Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten AKKERTJE" NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Heerenkieeding naar maat HAAMSDONK. Zaterdag 31 December 1938 No. 104 De Echo van het Zuiden Derde blad ORUNEN. GARANTIE i-lNDEXAMEN H.B.S. A. 2. Exc. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heett be paald, dat het schritteiijK gedeelte van het eind-examen H.B.b. A in 1939 zal worden algenomen van Donderdag 1 juni tot en met Woensdag 7 Juni. nep. herv. kerk, baarwïjk. De kerkdienst op Oudejaarsavond vangt aan om half 8 en de kerkdienst op Nieuwjaarsmorgen op het gewone uur (10 uur), terwijl men dan tevens gebruik kan. maken van de eventueel nieuw gehuurde zitplaatsen. VERLENGING POLITIEUUR. Heden, Oudejaarsavond, mogen alle café's lot half één geopend blijven. PRIESTER-JUBILEA. Het 40-jarig priesterfeest van onzen oud-pnstoor, den hoogeerw. heer deken N. J. van Riel, „Mariëngaard Tilburg, is niet op 6 Juni, maar op 27 Mei 1939. JURY-LID. Door de gezamenlijke Bakkersver- eenigingen in het rayon 's-Hertogen- boscli zullen op 18 en 19 Januari a.s. gewestelijke Brood- en Beschuitwed- strijden worden georganiseerd. Het wedstrijd-comité heeft den heer M. C. Pulles-Heesbeen alhier uitgenoo- digd om hiervoor als jurylid te willen optreden, wat door hem is aanvaard. LEERLINGEN DER R.K. H. B. S. EN DE FILM NED. FABRIKAAT. Leerlingen van de R.K. H.B.S. A te Waalwijk, die de filmvoorstelling van het Nederlandsch Fabrikaat op Don derdag 5 Januari n.m. 4.30 uur willen bijwonen, kunnen daarvoor gratis kaar ten bekomen bij den concierge aan het schoolgebouw. Hiervoor wordt gele genheid gegeven op Woensdag 4 Ja nuari van 1012 uur v.m. WA AL WIJKSCHE REDDINGS BRIGADE. Woensdag j.l. werd in het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch examen afgenomen voor het medisch gedeelte van het Diploma A tot het redden van drenkelingen, waaraan voor het eerst Waal wijkers deelnamen. Van deze Waalwijkers zijn geslaagd de heeren A. van Delft, J. Raaymakers, A. So- mers, Jos Slaats, J. Kokke, A. Schaap. N. v. Loon Jr. en J. Spijkerman Jr. Na afloop van het examen werden bovengenoemden geluk gewenscht door Dr. Th. Kortbeek, een der examinatoren en voorzitter van de Bossche Reddings brigade, die tevens de toekomstige WaaKvijksche Reddingsbrigade veel succes toewenschte. De heer A. van Delft dankte Dr. Kortbeek namens de geslaagden. De prestatie van deze Waalwijkers is van niet te onderschatten beteekenis, want daar eenige heeren nu het volle dige d;ploma hebben, kan worden over gegaan tot de oprichting van 'n Waal- wijksd.e Reddingsbrigade, waaraan reeds lang behoefte bestond. Mogen vele Waalwijkers het voor beeld van deze baanbrekers navolgen en lid worden van deze Brigade. Een woord van dank komt zeker nog toe aan den heer B. Cuijten te Den Bosch, die de opleiding belangeloos leidde. ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag 29 December herdacht de heer Adr. Kerkhof den dag waarop hij vour 25 jaren in dienst trad van de WaaKvijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. - Ten omstreeks 10 uur werd de jubi laris op 't privé-kantoor genoodigd, om daar, omgeven door alle werknemers in dit bedrijf, door zijn patroon den heer J an Tielen te worden gehuldigd. Deze prees hem als een plichtsge trouw en energiek werker, die zich niet tevreden stelt met z'n plichtmatig werk, maar alles doet om z'n kennis van 't vak tc verhoogen en zooveel mogelijk op velschillend terrein voor 't bedrijf werkzaam te zijn, met groote accura tesse cn eerlijkheid. Hij kon den jubi laris allen en zeker de jongeren ten voorbeeld stellen. Na een hartelijke fe licitatie bood hij hem als souvenir een horloge met inscriptie aan en een dag vrij-af voor een prettige huiselijke feest viering. De chef der drukkerij de heer G. v. d. Wcstelaken, bood de gelukwenschen van het geheele personeel aan, wees op de prettige verstandhouding die tus- schen t personeel heerscht, prees den jubilaris als een goed vakman en een prettig collega en bood hem namens allen een prachtige pendule met bijbe- hoorend stel aan. Het kantoorpersoneel bood bloemen aan. De jubilaris sprak ten slotte een har telijk dankwoord tot z'n patroon en fa milie voor de sympathieke woorden en t mooie souvenir, maar niet minder voor de aangename verstandhouding en goede omstandigheden waaronder hij steeds in dit bedrijt heeft mogen wer ken; ook bracht hij hartelijk dank aan den chef en t personeel voor de pret tige samenwerking en t schitterende cadeau, dat hij zeer op prijs stelde. Met de invitatie voor een gezellig avondfeestje in caté „Centraal was de huldiging van den jubilaris ten einde, die de rij van zilveren jubilarissen in dit bedrijf tot 8 heett opgevoerd, ter wijl begin 1939 weer een dergelijk zil veren teest herdacht wordt. V ORMIN GS WEEK VOOR MEISJES. In alle vier de parochies van onze ge meente zal van 2428 Januari a.s. een vormingsweek voor meisjes gehouden worden. In een daartoe in het K.J.V.-huis ge houden vergadering, die zeer goed be zocht was, werd voor de aanwezigen 't doël van deze vormingsweek uiteenge zet door Directeur v, d. Waerden uit 's-Bosch en Pastoor Heezemans. Tevens werden op deze vergadering de volgende hoofd-propagandisten be noemd: Voor Parochie St. Jan: W. Moonen. Voor parochie St. Clemens: C. Bur- manje. Voor Parochie St. Antonius: M. Smolders. Voor Parochie O. L. Vr. Onbevl. Ontv.: Cor Vesters. Deze dames zullen met behulp van mede-propagandisten de vormingsweek voorbereiden. DE ST. JAN'S TOREN. Sinds enkele dagen zijn werklieden halsbrekende toeren aan het verrichten om den toren van de St. Jan's Kerk van een vernieuwde wijzerplaat te voor zien. Nadat deze een 5-tal weken ontbro ken en des ondanks de menschen toch herhaaldelijk wilden zien hoe laat het was, maar even zoovele keeren bedro gen uitkwamen, zullen de nieuw ver gulde aanwijzigingen door velen weer met vreugde begroet worden Intusschen bengelen de werklieden tusschen hemel en aarde. Gelukkig hebben ze geen last van hoogtevrees, want even rustig als een ander op den beganen grond, ver richten zij op 50 M. hoogte op een smal plakje gezeten, met een sigaartje in den mond, hun levensgevaarlijk werk. Reeds zijn weer een drietal wij zerplaten aangebracht, zoodat verwacht mag worden dat volgende week het geheel klaar zal zijn om het WaaKvijk sche publiek iedere minuut van den dag haar diensten aan te bieden. Inderdaad: iedere minuut van den dag, want gisterenavond heeft de raad dezer gemeente in zijn vergadering be sloten een crediet van 500.'be schikbaar te stellen voor verlichting van een drietal wijzerplaten. Men zal dus ook 's avonds en zelfs 's nachts steeds den juisten tijd te weten kunnen ko men. Een en ander is ondertusschen een strop voor den eeuwigen laatkomer, die een ander smoesje voor zijn dagelijksch verzuim zal moeten verzinnen ANTI-REV. KIESVEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" TE WAALWIJK. Bovenstaande kiesvereeniging hield Donderdagavond een vergadering, die bij ontstentenis van den voorzitter werd geleid door den 2en voorz. dhr. H. de Hoop. De heer Vellinga leverde een refe raat over: „Het beginsel getrouw". Er is steeds een tegenstelling gezien tusschen belang en beginsel. Het in de eerste plaats vragen naar: „Wat 4is mijn belang?" is een gevolg van de zonde. Het belang wordt tot recht ver heven. Dit verschijnsel is al oud. Spr. behandelt in dit verband het humanis me van de oude Grieken en de begin selen van de Fransche revolutie. Alle stroomingen van onzen tijd van communisme, socialisme, liberalisme, ook de richting van Ds. Kersten c.s. niet uitgezonderd, ontkennen of misken nen de waarde van het Chr. beginsel voor het politieke leven. De Chr. Dem. Unie vaart in het kiel zog der S.D.A.P., al gaat dit ook onder een Christelijke vlag. Het Christelijk beginsel alleen is in staat de wereld te redden, omdat het van God is. Spr. eindigt met een warme aanbeveling tot trouw aan onze begin selen. Een geanimeerde bespreking volgde hierop, waarbij één en ander nog nader wordt toegelicht en onderstreept. Vervolgens wordt gestemd voor de volgorde der candidatenlijst voor de Prov. Staten, nadat de groslijst vooraf is besproken. Ds. Hofman wordt gekozen in het bestuur der vereeniging ter voorziening in een vacature. De strenge vorst en gladheid der we gen waren waarschijnlijk de oorzaaK, dat het bezoek slechts matig was. Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Danscursus. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende ad vertentie van het bekende dans-in- stiluut Crielaars, dat balt Januari weer aanvangt met den nieuwen voorjaarsdanscursus in de meest moderne en nieuwste dansen. Nieu waarsbal. Morgenavond zal in hotel »l)e Twee Kolouimen« een Nieuwjaars bal gegeven worden onder leiding van den heer M. L. Crielaars. Daar voor prima dansmuziek is zorg gedragen en de entiéeprijs zoo laag mogelijk gehouden is, twijfelen wij er niet aan ot het zal erweerrechl gezellig naar toe gaan THEATER „MUSIS SACRUM". „De Macht van het Goud" Deze overweldigende avonturenfilm, geheel in natuurlijke kleuren vervaar digd, met als sterren niemand minder dan George Brent, Olivia de Havil- land, Claude Rains, Margaret Lindsay en nog zoovele anderen, beteekent weer een der hoogtepunten in de geschiede nis der cinematographic. Schitterend, zoowel van inhoud als spel, zal deze film de bezoekers onder zijn bekoring brengen en met de helden uit het verre Westen, waar deze film zich afspeelt, doen meeleven, van den eersten tot den laatsten meter. De geschiedenis verplaatst ons naar de onmetelijke gebieden van Canada, waar in de Sacramento vallei een strijd op leven en dood ontstaan is tusschen landbouwers en goudzoekers, daar de laatsten den geheelen oogst dreigen te vernietigen. Wanneer een jong mijn ingenieur, Jared, de leiding in handen gaat nemen, vat hij spoedig liefde op voor Serena, de dochter van een land bouwer. Haar vader vervloekt den in genieur evenwel, zoodat deze niet an ders doen kan dan haar huis verlaten. De strijd tusschen landbouwers en goudzoekers wordt intusschen voor de rechtbank voortgezet, waarbij de eer sten in het gelijk worden gesteld. Dit is in het geheel niet naar den zin der goudmenschen, en mede doordat ook een rechter wordt doodgeschoten, ont staat er een strijd, waarbij alle boeren met vernietiging bedreigd worden. Ten slotte slaagt Jared erin hen van den ondergang te redden, waarna zijn hereeniging met Serena volgt. Een programma dat 1939 wel bij zonder goed inzet en zeker niet zal na laten diepen indruk te maken. LUXOR BIOSCOOP. De ondergang van de „William Brown". Dit epos van de helden der zee van een eeuw geleden is van een niet te evenaren grootschheid en geldt als e^n der monumentaalste films die ooit ver vaardigd werden. Uit de stoffige foli anten van Amerika's maritieme geschie denis heeft Paramont een gebeurtenis opgediept, die zich een eeuw geleden afspeelde, doch die heden ten dage even levend, even menschelijk, even aangrijpend is, als zij dat tien, hon derd, of duizend jaar geleden zou zijn geweest: het nobele verhaal van den zeeman, die zich boven alle gangbare menschelijke wetten durfde te stellen om als overwinnaar te voorschijn te kunnen treden uit een machtige strijd met de zee. De grootste van alle avonturenfilms schokkende scènes in een slaven schip... de reconstructie van het oude Liverpool... de geweldige explosie, de brand en de ondergang van een mach tig zeilschip... de emotioneele recht bankscènes, waar Michael Taylor be schuldigd wordt van massa-moord in volle zee... dat zijn slechts eenige van talrijke hoogtepunten in de film. Alles is trouwens even overweldi gend door de intense spanning, die dit geheele filmwerk beheerscht, een span ning die tenslotte tot uitbarsting komt in de geweldige ontploffing van den trotschen driemaster. Trouwens de na men der acteurs waarborgen het beste van het beste. Gary Cooper, zonder twijfel een dei populairste artisten die de film ooit ge kend heeft. Verder George Raft en Frances Dee. Zij allen en nog zoovelen meer maakten dezen film tot een uit gesproken succes. Niet alleen de fijn proevers zullen van dit kostelijk film gerecht kunnen smullen, want „De Ondergang van de William Brown" is door zijn sterk en menschelijk, maar ten slotte toch zeer eenvoudig en be grijpelijk verhaal een film, die ook door het eenvoudigste publiek met gespan nen aandacht gevolgd zal worden. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: Een paar grijze dameshandschoe nen, een zilveren rozenkrans, een beurs je met inhoud, een gouden heerenring. AUTOBELASTING-TAXATIE. In het begin van elk jaar dient men, ten behoeve van den aanslag in de Per- soneele Belasting, de waarde van zijn auto op te geven. Bij de schatting dezer waarde doen zich voor den ondeskundigen particu lier vele moeilijkheden voor; te hooge aangnte kost hem onnoodig hooge be lasting, te lage aangnte wordt gestrait met boete en oovenuien komt er nog de moeilijkheid bij, dat de prijzen van de wagens onzeker zijn, hetgeen de taxa tie voor een niet-deskunaige nog lasti ger maakt. Om aan deze bezwaren tegemoet te komen, laat de A.in.W.B. ook dit jaar weer, tot einde Januari 1939, voor zijn leden in veie plaatsen van ons land zitting houden door een expert, wiens waardeschatting, naar de ervaring ge leerd heett, practisch door de belasting autoriteiten aanvaardt wordt. A. N. Vv. B.-leden kunnen, na vooratgaande aan melding, tegen betaling van een gerin ge taxatie-vergoeding, daar hun wagen laten taxeeren. '1 axatiekosten ad 2.50 per wagen uitsluitend op zitdagen te voldoen aan den expert. Vooratgaande aanmelding is nood zakelijk. Adres: Parkstraat 18-20, Den Haag. bovenbedoelde zitdag zal o.m. ge houden worden te WaALWIJK, op Vrijdag 13 Januari 1939, van 10.30— 11.30 uur, Hotel Verwiel, Grootestraat V reemdelingenverkeer. Bij de laatste sneeuwval is gebleken, dat de Drunensche duinen wijd en zijd bekend zijn. Uit den verren omtrek zijn er aspirant en heusche skiloopers gekomen om deze wintersport in onze duinen te beoefenen. Dat is in den winter en wie en hoe veel er in de zomermaanden komen om te genieten van den mooie ongerepte natuur is genoegzaam bekend. Deze natuur is op Drunensch grond gebied nog ongeschonden en de toe rist kan daarin naar willekeur rond dwalen. Doch dat gaat zoover als het voeten heeft. Zeker gebeuren er nu al eens dingen, die niet precies in den haak zijn, maar groote ongerechtighe den zijn nog niet geconstateerd. Drunen profiteert in den zomer al aardig van de toeristen en verschillen de neringdoenden verdienen er een aardigen cent aan. Met de toename van het toeristenverkeer naar onze duinen, bosschen en heide zullen ook onze winkeliers betere zaken gaan doen. Ontaard dit bezoek, dan zitten onze dorpsgenooten zelf met de stukken. Het is dus zaak, dat de belangheb benden en natuurliefhebbers voor Dru nen de koppen bij elkaar steken, zich vereenigen en dan in nauwe samen werking met het gemeentebestuur het vreemdelingenverkeer naar onze ge meente vergrooten en naar behoren re gelen. Het is iets waar toekomst in zit. We zijn benieuwd wat er van terecht komt. Pols gebroken. Bij het schaatsenrijden kwam P. v. d. Ven te vallen en bezeerde zich zoo danig aan een der polsen, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Dé Tramremise. Langs den Heusdenschenweg staat een gebouwencomplex plus een mooie woning te wachten op een nieuwe in dustrie en nieuwe bewoners. Reeds meerdere firma's hebben den naam ge had, dat zij zich daar zouden vestigen. Van dat alles is echter nog nooit iets terecht gekomen. Neem dadelijk Sespaar U die nare dagen Binnen een kwartier verdwijnen Uw pijnen, Uw lusteloosheid, Uw mi graine en gevoelt ge U vroolijk en opgewekt. Let op het AKKER-merk. Per koker van 13 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. want ze bevatten oen bijzondere combina tie van uiterst geneeskrachtige sloffen, volgent recept van Apotheker Dumoni' Intusschen wacht men af wat de B.B.A.-maatschappij er mee zal doen. Het entree voor het dorp van de Nieuwkuijksche zijde is niet roos kleurig. net geheel begint er als ver waarloosd uit te zien. Wat moet er mee gebeuren? Dat is de vraag van den dag. Het is inderdaad een prachtig bouw terrein, maar als we nagaan uat nog meerdere woningen leegstaan, gelo ven we dat direct nog geen gebruik ge maakt zal worden van deze bouwge- legenheid. Iets anders is het voor de gemeente. Wanneer straks het nieuwe raadhuis op het kermisterrein ge bouwd is, blijft er maar weinig plaats over voor de kermis. Waar moet men daar dan mee heen? Mogelijk wordt nog ergens een brokje land bijgekocht. Het is mis schien een foutief voorstel, maar toch vragen wij ons af zou de plaats van de tramremise geen plaats kunnen wor den voor het nieuwe gemeentehuis of als kermisterrein? RAAMSDONKSVEER. De harmoniezaal Holel »Huis ten Deijl» zal hoognoodig uitbreiding inoeten ondergaan, want Woensdag avond, toen de Kon. Erk. Harmonie »De Eendracht» van Ruamsüonks- veer haar tweede winteruitvoeung gaf, bletk de zaal weer veel te klein om alle toeschouwers een plaats te verschaffen. Tal van notabelen uit de gemeente hadden acte te precense gegeven, waai uit ble^k dat ook van die zijde het medeleven met de harmonie steeds grooter woidt. Zoodra het Cabaret—ensemble «Klaveren Vijl» uil Roosendaal, ge stoken in keurige costumes, voor het voetlicht kwam en een num mertje ten beste had gegeven, zat er de stemming volop in en van dat moment heeft het taliijke publ ek zitten schaterlachen tot aan het einde van het programma. Neen, toch niet, een kort intermezzo, waarin een de Klaveren Vijl enkele liederen op artistieke wijze ten ge- hoore bracht was het muisstil in de zaal, maar voor de rest van den avond was het lachen en de lang durige ovaties die het gezelschap ten deel vielen, niet van de lucht. 't Was in een woord een hoog staande avond. De haryionie is nu met haar uitvoeringen op den goeden weg en de voorzitter was dan ook de tolk voor allen toen hij kort voor het middernachtelijk uur de Klaveren Vijf met als leider Alex Walravens dank zegde voor het keurige programma. Hall Februari a.s. volgt de derde en laatste uitvoering van 't seizoen. Prof. Venilius komt dan en we kunnen thans de verzekeiinggeven dat ook dezen avond weer ten volle zal slagen. De heer Th van Galen, veld. wachter-nachtwaker in de gemeente Raamsdonk, is met ingang van 1 Januari a,s. benoemd tot gemeente, veldwachter te Gendt (Gelderland.) De fabrieksarbeider J. v. G., die per rijwiel van zijn werk kwam, kwam vanwege de gladheid van den weg te vallen, met het onge lukkig gevolg, dat hij zijn schouder uit elkaar viel. Hij is in het St. Theresia-Zieken- huis ter verpleging opgenomen. Aan de werkloozenretraite, die alhier wordt gegeven bij de Eerw.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9