Buitenlandsch Nieuws. de dictatoriale eischen. Hans en de tandarts. i Mijnhardljes Tweede blad Zaterdag 7 Januari 1939 No. 2 De Echo van het Zuiden Wij 7;jn er zoo zoetjesaan aan ge wend geworden, dat de dictatoriale landen lijden aan expansiekoorts, een ziekte die zeer ernstige gevolgen kan hebben voor de geheele menschheid. Japan levert een hevigen strijd in China, alle krachten worden aan den oorlog dienstbaar gemaakt en een kijk je op Japans economische» toestand doet wel duidelijk inzien, war het door den oorlog te lijden heeft. Duitschland heeft al verschillende gebieden ingepalmd en Italië heeft de hegemonie in Oost-Afrika uitgebreid, door den Negus weg te sturen. Het tee kent de mentaliteit van de dictatoriale landen, dat na iedere overwinning met of zonder geweld, wordt beweerd, dat zij nu voldaan zijn en de wereld kan gaan genieten van een welverdiende rust en de groote mogendheden zoeken dan weer toenadering en bieden zelfs in zekeren zin hun excuses aan voor het feit, dat zij de eischen van den groo- ten dictator zoo maar niet zonder meer goed vonden, alles in de hoop, dat nu eindelijk eens een tijdperk van vrede en rust zal aanbreken, een tijdperk van onderlinge samenwerking en waardee ring. Keer op keer echter loopt het fa- likant uit en het is toch wel duidelijk, dat dictators dictators blijven, niet al leen in hun eigen land, maar ook, zoo goed en zoo kwaad als het gaat en tot op heden ging het goed, het groot we reldgebeuren naar hun hand willen zetten. Nauwelijks is de wereld bekomen van het groote Septembergevaar, dat Hitier ons bezorgde, of Italië komt weer voor den dag met verbluffende eischen en het is deze keer niet tegen een klein zwak land gericht, maar tegen een van de machtigste van de wereld. Zijn de dictatoriale landen misschien een ver overingswedloop begonnen, of zijn er zooveel binnenlandsche vraagstukken, die afleiding moeten hebben? Niet minder dan Tunis, Corsica en Djziboeti, drie Fransche gebieden, wil Italië thans hebben. Nadat het experi ment in Oost-Afrika was gelukt en Mussolini had gezien hoe zijn collega in Duitschland een flink stuk van Eu ropa in bezit nam, steeg bepaald de na ijver hem naar zijn hoofd. Weliswaar wordt er nog niet gesproken over of- ficieele eischen, maar de toon, die de Italiaansche pers aanslaat zegt wel ge noeg. Het Italiaansche tijdschrift „Reazio- ni Internazionali" wijdt een artikel aan de kwestie-Tunis, waarin o.m. het vol gende gezegd wordt: „Terwijl Tunis voor Italië het leven ALLE DU1TSCHERS RUSLAND. UIT beteekent, is het voor Frankrijk een kwestie van suprematie en prestige. Een dergelijke politiek kan echter niet ge voerd worden in de Middellandsche Zee. In deze zee heeft men te doen met Italië. Al wie zich daartegen durft te verzetten, loopt het risico van liquida tie. Wij geven ons er volkomen reken schap van. dat een dergelijke kente ring van den politieken toestand moei lijk te begrijpen is. Het is evenwel in het belang van den vrede, dat de te genwoordige realiteit doordringt in den geest van het buitenland. Thans is Tunis een uiterste proef geworden voor de soliditeit en onaan tastbaarheid van de revolutionnaire as, welke een nieuw Europa aan het sme den is en die in de sceptische geesten van Europa een omwenteling zal te weeg brengen, wanneer zij haar, zoo noodig op de proef gesteld zullen zien. De Franschen moeten het eerst den ken aan dit nieuwe feit voor hen en voor Europa. Het tijdschrift eischt dan verder ook Dzjiboeti op, aangezien Italië, nu het Ethiopië veroverd heeft, niet kan dul den, dat de grootste weg en de gemak kelijkste haven, welke naar het hart van zijn Afrikaansche keizerrijk leiden, onder Fransche controle blijven. Commentaar is overbodig. Weer stelt men het voor, alsof, wanneer Italië genoemde gebieden in bezit heeft, de rust en de vrede verzekerd zou zijn. De wereld heeft den laatsten tijd harde lessen gehad, lessen, waaruit de onberekenbare mentaliteit van de dicta tors maar al te duidelijk bleek en daar om toch is het redelijkerwijs gesproken, voor de hand liggend, dat het Musso lini niet zoo gemakkelijk zal lukken zijn verlangens te verwezenlijken, temeer, daar er in welhaast alle landen een groeiend verzet is ontstaan tegen de bedriegelijke dictatoriale methoden. De afkeer van deze methoden komt wel het scherpst tot uiting in de jongste congresboodschap van president Roo sevelt, waarin hij verklaarde, dat Ame rika, evenals alle andere landen alles dient te doen om de drie hoofdzaken: godsdienst, democratie en internationa le goede trouw veilig te stellen. Roosevelt betoogde verder dat de oorlog niet het eenige middel is om de eerbiediging van internationale ver dragen af te dwingen en stelde in dit verband een rechtvaardiger toepassing der Amerikaansche neutraliteitswet in het vooruitzicht. Zullen de dictators deze waarschu wing ter harte nemen! Maatregelen der Gepeoe. Alle in Rusland woonachtige Duit- schers zullen door de Gepeoe uit het land gezet worden, aldus de „Daily Mail". Volgens den correspondent van dit blad te Riga heeft commissaris Be- rijef, een nieuwe Gepeoe-chef, dit gis teren medegedeeld. Ten einde een overzicht te hebben van de in Rusland woonachtige Duit- schers, is besloten een lijst met hun na men aan te leggen. Dit wordt verge makkelijkt door een nieuw besluit, vol gens hetwelk alle werknemers in Rus land vóór 15 Januari van een arbeids kaart voorzien moeten zijn. Vermoede lijk zal daarbij aan den dag komen, dat een groot aantal specialisten reeds ja renlang in de Sovjet-Unie woont. Sommigen hunner schijnen van spi- onnage en sabotage verdacht te wor den. Thans is opdracht gegeven, dat de papieren dergenen, die een arbeids kaart aanvragen, nauwkeurig onder zocht moeten worden. NIEUWE MAATREGELEN TEGEN DE KATHOLIEKE PERS IN DUITSCHLAND. De Osservatore Romano meldt, dat nieuwe beperkingen zoo juist aan de Duitsche katholieke pers zijn opgelegd. In den vervolge zal het kerkelijke tijdschriften en bladen verboden zijn besprekingen te publiceeren van publi caties of boeken, die geen strikt religi eus karakter dragen. De Osservatore Romano voegt hier aan toe: „Maar zelfs op het gebied van den godsdienst zijn de katholieke tijdschrif ten niet meer vrij. Het is hun niet ver oorloofd encyclieken en toespraken van den H. Vader te citeeren en zij kunnen, zelfs saamgevat, geen herderlijke brie ven publiceeren van de Duitsche bis schoppen." EEN WEINIG OPTIMISTISCHE VERKLARING VAN HIRANOEMA Na de eerste vergadering van het nieuwe kabinet heeft minister-president Hiranoema een verklaring afgelegd. Hij zeide: Het is nauwelijks noodig te ver melden, dat Japan, staat tegenover een kritieken toestand, die zijn weerga niet heeft in de Japansche annalen, en het is geen gemakkelijke taak dien te bo ven te komen. Ik geloof echter stellig, dat het niet onmogelijk is deze moei lijkheid te overwinnen, wanneer regee ring en volk zich slechts hecht aaneen sluiten onder den Keizerlijken invloed en volledig ruimte geven aan den tradi- tioneelen geest. De geschiedenis toont, dat de Japansche natie tot dusverre iedere nationale crisis beantwoord heeft met hechte eenheid en duidelijke solidariteit en dat zij de nationale struc tuur met haar bewustzijn verder ver sterkt heeft. De tegenwoordige aange legenheid is uiterst dringend en eischt een verdere eenheid en solidariteit der natie. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Borjas Blancas genomen? Te Burgos wordt gezegd, dat de' rechtsche troepen Borjas Blancas zijn binnengetrokken waarbij talrijke krijgs gevangenen werden gemaakt. Borjas Blancas is een sleutelstelling in de linksche verdedigingslinies aan den zuidkant van het Catalaansche front. De noordelijke arm van den tang, die zich om Barcelona dreigt te sluiten, reikt thans, volgens de recht sche berichten, tot Ana, dat voorbij het belangrijke knooppunt van wegen, Ar- tesa ligt, en de Zuidelijke arm tot Bor jas Blancas en de heuvels van Ilazgas, ten zuiden van deze stad. Aan den noordkant van het front drongen de rechtsche troepen de vruchtbare vlakte van Urgell binnen en bezetten zij Ar- tesa de Lerida. Gemeld wordt, dat een groot aantal krijgsgevangenen is ge maakt. CHAMBERLAIN PRIJST ROOSEVELT'S BOODSCHAP. In een verklaring die Chamberlain gisteravond heeft afgelegd naar aanlei ding van Roosevelts boodschap aan het Congres, zegt de Britsche premier: „Niemand die belast is met zware regeeringsverantwoordelijkheid. kan niet onder den indruk gekomen zijn van de plechtige woorden, waarmede de president der Vereenigde Staten giste ren de gekozen vertegenwoordigers van het Amerikaansche volk heeft be groet. Op deze eilanden, waar men zoo duidelijk inziet, dat wij slechts door vrijheid en vrede de zegeningen, waar voor wij generaties lang hebben ge zwoegd, voor onszelf en voor hen, die na ons komen, kunnen hopen te be houden en te ontwikkelen, woiden de gevoelens, welke door den president tot uiting gebracht zijn, verwelkomd als een nieuw bewijs van de vitale rol van de Amerikaansche democratie in de we reldaangelegenheid en van haar toew.j- ding aan het ideaal van geordende» menschelijken vooruitgang maar dat ook de Führer de groote rede voering, welke hij in den Rijksdag denkt te houden, zoo zal inkleeden, dat zij kan worden opgevat als een ant woord aan den president van de Ver eenigde Staten en aan de z.g. „pluto democratische democratieën" in het al gemeen. 3972 MIILIOEN TEKORT OP DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING Roosevelt heeft bij het Congres een nieuwe begrooting ingediend. Het te kort daarop bedraagt niet minder dan 3972 millioen dollar. Voor de landsverdediging wordt in totaal uitgetrokken 1.609 millioen dol lar. Hierbij is inbegrepen het program ma van 500 millioen, waarvoor voor 't komende jaar slechts 210 millioen zal wojden gebruikt en 290 millioen in re serve zal worden gehouden. Voor 1940 wordt voorzien in een uitgave van 1.319 millioen, dat is het totaal van 1.609 millioen, verminderd met de re serve van 290 millioen dollar. DUITSCHLAND'S EISCHEN BE TREFFENDE OEKRAÏNE. Dezer dagen schreef een Duitsch dagblad dat Duitschland belang had bij de autonomiseering van alle Oekrai- ners, ongeacht het staatsverband waar in zijn leven. Het is duidelijk dat daar mee dus zoowel het Russische als het Poolsche gedeelte van Oekraine be doeld werd. Tijdens een bezoek dat Beek aan Berchtesgaden gebracht heeft zou hem Een te antwoord van Hitier verwachten. Uit Berlijn wordt gemelat: Na de redevoering van Roosevelt is rien hier van meening, dat niet alleen de pers zich nog belangrijk scherper dan voorheen teger. de regc.err.g van de Vereenigde Staten en tegen den persoon van Roosevelt als „exponent en werktuig van de Joden" zal richten, DOOR JAN VAN LEEUWEN. O, wat deed die kies toch een pijn! Hans kon er bijna niet van slapen. Telkens ging er een steek doorheen. Maar hij durfde niet naar den tand arts toe. Iedereen zei altijd, dat het zo erg was bij den tandarts en dat hij zo vreselijk veel pijn deed. Hij was er zelf nog nooit geweest, maar hij was erg bang. Misschien ging die pijn weer wel over. Hij had het nu al een hele tijd. Soms voelde hij het bijna niet en dan ineens kwam het weer. Wat moest hij toch doen?.? Eindelijk viel hij in slaap, maar toen hij de volgende morgen op moest staan om naar school te gaan, voelde hij zich erg moe en vervelend. Hij kon bijna niet ontbijten. „Jongen, wat heb je toch?" vroeg moeder. „Je bent zo bleek en je eet zo weinig. Je bent toch niet ziek?" Zou hij het nu zeggen, of zou hij maar liever stilletjes zijn mond hou den? Moeder zou hem natuurlijk naai den tandarts sturen en hij durfde écht niet. „Er is niets, moeder", zei hij daarom. Moeder vroeg niet verder. Ze zag best, dat er wel iets was, maar Hans moest het zelf zeggen. Maar Hans zei niets. Hij ging naai school en probeerde niet meer aan z'n kies te denken. Dat was heel moeilijk, want als je steeds die vreselijke pijn voelt, moet je er wel aan denken. Hij kon niet opletten bij de les, hij hoorde bijna niet, wat meneer zei, hij zat maar met zijn hand op z'n wang en kon wel huilen van de pijn. Misschien moest hij dan toch maar naar den tandarts gaan. Maar zou die de kies eruit trekken? Zomaar ineens met een ruk eruit? Of zou hij hem los moeten maken? Hans dacht aan allerlei grie zelige verhalen, die hij gehoord had of gelezen in oude boeken. Hij was nog nooit bij den tandarts geweest en hij kon zich daarom ook werkelijk niet voorstellen, hoe het was. Hij vond het wel een beetje kinderachtig van zich zelf en toch. Aan de koffietafel kon hij weer bij na niet eten. Moeder keek hem eens aan en zei toen: „Wat is er toch, jon gen?" En toen vielen er opeens twee grote tranen op Hans' bord. Steeds maar tranen vielen er en een ogenblik later huilde Hans, alsof er iets heel ergs was gebeurd. „Maar Hans", zei moeder verschrikt „wat is er. Kom eens even hier. Wat is er voor vreselijks gebeurd? Heb je straf gekregen op school of heb je je /D^E.Bohnö i pijn gedaan?" „Ik heb zo'n kiespijnzei Hans nu lussen zijn snikken door. „Ik heb zo'n vreselijke kiespijn!" „Maar jongen" zei vader nu, „dat is toch niet om te huilen! Dan moet je naar den tandarts. Heb je het al lang? Ja? Waarom heb je dat dan niet ge zegd?" Nu schaamde Hans zich wer kelijk een beetje. Nu moest hij het toch zeggen en de anderen vonden hem na tuurlijk kinderachtig, omdat hij zo bang was geweest. Maar streek hem eens over zijn haar en zei: „Ga jij direct maar gauw naar den tandarts. Die zal je er wel vlug^vanaf helpen. Domme gans, om dat niet te willen zeggen. Nu durfde Hans toch werkelijk niet te zeggen, dat hij zo bang was geweest en dat hij eigenlijk nóg niet durfde te gaan. Maar moeder ging mee tot aan de deur en zei: „Ga maar vlug, Hans je zult zien, dat het erg meevalt. Je hoeft heus niet bang te zijn. Moeder had dus wel gemerkt, dat hij bang was en dat hij niet durfde te gaan. Hans nam zich voor om flink te zijn en niet zo kinderachtig te doen. Hij was toch al 10 jaar. Hij was toch geen kleine jongen meer. Hij stapte nu flink door en een kwartiertje later stond hij voor het huis van den tandarts. Maar zijn kies depd opeens helemaal geen pijn meer. Nee, hij voelde het bijna niet. Zou hij dan toch maar liever.... Als het nu toch geen pijn meer deed! Maar moe der zou er natuurlijk toch wel achter komen, dat hij niet was gegaan en dan zou ze hem er nog eens heen stu ren. Voorzichtig drukte hij op de bel en even later zat hij in de wachtkamer, waar al veel mensen zaten. Zo.uden al die mensen kiespijn hebben? dacht Hans. Hij was de laatste van allemaal. De tandarts was een vriendelijke man met een grote bril op zijn neus. „Zo, mijn jongen," zei hij. O, ik zie het al, daar is het. Waarom hen je vandaag pas gekomen? Het deed zeker al een hele tijd pijn?" Hans knikte en bekende toen, dat hij bang was ge weest. „Je hoeft niet bang te zijn voor een tandarts, hoor jongen", zei de dokter vriendelijk. „Vroeger was dal heel iets anders. Toen waren er nog niet zulke goede instrumenten als tegen woordig en de artsen waren ook nog niet zo bekend met alle verschillende Griep en Gevatte koude tandziekten. Kijk maar eens naar die grote tang daar. De tandartsen van 200 jaar geleden trokken daar de men sen die kiezen mee uit en geloof maar, dat dat pijn deed! Maar tegenwoordig hebben ze zulke dingen niet meer. Tegenwoordig doet het helemaal geen pijn als een kies getrokken wordt. Maar die van jou zal ik helemaal niet trekken. Die hoef ik alleen maar te vullen. Zo, doe nou je mond maar eens goed open!" Hans was opeens niet meer bang. De dokter was zo aardig en hij vertel de zulke leuke dingen, hij zou hem werkelijk wel geen pijn doen. Dat bo ren was wel een griezelig gevoel, maar echt pijn deed het toch niet. Plotseling raakte de dokter een zenuw en dat deed even vreselijk pijn. Hans kromp ineens in elkaar. „Zo, dat was voor vandaag weer ge noeg, Hans" zei de tandarts. Nu stop ik er iels in, morgen kom je terug en dan doet het bijna geen pijn meer". En terwijl hij de kies vulde praatte de dokter zo druk, dat Hans vergat, dat hij bij den tandarts was. Hij vertelde van den Fransman Dubois de Che- mant, die de tand van porcelcin had uitgevonden en dat men, tot het begin van de 19de eeuw nog echte mensen- tanden gebruikte om tanden te vullen. De kou komt er uit met enkele Mijnhardtjes" Heerlijk gaat U er van transpireeren. Oók ver drijven ze wonder goed en snel hooFdpijn, kiespijn, rheumatiek. t§ 1 „Mijnh»rdtje" 5 ct. 1 2 „Mijnhardtjes" 50ct.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5