Nieuwjaarswensctien. QlyS# Wm NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMdÉVING. DRUNEN. DUSSEN. GEERTRUIDENBERG, WASPIK. ner kennis komt, dat binnen hun Kring, Gemeente-architecten of ge meente-opzichters wier instructies niet veroorloven, om bouwmeesters- werkzaamheden voor particulieren te verrichten, bouwmeesters werkzaam heden verrichten voor woningwet stichtingen of dito houwvereenigingen. In overleg met het N.I.V.A. kan de N. B.B.G. dan onmiddellijk hij de betref fende overheden er tegen protest aan- teekenen. Besloten werd om de derde Bonds vergadering te doen houden in Nijme- &en- Na geanimeerde besprekingen bij de rondvraag, waarbij nog tal van belang rijke punten ter sprake kwamen, sloot de voorzitter deze goedbezochte ver gadering met een dankwoord en spoor- alle leden aan mede te ijveren voor den groei en bloei van den N.B.B.G. in het algemeen en voor de Bouwmees tersgilden in het bijzonder en waarvan het totaal aantal leden momenteel ruim 500 bedraagt, verdeeld over 16 Kringen. NIJVERHEIDSONDERWIJS IN MIDDEN EN WEST BRABANT Een nieuwe vakschool voor Schoen makers voor Dongen en Omstreken. Het bestuur van de Vakschool voor Schoenmakers voor Dongen en Om streken mocht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen bericht ontvangen, dat Z. Exc. medewerking zal verleencn aan het tol stand komen van een nieuwe huis vesting der vakschool en bereids met de schetsplannen zijn instemming be tuigde. De huidige vakschool toch is gevestigd in een oude schoenfabriek, welke uit den aard aan geen enkele te stellen eisch voldoet, hetgeen hel onderwijs op vele punten bempeilijkt. Met den bouw van deze nieuwe school zal dan ook een vrome wcnsch van hel schoolbestuur, waarin hel ge meentebestuur, de schoenfabrikanten en de schoenmakers, alsook de vak organisatie vertegenwoordigd zijn, in vervulling gaan. Was tot voor kort in het leerplan alleen het theoretisch en practisch onderricht, betreffende het maken van allerlei schoenwerk opge nomen, siijds enkele jaren is door uit breiding van het aantal leerkrachten ook opgenomen een verdere algemeene ontwikkeling, die aansluit op het ge woon lager onderwijs. Begrijpelijkerwijs heeft het besluit van den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Finan ciën, waardoor de bouw van deze school mogelijk is, groote voldoening gewekt bij de leeraren en docenten, temeer daar verwacht mag worden, dat het aantal leerlingen uit andere plaatsen van Midden- en West Bra bant zal toenemen. De hoog opgevoer de machinale fabricage van schoeisel brengt noodwendig mede een vaak op pervlakkige kennis van het product en hel is dus zaak, dat zij, die bestemd zijn om Vooraanstaande plaatsen in het productieproces in te nemen, voor dat zij in de fabriek komen terdege op de hoogte zijn hoe de schoen van a tot z gemaakt wordt. Hiertoe zal zeker de nieuwe vak school medewerken. Het ontwerpen van het nieuwe ge bouw is opgedragen aan den architect Th. Mudde, hoofdambtenaar van open bare werken te Dongen. De nieuwe school zal worden gevestigd aan de Julianastraat, alwaar een half-opcn- bebouwing van eensgezinswoningen groeiende is. Hel gemeentebestuur van Dongen heeft het benoodigde terrein voor de zen schoolbouw gratis aan de vereeni- ging overgedragen, een terrein van on geveer 25 M. breedte met een gemid delde diepte van 48 M. Bij het ontwerpen van het gebouw moest met verschillende punten reke ning worden gehouden, n.l. aanslui ting bij de huidige bebouwing, behoujd van het landelijk karakter en last but not least met de geringe beschikbare geldmiddelen. Het geprojecteerde gebouw is be rekend op een aantal leerlingen van maximaal 75 en beslaat een grondop- pervlakte van pl.m. 325 M% terwijl do hoogte voor het gedeelte waar zich de leslokalen bevinden, 13,50 M. bedraagt en voor het overige gedeelte 10.50 M. Het geheele gebouw komt vrij te lig gen met voor- en zijtuinen, terwijl hel terrein achter het gebouw gereser veerd blijft voor eventueele latere uit breiding. Alle ruimten beganen gronds zijn gegroepeerd om een centrale hall, wel ker toegang ligt in het lagere gedeelte. Hieromheen zijn geprojecteerd twee praktijklokalen, ieder ter grootte van 8 bij 10 M., een leesten- en ledermaga zijn ter grootte van 3,50 bij 7,50 M., een garderobe, plaats biedend aan kleeding van 75 personen, een schaft lokaal voor 22 personen, toiletten voor onderwijzend personeel en leerlingen, een bestuurskamer en de trap, toegang gevende tot de verdieping. Een schaftlokaal is noodig, daar de sehool bezocht wordt door leerlingen, zoowel uit Dongen als uit verschillen de plaatsen uit Midden- en West-Bra bant, momenteel o.a. uit Ossendrecht, Gilze, Rijen, Breda, Oosterhout en Ginneken, welke laatste leerlingen ge legenheid moeten hebben in de mid daguren den inwendigen menscli te versterken. Dit bracht bij het ontwer- i pen. eigenaardige moeilijkheden met zich mee, want deze leerlingen moeten in de schafturen gebruik kunnen ma ken van schaftlokaal, toilet en garde robe en mogen toch geen toegang heb ben tot de andere lokaliteiten van de school, terwijl men beperkt was in de opzet van het plan. Boven de genoemde leslokalen zijn ontworpen, een theorielokaal en een teekenlokaal, ieder groot 10 bij 10 M., terwijl boven de andere genoemde ver trekken de bergplaats voor de afge werkte schoenen en toiletten zijn ge dacht. Het-geheele gebouw zal worden voorzien van centrale verwarming, waartoe de benoodigde kelderruimten bereids ontworpen zijn. Omtrent de uitvoering van het werk valt natuur lijk nog weinig te zeggen. Het ligt in de bedoeling de gevels op te trekken van genuanceerde roode handvorm steen, de muren in de leslokalen, gar derobe en schaftlokaal, benevens de bergplaatsen worden eenvoudig afge pleisterd met in de leslokalen een lam- brizeering van fortolite. De muren in de hall en in het trap penhuis zullen worden uitgevoerd in schoon- metselwerk van genuanceerde geele handvormsteen. De ligging van het schoolgebouw aan de nieuwe, geasfalteerde .luliana- straat is buitengewoon rustig en zal het onderwijs zeer zeker ten goede komen. Burgemeester Snijders van Üussen gaat heen. Naar we vernemen zal de Edel Achlb. heer J. Snijders, burge meester dezer gemeente, op 9 Febr. a.s. zijn ontslag aanvragen als burgemeester en secretaiis van Üussen. Üe scheidende burgemeester zal zich metterwoon in Vught vestigen. Uitbreiding garnizuen Den Bosch Naar wij vernemen zal op 15 Februari 1939 het gemotoriseerde Regiment Huzaren in deze stad in garnizoen komen en zal op 1 Juli d.a.v. de gemotoriseerde artillerie die eveneens ablaar|gevestigd wordt, olficieel haar intocht doen. 'c Een nieuw tunnelplan voor Tilburg Op uilnoodiging van den burge meester van Tilburg, mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, kwamen de leden van de Kamer van Koop handel voor Tilburg en omstreken, in de Burgerzaal van het raadhuis aldaar, bijeen, teneinde nader in kennis te worden gesteld van het nieuwe plan van B. en W. tot op lossing van het overwegenvraagstuk. De burgemeester gaf allereerst een uiteenzetting over verschillende vroegere plannen, waarvan ofwel door ondoelmatigheid of door te hooge kosten moest worden afge zien. Uit een gehouden verkeerstelling was den directeur van publieke werken, Ir. de Jong gebleken dat de huidige overwegen voornamehik gebruikt worden door voetgangers, wielrijders en motorischevoertuigen, met uitsluiting dei halve van paar den wagens en handkarren. Aangezien indit geval de hellingen van de tunnel aanzienlijk korter kunnen zijn bleek de mogelijkheid om, althans voor den overweg aan den Heuvel, een tunnel te projec teeren. (Aan de Gasthuisstraat is dit, althans voorloopig, nog niet mogelijk, gezien de bouwsitualie aldaar). üe door den heer De Jong ont worpen tunnel heeft twee banen voor auto's en motoren, twee rij wielpaden en twee voetpaden. De tunnelingang voor het motorisch verkeer komt te liggen op het Heuvelplein ter hoogte van de Tuinstraat en de uilgang is in de Koestraat reeds geprojecteerd vóór den ingang van de Enschotscbe- straat. Het nieuwe tunnelplan, dat ter verdere uilwerking bereids aan de ingenieurs der Ned. Spoorwegen is Ier hand gesteld, werd door Ir. De Jong aan de hand van teekeningen nader toegelicht en de aanwezigen legden er groote belangstelling voor aan den dag. Wil men z'n zaken-relaties en kennissen in Waalwijk, de Langstraat en omgeving zeker bereiken met zijn Nieuwjaarsgroet, dan plaatse men een NIEUWJAARSWENSCH in dit blad. PRIJS 50 ctDubbele kolom f 1.- Tijdig op te geven aan de administratie of de agenten Mej. Greet Donker, nat. schaatskampioene (op schaatsen) en Jan Langedijk (op klompen) bij de hardrijderijen te Bergen. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 30 December 1938, om 19 uur. ten gemeentehuize. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurde gemeente- en bedrijfs-begrootingen voor 1939. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 November 1938 tot wijziging der begrooting '38. 'b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. 's-Gravenhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den 19 December 1938. 2. 'Voorstel tot wijziging der alge meene rechtstoestandverordening voor het gemeentepersoneel en van de verordening, regelende de ran gen, het adntal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren en beambten der gemeentepolitie. 3. Voorstel tot tijdelijke ingebruikge- ving eener bakkerswerkplaats in de gemeentewoning Stationsstr. 9. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijs-wet aan het bestuur der Sint Petrus-school voor aan te brengen herstellingen en vernieuwingen aan het schoolge bouw en de speelplaats. 5. Voorstel tot het sluiten eener kas- geldleening. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1938. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verlichting van een drietal wijzerplaten der R.K. kerk der parochie Sint Jan te Waalwijk. 8. Vaststelling onteigeningsplan in 't belang der volkshuisvesting. 9. Benoeming/herbenoeming van le den van commissiën, bestuursleden instellingen van weldadigheid, enz. wegens periodieke aftreding of an derszins. Prae-advies punt 5. Sluiting Kasgeldleening. Krachtens raadsbesluit van 28 Octo ber j.l. werd een rekeningcourant-over eenkomst aangegaan voor het jaar 1939 met de Nederlandsche Handel-Maat- schappij, waarbij een crediet is gewaar borgd van ten hoogste 100.000. Aangezien er in de eerste maanden van het jaar een belangrijk debetsaldo bij de bank zal zijn, omdat de gemeente alsdan groote bedragen heeft te beta len wegens rente en aflossing van geld- leeningen, wegens onderwijsvergoedin- gen enz. en aangezien de debetrente be langrijk hooger is dan de rente voor tij delijke kasgeldleeningen, stellen wij voor, een kasgeldleening aan te gaan voor het tijdvak van 16 Januari tot en met 30 April 1938 tot een bedrag van ten hoogste 40.000.--. Dit bedrag zal volgens de hierna vol gende becijfering ongeveer noodig zijn. De volgende betalingen zijn per 31 December a.s. te doen: Aan rente, aflossing en an nuïteiten van geldleenin- gen (behalve de ter zake reeds gedane betalingen) 88.900 Aan annuïteiten v. woning bouw voorschotten 25.000 Aan pensioensbijdragen en inkoopsommen 19.100 Wegens verschillende on- derwijsvergoedingen 5.900 138.900 Het saldo der depositorekening bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten bedraagt thans 43.000 doch zal vóór 1 Januari '39 kunnen worden verhoogd met 22.000 wegens ont vangst van het rijk van be lastingopbrengsten en van voorschotten op rijksbij dragen in de exploitatie kosten van woningbouw 22.000 Samen 65.000 Van vorengenoemd bedrag van 138.900 blijft dan per 16 Januari '39 te dekken ongeveer 74.000. Omstreeks 1 Februari 1939 wordt van het rijk wegens uitkeeringen uit het gemeentefonds en wegens belastingop brengsten weer ontvangen ongeveer 30.000.terwijl ook van de bedrij ven in Januari overtollig kasgeld is te wachten. In verband daarmede behoeft niet het genoemde bedrag van 74.000 geheel te worden opgenomen, doch kan worden volstaan met een kasgeldlee ning van ten hoogste 40.000. De behoefte aan kasgeld neemt na 1 Febr. geleidelijk af en kan geacht worden op te houden na 1 Mei. Wij stellen U daarom voor, ons te machtigen tot het aangaan eener kas geldleening van ten hoogste 40.000 voor het tijdvak van 16 Jan. tot en met 30 April 1939 tegen een rente van ten hoogste x/i boven het promesse-dis conto der Nederlandsche Bank, een en ander door bemiddeling van den tus- schenpersoon H. P. Verbist te 's-Gra venhage. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Prae-advies punt 7. Verlichting wijzerplaten Kerktoren van St. Jan. Het R.K. Kerkbestuur der parochie St. Jan Baptist deelt ons mede het plan te hebben een 3-tal wijzerplaten van den toren zijner kerk van electrische verlichting te voorzien, voor avond- en eventueel voor nachtverlichting. Vol gens mededeeling van het Kerkbestuur is in meerdere gemeenten van ons lanc de complete levering en uitvoering van installaties voor torenwijzerplaten voor gemeenterekening geschied, terwijl ook de onderhoudskosten aldaar ten laste der gemeente zijn gebracht. In het schrijven van het Kerkbestuur, dat ter inzage ligt, zijn verschillende dezer ge meenten genoemd. In een aantal andere gemeenten, in bedoeld schrijven even eens genoemd, wordt gratis stroom ge leverd en is de aansluiting aan het elec- trisch net voor gemeenterekening ge schied. Gezien het algemeen belang van deze verlichte tijdaanwijzing, die naaT adressants mededeeling met normaal helder weer op grooten afstand overa in onze gemeente is waar te nemen verzoekt het Bestuur financiëele mede werking voor het uitvoeren van zijn plan. De kosten van levering en instal latie der 3 bedoelde wijzerplaten wor den begroot op 500. Ook wij zijn overtuigd van het nut van een bij avond en nacht op grooten afstand waarneembare tijdaanwijzing. Weliswaar bezit ook het gemeentehuis een verlichte tijdaanwijzing, doch deze is slechts in eert gering deel der ge meente waarneembaar. De toren der 3.K. Kerk van de parochie St. Jan Bip- tist leent zich bij uitstek voor het hier beoogde doel. Wij hebben in het ver zoek van het Kerkbestuur dan ook aan leiding gevonden U voor te stellen op basis van hetgenoemde begrootingscij- fer de kosten van een complete instal latie voor verlichting van 3 torenwij zerplaten, .alsmede de levering van de benoodigde electrische energie voor de avond- en nachtverlichting voor reke ning der gemeente te nemen, zulks on der de volgende voorwaarden:: 1de wijze van verlichting en de aan wijzing van de 3 te verlichten wij zerplaten (er zijn meer dan 3 wij zerplaten aan den toren) geschiedt in overleg met en onder goedkeu ring van ons Colelge; 2. de onderhoudskosten der installa tie blijven voor rekening van het Kerkbestuur; 3. het Kerkbestuur draagt zorg voor de goede functionneering der ver lichtingsinstallatie; 4. indien het Kerkbestuur, ook na een door ons College daarover gezon den aanschrijving, nalatig mocht blijven zorg te dragen voor de goe de functionneering der installatie, is ons College bevoegd de noodige voorzieningen te treffen en deze te doen uitvoeren vooc^irekening van het Kerkbestuur. Het Kerkbestuur kan zich met deze voorwaarden vereenigen. Burgemeester en Wethouders Boerinnenbond. Onder presidium van mevr. Ver meer-van Loon kwamen de leden van den Boerinnenbond van Drunen en Els- hout in de zaal der meisjescongregatie alhier in vergadering bijeen. De Geest, adviseur Kap. Vogels was tevens aan wezig." J t >o Na het welkomstwoord van de pre sidente werd mej. C. ivan Delft'als pe riodiek aftredend bestuurslid met alge meene stemmen herkozen. Daarna hield mej. Hoenselaar een vlotte en leerzame causerie over ..Bac terieleven in woning en stal". Nadat nog eenige huishoudelijke za ken waren afgehandeld dankte de pre sidente de spreekster en de aanwezigen en sloot de vergadering. Ijsvermaak. De winter is streng en allerwege is ijsvermaak. In Drunen is echter weinig gelegenheid voor de schaatsenrijders. Het zwembad is minder mooi ijs, de zeeg is droog en het kanaal is gevaar lijk. Wij zouden zoo zeggen, laat men in Drunen eens beginnen met de inrich ting van een goede ijsbaan, met Kaats heuvel als voorbeeld. HANK. Zondag j.l. had in het Bondsge- bouw alhier een tentoonstelling plaats van kleedingstukken vervaardigd door de dames van de vereeniging „het Brokkenhuis" alhier. Hieraan was ver bonden een Amerikaansche loterij, wel ke zeer in d ensmaak viel. Deze eerste tentoonstelling mag als geslaagd wor den beschouwd. De vervaardigde klee ding wordt deze week verdeeld onder behoeftige en groote gezinnen. Voor de Ned. Herv. gemeente hoopt Zondag le Kerstdag a.s. des v.m. 10 uur voor te gaan Ds. W. F. ten Bruggenkate. 2e Kerstdag zal geen dienst worden gehouden. le Kerstdag des avonds 7 uur zal het jaarlijksch kerstfeest worden ge vierd voor de kinderen van de Zondag school. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk: 25 Dec. le Kerstdag 's morgens 9.30 uur Ds. R. de Bruin, 's middags 2 uur Ds. Th. Oostenbrug van Capelle. 26 Dec. 2e Kerstdag geen dienst. 's Avonds Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagschool. ZACHT VAN SMAAK - PRf JS 70 cl>~ Gemeenteraad Waalwijk. van Waalwijk. 10-

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6