Plaatselijke Berichten. J VOOR 50 JAREN. j VOOR 25 JAREN, j IV l F l 0 c c Marktberichten DE VORMINGSWEEK VOOR MEISJES. Een schitterende organisatie. Zooals den lezer reeds uit circulaires is gebleken wordt van Maandag 2,'l Januari tot en met Vrijdag 27 Jan in alle vier de parochies een vormings- week gehouden voor de jonge meisjes tusschen de 17 en de 25 jaar. Deze vormingsweek bestaat uit een aantal avondconferenties, waarin zal worden gesproken over de actueele problemen, die vooral in dezen tijd van zedenverwildering wel eens nader beschouwd mogen worden, zooals Christenwaardigheid, rein leven, ver keering, huwelijk, gezin enz. Men moet niet denken, dat deze vor mingsweek bestaat uit een aantal pre ken en een heilige sfeer, die alleen wordt bijgewoond door kwezeltjes, want dan heeft men het wel zeer ver mis. Integendeel de Vormingsweek be oogt het geven van voorlichting over deze belangrijke problemen die toch ieder gezond meisje na aan het hart liggen. Een en ander geschiedt op een gezellige conferentie-toon, die wel heel ver van de gewone preken afwijkt, het is iets bijzonders, iets aparts. De con ferenties worden gehóuden door paters Capucijnen. Zondag 29 Januari zal op plechtige wijze de sluiting van deze vormings week plaats hebben. Het is van het grootste belang, dat ieder die er voor in aanmerking komt deze vormings week meemaakt, want zij zal onge twijfeld goede resultaten afwerpen voor het verdere leven. Het behoeft geen betoog, dat er veel werk is moeten worden verzet om deze vormingsweek in kannen en kruiken te krijgen. Het is een heele organisatie en een woord van lof voor de hoofdpro pagandisten de dames Mooncn, Bur- manje, Vesters en Smolders respecti- velijk uit de parochies Sint Jan, Sint Clemens, Onze Lieve Vrouw en St. Antanius is hier zeker wel op zijn plaats. Hierbij blijft het echter niet, want ook de andere propagandisten, een groot aantal wanneer men bedenkt dat op de 10 meisjes één propagandiste is, verdienen lof. voor het vele werk, dal zij in het belang van de goede zaak hebben verricht. Bij de conferenties voor de jonge vrouwen tusschen de 17 en de 25 jaar blijft het echter in deze vormingsweek niet, want aan alle gezinnen is ver zocht voor het slagen van dit groot- sche werk te willen bidden, terwijl voorts de geestelijkheid, de Eerw. Broeders en Zusters en de zieken een vurig gebed zullen storten voor het welslagen dezer eerste vormingsweek. Indien de voorteekenen niet bedrie gen, kan men gerust aannemen, dat de opzet schitterend zal slagen. Natuur lijk zullen er zijn die van het stand punt uitgaan dat het voor haar niets is, maar hier ligt een vruchtbare taak open voor het legertje van propagan disten, die door huisbezoek zullen trachten ook deze voor de zaak te win nen. Om de kroon op het werk te zetten is verder reeds van Z.Exc. den Bis schop toestemming verkregen om tij dens de conferenties in de kloosters het Allerheiligste ter aanbidding uit te stellen. Een zoo goed en grootsch opgezette actie zal zeer zeker slagen. EEN GOEDE EN EEN SLECHTE DAAD. De R.K. Jonge Middenstand in onze gemeente heeft zoóals bekend, in tie dagen tusschen Kerstmis en Nieuw jaar een openlijke daad gesteld om de idee „Christus in de Maatschappij, Christus onder de menschen" daad werkelijk te symboliseeren, door de oprichting van een stijlvolle en im- poneerende kerstgroep, beheerscht door een groot kruis op 't Raadhuis plein, welke vooral met de verlichting door schijnwerpers een indrukwek kend effect maakte, zeer zeker de poë- teits-volle stemming dezer dagen ver hoogde cn ook de idee „naar de nieuwe gemeenschap" heeft gepropa geerd. Thans gaal deze symboliek weer ver dwijnen, en wij spreken met een woord van hulde aan de actieve Jonge Middenstanders, de hoop en 't ver trouwen uit, dat deze vrucht van ini tiatief, arbeid en kosten ook het ge- wenschte effect zal hebben gesorteerd. Jammer, dat een inzender in ons blad melding moet maken van een ernstig dissonant, waarover we naar elders in dit nummer verwijzen, ter wijl wij met hem daarover onze ern stige afkeuring uitspreken. KERSTTENTOONSTELLING K. A. V. Zooals reeds aangekondigd organi seert de Katholieke Arbeidersvrouwen Vereeniging a.s. Zondag op de boven zaal van den R.K. Gildenbond hare eerste tentoonstelling van handwer ken gemaakt door de leden zelf. Dit reeds zal voor velen een aanlei- ding'zijn om een kijkje te gaan nemen en daardoor het goede doel te steunen, maar daarenboven zijn er verschillen de attracties aan verbonden en geldt het entrée-bewijs tevens als vrij lot naar de tentoongestelde prijzen. Men beware dus goed z'n entrée-bewijs. Zeer zeker zal deze eerste tentoon stelling een groot succes worden, wat wij het actieve bestuur gaarne toe- wenschen. Voor nadere bijzonderheden over entrée enz., verwijzen wij naar de des betreffende advertentie. Causerie met lichtbeelden over de Timor-missie door den Volendammer missionaris Pater J. Smit S. V. D. Den 11 den Januari zal Pater J. Smit S.V.D. van Volendam een cau serie houden met lichtbeelden over de missie van het nieuw Vicariaat Ned. Timor. Deze zal worden ge houden te Waalwijk, in 't gebouw »de Gildenbondct. Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat dit missie-gebied onlangs tot Vicariaat is verheven, waarvan Z. H. Exc. Mgr. Pessers uil I ilburg de eerste bisschop is. Er zijn op dit eiland, dat ongeveer zoo groot is als Nederland met een be volking van rond een half millioer. inwoners, reeds een 45.000 katho- ieken. Het is een zeer mooi opko mend missie gebied.Wan dit schoone eiland, waarvan de missionarissen de beste verwachtingen koesteren, zal Pater Smit zoowel door woord als beeld een duidelijk overzicht geven zoowel van het werk der mis sionarissen als van de schitterende natuur van dit eiland. We verwachten stellig, dat het op dien dag aan belangstelling niet zal ontbreken. Immers het geldt hier een stuk van den wijngaard des Jeeren in onze eigen kolonies, in Ned. Indië, ons verteld door den Volendammer missionaris, die 16 jaren achtereen aldaar is werkzaam geweest, nu met verlof in ons land vertoeft en na ongeveer een hall jaar wederom zal terugkeeren naar de missie van Timor. R.K. Werkliedenvereniging. Waarheen en hoe Maandag 9 Januari zal de heer A. C. de Bruijn spreken over het onderwerp ywaarheen en hoe?« in de zaal van de RK.W.V. Niemand zal op dezen buitengewonen ont wikkelingsavond willen ontbreken want, de heer de Bruijn, die toch lid is van de Eerste Kamer, voor zitter van het R, K. Werklieden verbond en inleider van »De Nieu we Gemeenschap« waarborgt ons een leerzamen avond daarom allen precies om half acht present. ONGEVAL. Mej. H., wonende in de Putstraat al hier, had het ongeluk een pan met ko kende soep over het lichaam te krijgen, waardoor zij flinke brandwonden op liep. Zij heeft zich onder geneeskundige behandeling gesteld. BEKNELD TUSSCHEN AUTO PORTIER. Toen mej. K. Donderdag uit de bus stapte, die de arbeidsters naar de fa briek der Ned. Schoenenunie Bloch en Stibbe vervoerde, werd het portier on tijdig dichtgeslagen, met het noodlottig gevolg dat een stuk van haar duim werd afgekneld. Dr. Kolster verleende geneeskundige hulp. KEESJE DE RUITER NAAR ZUID-AMERIKA. Een biljart-tournooi door Argentinië. Keesje in grootschen vorm. (Ingezonden mededeling) HAD RHEUMATIEK IN AL HAAR GEWRICHTEN. Doet thans haar werk weer met gemak. Deze vrouw kreeg een hevige aan val van rheumatische pijnen, die zich uitbreidde over al haar gewrichten. Zij schrijft: „Ik acht mij verplicht alom luid de verdiensten van Kruschen Salts bekend te maken, daar het mij verloste van een erstigen en hardnekkigen aan val van rheumatische pijn. Ik had het in mijn beenen en knieën en dit breid de zich later uit tot in alle gewrichten van mijn lichaam. Dit duurde 13 weken; toen moest ik naar bed. Daarna raadde men mij aan, Kruschen Salts te gaan gebruiken en vóórdat ik de tweede fla con leeg had, kon ik mijn gewone werk weer doen." Mevr. I. D. Rheumatische pijnen zijn het gevolg van onvoldoende werking van Uw af- voerorganen, waardoor zich allerlei schadelijke afvalstoffen, zooals urine zuur, dat de oorzaak kan zijn van de rheumatische pijn, ophoopen. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewan den aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen regelmatig worden verwijderd en Uw pijnen zullen afne men, om tenslotte voor goed te ver dwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten. Het is trouwens geen wonder, wan neer men het hemelsbreede verschil ziet tusschen den ouden keiweg en de mo derne transportbaan. De voornaamste beteekenis van den weg moet worden gezocht in een be tere communicatie met de achter Made gelegen gehuchten, den biesbosch en de haven van Drimmelen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red. Naar wij met belangstelling verne men heeft de vader van Keesje de Ruiter, die tevens als zijn impressario optreedt, van een concern, bestaande uit theater-directeuren uit Zuid-Ame- rika, een uitnoodiging ontvangen om zijn zoontje een biljart-tournooi door Argentinië te laten maken. Het is reeds weer eenigen tijd gele den dat wij in de gelegenheid waren iets over Nederland s jongsten, maar meest succesvollen biljartspeler te schrijven. Dit was evenwel ook met andere bladen zoo en wel voornamelijk door het feit, dat er niets over Keesje te schrijven viel, daar hij niet in het openbaar van zijn talent mocht blijk geven. Het zal immers wel bekend zijn, dat de seances door Keesje gege ven als „arbeid" beschouwd werden en daar hij den 14-jarigen leeftijd nog niet bereikt had, werd hem dezen „arbeid" verboden. Keesje kon dus niet meer in het openbaar optreden en dit is mis schien wel juist een gelukkige factor voor de verdere ontwikkeling van zijn spel geweest. Keesje kon «nu rustig oefenen, zonder afgeleid te worden door tournooien, verre reizen, enz., die op zoo n jeugdig gestel natuurlijk niet zonder invloed bleven. „En geoefend en getraind heeft hij". aldus verklaarde ons zijn vader. „Voortdurend, als de omstandighe den het maar eenigszins toelieten, kon men hem rond het groene laken vin den, met het speuren naar nieuwe mo gelijkheden, het probeeren van steeds moeilijker massées, piqués enz.!" Begrijpelijkerwijs werd Keesje's spel daardoor steeds beter, steeds fijner en beheerschter en wij gelooven dat er mo menteel in den geheelen omtrek niet ge makkelijk een tegenstander voor Kees je te vinden zal zijn, om hem ook maar eenigszins behoorlijk partij te geven. Geen dag gaat er voorbij of Keesje maakt series van ver boven de honderd en nog dezer dagen maakte hij een partij van 350 caramboles tegen een van Waalwijks prominentste biljarters in 4 beurten uit pet een gemiddelde dus van niet minaer dan 87! Zoo wordt zijifi?pel met den;-dag be ter in wij zijn er van overtuigd, dat, zoodra Keesje den 14-jarigen leeftijd bereikt zal hebben (op 13 Maart a.s. en hij wederom talloozen op allerlei plaatsen van zijn kunst zal laten genie ten, iedereen met verbazing zijn geraf fineerd spel zal gadeslaan. Naar Argentinië. Keesje's roem is niet alleen tot ons land beperkt gebleven, maar heeft zich in een korte spanne tijds tot ver over de grenzen, zelfs tot in andere wereld- deelen weten uit t£ strekken. Vooral is dit te danken aan de journaal-opnamen van vooraanstaande filmmaatschappij en, die in alle landen vertoond werden. Zoo werd ook de aandacht van een concern van theater-directeuren in Buenos-Aires op hem gevestigd en aan stonds^ rees bij hen de belangstelling voor Keesje en zijn fameus spel in hoo- ge mate. Ér werd correspondentie tus schen werelddeelen gewisseld en het gevolg was dat de vader van Keesje in beginsel besloot hem een tournée door Argentinië te laten maken. Zoodra een en ander nader geregeld is zal de definitieve datum van vertrek, waar schijnlijk half Augustus, worden vast gesteld. Een der eischen waaraan verzocht werd te voldoen is, dat Keesje in origi neel Volendammer costuum zal moeten optreden. Keesje verklaarde ons echter, dit on der geen voorwaarde te willen doen. „Denk je dat ik me laat uitlachen?" zei hij. Op tournée door Nederland. Alvorens de reis naar Amerika ge maakt zal worden, heeft Keesje nog een macht contracten in eigen land af te werken. Tien dagen na zijn 14-en ver jaardag, op 23 Maart, dan begint hij aan een groot tournée door Nederland. Van de ontelbare plaatsen die hij daar bij zal hebben te bezoeken, zijn de voor naamste wel: Groningen, Leeuwarden, Bolsward, Den Helder, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Vlissingen. Bergen-op-Zoom, Breda, 's-Bosch, Tilburg, Eindhoven, Maas tricht, Venlo, Weert, Roermond, Nij megen, Arnhem, Apeldoorn, Deventer, Zwolle, enz. enz Wij zien belangstellend naar het ren tree van Keesje in de biljartwereld uit en wij zijn er zeker van dat hij nog veel, zeer veel van zich zal doen hooren. DE NIEUWE WEG MADE—DRIMMELEN. Een belangrijke verbetering. Woensdagmiddag is de nieuwe weg van Made naar Drimmelen officieel geopend. Deze nieuwe weg vormt een schitterende verbetering voor handel en verkeer, en hieraan zal het wel te danken zijn, dat er zoo geweldig veel belangstelling bestond voor deze ope ning, die door burgemeester van Gils geschiedde. Mijnhetr de Rtüucttur, Wilt U zoo goed zijn het volgende in uw blad op te nemen, bij \oor baat mijn dank. De circulaire van den Minister van Sociale Zaken; voor wie geldt zij voor dagmeisje - of dienstbode Naar aanleiding van decirculaire van den Minister van Sociale Zaken gezonden aan de gemeentebesturen handelend over het bevorderen van huishoudelijken arbeid, is het de bedoeling van den minister den gezinsarbeid van huishoudelijken aard van Nederlandsche meisjes zooveel mogelijk te bevorderen. De maatregel is van groote beteekenis in het belang van het meisje zelf, nu en voor haar toekomst; dit be hoeft verdei geen aanvulling omdat de maatregel op zichzelf zijn goede uitwerking niet zal missen, Daarom kan ik geheel instemmen mei een gedeelte van Uw artikel waarin de aankondiging van genoemde circu laire in Uw blad van Woensdag Januari, waarmee ook U voUe in stemming betuigt, en zegt ,.dat bel meisje tegenwoordig maar al te graag haar huishouding ruilt tegenkantooi of fabriek". Het schoot mij te binnen, dat L nu een geheel ander standpunt in neemt als in Uw blad van 2 No vember 1938 waarin U groote be zwaren had tegen de nieuwe besji ij- ding van de Jeugdwerkloozenzorg waar dit moeilijkheden zou mee brengen voor de schoeni»dustrie door gebrek aan stiksters. Toen kon U het niet met mij eens worden en moest U uw bezwaren handhaven. Wij kunnen niet overzien hoever dit van invloed zal zijn voor de in dustrie omdat alleen hier de onder, steunde finantieel voordeel bij heeft, maar toch gaat het weer in die richting „bevordering huisarbeid. De verdere mededeeling in uw blad van 4 Jan. is mij niet duidelijk en komt niet overeen met de eerste aankondiging van genoemde circu laire in de dagbladen: in Uw blad wordt erover gesproken dat het alleen geldt voor dagmeisjes en niet voor inwonende dienstboden. Ik geloof Mijnheer de Redacteur dat dit niet juist is. Er wordt toch in de circulaiie gesproken van gezinsarbeid van huishoudelijken aard. dus ook dienstbode-werk. De verdienstedoordeze werkzaamheden verkregen zal niet meer in minde* ring worden gebracht bij steun trekkers of werkverschaffing, uitge sloten is als de vrouw van den gesteunde of van hem die in werk verschaffing werkzaamheden ver richt, dan geldt deze maatregel niet. Graag zou ik zien, als het anders is, dan in Uw blad van 4 Januari, wat dit laatste gedeelte betreft slaat te lezen in Uw eerstvolgend blad te willen rnededeelen. Nogmmaals mijn dank JOS. v. SETERS. Waalwijk, 5 Januari 1939. Het is o.i. een^heel andere kwestie n.l. of meisjes eerst op 16-jarigen leeftijd naar de fabriek mogen in- plaats van op 14-jarigen leeftijd of 't geen deze circulairebeoogtnl.de ambitie om meisjes vanaf 14 jaar op te leiaen voor de huishouding te stimuleeren door haar verdiensten extra ten goede te doen komen aan bet huisgezin van een steuntrekker. Wij gelooven dat deze kwestie die nu ter sprake is gebracht (zeker mede door het a.s. vertrek van plm, 20.000 Duitsche dienst meisjes) uit een anderen gezichts hoek bekeken moet worden. Dat men tracht de meisjes op te voeden voor haar eigenlijke taak in de huishouding is een prijzens waardige maatregel, die ook wij toejuichen; dat neemt niet weg dat het o.i juist is wat wij indertijd schreven dat de maatregel boven bedoeld ten opzichte der meisjes in de schoenindustrie, de stiksters, voor deze industrie een groote handicap zal zijn, waar aan haar een chronisch gebrek is en zeker zal komen, dat moeielijk zal zijn op te lossen. Dat is en blijft een feit, al zal de tijd alsdan ook raad moeten brengen. Ten aanzien van de tweede op merking kunnen wij rnededeelen, dat het inderdaad juist is, dat de nieuwe maatregel alleen geldt voor dagmeisjes en niet voor de in. wonende dienstboden, aangezien Wij lezen in „De Echo vap het Zui den" van: 1 Jan. 1889: Aan het gebouw van het departement van Waterstaat-is aanbesteed het maken van de aarde- baan. de kunstwerken, den bovenbouw, de werken tot overgang, bewaking, af- deeling enz. en eenige verdere werken voor het gedeelte Vlijmen's-Bosch van den spoorweg Zwaluwe—'s-Bosch (raming 482.000..Minste inschrij vers de heeren A. D. van Seters en N. van Haaren te s-Hertogenbosch, voor 481.000.-. 3 Jan. 1889: Z. M. de Koning heeft met ingang van 15 Januari benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Waalwijk H. Fluijt, in ge lijke betrekking te Zandvoort. 5 Jan. 1889: Liefhebbers van ijsver maak kunnen weder hun hart eens op halen. Tengevolge van den strengen vorst die de laatste dagen geheerscht heeft, vindt men in onze omgeving op de meeste plaatsen flinke ijsbanen, waarvan dan ook terdege geprofiteerd wordt om schaatsen te rijden. In onze gemeente is jammer genoeg op 't oogen- blik weinig gelegenheid, zoodat men om te kunnen rijden, eerst een heel eind moet loopen; wezenlijke liefhebbers zien hiertegen echter niet op. 1 Jan. 1914: Bij K B. Vflh 27 Dec. is de heer D. F. Brune benoemd tot burgemeester der gemeenten Drongelen en Meeuwen. De meer dan 100 jaar bestaande Rostocker firma Friedrich Bernott. le derhandel, is met aanzienlijke passiva in betalingsmoeilijkheden geraakt. In de gehouden gemeenteraads vergadering van 24 December werd de heer Th. van Delft benoemd tot leeraar aan de Teekenschool 4 Jan. 1914: Dezer dagen Jleeft doop B. en W. de aanbesteding plaats gehad' van t leveren der Amerikaansche eiken voor de beplanting van de weg St. An-" toniusstraat Meerdijk. De levering is gegund aan de fa. L. van Bladel en Zn. alhier. Zi I de Jai GE deze laatsten niet meer worden ge rekend te behooren tot het gezin van hun ouders, maar van diegenen bij wie zij als dienstbode in betrekking zijn. r RED.-. dt o^ M b< di Mijnheer de Redacteur. Ik heb in twijfel gestaan of ik 't onderstaande aan depublieke opinie prijs zou geven. Ik schaamde mij er haast voor, waar het zulk een droevig licht werpt op de mentaliteit onzer jeugd. Maar tenslotte achtte ik het mijn plicht om zuflisTbdoeh om opvoeders, ouders en onder wijzers opnieuw onder het oog te brengen, dat krachtig optreden op dit terrein dringend noodig is. «Vele passeerenden hebben zich en m.i, terecht geergerd aan het feit dat de jeugd van Waalwijk, een heele partij was het, zich niet ontzag op een dezer dagen de «Kerstvoorstelling» op het Raadhuis plein formeel met sneeuwballen te bekogelen en dat vlak onder den rook van het politie-bureau en onder het oog van vele grooten, die lijdelijk toezagen en de belhamels niet op zachte of liever op hardhandige wijze hebben gewezen op het hoogst afkeurenswaardige van hun daad en die dus eigenlijk niet veel minder schuldig waren dan zij Geachte redacteur, wat een men taliteit, wat een banaliteit mag ik wel zeggen, wat een respect voor «den stal van Bethlehem». Hoe is bet mogelijk dat de jeugd nietmeer doordrongen ls van de beteekenis, de bijzondere wijding dezer voor stelling Meer zal ik er niet van zeggen,-^- maar ik moge de hoop en het ver trouwen uitspreken, dat zij wier taak zulks is, hiermee hun nut zullen doen. Het is hoog noodig dat ouders, onderwijzers en desnoods de politie nog krachtiger samenwerken om zoo iets te voorkomen of onmogelijk te maken, door de jeugd op de perste plaats meer begrip van en eerbied voor zaken van hooger orde bij te brengen. Ik dank u geachte redactie voor de mij verleende gastvrijheid. Een abonné g' Waalwijk, 6 Jan. '39 Geen aanvoer; geen pftJSsfëftfttg. VM V c

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2