Kunstb oemen DE R Cl) r BAL LUXOR-BIOSCOOP. LAND- EN TUINBOUW. BURGERLIJKE STAND. m BINNENLAND. RECHTZAKEN. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS LAATSTE BERICHTEN, INGEZONDEN STUKKEN, Sport. Agenda's .1ÏT33 Mevr. IVO VANHAüEN-OOMENS VRAAGT 2en KERSTDAG tot 1 uur. Hötel „Oe Twee Kolommen." Notaris C H R I ST DE KOERIER VAN DEN TSAAR OOK 2e KERSTDAG. Tot kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier werden benoemd de heeren M. Ruijtenberg. C. A. de Rooij en J. Verduijn. De verkiezing voor 3 notabelen voor de Ned. Herv. Kerk alhier op j.l. Maandagavond leidde tot geen resul taat, daar geen der candiaaten de vol strekte meerderheid behaalde. Herstem ming zal nu moeten plaats hebben tus- schen de heeren G. van Dalen, J. Dub belman, C. van den Broek, W. Pruijs- sers Johzn., J. Quist en P. v. d. Wiel. Wegens de strenge vorst moest de uitvoering der Chr. Gem. IZangver. op Woensdagavond j.l. tot nader order worden uitgesteld. Dezer dagen werd de W aspik- sche Ijsbaan geopend. Ondanks het gu re weer was er veel animo. Het bestuur dat de laatste jaren de leden vanwege de zachte winters weinig heeft kunnen presenteeren is zeer actief en zorgde er zelfs voor dat degenen die het af en toe met de koude te kwaad kregen, zich in het daarvoor bestemde locaal konden verwarmen. Voor het verrichten van werk zaamheden ten dienste van de gemeen te voor het jaar 1939 zijn aangewezen de heeren C. Roovers, Timmerwerk, C. Roovers Azn., Schilderwerk, L. Fitters Metselwerk, Gebi. Dekkers, Kopersla- gerswerk en J. van Onzenoord Smids- werk. Deze week werd de contributie voor de R. K. Kiesvereeniging opge haald. De leden van den Jongen Boe renstand hadden zich hiervoor beschik baar gesteld. Degenen die nog niet konden besluiten zich als lid op te ge ven wordt aangeraden dit alsnog voor 1 Januari 1939 te doen. Hiermede krijgt men het recht op de binnenkort te hou den algemeene vergadering candidaten te Stéllen voor de Prov. Staten en zijn stem uit te brengen op de groslijst. Laat een ieder toch begrijpen dat wij in dezen tijd als een man achter de lei ding moeten staan om onze beginselen te handhaven. FOSFORZUURBEMESTING. v Tegen of iri' het besmettingsseizoen komt het nog al eens voor dat er den boer opgegaan wordt met z.g. nieuwe meststofien, die, als men de aanbie ders zou gelooven, een radicale omme keer in de tot heden gebruikelijke be mesting zouden kunnen teweeg bren gen. Dan zijn het weer eens de z.g. Mengmeststoffen, die voor den Land bouw bijna altijd te duur zijn, soms fv ook wel nieuwe enkelvoudige. Zoo is er momenteel een Fosfor» s «uurmeststof op de markt onder den schooliklinkenden naam van Basi- pbos III. Voor deze meststof wordt van belanghebbende zijde veel propa ganda gemaakt. Vele attesten van de zijde der' verbruikers zouden er de groote waarde van aantoonen, en het gevolg is, dal vele goedgeloovigen er in vliegen. BasiphosIII heeft naar haar samen stelling geen grootere waarde dan de ruwe fosfaten, welke laatste slechts op enkele gronden eenig resultaat ge ven, en zelfs voor deze gronden komt de Basiphos III door haar hoogere prijs niet in aanmerking. De proeven met de z.g. gunstige re sultaten zijn meest allen te eenzijdig genomen, en zijn dan ook van zeer weinig waarde voor den practischen landbouwer. Gelukkig dan ook heeft de Land- bouwvoorlichtingsdienst in verschil lende deelcn van het land haar waar schuwende stem laten hooren. In het algemeen genomen staat de Neder- landsche boer van heden op 't stand punt niet tot iets nieuws over te gaan alvorens van wetenschappelijke en practische zijde de bruikbaarheid en voordeelen zijn aangetoond, maar toch kan hef, gezien de dikwijls groot- scheepsche reclame nuttig zijn eens een waarschuwende stem te laten hoo ren. Voor den Nederlandschen boer is 't Slakkenmeel nog steeds de oude be proefde basische fosforzuurmeststof, met tevens een nuttig hoog kalkgehal- te. Het is dan ook geen wonder dat slakkenmeel voor Nederland de voor naamste leverancier van Fosforzuur i: en ook van kalk. Reeds eerder wezen wij er op dat Slakkenmeel zonder bezwaar reeds in het najaar of den winter kan worden uitgestrooid, ja dit zelfs voordeelen oplevert door betere verdeeling in den grond en werkverdeeling op het be drijf. Daarom strooit Slakkenmeel, en reeds nu WAALWIJK. Van 16 tot en met 23 December '38. Geboren: Gerarda Antonia. dv. G. J. Bruystens- AAN DE LUS, doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw mede-passagier? RHEUMATIEK! Onzichtbaar, nu nog voor U, doch bin nenkort zult U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, on dermijnt Uw gezondheid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen, ,.de kleine, dagelijksche 'dosis'' en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). de Kok Leonardus, zv. J. Gouda-van Drongelen Margaretha Henrica Fran- cisca Maria, dv. G. G. A. Knepflé-v. Wees Antonetta Maria, dv. L. P. Verhoeven- van der Sanden Nicolaas Arnoldus, zv. C. J. van Duijl-van Broekhoven Wilhelmus Bernardus Antonius, zv. H. J. Maas-Demmers Johannes Jacobus, zv. H. de Jong-Kolster. Overleden: H. de Rooij, oud 73 jaren. Huw. aangiften: P. Brok, oud 30 jaren, wonende te Vlij men en Ha. A .de Graaff, oud 28 jaren, te Waalwijk L. P. de Werd, oud 38 ja ren en Ma. Fra. Leijtens, oud 35 jaren, beiden te Waalwijk J. C. van Peil, oud 42 jaren, wonende te Sprang-Capelle en Ma. Ca. van der Hammen, oud 48 jaren, te Waalwijk. WAALWIJK, Hoek Raadhuisplein Ingekomen Ja. van der Velden, van Loonopzand Ma. Wa. Hoefnagel, van 's-Hertogcnbosch Ca. J. P, M. van Kleynenbreugel, van Loonopzand Ha. Ha. Verhoeven, van St. Michiels Gestel Ca. Braspenning, van Sprang-Capelle Fr. P. de Koning, van Boxtel. Vertrokken Ma. C. Th. Veltman naar I)en Bosch -- Ma. Tha. Loeff naar Veghel Ca. Thijs- ;en naar Made ca. W. P. Einkotter naar Eindhoven G. H. Luijpers naar Nijmegen. RAAMSDONK. Van iO tot en met 16 Dec. 1938. Geboren: Johannes Adr., zv. Johannes M. Da- men en Adriana M. Smits Johanna A. A., dv. Leonardus Hooijmaijers en Hen- drina E. Boonaerts Joachim, zv. Leen- dert G. van Beugen en Cornelia J. Kruijf Antonia P. L., dv. Antonius J. M. van Laarhoven en Wouterdina M. Rovers Hendricus H., zv. Jacobus J. van Schijn- del en Petronella A. van Seters Johan nes A., zv. Pieter Blom en Johanna M. Dubbelman. Gehuwd: Geene. Overleden Johanna M. van Pelt, echtge. van Cor nells de Jongh, oud 56 jaren. In verband met de weersomstandighe den en het keurige sneeuwtapijt dat Thialf overal heeft neergespreid, meenen wij ons van een sport-overzicht voor Maandag a.s. te kunnen onthouden! ECONOMISCH TECHNOLOGISCH INSTITUUT VOOR NOORD-BRABANT. Het Algemeen Bestuur van boven genoemd Instituut heeft 21 December in het gebouw van de Provinciale Grif fie te 's-Hertogenbosch zijn jaarver gadering gehouden onder voorzitter schap van den heer J. P. J. Asselbergs. Na verschillende aangelegenheden van van huishoudelijken aard, werd het verslag der Directie, bestaande uit Prof. H. A. Kaag, Prof. Dr. J. E. de Quay en Drs. A. F. M. van V.ugt, door laatstgenoemden uitgebracht. Wij ont- leenen hieraan het volgende: Bij de oprichting der Economisch- Technologische Instituten in Neder land heeft bij velen de meening ge- heerscht, dat deze Instituten uitslui tend ten doel hadden bevordering van de vestiging van nieuwe industriën. Gaat men de totstandkoming van het Brabantsche Instituut na, dan blijkt, dal men in Brabant de taak ruimer zag. Bij de installatie van het bestuur werd reeds den nadruk gelegd op het verstrekken van adviezen en bemidde lend optreden voor de klein-industrie. Een goed deel van den tijd is inder daad in deze verslag-periode door deze werkzaamheden in beslag genomen. Het zijn veelal de mondelinge adviezen en kleine diensten, die voor deze men- schcn van zoo'n groot nut zijn. Evenals vorig jaar behoorde bevor dering van de instandhouding en uit breiding van bestaande industrieën, meer tot het werkterrein van het In stituut dan vestiging van nieuwe. On der „uitbreiding" verstaan wij dan zoowel uitbreiding van het productie apparaat van een bedrijf om dezelfde artikelen op grootere schaal te gaan vervaardigen, als opname van nieuwe producten in het fabricage-program. Het uitbrengen van rapporten aan gemeente-besturen betreffende de in- d.ustrieele vestigingsfactoren der res pectievelijke gemeenten, maakte het noodzakelijk bijna geregeld 1 a 2 tijde lijke krachten aan het Instituut te ver binden. Kon op de vorige jaarvergade ring vermeld worden, dat rapporten waren uitgebracht voor de gemeenten Eindhoven en Asten, thans kunnen hieraan worden toegevoegd: Breda met de randgemeenten Ginneken, Princenhage en Teteringen, de ge meenten Helmond, Heusden, Hoeven, Ossendrecht en Oudenbosch. In bewer king is een rapport over Tilburg. Van de aanvragen voor bemiddeling bij credietverleening, werd op verschil lende na een summier onderzoek niet verder ingegaan, omdat gemeend werd niet met vrucht de credietaanvrage te kunnen of mogen steunen. Soms slaagde de aanvrager er in op grond van een rapport bij een particulier 't verlangde credict te verkrijgen. Sinds bet bestaan van het Instituut is bij de N.V. Maatschappij voor Industrie- Financiering bemiddeld voor 300.000 verleend crediet. Het arfhtal bij tfet Instituut inge diende projecten bearaagt thans in to taal 98. 43 hiervan vielen onder de werkzaamheden van de laatste periode Afgezien van de rapporten voor ge meenten, was de indeeling als volgt: 8 projecten textielnijverheid 8 metaalnijverheid 5 voedings- en genotmid delen 5 houtbewerking 3 .j chemische nijverheid 3 T lederliewerking 2 EY kleeclingindustrie 1 steeppidustrie 1 papierindustrie 36 Het Dagelijksch Bestuur heeft zich bereid verklaard tot het Centraal In stituut voor Industrialisatie toe te tre den, en aanvaardde de toetredings voorwaarden. De samenwerking met het centrale instituut aan het Departement was zeer hartelijk en is een noodzakelijke eisch voor vruchtbaar werk. Buiten het Departement kwamen de regionale Instituten driemaal bijeen om gezamenlijke belangen te bespre ken. Eenige malen vond uitwisseling van gegevens met een zuster-instituut plaats. De samenwerking met den Rijksnij- verheidsconsulent voor de Zuidelijke Provinciën was zeer vruchtdragend. Met de secretarissen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken heeft een vergadering plaats gehad, teneinde na te gaan op welke gebieden samen werking wenschelijk was. Het voor naamste punt was de te houden indu strie-enquête. De samenwerking met het Econo- misch-Technologisch Instituut verbon den aan de Katholieke Economische Hoogeschool is ook dit jaar vruchtdra gend geweest. Dikwijls is van de on derzoeken van dit Instituut geprofi teerd. De op de vorige Algemeene Verga dering geuitte wensch om aan het In stituut meer bekendheid te geven, was aanleiding tot* het houden van een persconferentie. Daarnaast werd een folder over doel en werkwijze van hel Instituut op ruime schaal verspreid. Brandstichting te Vlijmen. Voor de rechtbank te 's Herlogen- bosch verscheen H. K. uit Eindho ven, aan wien was ten lasif gelegd, dat hij op 21 Auguslus j.l te Vlijmen brand had gesticht in de doorhem bewoonde woning door vuur in aanraking te brengen met coco«;mat- ten. beddegoed en kleeren. die zich in die woning bevonden, na deze goederen met benzine overgoten te hebben, waardoor die goederen in brand geraakt waren, terwijl door dien brand gemeen gevaar Ie duch ten was voor goederen, met name voor die woning welke toebehoorde aan de N V. van Wagenberg Feslen en voor nabijgelegen woningen. Verdachte ontkende niet stelligheid. Hij had den avond tevoren het huis verlaten en eerst den volgenden morgen was er brand uitgebroken. De getuige deskundige Dr. Hessding echter had benzineresten in 't huis gevonden, terwijl de getuige-verba- lisant rijksveldwachter-brigadier-ti tulair L. Steenland de aanwezigheid van meerdere vuurhaarden had ge constateerd. Toen verdachte met zijn gezin vertrok, was hij het die het laatst binnen was en de deur sloot en de eigenaresse had slechts één sleutel bij het huis verstrekt. Na getuigen vei hoor eisch te de 01- licier van Justitie tien maanden ge vangenisstraf. Vonnis over 14 dagen: ST. NICOLA AS-ZIEKENHUIS. Naar wij vernemen heeft de Bis schop van 's Bosch Mgr. A. F. Diepen in beginsel de plannen tot uitbreiding van het St. Nicolaas-ziekenhuis goed gekeurd. Nu deze goedkeuring is verkregen kunnen de plannen verder uitgewerkt worden, zodnoodig hier en daar aan gevuld met enkele details, die dan ter definitieve goedkeuring aan den Bis schop zullen worden voorgelegd. KERST-UITVOERING. De Chr. Zangvereeniging „Hallelu jah" geeft a.s. Maandag onder leiding van den heer A. v. d. Kolk, haar jaar- lijksche Kerstuitvoering in de Ned. Herv. Kerk met een zeer mooi pro gramma en met medewerking van het Kinderkoor Hosanna. Ongetwijfeld zal dit groote belangstelling trekken. NED. HERV. KERK (Baardwijk). Morgen (Eerste Kerstdag) des mor gens tb uur, hoopt voor üe gemeente in den dienst des VVoords voor te gaan de Wel.Ed. heer W. Aa Smit, theolo gisch land- en hulpprediker te Deven ter. Evenals het vorig jaar hoopt met Kerstmis het zangkoor, samengesteld uit leden der gemeente, onder leiding van dhr. Nelis, enkele liederen, w.o. sopraan solo, ten gehoore brengen. Accompagnement berust in handen van den organist, dhr. H. van der Hammen. MARKTBERICHT. Geen aanvoer van eieren en biggen. Geen prijszetting. De regeering zal er in verband met het aantal thans hier te lande ver toevende vluchtelingen, ruim 7000, bin nenkort weer toe overgaan, slechts in zeer bijzondere omstandigheden vluch telingen toe te laten. Het verkeer in ons land onder vindt door vorst en sneeuw groote ver traging. Gisteren had een trein-deraillement te Rotterdam plaats en sprong een lei dingdraad der electrische tusschen Lei den en Haarlem, waardoor groote stag natie ontstond. Ameland. Urk e.a. eilanden zijn nog steeds geïsoleerd. Men tracht deze per vliegtuig of torpedo-boot te bereiken, tot dusverre tevergeefs. H. M. de Koningin heeft 10.000 geschonken voor werkloozen in Fries land, die als baanveger worden tewerk gesteld bij den 11 steden-tocht door deze provincie. Weerbericht van hedenmorgen Meest matige, Oostelijke wind,ge deeltelijk bewolkt tot betrokken, weinig of geen sneeuw, strenge tol matige vorst. Algemeene vooruitzichten: aan houden van de vorsl. Van bevoegde Japansche zijde wordt opgemerkt, dat de Japansche reegering is afgestapt van haar vroegere standpunt, niet met de Kwo Min Tang te willen onderhan delen. In verhand met de spanning tusschen Washington en Herlijn wordt een verbreking der diploma tieke betrekkingen mogelijk geacht. Washington besloot, een deel der Amerikaansche vloot permanent in den Atlanlischen Oceaan te sta- tionneeren. Bevestigd wordt, dat in Span je de rechtschen tot hel offensief over. gingen en het repuhlikeinscbe front op vier plaatsen hebben doorbro ken. Zaterdag, en Zondag Theater Musis^ Sacrum »llet Geheim van Dr. Felgentibu Maandag lneater Musis Sacrum »Een groot SchandaaU. Zaterdag, Zondag en Maandag Luxor Bioscoop »L)e Koerier van den Tsaar*. Zondag le Kerstdag 12 uur Volks- matinée Liedertafel »0elening en Vermaak«. Toegang vrij. Maandag 2en Kerstdag 6.30 uur Kerst-uilvoering Chr. Gtm. Zang vereeniging »Ha!lelujah« in het kerkgebouw Ned. Herv. Gemeente te v ni. Besoijen. Maandag 2en Kerstdag 12 uur algemeene ledenvergadering voor dames en heeren Liedei tafel »OeI'e ning en Ver maak van allerlei aard (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Bidacleur. Gaarne wilde ik het volgende onder de aandacht brengen: Zou het niet n mooie daad van eenige werkloozen zijn om ten pleziere van de kinderen tegen Kerstmis de banen op de Spoorsloot le vegen? Als er zich eenigen-'voor disponibel stelden, was dit zoo ge- beurd TE WAALWIJK wegens huwelijk der tegenwoordige, per 15 Jan. a.s. een nette boven 20 jaar en van goede getuiaen voorzien. te Waalwijk, zal voor het B.K. Kerkbestuur van den II. B.irlholomeus te Waspik in bet openbaar VERPACHTEN: Verschillende perceelen wei- bouw- en hoo'land onder W aspik bij biljetten nader omschreven. De verpachting wordt ge houden in het Parochie huis Ie Waspik Donderdag 29 Dec 1938 nam. 2 uur precies. L04G9 Om ieder in de gelegenheid te stellen de geweldige film te zien, draaien wij ditfilmwerk Niemand verzuime deze week dit programma te gaan zien. In ons bijprogramma: Popeië de Zeeman. Ba en verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50 cJar'jt P'oe'doos/e 2 stuks IO cl. Een abonné.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7