Mifjuwiii mi. Voedt Uw huid 's nachts met Purol het afgeloopen jaar. De Lederindustrie in SPORT. KOOPT DE Prijs 15 cent. 9 Tevredenheid over den uitvoer; maar de prijzen waren minder gunstig. De Prov. Bossche Courant geeft van een medewerker een beschouwing over bovenstaand onderwerp, waaraan wij 't volgende ontleenen: Het voorbije jaar heeft voor de le derindustrie in al haar geledingen geen abnormaal verloop gehad, doch heeft ons niet gebracht wat wij er zoo gaarne van verwachten. Het heeft tijden ge kend van op en neerwaartsche tendenz zoowel wat prijzen als afzet betreft. Zoo bleef de leder- en vooral de schoenindustrie voor den afzet harer producten nog bijna uitsluitend op de binnenlandsche markt aangewezen, al is de export niet zonder beteekenis en vertoont deze vooruitgang. De politieke gebeurtenissen die de wereld zoo zeer 'in spanning hebben gehouden zijn ook voor- onze industrie niet onopgemerkt voorbij gegaan. Eeni- ge gereserveerdheid werd dikwijls in acht genomen, waardoor het met mond jesmaat koopen, ook nog om andere reden, zooals verder zal blijken, meer regel is geworden. Bezien we thans even de verschillen de markten en industrieën afzonderlijk. De tendenz voor inlandsche huiden en vellen was bij het begin van het overzichtsjaar willig en de stemming vast, geheel in overeenstemming met de overzeesche huidenmarkten, wat al le goeds deed verwachten voor een verdere gunstige ontwikkeling, hoewel de toestand op de goederenmarkten onzeker bleef. Spoedig dan ook ver flauwde de' vraag, de prijzen liepen te rug. Eerst in Juni toen de prijsdaling voorloopig weer tot stilstand kwam werd de tendenz iets beter om in het laatste kwartaal weer langzaam af te brokkelen. Zoo bedroeg de noteering van koehuiden begin Jan. 13 a 14 cents. Eind Dec. 11 cents. Stierhuiden resp. 11 en 9 cents per pond. (Prijzen be taald door de zouters alhier). De in Januari ingezette terugslag op de wereldhuidenmarkt wekte al dade lijk de verwachting dat ook de leder- prijzen hierop zouden reageeren. De eerste helft van 1938 was dan ook zoo lang de terugslag op de grondstoffen- markt aanhield vrij ongunstig. Wel was voor leder de reactie niet evenredig als bij de grondstof, doch de lederprijzen hadden nog altijd een ach terstand ten opzichte van de grondstof. In het 2de halfjaar is wel eenige ver betering ingetreden zoodat uiteindelijk de omzetten op de ledermarkt tamelijk bevredigend zijn geweest, doch over het geheel zijn de prijzen van dien aard geweest, dat zij den fabrikant geen be hoorlijke winst hebben gegeven. Zoo ook was de gang van zaken in de leder industrie het eerste halfjaar slecht te noemen. Beperkte productie, verkorte arbeidsduur waren het gevolg. Gelei delijk is daarin verbetering gekomen zoodat in het najaar vlot gewerkt kon worden, nadien is de drukte wederom geleidelijk opgenomen. De nieuwe leverings- en betalings condities voor leder, die een viertal maanden geleden van kracht geworden zijn, hadden tot gevolg, dat door vele afnemers meer pasjesmaat werd ge kocht dan vrpeger, daar men nu moest zorgen op tijd te kunnen betalen. Deze üiaatregel verwekte vooral in het be gin veel moeilijkheden, doch geleidelijk past men zich hierbij aan. Voor overleer was de afzet meer re gelmatig dan voor zoolleer; groote prijsschommelingen kwamen niet voor. De prijzen konden zich niet handhaven e'n de markt sluit in vergelijking met de Januari-prijzen eenige procenten la ger. Intusschen geeft het afgeloopen jaar een gunstige ontwikkeling in de ver houding tusschen invoer en uitvoer van leder te zien en dit ondanks de verschil lende beschermingsmaatregelen de ex port van leder belangrijk belemmeren. Mag men wat den uitvoer betreft over de bepaalde resultaten verheugd zijn, minder reden tot tevredenheid geven de prijzen die bedongen konden wor den. Omtrent den aard van de uitgevoerde artikelen, noemen we op de eerste plaats: boxcalf en suède, vervolgens andere soorten boxleder, zoolleercrou- pons, drijfriemleder en technisch leder. Wat den aanvoer van bontvellen be treft, verkeeren wij thans in het hoog seizoen. De wintervellen zijn nu in de beste conditie en daarvoor worden nu de hoogste prijzen betaald. De te ma ken prijzen zijn echter weer lager dan in het vorige seizoen. Alhier wordt door de opkoopers betaald: voor konijnen vellen 15 a 20 ets., bunzingvellen tot 2.50, mollenvellen tot 6 ets. Alles per stuk. De prijzen der looimiddelen blijven ongeveer gelijk, voor sommige soorten zijn deze iets lager, andere daarentegen weer iets hooger. Of de toestand in de schoenindustrie is verbeterd? Hierop kunnen we ten deele een bevredigend antwoord geven. De bedrijvigheid is over het geheel goed geweest, 't aantal in 't productie- -proces opgenomen arbeidskrachten is nog eenigszins verbeterd. Over de fi- nancieele uitkomst echter is men min der tevreden. De concurrentie is nog altijd zeer groot. Intusschen heeft het winterweer de industrie en handel eeni ge voordeelen gebracht. De vraag naar reparatieleer is beter en hiervoor be staat thans goede vraag. Wat de hui denmarkt betreft, spreken de laatste berichten uit het land van oorsprong van een vastere tendenz. Meer en meer nadert het tijdstip waarop de schoen industrie meer orders kan verwachten; reeds is de bedrijvigheid toegenomen. De verwachting voor het komende jaar is moeilijk weer te geven, toch worden de vooruitzichten algemeen niet direct ongunstig beschouwd. Moge het nieuwe jaar ons brengen meer kalmte in de hooge politiek en grootere drukte in zaken. Van harte wenschen ook wij de lezers een voor spoedig 1939. K. N. V. B. Programma voor morgen: Eerste klasse. EindhovenNOAD MVVPSV RoermondBleijerheide JulianaNAC LONGA—Willem II Tweede klasse B. VVV—Dë Valk HelmondiaHelmond HeroPicus WilhelminaESV TegelenWSC Derde klasse D. BaardwijkNevelt* H. Nuyten ZaltbommelOisterwijk PAZO—GW Haaften—ZBVV RWBVlfjmen A. v. d. Noort Hopelijk zullen morgen de terreinen weer in dusdanige positie verkeeren dat het vastgestelde programma vlot zal kun nen worden afgewerkt. Een onderbre king, zooals thans het geval is geweest, is niet bijzonder prettig vooral niet wan- Freule Schimmelpenninck van der Oye opende als vertegenwoordigster van den Nederl. Ski-Bond de ski-lift te Arosa. neer ook de dooi is ingetreden, waardoor de spiegelgladde ijsbanen weer in water massa's herschapen worden. In zoo'n ge val weten de verstokte voetballiefhebbers met hun Zondag geen raad. Thans ziet het er naar uit dat er morgen weer nor maal gevoetbald zal kunnen worden. Er zullen misschien nog wel enkele velden zoodanig doorweekt zijn dat spelen on mogelijk is, maar over hét geheel ver trouwen wij dat niet te veel wedstrijden zullen worden afgelast. Eerste klasse. De eerste wedstrijd die het program ma hier vermeldt is voor de beide be treffende vereenigingen van groot be lang. Eindhoven ontvangt n.l. NOAI). Beiden zijn candidaten voor de boven ste plaats en zullen kost wat kost dit pre- dicaat willen behouden. NOAI) is nog steeds ongeslagen en middels door een gelijk spel zou zij dit record kunnen handhaven. PSV is ook nog niet geheel kansloos, evenmin trouwens als MVV, dat de Eindhovensche rood-witten morgen ontvangt. Het is steeds moeilijk geweest om op Limburgsche bodem te winnen, maar dat neemt in dit geval toch niet- weg dat wij PSV de beste kansen toe kennen. De twee laagst geplaatsten, Roer mond en Bleijerheide treden morgen op het terrein van eerstgenoemde aan. De verrassende overwinning der Roermon- denaren in Eindhoven, op de club van dien naam behaald, doet ons vermoeden dat zij ook morsen wel aan het langste eindie zullen trekken. NAC neemt op den ranglijst een fraaie tweede plaats in en zal die morgen na haar bezoek aan Ju liana versterkt willen zien. De Breda- naars mogen evenwel al heel blij zijn, wanneer zij er met een gelijk spel afko men. De Tilburgsche derby LONGA Willem II belooft bijzonder interessant te worden daar beiden even sterk te .achten zijn. niet een selijk puntenaantal uit even veel wedstrijden. Een puntenverdeeling lijkt ons daarom voor morgen lang zoo'n gek resultaat niet. Tweede klasse B. VVV's kampioenskansen hebben op zekeren kouden Zondagmiddag een gc- voeligen knak gekregen in de Helmond- sche contreian. In het verdere program ma kan evenwel nog veel eebeuren en met het oog daarop ziet VVV zich mor gen genoodzaakt de Valk een nederlaag toe te brengen. In verband met boven staande kunnen wij ook wel zeggen dat Helmond het morgen verre van gemak kelijk zal krijgen in den plaatselijkcn wedstrijd tegen Helmondia op het ter rein van den laatste. De Helmondia-man- nen zijn voor geen kleintje vervaard en zij zullen er in het geheel geen bezwaar in izen Ilelmond's kampioen's papieren te laten kelderen. De Bredasche Conscr- ven-mannen mosen als gastheeren van Picus optreden. Dientengevolge eischt de beleefdheid dat zij de eer aan de gasten laten en al zullen de rood-geelbaadjes dat niet uit den grond van hun hart willen doen, toch zullen de omstandigheden hen er wel toe dwingen. Wilhelmina speelt op de Ilooge Donken tegen ESV dat nog altijd in de beruchte zóne schom melt. Daardoor kunnen de Bosschenaren zich op zwaren tegenstand voorbereiden en al heel blij zijn wanneer zij er tenmin ste met een gelijk spel afkomen. WSC gaat de verre reis naar Tegelen maken en het is hest mogelijk dat zij daarvan niet veel plezier beleven zal. Toch ach ten wij de oudste Waalwijksche club niet geheel en al kansloos. Derde klasse D. Eindelijk zal het er hier van gaan ko men: Baardwijk krijgt haar meest ge vreesde en gevaarlijke tegenstander te genover zich en wel in eigen huis. Dit al leen zou tot eenige geruststelling aan leiding kunnen geven, maar niet voor ons. In wedstrijden, waarin beide tegen standers aan elkaar gewaagd zijn. geeft het lerreinvoordeel lang niet altijd den doorslag. De overwinning kan daarom alleen hier blijven wanneer de geel-zwar- ten alles op alles zetten en hun tegen standers van het begin af overdonderen. De Juliana-mannen weten dus wat hen te wachten en te doen staat. Houden zij met deze omstandigheden ten volle reke ning, dan is successie niet uitgesloten. Baard wij kers*: „Gliick auf!" Zaltbommel Oisterwijk zal een middelmatige wed strijd worden met de beste kansen voor de thuisclub PAZO zal niet te veel moeite hebben met het bezoekende GW, ten minste wanneer de bezoekers de zaken niet te licht opnemen. Haaften wint op haar sloffen van ZBVV. RWB speelt thuis tegen Vlijmen en mag gerust danig op haar hoede zijn tegen deze wispelturige tegenstanders. Toch kunnen wij moeilijk anders dan op een overwinning der tri colores rekenen. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 x per week. Ook vetwempjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45. Doos60 30ct. WAALWIJK. TEGELEN—W. S. C. Een klein kansje. Na een langdurige rustperiode zal mor gen ook voor WSC het competitie-rad weer gaan draaien en direct reeds op volle kracht mogen we wel zeggen. Een uitwedstrijd tegen Tegelen is geen sine cure, maar integendeel een wedstrijd die het uiterste van alle spelers vergt. Zeker in dit geval, nu ook Tegelen zwaar te strijden heeft tegen het gevreesde degra datiespook. Ongetwijfeld zien de Lim burgers in den wedstrijd van morgen een welkome gelegenheid om zich wat op te werken. Immers, zij zullen van 't stand punt uitgaan dat WSC tot de zwakkere zusjes behoort en juist daarvan moet ook Tegelen het hebben. Reeds bij voorbaat kunnen de WSC'ers zich daarom op zeer zwaren tegenstand voorbereiden. Het zou niet goed zijn wanneer de Zwarlhemden met de overtuiging kansloos te zijn, den strijd tegen Tegelen gingen aanbinden, want in dit geval zou reeds voor het be gin' alles verloren zijn. Integendeel, wij zijn de overtuiging toegedaan dat er best 'n kansje voor de W.S.C.'ers is, wanneer zij zich tenminste van de eerste tot de laatste minuut ten volle geven. BAARDWIJK—NEVELO. Zoo zal dan Zondag, aanvangende te 2 uur, de groote strijd gestreden worden tusschen de twee groote rivalen. Immers, dan komt het Oisterwijksche Nevelo den Geel Zwarten bezoeken en wat dat wil zeggen is voor iedereen volkomen duide lijk. Beide ploegen gaan met een gelijk aantal punten, n.l. 21 uit 12 ontmoetin gen, stevig aan het hoofd dezer afdeeling en alleen het betere doelgemiddelde der thuisclub geeft momenteel den doorslag voor de bovenste plaats. Zal dit na Zon dag nog zoo zijn, of wie zal zich dan de finitief als leider aanmelden? Een stellig antwoord hierop geven kan niemand. Het krachtsverschil tusschen beide elf tallen is uiterst miniem. Tegenover het beter doelgemiddelde der Baardwijkers staat het feit, dat de bezoekers, ondanks drie verliespunten nog steeds ongeslagen zijn, terwijl de gastheeren een wedstrijd verloren en er één onbeslist eindigde. Is Nevelo echter ongeslagen, over het ge heel kan de Geel-Zwarte ploeg bogen op het trotsche record van al hare thuiswed strijden met groote cijfers gewonnen te hebben. Wanneer men nog eens een terugblik werpt op de eerste ontmoeting tusschen beide pretendenten, komt iedereen nog duidelijk in het geheugen het fraaie 11 gelijk spel door de onzen behaald op een effectvol en slecht terrein en tevens een zeer stug werkende tegenstander. Hieruit zou men misschien geneigd zijn af te leiden dat Baardwijk morgen op haar ei gen veld de beste papieren heeft. Hier mede dient men echter voorzichtig te zijn, daar inmiddels de fabrieksploeg Nevelo enkele belangrijke versterkingen heeft gekregen, o.a. van den bekenden Willem Il-speler Engel. Geeft het vorenstaande reeds meer dan voldoende stof om getuige te zijn van een uiterst spannende meeting, daarbij komt nog het overgroote belang dat aan deze ontmoeting verbonden is, daar diegene, die Zondag de punten in de wacht kan sleepen, definitief leider is geworden met een reëele voorsprong van twee punten en zoodoende de beste papieren voor 'I kampioenschap in handen krijgt. Om kort te zijn kan men dus zeggen dat het Zondag een match wordt, reeds jaren niet in Waalwijk gezien, waarin op het groene veld twee ploegen zullen werken om de hoogste voetbaleer met inzet van al hun kunnen en krachten, waarin van het begin tot het eind 100% spanning zal zijn en waarin het spel een zeer snel op- en neergaand karakter zal dragen. De bezoekers, en dat zullen on getwijfeld velen zijn, gezien de zeer groo te belangstelling van geheel den omtrek, zullen dus kunnen warm loopen van enthousiasme. Baardwijkers, zet de tanden op elkaar en goed succes. In verband met de groote drukte zou den wij onze trouwe supporters willen aanraden vroegtijdig aanwezig te zijn en niet te wachten tot de laatste oogenblik- ken, zulks ter voorkoming van het hin derlijk wachten aan de loketten. Ook het derde eftal speelt om 12 uur een thuiswedstrijd tegen Vlijmen 2. Of schoon indertijd in Vlijmen van de grootere Vlijmen-spelers werd verloren, verwachten wij nu toch minstens een gelijk spel. Doe daarvoor eens je best. SUPPORTERSCLUBBAL. Morgen, Zondag, houdt de Baardwijk- sche Supportersclub een bal met diverse origineeie attracties in de zaal van de/y heer W. van Helvoirt te v.m. Baardwijk. Voor goede muziek en wat er verder bij een dergelijke ontspanning bij behoort is gezorgd, zoodat wij gerust iedereen aan kunnen bevelen eens een kijkje te gaan nemen. Het belooft daar te worden een avond van jolijt en aangename ontspan ning. R.W.B.—VLIJMEN. Voor het eerste elftal staat er Zondag een thuiswedstrijd tegen Vlijmen op het program. Beide elftallen hebben elkaar dit seizoen nog niet ontmoet, zoodat men op de verrichtingen van beide clubs zou moeten uilmaken wie hier de beste kans heeft. Bekijkt men het van deze zijde, dan heeft RWB de beste papieren. Toch zou men er goed aan doen hier niet te veel, op af te gaan, daar men dan wel eens bedrogen zou kunnen uitkomen. Vlijmen is niet de ploeg die men als een z.g. zacht eitje kan beschouwen, maar een elftal dat in staat is iedere club uit de afdee ling het vuur na aan de schenen te leg gen. Wij verwachten dan ook een span- nenden wedstrijd tusschen twee elftallen die elkaar op faire wijze de zege zullen betwisten. Wij vertrouwen dan ook dat het weer thans geen spelbreker zal zijn en vele sportliefhebbers de gelegenheid zullen aangrijpen beide rivalen aan het werk te zien. I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s.: Eerste klasse. SchijndelBrabantia TreffersMulo KolpingBest Vooruit RKTVV—Wilhelmina SVBZwaluw Venl. BoysEendracht Standenlijsten H.K.V.B. district Tilburg. Eerste klasse. Hieronymus 8 8 0 0 16 32- -16 DESK 2 7 1 1 15 38- -22 Rood Blauw 7 5 0 2 10 27- -10 WSC 8 5 0 3 10 23- -17 SSS 7 3 0 4 6 22- -21 Sarto 2 5 3 0 2 6 16- -12 HEC 2 7 2 1 4 5 19- -29 't Heike (i 1 1 4 3 12- -1.4 VIOS 9 1 1 7 3 20- -37 RKTVV 3 6 0 2 4 2 -24 VVM 4 0 0 4 0 5- -20 Tweede klasse B. ZIGO 8 7 1 0 14 52- - 9 HEKOS 8 6 0 2 12 30- -17 DESK 3 8 6 0 2 12 30- -26 Berkel 7 3 1 3 7 19- -19 RKTVV 4 6 3 1 2 7 13- -14 Hercules 2 7 3 0 4 6 18- -23 RODA 2 7 2 1 4 5 16- -2ti Uno Animo 2 6 2 0 4 4 11- -17 Sarto 4 4 0 0 4 0 5- -15 WVB 2 7 0 0 7 0 14- -48 Derde klasse B. HEKOS 2 7 6 0 1 12 28—10 WSC 2 8 4 0 4 8 26—19 SDZ 6 4 0 2 8 19—23 Vincent 7 2 3 2 7 19—11 Adelaars 2 6 3 1 2 7 13—16 Hercules 3 8 3 1 4 7 18—22 RKTVV 5 5 2 1 2 5 14—10 DESK 4 6 1 2 3 4 13—13 Uno Animo 3 4 1 0 3 2 2—20 ZIGO 2 3 0 0 3 0 5—13 VIOS 3 0 0 0 0 0 0— 0 iim isnninm bevattende kalender, markten, watergetijden, tuiniers en vele an dere nuttige gegevens, tal van aar dige annecdoten, verhalen enz. met een inhoud van 96 bladzijden. Verkrijgbaar Bureau van-dit blad Aan boord van het s.s. »Kem« is brand uitge broken. De la ding zal worden gelost. Hetschip aan de Han delskade te Am sterdam.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8