Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws Nieuws uit de Langstraat en Omgeving. GEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. f om heel iets anders te doen, n.l. alleen oin eens te praten over de candidaten die door de regenten waren aanbevo len. Men mag toch wel weten wat voor personen men voor heeft en of zij wel voor die functie geschikt zijn. I)e heer Okkerse: als ik zoo mijn oor te luisteren leg, is het aardig ge gaan met die fractie-vergadering. Het is niets anders dan een onderonsje. De heer Sassendaar is geen sprake van onderonsjes. In de fractie-verga- dering kunnen de belangen van de ge meente besproken worden en als dat thans plaats heeft gehad aan de hand van een aanbeveling is dat even zoo goed een gemeentebelang als wat ook. Wij hebben ons alleen afgevraagd of ze er voor capabel waren. De heer Okkerse: ik ken die onder onsjes wel. Ik wil voorstellen dat de raad als zevende regent een anders denkende benoemt. Dit voorstel wordt niet gesteund en kan dus niet in stemming gebracht worden. De heer Okkerse: ik kan dus wel zeggen dat de anderen al gekozen zijn. Het makkelijkste is als de heeren nu maar vlug zeggen wie de gekozenen zijn. De voorzitter: Er moet gestemd wor den. De heer Dirven: ik vind het diep treurig dat iemand buiten den raad de lakens uitdeelt. De Boerenleenbank wordt zoodoende oppermachtig. Ik had moeten gaan loopen. De voorzitter: U bent toch vrij te stemmen. De heer Dirven: jammer genoeg ben ik gebonden aan de fractie, zoodal ik niet kan stemmen zoo ik wil. De voorzitter zal thans vacature voor vacature in stemming brengen. In die van Allard worden aanbevo len: 1 P. W. Krols, 2 G. A. v. Alphen. De heer Okkerse: is het voor de re genten wel gewenscht dat een onder wijzer eener bijzondere school zitting neemt. Is die man vrij? Ja of nee? Er moet hier eerlijk gesproken worden! Als die man volgens zijn geweien spreekt, heeft hij dan niet te vreezen dat het hem lastig gemaakt zal wor den? De voorzitter: in alle functies zijn menschen die niet geheel onafhanke lijk De neer Okkerse wil nog een per soon aan de voordracht toevoegen. Bo- gaarts, dat is een katholieke werk nemer. Hierna wordt tot stemmen overge gaan. Deze had tot gevolg dal er G werden uitgebracht op P. W. Krols en 1 op Bogaarts, zoodat eerstgenoemde benoemd is. In de vacature G. J. Dupont was de volgende voordacht opgemaakt: 1 G. J. Dupont, 2 A. J. Bellart. Alvorens tot stemming wordt over gegaan vraagt de voorzitter of nog iemand het woord verlangt. De heer Okkerse: dank U! Zij loo pen goed in het gareel. De heeren hebben wel succes. De heer Dirven: hel is diep treurig. De stemming had hierna tot resul taat dat G. J. Dupont met op één na algemeene stemmen (één blanco) werd herbenoemd. In de vacature Boon worden aanbe volen 1 Th. Zeegeren, 2 G. van den Bosch. De voorzitter: verlangt iemand nog het woord? De heer Dirven: diep treurig! De voorzitter: het is wel sterk dat een lid zoo duidelijk tot uiting laat komen tegen zijn geweten in te stem men. De heer Okkerse: dat is een gevolg van dictatuur. Waar blijft nu de jullie zoo hoog geprezen vrijheid van begin sel? Het is kwijt; weg is het! Ik vind hel meer dan erg dat hier zoo gehan deld kan worden. De heer Dirven: ik zou nog veel meer kunnen zeggen. Nog heel veel meer. Zooveel dat men er van zou staan schuddekoppen. De heer Sassen: de fractie heeft met heel deze geschiedenis niets te maken. De heer Okkerse: dat zien we hier. De stemming had hierna tot resul taat dat Th. Zeegeren met G stemmen tegen 1 blanco benoemd werd. De heer Okkerse: ik mag de heeren wel feliciteeren met het succes van vanavond. De heer Dirven: nu lachen ze in hun vuistje, omdat ze het zoo fijn klaar gespeeld hebben. De heer Okkerse: maar je hebt toch zelf ook vóór gestemd. De heer Dirven: omdat ik moest Rondvraag. De voorzitter hamert en geeft gele genheid vragen te stellen. De heer Okkerse vraagt verbetering voor het laatste gedeelte van de Veene- straat. Spreker wil ook weten of er al iets gedaan is voor de luchtbescher ming. Bomvrije kelders of i.d.? De voorzitter zegt dat de Veenestraat vanzelf een beurt krijgt om verbeterd te worden. Regelmatig is een wegwer ker bezig de straten te verbeteren. Ook voor de luchtbescherming zullen maat regelen getroffen worden. De heer Sassen komt nog eens terug o]) de Godshuizen in verband met het gesprokene van dezen avond en den Katholieken Schooldienst. Spr. wijst er daarbij op dat vroeger de katholie ken in Geerlruidenberg evenals elders achteruit werden gezet en voor geen enkele betrekking in aanmerking kon den komen. Voor de bijzondere scho len kon geen subsidie van het Rijk ge kregen worden maar een contract lus- schen de Godshuizen en den Katholie ken Schooldienst zorgde ervoor dat de katholieken zich zelf konden redden. Pas met de gelijkschakeling van hel Onderwijs is daarin verandering ge komen; maar toch hield de bijzondere school een extra leer-kracht aan om het Onderwijs zoo goed mogelijk te doen zijn. De heer Okkerse zegt dat dat geld voor die extra leer-kracht beter be steed kon worden voor den arme, die met deze kou zonder eten en verwar ming zit De voorzitter sluit de discussie en de vergadering. De Paus houdt een Kerstrede. Ofschoon zijn geneesheer hemde grootst mogelijke rust had voorge schreven, heelt de H. Vader dit jaar de gebruikelijke kersttoespraak ge houden. »Het is misschien mijn laatste Kerstmis«, zeide hij tot dr. Milani. In zijn toespraak uitte Z. H. de Paus zijn bezorgdheid over de schending van het Verdrag van Lateranen door de Italiaansche re geering. Kerkelijke kringen leveren veel commentaar op de door den Paus voor de kardinalen uitgesproken redevoering waarin bij ernstige ver wijten richte tegen 't fascistische regiem Hij keerde zich met name tegen de schending van het Con cordaat door de jongste fascistische wetten, waarbij burgers van het arische ras verboden wordt te hu wen met personen van andere ras sen. Tenslotte heelt de Paus een grief geuit over het feit, dat de fas cistische regeering in het christelijk Home de verheerlijking heelt toege staan van hel kruis, »dat niet het kruis van Christus«, d.w.z. ter ge. tegenheid van de reis van Hitier hakenkruisvlaggen heeft doen uit hangen waaronder het nationaal- socialisme het christelijk onderwijs door de nieuwe leer van het heiden dom doet vervangen. Men verwacht dat de verklarin gen van den Paus een reactie van fascistische zijde zullen teweegbren gen. Italië verbolgen. De reis, die de Fransche minister president Daladier zich voorstelt naar Corsica en Tunis te onderne men. wordt door Virginio Gayda in de Voce d'Italia voorgesteld als een provocatie en een oorlogsdrei ging tegenover Italië. Italië is, zoo schrijft hij tot alles bereid. Het aanvaardt het offensief op welk front dan ook en met om het even welk middel. De Fransche pers lacht met deze opvatting. Zij zegt dat Frankrijk een vrij en onafhankelijk land is, •lat zijn ministers vrijelijk de kolo niën mogen bezoeken, evenals Mus solini gerusi naar Sardinië, Lybië enz. kan gaan. DALADIER NAAR TUNIS EN CORSICA. Bonnet, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, heeft gisterna- middag Eric Labonne, Frankrijk's re sident-generaal te Tunis, ontvangen. Daladier, de minister-president, heeft gistermiddag opnieuw op het departement van oorlog een conferen tie gepresideerd. Na besprekingen, welke ongeveer anderhalf uur duur den, is het programma van de reis van Daladier naar Corsica en Tunis defini tief vastgesteld. De kanonneerboot d'Iberville van de Fransche vlootstrijdkrachten in de Levant, die een kruistocht zou onder nemen in de Roode Zee, is uit Bey- roeth naar Djziboeti vertrokken. Volgens Parijsche middagbladen van gisteren zou in Abessinië groote bedrijvigheid heerschen onder de Ita liaansche troepen. Onomwonden zou daar van een a.s. opmarsch naar Dzji- boeti worden gesproken. Pertinax be weert in de Echo de Paris, dat de be volking door luidsprekers hiervan in kennis wordt gesteld en opgeroepen is mee te helpen bij den aanleg van we gen langs den spoorweg die geschikt zijn voor troepen-transporten in het groot. Het Fransche garnizoen te Dzjiboeti zou niet sterker zijn dan 400 man. UITLATINGEN VAN DAS SCHWARZE KORPS. Hoe men zich in Duitschland uit Das Schwarze Korps, het orgaan van de S.S., heeft aangekondigd, dat binnenkort een einde zal worden ge maakt aan het Jodenvraagstuk in Duitschland. In verband hiermede merkt het or gaan op, dat er een opmerkenswaar dige parallel te trekken is lusschen do Joodsche tactiek en de kat-achtige voorzichtigheid van hel clericalisme. Deze beide groepen hebben niets ge meen met den adelaar, doch gelijken meer op een aal. De clericale aal is evenwel nog moeilijker te vangen dan de Joodsche. De Jezuïteij worden ver volgens „geestelijke slangen zonder ruggegraat" genoemd, welke door den staat niet kunnen worden gevoed. Deze bedreigingen, aldus Havas, schijnen een bevestiging van geruch ten, welke te Berlijn de ronde hebben gedaan over een hervatting van den strijd tegen hel „clericalisme" en over de financieele maatregelen tegen de kerk. Van het Spaansche oorlogsfront. Met de Kerstdagen is in Spanje verbitterd gevochten. Het Zaterdag door de troepen van Franco ont ketende offensief in Catalonië is Zondag en Maandag met alle kracht voortgezet. De nationalisten melden, dat zij meer dan 25 K.M. zijn opgerukt en veel oorlogsmateriaal hebben buit gemaakt, alsmede 200 krijgsgevan genen. Volgens berichten uit Barcelona echter is het offensief op de voor naamste punten met zeer zware verliezen voor Franco afgeslagen en bleef het resultaat beperkt tot verovering van eenige minder be langrijke plaatsen. Het schijnt, 1 dat in de gelederen van Franco belangrijke Italiaansche strijdkrachten aan den slag deelne men. DE SUCCESSEN VAN FRANCO IN CATALONIë. De resultaten! die de troepen van Franco in de eerste vier dagen van hun offensief hebben, behaald, zijn de vol gende: G00 vierkante Kilometer ter reinwinst behaald, vijftien dorpen be zet, meer dan zeven-en-twintig kilo meter doorgedrongen in de flank van den tegenstander, dertig vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Verder heb ben de nationalisten bijna 4000 krijgs gevangenen gemaakt. Ver. Staten en Duitschland De democratische senator King uit Utah heeft Zondag verbreking van de diplomatieke en handelsbe trekkingen met Duitschland voor gesteld. Hij verklaart, dat Hitier slechts kan leven als de Duitsche regeering handelsbetrekkingen on derhoudt met andere landen. »Een economische boycot door de Ver- eenigde Staten en andere groote democratische naties, aldus King, zou Hitier daar treffen, waar hij het kwetsbaarste is«. In een blijkbaar geinspiieerd ar tikel van de ^Deutsche Dienst« wordt Senator Pittman, lid van den senaat der Vereenigde Staten, een struikroover genoemd. Zijn verkla ring inzake het anti-fascistische ge voel van Amerika wordt een »knap uitgedachte, brutale verstoring van den Kerstvrede« genoemd. Emile Vandervelde overleden. Zondag heeft Vandervelde met zijn vriend Louis de Brouckere, den voorzitter van de tweede inter nationale, het noenmaal gebruikt in het gebouw \an de socialistische partij Desavonds werd Vandervelde, na een bezoek aan een bioscoop, onwel. Sedert Maandagavond half elf was hij buiten bewustzijn ge weest. De Belgische politicus, jurist en schrijver, Emile Vandervelde werd in 1865 geboren en is dus 73 jaar oud geworden. Hij heeft zijn studie volbracht aan de universiteit van Brussel. Reeds op 20 jarigen leeftijd trad hij toe tot de arbeidersbeweging. In 1894 werd hij lid van het par lement, in 1914 minister van staat. In de oorlogsjaren was hij minister zonder portefeuille en minister voor de levensmiddelenvocrziening. In 1917 en 1918 was hij lid van dea raad van oorlog. In 1918 werd hij minister van oorlog, terwijl hij van 1925- 1927 de portefeuille van bui tenlandsche zaken had. TotJanuari 1937 was hij in de regeering van Van Zeeland minister van volksge zond beid. Hij was hoogleeraar aan de uni versiteit van Brussel, bestuurslid der werkliedenpartij, en van de socialistische internationale, de lei der der Belgische socialisten. Belangrijke Fransche Emissie. In Nederland wordt f 100 millioen geplaatst, Wij vernemen, dat de Fransche regeering met een Nederlandsche en Zwitsersche bankgroep een 4 pet. leening van den Franschen slaat heeft gesloten, aflosbaar in 30 jaar en uit te geven tegen 95 pet. Van de leening, welke f175 mil lioen bedraagt, wordt f 100 millioen in Nederland en f75 millioen in Zwitserland geplaatst. De uitgifte in Nederland beloopt slechts f70 millioen, daar f30 millioen reeds vooral is geplaatst. VOORBEREIDINGEN VOOR DE JAARLIJKSCHE AMERIKA ANSCHE VLOOTOEFENINGEN. De marine-autoriteiten, te Washing ton hebben gisteren de bijzonderheden vastgesteld voor de jaarlijksche vloot- oefeningen, welke, over twee maan den, de zeemacht der Vereenigde Sta ten in de Caraïbische Zee zullen ver eenigen. Hoewel hooge ambtenaren er op wijzen, dat de verkiezing van dit gebied voor een demonstratie van de kracht van 's lands eerste verdedi gingslinie geen enkele politieke betee- kenis heeft, voorspelden sommige des kundigen, dat velen hierin een waar schuwing zien jegens de totalitaire landen. De oefeningen vallen samen met de debatten in het Congres over een ver hooging der begrooting voor de natio nale verdediging. Het voornaamste vraagstuk, dat bij deze vlootoefenin- gen wordt gesteld, is de algemeene ver dediging van hel Zuidelijke deel van den Atlanlischen Oceaan en van dc Caraïbische kust. Meer dan 160 oor logsbodems, waaronder vele duikboo- ten, bemand met 60.000 man perso neel en 3800 officieren, zullen aan de oefeningen deelnemen. Tot de oorlogs schepen van zwaarder type behooren 12 slagschepen, negen lichte kruisers, 60 torpedoboot jagers en 16 verken ningsvaartuigen. Tot basis der oefe ningen zal dienen de haven van Guan- tanamo aan het Oostelijk einde van Cuba. De manoeuvres zullen zich uiI- strekken over de Caraïbische Zee en het Zuidelijke deel van den Atlanti- schcn Oceaan tot den Evenaar. Zij zul len in Mei geëindigd zijn. Het alge meen commando zal in handen zijn van den opperbevelhebber der vloot, admiraal Claude C. Bloch. Het hoofd bestanddeel van de vloot zal begin Ja nuari van de kust van den Stillen Oce aan naar de Caraïbische Zee vertrek ken, waar zich hel Atlantische eska der erbij zal voegen. „DE RONDE ROOR NEDERLAND". Oplossing: De plaatsnamen zijn achtereenvolgens Kaatsheuvel Ilpendam Nieuw-Dordrecht Duivendrecht Ederveen Ruinerwold Zwaagwesteinde Einighausen Groenekan Enumatil Loenersloot Soerendonk Het te vormen woord is Kinderzegels. De Elfstedentocht weer uitgesteld M ar de hoop is nog niet opgegeven. Wegens den ingevallen dooi zal de Elfstedentocht Donderdag niet kunnen doorgaan en wederom moeten worden uitgesteld. Doorliet smelten van de sneeuw staat er te veel water op het ijs. Het centrale bestuur kan nog geen naderen datum vaststellen, maar op grond van door De Bilt verstrekte mededeelingen, acht het de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Elfstedentocht toch dezer dagen nog zal kunnen worden ge houden. De verwachting is n.l.,dat het gebied van hoogen druk in Scandinavië den wind van het Westen door het Noorden naaf het Oosten zal doen loopen, waardoor de temperatuur opnieuw beneden het vriespunt zal kunnen komen. Het centrale bestuur zal de inge komen inschrijvingen handhaven, men kan zich nog tot vanmiddag twaalf uur voor deelneming opgeven. Op het oogenblik zijn 320 inschrij vingen voor den wedstrijd en 475 voor den tocht binnengekomen. Herhalingsoefeningen in 1939. In 1939 zullen de dienstplichtigen der lichtingen 1933 en 1935 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Het zwaartepunt dier oefeningen zal weder in September zijn ge legen en wel voor de onderofficieren der infanterie van 7 tot en met 30 September, voor de korporaals en manschappen van dat wapen van 14 tot en met 30 September. ADVERTEERT IN DIT BLAD Mej. M. Krols is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd tol onder wijzeres aan de R.K. Meisjesschool alhier. Voordien was zij als zoodanig werkzaam te St. Michiels-Gestel. Dinsdagavond om 8 uur ver gaderde de r.k. staatspartij afd. Geertruidenberg in het parochiehuis. Voor deze vergadering bestond een uiterst geringe belangstelling en het was dan ook geen wonder dat de voorzitter, de heer G. J. du Pont hierop in zijn openingswoord en verder tijdens het verloop der ver gadering er herhaalde malen op wees dat er nog zoo bitter weinig katholieken zijn die het belang van de katholieke staatspartij inzien. Ook met het oog op het punt der agenda om al dan niet ontheffing te vragen aan het kringbestuur Tilburg deel te nemen aan de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, had spr. een grootere opkomst verwacht. Er wordt steeds kritiek uitgeoefend, niet op de vergaderingen zelf, doch daarbuiten en wanneer er dan een vergadering wordt gehouden, blijven de kritikasters achterwege. Hierop werd ook door wethouder Sassen gewezen terwijl de voorzitter, de heer de Boer en wethouder Sas sen aandrongen op verbeiding der katholieke gemeenschapegedachte. Tot voorloopige candidaten voor de a.s. Statenverkiezingen werden aangewezen wethouder Sassen, de heeren van Unnink, Aarden, Mr. Th. Heere te Raamsdonk en Baron van üldenzeel tot Oldenzeel, Na langdurige besprekingen waar bij het voor en tegen door den voorzitter uiteengezet werd, werd besloten deel te nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen. De verga dering draagt voor dit besluit de volle verantwoordelijkheid. Bij het punt bestuursverkiezing deelde de voorzitter mede dat als bestuurslid ontslag hadden genomen de heeren I. Meijtrs, D. Zijlmans en A. Draaijer. Voorts deed spr. de vergadering schrikken van zijn be sluit om eveneens als voorzitter bestuurslid zijn ontslag te nemen, een functie welke hij ongeveer 18 jaar heeft waargenomen. De bestuursverkiezing werd tot een volgende vergadering aange- honden. RAAMSDONKSVEER Dat de gaarkeuken bij de Eerw. Zusiers alhier nog al in trek is, bewijst wel dat er iederen dag meer dan 250 kinderen gespijzigd worden. Wil men de gaarkeuken heelden winter in stand houden, dan moet er ook geld in het laadje zijn. Wij vertrouwen dan ook, dat ieder er het zijne aan zal bijdragen. Het hoofd der R.K. Meisjes school op het Dorp Mej. W. Berkel- Si

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 2