Toegewijd aan Handel, lidustrie en Gemeentebelangen; Vierde Blad, Verlichting torenklok kerk St Jan. Diverse verkiezingen. Huldiging wethouder Eibers. NUMMER 104. ZATERD.G 31 DECEMBER 1938. 61c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. De raad onzer gemeente kwam gis teravond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den Ed.- achtb. heer Burgemeester E. C. J. Moo- nen. Secretaris de heer J. v. Mierlo. Afwezig de heer v. Gent. De notulen der vorige vergadering werden zonder opmerking vastgesteld. De voorzitter deelt mede dat de heer Spijkerman hem schriftelijk verzocht heeft na afloop der openbare vergade ring in vertrouwelijke zitting enkele vragen te mogen stellen. Spr. heeft hiertegen geen bezwaar en zal den heer Spijkerman daartoe na sluiting der openbare vergadering in de gelegenheid stellen. Aan de orde: 1Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1Goedgekeurde gemeente- en bedrijfs-begrootingen voor 1939. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 25 November 1938 tot wijziging der begrooting '38. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Ad viezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, 's-Gravenhage. Proces-verbaal van kasopne- ming bij den ontvanger, gehou den 19 December 1938. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 2. Voorstel tot wijziging der alge- meene rechtstoestandverordening voor het gemeentepersoneel en van de verordening, regelende de ran gen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren en beambten der gemeentepolitie. Niemand verlangt hierover het woord en zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. 3. Voorstel tot tijdelijke ingebruikge- ving eener bakkerswerkplaats in de gemeentewoning Stationsstr. 9. Wordt aangenomen zonder hoofde lijke stemming. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijs-wet aan het bestuur der Sint Petrus-school voor aan te brengen herstellingen en vernieuwingen aan het schoolge bouw en de speelplaats. Wordt z. h. st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot het sluiten eener kas- geldleening. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag 24 Dec.). De heer v. d. Waerden zegt dat het hem opgevallen is dat deze leening door bemiddeling van zekeren heer Verbist te Den Haag wordt gesloten en vraagt waarom zulks niet geschiedt door be middeling van personen of banken in onze gemeente. De Voorzitter zegt dat de heer Ver bist gewoonlijk als tusschenpersoon voor onze gemeente optreedt; hij heeft veel relaties en doet het heel goedkoop. Spr. heeft er echter niet het minste bezwaar tegen om de banken ter plaat se te vragen een aanbieding te doen, daar er nog geen enkele afspraak ge maakt is. Aan beide banken (de Ned. Handel- Mij. en de R'damsche Bankvereen.) zal alsnog een aanvrage gericht worden. 6. Voorstel tot wijziging der begroo ting 1938. Wordt goedgekeurd. 7. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet voor verlichting van een drietal wijzerplaten der R.K. kerk der parochie Sint Jan te Waalwijk. (Zie prae-advies van B. en W. in ons blad van Zaterdag 24 Dec.). De Voorzitter zegt dat het gevraag de crediet van 500.uitsluitend de installatie der verlichting van de 3 wij zerplaten en wijzers betreft. Op een desbetreffende vraag van den heer v. d. Waerden deelt de voorzitter verder mede dat de kosten van het stroomver bruik voor de gemeente op 40 a 45 per jaar zijn te ramen. De heer Spijkerman zegt niet tegen het voorstel te zijn, doch het is hem op gevallen dat B. en W. zich bereid ver klaard hebben den raad voor te stellen de geheele kosten der verlichting voor rekening der gemeente te nemen, ter wijl het kerkbestuur slechts de finanti- eele medewerking der gemeente vroeg, dus blijkbaar op een vergoeding van een deel der kosten gerekend had. De Voorzitter zegt dat de voorzitter van het kerkbestuur het verzoek mon deling heeft toegelicht en dat daarbij gevraagd is de aanleg der verlichting en de stroom voor rekening der ge meente te nemen. Uit de door B. en W. opgemaakte voorwaarden kan men zien dat de gemeente krasse eischen stelt. De heer Pullens kan zich met het voorstel best vereenigen, doch vraagt zich af of hier geen precedent gescha pen wordt. Zouden ook andere kerk besturen niet met een dergelijk voor stel kunnen komen? De Voorzitter merkt op dat hem door de firma Eijsbouts is medegedeeld dat men de verlichte torenklok zeker op 2 K.M. afstand zal kunnen zien. Hij beweerde zelfs dat men haar vanuit Drunen zou kunnen zien. In ieder geval zou er dus voor geen enkel ander kerk bestuur in onze gemeente aanleiding zijn om dergelijke verlichting te vragen daar men op elk punt in onze gemeen te 's avonds zal kunnen zien hoe laat het is. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. hierna goed gekeurd. 8. Vaststelling onteigeningsplan in 't belang der volkshuisvesting. Dit punt wordt van de agenda afge voerd, omdat het advies van den in specteur der Volksgezondheid voor bouw- en woningtoezicht, den heer Bolsius, dat men vóór deze vergade ring verwacht had, nog niet was ont vangen. Dit punt komt dus in de volgende vergadering aan de orde. 9. Benoeming/herbenoeming van le den van commissiën, bestuursleden instellingi van weldadigheid, enz. wegens priodieke aftreding of an derszins. De stemmig had het volgende re sultaat: 1. Commise voor de Licht- en Waterbedrijve. Aftredende eden: M. van Driel, F. Passier en C. V. Pullens. Met resp. 1110 en 11 stemmen (van de 12) wordende aftredenden herko zen. 2. Commissi voor het Woningbe drijf. Aftredende Men: J. H. J. Klijn, F. C. Roxs en J. F Spijkerman. Met resp. 11, en 11 stemmen wor den de aftrederien herkozen. 3. Burgerlijk Armbestuur van Waalwijk. Aftredend lid G. 'J. Goutière. Burgemeester n vethouders dragen voor 1. G. J. Gotièir. 2. A. G. Mes. Uitgebracht \orr.en op den heer Goutière 11 ster,men tegen 1 op den heer Meijs. 4. Burgerlijk Armbestuur van Baardwijk. Aftredend lid: Pullens. Burgemeester c_ wethouders dragen voor 1. A. Pullens. 2. Th. J. van -eent. De heer A. Pullen kreeg 11 stemmen tegen 1 op den hee v. Leent. 5. Burgerlijk irmbestuur van Bescijen. Aftredend lid: .LI. Kuysten. Burgemeester enwethouders dragen voor 1. J. J. Ivuysen. 2. A. P. Mayrs. De heer Kuystej kreeg 11 stemmen tegen 1 op den hor Mayers. 0. R.K. Burgerlik Gasthuis. Aftredend gasthusmeesterG. N. v. Loon. Het bestuur dragt voor: 1. G. N. van Lon. 2. L. W. J. C.Christ. De heQr van Loa kreeg 8 stemmen tegen 4 op den hec Christ. 7. Oude-Mannfi>Huis te Baard wijk. Aftredend besturslid: A. .1. M. van Erp. Burgemeester enwethouders heve len aan: 1. A. J.M. var Erp. 2. 3. A. Loeft De Zeereerw. her v. Erp kreeg 10 stemmen tegen 2 ip den heer Loeff. 8. Commissie vin Toezicht op het Middelbaar Onderlijs. Aftredend lid: LAY. J. C. Christ. Burgemeester en wethouders beve len aan: 1. L. W. J. C Christ. 2. N. J. P. Grgtmans. De heer Christ wrd met algemeene stemmen herkozen. 9. Commissie vai Toezicht op het Lager Onderwijs. Aftredend lid: P.H. Broos. Burgemeester en wethouders beve len aan: 1. P. H. Broos 2. G. P. H. Veltman. De heer Broos verkreeg 11 stemmen, tegen 1 op doi heer Veltman. 10. Commijsie van Toezicht op het Gemeentelijk Nijverheidsonderwijs. Aftredend ldF. S. van Wees. Overleden lid: J. Kooien. Burgemeester en wethouders bevc len aan: In de vacaure-van Wees: 1. F. S van Wees. 2. C. J. Verhulst Jr. In de vaciture-Koolen: 1. A. f. J. van Iiulten. 2. H. A. Aarts. Herkozen dhr v. Wees met 11 stem men tegen 1 op den heer Verhulst; en gekozen dhr. v. Huiten met 9 stemmen tegen 3 op den heer Aarts. 11. Commissie, van Toezicht op het Agentschap der Arbeidsbemiddeling. Aftredende leden-werkgevers A. A. de Kort en F. S. van Wees. Aftredend lid-werknemer A. W. van Oudheusden. Alle aftredenden worden met alge meene stemm ;.i herkozen. Aan het slot der openbare ver gadering hield de voorzitter in verband met het onlangs herdachte koperen jubileum van wethouder Eibers de volgende toespraak In de geschiedenis der gemeente Waalwijk over de laatste 20 jaren, is 25 December van dit jaar een datum geweest van meer dan ge wone beteekenis. In deze periode der plaatselijke historie, welke een aanvang nam na den grooten Europeeschen oor log, heeft zich een evolutie onzer gemeente voltrokken, die haar industrieel karakter wel is waar niet heeft gewijzigd, maar dit toch wel zeer sterk heeft geaccentueerd een evolutie ook, waarin onze ge meente op eervolle wijze, ter. opzichte van de omringende en nabuur-gemeenten. de plaats heefl weten te bewaren, die haar in den loop der geschiedenis steeds ten deel is gevallen. De vestiging in onze gemeente van aantrekkelijke winkels en van filialen van groot winkelbedrijven, is daarvan o.a. een treffend bewijs. In dit tijdsbestek van onze plaat selijke geschiedenis is de politieke ster van onzen oudsten wethouder den heer W. Eibers opgegaan en heeft sindsdien onafgebroken aan het Waalwijksche uitspansel ge schitterd. Zonder te vervallen in een doode opsomming van al die zaken, die in de ambtsperiode van den heer Eibers zijn tot stand gekomen, meen ik er toch wel op te mogen wijzen, Hat Waalwijk in die periode van 20 jaren van aanzien is veranderd. Onze gemeente heelt in den loop dier jaren een nieuw kleed aange trokken, zoodat zij zich niet meer unheimisch of vereenzaamd behoeft te gevoelen in het gezelschap van hare-ook grooteie-zusteten. De jurk, waarmede onzegemeente zich in de naoorlogsche jaren heeft getooid, is de trots van onzen wet houder van openbare werken en ze heeft met diens directe mede werking de charme gekregen, die ons dagelijks voldoening schenkt. De toestand, het onderhoud en de zindelijkheid onzer stralen en pleinen maken, ook bij vergelijking met grootere gemeenten, een zeer gunstigen indruk. Onze plantsoenen,aangelegd daar, waar maar eenige ruimte voorver siering beschikbaar was, geven, vooral in de zomermaanden, een fri«ch en vriendelijk accent aan ons dorpsbeeld. De met veel zorg onder houden hoornen, breken op verras sende wijze de eentonigheid onzer straten, die zorder dat groen de eentonigheid der grootstads straten zouden evenaren. Aan dit alles heeft de wethouder van openbare werken, de heer Elberc, met groote liefde medege werkt en waar noodig de leiding genomen en daarmede heeft hij getoond, dat zijn hart warm klopt voor de plaats, waar hij zich heeft ontwikkeld tot een man, die waardig is in het openbare leven de functie te vervullen, die hem nu reeds 12'/, jaar onafgebroken is toevertrouwd. Ook op zijn beleid en op zijn handelingen zal wel critiek worden geoefend en niet altijd opbouwende, maar men bedenke, dat men het zoo niet kan maken, of de een zal het loven en de ander zal het laken. Bij de herdenking van dit jubileum meen ik er op te mogen wijzen, dat continuïteit in de bezetting van het college van B. en W voor een gemeente groote voordeelen biedt. Het beleid toch van het college van B. en W„ geleid en gecorrigeerd door den gemeenteraad, zal, als de wethouders een reeks van jaren in functie blijven, zooals dit in enze gemeente het geval is, een stabiel bestuur waarborgen, waaidoor de gemeente voor verrassingen en in dezen tijd zijn de verrassingen voor de gemeenten nagenoeg alle onaangename zal worden ge spaard. Vooral voor bet beheerder onderscheidene bedrijven is ervaring en een flinke dosis parate kennis van de bedrijfseconomie onont heerlijk. Niet alleen kennis en ervaring oefenen invloed uit op de wijze waarop een gemeente wordt be stuurd, maar evenzeer de karakter eigenschappen der daaraan ver bonden functionnarissen. Als ik onzen oudsten wethouder te dezen opzichte moet ontleden, dan zou ik hem schetsen als een man met een gevoelig hart, met gezond ver stand en een practisch inzicht in de nooden en behoeften onzer ge meente. maar in het trekken van conclusies wel eens te impulsief. Het algemeen belang kan alleen worden gediend met het verstand, het hart mag daarbij e« n rol spelen, maar dan toch een rol van onder geschikte beteekenis. In omstandig heden, waarin gevoelsov» rw egingen in bet geding komen,springt echter onze oudste wethouder wel eens uit den band, maar, het moet tot zijn eer worden gezegd, een korte zake lijke opmerking brengt hem weer spoedig in hel goede spoor, zoodat ik eerlijkheidshalve moet bekennen, dat de prettige samenwerking in 't college van B en \V. daardoor nooit in gevaar is gebracht. Weihouder Eibers, mede namens den Baad, Uwen ambtgenoot den heer Smolders en den gemeente secretaris, den heer van Mierlo, wensch ik U van gnnscher harte geluk met Uw koperen jubileum als wethouder onzer gemeente en ik hoop, dat de gemeenteraad U een zoodanig vertrouwen zal schenken, dat gij Uwe kennis, ervaiing en karaktereigenschappen nog vele jaren in dienst zult mogen stellen van de gemeente Waalwijk. De raad geeft met applaus zijn instemming met het gesprokene te kennen. Wethouder Eibers dankt in en kele hartelijke woorden voor deze van zooveel waardeeiinggetuigende toespraak. Deze hulde heelt hem zoo getroffen dat hem de woorden ontbreken om daarop diep in te gaan. Hij had niet kunnen denken op zijn koperen ju'iltum zoovei 1 medeleven en waardeering, zooveel bloemen en belangdtellii g te mogen ontvangen. Het oudste raadslid, de heer Roxs, spreekt hierna nog een hartelijk woord van geluk wensch tol den jubileerenden wethouder. Spr. acht het overbodig nog eens te n.emo- reeren wat er in die 12*/a jaar is De Echo van het Zuiden, Waalwybscbe en Lingstrnatsche Courant, Gemeenteraad

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 13