in en Halifax naai Rome. DRUKWERK INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. SPRANG—CAPELLE. DUSSEN. CEERTRUIDENBERG. RAAMSDONK. 'S-HERTOGENBOSCH. Sport» Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen komma nul" uit Kaatsheuvel, dat aan deze uitvoering haar medewerking verleende, viel bij het publiek ten zeer ste in den smaak en oogstte telkens luiden bijval. Het was voor vele muziekliefheb bers, een. genotvolle avond. SPRANG. De Sociale Studieclub van den Christel. Besturenbond Sprang-Capelle kwam j.l. Maandagavond in vergade- ringTBi;éën. Na een kort openingswoord van den voorzitter, waarin hij den le den Gods besten zegen voor 1939 toe- wenschte en opwekte tot medewerking 'is^atf' den arbeid der sociale studieclub in het nieuwe jaar, in het belang der plaatselijke vakbeweging, werd door den heer J. Maijers een onderwerp in geleid over: ,,Het ontstaan van land bouw en handwerk in Europa". Op dit onderwerp volgde een aangename be spreking. De volgende vergadering werd vast gesteld op Vrijdag 27 Januari a.s. Vergadering der Anti-Revolluti- onnaire Kiesvereeniging te Sprang, op Donderdag 12 Januari, des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volks bond. Aan de orde: Opening, Notulen, Ingekomen stukken, Stemming candi- datenlijst voor de verkiezing van leden voor de Prov. Staten. Rondvraag en ^Sluiting. Op Vrijdag 20 Januari a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier, voor het Comité voor Winterlezingen uit de Ned. Herv. Mannen-, Jongelings- en Meisjesvereenigingen op te treden Ds. J. Fokkema van Delft, vroeger predi kant alhier, met het onderwerp Preek, prediker en toehoorders". Defilm van het T.B.C.-Fonds Draagt Elkanders Lasten" van het Chr. Nationaal Vakverbond in Neder land. zal op Maandag 13 Februari a.s. in de zaal van den Chr. Volksbond al hier worden vertoond. Vóóraf wordt ook een voorstelling gegeven voor de kinderen» CAPELLE. „De jaarlijksche verhuring van zit plaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft ongeveer 1400 opgebracht. Dit is bijna 400 meer dan het vorige jaar. De vereeniging van Paardenhou- ders'3',YOns' Belang", houdt Woens dag 11 dezer des avonds half zeven in heLchfé van den heer Ant. van Dijk :>an het Bruggetje te Vrijh.-Capelle een algemeene ledenvergadering. De agenda vermeldt: 1 Opening. 2 Rekening en verant woording. 3 Bespreking heffing om- sfog. 4 'Opgave afschrijving paarden. 5- Verkiezing van 4 bestuursleden, wegens periodieke aftreding. 6 Rond vraag en; sluiting. k In het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom wordt as. Woens dagavond een vergadering gehouden van de afdeeling Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen en an- i (Jere plattelandsvrouwen, waarop o.m. vertoond zal worden de film: „Nijvere handen". Naar we vernemen ligt het in JiSf voornemen, dat ook de afdee- ling \Verkendam en Meeuwen van de zen Bond deze vergadering zullen bij wonen. Het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", houdt a.s. Donderdag avond in het repetitie-lokaal haar jaarvergadering. Behalve de versla gen van secretaris en penningmeester komt o.m. nog aan de orde de verkie» zing van 4 bestuursleden, wegens pe riodieke aftreding van de heeren W. M. de Bas, J. Kraak, P. Spuijbroek en W. J. van Nieuwenhuijzen. De Ned. Herv. Jongelingsvereeni- ging op Geref. grondslag „Immanuel" hoopt a.s. Maandag 16 dezer des avonds half acht onder leiding van haar Eere-voorziter, Ds. T. H. Óosten- ihr,ug, in de consistorie kamer der Ned. Herv. Kerk in jaarvergadering bijeen te komen. HANK. In café C. van Dinteren hield de Pluimvee- en Konijnenfokvereeniging „Onderlinge Strijd" Zaterdag en Zon- dag een groote tentoonstelling. De uitslagen hiervan waren als volgt Pluimvee: Wijandottes (wit) H. Leeggangers 1 eerste, 2 tweede en 1 derde prijs; H. J. van Balkom 2 eerste, J tweede en 1 derde prijs Ancona's: H. Leeggangers 3 tweede en 1 derde prijs. Twentsche grijzen: Corn. Ivi- vits 2 eerste en 1 derde prijs. Leg horns ((wit)H. Leeggangers 1 tweede prijs. Zilverlaken (Han. b.): P. van der Pluijm 1 eerste, 1 tweede en 1 derde prijs. Wijandottes wit kriel: H. Leeggangers 2 tweede en 1 derde prijs. Zwarte Minorca krielen: M. 1 eei'ste, 2 derde en 1 tweede prijs'. Konijnen: Vlaamsche Reuzen (wit): H. Staal 1 eerste; Willi, van Olst 1 derde; J. Soélers 1 tweede; L. Kivits 1 eerste; A. Wintermans 1 eerste en 2 derde; A. Kieboom 1 eerste en A. v. d. Pluijm 3 tweede prijzen. Vlaamsche Reuzen (geel)H. J. v. Balkom 1 tweede prijs; A. Winter mans 1 eerste prijs. Vlaamsche Reuzen (haaskleur) ab sent. Fransche Hangooren (wil): J. Soeters 1 tweede prijs. Blauwe van Beveren: C. van Dinteren 1 eerste pr., K. van Dinteren 1 tweede prijs. Wee- ners (wit)L. de Bodt 1 eerste en 1 tweede prijs, A. v. d. Pluijm 1 eerste pr., F. Leeggangers 1 derde pr. Wee- ners (blauw)L. de Bodt 1 tweede en 1 derde pr., L. Leeggangers 1 tweede en 1 derde pr., H. v. d. Pluijm 1 eerste prijs. Weeners (zwart)L. Leeggangers een 3de prijs. Zilvervossen (bruin): J. Kivits een 2de pr.; Belgian Hares: B. Schalken een 1ste pr.; Rex (castor): B. Schalken een 2de pr.; Rex (wit): H. Staal een 2de pr.; Papillon Lilia: L. Leeggangers een 1ste pr.; Papillon (M. d. C.)H. v. d. Pluijm een 1ste pr.; Papilon (blauw): H. v. d. Pluijm een 2de pr.; Holl. Izabella: A. Kieboom B. KleinzilversL. de Gast twee 1ste en een 3de pr.Leo de Gast een 2de en een 3de pr.; KleinchinchillaF. Leeg gangers een 1ste pr. Havanna's: H. v. d. Pluijm een 1ste, F. Leeggangers een 1ste pr. Black en Tans: L. de Bodt twee 1ste, C. Kivits een 3de, .1. Kivits een 1ste en 2de; M. de Bodt twee 3de en Fl. Leeggangers een 2de prijs. Alhier is vrij plotseling overle den de heer H. C. Kivits, in den ou derdom van 66 jaren. De heer Kivits is meer dan 40 jaren besteller bij pos terijen geweest. Algemeen stond bij bekend als een hulpvaardig persoon, die steeds bereid was hulp te verlee- ncn, waar hij dit doen kon. Thans is de geheele groep arbei ders welke 't vorig jaar naar Duitsch- land was vertrokken, wederom terug gekeerd. De meesten zullen slechts kort in hun „heimat" verblijven, om dan wederom terug te keeren. De des betreffende aanvragen zijn via de ar beidsbeurs reeds ingediend. In de Zaterdag j.l. gehouden verga dering van hel college van regenten der Stedelijke Godshuizen is met alge meene stemmen benoemd lot voorzit ter van dit college, onze stadgenoot de heer G. J. du Pont. De heer A. v. d. Hoven, werk zaam ten kantore van den ontvanger der directe belastingen enz. alhier, is bevorderd tot schrijver 1ste klasse. De heer R. v. d. Pol, klerk ten kan tore van den ontvanger der registratie alhier, is bevorderd tot schrijver 1ste klasse. Naar wij vernemen, bestaan er plannen om de werkloozen eenige be zigheid te verschaffen, waardoor hel straatslenteren zal worden voorkomen. Kapelaan v. d. Velden is hiervan de promotor en in samenwerking met 't bestuur van de R.K. Werkliedenver- eeniging worden thans stappen onder nomen om een daartoe geschikte loka liteit te verkrijgen. Indien zulks lukt, en daaraan wordt niet getwijfeld omdat de plannen reeds in een ver gevorderd stadium verkeeren, zal aan onderstaand pro gramma uitvoering worden gegeven: Maandag: Gezamenlijk per fiets of indien mogelijk te voet op excursie in een of andere fabriek. Dinsdag: Cursus over luchtbescher ming. Woensdag: Taal en steloefening, ge schiedenis enz. Donderdag: Verplichte cursus gods dienstles. Vrijdag: Huisvlijt. Zaterdag: Lichamelijke oefeningen. Reeds hebben zich ruim 50 werk loozen hiervoor opgegeven. Bij door voering zullen door het gemeentebe stuur 2 of 3 personen worden aange wezen die het lokaal schoon moeten houden en de kaarten der werkloozen moeten afstempelen. Deze aangeweze nen krijgen een toeslag hiervoor op hun steungeld. De werkloozen die hieraan deel nemen zijn vrij van het stempelen aan het stempellokaal. RAAMSDONKSVEER. De uitvoering gegeven door de R.K. Zangvereeniging »Amicitia«, met medewerking van de R.K. Tooneelvereeniging »Kunst na Ar- beid« is uitstekend geslaagd. De groote zaal van het St. Henricus- gebouw was geheel gevuld. Door de R K. Zangvereeniging werden een operette en enkele zangnummers uitgevoerd en wtl op zeer verdien stelijke wijze. Amicitia heeft getoond dat zij er mag zijn. Na de zang nummers kwam de R.K. Tooneeb vereeniging voor het voetlicht met mmi het blijspel »de Truc vanJim«, dat op schitterende wijze werd opge voerd. Daar deze vereeniging reeds een goede naam heeft verworven om haar schitterend spel, was het applaus van het publiek ook nu weer niet van de lucht. Van het begin tot het einde heeft men eens echt kunnen lachen. De spelers vervulden allen op voortreffelijke wijze hun rol. Voor het muzikale gedeelte werd zorg gedragen door het Gezelschap N Simonis. Het geheel was een echt gezelligen avond. Het echtpaar Adr. Fens-van Schijndel, wonende in de Rietsteeg alhier, herdacht Dinsdag 10 Januari den dag dat zij voor 50 jaren in den echt vereenigd werden. Wegens bij zondere omstandigheden werd aan het feest geen uiterlijk feestbetoon gegeven, zoodat het alleen in hui- selijken kring gevierd is. Door de buurt was een collecte gehouden, waarvan cie opbrengst het echtpaar is ter hand gesteld. Talrijke felici taties mocht het echtpaar in ont vangst nemen. Met ingang van Zaterdag 14 Januari a.s. zal de heer H. C. An- sems, marechaussee van de brigade te Apeldoorn, als zoodanig worden overgeplaatst naar de brigade te Raamsdonksveer. De heer M. Wuijten heeft be dankt als voorzitter van de Ge mengde Zangvereeniging »Excelsi- or«. In zijn plaats is thans gekozen de heer J. Molewijk, die de benoe ming heeft aanvaard. St. Franciscusschool te 's-Her togenbosch door uitslaande brand geteisterd. Watergebrek bemoeilijkte snelle blussching. Dinsdagmiddag te ongeveer half vier werd brand ontdekt in den bovensten zolder van de St Fian- ciscusschool aan de Keizerstraat te Den Bosch. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat het spoedig aan alle zijden uit het dak sloeg en men aanvankelijk zelfs eenigszins bevreesd was voor de aangrenzende garages van de firma Lathouwers en het Rijkskantoren geoouw. Deze vrees bleek evenwel ongegrond De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, stond eenigen tijd voor groote moeilijkheden door watergebrek. Omstreeks half zes kon de nablussching ter hand genomen worden. De school had toen aan zienlijke schade bekomen en de zolderverdieping was verwoest. Om trent de oorzaak tast men in het duister., Persoon-lij ke ongelukken kwamen niet voor. De school werd kalm ontruimd. Dit is binnen korten tijd de derde brand in een belangrijk openbaar gebouw in de stad. De Commissaris der Koningin, de burgemeester van Den Bosch, de burgemeester van Tilburg, de Com missaris van politie en meerdere andere autoriteiten weren bij het blusschingswerk aanwezig Omtrent de oorzaak staat nog niets met zekerheid vast. Het ver moeden werd geopperd, dat een fout is ontstaan in de leiding der centrale verwarming,waarvan de schoorsteen ligt langs het punt, waar het vuur ontstaan is, bij het torentje van het rijksgebouw. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. De beste wenschen in 1939 voor de »Echo« bij zijn taak die het blad ten behoeve van de algemeene zaak vervuld. Naar veler meening staat men aan den drempel van een verde ren economischen opbloei. Laten we hopen, dat het gepaard gaat met een algemeen geestelijken opgang. Geestelijke malaise openbaart zich allerwegen. Regeerders en volken zijn veelal geslagen met verblind heden. Dit gaat gepaard met een zeer nauw ingesteld denkveld. Wie een andere meening huldigt dan de opgelegde en zijn meening ook uit spreekt wordt uit de gemeenschap gestooten. Dit voert naar een sys teem van vleierij. De wereld is ge vaarlijk ziek. Beterschap zal er dagen als de groote Medicijnmeester openlijk te hulp wordt geroepen. Aanvaarding van Zijn woorden en werken zullen de menschheid brengen, waarlijk baat. Ons volk heeft nog heel veel te verliezen. Devvolksvertegenwoor diging is nog een corrigeerende taak gelaten. Een eigen meening in den vorm van de burgerlijke beleefdheid uitgesproken, wordt onder ons volk nog gewaardeerd Scherpere controle kan noodig blijken om de meer en meer aan den dag tredende onregel- Glimlachend en klaarblijkelijk in op gewekte stemming is gisterenmiddag de Britsche premier Chamberlain, verge zeld van Lord Halifax uit Londen ver trokken. Het eerste doel van hun reis is de Fransche hoofdstad en vandaar gaat het verder naar Rome, het doel van de groote reis. In Londen bestond groote belangstelling voor de reis van de twee staatslieden toen zij Downing- street verlieten stond een groote me- igte te wachten om hun toe te juichen en men hoorde vele kreten, die uiting gaven aan de ingenomenheid van de bevolking met de reis. En ook reeds lang te voren waren vele brieven bij Chamberlain en Halifax bezorgd, die de beste wenschen inhielden. Chamber lain groette zeer vriendelijk terug en de menschen wezen elkaar glimlachend op de zorgvuldig opgerolde paraplu met gouden montuur, die de premier onder den arm droeg. Groote persoonlijkhe den hebben allen iets bijzonders en zoo is de opgerolde paraplu de trouwe be geleider van Chamberlain. Op het station te Londen heeft een klein incident plaats gehad. Een groep betoogers trachtte in zijn nabijheid te komen. Zij droegen groote borden met schreeuwende plakaten er op, van steun aan Tsjecho-Slowakije, enz. Door het doortastend ingrijpen van de politie is dit incident echter van geen beteeke- nis. De Britsche staatslieden zijn om streeks 6 uur in den avond te Parijs aangekomen en direct reist nu de vraag, wat daar zal zijn besproken. Hierover behoeft echter wel zeer weinig twijfel te bestaan. Het zal als het ware een duidelijke vriendschapsbetuiging inhou den aan het adres van Frankrijk en Chamberlain zal Daladier wel de ver zekering hebben gegeven, dat hij geen interventie zal verkenen voor de Itali- aansche eischen. Natuurlijk zal dit de Italianen wel eenigszins zijn tegenge vallen, maar ook zij gaan van het standpunt uit, beter iets dan niets, en daarom zullen zij Chamberlain zoo har telijk mogelijk ontvangen om de sympa thie die hij koestert voor het Italiaan- sche imperium te verhoogen, want dit kan natuurlijk nooit geen kwaad. Als de Italianen goede gastheeren zijn, zullen zij de Italiaansche eischen niet ter sprake brengen; het zou immers in zekeren zin een beleedi- ging inhouden voor den gast, aangezien uit allerlei perscommentaren en offici- eele berichten blijkt, dat Chamberlain weigert te bemiddelen in zake die eischen. Uit de toebereidselen, die in Rome voor de ontvangst van Chamberlain worden gemaakt blijkt, dat hij wel zeer hartelijk, maar toch niet op zoo n groot- sche wijze zal ontvangen worden als Hitler. Wat is hiervan de oorzaak? Na tuurlijk Chamberlain is geen staats hoofd, maar misschien en dit lijkt ons wel het meest voor de hand liggend, houdt men rekening met den smaak van den bezoeker. Hitier houdt van groote politie-cordons en schitterende vlootparades. Een man echter als Chamberlain, die in een groot gedeelte van de wereld reeds den naam heeft gekregen van vrede-engel, ziet liever geen soldaten en hiermede hebben de Italianen rekening gehouden. Daarom lijkt, dat de ontvangst van Chamberlain minder hartelijk zou zijn dan die van Hitier. De ontvangst is soberder, maar hartelijk. Maar wie weet, misschien zijn de Italianen wel een beetje bang over het resultaat van Chamberlain's bezoek. Al zullen dan de eischen wel niet ter sprake worden gebracht, het ligt toch voor de hand, dat Mussolini zal trach ten bij Chamberlain een tip te vinden voor zijn politiek ten opzichte van Frankrijk en wie weet, misschien* zal Chamberlain die wel geven. Overigens is het voor de Italianen een moreele overwinning, dat Chamberlain op be zoek komt. want wie zich even indenkt, dat Italië zich nog maar kort geleden door de Britsche sanctiepolitiek be dreigd zag, zal moeten toegeven, dat het dan toch nog al wat zeggen wil, dat de meest populaire man van Engeland als vriend een bezoek brengt aan Ita lië. De volstrekte gelijkheid tusschen de beide mogendheden komt er door tot uiting en juist deze volstrekte gelijk heid die Engeland door het bezoek zoo volmondig toegeeft, kan de oorzaak zijn van een genoeglijk praatje, en een genoeglijk praatje heeft doorgaans meer nut dan een conferentie onder éen sfeer van oorlogsdreiging zooals te München is geschied. matigheden den kop in te drukken. De grondslagen van een vrijheids lievend volksleven moeten gezond blijven. Hoogere en lagere besturen zij in hun taak van harte wijdheid van begrip en wijdheid van hart toegewenscht. Ons land met zijn sterk gemengde godsdienstige bevol king zal daar wel bij varen. De sterkere partij zal dan niet over houden en het zwakkere deel niet te kort komen. Moge 1939 ook ten opzichte van komende verkiezingen voor ons land en ons volk een ge zegend en voor de christelijke vrij heid een behoudend jaar zijn. U Mijnheer de Redacteur dank voor de opname. Hoogachtend, X. SPRANG. S. D. O. De voetbalvereeniging S.D.O. alhier heeft een groot nederlaag-tournooi uit geschreven, hetwelk binnenkort zal aanvangen. Verschillende prachtige prijzen worden hiervoor beschikbaar gesteld. Een vijftal bekende clubs uit de omgeving schreven voor dit touc- nooi reeds in, n.l. N.E.O., Sprang: Sparta, Vrijhoeve-Capelle, Exselsior, Capelle; Sparta, Andel en Baardwijk. R. K. V. B. DEN BOSCH. Programma voor Zondag a.s.: Eerste klasse. JulianaODC J. v. ArkelZwaluw 2 VFCODI 2 ConcordiaAvanti MSVSt. Michiels Gestel 2 Tweede klasse. VJCVlijm. Boys 2 SVD 2—Heracles TVCConcordia 2 Derde klasse. Vlijm. Boys 3OSC 3 HinthamSVD 3 Concordia 3Helvoirt 2 WIELERPROGRAMMA VOOR WEST-BRABANT. Op de vergadering van de wielerbaan directies en ronde-comité's in Concordia te Breda gehouden, werd het volgende programma voor 1939 vastgesteld: Wielerbanen: Ginneken: 10 April, 21 Mei, 3 Septem ber. Den Bosch: 16 April, 4 Juni, 16 Juli, 30 Juli, 13 Aug., 3 Sept. en 24 Sept. Boxtel: 23 April, 18 Mei, 29 Mei, 11 Juni, 9 Juli, 6 Aug., 27 Aug. en 17 Sep tember. Tilburg: 21 April, 18 Mei, 6, 7, 8 Juni (avondwedstrijden), 20 Juni 11, 12, 13 Juli (avond-driedaagsche), 28 Juli, 15 Aug., 22, 23, 24 Aug. (avond-driedaag sche) en 5 September. Oosterhout (De Jonge Renner): 11 Ju ni, 9 Juli, 12 en 13 Aug. (tweedaagsche koppelwedstrijd), 17 September en 8 Oc tober. Waranda (criterium) Oosterhout 30 April en 1(> September. Bergen op Zoom (criterium) 15 Aug. Ronden Chaam, (Acht van Chaam) 23 Mei; Roosendaal (Ronde) 11 Juni; Ronde van Ossendrecjht 20 Juni; Ronde van Baarle Hertog 13 Juni; Ronde van Wouw, 12 Sept.; Ronde van Den Bosch 25 Juni; Ronde van Hoogerheide 19 Sept.; Ronde van Hassel (Tilburg) 2 Juli; Ronde van Princenhage 18 Mei; Ronde van Boxtel 21 Mei; Ronde van Oosterhouf 1 Oct. DRUNEN. Geboren: Lucia P. van Drunen-v. d. Bosch Johannes A. B. Grietjensv. Drunen Anna C. van Ravesteijn-Merkx Nico- laas L. M. Dumoulin-v. d. Pennen Jo hannes C. M. v. d. Bijl-v. d. Krabben Henricus E. Fortwyn-v. Boven Raayma- kers Gerardus J. J. de Munnik-mer- hoeven Arnoldus A. M. v. d. Besselaar- v. d. Wiel. Overleden: Huberdina v. Helvoirt, echtgen. van C. Romans, oud 72 jaar. RAAMSDONK. Van 1 tot en met 7 Januari 1939. Geboren Gerardus C. W., zv. Petrus v. d. Pluijm en Cornelia Vingcrhoeds Anna, dv. Hendrik Paans en Anna van de Koppel Johanna M., dv. Pieter Zijlmans en Petionella H. Fens Cornelis A., zv. Cornelis A. van Dongen en Hendrika M. P. E. van der Spek. GehuwdGeene. Overleden: Adriana P. de Rooij, echtge. van Wou ter Molewijk, oud 59 jaren Johannes M. van Rooijen, echtgt. van Maria van der Wiel, oud 79 jaren. GEERTRUIDENBERG. Geboren Cornelia Lamberta Henrica, dv. W. C. Heesters-van Rossum Johanna Pietro- nella, dv. J. Stoop-Verschuren Ma theus Johannes Maria, dv. Th. J. M. I. Verhoeven-Lips Teunis Cornelis, zv. J. van Slrien-Meeldijk. Gehuwd Johan de Wijs, oud 22 jaren en Maria J. Snoeren, oud 40 jaren. Overleden Johannes Smits, wed. van Johanna de Ruijter, oud 76 jaren Cornelis Hees ters, wed. van Catharina P. Oerlemans, oud 70 jaren. OP ELK GEBIED

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3