'J BINNENLAND. LAATSTE BERICHTEN. Vervolg Prov. Nieuws. Nieuwjaarswenschen SPORT. Agenda's Marktberichten tot stand gekomen. Iedereen kan dat dagelijks in onze gemeente ron dom zich hein zien. Men heeft het nitvoeng kunnen lezen in »L)e Echoa en ook de voorzitter heelt in zijn rede een en ander nog eens naar voren gebracht. Namens den raad feliciteert spr. den heer Eibers met zijn jubileum en hoopt dat hij nog veie jaren deze functie moge bekleeden. (applaus). De voorzitter stelt voor na afljop der geheime vergadering in de trouwzaal gezamenlijk een kop thee te gebruiken en een sigaar teron ken wairna «Ie openbare zitting wordt gesloten. Voorlichtingsdienst Leder- en Schoenindustrie li ij Kon. besluit is met ingang van 1 Jan. bevorderd tot assistent bij het rijksproefstation en den voorlichtingsdienst ten bate van de leder- en schoenindustrie te Waal wijk J. N. Gerssen, thans analist le klasse. OPGEBRACHT. Door de Kon. Marechaussee is Don derdag opgebracht een zekere P. wo nende te v.m. Besoijen, die nog enkele dagen wegens strooperij tegoed had. P. is op transport gesteld naar Den Bosch. ACHT WETSONTWERPEN IN GEDIEND MET BETREKKING TOT DE VOLKSHUISHOUDING, DEFENSIE EN VEILIGHEID DER BURGERBEVOLKING. Bij de Tweede Kamer zijn thans acht wetsontwerpen ingediend, houdende regelen met betrekking tot de voorbe reiding van voorzieningen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden in de be hoeften van volkshuishouding en lands verdediging. Jin de toelichting tot het eerste wets ontwerp (wet medewerking verdedi gingsvoorbereiding 1939) schrijft de regeering: Het ontwerp heeft ten doei de wer king der bij de wet oeconomische ver dedigingsvoorbereiding 1938 gestelde regelen te bestendigen. Richtlijnen voor de oeconomische verdediging. De regeering grijpt dgze gelegenheid tevens a^n om den Staten-Generaal een nadere uiteenzetting te geven nopens de maatregelen, welke haars inziens ter voorbereiding van de oeconomische verdediging des lands noodzakelijk zijn. De behoefte ter verzekering van de veiligheid des lands maatregelen voor te bereiden, die niet alleen van militai ren, doch ook van oeconomischen aard zijn, vindt haar oorzaak in den aard van den modernen oorlog, welke steeds meer het karakter van een totalitairen oorlog schijnt te zullen aannemen. In den modernen oorlog is het ver loop van den strijd in hooge mate af hankelijk van het oeconomische aan- passings- en uithoudingsvermogen van een land. Het zeer groote materiaalver- bruik door de weermacht maakt deze steeds meer afhankelijk van de moge lijkheid om in haar behoeften te voor zien. Een ongekende vraag naar grond stoffen zal ontstaan, die in vele geval len het aanbod verre zal overtreffen. Een en ander zal er ongetwijfeld toe leiden, dat in het bijzonder de oorlog voerende mogendheden de in haar be zit zijnde voorraden niet of slechts on der zeer bezwarende voorwaarden ten uitvoer zullen toelaten. Wordt de aanvoer uit het buiten land in het algemeen hierdoor in ge val van oorlog reeds hoogst onzeker, nog sterker geldt dit voor den aan voer van overzee door de groote ge varen, die in oorlogstijd ook de neu trale scheepvaart bedreigen. De hierboven in het kort geschetste omstandigheden hebben voor Neder land verschillende consequenties, waarmede de regeering reeds thans terdege rekening moet houden, zoowel voor het geval, dat ons land in een oorlog zou worden betrokken, als voor het geval, dat het er opnieuw in mocht slagen zijn neutraliteit te handhaven. Mocht ons land in een conflict worden betrokken, dan kan, naar de meening van de regeering, althans in de eerste periode niet aanstonds op den steun van eventueele bondgenooten worden gerekend. Bij een neutraliteitspositie zal men gezien de beperkte moge lijkheid om in oorlogstijd door inter nationalen ruil in de behoeften te voor zien er van moeten uitgaan, dat ons land tijdens den geheelen duur daar van, in nog sterkere mate op zichzelf zal zijn aangewezen. Men denke ook aan het wapen der economische blok kade, dat, naar de ervaring uit de ja- Het feestdiner, gehouden ter gegenheid van de uitreiking van Diploma D, te Amsterdam. ren 19141918 heeft geleerd, mede ge bruikt kan worden om druk uit te oefenen op neutrale mogendheden. De economische verdedigingsvoor bereiding is een noouzakenjKe voor waarde om onze traditioneele zelfstan- digheidspotitiek meer kracht bij te zet ten. De regeering is er zich daarom van bewust, dat een zoodanige voor bereiding op beide situaties gericht moet zijn. Ten einde tijdens een oorlog, waarin ons land al dan niet betrokken is, in de behoeften van weermacht en bur gerbevolking te kunnen voorzien, dient eenerzijds de binnenlandsche voortbrenging te worden gericht op hetgeen het meest noodig is, en ander zijds het verbruik [te worden beperkt tot de bevrediging der meest dringen de behoeften. Zulks zal uiteraard niet automatisch door de vrije werking dei- economische krachten geschieden. In grijpen van regeeringswege in de pro ductie en de distributie, zoowel van gebruiksartikelen en halffabrikaten, als van grondstoffen, zal derhalve in veie gevallen noodzakelijk zijn. Het zelfde geldt voor de prijsvorming. Hot oeconomische leven en de wel vaart van ons land zijn odder de hui dige omstandigheden zoozeer afhan kelijk van den internationalen goede- renruil, datieen streven naar autarkie ten behoeve van de oeconomische weerbaarheid niet in aanmerking kan komen. De regeering stelt zich dan ook op het standpunt, dat wel een organisatie van productie en verbruik voor het geval van isolement dient te worden voorbereid, doch dat slechts van enkele, voor de verdediging des lands onontbeerlijke artikelen een on- oeconomische binnenlandsche voort brenging, ter vervanging van import, in vredestijd mag worden aangewak kerd. Van de in bovenstaande uiteengezet te politiek ten aanzien van de binnen landsche productie en het verbruik mag derhalve geenszins worden ver wacht, dat zij ons land ten aanzien van talrijke esscntieele grondstoffen op den duur van het buitenland onaf hankelijk zal maken. Naast de organi satie van binnenlandsche voortbren ging en verbruik zal dan ook een rege ling van den in- en uitvoer, waardoor zooveel mogelijk deze laatste dienst baar gemaakt wordt aan het verkrij gen van dringend benoodigde import- artikelen, niet kunnen worden ont beerd. Behalve de genoemde problemen op het gebied van de productie, de distri butie, de prijsvorming en den interna tionalen handel moeten nog worden vermeld: die betreffende de financie ring, de buitenlandsche scheepvaart, het binnenlandsche transport, kortom betreffende al die onderwerpen, die met het functionneeren der volkshuis houding onder bedoelde buitengewone omstandigheden verband houden. UITBREIDING C. JAMIN. Hypermodern ketelhuis uit staal en glas Het fabriekscomplex van de firma C. Jamin aan de Hugo de Grootstraat, zal een belangrijke uitbreiding onder gaan en wel aan de achterzijde, waar het complex begrensd wordt door de Generaal van der Heijdenstraat. Het ligt in de bedoeling daar een ketelhuis te bouwen, een object van bijna 100.000 gulden, in modernen stijl opgetrokken, geheel van glas en staal. Slechts komt onmiddellijk langs de Rijstraat een gemetdde borstwe ring van 1.40 M. hoogt' met het oog op te passeeren vractverkeer. De plannen zijn ontworm door den bouwkundige der fabric, den heer K. C. Slijk, en worden uitgvoerd door de fa. H. en P. Voormolexte Rotterdam. Het ketelhuis zal wrden ingericht met vier ketels, z.g. pee-vuurgangs- vlampijp waterpijpkeUs, met een ver warmd oppervlak van220 M2 en een werkdruk van I4ptm6feer, welke ge leverd worden door Wirkspoor te Am sterdam. Zij zullen het gehele bedrijf voor zien van stoom voor verwarming en voor kook-doeleioder Het eigenaardige yin dit glazen huis zal zijn, dat men deiiverdiepingsVloer ka.n zien liggen en ode op een bepaal de' hoogte de ketels zet. /Achter het kelelhjis- is een groot kolenpark gedacht. Ie kolen worden door middel vai an draaikraantje met grijper in bikten op een trans portband geleid e| Üdus naar hel ke telhuis vervoerd. TAt voordeel van deze methode is^lT'ze stofvrij wordt. Daar men de vitervoorziening zelf ter hand heeft genmen, is onmiddellijk naast het ketelhuis en waterreinigings- installatie gedacht bestaande uit vier tanks. De schoorsteen voor het ketelhuis zal op 90 palen kmen te rusten, van befon worden optrokken en 50 M. hoog worden, te buwen door de fa. Söntgerath te Oveichie. Voor het ketelhui zelf zijn 122 pa len. voor de watereinigingsinstallatie 28 palen noodig. Ov.r deze palen wordt een betonvloer geigd. De bovenbouw zal uiterst eenvoudg worden, „als een mecano, die door <e fa. de Vries Rob- bé Co. te Goringem in elkaar wordt gezet". Slechts wedt de gevel aan de zijde van de Genenal van der Heijden straat geheel blind Zoodra de vcstperiode ophoudt, wordt met heien bqonnen. Men hoopt dan ia Mei 1939 gereed te zijn. Tijdens den afbuw zullen de ketels op de „stoelen" wirden gelegd. Dit is op zichzelf al een blangrijk werk, daar de ledige ketels 30ton per stuk wegen. Zij worden voorzin van een automa tische stookinriching, waardoor het ketelhuis zooah gezgd zeer zin delijk zal blijven. E» indruk wordt ver sterkt door den KM. hoogen glazen wand. De afmetingen yin het ketelhuis zijn: lengte 22 M., bredte 11 M., hoogte 11.50 M. R.K.V.V. IERCULES. Voor a.s. Zondag is vastgesteld Hercu les 1Schfjndel 2. Gezien echter den slechten toestand vaarinhet terrein mo menteel verkeert, zit deze wedstrijd zeer waarschijnlijk niet kur.nen doorgaan. Mocht deze wedstrijd echter doorgang vinden dan hopen wij dat ons eerste elf tal het nieuwe jaar op waardige wijze in zal zetten. Bij eventueele afkeuring van het terrein wordt dit Zoncagmorgen voor 10 uur bekend gemaakt bij de bekende adressen. De lagere elftallen zijn vrij. R.K.V.V. H. EC. Na een gedwongen rustperiode van enkele weken is er voor hit eerste elftal wederom een wedstrijd \astgesteld. De return-match naar OSC staat op het programma, al is het nog hng niet zeker dat in verband met de huiöge weersom standigheden het treffen doorgang zal vinden. Indien er gespeeld wordt, staat de HEC- ers een hartig partijtje te wachten. Op het HEC-terrein werd wel met groote cijfers gewonnen, maar dat neemt niet weg dat OSC in eigen huis lang niet mis is. De Orthenaren beschikken over een stevige ploeg, die den geelzwarten het vuur na aan de schenen zal leggen. Wfj hopen maar dat hel stilliggen aan het enthousiasme van de HEC'ers geen schade heeft gedaan, maar daartegenover op den eersten dag van het nieuwe jaar, met grooten ijver aan den start verschij nen. Houdt er rekening mee jongens, dat de komende wedstrijden iederen keer zwaarder worden. Verslapt dus njet, want de weg naar 't kampioenschap is lang en niet gemakke lijk. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN CHAMBERLAIN. In een Nieuwjaarsboodschap, gepu bliceerd in het tijdschrift „Hoihe arid Empire" zegt minister president Chamberlain hél volgende „Onze gewapende macht veroor looft ons, in den raad der volkeren te zeggen, dat wij, terwijl wij vriendschap met alle volken zoeken, hun in geest van redelijkheidLen oprechtheid .tege moet zullen treden, doch geen conces sies aan geweld zullen doen. Terwijl wij niet zonder succes heb ben gewerkt voor de zaak van den vrede, hebben wij onze energie tegelij kertijd gewijd aan de bespoediging en de uitbreiding onzer defensie-maat regelen, met den steun van het land. Veel moet in deze richting nog ge daan worden, maar, om een mogelij ken onjuisten indruk, gevestigd door gepraat over vertraging en leemten, weg te nemen, wensch ik hieraan toe te voegen, dat wij reeds zooveel voor uitgang met onze bewapening hebben dat wij zoo noodig op dit oogenblik ons zouden kunnen verheffen ,om deze verplichtingen tegenover onze bondge nooten, ons rijk en onszelf na te ko men". TORPEDOBOOT DER NATIONA LISTEN GERAMD? Na zich in de haven van Gibraltar te hebben hersteld van de averij, bij een zeegevecht opgeloopen eenige maanden geleden, ondernam vannacht de torpedojager „Jose Luis Diaz", een oorlogsschip der republikeinen, een poging, om Gibraltar te verlaten en naar rood Spanje terug te stoomen. Deze poging is mislukt. Het vaartuig werd door een vijandelijken voltreffer andermaal buiten gevecht gesteld. Ze ven opvarenden werden gedood en elf gewond. Het schip is op ongeveer 50 meter uit de kust aan den grond geraakt. De slachtoffers zijn aan wal gebracht. WANG TSJING-WEI RAADT TSJIANG KAI-SJEK VREDES ONDERHANDELINGEN AAN. Naar Reuter uit Hongkong meldt, heeft de vice-president van de Kwo- mintang, Wang Tsjing-wei, een bood schap gericht aan Tsjang Kai-sjek, waarin hij hem aanraadt spoedig vre desonderhandelingen met Japan te openen. Tegenaanval der Spaansche regeerlngstroepen. Naar Reuter uit Barcelona meldt hebben de regeeringstroepen gister morgen een krachtigen tegenaanval ontketend ten Zuiden van Lerida. Zij bedreigen de achterhoede der ltaliaansche divisies, die thans Blan- cas Borjas aanvalhn. De tegenaan val werd geopend om half elf en ingezet in een richting parallel met de Segre. Duitschlands Onderzee vloot. Duitschland heeft het voornemen aangekondigd de rechten uit te oefenen, welke voortvloeien uit de Engelsch—Duitsche vlootovereen- komst van 1935 en een totale ton nage, aan duikbooten te bouwen, gelijk aan de totale tonnage van de Britsche duikbootvloot. Een delegatie van Britsche des kundigen bevindt zich op het oogenblik te Berlijn om deze kwestie te bespreken. Kolendampvergiftiging te llpendam. Ten huize van het bejaarde echt paar Laan in. de, Dorpstraat te llpendam, Ijeeft zich gisternacht een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat den 73 jarigen man en diens 67-jaiige vrouw het leven heeft gekost. Om negen uur vervoegde zich de zoon van het echtpaar aan de woning. Op zijn aanhoudend bellen werd niet opengedaan, waarna de man zich bij de politie vervoegde. Deze brak het slot open en ver- schafte zich toegang tot de woning. Zij nam bij het betreden van de kamers een zwaren kolendamp waar en vond het echtpaar levenloos. Een dochter, die zich in een be lendend vertrek bevond, was ook bedwelmd, doch kon nadat de ramen waren geopend, weer bijge bracht worden. Een geneesheer heeft bij het echtpaar den dood geconstateerd. Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zaterdag en Zondag Luxor Bios coop De ondergang van de William Brown«. Zaterdag, en Zondag Theater Musis Sacrum «De Macht van het Goud«. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K. en V. Gymnartieklokaal O.S Waalwijk, 30 Dec. '38 Geen aanvoer; geen prijszetting. J. ZEEGERS EN Zn. Waalwijk Grootestr. 70 Sanitaire Artikelen Z. N. J. v. d. HOVEN-v. d. Heijden Kapper Putstraat, wenscht alle klanten en vrien den een Gelukkig Nieuwjaar,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 14