NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. KAATSHEUVEL. SPRANG—CAPELLE. SPORT. bank ontkende verdachte aanvankelijk iets met de vondst te maken te hebben, doch tenslotte heeft zij een bekentenis afgelegd. Ofschoon de vondst van de kinder tjes daarmee opgehelderd is, is het niet onmogelijk, dat binnenkort nog een of meer arrestaties zullen volgen. KOLENDAMPVERGIFTIGING OP MOTORSCHIP. Op het Nederlandsche motorschip „Coen", uit Delfzijl, dat in de binnen haven te Vlissingen ligt, is een ernstig geval van kolendampvergiftiging ont dekt, dat aan twee jonge matrozen het leven heeft gekost. Een monteur, die reparaties op het schip verrichtte, trof twee matrozen, die de wacht op het schip hadden, le venloos in hun kooi aan. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend, daar de kapitein, de heer Vermolen, met Kerstverlof is. NEDERLANDER „VERDWENEN'' IN SPANJE. De Nederlander Alphons Visscher, afkomstig uit Schiedam, die in het Spaansche roode leger had dienst geno men, is in November '36, nadat hij door de roode troepen zelf in Madrid gevan gen was genomen, beschuldigd van heu ling van den vijand, „verdwenen". Thans blijkt, dat hij met 600 andere gevangenen op weg naar Alcale de He- nares is geëxecuteerd. Dat hier van een misdadige „vergis sing" gesproken moet worden, blijkt uit het feit, dat de Spaansche regeering dezen moord op den Schiedamschen jongen tracht goed te maken door een schadevergoeding van tachtigduizend Fransche franken aan zijn nabestaan den toe te kennen. Van dit besluit wordt melding ge maakt in de Staatscourant van de Spaansche republiek, de „Gaceta de la Republica". Het decreet is ondertee kend door den minister van Financiën, Mendez Aspe. Veldslag tegen wolven. Vier boeren en veertien wolven zijn gedood in een gevecht, dat vele uren duurde. De partijen waren de geheele mannelijke bevolking van bet Roemeensche dorpje Broestoeri in de Karpathen, gewapend met ztisen, bijlen en messen en een troep van vijftig wolven, die uitge hongerd door sneeuw en koude de stallen aanvielen en de schapen en koeien verscheurden. Geheel Roemenië heeft zeer van de felle koude te lijden. Op zijn minst tien menschen hebben tot dusver den dood gevonden tenge volge van vorst en sneeuw; zes menschen zijn op de wegen dood gevroren, waar veel ongelukken geschieden. Te üuzau zijn twee kinderen van vier en vijf jaar verbrand, toen zij probeerden de kachel weer aan te steken, terwijl hun ouders niet thuis waren. In de buurt van Braila zijn twee visschers op den Donau verdronken, hun boot stootte lek op hetdrijfijs Het verkeer in al zijn verschillen de vormen is ontwricht; zoowel spoorwegen en wegverkeer als tele graaf en telefoon zijn op vele plaat sen belemmerd. De treinenloop is sterk beperkt. Ernstig ongeluk op het spoorweg emplacement te Eindhoven, Diusoagavond omstret ks tien uur is de 40-jarige spoorwegarbeider P. Vinkers op het Spoorwegemplace ment te Eindhoven vermoedelijk door de gladheid over de rails gevallen. Op dat oogenblik naderde een rangeermachine. In hopeloozen toestand werd het slachtoffer naar 't ziekenhuis vervoerd, waar hij is overleden. Het slachtoffer laat een vrouw met vijl kinderen achter. Door een trein overreden en gedood. Op den onbewaakten overweg, juist voorbij de splitsing van de lijn Gouda Rotternam en Gouda- Den Haag is door onbekende oor zaak een zwerver door den electri- schen trein, die om 8 23 uit Gouda naar Den Haag was vertrokken, overreden en op slag gedood. De naam van den man, die naar schatting tusschen de 40 en 50 jaar oud was en die een koffertje met prentbriefkaarten en kleinesnuiste rijen bij zich had, heeft men nog niet te weten kunnen komen Daar men vermoedt, dat hij uit Gouda afkomstig is, stelt de politie in de logementen aldaar een onderzoek in, Door een windmolen gegrepen en gedood. Zooals wel vaker gebeurde, bracht Dinsdagmiddag de 12 jarige Emmo, een zoontje van den heer D. E Gorter te Hoogezand. in gezelschap van een paar vriendjes, een.wind molentje op gang, dat dient om overtollig water van een kweekerij achter hun huis af te voeren. Hierbij werd bij door een schroef aan de as gegrepen en zoo zwaar gewond, dat hij weldra overleed. Meisje door een jongen aange vallen, waarna dader zelfmoord pleegt. Gisterochtend omstreeks half acht heelt zich te Hem bij Hooin een diama afgespeeld. In den veestal van den heer A, was de 26-jarigen knecht S. bezig met bet melken van de koeien, waarbij bij geholpen werd door de 25-jaiige pleegdocüter van de lam. A., jLuejulliouw van Str. Plotseling viel de knecht het meisje aan. Zij werd ernstig gewond. Op haar hulp geroep snelde een audeie pleeg dochter van de familie het meisje te hulp. De knecht nam hierop de vlucht en heelt door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Het lijk is naar de ouderlijke Uoning te Hem overgebracht. De toestand van het meisje is bevredigend. De aanleiding van bet drama schijnt gelegen te zijn in het feit, dat de aangevallene verloofd is met een knecht, die vroeger in dienst van de famile A. was en met wien zij het volgende jaar in het huwelijk lieedt. Dit was niet naar den zin van S., hetgeen tot een uitbarsting heeft geleid. Brand in een Lederwarenfabriek. Sabotage vermoedelijk niet uitgesloten. Woensdagochtend is brand ont staan in de lederwarenfabriek van de N,V. Gebr. v. d Sandt te Doetin- chem. Men was het vuur spoedig meester, maar het onderzoek wees uit, dat er 2 brandhaarden waren n.l. een in het stiklokaal en een in het magazijn op ongeveer 75 meter van elkaar gelegen. De directie heeft de politie op deze omstandigheid gewezen en verzocht een spoedig onderzoek te willen instellen, daar sabotage niet is uitgesloten. Een moord opgehelderd? In den Kerstnacht van 1929 is te Stoutenbuig bij Amersloort de jachtopziener Kluyt door stroopers doodgeschoten. Ondanks een uit geloofde hooge premie voor hem, die inlichtingen kon geven, welke aanhouding van de(n) dadei(s)zou den leiden, is die zaak tot heden onopgehelderd gebleven. '1 hans schijnt een zekere K. uit Nijkerker- veen. die in het huis van bewaring te Utrecht vertoeft tot het ondergaan van een vonnis voor kippendiefstal bekend te hebben, dat hij met nog twee anderen den jachtopziener heelt doodgeschoten. Officieel kon den wij evenwel geen mededeeling over deze zaak krijgen. De Lawineramp te Sjiadani. Uit een officieel politierapport blijkt thans, dat 142 arbeiders die het slachtoffer geworden zijn van de lawineramp bij den aanl g van eeu waterkrachtstation te Sjiadani, in den prelectuur Toyama, worden vermist. De Emza weer in bedrijf. Naar we vernemen zal met ingang van hel nieuwe jaar de N.V. Emza al hier, wederom haar bedrijf hervatten. Met vreugde zal dit nieuws door al len vernomen worden. Laat ons ho pen voor onze plaats, de firma en de arbeiders, dat het bedrijf in korten tijd weer tot die hoogte opleeft, waarop 't langen tijd gestaan heeft. Gegund. Het bouwen van een boerderij aan de Dijksche Heide, onder architectuur van den heer v. Huiten uit Waalwijk, voor rekening van den heer L. v. Laar hoven, is gegund aan de Gebrs. Brekel- mans alhier, voor de som van 3970. Die deed het wondergoed. Bij H. van Boxtel-v. d. Broek op den Hil 50, werd deze week een krulstaart geslacht van 6 maanden oud, die hel kolossale gewicht had van 402 pond. Zoowel leeken als vaklui hebben van deze enorme gewichtstoename ver steld gestaan. Duiuententoonstelling Zondag en Maandag (Eerste en Tweeden Kerstdag), hield de Postdui- venvereeniging „De Gevleugelde Vrien den", in hotel C. v. d. Assem alhier, een clubtentoonstelling. u uw iamil,e' vrienden iu binnerdandsche De WelEd. heer C. Witlox uit Waal wijk, die als keurmeester fungeerde, gaf na accuraat keuren den volgenden uitslag, waarvoor de vereeniging har telijk dankt. Oude duiven: le pr. Fr. v. d. Linden, met Eere-pr. 2e P. Snoeren 3e J. v. Dongen 4e A. v. Kuik 5e J. v. d. Assem 6e Fr. v. d. Linden Oude doffers: le pr. A. v. Kuik, met Eere-prijs. 2e M. Aussems 3e P. Snoeren 4e Fr. v. d. Linden 5e idem 6e idem 7e C. Verboven 8e Jos. Aussems Jonge duiven: le pr. Fr. v. d. Linden, met Eere-pr. 2e J. v. d. Assem 3e M. Aussems Jonge duiven le pr. Fr. v. d. Linden, met Eere-pr. 2e J. Lenzholz 3e C. Verboven 4e J. v. Dongen 5e J. Lenzholz De prijzen zijn «toegekend om de 4 duiven een prijs. Voor de mooiste duif van de ten toonstelling is aan A. v. Kuik de zil veren medaille toegekend. LOON-OP-ZAND. R.K. Kiesvereeniging Op Tweeden Kerstdag hield de R.K. Kiesvereeniging alhier een algemeene ledenvergadering in de zaal van mej. de Wed. Coomans, zulks in verband met de in 1939 plaats hebbende verkie zingen van de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. De vergadering be sloot met algemeene stemmen, het be stuur machtiging te verleenen onthef- fnig aan te vragen en de gemeente raadsverkiezingen langs de kiesver eeniging te laten loopen. De algemeene vergadering stelde vervolgens den heer J. D. E. v. d. Heu vel aan tot candidaat voor de Provin ciale Staten. Tot slot spoorde de voorzitter aan tot trouw vergaderingbezoek, waarbij hij de toezegging deed, de vergaderin gen voortaan meer doelmatig aan te kondigen. BERKDIJK. Jonge Wacht. Op Zondag 8 Januari zal de Jonge Wacht-afdeeling Berkdijk, met mede werking van enkele anderen, in het Parochie-huis een Kerst-uitvoering geven. Zij zullen len tooneele brengen het Kerstspel getiteld „Kerstnacht" (door R. Wachts), (regie: H. v. d. Bosch) omgeven en doorweven van Kerstlie deren. Het is in zijn eenvoud een heer lijk spel. De uitbeelding van het oogen- schijnlijke, het simpele gebeuren van Bethlehem, maar, dat, we weten het allen, het keerpunt vormde in de we reldgeschiedenis. Laat het spel van uw jongeren U nog even die heerlijke KeKrstdagen te binnen brengen, die heerlijke dagen, zoowel voor vader en moeder als voor de kinderen. Ja, voor ons allen. Film. Op Tweeden Kerstdag werd in het Parochiehuis in Berkdijk „de Blinden- film" van Pater Andreas gedraaid ten bate van de arme blinden, voor wie de Paler, die zelf blind is, de zorg op zich genomen heeft. 's Morgens in de Hoogmis wist de Pater door zijn begeesterend woord zijn gehoor te boeien en medelijden te wekken met een categorie van men schen, die, doordat zij arm zijn en bo vendien blind, tot de ongelukkigsten moeten gerekend worden. Gelijk hij alle gelegenheden, waarin milddadigheid werd ingeroepen, heeft Berkdijk zich ook dezen keer van zijn hesten kant laten zien. Niettegenstaan de de felle koude en de besneeuwde onbegaanbare wegen, was de opkomst in het Patronaat buitengewoon groot. In de namiddag-vertooning vooral was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet, terwijl de avond-voorstelling om half 8 ook zeer ruim bezet was. In hooge mate was dan ook de Pater, zooals hij zelf in zijn dankwoord zei, tevreden over de buitengewone be langstelling van Berkdijk's parochia nen en over den milden steun, die hij voor zijn arme blinden mocht ontvan gen. ten bedrage van pl.m. 75 gulden. 1 H. Familie. Den Tweeden Kerstdag deden in onze parochie 21 adspirantleden der H. Familie hun plechtige opdracht, waardoor zij als lid werden aangeno men. LOON OP ZAND. Van 25 tol en met 29 Dec. 1938 Geboren Marinus Theodorus, zv. Th. P. Hen driks en J. A. Dingemans Marijnus Adrianus Petrus, zv. M. A. de Jong en A. L. Roeien Marinus Johannes Maria, zv. M. v. Wanrooij en J. G. Timmermans Cornelis Josephus, zv. A. J. v. d. Broek en G. M. v. Boxtel Theodorus Cornelis Gertruda, zv. C. Klijsen en G. M. Damen Gerdina, dv. J. A. Voogd en B. C. v. Wanrooij Maria Henrica Cornelia An- tania, dv. J. P. M. Dankers en M. B. A. Michielsen Johanna Gerarda Maria, dv. J. Vastré en J. C. van Riel. Overleden: C. J. A. Remmeren, zv. E. Remmeren, oud 8 maanden C. Muizelaar. wed. van G. Jansen, oud 88 jaren. Huw. aangiften W. J. Roestenberg, oud 27 jaren en W. Aussems, oud 27 jaren, beiden alhier. Vertrokken C. v. d. Ven naar Heusden H. Vinc- ken naar Heerlen J. F. Heesbeen naar Tilburg. SPRANG. Predikbeurten Zondag 1 Jan. '39: Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. Het 6-jarig dochtertje van P. B. kwam dezer dagen zoodanig te vallen, dat het een pols brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. VRIJHOEVE-CAPELLE. In het gebouw voor Chr. Belan gen aan het Bruggetje kwam de plaat selijke afdeeling van den Chr. Bouw vakarbeidersbond in goed bezochte le denvergadering bijeen, onder leiding van den voorzitter den heer J. Rosen- brand. De en bloc-aansluiting der af deeling bij het T.B.C.-Fonds „Draagt Elkanders Lasten", maakte een punt van breedvoerige bespreking uit, tot een besluit kon men echter nog niet ko men. De spreker voor dezen avond, het hoofdbestuurslid de heer K. de Boer was niet aanwezig. Zaterdagavond 7 uur en Zondag a.s. hoopt in de Geref. Kerk op te tre den Ds. E. J. Dijk. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Men is voornemens een cursus te organiseeren in de Chr. Religie: om hiertoe te komen zal Woensdag 4 Ja nuari, 's avonds 8 uur, een samenkomst plaats hebben in de Ned. Herv. Pas torie. Donderdagavond werd ten ge meentehuize de indertijd door den Raad der gemeente ingestelde Commissie van Advies voor Werkverschaffingsaange legenheden door Burgemeester A. Smit geïnstalleerd. Tot voorzitter werd be noemd dhr. Jac. Vos, Hoogevaart al hier, bij wien event, klachten moeten worden ingediend. Als secretaris werd aan de Commissie toegevoegd de heer Boender, ambtenaar ter secretarie. I.V. C. B. Programma voor Zondag a.s. 2de klasse DESTubantia 3de klasse D. VelocitasBerkdijk Roda—WIK 3de klasse E. OSC—HEC HerculesSchijndel 2 HVC—Blauw Geel SportersVlijm. Boys ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING, Een strijd over een front van 100 km. Volgens een correspondent van Havas bij de rechtschen te Saragossa zijn denalionalisten langzamtihand over de heele linie van Tremp tot Flix tot den aanval overgegaan. Gisteren werd er gevochten over een front van 100 km. In de uitstulping ten Z. van Lerida en den geheelen omtrek daarvan worden binnen een omtrek van 60 km. hevige gevechten geleverd. De uitstulping in het Noor. den (bij Tremp) heelt een omtrek van ongeveer 30 km. Sinds eergis- teren wordt er ook hevig gevochten bij het bruggenbootd van Balaguer over een front van zes tien km. breedte. Naar Reuter uit Salamanca meldt, hebben de aanvallers hier bij Bala. guer het centrum van het republi- keinsche front doorbroken. De vliegtuigen en het geschut hebben eerst de versterkingen van het bruggehoofd, waar de republikeinen zich maandenlang gehandhaafd had den, gebombardeeid. Duizenden kilo's ontplofbare stoffen zijn neer gedaald op de steenen wachthuizen en de zandzakversperringen en sloegen ten slotte bressen in de linie. Daarop reden tanks door deze bressen en legden de vierdubbele linie van prikkeldraadversperringen plat, waai op de infanterie volgde en de stellingen veroverde. De republikeinen trekken zich thans samen op de versperringen voor Borjas Blanca. Ook in het Noorden rukken de nationalisten snel op. In den Zuidelijken sector hebben de nationalisten Granadella geno men. Geloofsafval In Weenen. In een interview met de Rote Erde heeftdenationaal socialistische leider van het district Weenen, Odilon Globocnick, verklaard »Er zijn geen staatsvijanden meer in Oostenrijk. Kardinaal lnnitzer is geen probleem mee- voor ons. In korten tijd zijn 52.000 mannen en vrouwen uit de kerk gelreden. Dat was bet doeltreffendste antwoord en het beste protest. Wij hebben daar- aan niets toe te voegen.» Konoje's vredesvoorwaarden niet aanvaardbaar. Tsjang Kai-sjek heeft naar Reuter meldt, verklaard, dat de vredes voorwaarden van prins Konoje, zooals deze uiteengezel zijn in de *erklaring van 22 December, geheel onaanvaardbaar zijn. Hij voegde hieraan toe, dat dit een volledige overgave van China zou beleekenen. WAALWIJK. Van 23 tot en met 30 December '38. Geboren: Antoon Michiel, zv. A. J. Ruijsten-Nieu- wenhuizen Franciscus Henricus, zv. P. L. IJpelaar-Ottilie Maria Elisabeth Gerarda, dv. A. C. Lombarts-Odekcrken Cornelis Antonius, zv. A. A. van Hoof- Slaats Petronella Adriana, dv. H. C. de Louw-Rroot Johannes Franciscus Ma ria. zv. J. M. Bergmans-van Heese. Overleden: J. H. Wanten, oud 81 jaren, echtgenoot van Ma. de Ruijter H. A. Rleijn, oud 2 maanden W. J. van Assen, oud 2 maanden Ma. Ca. van Dongen, oud 69 jaren. Huw. aangiften: Geen. Gehuwd: Geen. Ingekomen: Ca. Ha. Ma. Jansen, van Breda H. F. J. Jansen, van Breda E. J. M. Majoie van Maastricht. Vertrokken: Aa. E. A. Loomans naar Heiloo. RAAMSDONK. Van 17 tot en met 23 December '38. Geboren: Matheus J., zv. Marinus J. Blom en Ma ria A. Joore. Gehuwd: Geen. Overleden: Jeantje E. Rraaieveld, echtge. van Hui- bert Struijk, oud 29 jaren. GEERTRUIDENBERG. Geboren: Johannes Adriaan, zv. H. Broeken-van Gils Henricus Johannes Adrianus Jo sephus, zv. J. G. Bakx-van Iersel Ma rijnus Sebastianus Frederik, zv. A. H. de Wit-Meijers Johannes Laurentius, zv. L. A. de Vries-de Bont. Gehuwd Hendrikus Rijksen, oud 36 jaren en Hendrina Jacobsen, oud 35 jaren. Overleden: Antonia Verdoorn, wed. van J. Chr. Elzerman, oud 89 jaren Johannes Aart- se, oud 5 maanden. Ingekomen: Johannes Blaquière en echtgenoote, van Ginneken Maria C. H. Rrols, van St. Michiels-Gestel. Vertrokken: Cornelia J. van Schendel naar Rotter dam Jacoba P. Verschure naar Raams- donk.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6