Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten Schaatsen en Tuig. 35 jaren reputatie. Fa. Anten Holtgrefe Heerenkleeding naar maat Zaterdag 24 December 1938 No. 102 De Echo van het Zuiden Tweede Blad „DE GROOTE IJZERHANDEL" WETHOUDER ELBERS JUBILEERT. Zooals wij in een vorig nummer heb ben aangekondigd herdenkt de edel- achtb. heer W. Eibers op Zondag, eer sten Kerstdag, het feit dat hij vóór \2]/2 jaar gekozen werd tot wethouder der gemeente Waalwijk, zulks in opvolging van wijlen den heer E. W. Klijberg- Pernot, die alstoen onze gemeente met terwoon ging verlaten. Hij had als zoodanig Gemeentewer ken en Woningbouw onder zijn beheer. Een 12^-jarig jubileum moge over 't geheel genomen 'n bescheiden feit genoemd worden en als zoodanig wenscht de jubilaris het ook beschouwd en herdacht, maar gezien in 't licht van de ongewisse factoren bij 'n benoeming als wethouder, mag een herhaalde her nieuwing van dit mandaat o.i. zeker als een belangrijke en bijzondere gebeurte nis worden aangemerkt, waarvoor een hartelijke felicitatie dubbel op z'n plaats is. Temeer als deze functie wordt waar genomen op de wijze als dit door wet houder Eibers al die jaren geschiedde, met een groote liefde voor z'n werk en z'n plaats en als de persoon in kwestie zich op zoo verschillend terrein groote verdiensten heeft verzameld om Waal wijk te doen zijn en blijven een centrum van handel en industrie, van maat schappelijk- en ontspanningsleven. Uit een klein overzicht moge blijken wat onder 't wethouderschap van den heer Eibers op 't terrein der openbare werken en woningbouw, meer direct onder z'n werkkring ressorteerende. is tot stand gekomen: De heer Eibers werd in de verga ring van 25 Juni 1926 gekozen tot wet houder, in dezelfde vergadering dat de heer Fr. Rox werd geinstalleerd tot lid van den gemeenteraad ter voorziening in de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer E. W. Klijberg naar Naaldwijk. De raad bestond toen uit de heeren: Jac. Gragtmans, Jac. Oo- mens, W. Eibers, L. Hartog, A. de Graaff, P. Verwiel, A. van Driel, P. v. d. Aa, H. Surig, J. v. d. Geld, Fr. Smolders en B. Timmermans-Verschu- re. In de vergadering van 27 Augustus kwam aan de orde de stichting van 't openbaar slachthuis, terwijl in de ver gadering van 1 October d.a.v. het de finitief besluit tot stichting werd geno men. 20 Dec. 27 volgde de voorbereiding voor de onteigening der gronden ten behoeve der aan te leggen Julianastraat. 27 Januari '28 werden de panden van den heer R. van Mil en de Korenbeurs aangekocht ten behoeve van den bouw van een nieuw raadhuis. 22 Februari '29 werd 20.000 gevo teerd als subsidie in den aanbouw van een Ziekenhuis. 28 Maart 30: Besluit tot deelname in de kosten van de in- en uitwendige res tauratie der Ned. Herv. Kerk. 30 Jan. '31. Beslissing tot den bouw van 't raadhuis plan-Kropholler. 31 Juli '31. Instelling van 't agent schap der arbeidsbemiddeling. 24 Maart '33 wordt besloten tot al- geheele vernieuwing der Besoijensche- straat. 30 April '37, besluit tot aankoop der landerijen der Oosterhavenkade. 27 Aug. '37. Besluit tot herstrating der geheele Grootestraat in verband met het opbreken der trambaan. Onder zijn beheer zijn nog 5 wonin gen gebouwd aan het St. Antoniusplein en 13 in de St. Crispijnstraat, kwam de aanleg van de Pastoor Kuijpersstraat en 't bouwen van 12 woningen aldaar tot stand. We spreken dan nog niet van we gen-verbetering, de uitnemende ver fraaiing en verbetering der Burgemees ter v. d. Klokkenlaan en Stationsplein, de verbetering en verfraaiing van plant soenen, pleinen en straten. Voorts was de heer Eibers voorzit ter van de commissie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling, voorzitter der bioscoop-commissie, af gevaardigde der gemeente in 't Borg stellingsfonds voor den Middenstand in de Langstraat. Dit wat de meer officieele functies betreft. Op ander terrein noemen we zijn veeljarig bestuurslidmaatschap- (voorzitter en penningmeester) der R. K. Kiesvereeniging, landbouwkundig adviseur ter zake schadevergoeding door de regeering aangewezen, oud-lid der pacht-commisie, vice-president der Kynologen-vereeniging, oud-voorzitter en bestuurslid der Waalwijksche IJs club en bestuurslid van nog tal van vereenigingen. Uit deze natuurlijk onvolledige opsomming van hetgeen onder 't be heer, door en met medewerking van den jubilaris is tot stand gekomen, mo ge blijken dat het hier de herdenking van een tijdvak van beteekenis betreft en dat het niet te verwonderen is, dat velen zich opmaken om de gelegenheid aan te grijpen deze verdienstelijke en populaire Waalwijksche persoonlijk heid hun hulde en dank te brengen. Wij van onzen kant bieden hem on ze hartelijke gelukwenschen en spreken de hoop uit dat het hem gegeven zij nog vele jaren met dezelfde ambitie en met 't zelfde succes de belangen onzer gemeente te dienen. Naar wij vernemen zal de jubilaris a.s. Zondag ten 12 uur ten zijnen huize de gelegenheid geven hem te compli menteeren. Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast WINKELSLUITING. A.s. Maandag, Tweeden Kerstdag mo gen de winkels tot negen uur des avonds geopend blijven. KERST-UITVOERING. Zondag lsten Kerstdag zal de lieder tafel „Oefening en Vermaak" naar al oude gewoonte haar Kerstmatinee ge ven, waarop een speciaal Kerstpro gramma zal worden uitgevoerd, zoo wel door gemengd als mannenkoor. Deze uitvoering is voor iedereen vrij toegankelijk. Programma: 1. Kerstlied. 2. Hymne a la Nuit, L. Rillé. 3. Uit Oosterlanden. 4. Jagers Abschied, Mendelsohn. 5. Jagerskoor uit de Jahreszeiten, Hayden. 6. Landerkennung, E. Grieg. Vincentius collecte in de Kerstmis 'n Witte Kerstmis dit jaar, een van 't ouderwetsehe scoil, zooals wij in lang niet meer gekend heb- oen, zoo een die tie echte stemming orengt die bij dit blije kerkelijke Hoogtij past. Straks als U uil de middeinachtmis thuis komt, met li Helende vingers en opgewekt hart, /.uit u de warme huiskamer dubbel /.oo prettig vinden. Aan den familie Jisch te midden van vroolijke gasten zal deze dag de vreugde eveneens hoogtij vieren. Doch uwe leeslstemming zal ge schaad worden als gij denkt aan de zoovelen die veel, zoo niet alles moeten missen van wat in deze omstandigheden het leven kan ver aangenamen; als gij denkt aan de talrijken die nu koude lijden onder hun armoedig plunje of hun xchamele dekking; als gij denkt vooral aan de kinderen uil arme gezinnen die door onvoldoende voeding de grootste slachtoffers zijn van deze onbarmhartige lijden. Wij willen u aan dit alles her inneren op dezen dag,den Kerstdag, het feest der Katholieke Charitas Niet echter om uwe stemming te bederven of om het welslagen van uw feestdiner in gevaar te brengen. Integendeel. Wij willen u er alleen op wijzen, dat dan alleen uwe feestvreugde volmaakt zal kunnen zijn als gij uw behoefiigen medemensch ook 'n weinig hebt gegund van wat u zoo overvloedig werd toebedeeld. In de middernachtmis collec teeren de heeren Vincentianen met open schaal. De opbrengst komt ten bate van de kindervoeding. Geeft met een mild gebaar. Want uwe kerststemming zal blijer zijn en uw kerstfeest tot een werkelijk feest maken Slechts die vreugde is volmaakt die ook vreugde schenkt aan anderen. Waalwijksche IJsclub De Waalwijksche IJsclub zal hedenmiddag op haar baan, gelegen op de Galgenwiel wedstrijden organi- seeren welke om half twee zullen aanvangen. Inschrijvingen kunnen lol 1 uur aan bel lokel op deuaaii worden opgegeven. Er is geen ui- scbiijlgtlu verschuldigd. Gehouden worui etn hardiijdeiij voor heeren mei piijzen van ló. 12,50 en 11,- oons is er eeu schooni ijuerij voor pareu met diie prijzen beslaande uit luxe voorwerpen. Weikioozen hebben op vertoon van huu sleunkaart doorloopend gratis toegang op de haan. GEVOLGEN VAN DE GLADHEID. Gistermiddag had aan het Laageinde tengevolge van de gladheid een lichte aanrijding plaats tusschen een auto bestuurd door L. uit Rotterdam en een vrachtauto van de gemeentereiniging die juist de vuilnisbelt in wilde draaien. L. wilde remmen om den vracht auto voorrang te vcrlecncn, maar door de gladheid van den weg schoot zijn wagen door, met het gevolg dal deze legen den vrachtauto opbotste. Beide voertuigen werden licht be schadigd. UIT DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. De Leder- en Schoenfabrikan ten en Leder-importeurs hebben 1.1. Maandag vergaderd. De bespreking van de eventueele wijzigingen die gebracht moeten worden in de verbindend verklaarde leverings- en betalings-condities, waarop vooral van de zijde der Federatie van Schoenfa brikanten is aangedrongen alvorens deze verbindend-verklaring verlengd zal worden. Besloten werd dat deze aangelegen heid nader in vergadering van elk der bonden te bespreken, n.l. Federatie van Lederfabrikantcn, Lcderhandela- ren en Leder-importeurs, om dan later opnieuw een gecombineerde vergade ring te houden om tot besluit te ko men. In de Maandag 1.1. gehouden ver gadering van de R.K. Vereeniging van Ned. Lederfabrikanten kwam aan de orde de mogelijkheid tot afsluiting van een collectief contract in de leder-in dustrie. Na een geanimeerde discussie, waar in voor- en tegenstanders aan het woord kwamen en waar vooral het verschil van loonen op de verschillen de plaatsen, een rol speeld, werd met groote meerderheid van stemmen be sloten maatregelen te nemen om te komen tot afsluiting van een C.A.O. in de leder-industrie, door 't voeren van besprekingen, het opmaken van een ontwerp-contract, pogingen tol verbindend verklaring enz. In Den Haag werd een bestuurs vergadering gehouden van 't L.C.S. Er is een commissie van propaganda voor gestempeld leer benoemd be staande uit de heerenUijtendaal, Ver ster, Donker en Hardenbol. De begrooting voor 1939 werd goed gekeurd en besloten 30% aan de con tributie van 1938 terug te betalen aan de aangeslotenen. De Prov. Bossche Courant bevat een artikel over de Ned. Schoenindu strie in 1938 en komt tot de conclusie dat deze over het geheel thans slech ter loopend is dan voor de devaluatie .en de rentabiliteit nog ver te zoeken is. Er werden er in 1937 15.141.000 paar gefabriceerd tegen 14.548 in '36 en in 1938 zal deze zeker zoo groot zijn als in 1937. Het productie-apparaat is sterk ver groot door de groot-bedrijven met ei gen winkels, die volgens het blad 25% van den afzet tot zich getrokken heb ben. In Waalwijk nam het aantal arbei ders van 1926 in 1933 toe tot 2415 in 1937. Het daalde in Tilburg, bleef vrij wel gelijk in Kaatsheuvel en Dongen. De invoer van schoenen was over de 11 eerste maanden aanzienlijk minder dan in 1937 en de uitvoer steeg van 85.000 tot 185.000 paar. De binnenlandsche productie dekt het verbruik in Nederland voor 93%. MOTORBRIGADE B. V. L. Aan de gehouden schietwedstrijden voor de sectie Den Bosch van de Mo torbrigade van de B.V.L. heeft ook de afd,eeling Waalwijk deelgenomen en wel met veel succes. Voor de personeele wedstrijden wa ren 10 prijzen vastgesteld, waarvan de plaatselijke afdeeling er niet minder dan 4 wist te behalen. Voor dit fraaie resultaat zorgden dc heeren J. Eibers. P. Verhagen, M. v. d. Mee en J. Trim- bach. Bovendien behaalde de heer M. v. d. Mee nog een zilveren medaille be schikbaar gesteld door den corpscom mandant, voor het beste resultaat van den personeelen wedstrijd.' BILJARTTOURNOOI „ONS GENOEGEN". Het jubileiimtoumooi der biljartver- eeniging Ons Genoegen werd voortge zet met een wedstrijd tegen O.B.K. uit Tilburg. De uitslag was: Ons Genoegen: Th. van Weert 100; Jac. Passier 100; Jos, Klerks 76; Fr. Slaats 35; J. de Graaf 32. Totaal 343. O.B.K.W. v. d. Haas 74; Pigmans 99; Vriends 100; A. v. d. Waarden 100; J. Verhoeven 100. Totaal 473. Hoogste series Ons Genoegen: Jos. Klerks 22; Idem OBK J. Verhoeven 49. VORST. De vorst blijft aanhouden en daar mee hebben de schaatsliefhebbers een schitterende gelegenheid op de baan der Waalwijksche IJsclub n.l. op Galgenwiel, waar Zaterdag a.s. wed strijden zijn uitgeschreven. Anderzijds ondervinden velen dage lijks de perikelen van dezen ijstijd, door bevroren leidingen, door het springen van buizen enz. enz. Verschillende scholen hebben ver vroegde vacantie gehad, speciaal die met gas-verwarming, waar de gas-af- name de laatste dagen dermate toenam, dat de fabriek aan de grens van z'n capaeiteit raakte. Door ditzelfde euvel zaten de bewoners der Groote Straat met een zeer povere en die der Mr. van Coothstraat, Julianastraat, Put straat enz. des avonds geheel zonder sraatverlichting. Gelukkig is ook dit euvel weer ver holpen; gisterenavond brandden de lantaarns weer. Ook de comunicatie met het Land van Heusden en Altena is langs het Drongelsche Veer geheel gestremd, waar de Bergsche Maas is dichtgevro ren; de comunicatie moet nu onder houden worden over de Heusdensche brug en Keizersveer. v.h. Bierlaagh HOEK RAADHUISPLEIN, W A A L W IJ K GEVONDEN VOORWERPEN. Snelbinder, een gouden heerenring, een glacé handschoen,, een bruine kinderhandschoen, een donkerbruin tafelzeiltje. THEATER „MUSIS SACRUM". „Het Geheim van Dr. Felgentreu". Tot en met Eerste Kerstdag geeft theater Musis Sacrum, de fraaie Duitsche film met den titel: Het Ge heim van Dr. Felgentreu. Deze titel zou misschien het vermoeden kunnen op wekken, dat men hier met een sensa tiespeelfilm te doen had. Niets is ech ter minder waar, want Felgentreu is in deze rolprent de alles voor zijn idealen opofferende dokter, voor het welzijn der menschheid. Zijn geheim bestaat daarin, dat hij zich uitgeeft voor zijn neef om zoo doende aan de universiteit te kunnen gaan studeeren. Dit lukt hem en na een schitterend examen, komt hij in de praktijk, die zijn hoogtepunt vindt wanneer hij erin slaagt een serum te gen bloedvergiftiging te vinden. Dan komt er een vrouw in het spel en daar door zal zijn heele levensgeschiedenis veranderen, daar hij door allerlei om standigheden gedwongen wordt zijn ware identiteit hekend te maken. Om aan het fijne van deze ongetwij feld schitterende film niets af te doen, zullen wij op „die omstandigheden" niet verder ingaan. Wij willen wel ver klappen, dat tenslotte alles weer in de juiste banen geleid wordt, waar door zoowel Dr. Felgentrau als de be zoekers bevredigd zullen zijn. Een groot Schandaal. Dit filmwerk van een groote amu sante waarde zal de bezoekers van Musis op Tweede Kerstdag bezig hou den. Wij twijfelen er niet aan of het zal daarin ook tenvolle slagen. Wij behoeven daarvoor alleen maar het lijstje van de hoofdrolvertolkers af te gaan, om ervan overtuigd te zijn dat het een bekoorlijk humoristisch spel niet zal ontbreken. De oolijke Carole Lombard en de guitige Fernand Gravel zuilen er wel voor zorgen uat dit num mer ook in Waalwijk een succes wordt. LUXOR BIOSCOOP. „De Koerier van den Tsaar." Het is reeds weer eenigen tijd gele den, dat hier ter plaatse een program ma gebracht werd dat ons zou ver plaatsen naar het romantisch avon tuurlijke leven van de Russische Tar taren en Kozakken. Thans komt even wel „De Koerier van den Tsaar" dit gemis weer goed maken. Deze koerier is Michael Stogoff, die onder den naam van Korpanoff een geheim schrijven naar lrkoetsk moet brengen, door een gebied dat geheel bezet is met bloeddorstige wreede opstandelin gen. Deze komen van dit feit op de hoogte en sturen hem 'n spionne na. Wanneer hij in Omsk aankomt wordt hij bijna gevangen genomen, doch hij weet op het laatste nippertje te ont snappen. De spannende achtervolging door de tartaren, z'n ontsnapping, eindelijk toch z'n gevangeneming, de aangrij pende scène, als hem op bevel van den Emir de oogen uitgebrand zullen wor den, de sfeer in het Tartarenkamp met het prachtige Russche ballet, het ge vecht tusschen de Russen en de Tar taren, kunnen niet in een kort bestek beschreven worden en moet men zien, wil men volkomen onder den ban van dit gezond sensationeel gegeven ko men. Kareltje op Dwaalwegen. Draait Tweeden Kerstdag Heinz Rühmann, die den hoofdrol vervult zal tot menige lachbui aanleiding geven. TWEEDE BONDSRAADS VERGADERING VAN DEN NEDERLANDSCHEN BOND VAN BOUWMEESTERSGILDEN. Op 21 December j.l. werd te Utrecht in het Jaarbeurs—restaurant een Bondsvergadering van de Kringen van Bouwmeesiersgiicien gehouden, onder voorzitterschap van den heer I. de Bloem uit Tilburg. In z'n openingswoord heette dc voorzitter de vertegenwoordigers van het Nederlandsche instituut van Ar chitecten (N.I.V.A.), de genoodigden uit Utrecht en Omgeving en de alge vaardigden der 16 aanwezige Kringen welkom, alsmede den verslaggever van het A.N.P., en gaf een korte uiteenzet ting van het doel en streven van den N.B.B.G., meer speciaal voor de ge noodigden uit Utrecht. Hierna volgde de behandeling dei- uitvoerige agenda. De notulen der le Bondsvergadering te Arnhem werden onveranderd goedgekeurd. Het model B.B.-overeenkomst tus schen een bouwmeestergild te eener en (een) groep(en) van bouwpatroons te anderer, regelende de wederzijdsche verplichtingen en de erkenningen van bouwmeesters, werd het onderwerp van uitvoerige gedachtenwisselingen en na enkele wijzigingsvoorstellen door de vergadering goedgekeurd. Benoemd werd een commissie van redactie, bestaande uit drie leden, aan welke commissie opdracht werd ge geven, om binnen het raam van 't goedgekeurde model B.B.-overeen komst deze overeenkomst te split sen in drie afzonderlijke eenheden, n.l.; a. de overeenkomst tusschen partijen; b. hunne verplichtingen; c. de regelen voor erkenning van bouw meesters alsmede instructies voor de commissie, belast met de toepassing der regelen en de beroepsinstantie. In deze commissie werden gekozen de heeren A. van Gooi te Goirle (voorz.), Ed. Bossaerts te Waalwijk en A. Mau- rits te Eindhoven. De model-regeling met z.g. „eigen- bouwers" werd na enkele redactie-wij zigingen goedgekeurd. De model-instructies voor den Vre de- en eereraad en voor de Commissie van Advies voor Bouwmeestersgilden werden onveranderd goedgekeurd. Vastgesteld werd een registratie stempel, overeenkomstig het voorge stelde model. Behandeld werden verschillende voorstellen van Gilden die aan de goed keuring der vergadering werden voor gelegd. Aangenomen werd het voorstel tot het nemen van een bindend besluit, dat het voor de leden van Gilden, even als voor de door bemiddeling der Gil den „erkende" beroepsbeoefenaars, verboden zal zijn, om aan bouwheeren ongevraagd hunne diensten aan te bie den. Dit besluit wordt voor ieder Gild van kracht op den dag, dat zoowel de betreffende Kring ingevolge de be palingen van het huishoudelijk regle ment en de B.B.-overeenkomst is gesloten verklaard, als alle recht streeks .aan dien Kring grenzende rechtsgebieden der buurgilden. Aangenomen werd tevens het voor stel om verplichtend te stellen voor alle leden, dat zij onmiddellijk kennis geven aan het Bureau, indien te hun-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5