SCHUDT UW LEVER WAKKER DRUKWERK i INGEZONDEN STUKKEN, KANTONGERECHT. Stoomdrukkerij Antoon Tielen BRIEVEN UIT WASPIK. 1939, 4 WASPIK. GEERTRUI0ENBER6. NIEUWKUIJK. 41 Zusters, wordt door 100 werkloozen deel genomen. De retraite wordt gegeven door een ZeerEerw. Pater Capucijn. Ten nadeele van den heer v. L. werd een konijn gestolen. Naar de daders wordt een onderzoek ingesteld, doch tut dusver konden deze nog niet worden achterhaald. Door de marechaussee alhier werd overgegaan tot de aanhouding van den arbeider van O., die nog een maand hechtenis te goed had. De man is Donderdagvoormiddag op transport gesteld naar de straf gevangenis te Breda overgebracht Op Zateidag 31 December as. is in de Ned. Hervormde Gemeente kerkdienst des avonds om 7 uurin de Veersche kerk (Oudejaarsavond- dienst) door ds. W. Oost, te Raams donksveer en op Zondag 1 Januari a.s. zijn de kerkdiensten der Ned. Hervormde Gemeente om half tien in de Dorpskerk en om twee uur namiddag in de Veersche Kerk. De diensten worden gehoudea doords. W Oost, te Raamsdonksveer. In den morgendienst tevens be vestiging van ouderlingen en diaken. Heden had alhier door het R. K Kerkbestuur in bet Parochiehuis de verpachting plaats der landerijen van de Parochie v. d. H. Bartholo- meus. Er werden flinke prij zen besteed en het meerendeel bracht meer dan f 100. per H A op, Het kwam zelfs voor dat reeds gemijnd werd voordat de afslager feitelijk goed en wel was uitgespro ken. Hoe rijmt men hel echter bij elkaar als men geregeld hoort spreken over steun aan den land bouw en men ziet de handelingen bij een verpachting. Naar wij van betrouwbare zijde vernamen kwam men bij het inschrijven van leden voor de R.K. Kiesvereenigingen niet aan het ge- wenschte aantal. Hierom werden door het Bestuur der Kiesvereeni ging enkele beeren aangezocht om hierin alsnog verbetering te brengen en wij vertrouwen dat dit een gunstig resultaat zal opleveren. Onder leiding van Ds. R.de Bruin heeft de Zondagschool op 2en Kerstdag haar Kerstfeest ge vierd. Voor de pauze werd het Kerstverhaal verteld en door de kinderen de geleerde teksten op gezegd, die ze in het algemeen goed bleken te kennen. In de pauze werden versnaperingen encadeauljes uitgedeeld, terwijl daarna nog een Kerstvertelling volgde: De muzikale leiding berustte bij den heer Hartman. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk Oudejaar, zes uur, Ds.R.de Bruin Nieuwjaar, half tien, even. eans Ds. de Bruin. De uitvoering der Chr Gem. Zangver. »0. K. K.», die wegens de strenge vorst moest worden uitge steld, is nu vastgesteld op Woensdag 4 Jauuari a.s., 'savonds om 7 uur. Woensdagavond is de 10-jarige M. de Kroon in de gymnastiekzaal van het R.K. parochiehuis uit de ringen gevallen waardoor hij met zijn hoofd tegen een kast terecht kwam. Hij liep daarbij een ernstige hersenschudding op zoodat het ernstigste werd ge vreesd. Donderdag was zijn toestand echter bevredigend. Ingaande 1 Januari a.s. zal in het vervolg door de Commissie van Bouw- Woning en Welstandstoezicht voor Midden en West Noordbrabant in plaats van iederen 2en en 4cn Zater dag des v.m. 10 uur, iederen 2en en 4en Dinsdag des namiddags half twee in de raadzaal van het gemeentehuis alhier zitting houden. Oudejaarsavond om 7 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een kerkdienst worden gehouden. Voorganger is Ds. W. F. ten Bruggenkate. Onder auspiciën van de R.K. too- neelvereeniging Kunst na Arbeid al hier werd op den 2en Kerstdag in het Bondsgebouw door de R.K. gemengde tooneelvereeniging O.B.K. uit Goirle een groote uitvoering gegeven. Opgevoerd werd: De Loreleij, too- neelspel in drie bedrijven door Dr. Joh. van Goch en de klucht in een be drijf: Pietje. Wie deze uitvoering gezien en ge hoord heeft, heeft ook kunnen con- stateeren dat ze werkelijk in alle op zichten is geslaagd. Men heeft getuige kunnen zijn van den ernst, de bezie ling, het verantwoordelijkheidsbesef cn de krachtige discipline waardoor (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mynheer de Redacteur, Naar aanleiding van een bericht in Uw blad van 28 dezer, betreffende het ver wijderen van den koopman Arn. Ver meer van het ijs op de z.g. Galgenwiel, verzoek ik U Mijnheer de Redacteur be leefd om onderstaande regelen in Uw veel gelezen blad op te nemen, waarvoor bij voorbaat nip dank. Volgens bedoeld bericht, werd aan bo- vengenoemden koopman door het be stuur der IJsclub verboden, om op het ijs zijn waar te verkoopen. Zulks is onjuist, omdat, toen ik Arn. Vermeer op het ys kwam, om mijne wa ren ten verkoop aan te bieden, werd aan gesproken door een zekeren A. v. Rave- stein, die mij verbood mijne waren te verkoopen aangezien het voor hem vast stond dat ik zulks niet mocht, omdat de verkoop-gelegenheid verpacht zou zijn. Ik heb hem toen geantwoord dat ik al sinds 40 jaren als er ijs was op deze Wiel verkocht heb en ik meende daar voor volkomen gerechtigd te zijn, waar op hij mij antwoordde, dat zulks dezen keer niet meer op zou gaan. Ik, Arn. Vermeer heb trien gezegd, dan maak er maar proces-verbaal van op; dat wil ik uitgemaakt zien of deze oude traditie hier zoo maar zonder meer door jullie verbroken kan worden. Daarop heeft hy een zekeren van E. gerequireerd en met hun tweeën hebben zij my van het ijs gesleurd. Ik was hier over zulk een op treden zeer verontwaardigd, en heb mij toen wederom op het ijs begeven, waarna van R. (alleen), dus (zonder) de hulp van E. mij nog mishandelde en mij eenige ma len in de daar ter plaatse aanwezige eiken knoesten heeft geworpen, waar door ik pijnlijk werd getroffen. Toen ik wederom terug wilde gaan, begon hij mij aan te vallen. Toen echter het spel gekenmerkt werd. Het is de goede geest die de toe gangspoort is tot den drempel der ware cn zuivere artisticiteit. Er is met zoo veel liefde en toewijding gespeeld, dat onze toch reeds hooge verwachtin gen, verre overtroffen zijn. Voor een niet gering deel slaat dit succes terug op het zeer bekwame werk van den regisseur dhr. Frans van Steensel die de vereeniging de tooneel- kunst bijbracht en daarin geslaagd is op een wijze die boven alle lof is. Het aandachtige publiek was dan ook uiterst dankbaar voor deze hoog staande kunst en genotvollen avond. Zeer terecht bracht aan het slot der uitvoering de Weleerw. heer Kapelaan een woord van dank. Uitspraken. J. v. E., Waalwijk, ongevallenwet, f 3 boete. K. v. K., Sprang, niet rechtshou- den en veiligheid verkeer, f 2 en f 3 boete. P. V., Sprang, niet rechtshouden, f 3 boete. Th. K.t Kaatsheuvel, veiligheid verkeer, f 15 boete. M. A. v. d. S., Waalwijk, geen reflector, f 1 boete W. KÜrunen, geen reflector, f 1 boete. D C. V., Sprang, geen reflector, f 1 50 boete. A. van B., Sprang, voetballen, f 3.— boete. M. L., Loonopzand, venten, f4.— boete. W. K„ Waalwijk, gespan op over weg. f6.boete. C. v. G., Waalwijk, rijwiel zonder licht, f 3.— boete. Ha. Sch., Waalwijk, rooken in heide, f 3,— boete. M. v. D., Drunen, rijden op voet pad, f 3.— boete. Ha. Ja. v. B. huisvrouw W te Dussen, moest voor den Bosschen kantonrechter verschijnen wegens overtreding van de drankwet. Zij had aan klanten bier in haar winkel te drinken gegeven tegen betaling. Verdachte was niet ter zitting ver schenen, maar de IX jai ige de Groot getuigde, bij haar wel eens bier ge dronken le hebben en daarvoor te hebben betaald. Een andere getuige beweerde, slechts limonade gedron ken te hebben. Conform den eisch werd verdachte veroordeeld tot f 20 boete of 20 dagen hechtenis heeft een zekere de R. uit het publiek er zich mede bemoeid en hem gelast om niet voort te gaan met die mishandeling. Van bovengenoemde mishandeling is door de Kon. Marechaussee te Kaatsheu vel proces-verbaal tegen van R. opge maakt. Na hoven omschreven handelingen en omstandigheden zijn de Kon Marechaus see uit Kaatsheuvel gekomen en hebben ook tegen mij proces-verbaal opgemaakt, zulks geheel in overeenstemming met mijn wil, (om als hoven omschreven uit gemaakt te zien of ik hier nog recht zou hebben om myn waren te verkoopen), ook mijn waren werden door bovenge noemde Kon. Marechaussee in beslag ge nomen. Deze werden echter na eenige uren aan mij vry gegeven. Uit het overige deel van bedoeld be richt in Uw blad, zou de lezer den in druk krijgen dat de sterke arm, de Kon. Marechaussee hier bedoeld, met mij in een rol- of valpartij zou zijn gekomen, mede door mijn onwil en de gladheid. Zulks is niet waar, want de Kon. Ma rechaussee hebben mij niet aangeraakt en mij na proces-verbaal het verblijf op het ijs niet verboden. Over hun optreden heb ik dan ook niets, maar dan ook in het geheel niets aan te merken, daar het geheel in overeenstemming met mijn wil was en zeer zakelijk, net en degelijk. Voorts spreekt het bericht in Uw blad dat ik, Maandag Tweeden Kerstdag weer present was; dat is zeer juist en het dient hier vermeld, dat ik toen geen noe menswaardig hinder heb ondervonden, ook niet meer van v. R. en ook werd toen geen proces-verhaal meer tegen my op gemaakt. Wat het bericht in Uw blad verder nog vermeld, dat door mij heftig werd geprotesteerd op grond van mijn recht, of vermeend recht als" Nederlandsch staatsburger, is nagenoeg volkomen juist. Want het is voor my, en voor zeer vele anderen met my, zeer grievend, dat een oude traditie, ijsvermaak en vrijheid van handelen op dat ijs hier werd bedreigd op een wijze, die, hoe men deze zaak ook bekijkt, afkeuring verdient. Dergelijk op treden, zulks tegen een man van 58 jaar, die op een eerlijke manier tracht zijn brood le verdienen, zal niemaiuls goed keuring kunnen wegdragen, daar er im mers nog tal van andere wegen open staan om tot een Gerechterlijke uitspraak te komen waarin, waar ik meen, ieders recht zal worden afgewogen. Het is dan ook zeer bedroevend dat ik my op deze wijze in Uw blad tot het pu bliek moet richlen, met de waarheid, niets meer of niets minder. Hiermede zal ik eindigen Mijnheer de Redacleur. Ik heb over deze aangelegen heid echter lang niet alles weergegeven wat mij in deze gegriefd heeft, aangezien zulks te veel plaatsruimte in Uw blad zou vergen. Het moet my echter van het hart om een oude Nederlandsche leuze, lel s.v.p. vooral op het woordje oude, te vermelden: Wij leven Vrij Wij leven Blij Op Neerlandsch dierbaar grond. Ook een eventueele noot van Uwe re dactie zal ik in dank aanvaarden en tec- ken Hoogachtend Uw abonné ARN. VERMEER Loonsch Hoe 29 December, 38. kje 21, Kaatsheuvel. Wanneer andere bladen van dit be langrijke voorval geen melding hadden gemaakt, zouden we er zeker in ons blad niet over geschreven hebben. Wij moeten eerlijk bekennen het geval zelf niet te hebben meegemaakt, maar dit te hebben vernomen van geloofwaardige personen daar tegenwoordig; zoodoende is het best mogelijk dat er een vergissing of verwisseling in voorkomt, b.v. ten aan zien van het feit dat niet de marechaus see, maar de buitengewoon agent van R., schrijver van het bovenstaand ingezon den stuk al of niet op hardhandige wijze van de baan heeft gezet. Wij mengen ons dus niet in de kwestie, maar zouden toch wel even willen zeg gen, dat ons het geval vrij eenvoudig lijkt. De eigenaar van de Wiel staat zijn ei gendom de Galgewiel af aan de Waalwijk- sche IJsclub, die dus in haar rechten treedt en alzoo ook het recht heeft het verkoopen en venten te verpachten, als ook te beletten dat door anderen gevent of verkocht wordt op dit eigendom; zoo is onze zienswijze. Het verdere verloop zal dus wel bly- ken, maar toch stellen wy er prijs op te laten volgen, hoe naar anderzijdsche meening het gebeurde zich heeft toege dragen. Men deell ons mee dat de buiteng. agent v. R. van het bestuur der Waahvijksche IJsclub, die den verkoop van artikelen op de baan, die zy in gebruik gekregen had, het verzoek kreeg om A. V. uit 't Loonsch Hoekje, die eveneens met ven ten begon, te verbieden daarmee door te gaan en zoo niet, van de haan te verwij deren, temeer daar hij geen toegangsbe wijs had. v. R. voldeed hieraan en gelastte V. hiermede op te houden en vermits hij geen kaartje had, ook de baan te verlaten. V. weigerde aan een en ander te vol doen, waarop v. R. hem by den arm nam en hem van de ijsbaan zette. Nauwelijks had v. R. zich omgedraaid of V. kwam terug, maar weer werd hij verwijderd en zoo herhaalde zich dat nog enkele malen, totdat de marechaussee arriveerde, hem proces-verbaal maakte, z'n artikelen in beslag nam enz. Hier heeft men dus beide lezingen, de rest zal men elders wel uitmaken. RED. OP ELK GEBIED Scène uit de film »De ondergang van de William Brown« welke deze week loopt in de»Luxor« Waspik, 31 December 1938. Geachte Lezer, Het is zoo langzamerhand gewoonte geworden dat wij in onzen laatsten brief van het jaar een overzicht geven van bijzondere feiten en feitjes die zich in het afgeloopen jaar zoo hier als in naaste omgeving afspeelden. Van zelfsprekend moeten wij daarbij zeer beknopt zijn, en wij zullen dus ook thans in telegramstijl een en an der releveeren. Daar gaan we dan; te rugblik in 1938: 17 Januari. Uitgifte van bonnen B- steun. 25 Des avonds was Noorder licht waar te nemen. 29 Zeer hoog water; over- strooining Dijk en Vaartje 31 Geboorte Prinses Beatrix. Begin der rioleerings- werkzaamheden op Raad huisplein. 1 Februari. Nationale feetdagviering. 2 Begin ophooging Raad huisplein. 4 De Commissaris der Ko ningin en Griffier be zochten incognito onze gemeente. 4 Pater Flavianus geeft le zing met lichtbeelden. 15 Aanwijzing verbouwing Gemeentehuis. 18 Aanbesteding verbouwing Gemeentehuis. Aannemer was Fa. Gebr. Kuijpers te Zevenbergschen Hoek voor 8200, 23 Werkloozendag in Pa tronaat. 1 April Minister Boeien bezocht met eenige hoogere amb tenaren onze gemeente. 10 Jaarvergadering Harmo nie. P. Broekmans neemt ontslag, was 40 jaar wer kend lid. 14 Definitief werd bekend gemaakt dat Waspik niet geannexeerd zal worden. 1 Mei Pater Henri de Greeve hield een zeer kernachtige redevoering onder auspi ciën der R.K. Midden- standsvereeniging. 11 Wijnfeest in de Harmo niezaal ter .gelegenheid van het zilveren huwe lijksfeest van het echt paar van Iersel-Montens. NIEUWJAARSWENSCH door THOMASVAER cn PIETERNEL voor de lezers van „De Echo van het Zuiden" te Waalwijk en Omgeving. Pieternel: Mijn beste oude Thomasvaer, Is Uw arbeid nog niet klaar? Wil even dan pauzeeren: Mijn oude, lieve, beste schat, Vertel mij nu eens even wat U 't meest kan interesseeren. Thomasvaer: Wel lieve, beste Pieternel, 't Is waarheid, als ik je vertel: Dat z' allen zich op „de Echo'' abonneeren. Pieternel: Vindt U dit blad dan zoo perfect, Of is het alleen uit respect Voor Waalwijk en de Langstraat? Thomasvaer: 't Is van beide zaken wat, Dat ik het plaatselijke blad, Voor iedereen steeds aanraad. Pieternel: Nu Tomasvaer, U krijgt je zin, „De Echo" komt er steeds meer in. Dat kan ik U verklaren. Thomasvaer: O elk die 'n werkelijk burger is, Kan niet zonder „Echo", 't is gewis Een blad dat „Zestig Jaren" Gestreden heeft voor vermaak en zaak. 6 Juni Concours hyppique door Rijd met beieid. 11 Des middags ongeveer half een werden aardtril- lingen waargenomen. 9 Juli Aannesteaing Kleuter school Waspik-Boven. Aannemer was Fa. L. Fitters voor ƒ16264, 10 Algeineene vergadering Wit-Gele Kruis. A. Ane- maat en G. Baaten werden als bestuurslid gekozen. 25 Pater Flavianus vertrekt weder naar zijn missie op Borneo. 5 Augustus. Mevr. Dekkers-Raaijma- kers ontvangt de Pause lijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". 28 Kermis op het nieuwe ge meenteterrein. 2 September Doodelijk auto-ongeval op Capelschen Dijk.- 10 Opening der R.K. Land bouwschool te Raams- donk. 15 Verkiezing Comité Raad huisfeesten. 9 October. Vertrek Dominé Drs. G. Lans naar Meerkerk. 5 November. Vertooning van de film Voor veertig jaren. 12 Officieele opening van het nieuwe gemeentehuis. 24 Opening Winkelweek. 27 St. Nicolaas trekt door de gemeente. Eerste Kerkdienst Idoor Ds. Drs. de Bruijn. Ziehier geachte lezer, een korte te rugblik van de voorbije twaalf maan den. Het gaf iets prettigs; het gaf ook j iets beangstigends. Laat ons niet te diep er op ingaan, maar veeleer voor uit zien naar hetgeen ons in de toe komst te wachten staat. Het onbeken de is geneigd ons reeds een weinig neerslachtig te stemmen, laten we dus optimistisch blijven. We drukken el- kaar morgen de hand en zeggen plicht matig „Zalig Nieuwjaar". Laten wij dit doen met een goed hart, en laten onze wenschen welgemeend zijn. Ook wij wenschen onze lezers een zalig en voorspoedig nieuwjaar in privé en zaken; zij mogen er van overtuigd zijn dat het geen gewoonte gebaar is, maar dat wij inderdaad hopen dat er voor u onze goede gemeenschap, die Waspik f is, heel veel goeds is weggelegd. 4 ADEPT. Of wilt gij beter: zaak en vermaak. Beide zijn niet te missen. Elk zakenman moet op zijn tijd, Na de uren aan zijn werk gewijd, Zich ontspannen en verfrisschen. Pieternel: Dat is goede, gezonde taal, Toch vind ik het thans wel fataal, - Dat de hedendaagsche jeugd, Vermaak stelt boven zaken. Alleen denkt aan vermaken. Aan afleiding en vreugd. Thomasvaer: -• O gun die lieve jeugd ook wat, Mijn hemel, als die nu reeds d ernst bezat, Waren ze wel te beklagen. Want wat voor toekomst gaan ze in? Is er voor hen nog broodgewin? Beantwoord eens die vragen. Pieternel: Ja, het is wel een zware tijd En ook een moeielijke strijd, Doch, steeds op God vertrouwen. Hem dienen met een rein gemoed, Daarom is het beste wat men doet, De handen uit de mouwen. Thomasvaer: Je spreekt uit wat ik gevoel, Doch het is juist zoo'n lamme boel, Er is geen werk te vinden. In de fabrieken gaat het stug. En de bestellingen niet vlug. Vertellen mij mijn vrinden. Pieternel: Daarbij de zucht tot vermaak en spel, Elke moeder, o die weet het wel, a Het kan niet door den beugel ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal én Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raaKt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carters Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10