GEMENGD NIEUWS. VMLG PROVINCIAAL NIEUWS RAAMSDONK. TILBURG BINNENLAND. SPORT. ™„ORw.lE:N:S SfrkS Winterpantoffd a fl. 0.79 Cres-schoenen in hoog en laag, Timtur-schoenen. Fa, ANT. BERGMANS Grootestraat 153 - WAALWIJK. IN a Zondag een zekere v. d. B. het onge luk z'n schouder ernstig te kwetsen door een val. Nadat Dr. Vercauteren uit Kaatsheuvel geneeskundige hulp verleend had, werd de patiënt per au to naar z'n woning aan den Berkdijk vervoerd. Openbare vergadering van den raad der gemeente Raamsdonk, op Vrijdag 30 December 1938. des namid dags om zes uur. Aan de orde: 1. Beëediging en installatie van het nieuw-benoemde raadslid. den heer Corn. Schelle. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening. 4. Voorstel tot inwilliging verzoek van het bestuur der R.K. Meisjes school te Raamsdonk (dorp), om beschikbaarstelling van de noodi- ge gelden vcor aanschaffing van schoolmeubelen. 5. Voorstel tot vaststelling der ver goeding per leerling van de bijzon dere scholen, als bedeeld ai het 5e lid van artikel 101 der Lagei -on derwijswet 1920 6. Voorloopige vaststelling der reke ning. dienst 1937, van de bedrij ven en de gemeente. 7. Goedkeuring der rekening, dienst 1937, en de begrooting, dienst 1939, van het Burgerlijk Armbe stuur. 8. Vaststelling der begrooting, dienst 1939, van de bedrijven en de ge meente. 9. Vaststelling suppletoir kohier der rioolbelasting B over 1938. 10. Benoeming van leden der commis sie van fabricage, wegens perio dieke aftreding der heeren C. J. Kanters. G. C. de Bont er. J. W. Mertens. 11. Alsvoor van leden der lichtcom- missie, wegens periodieke aftre ding der heeren H. Rombouts. D. Lankhuijzen en J. J. de Jong. 12. Alsvoor van twee leden in de schoolcommissie: a. wegens periodieke aftreding van den heer G. C. de Bont; b. ter voorziening in de vacature van den heer M. M. Claassen. 13. Alsvoor van een lid in de commis sie tot wering van schoolverzuim, ter voorziening in de vacature van den heer M. M. Claassen. 14. Alsvoor van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur, wegens perio dieke aftreding van den heer J. R. van Wageningen. 15. Herbenoeming van de gemeente- geneesheeren Ch. A. H. A. M. Lips en B. Knaap. 16. Ontwerp-besluiten tot wijziging der begrooting van de gemeente en het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1938. 17. Verzoek van G. A. Baijens, alhier, om teruggaaf van vergunnings recht. B. en W. van Tilburg deelen den gemeenteraad o,a. mede. dat bij hem is ingekomen een verzoek van de N. V. Zwembad Tilburg om haar een bedrag te leenen voor de overdekking en verwarming van 'n gedeelte van haar zweminrichting aan de Ringbaan Oost. Het college stelde de gevraagde medewerking echler afhankelijk van de daadwerkelijke belangstelling van anderen. Nu deze daadwerkelijke belang stelling inderdaad is gebleken en particulieren zich bereid hebben verklaard in het benoodigdek pi taal van f50.000 30 pet. bij te dragen, bestaat er naar de meening van B. en W. aanleiding om op genoemd verzoek in te gaan. B. en W. stellen derhalve voor aan genoemde N. V. voor boven genoemd doel en onder bepaalde voorwaarden een bedrag te leenen van f35 000 EEN LEEGE AUTO LANGS DEN WEG Louis Lebouvier, de Britsche direc teur van de Ottomaansche Bank te .Je ruzalem, is naar men vreest door Arabieren ontvoerd, terwijl hij met zijn auto op weg was van Callia aan de Doode Zee naar Jeruzalem. Een patrouille zag den leegen auto bij een zijweg tusschen Jeruzalem en Jericho staan. Onmiddellijk trokken de soldaten op onderzoek uit, doch zonder resultaat. Gisteren zijn op nieuw manschappen met speurhonden naar de plaats gezonden, waar men den auto aangetroffen heeft; men be gint zich thans over het lot van den bankdirecteur ernstig bezorgd te ma ken. Gedurende de Kerstdagen zijn weer eenige leden van de gematigde Arabi sche partij om het leven gebracht. Zondag werden sjeik Moekbil en zijn zoon te.Haifa door acht extremis ten vermoord. Te Jericho is op twee den Kerstdag een gelijksoortige moord gepleegd; hier werd Jassin Jarallah, een neef van den president van den oppersten Mohammedaanschen raad. het slachtoffer. Zoowel bij de grens van den Liba non als in liet dorp Khirbeth Sainya bij Jeruzalem zijn de Britsche troepen slaags geweest met Arabische rebellen. Een niet-alledaaagsch voorval heeft zich gisteren te Jeruzalem voorgedaan. Een 36-jarige Arabische boer, Dzjemal Abed el Aziz, was door den krijgsraad ter dood veroordeeld: tijdens een ge vecht met het derde bataljon der Cold stream Guards was hij gevangengeno men. terwijl hij een geweer en patro nen bij zich had. Hedenmorgen acht uur zou de man terechtgesteld worden. Doch om half acht rende een motor rijder naar de militaire gevangenis te Jeruzalem: de veroordeelde had gra tie gekregen. 344 DOODEN IN AMERIKA. Tijdens de kerstdagen zijn in de Vereenigde Staten 344 personen om het leven gekomen bij auto-ongeluk ken, branden, zelfmoorden en geval len van verdrinking. Tragisch ongeluk te Urk. Toen het langverwachtte K.L.M.- toestel met post en levensmiddelen op Urk kwam landen, is de vreugde over de eindelijke verlossing van het eiland uit zijn isolement, bedor ven door een tragisch ongeluk. Bij het neerstrijken op bet ijs is de 10-iarige Gerrit Snoek, die met een veertigtal andere belangstellenden naar de landing stond te kijken, door den staartsteun van het vlieg tuig geraakt. Hij viel bewusteloos neer en de op het landinsterrein aanwezige burgemeester van Urk, de heer Keyzer, liet onmiddellijk medi sche hulp ontbieden. Toen de geneesheer arriveerde, bleek het knaapje echter reeds te zijn overleden. Zevenhonderd kippen en twee auto's verbrand. Maandagmiddag omstreeks halt vier heeft een felle brand gewoed in bet woonhuis van den etaleur Brinkman en hel aangrenzende pak huis van den kippenkoopman H. Beerkma aan 't Omsmediugskanaal te Winschoten. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen, doch kon niet verhinderen, dat het geheele pak huis een prooi der vlammen werd, terwijl 't woonhuis gedeeltelijk werd vernield. De inboedel is voor een deel 'gered. Zevenhonderd kippen kwamen in de vlammen om, terwijl twee auto's zijn verbrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Bij den brand is de 60 jarige brandwacht B Roelsen zoo onge. lukkig komen te vallen, dat hij een been brak. 93 arbeiders bedolven. In nanbouw zijnd water-krachtstation door lawine bedolven. Een lawine heeft een in aanbouw zijnd water-krachtstation leSjiadani in de prefectuur Toyama, bedolven, tengevolge waarvan 93 van de 125 arbeiders werden begraven. Van 39 arbeiders wist men gistermiddag o n 4 uur zeker, dat zij om bet leven waren gekomen. Ook waren 11 arbeiders min of meer zwaargewond, terwijl omtrent het lot van 43 anderen nog niets bekend is. Ameland nog geïsoleerd. Ameland is nog niet uit zijn isolement verlost. De zuidkust is nog door een massieve ijsvlakte omgeven, al is er bij eb eenige beweging merkbaar. Men verwacht, dat indien de wind noordwest blijft, het ijs binnen zeer korten tijd zal afdrijven en er weer een geregelde vaart mogelijk zal kunnen zijn. Aangezien de Friesche kust bij Zwartehaan vrij van ijs is, zal de Friesland, de vracht- en passagiers boot van den dienstBallum —Zwarte haan, vandaag trachten den vasten wal te bereiken; ook den postboot Nes Holwerd zal een poging onder nemen om den dienst te onderhouden. De kans is echter groot, dat het isolement van Ameland nog enkele dagen zal vooitduren, aldus een bericht van het A.N.P. Over het ijs van Urk naar Enkhuizen. Gistermiddag om half vier zijn na een tocht van bijna zeven uur vier Urkers te Enkhuizen aan gekomen. Het plan was dat zij van morgen met 500 kg. vleesch naar Urk zouden terugkeeren. 't IJs van het IJselmeer had gisteren nog weinig van den dooi geleden. Slachtoffer van kolendamp Gisteravond heeft zich te Rooste ren een geval van kolendampver giftiging voorgedaan, ten gevolge waarvan een 64-jarige man is ge stikt. Gisteravond moeten de klompen maker J. Bulten en diens 76 jarige halfzuster Anna Hutten op een stoel bij de kachel in de keuken hebben gezeten, terwijl de kachelpijp, die uit twee stukken bestond, niet goed was gesloten, waardoor kolendamp kon ontsnappen. Toen vanochtend de buren be merkten, dat de schoorsteen nog niet rookte, stelden zij een onder zoek in en vonden den man en de vrouw in de keuken op den vloer liggen. De man was reeds overle den, terwijl de vrouw bewusteloos lag. Het was haar geluk geweest, dat zij vlak bij het raam las, waar. door het eenigszins tochtte. Hieraan heeft zij haar leven te danken. De poes lag eveneens dood in de keu ken. TOMATENSOEP IN BLIK TE GEBRUIKEN OP ONTHOU- DINGSDAGEN. Naar aan de Msb. op informatie dienaangaande is verzekerd, bevat de tomatensoep in blik, welke door het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen in Nederland in den handel wordt gebracht, geen vleesch of vleeschnat, maar alleen een zekere hoeveelheid gesmolten rundvet, zoo dat deze tomatensoep door de katholie ken ook op onthoudingsdagen mag worden gebruikt. DE BETEEKENIS VAN DR. A. KUYPER. Zooals reeds werd bericht, is de par lementaire redacteur van de Maasbo de, de heer P. Kasteel, aan de Kath. Universiteit te Leuven gepromoveerd tot doctor in de politieke en sociale we tenschappen. Zijn proefschrift is ge wijd aan dr. Abraham Kuyper. den lei der der anti-revolutionaire partij in een vroegere periode. Bij deze promotie waren o.m. de mi nister van justitie mr. Goseling. en een dochter en twee zoons van Dr. Kuyper tegenwoordig. In zijn proefschrift omschrijft dr. Kasteel de beteekenis van dr. Kuyper in o.m. de volgende bewoordingen: „Wie zijn leven overziet, aldus de heer Kasteel, moet erkennen, dat hij ge durende vele decenniën een van de do- mineerende figuren is geweest van Ne derland. Van zijn leeuwenklauw draagt ons moderne nationale leven, dat eigen lijk pas in zijn mannelijken leeftijd be gon, het onuitwischbare merk. Zijn overweldigende persoonlijkheid werpt in ons land haar reusachtige schaduw over heel zijn aan ontwikkeling rijken tijd. Het was een regenereerende fi guur. Zonder hem zijn ons kerkelijk, ons wetenschappelijk leven en onze staat kundige ontwikkeling onverklaarbaar. Ons sociale en journalistieke streven, onze taal, geheel ons cultureele leven hebben de scheppende kracht van zijn origineelen geest ondergaan. Kuyper's persoonlijkheid, agressief en intransigent, democratisch en toch ook dictatoriaal en aristocratisch, sneed als een ploeg door harten en hersens. Zij wekte de tegenstrijdigste gevoelens, zoodat de hartstochten rond zijn per soon en werk nog niet tot bedaren zijn gebracht. Hij staat als een toren in ons landschap: zijn naam en beteekenis ver donkeremanen, zooals hardnekkig is geschied, moet onrecht heeten. Zoolang krachtige naturen altijd elk nationale leven zullen beheerschen, zoolang blij ven zij aanspraak maken op den naam nationale figuren. In de galerij van deze enkele eminenten heeft Abraham Kuy per, in wien de stroomingen van den tijd haar strijdbaren verdediger of on- verbiddelijken bestrijder vonden, zijn uitzonderlijke plaats. Hij behoort niet aan één volksgroep, al was hij er de herwekker van; hij be hoort niet tot één godsdienstige rich ting, al mag men hem misschien den universeelsten kop en de meest roman tische figuur noemen, die het Neder- landsche Protestantisme voortbracht. Hij is iemand geweest, in wien 't groot- Nederlandschap zich machtig manifes teerde, terwijl hij tegelijk de typische vertegenwoordiger van het Nederland- sche Calvinisme bleef". HOE LANG NOG. Uit de „Haagsche Post": Hoort, de Deutschlandsender spreekt. (Ter informatie: over de Rotterdamsche radiodistributie kunt u hem altijd hoo- ren). Hij deelt Duitschland en de we reld mee, wat cie hollandische Politiker Mussert heeft onthuld over de schan delijke tyrannie, waaraan het Neder landsche volk blootstaat van de zijde van Coiijn en zijn trawanten. Een Duit- sche vluchteling, heeft Coiijn gezegd, kost ons 1.50 per dag. Maar een Ne- derlandsch werkloozengezin van vijf personen, zoo rekent Mussert uit, krijgt slechts 8.tot 14.steun per week, dat is op zijn best nog 38.50 minder dan de 5 x 7 x 1.50 is 52.50 waarvan een overeenkomstig vluchte lingengezin in weelde zwelgt. Wij zet ten den zender af. En nu de werkelijk heid: een Duitsche vluchteling krijgt van het Vluchtelingen-comité op zijn hoogst 1.— per dag. Dit geld is door particulieren vrijwillig bijeengebracht: een deel ervan komt uit het buitenland en wordt in Nederland verteerd, is dus, economisch gesproken, winst voor ons land. Voor Nederlandsche behoeftigen van allerlei soort bestaan, naast talloo- ze particuliere organisaties, tijdelijke en blijvende, vele wettelijke steunregelin gen. De gelden hiervoor worden opge bracht door het Nederlandsche volk in zijn geheel in den vorm van belasting, prijsbijslagen op verschillende artikelen enzoovoort. De steun, op deze wijze uit gekeerd, bedraagt sinds vele jaren dr. Coiijn heeft het ons onlangs voor gerekend een millioen gulden per dag. En wanneer dan een naburig land een aantal van zijn burgers uitplundert en verjaagt, en een deel van dezen een toevlucht vindt in ons land, waar zij na tuurlijk buiten elke steunregeling val len; wanneer dan ons volk, zijn schoon ste tradities getrouw, in den zak tast en vrijwillig een paar ton voor deze stak kers offert een peuleschil vergeleken bij het bedrag, waarmee wij iederen dag onze eigen behoeftigen steunen dan krijt de pers van Mussert en zijn geestverwanten moord en brand! En ziet: Berlijn hoort de kreten van den Henlein.der Gouw Nederland van het Grootduitsche stamgebied en de Duit sche radio zaait de kiemen der veront rusting om het lot der onderdrukte Grensduitschers uit de Westmark in de Duitsche harten... Maar nu in ernst: De Regeering is natuurlijk overtuigd, dat de leugen op den duur door de waarheid zal worden achterhaald. Als leugens, van Neder landers afkomstig, maar zoo grof, dat ze door geen enkelen denkenden land genoot worden geslikt, door een buiten- landschen omroep, gretig worden gecol porteerd om stemming te maken tegen ons land en zijn staatsinstellingen, wordt het dan niet langzamerhand tijd in te grijpen? REVOLUTIE OP DE GENTSCHE BAAN. Toen Maandag de directie van de Gentsche baan besloot het laatste nummer van het programma, den kop- pelwedstrijd uit te stellen tot den vol genden dag, omdat door het dak lek kend sneeuwwater de baan gevaarlijk maakte, was dit niet naar den zin van het publiek, dat de ruiten insloeg, de banken losbrak en een ware verwoes ting aanrichtte, waartegen enkele po- lilie-agenlcn machteloos stonden. De directie, renners en helpers moesten haastig voor hel bombardement de vlucht nemen. Tijdens de wedstrijden was een dergelijk opgewonden einde niet te voorzien geweest, want de ren ners hadden goede sport laten zien dat bij de toeschouwers groote geestdrift verwekte. De uitslagen luiden: Omnium tusschen de koppels Kaers Debruycker, SlaatsPellenaars en FournierPelissier: Sprint: 1. Kaers, tijd laatste ronde (162.60 M.) 10 1/5 s.; 2. Pellenaars; 3. Dehruyker; 4. Slaats; 5 Pelissier; 6. Fournier. Tijdrace met aflossing over 1 K.M. met vliegenden start: 1. KaersDehruyker 1 min. 5 3/5 sec.; 2. SlaatsPellenaars 1 min. 6 4/5 sec.; 3 PelissierFournier 1 m. 8 2/5 sec. Australische achtervolging over max. 30 ronden1 KaersDe bruycker; 2. PelissierFournier, in- geloopen na 21 ronden; 3. SlaatsPel lenaars, ingeloopen na 7 ronden. To taaluitslag: 1. KaersDebruycker 9 pnt.; 2. SlaatsPellenaars 5 pnt.; 3. PelissierFournier 4 pnt. WALS—HANSEN WINNEN TE KOPENHAGEN. op Tweeden Kerstdag is op de Ko- penhaagsche winterbaan een drie-uurs koppelwedstrijd verreden. Schulte die met Middelkamp was geëngageerd moest wegens ziekte verstek laten gaan, zijn plaats werd ingenomen door van Schijndel. Middelkamp presteerde echter niet veel. Wals reed een schit terenden wedstrijd en werd onmiddel lijk na afloop voor de zesdaagsche in Februari a.s. gecontracteerd. Falck HansenWals legden den re cordafstand af van 140.400 K.M. Het Kopenhaagsche record over drie uin stond op naam van PijnenburgWals met 137 K.M. De volledige uitslag was: 1. Falck HansenWals, 67 p. (afgelegd 140.400 K.M., nieuw baanrecord)2. Grundahl Stieler (Denemarken) 62 p.; 3. i- ChristensenBuysse 35 p. Op één ronde 4. BillietPedersen 16 p. Op twee ronden 5. DiotGuimbretière 30 pnt.; 6. v. d. BroekNielsen 5 p. Op drie ronden 7. JacobsenBoedtker 4 p. Op vier ronden 8. Falk Hermann- senPetersen 4 p. Op vijf ronden 9. DcneefDanholt 26 p. Op zes ronden 10. v. SchijndelMiddelkamp 16 p. Op negen ronden 11. VossMagnussen 0 pnt.; 12. I. NielsenOlsen 2 p. GEEN ITALIANEN IN DE TOUR DE FRANCE. Na het besluit van den Italiaan- schen wielerbond om geen team af Ie vaardigen naar de Ronde van Frankrijk van 1939, is erthansnog een verbod uitgevaaidigd voor de in Frankrijk wonende ItaliaaDSche renners om te siarten in den vol genden Tour. Het lag in de bedoeling om uit deze Italianen een Iialiaansche Ronde ploeg te vormen ter vervan ging van de officieele équipe. De mogelijkheid daartoe is den Fran sehen organisatoren dus ontnomen. „HAAR GOUDEN STEM". Zooals wij bereids reeds meedeelden zal op Donderdag 5 Januari a.s. de Missienaaikring van v.m. Besoijen een uitvoering geven in de zaal van den Gildenbond. Uitgevoerd zal worden het fraaie tooneelspel in drie bedrijven ge titeld: ..Haar Gouden Stem". Zoowel gegeven als inhoud van dit werk zijn in staat om ieders belangstelling op te wekken, alhoewel het doel van deze uitvoering: steun voor de gezamenlijke Missienaaikringen alleen reeds tot een bezoek aan dit tooneelspel aanspoort HET KERSTBAL BIJ „DE TWEE KOLOMMEN". In het gezellige zaaltje van Hotel De Twee Kolommen, werd 1.1. Maandag een bal gegeven, dat ondanks het slechte weer zeer goed geslaagd is. De zaal had een passende kerstver siering gekregen en dit gevoegd hij de vroolijke muziek bracht er volop stem ming in. De periodieke hals die hier gegeven worden doen het wel zeer goed en de talrijke bezoekers uit om liggende plaatsen bewijzen wel, dat deze vroolijke ontspanning gewaar deerd wordt. EEN MOOIE OPBRENGST. De collecte door de heeren van de St. Vincentiusvereeniging gehouden in de H. Kerstmis in de parochies van St. Jan en van St. Antonius ten bate der spijskokerij heeft het belangrijke be drag van 195,50 opgebracht. Aanzien lijk meer dan het vorig jaar. LITURGISCHE KERSTDIENST. In de kerkezaal van het kerkgebouw' der Ned. Herv. Gem. aan de Haven heeft onder leiding van den WelEerw. heer Ds. Mühlnickel een Liturgische Kerstdienst plaats gehad voor de kin deren van de Zondagschool, die bij zondere weerklank, ook bij de ouders der kinderen, gehad heeft. Door het verhalen van de Kerstge schiedenis en de liturgie die daaraan verbonden is, droeg deze dienst een plechtig en intiem karakter, dat door allen zeer gewaardeerd is geworden. Verder een ruime keuze in diverse PANTOFFELS EN GESPSCHOENTJES tegen populaire prijzen. DAMES- EN HEEREN OVERSCHOENEN. RUBBERLAARSJES in alle maten vanaf 0 95. MAATWERK. Tel, 231, REPARATIE.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6