dekkers Jean Mathieu Marie, zv. J. M. G. van Kemenade en A. M. A. H. A. Kneepkens. Overleden: Theodorus Ligtvoet, echtgenoot van Wilhelmina van den Broek, oud 59 jaren Maria Josepha Augustina van Best, dv. A. A. van Best, oud 3 jaren. Huw. aangiften: Geen. Gehuwd: Geen. Ingekomen M. Roelofs en gezin, van Utrecht H. P. J. Laros, van Tilburg. Vertrokken C. A. Oliviera, naar Oirschot P. van Wanrooij en gezin, naar Tilburg J. van der Velden naar Waalwijk C. J. P. M. van Kleijnenbreugel naar Waalwijk J. C. Akkermans naar Tilburg C. A. Priest naar Rotterdam A. J. de Jong naar Vught F. M. Pijnenburg naar Vught W. Snoeren en gezin naar Til burg. SPRANG. Predikbeurten Zondag 25 Decem ber 1938 (le Kerstdag): Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst en n.m. 2 uur Ds. Hofman van Waalwijk. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. Het Kerstfeest voor de kinderen der Ned. Herv. Zondagschoolvereeni- ging alhier zal worden gevierd op Zon dag (le Kerstdag) des avonds om 6 uur, in de Ned. Herv. Kerk. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging „Troffel en Zwaard" alhier houdt a.s. Dinsdag 27 Dec. des avonds om 8 uur eene vergadering in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk. Door dhr. J. v. d. Schans-Colijn zal een onder werp worden ingeleid over Art. 21 der Ned. Geloofsbelijdenis. CAPELLE. Bij de stemming ter verkiezing van een tweetal notabelen der Ned. Herv. gemeente a.d. Loonschendijk werd de heer W. Konings herkozen, terwijl een herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren P. J. Geenen en P. van Dommelen. De heer B. Verhoeven heeft zijn benoeming tot bestuurslid der vereeni- ging ter behartiging van de belangen der Kerkvoogdijen van Ned. Herv. ge meenten aangenomen. 'Tot ambtenaar ter secretarie van Sprang-Capelle, belast met de steun- verleening, is benoemd de heer G. A. Boender te Gorinchem. De heer A. van der Hoeven wenscht voor een herbenoeming als lid der commissie tot wering van school verzuim in de gemeente Sprang-Capelle niet meer in aanmerking te komen, in verband met zijn leeftijd. Door den architect A. C. Fijan te Waalwijk werd in opdracht van den heer G. de Bie alhier aanbesteed het bouwen van een woonhuis met land- bouwersschuur aan de Vaartkant voor den heer A. de Bie, waarvoor als volgt werd ingeschreven: C. B. Timmermans, Sprang 4837 G. Paans, Capelle 4786 Gebr. Spierings, Capelle 4741 Adr. Rosenbrand, Capelle 4689 J. Quirijns, Capelle 4679 J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 4685 J. Michaël, Vrijh.-Capelle 4653 D. v. Oversteeg, Vrijh.-Capelle 4637 A. H. Willemsz, Sprang 4490 Gebr. v. Willigenburg, Sprang 4240 J. Molegraaf, Capelle 4025 H. Wagemakers, Capelle 3998 Het werk is opgedragen aan den laagsten inschrijver. Voor de Ned. Herv. gemeente a. d. Loonschendijk hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des middags 2 uur en Maandag (2en Kerstdag) des mor gens half tien op te treden Ds. Vroeg- indeweij. Algemeene ledenvergadering der Coöp. Aankoopvereeniging Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang W.A. op Vrijdag 30 December 1938, des avonds half 7 bij Antonie van Dijk te Vrijh.- Capelle. Aan de orde: 1. Vaststelling contributie 1939. 2. Betalen van geleverde goederen. 3. Aanschaffen van veevoeder, hulpmeststoffen, kolen, enz. Ledige zakken vóór 29 December a.s. bij den secretaris inleveren. VRIJHOEVE-CAPELLE. Het aantal werkloozen bij de af- deeling van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond alhier, be draagt momenteel 94, waarvan 66 ge heel en 28 gedeeltelijk werkloos zijn. Hieronder zijn 72 schoen- en lederbe werkers, 11 steenfabriekarbeiders en 11 transportarbeiders. Een maand ge leden waren de cijfers resp. 83, 64, 8 en 11. De Kerstviering der Ned. Herv.-, zoowel als de Geref. Zondagschool, zal gehouden werden op 2e Kerstdag des namiddags, resp. in de Herv. en de Geref. Kerk. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. E. J. Dijk. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart, leesdienst. De in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk gehouden collecte, ten bate van den Geref. Zendingsbond, heeft ruim 33.opgebracht. Onder leiding van de Ned. Heide Mij. zal in onze gemeente een belang rijk nieuw object voor werkverschaf fing tot uitvoering komen. Het Waterschap „de Polder van Oudheusden en Elshout" heeft n.l. op dracht gegeven om de afwatering van dit waterschap te verbeteren door uit baggering van de diverse waterloopen die op dit waterschap betrekking heb ben. De totale kosten van het werk zijn begroot op 11450.—. In het patronaatsgebouw hield de Eerw. Pater Othmnrus Cap. voor de leden van de R.K. Werkliedenvereeni- ging een lezing over crisis-aangelegen heden. die door de goed opgekomen belangstellenden met aandacht beluis terd werd. Morgen (Eerste Kerstdag) zal de sluiting plaats hebben van een tnduura dat op de drie daaraan voorafgaande dagen voor de werkloozen gegeven werd. ABONNEERT U OP DIT BLAD. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal .n Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgebluzen. U raaict verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles 9omber in. De meeste laxeermiddelen ztjn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bU apothekers es drogisten, f. 0.76.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3